Franse rederij met Nederlandse connecties liet in Duitsland bouwen Kort en bondig Aantal werklozen steeg in Januari van 2630 tot 2792 Eind Januari 1953 was het 3493 Beverwijk „De verenigde spelers" in KSA-gebouw Castricum 7 Maandcijfers van het Arbeidsbureau S.S.S. gaf een prima uitvoering in het KS A-gebouw ♦,Voor verbetering van maatschappij is naasten liefde noodzakelijk" „Tydgeast" in 't Gentrum Ruim 100,- voor rheumatiekbestrijding Botsing in de mist: Hoog ovenbus op bestelwagen Raadzaal blank Sneeuwruimen, anders een bon Herdenking A. Sietsma Geknoei bij militaire inkopen Alctta Jacobs herdacht Afdeling Haarlem-Noord van N.C.V.B. opgericht Scheepvaart LANGS SLUIZEN RN HAVENS Nieuwe, snelle trawler in Bremerhaven afgeleverd WOENSDAG 10 FEBRUARI 125 4 In de cijfers van vraag en aanbod op het Ge westelijk Arbeidsbureau is in de maand Januari ruiet veel verandering ge komen. Het werkloosheidscijfer steeg van 2630 tot 2792 van Nieuwjaar tot eind Ja nuari en de vraag daalde in dezelfde pe riode van 537 tot 506. Aan het eind van Januari 1953 waren deze cijfers respec tievelijk 3493 en 497. De vorst van de laatste weken heeft zijn invloed reeds doen gelden. Werkgevers hielden perso neel, dat niet meer aan de slag kon, vast en anderzijds werd geen nieuw personeel aangetrokken. In de bouwnijverheid steeg het aanbod van arbeidskrachten van 407 tot 426. De vraag naar stucadoors bleef echter van kracht, mede doordat het hier binnen werk geldt. De vraag naar timmerlieden en schilders is door de vorst verschoven naar de tijd, waarin het weer het buiten werk weer zal toelaten. In de metaalbedrijven steeg het aanbod slechts van 268 tot 275; de werkgelegen heid in installatiebedrijven, smederijen en constructiewerkplaatsen nam zelfs toe. Dat hangt samen met het floreren van het bouwbedrijf in de voorgaande maanden. Ahderzijds steeg het aanbod van machine- kamerpersoneel op schepen als gevolg van het einde van het haringseizoen. Voor een uitverkocht huis gaf de R.K. gymnastiekvereniging „S.S.S." Dinsdag avond in de grote zaal van het K.S.A.- gebouw haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer H. M. van Rijn. Het programma muntte over het geheel uit door een aangename afwisseling en een gave uitvoering der nummers. De kleine meisjes en jongens stalen aller hart door hun ongedwongen oefeningen aan de ringen en tijdens de openbare les. Spectaculair waren de oefeningen op de lange mat voor de heren, die wat clowne rie en veel acrobatiek in één nummer wis ten te verenigen. Bij de heren-nummers bleek bovendien dat S.S.S. over een respectabel aantal herenleden beschikt, wat bij vele turnver enigingen vaak een zwak punt blijft. Gracieus zijn de hoepeloefening door de grotere meisjes uitgevoerd, waarna zij op de brug klassikaal een correcte uitvoering van hun kunnen op dit toestel geven. De evenwichtsbalk een meter twintig hoog werd beheerst door de dames genomen en zelfs werden hierop enige fraaie kop rollen uitgevoerd, waarvoor de betreffende dames een spontaan en welverdiend ap plaus mochten incasseren. De rhythmische vrije oefeningen der meisjes in de fleurige witte rokjes was eveneens een aantrekke lijk prpgrammapunt, evenals de knotsoefe ningen voor de dames, welke keurig wer den afgewerkt. Het hoogrek en de.hoog- brug waren voor de heren gereserveerd, die op deze toestellen feilloze demonstra ties wisten te geven, waarna de brugoefe- ning der dames uitmuntte door soepelheid en spierbeheersing. Muzikale medewerking aan deze avond verleende een pittig mu- ziekgezelschapje van K.D.O. Vrijdag 12 Februari fcal in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk een opvoering van Herman Boubers bekende volksstuk „Zee mansvrouwen" worden gegeven, hetgeen dan in zekere zin tevens het debuut van de toneelvereniging „De Verenigde Spelers" betekent. Dit nieuwe ensemble is voortge komen uit een fusie tussen de toneelver eniging „Streven naar Kunst" en de to neelgroep „Wijkeroog". Verschillende overwegingen hebben tot deze fusie geleid. Zo was door diverse om standigheden de spelerskern bij „Streven naar Kunst" te gering in aantal geworden om een „behoorlijk bezet stuk te kunnen opvoeren, waardoor de laatste tijd dikwijls met geleende krachten moest worden ge werkt. Daarbij gaf „Wijkeroog" onder afdeling \ar de gelijknamige buurtvereni ging er de voorkeur aan zelfstandig te blijven voortbestaan om op deze wijze de aandacht volledig op het toneelspel te kun nen concentreren. Na enige besprekingen heeft dit contact tot de oprichting van „De Verenigde Spelers" geleid, waarin men thans beider bedoelingen meent te kunnen verwezenlijken. Als oprichtingsdatum wordt 1 December 1950 aangehouden, de dag waarop „Streven naar Kunst" werd gesticht. De nieuwe vereniging beschikt hierdoor over een ruime kern van werken de leden, bestaande uit negen dames en elf heren. De regie blijft in handen van de heer G. Terstall en de vereniging is toege treden tot de N.A.T.U. Dinsdagavond heeft mevrouw A. de Vries—Sleutel voor de Beverwijkse leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in de Zeewijkschool een lezing gehouden over „De vrouw en het maat schappelijk werk." Spreekster had haar causerie gebaseerd op het boek „Angst voor de vrijheid" van dr. Erich Fromm, die in de V.S. als psy choloog een geweldige carrière maakte. Dr. Fromm behandelt in dit boek het gebrek van de mens om de vrijheid op de juiste wijze te gebruiken. Hij ging hiervoor terug in de geschiedenis en kwam tot de conclu sie dat toen de Hervorming de stoot gaf tot de ontwikkeling van de mens tot een individu met een eigen wil, het mensdom er niet gelukkiger op is geworden» Oorlogen kwamen met de reglmaat van de klok voor en de recente geschiedenis geeft voorbeelden te over van figuren als Hitler, Mussolini en Stalin, die de dood van millioenen op hun geweten hebben. De maatschappij van thans is een winst-object voor het groot-kapitaal geworden, aldus mevrouw De Vries, die als enige oplossing zag dat de mens elk voor zich de naasten liefde moet betrachten, hetgeen het doel is van het socialisme waarbij voor de vrouw een bijzondere taak is weggelegd. In de landbouw steetg het aanbod van 161 tot 171, een normaal seizoensver schijnsel. Het aantal werkloze transportarbeiders nam in Januari toe van 99 tot 108 en het aantal werkloze losse arbeiders vain 863 tot 962 (vorig jaar: 1034). Dit is toe te schrijven aan de afloop van seizoenwer ken. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde van 174 tot 162 en het aantal werkloze jeugdigen van 90 tot 67, Vooral de vraag Ln de metaalnijver heid heeft dit cijfer doen dalen. In de overige bedrijfstakken gaven de cijfers van vraag en aanbod slechts ge ringe of in het geheel geen verschillen te zien. „Us Memmet nel" naar de 200 Dinsdagavond heeft het Frysk Selskip „Us Memmetael" in de bovenzaal van 't Centrum een opvoering van het blijspel in drie bedrijven van F. Jaasma „De Tijd- geast" gegeven. Uiteraard speelde dit stuk zich af in het Heitelan, waar ditkeer een manufacturier met ouderwetse ideeën moet zwichten voor zijn modernere dochter, die in stilte verloofd is met de eigenaar van een groot warenhuis. Alvorens deze lapjes koopman echter zuchtend zijn dochter ge wonnen geeft is er heel wat gepasseerd tot groot vermaak van spelers en publiek. Het verhaal is door de „toneelploech" vlot op de planken gezet, waarnaast aankleding van het toneel het zijne ertoe bij heeft ge dragen een geslaagde avond te verkrijgen. Vooraf heeft de voorzitter der vereni ging, de heer L. Brouwer, medegedeeld dat sedert de laatste bijeenkomst weer vijf endertig nieuwe leden konden worden in geschreven. De Zaterdag in Beverwijk gehouden col lecte ten bate van de Nederlandse vereni ging voor rheumatiekbestrijding heeft ruim honderd gulden opgebracht. De lage opbrengst is te wijten aan de felle koude, waardoor zich slechts vijf col lectanten hadden gemeld. „De Gieteling" naar Zondagmiddag-concert Het vierde concert in dit seizoen voor de leden en donateurs van „De Gieteling" is vastgesteld op Zondagmiddag 28 Februari in het Concertgebouw te Amsterdam. On der leiding van de dirigent Ferenc Fricsay zal het Concertgebouw-Orkest met mede werking van de violiste Nadia Koutzen het vioolconcert van Bach ten uitvoer brengen, alsmede Trauersymphonie van Haydn, Tweede Rapsodie van Bartök en Tableau d'une Exposition van Moussorgsky. De deelnemers zullen op eigen gelegenheid naar Amsterdam moeten reizen. Besprekingsavond „Bellamy" De afdeling Kennemerland van de Inter nationale Vereniging „Bellamy" zal Vrij dag 12 Februari in de koffiekamer van 't Centrum een besprekingsavond beleg gen. waar de hoofdredacteur C. Mook zal spreken over het onderwerp „De geeste lijke en materiele uitrusting van I.V.B.". Met als oorzaken de dikke mist en het spiegelgladde wegdek heeft zich Dinsdag morgen om half zeven op de Heereweg te Bakkum een autobotsing voorgedaan. Op dat fnoment gleed namelijk een bus, die personeel van de Hoogovens vervoerde, naar de linkerkant van de weg. Uit de richting Egmond aam Zee naderde een be stelauto van een dagblad, waarvan de be stuurder niet meer kon ontwijken. Een botsing was het gevolg en de kleine bestel auto moest het onderspit delven en later weggesleept worden. De bestuurder werd aan het. gelaat gewond. Andere persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Lekkend raadhuis Door het springen van een waterleiding buis in het raadhuis van de gemeente Castricum, kwam dezer dagen, naar eerst thams bekend wordt, de gehele raadzaal „blank" te staan. Bij het ingestelde onder zoek bleek, dat ook de onder de raadzaal gelegen secretarie waterschade had opge lopen. Voorts bleek er een vrij grote hoe veelheid water te staan en enkele schrijf machines waren door het water aangetast. Door de technische dienst van de gemeen te is het euvel, dat werd opgemerkt door twee leden van de plaatselijke rijkspolitie, spoedig verholpen. Door middel van een luidspreker op de wagen van de verkeerspolitie werd de be volking van Castricum Dinsdagmorgen ge adviseerd het trottoir voor de woningen sneeuwvrij te maken. „Vanmiddag om 1 uur zal er op toegezien worden dat de be kendmaking is nagekomen. Indien dit niet het geval is, zal de betrokkene worden ge verbaliseerd", (het moest natuurlijk zijn „verbaliseerd") luidde de mededeling. Maar nog geen uur laten waren alle Cas- tricumse trottoirs sneeuwvrij Causerie over Nieuw Guinea Aansluitend op een reeds eerder gehou den causerie over Tropische Kunst heeft de heer J. Wagner, van het Koninklijk In stituut voor de Tropen, Maandag in het Jeugdhuis aan de Overtoom een lezing gehouden over Nieuw Guinea. De spreker deed zulks voor de katholieke JG enKJB- ers en vertelde onder andere over het hooggebergte, de oerwouden, moerasbo dems en over het leven van de Papoeas. Het gesproken woord werd na de pauze verduidelijkt door de vertoning vam een serie lantaarnplaatjes en uiteraard kreeg de heer Wagmer tal van vragen te beant woorden. Nieuwe leider bij Vitesse-gym Tot opvolger van de heer M. Hopman die zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt zag af te treden, is als trainer van Vitesse-gym te Castricum benoemd, de heer J. Bos te Volendam. De heer Hopman zal echter de gymsport niet vaarwel zeg gen en op de eerstvolgende vergadering van de vereniging als bestuurslid worden voorgedragen. De nieuwe leider zal 23 Februari zijn lessen aanvangen. De uit voeringen die de vereniging hedenavond (Woensdag) en morgen (Donderdag) geeft, staan nog onder leiding van de heer Hop man. Benoemd Tot leraar aan de MULO-school te Tiel is met ingang van 1 Februari j.l. benoemd, de heer E. J. Wilhelm, uit Castricum. Provinciale Staten Alvorens de Provinciale Staten van Noord holland Dinsdagmorgen hun werkzaam heden begonnen, hebben zij het overleden lid de heer A. Sietsma herdacht. De voor zitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, sprak een rede uit, waarin hij er aan her innerde, dat de heer Sietsma sedert 1935 lid was van de Provinciale Staten. In de loop der jaren heeft hij enige bijzondere functies waargenomen. Sedert Juni 1940 was de heer Sietsma lid van de Raad van Toezicht op de Provinciale bedrijven. In de jaren 1948 en 1949 vervulde hij het voorzitterschap van een commissie uit die raad, die een regeling van de formatie en de salariëring van het personeel van de provinciale bedrijven heeft ontworpen. Hij had daarbij geen gemakkelijke taak te ver vullen. De heer Sietsma is referendaris ge weest bij het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en was dus op de hoogte van waterstaatszaken. Bij de Provinciale Staten worden vele zaken betreffende wa terstaat behandeld en daardoor was hij in dit college op zijn plaats. Bijzondere be langstelling toonde hij voor het wegen- vraagstuk. Spreker besloot met te zeggen, dat de vergadering de heer Sietsma als een der vooraanstaande en goede leden zal missen. De periodiek aftredende leden van de Waterstaats- en Wegencommissie, ir. L. J. A. Bergansius, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie we gen en de heer J. Braakman, lid der Pro vinciale Staten van Noordholland werden herkozen. Gekozen werd tot lid van de algemene commissie voor onderwijszaken de heer E. P. Schuyt te Haarlem. De overige punten worden vanmiddag in de afdelingen behandeld. De vergade ring wordt op Dinsdag 9 Maart voortgezet. Voor de Amsterdamse rechtbank hebben vier personen terechtgestaan die volgens de tenlastelegging betrokken waren bij knoeierijen, welke bij leveranties aan de dienst van de kwartiermeester-generaal zijn gepleegd. Tegen de assistent-keur meester W. L. die ervan beschuldigd werd in begin 1951 van een as?istent-inkoper 1000.te hebben geaccepteerd en een goedkeurend rapport te hebben uitgebracht over een ondeugdelijke partij unsters werd zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. -> De officier van justitie vroeg tegen de assistent-inkoper N. C. van de B.. die hij „de centrale figuur van de knoeierijen, die zich bij deze dienst hebben afgespeeld" noemde, een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Onder meer was deze verdachte ten laste gelegd, dat hij een bedrag had aangenomen van de fabrikant A. de L., waarvoor Van de B. de inschrijvingsprijs van een partij schaartjes had meegedeeld aan de koopman J. van der E., waardoor deze met een hogere prijs kon inschrijven dan hij aan vankelijk van plan was, en waarna hem de leverantie toch kon worden gegund. Tegen de fabrikant A. de L. werd zes maanden geëist. Tegen de koopman Van der E. eiste de officier vier maanden. De rechtbank zal op 23 Februari uit spraak doen. Herinneringsdiner in de hoofdstad Ter herdenking van de honderd jaar ge leden geboren Aletta Jacobs is gisteravond in Amsterdam een herinneringsdiner ge geven. Dr. Rosalie Wijnberg besprak de be tekenis van dr. Jacobs als medica en me vrouw J. Stoffels-Van Haaften, lid van de Provinciale Staten van Noordholland, sprak over haar voorbeeld als academisch gevormde vrouw. Mevrouw Mayer-Land- man memoreerde Aletta Jacobs als de „nog steeds bezielende stammoeder van de vereniging voor vrouwenbelangen". Mevrouw W. .H. Posthumus-Van der Goot plaatste naast Aletta Jacobs en „de heilige moed van haar overtuiging, haar vader en haar echtgenoot, die de spot niet vreesden in een wereld die mede dank zij Thorbecke niet meer zo bang was voor een vrouw als arts". Mevrouw Susanto Tirtoprodjo, echtge note van de waarnemend Hoge Commis saris van Indonesië, bracht eveneens hulde aan de pionierster der vrouwenbeweging. De organiserende verenigingen hebben het plan opgevat, dit initiatief van het in ternationaal archief voor de vrouwenbe weging te bestendigen en elk jaar een „herinneringsdiner" - ter ere van een vrouwenfiguur te doen houden. In Sappemeer In Sappemeer, de geboorteplaats van dr. Aletta Jacobs is gistermidag een her denkingsbijeenkomst gehouden, belegd door het dr. Aletta Jacobs lyceum aldaar. De burgemeester van Hoogezand en Sappemeer, de heer H. Roelsma schetste voor de leden van de commissie van toe zicht, de ouderraad en de leerlingen van het lyceum de levensloop van dr. Jacobs. Hij memoreerde enkele humoristische fei ten uit haar eerste levensjaren te Sappe meer en wees de jeugdige aanwezigen vervolgens op de betekenis van de naam- geefster van de school. De afdeling Haarlem van de Neder landse Christenvrouwenbond, N.C.V.B., is gesplitst: van gisteren af bestaan er de afdelingen Centrum en Haarlem-Noord. De oprichting van de laatste werd gister avond extra luister bijgezet; in het fleu rige zaaltje van het Hervormd Jeugdge- bouw aan de Rijksstraatweg straalden voorjaarsbloemen ons tegen. Mevrouw C. HackMeister verklaarde in haar openingswoord, dat voorafgegaan werd door het zingen van psalm 146 en het lezen van psalm 145, dat de goed be zochte bijeenkomst ondanks het slechte weer verheugend was. Een nieuwe sectie was goed beschouwd heel erg nodig in het zich voortdurend uibreidend Noord. Verscheidene dames hadden de splitsing betreurd en gingen lie ver naar de oude plaats in het centrum. Doch, zo hoopte mevrouw Hack, na een paar maal zouden zij haar mogelijke voor oordelen tegen de decentralisatie wel ver liezen. Mevrouw C. Wigman, propagandiste Noordholland-Zuid, besprak vervolgens de taak die de Christelijke vrouw heeft ook buiten haar huis. Zij dient op de hoogte te zijn met wat er om haar heen gebeurt, zodat zij op velerlei wijzen voor haar gezin een steun zal zijn. De taak van.de Bond is hei de vropwen bij tal van actuele problemen voor te lichten. Het voorlopig bestuur werd zonder tegen stemmen gekozen. Prosidente van de jonge afdeling is mevrouw H. B. van Zwieten de BlomKnoppers: secretaresse mevrouw A. M. Schotmande Meer; penningmeeste- resse mevrouw H. R. Varipsde Jong en propagandisten de dames S. KoetsierKo- renvaar, B. G. SpekVeldwijk en A. C. van Mulligende Groot. Na de pauze kwamen de afdelingen Santpoort, Bloemendaal en Beverwijk mei hun hartelijke gelukwens; een der Haar lemse leden trad met declamatie voor het voetlicht. Haar voordracht was duidelijk, beheerst en goed van toon. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Antje f5050; Claesje f 10.600; SCH 135 f8500; IJM 263 f6960: IJM 14 f 9450: KW 123 f8400; KW 26 f4780; RO 3 f 200; KW 34 f3420; KW 98 f1850; KW 92 f1200. Aagtedijk, 14 v. Victoria te New York verwacht Aalsdijk, 11 v. New York te Rotterdam. Abbedijk, 8 te New York. Alblasserdijk, vertn. 13 v. Houston en 15 v. Gal veston n. Rotterdam. Adlnda, 8 v. Sungeigerong n. Bankok. Aletta. 8 v. Saigon n. Haiphong. Alwaki, 11 v. Santos te Buenos Aires verw. Amstelpark, 8 te Hampton Roads, more. Argos, 8 v. Gibraltar n. Savona. Chrlsti. Alioth, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Altair, pass. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Aldabl, 8 te Montevideo. Alhena, 8 te Antwerpen. Almkerk, 8 te Marseille. Annenkerk, pass. 8 Finisterre n. Antw. Amor. 8 v. Catania n. Messina. Amstelkroon, 9 v. La Gualra n. Curasao. Aagtekerk, 8 350 m. Z. Hongkong. Abbekerk, 8 300 m. ZW. Cocos eil. Algenlb. 8 90 m. ZW. Finisterre. Amsteldijk, 8 930 m. W. Flores. Armilla, 3 210 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Arundo, 8 420 m. ZW. Cocos eil. Barito. 9 te Kroe. Bloemfontein, pass. 8 Dakar n. Las Palmas. Blommersdijk, verm. 11 v. Rotterdam n. N. York Boskoop. 8 v. Carthagena n. Aruba. Bonaire, 8 620 m. NO. Flores n. Plymouth. Borneo, 9 v. New Orleans te Tampa. Bantam, vertr. 9 v. Colombo n. Aden. Bennekom, 8 v. Pisco te Callao. Bintang, pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Boschfontein 9 v. Zanzibar te Tanga. Bartmun, 7 v. Kaimana n. Meraukc. Bir.tang, 8 120 m. O. Gibraltar. Clavella. 8 te Napels. Corilla, 8 te Yokohama. Coryda, 8 v. Cristobal n. Curasao. Cottica. 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Castor. 8 v. Hamburg n. Amsterdam. Callisto, 8 80 m NO. Flores. Caltex Delft. 8 dwars Casquets n. Sldon. Caltex Leiden, 8 150 m. N.NO. Finisterre. Caltex Padang, 8 Kp. de Gata gepass. n. Singa pore. Caltex Pemis, pass. 8 Burlings n. Rotterdam. Caltex The Hague. 8 120 m. W Kreta. Camphuyi, 9 te Gorontalo Dalerdijk, verm. 10 v. Mobile n. New Orleans. Duivendrecht, 6 te New Orleans. Esso Rotterdam. 8 v. Le Havre n. Aruba. F.endracht, verm. 9 v. Haifa n. Akcay. Eemdijk verm 11 v. R'dam n. Golf v. Mexico. F.na, 9 te Balikpapan. Eos. pass. 9 Ouessant n. Lissabon. Esso Amsterdam, pass. 8 Runsal Jebel naar Rasta nu ra. Garoet, 9 te TJ. Priok. Groote Kerk, 8 te Durban. Grote Beer. 8 380 m. W. ten Z. Valentia. Heemskerk, pass. 8 Mogadisco n. Suez. Hoogkerk, 9 te Kobe. Hera. 8 te Guanta. Hathor, 8 v. Haifa n. Antwerpen. Hector, 8 te Valencia. Hermes. 7 v. Bilbao n. Cristobal. Hestia, 9 te Brunsbüttel. Java. 8 v. Djibouti te Port Soedan. Joh. v. Oldenbarnevelt. 9 Sydney verw. Jupiter, pass. Gibraltar n. Amsterdam. Karimata, pass. 8 Ouessant n. Port Said. Kota Inten. 8 v. Ha'ifax n. Alexandrie. Kedoe, te Rotterdam verwacht. Kitldrecht, 7 v. Colombo n. Aden. Kalabahi. 8 150 m. O. ten N. Buton. Kasimbar, 9 v. Ambon te Makassar. Laagkerk. 8 v. Rotterdam n. Calcutta. Lekkerkerk, 8 te Suez. Loenerkerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Loosdrecht, vertr. 12 v. Rangoon n. Calcutta Limburg. 4 te Seattle. Langkoeas, 8 v. TJ. Priok n. Bangkok. Le Maire, 9 te Palerrvbang. Lekhaven, 8 240 m. N. ten O. Finisterre. Lemsterkerk, 8 170 m. O. Aden. Leuvekerk. 8 185 m. N. Socotra. Maasdam, verm. 9 v. New York n. St. Thomas. Mataram, pass. 8 Kp. Bon n. Beyrouth. Mcrwede, 8 te Antwerpen. Maas. 8 v. Tunis n. Oran. Mariekerk, 8 v. Antwerpen n. Las Palmas. Mutderkerk. 10 v. Hongkong te Manila. Maasland, 8 580 m. NW. St. Paulsrock. Macoma. 8 v. Hamfole n. Avonmouth. Macuba, 8 ten Westen Luzon n. Kawasaki. Mlnjak, 9 v. Gorontalo te Posso. Mrtra, 8 20 m. NW. Algiers. Molenkerk. 8 240 m. N.NO. Las Palmas. Myonia, pass. 8 Kp. Howe n. Adelaide. Nieuw Amsterdam. 8 te New York vertr. 11 v. New York n. Port au Prince. Noordam, veitr. 13 v. Rotterdam n. New York. Ondina, 8 v. Chittagong n. Singapore. Oranjefontein, 9 v. Fast London te Durban. Orion. 8 Finisterre gepass. n. Oran. Pendrecht. 11 Paulsboro verwacht. F»olydorus, pass. 3 Mlr.ikoy n. Aden. Polyphemus. 9 Suez verw. Prins Fred. Willem, pass. 8 Kp. Vincent n. Londen Poelau Laut, 8 v. Suez n. Aden. Pygmalion. 9 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Prrna. 8 250 m. N. Darwin. Poseidon. 8> 300 m. N. Kp. Enggano. Prins Joh. W. Friso. 8 t.h.v. Vigo n. Alexandre Prins Willem TIL 8 150 m. Z.ZO. Kanarische eil. Radta. 9 te Singapore. Riouw. verm 15 v. New York n. Halifax. Riindam, 13 Cobh Ierl. verw. Rijnkerk, 8 v Aden n. Penang. Rondo. 9 te Belawan. Raki, II 70 m. ZO. Str. Messina. Ridderkerk. 8 170 m. ZO. Kreta. Roepat, 8 350 m. O. Ceylon. Salatipa, 11 te Bahrein .verw. Samarinda, vertr. 9 v. Dar es Salaam n. Belawan Saroena, 9 te Soerabaja. Stbajak. pass 8 Malta n Port Said. Sliedrecht, 9 Mena al Ahmadt verwacht. Sloterdilk. 13 Havanna verwacht. Stad Alkmaar, 9 Narvik verwacht. Sheratan, pass. 7 Mona eil. n Philadelphia. Stentor. 8 v. Trinidad n. Amsterdam. Schie. 8 120 m. NO Finisterre n. Tunis. Sillndoeng. 8 te Belawan. In Boulogne bestaat een visserij maatschappij onder de naam Pollet Fréres Cie. Dit zegt ons weinig en het is nog een kleine rederij ook: in 1939 telde het hele bedrijf van de gebroeders Pollet twee oude stoomtrawlers zoals wij die in IJmuiden ook hebben gekend: de Touquet en de Marie. De eerste was wat jonger dan de tweede en bovendien een product van een Nederlandse werf. Het schip had namelijk op de helling gestaan bij de indertijd in Rotterdam gevestigde werf van Bonn Mees, die ook de eer heeft gehad de eerste trawler van IJmuiden te bouwen. Daar bleef het niet bij. De trawler had zijn intrede gedaan en de bestellingen volgden elkander op. Na die Betsy, als eerste IJmuidenaar kwamen de Judith en de Julie, de Eveline en de Dub belman, de Anina en Wilhelmina, stuk voor stuk klinkende namen uit IJmuidens glo rieuze begintijd. De HoUanders bouwden de trawlers anders dan de Engelsen al was er veel overeenkomst. De toen hier te lande gebouwde trawleis voorzag men na melijk tevens van een voorroer om des noods ook met het drijfnet te kunnen vis sen. Dit was voor de Fransen even belang rijk als voor ons en misschien is dat wel de oorzaak geweest dat Bonn Mees ook opdrachten voor Frankrijk uit te voeren kreeg. Een van deze schepen is de „Tou quet" geweest, die met een bruto inhoud van 251 ton het best vergeleken kon wor den met de voor IJmuiden gebouwde „Arrna" en „Wilhelmina". De opdracht voor de bouw van de „Touquet" is indertijd verstrekt door L. Bouclet Cie te Boulogne, die het schip later overdeed aan Pollet Frères. Later werd er een tweede schip bijgekocht, de in 1899 bij Mackie Thomson te Glasgow, gebouwde 169 ton metende Britse stoom trawler „Huil", die, verdoopt in „Marie", vele jaren van Boulogne uit aan de vis serij heeft deelgenomen. Voor beide schepen werd de tweede we reldoorlog het einde, zodat de rederij van een af kon beginnen toen de visserij onder wat normaler omstandigheden hervat kon worden. Vervangen Het duurde nog wel enige jaren, maar het waren dan ook twee schepen tegelijk, die in 1949 in dienst konden worden gesteld. Allereerst kwam er weer een „Le Tou quet", een stoomtrawler met oliegestookte ketels, metende 350 ton, een waardige op volger dus van de verongelukte „Touquet". Het tweede kreeg de naam „Madeleine Louise", een motortrawler van 430 ton. Zowel de „Le Touquet" als de „Madeleine Lóuise" zijn in Frankrijk gebouwd, eerst genoemde in Le Havre, de andere in Duin kerken. De vervanging van de „Marie" voor een nieuw schip liet nog enkele jaren op zich wachten en toen het zover was bestelde men het nieuwe schip in Duitsland. De A. G. We§er, Werk Seebeck te Bre merhaven kreeg de opdracht: bouwnum- mer 775, bij de tewaterlating ..Marie" ge doopt. Het nieuwe schip, dat pas gereed gekomen is, is hierbij afgebeeld. Een flinke motortrawler van 424 bruto reg. ton, met een lengte tussen de loodlijnen van 45 m., breedte 8.50 m., holte 4.70 m. en een diep gang van 4 m. De voortstuwing geschiedt door twee motoren op één schroef, type vader en zoon, welke geleverd zijn door Klockner Humboldt Deutz A. G. te Keulen. De ene motor is 1000 pk en de andere 300 pk. De grote motor alleen geeft de „Marie" al een snelheid van 13 mijl. Tegelijk met de „Marie" is het zuster schip „Cap Blanc Nez" door dezelfde werf afgeleverd. Deze is gebouwd voor P. de Garrec in Boulogne, waarmede dus twee snelle motortrawlers aan de Franse vis sersvloot zijn.toegevoegd. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER BINNENLAND De vorige week werd in haar woning in Leidsendam de 65-jarige mej. M. S. aan getroffen in een toestand, die onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk maakte. Zij overleed enkele dagen later, naar men meende, als gevolg van een ernstige graad van bevriezing. Later bleek echter, dat zij kort vóórdat zij in het huis werd gevonden een beroerte had gehad, als gevolg waarvan haar onderlichaam geheel verlamd raakte. Ilonderdvijftig studenten van de Tech nische Hogeschool te Delft waren gisteren de gasten van de Radio Radarschool te Dec- len en de LUA-school (Luchtmacht-artillerie school) te Ede. De studenten werden door militaire technici rondgeleid door de afde lingen van de school. Men bezocht de les lokalen waar beroepsmilitairen worden opgeleid tot radiomonteur, radarmonteur, radiotelegrafist en radiotelexist, telexist, radiotelefonist, radar viziermonteur en tech nisch verbindingsofficier. De herhalingsoefeningen van de 44ste regimentsgevechtsgroep, welke zouden worden gehouden van 8 Maart tot 3 April, zijn uitgesteld tot begin Augustus, aange zien door de vorstperiode de voorbereidingen voor de legering ernstig zijn gestagneerd. De 74-jarige H. K. uit Zaandam is door het gerechtshof te Amsterdam wegens het ophangen van een konijn veroordeeld tot een boete van 10 gulden. De politierechter had hem tot één week hechtenis veroordeeld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft als zijn gedelegeer de in televisieaangelegenheden aangewezen mr. Ph. de Vries te Hilversum. Mr. De Vries is tevens belast met het toezicht op het financiële beleid van de Nederlandse Tele visie Stichting en met de controle van het door de omroeporganisaties gevoerde gel delijk beheer wat de televisie betreft. HAARLEM EN OMGEVING Met veel succes heeft het actieve Bouw fonds van de voetbalvereniging DSK in het Jeugdgebouw aan het Teylerplein een op voering gegeven van „Brieven onder Num mer", een kolderklucht in 3 bedrijven van Tis Nieuwaar. In de Mariastichting te Haarlem is in de ouderdom van 64 jaar overleden de heer F. Hansen, pastoor van de H. Hartparochie te De Zilk. In 1914 werd hij tot priester ge wijd en sedert 30 Januari 1937 was hij Dastoor te De Zilk. De snelle „Marie" uit Boulogne. Sinabang, 9 Soerabaja verw. Singkef* 8 v. Soerabaja n. Semarang. Stad Breda, 8 70 m. NO- Ouessant. Stad Schiedam. 8 80 m. N.NW. Lissabon. Stad Vlaardmgen, 8 370 m. N. Azoren. Stanvac Djirak, 8 dwars Str. Singapore naar Saigon. Stanvac Pendopo, pass. 8 eil. Linga n. Bangkok Tawali, vemi. 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Themisto, 8 v. Bremen n. New York. Trajanus, 3 te Hamburg. Tosari, 10 Hoek v. Holland verwacht. Tcmori, 8 v Port Said n. Genua. Titus, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Tankhaven II 9 te Sungeigerong. Tankhaven III, 8 v. Soerabaja n. Sungeigerong Tara, 8 540 m. N. St. Paulsrock. Taria, 8 250 m. ZW. Reunion. Tibia. 8 490 m. Z.ZW. Hongkong. Tjibodas, 8 v. Bintang n. Singapore. Tomini, pass. 8 Belawan n. Port Said. Utrecht. 9 te Singapore. Van Spilbergen, 8 75 m. ZO. Monrqvia. Waal, 8 te Volos. Waterman, 9 Walvisbaai verwacht. Westerdam. 8 v. Bermuda.n. New York. Westland, 9 v. Buenos Aires te Montevideo. Willemstad, 8 v. Aruba h. Port Llmon. Wieldrecht, vertr 9 v.' Napels n. Tripoli. Waiwerang. 9 v. Soerabaja te Atapupu. Woensdiecht, pass. 8 Beachyhead n. R'dam. Zaan, pass. 9 Brunsbüttel 10 IJmuiden verw. Zeeland KRL), 9 v. Colombo n. Cochin. Zonnewijk. 8 v. Curasao n. Izmir. Zuiderkruis, 8 480 m Z. ten O. Kp. Hatteras. Zijpenberg, 8 Dover gepass n. Emden. KLEINE VAART Albergen, vertr. 9 v. Terneuzen n. Rotterdam. Anna b, 9 60 m. ZW. Lundy eil. Algarve, 8 te Avonmouth verwacht. Audacia, 9 Rotterdam verwacht. Att, 8 v. Hamburg n. Wieklow. Actinia, 6 v. Liverpool n. Cardiff. Annie pass. 8 Vlissingen n. Gent. Betty Anne s, 10 v. Caidiff te Lissabon verw. Bab-T, 7 te Sete. Beekbergen, vertr. 9 v. Bassé Indre n. Requejada Bill s, 9 v. Rostock n Hamburg. Claes Compaen, 9 nog te Barry. Cooihaven, 9 v. Port Lyautey te Casablanca. Corrie b, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Casana, pass. 8 Vlissingen n. Gothenburg. Coolsingel, 8 v. Dean te Londen. Daje Bohmer, 9 v. d.'Torbay n. Dakar. Delia rd, 9 v. Rotterdam te New ross verw. Deo Duce, pass. 8 Kiel n. Kopenhagen. Driebergen, vertr. 9 v. Caen n. Birkenhead. Da Capo, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Deni, 9 v. Antwerpen n. Esbjerg. Depa, 8 v. St. Brieuc n. Norwich. Erebus, 8 v. Oporto te Antwerpen. Ferocia, 8 v. Liverpool te Par. Express. 8 v. Amsterdam te Rouaan. Frans, 8 v. IJmuiden n. Londen. Gerrie s, 9 v. Cardiff n. Rotterdam. Gre, pass. Vlissingen n. Temeuzen. Henrica b. 9 v. Antwerpen n. IJmuiden. Haskerland. 7 v. Rotterdam te Goole. Hartel, 8-10 te Duinkerken verwacht. Henrica. 9 v. Nantes te Tunis verw. Import, 8 v. Lissabon te Antwerpen. Jokurma, 8 v. Barry n. Rochefort. Jorina, 8 v. Londen n. Dublin. Joost, 6 van Londen naar Sete. Jo. vertr. 9 v. Zierikzee n. Rotterdam. Kemphaan. 8 v. Rotterdam te Aarhus. Koningshaven, 9 v. Gothenburg te R'dam verw Leny, 8 v. Londen n. Rochefort. Leuvehaven, pass. 8 Vlissingen n. Kopenhagen. Leuvehaven, 10 v. Antw. te Kopenhagen verw. Lsrix. 2 van Goole n. Sete. May Mere, 8 te Genua. Muphrid, pass. 8 Vlissingen n. Terneuzen. Marcella, 9 v. Amsterdam n. Rotterdam. Matthew, 9 v. Dover te Billingham verw. Menkar. 8 400 m. N.NO. St. Vincent. Merwehaven, vertr. 9 v. Greenhithe n. R'dam. Monica, 8 te Middlesbro. My fern. 9 nog te Parijs. Mypuck. 8 te Parijs. Midas. 8 v. Ryeka n. Bari. Noorderlicht 9 v. Goole te Par. Neeltje b. 8 v. Marans n. Cardiff. Netta. 8 v. Port Lyautey n. Nantes. Nieuwland. 8 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 8 Sandefjord n. Gdynia Noorderhaven. 8 v. Gent n. Halmstad. Nottingham, 8 v. Rotterdam te Leith. Nijenburgh. 8 v. Middlesbro n Rotterdam Nero, 8 te Gothenburg n. Aarhus. Prior, verm. 9 v. Londen. Pavo, 8 van Bordeaux naar Hull. Plato. 8 v. Hamburg n. Gothenburg. Por.to, 5 Ceuta gepass n. Dundee. Ponza. 8 Vlissingen gepass n. Londen. Poortvliet, vertr. 9 v. Swansea n. R'dam. Rian. 8 v. Antw. te Vlissingen. Rubicon pass. 9 Vlissingen n. Gent. Ruby, 8 v. Dublin n Belfast. Rijnhaven. 8 dwars Finisterre n. Rouaan. Spurt. 10 v. Lissabon te Rotterdam verw. Strijpe, 8 v. Jersey n. Rouaan. Toos. 8 v. Plymouth te Aalborg. Theano, 9 v. Londen te IJmuiden. Theodora, 9 v. Drammen te Kopenhagen verw. Trito, pass. 8 Lizard n. Dublin. Tyro, 8 v. Drogheda n. Rotterdam. Twee Gebroeders, pass. 9 Vlissingen n. Antw. Vindicat Atque Polit. 8 v. Calais n. Teignmouth Vrouwepolder, vertr. 10 v. Oporto n. Rotterdam Westersingel, vertr. 9 v. Cork n. Swansea. Wickenburgh, 8 v Duinkerken n. Londen. Westlaan, 9 v. Rotterdam n. Wormerveer. IJsel, pass. 8 lissingen n. Le Havre. SI.EEPVAART Cycloop, met landingsvaartuig 9 rede Vlissingen Gele Zee, pass. 8 Finisterre n. Bristolkan. met tanker. Loire. 8 90 m. W. Kp. Tenez. Noordzee, 8 60 m. ZW. Finisterre met bagger molen. Poolzee. 8 60 m. W. Gibraltar. Rode Zee, 8 t.h.v. Kp St. Vincent n. Gibraltar. Tyne. 8 110 m. NW. Kp. BJanco met zuiger. Witte Zee, 8 t.h.v. Kp. Bougaroni n. Doha met ponton. Zwarte Zee, 8 700 m. O. Bermuda. i

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3