„N.V. Velserbad" houdt eindelijk op te bestaan: straks weer zwemmen Agenda voor Velsen Athletiek in Noordholland steeds meer in trek bij de jeugd Kennemer Lantaarn VELSENS RAAD BIJEEN Geen water in de wijn voor ouden van dagen AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REIJM het adres Dodelijk ongeluk bjj de Naereboutstraat Havenberichten Visserij -varia rn 5 Twee aanrijdingen op Woerdersluis Opnieuw zes weken geëist tegen Tilburgse chauffeur Jubilarissen van R.K. vakorganisatie worden gehuldigd Old Clothes Nezv DRY CLEANING ONLY „De verboden vrucht" in Thalia Theater Laatste eer aan pionier van Maatschappelijk Werk WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 De liquidatie van de N.V. „Velserbad" het sinds lang gesloten enige overdekte zwembad van Velsen is een feit en daarmee is een der meest langdradige en tevens pijnlijke affaires uit Veisens historie tot een einde gebracht. Enige leden van de raad, die deze liquidatie gisteravond met algemene stemmen bekrachtigde, zagen hiermee echter nog niet alle moeilijkheden, die de aangelegenheid lange jaren hebben vertroebeld, opgelost en uit de Arbeid-fractie kwam bijvoorbeeld een waarschuwing aan het adres van het college om met de afwikkeling van het geval de grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten. Aan het eind van een lange agenda van 21 punten, die niet meer dan een uur nodig had om te worden behandeld, kwam er een onver wachte draai aan de discussies, doordat de heer N u y e n s (Katholiek) bij de benoe ming van een nieuwe directeur van Gas en Water (die er overigens eveneens met algemene stemmen doorging) opmerkte, dat er zo weinig Katholieken op Velsense openbare functies te vinden zijn. Met adembenemende spoed gleed de agenda onder de hamer van de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint, door, zodat er een zucht van verlichting opging, toen die hamer eindelijk bij punt dertien, het Velserbad, stokte. Het werd overigens geen noodlotscijfer, want de ganse raad was opgelucht, dat hiermee hopelijk de laatste fase van een onverkwikkelijke geschiedenis zou worden afgesloten en deze opluchting bracht de heer N u ij e n s als eerste onder woorden. Hij was er weliswaar van overtuigd, dat nu de gemeente de meerderheid der aan delen in handen heeft, het geval wel zal lopen en stipuleerde zelfs de goede wil van de directed*, die in samenwerking met de president-commissaris, de heer Levenkamp, de garantiestelling vlot wist op te lossen maar hij wilde toch graag weten, hoe het met de bezoldiging van deze „gewezen" directeur staat. De heer P 1 e y 1 e n (Vrij heid) was nieuwsgierig naar de toekom stige beheersvorm en de heer V a n O s van de Abeelen (Arbeid) verhief zijn geluid enigermate ongerust ten aanzien van de consequenties dezer liquidatie. Fair en fatsoenlijk Hij begon met te zeggen, dat de gemeente in deze altijd fair en fatsoenlijk is geweest, waardoor zU rekening kon houden met de belangen dergenen, die door het drijven van één persoon in de knel dreigden te komen. De vraag blijft nu natuurlijk open, wanneer er aan het Tiberiusplein weer ge zwommen kan worden, niet alleen een vraag voor een ongeduldig zwemmer, maar ook voor iemand, die als hij wel eens door de vele kapotte ruiten naar de machines in de kelder van het zwaar-verwaarloosde ge bouw heeft staan kijken. Hij vermoedde dat het er een ruïne is, maar was aan de andere kant blü, dat het raadsstuk een snel herstel belooft. Boven dit alles uit echter ontwaarde de heer Van Os van de Abeelen een aantal financieel-technische problemen, die hem wel wat zwaar op de maag lagen. Er is namelijk naar zijn zeggen een grote kans, dat de liquidatie afgewikkeld wordt tijdens het herstel, waardoor het bad al weer intact zou kunnen zijn als de liquida tie nog niet voltooid is. De gemeente heeft inmiddels met haar statuair overwicht in de aandeelhoudersvergadering door het opkopen van aandelen nog niet alle aan delen in handen: een paar zijn niet ten ver koop aangeboden, doordat ze in handen van onbekenden zijn of doordat ze niet geregis treerd werden. De Staat der Nederlanden treedt mettertijd in de rechten dergenen, die hun aandelenbezit niet hebben laten registreren en de „slapende" aandeelhou ders konden wel eens op een ongelegen ogenblik opduiken, meende deze afgevaar digde. Bovendien bestaat-het gevaar, dat de ADVERTENTIE Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. 6200 Tel. 8930 Dinsdagmiddag om één uur slipte een per sonen-auto, welke in de richting van Sant poort reed over de Woerdersluis in Spaarn- dam door de gladheid van het wegdek en gleed tegen een vrachtwagen met oplegger uit Aalsmeer, geladen met papier, welke bij de sluis geparkeerd stond. De personenwagen werd aan de voorzijde ingedrukt, waardoor spatborden en radiateur beschadigd werden en de wielen ontzet. De personenauto werd door een kraanwagen weggesleept. Op l.etze'fde punt. twee uur later, kwam weer een personenauto ook met een truck met onlegger in botsing. Hier werd de wagen aan de linkerzijde opengereten. Beide auto's wa ren u't Haarlem afkomstig en daarheen werd ook weer de personenwagen gesleept. WOENSDAG 10 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De wraak van de zwarte adelaar". Chr. Muziekver. „Wilhelmina", 19.30 u., Patronaatsgebouw, concert en toneel voorstelling van „Advendo". SANTrOORT R.K. Gem. Zangver. „Da Pacem", 20 uur, Zomerlust, concert. VELSEN-NOORD „Minjon", 20 uur, Gem. vergaderzaal, Van Diepenstraat, vergadering. DONDERDAG 11 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De verboden vrucht". Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex Theater, toneelvoorstelling Rotter dams Toneel. Groninger Vereniging, 20 uur, Ncd. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneel voorstelling. VELSEN Raadhuis, 9.30—12.00 uur: Spreekuur wethouder van Openbare Werken - 10 12 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. waarde van de aandelen stijgt naarmate het herstel van het bad vordert. Hij zag in dit hele verband als enige mogelijkheid een opvoering van een bepaalde schuld aan de gemeente Velsen in de boeken der NV, ge lijk aan de waardevermeerdering. „Iedere nalatigheid kan na jaren onverwachte ge volgen hebben." Plezierig vond de heer Van Os van de Abeelen het, dat er voluit reke ning is gehouden met een eventuele ver borgen schuld en hij noemde tenslotte de NV-vorm als -toekomstige beheersvorm be paald ongeschikt, om met het vertrouwen in een harmonische oplossing van het nog bestaande probleem te besluiten. Geruststellend Wethouder De Boer (Arbeid, Bedrij ven, Sport) deed de zaak in zijn antwoord gedétailleerd uit de doeken en vertelde, dat inderdaad de NV in haar huidige vorm niet de beste wordt geacht als de gemeente een maal de scepter over het bad zwaait. De heer Nuijens kon hij geruststellen: de direc teur van de NV-in-liquidatie heeft zijn ont slag gevraagd en gekregen en na 1 Juni 1953 heeft hij geen recht meer op een be zoldiging. De gemeente Velsen kocht in middels 54 gewone en 12 prioriteitsaan delen. Op de balans komen voorts nog voor drie gewone en drie prioriteitsaandelen, die niet geregistreerd zijn tot een totale waarde van 6500 en dan is er voor 2000 zoek: men weet niet waar deze aandelen zitten. In totaal heeft de gemeente thans voor 39.000 of 75 procent van het aandelen pakket in haar bezit; het totale aandelen kapitaal bedraagt 75.000. De vier zoekgeraakte aandeeltjes kunnen wellicht een winstpostje opleveren, als ze tenminste nooit opduiken; ten aanzien van de andere, niet geregistreerde aandelen had de heer D e B o e r de stellige verwachting, dat de eigenaars alsnog hun bezit zullen laten registreren en het dan zullen gaan verkopen. Crediet is geen cadeau De mogelijke nadelige gevolgen van de liquidatie der N.V. besprekend, merkte de wethouder op, dat de raad wel credieten heeft verstrekt, maar dat er zeker geen schenkingen zijn gegeven. Hoogstens zou er sprake van een lening kunnen zijn, welke de balans van de NV dus gaat bezwaren als de liquidatieprocedure enige maam/ten loopt. De „verborgen schulden" zijn met voldoende zekerheden voor de overheid omringd, zoals onder meer in het rapport van de verificateur is te zien, maar niet temin beloofde de wethouder alle voorzor gen in acht te zullen nemen. Op de concrete vraag, wanneer er ge zwommen kan worden, kon de wethou der niets anders meedelendan dat er door de Dienst O. W. hard aan de voor bereidingen tot het herstel wordt ge werkt: de bestekken zijn practisch klaar en men kan dus gauw aan de slag gaan. Daar de N.V.-vorm dus beslist niet wordt gewenst, zal het bad dus óf een gemeen telijke instelling worden met alle andere i badhuizen in de gemeente cr bij ge voegd, öf onder een Stichting worden gebracht. Hij beloofde de raad op korte termijn een exploitatieoverzicht. Water en ouden van dagen De raad was tevreden en gaf zijn fiat aan het voorstel, waarna het adres van de af deling IJmuiden van de Bond van Ouden van Dagen inzake de waterprijs in behan deling kwam. De heer Verbeek (Arbeid) was het eens met het college, dat dus de waterprijs voor deze groep Velsenaren niet wil ver lagen of op een andere leest wenst te schoeien, maar kwam niettemin met een aantal motiveringen om alle misverstand te voorkomen. Hij wenste in dit verband deze aangelegenheid van elk sentiment te ontdoen: de waterverkoop moet strikt zakelijk worden gezien ondersteuning van een bepaalde bevolkingsgroep of be paalde ingezetenen is een zaak van de dienst voor Sociale Zaken. Bovendien toonde hij aan, dat het een kwestie van een paar gulden per jaar of enkele centen per week is. Dat was de heer Kruisman (C.P.N.) wel met hem eens, maar juist daarom toonde hij zich voorstander van dit rugge- steuntje: die paar gulden is al heel wat voor de ouden van dagen. De heer J. Vi s s e r (A.R.) kon het raads stuk volgen, maar vroeg zich wel af, of een oplossing te vinden is voor de niet-onder- steunden. Hygiëne voor alles Weer kwam Wethouder De Boer aan bod voor een repliek: hij was het met zijn partijgenoot Verbeek eens, dat het sen timent in deze aangelegenheid niet mee mag spelen tenslotte heeft de hele raad een warm hart voor de ouden van dagen want als het systeem van een bepaalde minimumafname aan water (nu dertig kubieke meter) afgeschaft zou worden, zou dat wel eens nare gevolgen voor de hygiëne kunnen opleveren. Dan zou er immers bezuinigd worden op elke liter te gebruiken water, terwijl men nu aan de eerste dertig meter vast zit. Bovendien heeft het bedrijf de „zekerheid" van die eerste dertig meter nodig om te kunnen draaien en dat minimum moet er dan ook beslist blijven. Als het voorkomt, dat bijvoorbeeld een De door de Velsense raad nieuwbenoemde directeur van Gas en Water. alleenstaande die dertig meter niet gebruikt en ze ook niet kan betalen, ligt een moge lijke steun niet op de weg van het water bedrijf, maar bij Sociale Zaken. Dan is het bovendien ook geen kwestie van de ouden van dagen alleen, maar van alle minder- draagkrachtigen. Hier sloot de Wethouder van Sociale Zaken, de heer Maas (Katholiek) op aan met de opmerking, dat deze kwestie in zijn sector zeker aan de orde zal komen. Waarna" de eenstemmigheid algemeen werd en de raad het college in zijn geheel steunde. Katholieken in de minderheid Er gleden weer ettelijke voordrachten onder de hamer door, tot de benoeming van *en nieuwe directeur bij het bedrijf van Gas en Water aan de orde kwam. De heer Nuijens (Katholiek) was het volledig eens met nummer één van de voor dracht, de heer P. J. de Klerk uit Den Helder, maar hij ^viltV toch naar aan leiding van de voordracht opmerken, dat het een publiek geheim is, dat de Katho lieken er bij de vervulling van openbare functies in de gemeente Velsen enigermate bekaaid afkomen. Hij wenste de benoemin gen van dergelijke .functionarissen bepaald niet in het politieke /lak trekken, maar gaf het college wel in overweging bij gelijke capaciteiten de bestaande leemte in te lopen. Dat was koren op des heren Verbeeks molen: ten eerste zijn volgens hem twee mensen nooit helemaal gelijk wat hun capaciteiten betreft en dus heeft een even tuele geloofsbelijdenis er helemaal niets mee te maken. Hij noemde het hele vraag stuk bedenkelijk gevaarlijk: „als de objec tieve waardering van een bepaalde persoon doorkruist wordt door zijn godsdienstige overtuiging zouden wij op de verkeerde weg komen." Dat vond Wethouder De Boer ook: het is bijvoorbeeld volkomen onjuist, zo meen de hij, dat er (verouderde) formulieren in omloop zijn, waarop gevraagd wordt naar iemands godsdienst bij een overheidssolli- citatie. De zaak is daarmee al niet meer objectief te houden. De Katholieke Wethouder Maas deelde dit standpunt in zoverre, dat „de beste man op de beste plaats" volgens hem ook de ge schiktste is. Maar aan de andere kant In hoger beroep heeft Dinsdag de 21- jarige bedrijfsleider T. J. J. de J. uit Til burg, die met zijn vader aldaar een vishan del drijft, terecht gestaan voor het Amster damse gerechtshof, nadat hij door de Haarlemse rechtbank tot 6 weken was ver oordeeld en tot intrekking van zijn rij bewijs voor drie maanden. De jongeman had op 18 September op de IJmuiderstraatweg in IJmuiden-Oost met zijn visauto de van rechts uit de Frans Naereboutstraat komende 56-jarige motor rijder B. van Beek uit Haarlem overreden. Het slachtoffer overleed kort na het onge luk. Ter zitting verklaarde de verdachte, dat hij zelf zelden de visauto's naar IJmuiden reed. Op 18 September was dat noodzake lijk geweest, omdat een der chauffeurs van het bedrijf ziek was. Opgemerkt werd nog, dat ook in dit ge val de put gedempt werd, nadat het kalf was verdronken. Op de IJmuiderstraatweg was na het ongeluk een waarschuwings bord geplaatst. De procureur-generaal achtte roekeloos rijden bewezen jen eiste opnieuw 6 weken tegen de verdachte. Voorts vroeg hij het hof verdachte's rfijbewijs voor de tijd van 6 maanden in te trekken. De raadsman, mr. J. D. A. Viskil, betoog de, dat er geen causaal verband bestaat tussen het rijden van de verdachte en het ongeluk, ook al kan men de verdachte ver wijten, dat hij geen voorrang aan het van rechts komend verkeer had gegeven. Mr. Viskil vroeg daarom vrijspraak. Het hof zal op 23 Februari uitspraak doen. Eervol ontslag aan de Huishoudschool j Bij het college van B. en W. van Velsen is een verzoek ingekomen wan mevrouw A. J. P. Snoek-Hardebol om haar eétvol ontslag te verlenen als lerares aan de ge meentelijke huishoudschool. Het gevraagde ontslag is verleend. Dinsdag 9 Februrai kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bomi Hill van Le Havre. Theano van Londen. Daniel van Go thenburg. Dido van Bordeaux. Marcella van Rotterdam. Puck van Rotterdam. Lucas N van Duinkerken. Titus van Rotterdam. Eben Haëzer van Londen. Corry B van Rotterdam. Marpesian van Rotterdam. Vertrokken zijn: Alfred naar Rotterdam. Harold1 Becker naar Genua. Cibele naar Noordzee. Universal Trader naar Hamburg. Roebiah naar Hamburg. Mercator naar Sarpsborg. Vuga naar Rotterdam. Hunze- borg naar Cook. Sporota naar Vlaardingen. Corry B naar Rotterdam. Puck naar Rot terdam. Ardetta naar Rotterdam. Jans naar Londen. Diana V naar Rotterdam. BESOMMINGEN RO 2 2955.—; HD 87 6090.—; KW 159 8230.—; KW 19 4880; KW 140 3130; KW 38 4300; E 30 7580. De afdeling Velsen-Noord van de Katho lieke Bond van werknemers(sters) in de Industriële Bedrijven, beter bekend ondei de oude naam R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" zal op Zaterdag 13 Fe bruari en Zondag 21 Februari in het nieuwe Joseph-huis aan de Banjaertstraat een tweetal propaganda-feestavonden houden, ter gelegenheid waarvan een groot aantal leden, die veertig en vijfentwintig jaar lid van deze organisatie zijn, worden gehul digd. De huldiging omvat Zaterdagavond de (veertigjarige) jubilarissen J. G. Mooy, P. Mooy, C. Kuyper, H. Sweeren, J. H. Tekamp, L. Harsveld, J. L. Harsveld, W. J. Bos, H. v. d. Bos, A. Verkooyen, N. H. V erwaters, E. J. Krameh, A. W. Bakker Sr., W. Grapendaal, H. van Rixel, Jac. Kroon, Jac. de Reus, J. van Roon, P. Wullings en P. Zonneveld. Zondag 21 Februari zullen de volgende leden wegens hun zilveren lidmaatschap worden gehuldigd: A. Harsveld, W. F. van Batum, A. van Leeuwen, D. van Roon, B. H. Vink, C. J. van Amers foort, Jac. Nijssen, G. A. v. d. Lem, F. A. Kuypers, H. A. Kaandorp, W. Rozemeijer, H. C. Eyman, G. H. de Reus, Th. Kortekaas, P. J. v. d. Mey, A. Mertens, P. Hartveld, P. J. B. Bakker, M. J. Schoorl, B F. Zonne- veldt, Th. A. Harsveld, P. J. Kroone, W. J. F. Laurent, C. Rozemeyer, J. H. Eyman, W. H. Clazing, J. Schavemaker en B. J. van Rixel. ,aJ Gescheurde „pit". Door een scheur in één der cylinders moest de Claesje (R.O. 46) de reis afbreken. Schipper v. d. Bos had het voornemen om Vrijdag of Zaterdag te mark ten, doch op „drie poten" kan de trawler niet voldoende trekkracht ontwikkelen. Door dat tijdens de thuisstoom slechts 6 mijl per uur kon worden gevaren, kwam de trawler Woensdagmorgen vroeg binnen, doch kon nog net op tijd lossen. Verschillend. Uit de onderlinge radio gesprekken was op te maken, dat er Dinsdag vele grote mistbanken over de Noordzee trokken. Vooral de uitgaande loggervloot uit Scheveningen ondervond veel last van de mist. Door onderlinge steun wisten diverse schepen zich toch uit de mist te bevrijden. Marktprijzen. Heilbot 260-2.40. Gr. tong 2.352.25. Grm. tong 1.451-38. Kim. tong 1.50—1.40. Kl. tong I 1.49—1.39. KI. tong II 1.40—1.28. Tarbot I 2.60—2-25, alles per kg. Tarbot IV 40. TongschaT 75. Kl. tongschar f 40. Gr. schol 2217. Grm-schol 25—18. Kim. schol 47—38. Kl. schol I 40-30. Kl. schol II 26-17. Schar 2»-24. Bot 13—12. Kl. schelvis II 31. Wijting 16-8 Gr gul 37-28. Mid. gul 32. Kl. gul 20-17. Kl. haai 22—13. Kl. wolf 39. Poontjes 24, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 13660, Gr. wolf 94, alles per 125 kg. Aanvoer. 200 kisten tong en tarbot, 5 kisten tongschar en schartong, 395 k^ten schol, 10 kisten schar, 4 kisten bot, 7 kisten schelvis. 148 kisten wijting, 495 kisten kabel jauw en gul, 4 kisten kl. haai, 6 kisten wolf 1 kist poon, 15 kisten diversen. Totaal 1290 kisten. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 meende hij, dat er ook wel eens „schuld aan de kant van de sollicitanten moet wor den gezocht, die, het socialistische over wicht in Veisens raad kennende, het solli citeren er maar bij laten zitten, omdat er toch geen kans is." Over deze kwestie is nog enige tijd heen en weer gepraat, er werd een minuut of tien in besloten zitting vergaderd en het eind van het lied was, dat de heer D e Klerk met algemene stemmen benoemd werd tot directeur van het bedrijf van Gas en Water als opvolger van de heer Kamp man, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heen gaat. De overige benoemingen werden bij hamerslag afgedaan. Het district Noordholland van de Konink lijke Nederlandse Athletiek Unie. waarvoor Zondagmiddag om 12 uur in Paviljoen Kin- heim te Alkmaar de jaarlijkse algemene vergadering wordt gehouden, heeft üians het vorig jaar genoemde „streefgetal" van 3000 leden overschreden. Dat is sedert be gin 1948 een toenming van bijna 1000. Dit tekent wel de groeiende belangstel ling voor de athletiekbeoefening, die bij verschillende aangesloten verenigingen vooral onder de jeugd het grootst is, zoals uit het uitgebreide jaarverslag van de se cretaris, de heer J. J. Winkel te Velsen- Noord, valt op te merken. De vijf grootste verenigingen zijn nu AAC (Amsterdam) met 346 leden; Zaan land (Zaandam) met 220 leden, Sagitta (Amsterdam) 147 leden, die tevens de grootste specifieke damesvereniging is; AV '23 (Amsterdam) 145 leden en Holland (Haarlem) 133 leden. Suomi (Velsen) neemt met 129 leden de zesde plaats in; Gita, de specifieke Haar lemse damesvereniging heeft 103 leden en bezet de negende plaats. DEM (Beverwijk) is met 93 leden no. 11; Vitesse (Castricum) telt maar elf leden. HAV (Haarlem), specifiek voor heren- athleten, is no. 7 met 126 leden. Drie verenigingen moesten worden afge voerd, doch vijf nieuwe clubs kwamen er bij. Onder de districtskampioenen komen voor: H. van Egmond (DEM) met hink- stap-sprong 13.35 m; G. Schmitz, Suomi (Velsen) bij de junioren met 44,50 m speer werpen; van „Haarlem" M. Swart (heren) met 3.40 m polshoog; H. Kluft met 13.26 m kogelstoten en bij de junioren J. Jansen met 4 min. 22.1 sec op 1500 m en 9 min. 31.4 sec op 3000. m. Tevens werden de Haarlem- junioren kampioen op 4 x 100 m in 46.7 sec. Met betrekking tot de jeugdclubcompe titie van het district, waarbij onder ande ren Gita (Haarlem) en Suomi (Velsen) de wedstrijden verzorgden, wordt veel ver wacht voor de opbouw van de athletiek beoefening. De erewedstrijd AmsterdamRest Noord holland werd een gemakkelijke overwin ning voor dé „Rest". Voor DTC zullen niet meer terugkeren mevr. A. Gerritsende Vries (ADA, Am sterdam) en de heer J. J. Winkel (Velsen- Noord), die wegens zijn benoeming tot Zolder gezocht Met grote ijver, docht lich telijk betraande ogen omdat het niet lukt, zijn de- voogden van het jeugdwerk in dees' goede gemeente zoekende naar die gezllige, ruime, veirwarm- bare zolderruimte, waar zij een zevende hemel voor de knutselende jeugd van kunnen maken. Zolang er geen jeugd huis van de VJC is, kan er niet naar hartelust gehanden- arbeid (of is het „handen-ge arbeid"?) worden. En dat is heel jammer, omdat Veisens jeugdwerk graag actief wil zijn en er ook aan de kant der jon gelingschap animo te over bestaat. Mag ik misschien alle grote pand-eigenaars vragen, of zij een hoekje van de zol der of de hele zolder te mis sen hebben? Op deze zelfde zolder zou ook de opleiding van kader begonnen kunnen worden, ge looft de VJC. Verzamelen Als meneer M. Betel uit de Tuinderstraat 70 na de dienst thuiskomt en het uniform weghangt, kan het gebeuren, dat zijn vrouw een flink stuk van de tafel aan hem kwijt raakt. Dan duikt hij met een verwoede ijver in prenten en geschriften, betrekking heb bende op het oude en nieuwe verleden van zijn IJmuiden, want hij is evenals zijn gade een wasechte. Eén, die de Hei nog als de hei heeft gekend en de water toren als een eenzame voor post van een zich in het duin wegvretende gemeenschap. Alle plaatjes, die hij daar van en als het kan van nog verder in de oertijd tegen komt zijn onherroepelijk prijs. Ze gaan in een bakje, netjes op onderwerp en hij kreeg op die manier al een aardige verzameling bezienswaardige plaatjes bijeen. Bovendien knipt hij alles uit, wat maar in de verte verband houdt met de historie van de IJmond en ook dat is een archief gewor- den, waar meneer Dijkstra van het raadhuis, die de of ficiële voogd aller Velsense historica is, nog wel eens een stil uurtje in zou willen gras duinen. Ik wou maar zeggen: als u ergens tussen het stof wat vindt, dan is deze meneer Be tel er een dolgelukkig mens mee. Hu kan de plaatjes van het oude kettingpontje of de loopbrug over het Kanaal haast liefkozend bekijken en de knipsels uit vergeelde kranten netjes op systeem opgeborgen dóen hem wat. Er zijn meer van deze ama teur-historici in IJmuiden. Heel wat meer dan we den ken. Zou het niet eens de moeite waard zijn van hun gezamenlijk bezit een tentoon stellinkje te maken? Niet al leen voor degenen, die nog met hun hart verknocht zijn aan het Willemspiein-met-de- pomp-en-het-politiebureautje, maar ook voor hen, die nieuw bakken in deze plaats kwa men en nul komma nul repe tent afweten van wat zich hier zo'n halve eeuw geleden aan gezelligs en bekijkenswaar- digs afspeelde. Wie spant zich er voor? Kaal Wij hebben aan* het eind van de Lange Nieuwstraat en in de omarming der aan te leggen „groenstroken" maar een mooi Cultureel Centrum, dat dient erkend. Het ziet er allemaal netjes en verzorgd uit, maar er ontbreekt iets aan dit huis der cultuur. Cul tuur namelijk. Cultuur, die er blijft en die elke bezoeker het hart verkwikt en de ziel ver frist. De muren van dit Cul tureel Centrum zijn bizonder zorgvuldig van een crème sausje voorzien, maar daar is het dan ook bij gebleven. Wie neemt Het Initiatief om deze kale wanden te versieren met een serie reproducties van Je roen Bosch tot voor mijn part Karei Appel. Samen met „Fe- lison" of zo maar een kunst minnaar zou er van deze kille kaalheid veel te maken zijn. Ter verkwikking en ook le ring der bezoekende zielen. Stichtingsbestuurderen, denkt ge eens over dit voorstel na? IJselijk Met het gekwakkel van die winter van ons (lekker hè bakker, jammer hè jongens?) is het ijs hier en daar bar ge vaarlijk geworden. Vier jeug dige Velsenaren van een jaar of vijftien-zestien vonden het ijs op het Noordzeekanaal overigens nog best een pro beersel waard, maar de politie zag toch liever geen brokken en joeg ze er af. Nu herinner ik mij uit vroegere decennia van ganser harte en met vreugde het schotsjetrappen op slootjes, waar je wel eens een besmeurde onderdaan en een foeterpartij van thuis voor over moest hebben, maar dat waren dan ook slóótjes. Geen kanalen van een paar meter diep langs de kant. Het is om er spontaan alvast een rilling van te krijgen. Niet doen, mannen, gevaarlijk. dat is ijselijk Niet in orde Ik kan echt hoop hebben een machtige van degenen, zich tussen servet en tafel laken bevindend, die de sneeuw gebruiken om mij een perfectgerichte poeier tussen de halsboord te deponeren, mits zulks van sportieve af stand gebeurt en er zich geen puinklompen in het inwendige der projectielen bevinden. Een zeper voor het mooiste meisje van de school is even zeer een beminnelijke affaire. Maar wat er aan de Kenne- merlaan gebeurde, is beslist niet grappig meer. Daar was op een goed mo ment Maandagavond een hels sneeuwbombardement gaande, dat de winkeliers van de ga lerij de stuipen op het nering doende lijf joeg, want de spie gelruiten beefden, in hunne sponningen. Bovendien kon er geen non-belligerent meer door. Daar kwam politie bij, die tot staken van het vuren maande, maar onvermoeid en in grote hoeveelheden vlogen de witte kogels over het slag veld. „Juinen" heet dat. De politie liet zich niet in het Vaartuig nemen en joeg de schare met geweld en gummi stok uit elkaar. Daar zijn een paar rake klappen gevallen en harde woorden gezegd. In zo'n geval komen de oor logsdagen altijd weer ter spra ke, want een verstoord iemand gaat graag kromme vergelij kingen maken. Zo ook hier, toen een meisje het te bont maakte en bijwijze van voor beeld meegenomen werd naar het bureau om van een be keuring inzake baldadigheid te worden voorzien. Maar wie objectief wil blijven, moet toe geven, dat de lankmoedigheid van de politie ten opzichte van de jeugd, ook van de sneeuwballende jeugd, die bijvoorbeeld op het Tiberius plein ten overstaan van glim lachende gezagsdragers groot se maar dan sportieve gevech ten heeft geleverd, ruim ge noeg is, om juist de uitspattin gen kort en krachtig het nek je om te draaien. Dat daarbij geen sprookjes van Moeder de Gams op fluistertoon en in pyjama's worden verteld, lijkt me nog al.... nou nogal wiedes. voorzitter van DEM, Beverwijk, het secre tariaat zal neerleggen, wat ongetwijfeld een gevoelig verlies is, daar beiden zeer veel voor de athletiek hebben gedaan. De jaarvergadering Tijdens de Zondag te houden jaarverga dering zullen de verkiezingen voor het be stuur en de DTC, behalve de diverse ver slagen, die evenzeer van belang zijn, de voornaamste punten uitmaken. De heer D. Koelemey (Heiloo), tweede voorzitter, treedt af, maar is herkiesbaar; In de vacature van de secretaris, de heer J. J. Winkel (Velsen-Noord), zal moeten worden voorzien. Voor de DTC is aftredend en herkiesbaar de heer L. D. de Snayer (Den Helder), se cretaris. De vacature, ontstaan door het heengaan van mevrouw A. Gerritsende Vries zal moeten worden bezet. Voorts vol gen een bespreking van de agenda van de jaarwisseling van de KNAU; verkiezing van gedelegeerden voor deze vereniging en vaststelling van de plaats voor de volgende districts-j aarvergadering. „De verboden vrucht", die Donderdag avond in een speciale voorsteling in het Thalia Theater draait, geeft Fernandel te zien in een serieuze rol. Ditmaal is hij de goedhartige en wat naieve dokter uit een klein stadje, die zich tot zijn vijf en veer tigste jaar heeft laten leiden door zijn moeder, later door zijn knappe, trotse, in telligente vrouw Armande. Deze min of meer kind gebleven man raakt in amou reuze zin volkomen van de kook als hij in Marseille toevallig in aanraking komt met het meisje Martine, dat leeft van haar charmes, maar dat toch nog voldoende hart blijkt te bezitten om deze oudere man de illusie van de grote liefde te kunnen geven en als zodanig is zij voor hem de verpersoonlijking van het geluk. De dok ter keert echter uiteindelijk naar Armande terug, die is gaan beseffen, dat liefde be langrijker is dan carrière. Het verhaal is weinig origineel, maar van deze mislukte romance heeft Henri Verneuil toch zeker een charmante film gemaakt, waarin het ganse probleem met Franse slag wordt behandeld. Mr. J. Everts in Velsen gecremeerd Enige honderden belangstellenden, voor een groot deel bestaande uit afgevaar digden van charitatieve instellingen, heb ben Dinsdagmiddag op de begraafplaats Westerveld de laatste eer bewezen aan mr. J. Everts, die een dezer dagen op 71- jarige leeftijd in Amsterdam overleed. In de grote aula van het crematorium hebben verschillende sprekers zijn ver diensten gememoreerd. Mr. H. M. de Vries, die het Ministerie van Maatschappelijk Werk en de Staats commissie Vervanging Armenzorg verte genwoordigde, noemde de overledene een lichtend voorbeeld op het terrein van maatschappelijk werk, die gedurende veer tig jaren zijn krachten in dienst van de medemens heeft gesteld. Spreker belichtte de functies die de overledene had bekleed. Hij was een man, die, vervuld van de edelste gedachten zijn taak vervulde. De heer William Schrikker sprak na mens de Amsterdamse Sociale Raad en kwalificeerde de ontslapene als de man die het werk van de raad gestalte heeft gegeven. Hij noemde hem een wegbereider voor de eenheid in het sociale werk. Als vriend sprak dr. M. J. A. Moltzer, die vele goede eigenschappen van de heer Everts met name noemde. De heer H. P. Cloeck, voorzitter van de vereniging van secretarissen van Sociale Raden roemde de pioniersarbeid van de verscheidene en las een gedeelte uit een redevoering die de overledene eens had gehouden en waarin hij de taak van de sociale raden uiteenzette. Nadat de aanwezigen naar de uitvoe ring van Bachs compositie „Jesu, joy of man's desiring" en naar het dankwoord van de heer C. J. Palstra hadden geluisterd, trok de stoet grafwaarts. Daar heeft de zoon mr. J. Everts woorden van persoon lijk herdenken gesproken en besloot ds. H. Everts de plechtigheid met het uit spreken van een gebed. Drukte op Kennemer Ijsbaan „Nog gauw even een baantje trekken want morgen gaat het dooien" hebben on getwijfeld vele Castricumse schaatsenrij ders Dinsdag gedacht en zij voegden de daad bij het woord want het was de hele dag op de baan aan de Zeeweg een drukte van belang. Over het algemeen verkeerde de baan in goede conditie en het is niet onwaarschijnlijk dat men vandaag (Woens dag) ook nog gebruik van de baan kan LAMPENIER maken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7