Foto Lux TE KOOP Oud-verzetsstrijders bouwden dorp aan de rand der wereld Trouwreportages Bartök's Concert voor Orkest ,de daad" van het seizoen Nederlands populairste hulp-in-de-huishouding overtreft zichzelf met maakt Uw werk lichter dan ooit Veel geld Rotterdamse rederij acht zich beledigd "Brieven aan de redactie Vanmorgen in de Vishal 6 Klein-Groningen in Tasmcinië Een geslaagde groepsemigratie Initiatief bekroond: florerend bouwbedrijf TEL. 4519 MODERNE VILLA'S MET GARAGE SLAGER KNOP De heer W. D. Wil jouw in de raad Raad voor Scheepvaart had haar houding gelaakt Noordhollands Philharmonisch Orkest Ongevallen in Kennemerland Nieuwe school aan Gijzen- veltplantsoen aanbesteed O X/ WAT 'N GENOT ZO 6EMAKKEUÜK n j, ALS DIE NIEUWE VIM - WERKT! 0 0^?$ VIM schuimt nog meer en kan niet yj krassen WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 (Van onze correspondent in Australië) Ergens in de bossen van Tasmanië, aan de kant van een ruwe zandweg, zag ik het bordje „Little Groningen", waar de postbode zijn brieven deponeerde voor een Neder landse nederzetting van 25 mannen, vrouwen en kinderen. Hier sloeg de auto, die mij van Hobart, de hoofdstad van Tasmanië, naar Kingston had gebracht een afstand van 15 km door een van de mooiste en kleurrijkste streken van het „appelen eiland" links af en doemde het Hollandse dorp van dertien huizen op. Het ligt daar in een rustieke omgeving, niet zo heel ver weg van de Derwent, aan de Zwarte Man s Baai, met daarachter de Frederik Hendrik Baai en de Zeerovers Baai, namen die herinneren aan de eerste reizen van Abel Tasman. Overal waar men op Tasmanië reist, wordt door een naam de herinnering opgewekt aan de oude,, vaderlandse ont dekkingsreizigers. Maar in Kingston is het, meer dan drie eeuwen na Tasman en Visscher, de naam Groningen die nu voorgoed gevestigd is in de historie van het Van Diemen's land. De houten huizen van „Klein-Groningen" bij Kingston, Tasmanië, temidden van de wouden der eucalyptus, waar de Groningse groep van Pinkster en Van der Laan een nieuw dorp heeft opgebouwd. - „Little Groningen" ligt in een omlijsting van hoge eucalyptusbomen met hun eeuwig groen gebladerte en hun slierten van bastvellen, die langs de stammen en de takken hangen. Daar strkeken zich de bossen uit, die de eerste Hollanders van deze Kingston - groep ook op deze drie hectaren uitge kozen grond hadden gevonden en die zij met man en macht hebben moeten rooien om een veld vrij te krijgen voor hun eerste huizen. Ik sprak met de beide Groningers E. Pinkster en de vroegere procuratiehou der Eerke J. van der Laan, die drie jaar geleden naar Tasmanië zijn getrokken, zonder kennis van het bouwvak, maar thans directeuren van hun zelf opgerichte bouwonderneming „Australian Building Corporation Proprietary Limited" (A.B.C.), met contracten voor overheidsbouw tot een bedrag van een half millioen. Zij bouwen een school, waarvoor het ontwerp door het departement van Open bare Werken is gemaakt en waarin de A.B.C. enkele Hollandse adviezen heeft verwerkt. Ik heb de school, die bijna ge reed is, gezien. Zij zou zo uit Nederland naar hier kunnen zijn overgebracht. „Wij hadden in Holland al het plan opgevat een bouwbedrijf te beginnen", zo vertelde de heer Pinkster in het Groningse dorp.,, Wij namen twee asbestos en drie geprefabriceerde huizen mee, waarmee we de grondslag konden leggen voor verdere uitbouw. Op deze huizen konden we name lijk hypotheek krijgen en aldus ons eerste' werkkapitaal vormen". Geriefelijke huizen Thans staan er elf huizen bij. De dertien vormen te samen „Klein Groningen". Ze zijn eenvoudig van opzet, maar geriefelijk ingericht en van alle moderne gemakken voorzien, zoals met vrijwel alle huizen in Australië het geval is: Laundry (washok) met wasbakken en „copper" (electrische verwarmingsketel), electrisch fornuis en ruimte, heel veel ruimte er om heen. Iets verder naar achteren staat de grote tim mermans werkplaats, waarin thans de mo dernste machines, zoals een lintzaag en een cirkelzaag, zijn opgesteld. De vroegere werkplaats, waarmee deze pioniers begonnen, is heel wat kleiner. Zij dient nu als overkapping voor pakkisten uit Holland en in die samengevoegde pakkisten trof ikeen pas aangekomen gezin uit Amsterdam aan, vader, moeder en zeven kinderen. Zij wonen er tijdelijk in afwachting van ook in het stadhuis maakt KENNEMERLAAN 25 IJMUIDEN Geef ons op aan de ambte naar en meldt het ons. VOOR JUWELEN - SIERADEN GOUD - PLATINA ENZ. H. W. DAMES Kruisstraat 19 Haarlem bij de Ridderstraat. Telefoon 16910 de vrijkoming van een der houten huizen, waarvan de tegenwoordige bewoner spoe dig vertrekt naar elders. Zo groeit de Klein-Groningse gemeenschap. Zo ontwik kelt zich het A.B.C.-dorp, waar nu 25 Nederlanders een broodwinning hebben gevonden voor zichzelf en hun gezinnen. De kerngroep van twaalf man, die drie jaar geleden Nederland verlieten om een nieuw bestaan te vestigen op een.vreemd eiland met zo'n vertrouwde naam, vond haar eerste bouwproject in een uitbreiding van een klasselokaal van de Kingston- school en haar eerste werkelijk grote pro ject in de bouw van een Diocesaan Kinder tehuis van de Church of England, een kerk van meer dan f 100.000.- gefinan cierd door de Federale Australische rege ring, de regering van Tasmanië en de kerk. Pioniers Onder de eerste twaalf pioniers bevon den zich timmerlieden en metselaars. Pink ster en Van der Laan hadden hen zorg vuldig geselecteerd: Pieter Laming, B. Fol- kerts, J. Th. Steen, De Haan, R. O. Doe- dens, J. J. Schuth, W. Sikkema, Slot, I. Scholma en De Vries, allen Groningers en de meesten hunner oud-verzetstrijders, die gedreven door een verlangen tot ontplooiing van initiatief, dat naar zij meenden in eigen land niet voldoende en niet naar voldoening tot uiting kon komen. Enkelen hunner kwamen en gingen, maar de mees ten behoren nog steeds tot de kerngroep. Later kwamen er nieuwe landverhuizers bü. De bedoeling om een grote Neder landse nederzetting te vormen is min of meer voorbijgestreefd. In de prak tijk is gebleken dat verschillende leden van de groep op den duur het leven tussen Australiëers verkiezen boven dat van de enge Nederlandse gemeen schap. Deze voorkeur spruit niet voort uit onderlinge onenigheid - in tegen deel, de samenwerking laat niets te wensen over - maar omdat de integra tie met de Australische volksgemeen schap zich vlugger voltrekt in die ge meenschap dan daarbuiten als afzon derlijke groep, waar het dagelijkse contact met de Australische buiten wereld ontbreekt. Dit geldt vooral voor de vrouwen en deze (maar ook de mannen) begrijpen volkomen dat het voor de toekomst der kinderen beter is zich met de Australische bevolking te vermengen. Ik heb de indruk, dat de Kingston-groep belangrijk werk heeft verricht door zich op Tasmanië te vestigen. Zij heeft de repu tatie der Hollanders in gunstige zin be De eerste twee huizen asbest en hout) van ..Klein Groningen" bij Kingston, die de grondslag vormden voor de vestiging van dit Groningse dorp aan de rand der we reld. De Groninger E. Pinkster (een der beide directeuren van de bouwonderneming, die door ..Klein-Gro ningen" is gevormd) in gesprek met de hoofdambtenaar voor de emigratie, Th. Bakkers uit Melbour ne. gelegen te Santpoort Bosbeek-Zuid, in onmiddellijke nabijheid van het station. Vestigingsvergunning voor inwoners der gemeente Velsen gegarandeerd. Ruime hypotheek beschikbaar. Te bevragen bij Makelaarskantoor v/h D. TEER, Kennemerlaan 152, Telefoon 5280. N.V. Bouw. cn Aannemersbedrijf „BEVERWIJK", Wijkerstraatweg 2, Velsen-Noord, Tel. 4191. ALLEEN DONDERDAG 1 p. PRIMA GEHAKT, Rund. en varkens1.20 Daarbij 1/2 p. VET voor 0-10 Rijksstraatweg 215 bij de brug - Haarlem-Noord vorderd. Zelfs de regering van Tasmanië (dat als afzonderlijke staat - met slechts 500.000 inwoners - een eigen -verant woordelijkheid draagt ten aanzien van de immigratie) heeft alle medewerking ver leend en hoewel de federale regering groepsvorming zeer ongaarne ziet en zelfs tegengaat, in het belang van een spoedige assimilatie, heeft zij het de Kingston-groep niet moeilijk gemaakt. Overal waar ik op Tasmanië kwam, werd met lof en waardering gesproken over „Little Groningen". Er was hier en daar zelfs een toon van naijver te beluisteren, niet omdat men de Kingston-groep het succes misgunde, maar omdat de naijve- rigen wensten er zelf deel van te mogen uitmaken. Als voorbeeld van een geslaagde groeps emigratie kan Klein-Groningen alle lol worden toegezwaaid. Zij verdient bijzon dere aandacht, omdat in de staat Victoria onlangs nog de in een wetsvoorstel ge opperde mogelijkheid van groepsvestiging geleid heeft tot een hevige politieke strijd, die geëindigd is met het aftreden van een minister. Als opvolger van de heer M. v. Loo als vertegenwoordiger van de P.v.d.A. in Vel- sens raad zal optreden de. heer W. D. Wil- jouw uit Velsen-Noord. Voor de tweede maal heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam gehoord de kapitein van het motorschip „R.P.S." dat op 7 Januari 1953 van het vorig jaar in de Golf van Biseaje is vergaan. De tienkoppige bemanning eh ook de gezagvoerder F. H. van der M. uit Rotterdam konden, na een nacht lang in een reddingsboot met de kokende zee te hebben geworsteld, door een Frans vissersvaartuig worden gered. De aanleiding tot dit tweede verhoor vormde een brief van de eigenaar van het schip, de directie der Rotterdamse rederij (Roterdamse Kustvaartcentrale N.V.),over de uitlatingen van de voorzitter van de raad, mr. A. Dirkszwager, tijdens het on derzoek van de ramp door de raad op 6 Januari. De president had bij deze gelegen heid de houding van de rederij gelaakt, om dat door de rederij niet voor een ontvangst van de geredde mannen was gezorgd bij hun aankomst in Nederland. De voorzitter had ook over het. gedrag van de Nederlandse autoriteiten zijn mis noegen uitgesproken en dit gedrag „schan delijk" genoemd, omdat de Nederlandse marechaussee zowel bij de aankomst te Roozendaal als bij station Delftse Poort te Rotterdam, de mannen, die geen paspoort bezaten, als vreemdelingen had beschouwd. De directie zeide in de brief, door de uit latingen van de voorzitter, die de directie via de pers had vernomen, in „de eer en goede naam te zijn aangetast. De uitlatin gen over het niet ontvangen van de be manning berusten op grote onwaarheid," aldus stond in het schrijven. Tijdens het verhoor van gistermiddag zei mr. Dirkszwager het vreemd te hebben ge vonden, dat niemand van de directie aan wezig is geweest bij het onderzoek door de raad naar de oorzaak van het zinken van het schip. De procuratiehouder van de rederij, de heer W. S. lichtte de brief uitvoerig toe en deelde mee. dat de vertegenwoordiger, die van de directie opdracht had gekregen de bemanning in Roozendaal te verwelkomen, geen der mannen had aangetroffen, omdat 99' Door Toon Verhey met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest werd gister avond de „daad" van het Haarlemse mu- ziekseizoen gesteld door een perfecte uit voering van het „Concert voor Orkest" van Béla Bartök. Deze meesterlijke com positie kan men zien als een synthese, niet alleen van Bartök's levenswerk, maar van een periode die vaak vastgelopen is in ex perimenten en als gevaarlijkste van al in cerebrale stelsels. Wat niet weg neemt, dat er met al dat experimenteren elementen zijn ontdekt en pasklaar ge maakt, die een verrijking van de muzikale bouwstof zijn, wanneer de ordenende geest van het genie ze dermate weet aan te wen den, dat ze logisch klinken en in hun klank en zinsbouw persoonlijkheid en wat meer zegt: menselijkheid verraden. Dit is wat wij bij het beluisteren van het „Concert voor Orkest" zo sterk er varen: het betoog van een geniale samen- vatter, die op ongedwongen voor hem natuurlijke wijze zijn musiceerlust bot viert. Wat Bartök er mee bedoeld heeft, kan ik met zijn eigen woorden uiteenzet ten; maar ik zeg vooraf dat ik daar weinig of geen waarde aan hecht en die uitspraak van de componist slechts beschouw als een weinig zeggend, beleefd antwoord op een nieuwsgierige interpellatie. Hij zei dan: „De algemene stemming van het werk, met uitzondering van het schertsende tweede deel, is een geleidelijke overgang van de ernst van het eerste deel en de sombere zang van de dood in het derde, naar de levensbevestiging van het laatste". Het klopt allemaal, maar men wordt er niet wijzer door. Bartök is hier slechts muzi kaal te benaderen. Van ieder der vijf delen van zijn werk heeft hij weliswaar de grondstemming vastgelegd, maar dan ging hij musiceren op de vleugels van de fan tasie en met de ordonnantie van evenwicht en goede smaak. Het was hem erom te doen een concer tante symphonie te schrijven, waarbij ieder instrument aan zijn trekken zou ko men en dat wekte zijn musiceerlust in hoge mate. Uiteraard kon dit bij het ver werken van folkloristische motieven wel eens tot concrete verbeeldingen aanleiding geven. Een feit is, dat Bartök in zijn „Con cert voor Orkest" de samenvatting van zijn enorme meesterschap getoond heeft, zowel in materiële als in geestelijke zin. Het hier bedreven spel met zijn kunst en kunde markeert een hoogtepunt van de moderne rnuziek, ook al omdat het zo zuiver muzi kaal is, zo volkomen het werk van een „muzikant". Modern, zal menigeen zeggen, maar ik zeg klassiek, want zijn moderne middelen zijn in klassieke zin aangewend. De virtuositeit waarmee het orkest be handeld is, zodat alles klaar en doorzich tig blijft, is wel een van de merkwaardig- zij in Parijs de aansluiting hadden gemist. De man heeft nog een trein uit Parijs afge wacht en is daarna naar Rotterdam ge komen, waar hij op station D.P. enkele der bemanningsleden veel later heeft aange troffen. De kapitein hield vol, dat hij niemand van de rederij heeft gezien en dat hij zich hield aan de bij het onderzoek door de raad afgelegde verklaring, dat hij pas Zaterdag iets van de rederij had vernomen, nadat de mannen reeds Vrijdag in Nederland waren aangekomen. De voorzitter zei, dat de raad met de ge maakte opmerkingen rekening zal houden er sloot de zitting. ste eigenschappen Het wordt moeilijk hierna nog te praten over het Pianoconcert in Es van Liszt en wij bepalen ons tot de mededeling, dat de solist Theo van der Pas het stuk met tech nisch bravour vertolkte en het orkest hem daarbij accuraat ter zijde stond. De avond was met de ouverture tot „De verkochte Bruid" van Smetana geopend. Ik houd van dit prachtige stuk, maar dit keer heelt Bartök's meesterwerk alles wat er aan voorafging vervaagt. JOS. DE KLERK Jongen aangereden, maar aanrijder reed door De doorzettende kou heeft gisteren op de Velser pont een 21-jarige Haarlemse Hoogoven-arbeider parten gespeeld: toen hij in de ochtenduren „over" ging, raakte hij door de kou bevangen en moest op het politiebureau van Velsen-Noord weer wor den bijgebracht. Schaatsenrijdende Velsenaren werden lastig gevallen door een 18-jarige zeeman uit IJmuiden, die kennelijk te diep in het glaasje had gekeken. De politie nam hem onder haar hoede, wat niet door de zeeman werd gewaardeerd; hij is later door zijn vader van het politiebureau afgehaald. Het Rex-theater heeft inmiddels ook de gevolgen van de vorst ondervonden: surveillerende agenten zagen een water valletje uit de garage komen en de water leiding bleek bevroren te zijn. In de sneeuw werd in Santpoort een zieke herdershond gevonden, die liefderijk door het asyl in de Heerenduinen is opgenomen. Een veertienjarige jongen werd in de Willem Barendszstraat te IJmuiden op straat gevonden, klagend over hevige pijn. Hij zou door een onbekende zijn aangere den, die direct het hazenpad koos; een dokter constateerde inwendige kneuzingen. Eventuële getuigen van dat ongeval wordt verzocht zich bij de politie te melden. Tenslotte is op de Parkweg, blijkens mededelingen van de dienst Openbare Werken een auto over de kop geslagen, maar er was niets te vinden toen de politic ter plaatse kwam en op de Gildenlaan in Noord heeft een vrachtauto na een slipper de schoorpaal van een lichtmast gekraakt. (Verkort weergegeven) Sneeuwruimen. Een bejaarde dame, die alleen woont omdat haar zoon in dienst is, klaagt dat het haar niet meer mogelijk is de sneeuw voor haar woning te ruimen, en zij wijst daarbij ook op andere bejaarde en gebrekkige alleenwonenden, die nu zitten te hopen op hulp van bijvoorbeeld de pad vinders. Zij zegt dat er voor dit karweitje dat tegelijk menslievend hulpbetoon be tekent best een „heitje" kan overschie ten. Misschien zijn er padvinders die zich deze tip zullen aantrekken? Vanmorgen is op het bedrijf van Open bare Werken in Velsen openbaar aanbe steed de bouw van een 7-klassige O. L. school aan het Gijzen veltplantsoen te IJmuiden. Er waren 32 inschrijvingen en de hoog ste was de Fa. Verkroost cn De Wilde uit Velsen-Noord met 174.950.voor de uitvoering met betonnen kozijnen en voor de bouw met houten kozijnen voor 164.950.Laagste was Fa. Ebbing uit Haarlem, die respectievelijk inschreef voor 146.650.en 139.650.De gunning is aangehouden. Jeu^d-schaatswedstrijden gaan niet door De schaatswedstrijden voor Velsens jeugd op de tankgracht bij Driehuis gaan vanmiddag (Woensdag) niet door met het oog op de toestand van het ijs. Twee van Rotterdam Aan de IJmuidense markt verschenen vannacht de „Claesje" met 50 kisten schel vis, 40 radio, 45 open wijting, 35 dichte wijting, 90 gul en kabeljauw, 10 platvis en 330 stuks stijve kabeljauwen; de „Antje" met 40 kisten diversen, 350 stuks ijs- en, 430 stuks stijve kabeljauwen; de „Robert William" met 1200 kg tong, 110 kisten schol, 70 wijting, 10 gul en 60 stuks stijve kabeljauwen; de „Martenshoek" met 2000 kg tong, 100 kisten schol, 15 wijting en 30 gul en kabeljauw; de „Annie" met 25 kisten tarbot en ton, 150 schol, 40 diversen, 260 stuks stijve kabeljauwen; de HD 37 met 80 kisten diversen en drie Noordloggers met 12.000 kg tong. België geen trek België had vanmorgen haast geen zin in de kabeljauw, als gevolg van de grote im port in België uit Denemarken en Noor wegen. De rijen kabeljauw deden van f 46 tot f 35 en de kisten brachten van f 65 tot f 70 op. Grote gul bracht op f 35, middel gul f 28 en torren van f 22 tot f 23. Schelvis duurder De schelvis was vanmorgen nog al duur. Braad werd betaald met f 50 tot f 52, pen nen met f 60 kleinmiddel met f 62 tot f 64, grootmiddel met f 65 en grote schelvis met f 65. Grove schol voor de Brit Dc grove schol ging weer naar Engeland. Grote schol kreeg f 17, middel f 19, zet- schol van f 38 tot f 41 en schol I van f 32 tot f 38. Schol II en III gingen het buiten land in en kregen respectievelijk van f 25 tot f 22 en van f 19 tot f 13. Tong zakkend Grote tong ging van de hand voor f 2.30 tot f 2.20, grootmiddel van f 1.30 tot f 1.35 en halve pondjes en tong I f 1.35, tong II kreeg f 1.25. Zweedse Import Tweehonderd kistjes met dertig kg Zweedse import makreel kregen per stuk f 18. Morgen de Norma Morgen komt de „Norma Maria" met 200 kisten schelvis, 150 gul en 50 radio. 40 open wijting en 40 rog en vleet plus 20 diversen. Het schip had voorts 600 stijve kabeljauwen. nieuwe VIM G>, O O Had U dat ooit kunnen denken, Mevrouw? Die ver trouwde gele bus in Uw keuken gaat nog meer Voor U doen, tegen dezelfde prijs. Door een geheel nieuwe samenstelling ontwikkelt VIM nu snelschuim, waarin vet en vuil ongelofelijk snel oplossen. Probeert U 't eens. U hoeft nu maar heel licht te wrijven. Gaat het niet fantastisch vlug, en gemakkelijk? 't Resultaat... kijkt U goed! Geen vlekje, geen veegje blijft achter. Alles glanzend schoon. o o O VOEL HOE VEILIG: Vergelijk het met welk reini gingsmiddel ook. Het poeder van nieuwe VIM is heerlijk zacht, dus volmaakt veilig. Si:; VOEL HOE SCHOON: P Zeldzaam zo glad alles wordt. Alsof het gepolijst is. ÉRWL 'ik! 'V KZii-l40 54

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8