VALDA Ondanks dooi toch felle duels tussen Noorse en Nederlandse schaatsenrijders .Clowntje Rick Eerste Zondag na Pasen wordt „Wereldvrijgez ellendag" Een aarzelende liefde Andersen - nederlaag tegen Broekman op 5000 m - eerste in Rotterdam Nederlandse records op de 500 en 5000 meter scherper gesteld Verouderde hoest. Feuilleton 4 Cricket De vijfde testmatch Zd AfrikaNieuw Zeeland Wielrennen Van Est geopereerd De standen in de volleybalcompetitie Voor de kinderen Sport in 't kort 33 Op ijsschots naar zee drijvende jongen gered Ongehuwden luchten hun grieven op vergadering in Amsterdam Licht ging uit ter verhoging der gezelligheid Een bloemetje voor verdienstelijke landgenoten door Dorothy Quentin WO Erts DAG 10 FEBRUARI 1954 (Van onze sportredacteur) Ai HjalHs. ai Hjallis. Een dreumes van een jaar of vijf kan er haast niet genoeg van krijgen. Ai Hjallis. En hij blijft dapper doorzwaaien met z(jn Noorse vlaggetje. Dan komt Hjallis langs. En weer klinkt het vele malen uit de kindermond, ai Hjallis. Nu kan de schaatscrack Hjalmar Andersen veel verduren, maar voor de aanmoedigingen van kinderen bezwijkt hij. En Hjallis blijft staan. Trekt dan een paar gezichten waar het knaapje allerhartelijkst om moet lachen, zwaait dan nog even tot afscheid en vertrekt daarna met forse slagen naar de plaatsen op de baan van de IJsclub Kralin gen, waar hij zijn teamgenoten met raad en daad terzijde kan staan. Want zo is Hjallis. Schaatsenrijden doet hij goed en serieus, handtekeningen zetten in zakboekjes van vurige bewonderaars en bewonderaarsters, daar krijgt hij gauw genoeg van, maar voor kinderen heeft hij een zwak die moet hij apart groeten en tevreden stellen. Het Noorse jongetje op onze tribune was er de hele middag uitgelaten van; voor hem was er maar één man, die enige uren lang het onderwerp was van zijn ih het zangerige Noors gevoerde gesprekken met de om hem heen zittende Noorse kolonie. Voor de andere toeschouwers op de baan van de IJsclub Kralingen waren er behalve Hjalmar Andersen overigens nog wel meer rijders die de aandacht vroegen. Het puikje van de groep Noorse schaatsenrijders uit Davos was namelijk naar Nederland geko men Aas. Karstensen, flansen. Seiersten. Johansen en Johannesen en dat bond op ondanks de dooi toch nog vrij goed ijs de strijd aan met de beste Nederlandse rij ders: Broekman. Van der Vóórt. Maarse, j Huiskes. Schüler, De Graaff en de sterksten van de B-rijders. En die naar schatting tienduizend toe schouwers zullen er geen spijt van gehad hebben dat zij naar Kralingen getogen wa ren. Want er viel ontegenzeggelijk veel goeds te beleven. Dat er geen scherpe tijden gereden zouden worden, wel cat stond haast al bij voorbaat vast met het vrij zachte ijs, maar dat er records verbeterd zouden wor den met een dergelijke groep rijders op de baan daar kon niet aan getwijfeld worden. Recordverbeteringen En zo geschiedde ook. Nog geen minuut na het eerste startschot voor de eerste serie van de 500 meter was het Nederlandse baan record al verbeterd door de Noorse Arne Johansen, die in 45.1 sec door de finish ging vóór Anton Huiskes, die er een halve secon de langer over deed. En weer een minuut later volgde prompt de verbetering van het Nederlands record op de 500 meter (46.8 sec. van T. Hooftman en C. van der Eist 46.3 sec., dat echter nog niet gehomologeerd is) door Wim van der Voort, die de chronome ters op 46 sec liet. stoppen, een halve seconde voor Karstensen. Maar de tevreden kijkende Van der Voort bleef niet lang Nederlands recordhouder. Nadat De Graaff (47.8) gewonnen had van Hansen (48.2); Aas (47.2) alleen had moeten rijden door: het vallen van Van der Eist; Andersen (46.5) zich weer eens een opmer kelijk beter sprinter had getoond dan Broekman (47). reed Gerard Maarse in zulk een uitstekende styi tegen de Noor Seiersten dat het velen duidelijk werd dat hij een uitstekende kans had een scherpere tyd te maken dan Van der Voort. Hetgeen ook gebeurde. Met 45.9 sec. werd hij Nederlands recordhouder. En hij bleef het. Roozendaal (48.1 sec.), Doetz (50.7 see.), Oltshoorn (47.8 sec.). Van 't Oever (48 sec.», noch Van der Eist <46.3 sec.), die zijn rit tegen Johannesen (48.9 sec.) had overgereden, konden hem meer bedreigen. De 5000 meter Uiteraard werd de 5000 meter met span ning tegemoet gezien. Want, zo vroeg men zich af. zal Broekman (een halve punt achter op Andersen in het algemeen klasse ment) er in slagen vijf seconden (voor de telling van het klassement wordt de 5000 meter omgerekend tot een 500 meter-tijd en elke seconde geldt dan voor één punt) sneller te rijden dan de Noor en als eerste te eindigen? Het antwoord op deze vraag werd eerst nog verdropgen door een ander belangrijke gebeurtenis. Maarse namelijk reed zijn rit tegen de Noor Johansen en reduceerde bij die gelegenheid het Nederlands record, dat Jeen van der Berg, de winnaar van de Elf stedentocht, Zondag jongstleden op 8.57.5 had gebracht, tot 8.57.3. De Noor bracht het niet verder dan 9.15.8. Nauwelijks was het applaus verstomd of Andersen kwam aan de start met zijn land genoot Karstensen. Een ongelijke strijd uiteraard, maar voor Hjalmar des te onpret tiger aangezien hij weinig houvast en stimulans had. Maar wat een stijl! Het pu bliek. niet verwend op schaatsgebied. werd bij deze race enthousiast als moedigde men een landgenoot aan en schreeuwde heija, heija. als had een ieder een Noors paspoort in de portefeuille. In diepe zit. het bovenlichaam soepel dei nend boven de krachtig afzettende benen, de rechterarm even los in de bochten en ver met het linkerbeen doorglijdend, zo ging de Noorse crack over het ys. Met de regel maat van de klok reed hy ronde na ronde in hetzelfde straffe tempo, waarin de ronde tijden varieerden tussen 41 en 42 sceonden over de 400 meter. Toen Karstensen de laat ste bocht inging, reed Andersen 200 meter verder al door de finish. Zijn tijd, 8.43.1, was de beste ooit in Nederland gemaakt. Spanning Zo zou Kees Broekman dus 8.38.1 moeten rijden om zijn Noorse rivaal voor te blyven. En terwijl de Lierenaar zich warm reed presteerde de Nederlandse kampioen Egbert van 't Oever het om het nauwelijks een half uur tevoren door Maarse gevestigde record na een uiterst spannende en ook fraaie race tegen De Graaff met hijna zeven seconden te verbeteren: 8.50.5. Ook De Graaff bleef beneden de tijd van Maarse: 8.51.4! Nadat Aas met weinig moeite (8.43.9) ge wonnen had van Olsthoorn (9.17.5) leek het er even op dat Van der Voort het Neder- laands record nog schemer zou stellen in zijn rit tegen Van der Eist. Doch de laatste twee ronden bleek de Westlander daar niet genoeg adem voor over te hebben. In 8.55 8 werd hij wel winnaar (Van der Eist 9.13.5). Dé strijd werd daarna de race Broekman Huiskes. Vijf seconden sneller dan Ander sen rijdenDat betekende, zo had Broek man uitgerekend. 62 seconden over de eerste 600 meter en daarna ronden van 40.5, 41, 42, 42.5. 42 gevolgd door zes ronden van 41 sec. Luide aangemoedgid door de duizenden graag tot schreeuwen en trappelen aan gespoorde toeschouwers op de koude tribu nes ging Broekman soepel zowel op het rechte eind als in de bochten over de baan. Na de tweede ronde was hij anderhalve seconde sneller dan Andersen, na de derde ronde een halve seconde, na de vierde lag hij een halve sceonde achter en na zeven ronden reed hij eer in dezelfde tijd als zijn Noorse rivaal. De volgende ronde beet Broekman nog even verder door en kwam weer voor eo Hjalmar. Steeds verder. Maar zouden het vyf secon^n zi'n? De tiidmeters braken de spanning: 8.39.2 juist 1.1 seconde tekort om Andersen in het algemeen klassement voor te komen! Nieuw record Zo kwam de populaire Noor in het bezit van de door Prins Bernhard uitgeloofde zilveren médaille. Broekman daarentegen zag zijn naam genoteerd als recordhouder op de 5000 meter. We hebben zo'n vermoeden d?t het wel even zal duren voordat zyn naam op deze lijst zal worden doorgehaald. Een moment uit de strijd tussen Broekman (links) en Andersen (rechts) tijdens de 500 meter, die door de Noor met ander halve meter voorsprong werd gewonnen. Andersen rijdt zonder muts, omdat die tijdens de eerste 100 al afwaaide. Broek man nam revanche voor deze nederlaag op de 5000 meter, maar was net niet snel genoeg om zijn grote rivaal voor te komen in het algemeen klassement. Het was overigens vijftig jaar geleden dat Noorse en Nederlandse rijders elkaar voor de laatste maal ontmoetten op een ijsbaan in Nederland. Zo werden de wedstrijden, die men Maan dag al afgelast achtte, ondanks het van het juryhuisje en de tribunes afsiepelenae aoui- water toch nog een evenement, dat de toe schouwers zich nog lang zullen herinneren. Het Noorse jongetje, omdat hij contact had gehad met de Hjallis van alle Noorse jonge tjes. en de duizenden volwassenen omdat zij goed en stijlvol hardrijden hadden gezien. Klassementen Het klassement van de 5000 meter luidde: 1. Broekman (Ned.) 8.39.2; 2. Andersen (Noorw.) 8.43.1; 3. Aas (Noorw.) 8.43.9; 4. Johannesen (Noorw.) 8.45.2: 5. Van 't Oever (Ned.) 8.50.5; 6. Huiskes (Ned.) 8.51.2; 7. De Graaff (Ned.) 8. 51.4; 8. Van der Voort (Ned.) 8.55.8; 9. Seiersten (Noorw.) 8.56.2; 10. Schüler (Ned.) 8.57; 11. Maarse (Ned.) 8.57.3; 12. Hansen (Noorw.) 9.09.6; 13. Kar stensen (Noorw.) 9.10.5; 14. Van der Eist (Ned.) 9.13.5; 15. Johansen (Noorw.) 9.15.8; 16. Olsthoorn (Ned.) 9.17.5; 17. Roozendaal (Ned.) 9.17.6; 18. Doets (Ned.) 9.28.9. Het eindklassement luidde: 1. Andersen (Noorw.) 98.810 pnt.; 2. Broekman (Ned.) 98.920 pnt.; 3. Van der Voort (Ned.) 99.580 pnt.; 4. Aas (Noorw.) 99.590 pnt.; 5. Maarse (Ned.) 99.630 pnt.; 6. Huiskes (Ned.) 99.720 pnt.; 7. Johansen (Noorw.) 100.680 pnt.; 8. De Graaff (Ned.) 100.940 pnt.; 9. Van 't Oever (Ned.) 101.050 pnt.; 10. Johannesen (Noorw.) 101.420 pnt.; 11. Karstensen (Noorw.) 101.550 pnt.: 12. Van der Etst (Ned.) 101.650 pnt.; 13. Schüler (Ned.) 102.00 pnt.; 14. Eeiersten (Noorw.) 103.020 pnt.; 15 flan sen (Noorw.» 103.160 pnt.; 16. Olsthoorn (Ned.) 103.550 pnt.; 17. Roozendaal (Ned.) 103.860 pnt.; 18. Doets (Ned.) 107.580 pnt. Zuid-Afrika heeft de vijfde en laatste testmatch tegen Nieuw Zeeland met vijf wickets gewonnen. Van de vijf wedstrijden eindigden er vier in een Zuid-Afrikaanse zege. een bleef er onbeslist. De Nieuw Zeelanders gingen in hun twee de innings all out voor 222, zodat hun tegen standers 212 runs nodig hadden voor de overwinning. Zij kwamen in ruim drie uur op 215 voor het verlies van vijf wickets. Endean (87) en Watkins (45) scoorden samen 107 runs voor het vierde wicket. Endean sloeg 14 vieren. Score: Nieuw Zeeland 226 en 222; Zuid- Afrika 237 en 215 voor vijf. De Nederlandse Wielrenner Wim van Est is in het ziekenhuis in Roozendaal geope reerd. De chirurg heeft hem daar van een gezwel aan het linkerbovenbeen afgeholpen. Aan het eind van deze maand hoopt Van Est al weer te kunnen rijden in de zes daagse van Antwerpen met zijn collega Wout Wagtmans. 1 nvh n7 R/V7 IF. GABARDINE REGENJASSEN DAMES: le klasse: Haarlem zijn als volgt: HEREN: le klasse: HVS 10 18 D. Raeckse 9 15 PSVH 9 11 CIOS 10 11 Velox 10 10 ven 9 9 HVS 2 12 9 Brandweer 9 2 PSCB 8 1 2e klasse A: Rapiditas 8 13 VCK 8 13 HBC 8 12 CIOS 2 7 9 HVS 3 8 7 PWN 8 7 OVRA 8 6 VCR 2 8 3 PSVH 2 8 2 2e klasse B: Santpoort 8 14 Rap. 2 7 13 Sportief 8 9 BGV 8 9 Ramplaan 7 8 CTOS 3 8 8 HBC 2 8 5 Boru 8 2 Brandweer 2 9 2 3e klasse A: Leonidas 7 14 r> Raeckse 2 V it Gios 8 10 Velox 2 8 8 Stampers 7 7 Spaarnestad 7 4 HVS 4 8 3 PWN 2 7 2 3e klasse B: D. Raeckse 3 8 13 AVC 7 9 Santpoort 2 ry 9 Rap. 3 8 8 Leonidas 2 8 7 BGV 2 T 6 D. Raeckse 4 7 5 Gios 2 7 1 D. Raeckse 9 18 Rap. 10 14 Velox 8 11 HBC 8 11 PSVH 10 8 HVS 8 6 VCK 8 4 OSS 9 4 OVRA 8 2 2e klasse: D. Raeckse 2, 9 17 BGV 8 13 Velox 2 9 10 Ramplaan 9 10 D. Raeckse 3 8 8 VCR 9 6 HBC 2 8 5 PWN 9 5 PSVH 2 9 4 3e klasse A: AVC 8 16 OG 8 14 Rap. 2 9 12 Leonidas 9 10 EGV 2 9 9 VPIOX 3 11 8 Gios 9 7 HVS 2 9 6 HBC 3 10 4 3e klasse B: MHBS 9 17 SSO 9 15 D. Raeckse 4 10 13 Spaarnestad to 11 Santpoort 10 10 OG 2 9 9 Stampers 9 7 Gios 2 10 7 OVRA 2 11 5 HVS 3 11 0 Ja, daar stond Rick nouhij was wel beneden, maar hoe kwam hü nu buiten? Maar wacht eensaan het eind van de gang zag hij een keuken, en daar was een achterdeur. En als hij het goed zag, was die open! Dan moest hij maar proberen, daardoor te komen. Maar hij zou héél voorzichtig moe ten zijn, dat hij niet gezien werd! Eerst sloop hij de gang door, toen keek hij om 'n hoekje de keuken inGelukkig, daar was niemand. Rick rende de keuken door en zag, dat hij zich niet vergist had; de achterdeur stond op een kier! Dat was voldoende voor hem, om er door te glippen. En nu stond hij buiten, in een tuin. Hij keek eens om zich heen; achter in de tuin was een poortje in de schutting, en dat had zulke brede naden, dat hij daar wel doorheen zou kunnen komen. Rick liep gebukt, maar hard de tuin door,- en werkelijk lukte het hem, door het poortje te kruipen Nu stond hij op straat, aan de andere kant van de lange schutting. Gelukkig.uit dat huis met het akelige meisje was hij nu ten minste weggekomen! En nu lopen en zien, waar hij terecht zou komen! RUSLAND—OOST DUITSLAND. In Moskou werd een ijshockeywedstrijd ge speeld tussen Rusland en Oost-Duitsland. De Russen wonnen met veertieneen. K.N.A.U. NODIGT GERSCHLER UIT. Zondag heeft de Duitse athletiektrainer Woldemar Gerschler, de trainer van Harbig, Barthel en Pirie, in Hannut een lezing ge houden over de pricipes van de moderne athletiek-training. De op deze bijeenkomst aanwezige K.N.A.U.-vertegenwoordigers, hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om namens de K.N.A.U. de heer Gerschler uit te nodigen een dergelyke lezing in Nederland te houden. De heer Gerschler heeft de invitatie in principe aan vaart. DUILIO LOI EUROPEES KAMriOEN LICHTGEWICHT. De Italiaan Duilio Loi heeft het kampioenschap van Europa licht gewicht op zijn naam gebracht door de titel houder, de Deen Jörgen Johansen, in vijf tien ronden oh punten te verslaan. Johan sen was een ietsje sneller en beweeglijker, maar de Italiaan bleek physiek de sterkste van de twee. WACKER TE STERK VOOR ARUBA. Het Oostenrijkse prof voetbalelftal Wacker heeft met tweeeen van Aruba gewonnen. Met rust had Aruba met een—nul de leiding. ADVERTENTIE Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende Dinsdagmiddag is de 15-jarige Z. bij het spelen op het ijs in de haven van Den Helder, op een drijvende schots terecht ge komen en naar het Marsdiep afgedreven. Twee vissers, die dit zagen gebeuren, maakten een kotter gereed en slaagden er in de jongen te bereiken, waarna zij hem naar de haven terugbrachten. De reddingboot „Prins Hendrik", die reeds in gereedheid was gebracht om uit te varen, behoefde geen dienst meer te doen. Er is gisteravond in de hoofdstad «sen vrij-gezellige vergadering gehouden door de nog jonge „Nederlandse Vrijgezellen- bond", die zijn afdeling Amsterdam op richtte. „Niemand wist vroeger waar Grevesn- bicht lag", zo zei een der sprekers, „maar sinds het vriigezeHenconeres, dat daar het vorig jaar gehouden is, heeft het een we reldnaam". Er waren uitnodigingen verzonden met de bepaling, dat men de avond bij kon wo nen, indien men minstens 30 jaar oud en vrijgezel was. Men had gerekend op 300 gegadigden maar er verschenen er ruim 45Ö, namelijk 300 vrouwen en 150 mannen, in leeftijden variërend van 30-65 jaar, die zich voor e?n deel met een staanplaats te vreden moesten stellen. Nico Engelschman. een 40-jarige Am sterdammer, die als voorlopig voorzitter van de nieuwe afdeling Amsterdam optrad, leidde de avond in met een redevoering, waarin hij „de ingewikkelde problematiek van het ongehuwd z;jn voor volwassenen" onder de loupe nam. HH zei o.m.: „Er zijn mensen, wier psychische structuur voor het huwelijk niet deugt. Anderen kie zen uit godsdienstige overtuiging vrijwillig het celibaat of blijven uit plichtsbetrach ting ten opzichte van de ouders, die ver zorging behoeven, ongehuwd en tenslotte zijn er de innerlijk geremden. die tegen hun diepste verlangens in alleen blijven. De egocentrische vrijgezellen laat ik bui ten beschouwing". De spreker noemde enkele practische moeilijkheden, waarmede vrijgezellen te kampen hebben als zeer hoge belastingen, eten buitenshuis en het wonen op huur kamers, waarvan de huur meestal oneven redig hoog is. „Wel legt de overheid hen extra plichten op", zo zei hij, „maar rech ten heeft de vrijgezel zeker niet waar het de huisvesting aangaat". Hij betoogde voorts, dat de nieuwe bond een deel van de ongezelligheid, waarin vele vrijgezellen hun leven doorbrengen, wegnemen kan door een band tussen hen te leggen. „Dan behoeven ze geen tweederangs burgers meer te blijven, die het mikpunt zijn van veel spot en dikwijls in een meelijwekkend daglicht worden gesteld. Onze bond beoogt echter geen huwelijksbemiddeling". Namens enkele vrouwenverenigingen sprak daarna mej. Bloemberg, die onder de dames instemming wekte, toen ze zei: „Voor de viouw is de vrijgezellenstaat on gunstiger dan voor de man, want hij is meer favoriet bij de hospita". „Eigen afgevaardigde in parlement" „Wij hopen te bereiken, dat er niet al leen in ons land, maar zelfs in de gehele wereld meer aandacht wordt besteed aan de problemen van de vrijgezellen", zette daarna de oprichter van de bond, de heer Greijn uit Grevenbicht uiteen. „Wat zou het niet toe te juichen zijn, indien wij onze eigen afgevaardigde in de Staten-Ge- neraal zouden hebben". Hij zei voorts: „De wereld kent een Moederdag, een Vaderdag, een Bloe mendag; waarom zou er geen Vrijge- zellendag ook zijn? Waarom moet een vrijgezel altijd cadeaux geven bij hu welijken en geboorten, bij verlovingen en verjaardagen, hoewel hij zelf nim mer iets krijgt?" Hij proclameerde daarop de eerste Zondag na Pasen (dit jaar dus 25 April) tot wereldvrijgezeilendag. „La ten wij vrijgezellen elkaar als een grote familie op die dag gedenken. Laat de meest vergeten leden van onze maatschappij op die dag voelen, dat er tenminste iemand aan hen denkt". Om practische redenen en ter verhoging der gezelligheid, zoals de folklorist D. van der Ven zeide, werd vervolgens het licht uitgedraaid. De heer Van der Ven hield daarna een lezing met lichtbeelden over diverse folkloristische gebruiken van de jonkheid in allerlei plaatsjes in ons land. Na afloop gaven velen zich als lid op. Op Valentijnsdag De Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" heeft het initiatieif genomen om Valentijndag, de veertiende Februari, op te luisteren met het aanbieden van een bloe- mengeschenk aan een aantal Nederlanders, die zich in het afgelopen jaar op velerlei manieren verdienstelijk hebben gemaakt voor hun medemensen. Zij heeft daarop de Nederlandse dagbladen verzocht haar te helpen om candidaten voor dergelijke bloemenhuldes te zoeken. Dat deze overigens niet met een lampje gezocht hoefden te worden, bewijst het feit, dat de Vereniging weldra een lijst van 114 mensen bij elkaar had en daarin is zij gaan schrappen en selecteren tot er nog 48 over waren. Die zullen nu op de Zaterdag, voor afgaande aan Valentijndag, een bloemrijke verrassing ontvangen. Het is door de veelzijdigheid van zijn activiteiten een bont gezelschap, waarvan wij de namen uiteraard niet kunnen noe men, maar van wier verdiensten wij toch wel vast een beknopte opsomming kunnen geven. Zo zullen bloemstukken de waardering vertolken voor geestelijk werk onder woonwagenbewoners, het verstrekken van koffie aan stratenmakers, het redden van bewoners van het rampgebied, voor op offerend werk aan de zelfkant van de maatschappij in het verband van het Leger des Heils, voor het opofferen van eigen schip om een gevaarlijke bres in het ramp gebied te dichten, voor het goedmaken van een in het watergevallen Sinterklaasfeest voor Haarlemse kinderen, en voor het als schoenpoetser optreden ten bate van het Rampenfonds ondanks een hoge leeftijd. Verder is er bijvoorbeeld een schilleboer bij, die gewoon is zijn paard elk jaar veer tien dagen vacantie te geven, een officier, die gewond werd toen hij een soldaat te hulp schoot, die een handgranaat had laten vallen, zeven man van 'een „modderploeg" in het rampgebied, een man, die ondanks zijn ziekte zestig paarden uit een branden de stal redde en een van de organisatoren van het Vrijgezellencongres. Zo zullen overal in het land op Zaterdag vóór Valentijndag mensen met verraste ge zichten een bloemenhulde in ontvangst nemen en zich afvragen, waaraan zij dit verdiend hebben. Maar zij kunnen deze in de eerste plaats bekijken als een bewijs van de toegenegenheid welke door Valentijn dag gesymboliseerd wordt. ADVERTENTIE TEGEN HOE ST PASTI L_L.ES DE°ZACMTE VALDAMILD 65) HOOFDSTUK XXV Het behoorde tot Rosemary's werk otm iedere morgen, wanneer ze naar 't theater ging, de post voor de troep op het postkan toor af te halen. De brief uit Amerika kwam in 't-midden van hun laatste week in Thames. Rosemary hield de dunne, lich te luchtpost-enveloppe vast alsof er een tijdbom in zat; haar vingers trilden. Ze legde de brief bovenop het stapeltje post en Uep hierna vol innerlijke onrust door Pollen Street naar de schouwburg. Het was r.og voor negenen, maar de zon stond al hoog boven de groene heuvels achter de stad en de winkeliers waren druk in de weer met het uitstallen van allerlei zaken. Auto's haalden haar in of reden haar tegemoet, kinderen verzamel den zich bij de bushalte om naar 't strand te gaan. Ze hadden badpakken, handdoe ken en pakjes brood onder de arm. Het was een veel-belovende en vrolijke morgen en Rosemary zou stellig even vro lijk als al die kinderen zijn geweest en uitgelaten gedaan hebben, als ze niet die luchtpostbrief bij zich gehad had Mannen, vrouwen en kinderen riepen haar een opgewekt „Goeden morgen" toe; maar ze antwoordde slechts automatisch. Het was een vriendelijk en gezellig stadje en iedereen kende haar. Om zich te dwingen die brief even te vergeten, dacht ze aan wat Gavin haar in 't begin van de tournée had gezegd: Ver geet nooit dat wij de vreemdelingen zijn, Rosemary, vooral in de dorpen en kleine stadjes. Zij herkennen ons, maar wij heb ben er niet de minste notie van wie ons allemaal groeten. Ze weten dat wii bij Herrick's troep horen, dus moet je steeds zo vriendelijk mogelijk zijn. We zijn alle maal zonder uitzondering een soort reclame agent voor het gezelschap en voor Val, waar we ook zijn!" Rosemary bleef dus ook deze morgen, ondanks de belangrijke brief, herhaaldelijk staan om allerhartelijkst groeten te beant woorden en mensen toe te knikken. Een meisje, dat in de bibliotheek werkte, vroeg; „Vanavond gaat toch Hamlet? Ik ga er met mijn verloofde heen". Even verder op hielden twee vrolijke bengels haar aan. De ene was hoogblond, de ander was kennelijk een Maori-jongen. „O, juffrouw Combe zouden ze onze autogrammen-albums willen tekenen als we vanavond na de voorstelling langs ko men? Kunt u daarvoor zorgen?" „Moeten jullie dan niet al lang in bed liggen?" Ze vroeg 't met een glimlach en nam on derwijl de gekreukelde albums van hen aan. Ze moest plotseling aan Roger en Tony denken. „Hamlet" duurt nogal lang. Komen jul lie maar tegen half zes langs, dan zal ik er voor zorgen, dat jullie de handtekenin gen krijgen". „Graag. Dank u wel juffrouw Combe". Ze lachten en liepen verder, smakelijk aan een ijsje likkend. Rosemary begreep maar al te goed dat ze helemaal niet naar „Hamlet" wilden komen kijken; het was hen alleen maar om de handtekeningen te doen. Ze vond het aardige knaapjes, echte robbedoezen. Ik zou wel een zoon willen hebben.... nee, twee of driepeinsde ze en schrok dan onmiddellijk van het idee. Als ze verliefd was op een getrouwde man en dat was ze hoe kon ze dan ooit een zoon krijgen 't Was de eerste keer, dat ze zich haar positie duidelijk realiseerde, op een nuch tere, practische manier. Het denken aan een toekomst zonder alles, waar een vrouw toch naar verlangt, beangstigde haar opeens, daar zo midden op straat. Ze zette deze gedachten dan ook maar snel van zich af. Haar eigen moei lijkheden waren op het ogenblik van on dergeschikt belang; de brief in haar hand was het enige waar het nu op aan kwam. Ze vroeg zich af, wanneer Val naar het theater zou komen. Waarschijnlijk niet voor tien uur. Op dit uur van de morgen zou het gebouw donker en verlaten zijn, slechts enkele werksters zouden er rond lopen, Rosemary had echter de bevoegd heid brieven te openen, zelfs Val's per soonlijke post. Maar desondanks besloot ze deze brief dicht te laten; Val moest deze zelf maar open maken! Toen ze voorbij het Jubilee Hotel liep, voelde ze de neiging in zich opkomen om naar binnen te gaan en Val te vertellen, dat de brief gekomen was, maar de tra ditie van de toneelwereld weerhield haar dit te doen. Val hield er niet van 's mor gens vroeg al bezoek te krijgen van één van zijn mensen. En ze kon zich levendig voorstellen, hoe Cornelia zou kijken, wan neer zij Val's kamer binnen zou komen stappen! Cornelia was de laatste dagen al vaak op geweest en vanavond zou ze weer gaan spelen, maar Rosemary geloofde stel lig dat ze juist vandaag tot het laatste nippertje in bed zou blijven liggen. Rosemary onderdrukte haar opwelling om nu dadelijk naar Val te gaan en liep door naar het King's Theatre, dat juist aan de andere kant van 't stadje lag. Misschien was 't toeval, misschien ook niet, maar juist deze stralende morgen merkte ze duidelijk, dat 't met haar lin kerbeen niet zo goed ging. De laatste tijd had ze er ge-en seconde meer over nage dacht. Tot haar verbazing zag ze dat er op 't toneel licht brandde, alhoewel de werk sters juist weg waren gegaan. Gavin zou er dus waarschijnlijk al zijn - alleen van hem kon ze verwachten, dat hij een uur te vroeg kwam doch 't bleek Val te zijn, die zijn Hamlet-rol doornam. Hij zag er jongensachtig uit met zijn rossige haar, dat nog nat was van een douche en in een oude broek, waarvan de oorspronkelijke kleur onmogelijk meer te onderkennen viel. De tennisschoenen, die hij droeg, kon men met een gerust geweten eerder zwart dan wit noemen. Rosemary's gedachten hielden zich zo vaak met Val bezig, dat 't haar helemaal niet vreemd voorkwam, om nu samen met hem al zo vroeg in de schouwburg te zijn. Toch was dit de eerste keer. De schouwburg was niet groot, er was slechts één balcon, maar 't was tenminste een echte schouwburg en op deze vroege morgen behoorde deze aan hen beiden. „Zo lieve kind!", begroette Val haar een beetje verstrooid, terwijl hij helemaal niet zag dat ze een stapel post in haar hand had. „Ik ga die scène met Ophelia in acte twee veranderen. Cornelia komt hierheen, zodra ze is aangekleed". Licht als een kat liep hij het trapje naar de kantelen op. Ze gebruikten hier in Thames Terry's kleine décors, die een gro te diepte en hoogte suggereerden omdat het perspectief sterk overdreven was. Achter de kasteelmuur stond 't toneel met de requisieten voor de eetzaal-scène. Om rustig met Val te kunnen praten moest Rosemary 't toneel over lopen en enkele treden ODklimmen. „Val!Hij is gekomen! De brief uit New York!" „Eindelijk!" Val was bezig geweest snel zijn rol door te lopen. Iedereen werd langzamerhand een beetje suffig en moe en hij voelde er niets voor om juist in de laatste plaatsen, waar ze zouden spelen, iets van die ver-' moeidheid te tonen. Bij het naderende af scheid van Nieuw Zeeland moest iedereen er weer fris en opgewekt uitzien en met enthousiasme spelen. De leden van het ge zelschap waren echter mat en rusteloos, omdat, ze voelden dat er veranderingen in de lucht hingen. Val wist maar al te goed dat iedereen wachtte op *t moment dat hij 't nieuws uit de doeken zou doen. Van daag zou hij dat kunnen! Hij lachte naar Rosemary en stak zijn hand uit. „Kom maar boven een lees me die brief voor. 't Is hier een pracht plaats voor een terechtstelling!" Ze verbaasde zich over zijn goede hu meur en ze vond 't een beetje vreemd dat hij niet zenuwachtig was. Zijn stemming was heel anders dan in Wellington, toen voor 't eerst de Amerikaanse aanbieding ter sprake kwam. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6