Agenda voor Velsen Ook Velsen en Beverwijk hebben nu een eigen jeugdomroep Havenberichten Visserij-varia i7) Roozenburg en Laros van de partij Naar IJsland Castricum Heemskerk Beverwijk Voor jonge hersens DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 5 Nu nog een band- of wirerecorder Om de nationale damtitel „Alcura"-jcugdvoorstelling naar 28 Februari Vakleraar gymnastiek aan Christelijke scholen benoemd „De Tydgeast" voor de Velsense Friezen Buitengewoon concert van twee orkesten Van Vrijdag af een zaal in het „Jozefhuis" Melkmensen in ijsstrijd verwikkeld Verlies tegen Togido Dronkcnnvansrel Geen bericht van kustvaarder „Josien" Gymnastisch experiment slaagde uitstekend PWN-ers vierden feest Hervormde Jeugdraad gaf„bonte" avond Middenstandsbond breidde bestuur uit Plattelandsvrouwen in commissie Huishoudelijke voorlichting Feestavond DEM-hockey De luilakmarkt in discussie Het nieuwe punten raadsel Areaalheffing gaat omlaag MET de afdeling Velsen- Beverwijk van AVRO's MINJON, de Miniatuur Jeugd Omroep Nederland, gaat het goed. Hoewel slechts een klein groepje Woensdagavond in het Ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat kon deelne men aan de vergadering, waar als hoogtepunt de af deling opgericht zou wor den en de vele functies ver deeld zouden worden, bleek wel heel duidelijk, dat de interesse en het enthousias me groot zijn. De voorzitter van het voorlopig bestuur van de afdeling, voerde de hele avond bij verhinde ring van Minjon's leider Herman Broekhuizen het, woord, om nu eens goed uit één te zetten, wat men wil en gaat doen. De Velsense 4fdeling heeft al de beschik king over een honderdtal gramofoonplaten', twee ver sterkers en twee microfoons en zelfs een snijapparaat voor gramofoonplaten. Dat laatste vraagt echter nog al heel wat uit de afdelingskas en daarom wordt nu nog gezocht naar een wire- of bandrecorder. Het snij apparaat wordt uiteindelijk te duur in het gebruik en het is voor het maken van reportages moeilijk mee te nemen. Minjon's leden zul len nu in de IJmond op zoek gaan naar een eigenaar van een band- of wirerecorder. En of die meneer dan wil meewerken, door af en toe eens met zijn apparaat op de repetitie-avonden en bij de opnamen te verschijnen. De afdeling is gisteravond wel opgericht, maar het voorlopig bestuur is nog even blijven zitten, aange zien er niet genoeg leden waren om een bestuur te kiezen. Minjon, de jongste loot aan de stam van de AVRO heeft als doel de band tussen de omroepver eniging en de jonge luiste raars te verstevigen en voorts wil zij die jongeren de gelegenheid bieden zelf radio-programma's samen te stellen. Elke Donderdag middag komt Minjon dan in de aether, om de program ma's rechtstreeks door de samenstellers te laten uit zenden. Daar gaat natuur lijk heel wat aan vooraf. De Velsense afdeling krijgt di verse secties; hoorspel, re portage, lichte en ernstige muziek, technische dienst en misschien nog een nieuwsdienst, maar die laat men voorlopig schieten. In Nederland bestaan thans vijfenzestig afdelingen van de Minjon en uiteraard wordt alleen het beste van wat al die afdelingen aan programma's inzenden, uit gezonden. HET heeft nog al enige tijd geduurd, eer de Vel sense afdeling zich bij de AVRO meldde. Vijftien jon geren hebben zich echter inmiddels al als lid opge geven en daaruit hoopt men de diverse secties op te richten. Er moet een Vel- sens-Beverwijkse hoorspel kern van jongeren komen, er zijn vier radio-reporters nodig en voor de secties muziek en de technische dienst zijn ook nog al wat Jongens en meisjes nodig. Er moet nog een consul ko men meestal de voorzit ter van de afdeling de programmaleider moet nog worden benoemd door de AVRO en alle hoofden van dienst moeten hun „aan stelling" nog krijgen. De hoofden van deze secties kunnen dan met de pro grammaleider een program ma ontwerpen, opdat zoveel mogelijk leden van de af deling werkzaam zijn. En fin, wie er nog meer van wil weten, kan bij het voor lopig bestuur terecht. De contributie bedraagt drie kwartjes in de maand. Hun Adressen zijn A. Marcus, Pelsstraat 13; P. Hoffmanns, Schoonoortstr. 8; Ans Hagedoorn, Stra- tingplantsoen 24 rd, allen te Velsen-Noord en E. Heilig, Hofstedestraat 7 te IJmui- den. Op 5 Maart zal te Amsterdam de jaar lijkse wedstrijd om het kampioenschap van Nederland aanvangen. Wereldkampioen Roozenburg zal dit jaar meespelen, hetgeen de waarde van dit tournooi aanzienlijk verhoogt. Verder is ook de IJmuidenaar H. Laros van de partij. Voorts komen Beers, Keller, Huisman, Wim Roozenburg. ir. Van Dijk, Ansems, Gordijn, Heasdonk en Jurg. Voor Friesland zal ver moedelijk meespelen Doornbos of Bergsma, voor Brabant de Graag of Anserson. DCIJ herdacht L. Koetsier Alvorens de clubavond van de damclub ÏJmuiden Dinsdag aanving, sprak voorzit ter K. de Jong een inmemoriam uit bij het plotseling overlijden op 57-jarige leeftijd van Lucas Koetsier. Nadat de spelers zich enige minuten van hun stoel hebben verheven ter nagedachte nis van de man. die 26 jaar lang DCIJ trouw bleef, wijdde men aandacht aan het spel. Koetsier is Maandag in Assen ter aarde besteld. De Algemeen Culturele Raaa te Velsen, de ALCURA, die voor Zondag de 14e Fe bruari een jeugdfilmvoorstelling had geor ganiseerd, moet deze ochtend in het Rex- theater wegens omstandigheden uitstellen naar Zondag de 28e Februari. Na overleg met de besturen van de Da Costa-scholen (lager onderwijs en schip- personderwijs) te Velsen Noord, de Mar- nixschool en de school voor Christelijk Volksonderwijs van de heer Bergsma te ÏJmuiden is tot vakleraar gymnastiek be noemd de heer J. Boerstra uit Assen. De heer Boerstra zal door deze verbin tenis een volledige dagtaak hebben. Nadat de beide IJsland-vaarders Tzon- ne en Abraham oorspronkelijk om kwart over twaalf gistermiddag aan de reis zou den beginnen, kwam er ,een kink in de kabel in de vorm van lekke waterpijpen. Het euvel was gauw verholpen, zodat eerst de Tzonne en daarna de Abraham Woens dagmiddag toch nog konden vertrekken. Op zee zullen de schepen bij elkaar komen. Woensdag 10 Februari kwamen de haven van ÏJmuiden binnen: Hondsbosch van Rot terdam. Afiena van Rotterdam. Krautsand van Antwerpen. Warum van Rotterdam. Ilias van Rotterdam. Charles I. Eckelman van Rotterdam. Westlaan van Rotterdam. Wallonia van Gothenburg. Irene S van Rot terdam. Hydra van Antwerpen. Jongkind v. Rotterdam. Sonnenburgh van Rotterdam. Cerula van Liverpool. Zaan van Geffle. Castor van Hamburg. Schokland van Go thenburg. Fraternité van Boulogne. Kaap St. Vincent van IJstad. Vertrokken zijn: Braila naar Kopenhagen. Grebbestroom naar Londen. Kis Brovig naar Perzische Golf. Nestor naar Rotterdam. Texelstroom naar Troty. Wegro naar Mal- mö. Jutland naar Stockholm. Navis naar Rotterdam. Marcella naar Rotterdam. Titus naar Hamburg. Corry B. naar Rotterdam. Pollux naar Gothenburg. Iris naar Londen. Amalia Ersberger naar Rotterdam. Waga n. Rotterdam. Innare naar Rotterdam. Altair naar Marseille, Theano naar Rotterdam. DONDERDAG 11 FEBRUARI: ÏJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De verboden vrucht". Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex: Toneelvoorstelling. VRIJDAG 12 FEBRUARI: ÏJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het vierde masker". Nutsbibliotheek. Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur: spreekuur wethouder van financiën. Voor de leden van de Friese vereniging „Fryske Trouw" te Velsen en ÏJmuiden, zal de toneelgroep van de zustervereniging „Us Memmetael" te Beverwijk, op Dinsdag 16 Februari, in het Ned. Herv. Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan te ÏJmuiden Oost een opvoering geven van het blijspel „De Tydgeast". Met Wessel DekkerHenk Dorel en Tommy Wilson De mandoline-orkesten „Excelsior" te ÏJmuiden en de „Vrijbuiters" te Hilversum onder leiding van de heer Joh. B. Kok, met als gastdirigent de heer Wessel Dek ker, zullen op 20 Februari een concert geven in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg te ÏJmuiden Oost. Er wordt ge concerteerd door zestig medewerkenden ten bate van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding. De bekende radio-zanger Henk Dorel en de jodelzan- ger Tommy Wilson zullen-aan het pro gramma meewerken. De directeur van de verenigng zal voor de vertoning van een korte propagandafilm een inleiding houden. Voor de ouden van dagen De Velsense commissie voor ontspanning van ouden van dagen is er in geslaagd twee maal per week de beschikking te krijgen over een zgaltje in het kort ge leden geopend „Jozefhuis" aan de Ban- jaertstraat te Velsen Noord. De beiaarden kunnen voortaan op Dindag- en Vrijdag middag van twee tot vier uur bijeen komen om gezellige ontspanning en afleiding te zoeken. De Velsen-Noordse sociëteit wordt geopend op Vrijdagmiddag, 12 Februari, 's middags om half drie. Personeelsleden van de melkrinrichting Velsen maten op de tankgracht in Driehuis op de schaats eikaars krachten tijdens kortebaan-wedstrijden. Uit een twintigtal deelnemers kwamen als prijswinnaars uit dé bus: 1. D. Bakker, 2. R. Gerritsma en als 3e prijswinnaar het jeugdige personeelslid N. J. Mooy uit Vel sen-Noord. Er is fel en sportief strijd geleverd met vele spectaculaire en acrobatische toeren er bij: er waren vele nieuwelingen bij, die zich wat erg wankel op de smalle ijzers voelden. Het is een geslaagde middag geworden met symbolische prijzen en een warme dronk er bij. Velser Tafeltcnnisclub De belangrijke wedstrijd tegen Togido 5 is voor VTC I in een nederlaag geëindigd. Keemel, die zijn vorm niet wist te vinden, moest met drie nederlagen genoegen nemen. Noorman wist zijn partij tegen Zwitser te winnen doch verloor van Reinders en v. d. Putten. Eveneens tegen Zwitser wist Peek een overwinning te behalen, doch hierna leed hij tegen v. d. Putten een on verwachte nederlaag. Hierna echter leverde hij een uitstekende prestatie door Reinders, die in de competitie tot nu toe slechts twee nederlagen had geleden, in drie sets te verslaan. Daar de dubbel verloren werd, was de uitslag 73 voor Togido 5. Het tweede team speelde tegen het Spin- neweb 3 en had een walk-over. Voogt, Op- penheimer en Van Hal stuurden de gasten met een 100 nederlaag naar huis. Om de balans in evenwicht te houden leed VTC 3 een 100 nederlaag en wel tegen PSVH 3. In de Keizer Wilhelmstraat ontstond gis teravond een vechtpartij, die voortgezet werd op de Wilhelminakade. De politie scheidde de drie ruziemakers, maar één hunner zwaar beschonken hernieuw de het offensief tegen de gezagsdragers. Hij werd ten politieburele gedeponeerd, waar hem eea j<roces-verbaal is verstrekt. De 499 br.t. metende Nederlandse kust vaarder „Josien", eigendom J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, is over tijd. Het schip was op 31 Januari vertrok ken uit Bayonne naar Londen met een lading hout aan boord. Via Scheveningen- Radio is de scheepvaart gisteren verzocht naar de „Josien" uit te kijken. Het schip is op 3 Februari Ouessant gepasseerd. Het is waarschijnlijk dat de „Josien" in het Engelse Kanaal een schuilplaats heeft gezocht. Door de omstandigheid dat de „Josien" vermoedelijk een defecte radio- telefonie-installatie heeft, was het de re derij niet mogelijk contact met deze boot op te nemen. Enige reden tot ongerustheid behoeft men echter niet te hebben, zo meent de rederij. De wel heel slecht begaanbare wegen in en rond Castricum zullen oorzaak zijn ge weest, dat de eerste van de twee gym nastiek uitvoeringen, die Viteese deze week in zaal Roozerudaal geeft, slechts matig was bezocht. Overigens hebben zij die Woens dag thuis bleven niet alleen een op be hoorlijk peil staand turnprogramma ge mist, doch tevens het experiment waar de vereniging zich, onder leiding van de heer M. Hopman, aan waagde, namelijk: het programma in de zaak inplaats van op het toneel Het mag gezegd worden dat deze nieuwe „methode" veel beter voldoet dan de ge bruikelijke. Ten eerste krijgt het puibliek een betere kijk op de verrichtingen der gymnasten en op de tweede plaats is het turnen voor de leden zelf door de gro tere ruimte die zij ter beschikking hebben stukken prettiger. Het programma werd geopend door het uit elf meisjes bestaande tamboerkorps dat, onder leiding van de heer Niesten uit Beverwijk, er lustig op los roffelde. Als eerste kwam de rythmische dumesafdeling aan de beurt, wie het vooral in de hoepel- wals aan te zien was dat zij zich in de zaal nog enigszins onwennig voelde. Met het nummer kastspringen dames C werd ech ter weer veel goed gemaakt evenals tijdens de grondgymna6tiek en het brugwerk. De heren gaven een nummer ringen en rek ten beste, dat er zijn mocht; de toeschou wers beloonden de mannen dan ook met een daverend applaus. De voorzitter van Vitesse-gym, de heer J. Middelhoff, opende de avond en hij richtte een speciaal woord van welkom tot burgemeester C. F. Smeets, wethouder N. Veklt, afgevaardigden van zustervereni gingen en de kring waaronder Vitesse res sorteert. Na de uitvoering van hedenavond (Donderdag) zal men officieel afscheid nemen van de leider, de heer M. Hopman, die wegens drukke werkzaamheden zijn functie moet neerleggen. Woensdag heeft in hötel Borst te Bak- kum de eerste feestavond van de serie van drie van de PWN personeelsvereniging plaats gevonden. Een stampvolle zaal ge noot van het vrolijke spel in drie bedrij ven „Over twaalf dagen tegen midder nacht", dat in deze contreien door onze amateurtoneelverenigingen al verscheidene keren is opgevoerd. Onder regie van de heer H. J. van Elven is er uitstekend to neel te zien gegeven en de PWN tonelisten uit Bloemendaal kunnen dan ook van een succesvolle avond spreken. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer B. J. Smit, dat thans bijna 90 percent van de PWN-ers lid zijn van de vereniging, om vervolgens het „woord" te geven aan de accordéonist Siets Piek, die ook na de pauze optrad. Met een gezellig bal op muziek van de band van Joop Westerman is de avond ge sloten. De Nederlands Hervormde jeugdraad van Heemskerk heeft Woensdag in zaal Dam een „bonte" avond gehouden, welke werd verzorgd door leden van „Jonge Kracht", die onder leiding van mevrouw Van Riessen een gevarieerd programma ten tonele brachten, dat bestond uit toneel stukjes en liedjes. Het niet talrijke publiek, waaraan de gladde weg niet vreemd zal zijn geweest, stelde het gebodene zeer op prijs, waarvan een hartelijk applaus na elk programma onderdeel getuigde. Woensdagavond heeft de afdeling Heems kerk van de R.K. Middenstandsbond in café Nijman haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer C. Zuidervaart, deelde in zijn openingswoord mede dat binnenkort een feestavond zal worden ge houden, welke zal worden verzorgd door een cabaretgezelschap. Uit het jaarverslag van de heer Zuider vaart, die tevens de functie van secretaris bekleedt, bleek dat de afdeling thans zevenenvijftig leden telt. De heer P. J. J. Visser kon in zijn financieel overzicht mel ding maken van het feit dat het saldo van de vereniging thans 224,01 bedraagt. Het bestuur werd op deze avond, door de verkiezing van de heer C. Duin, uitgebreid tot zeven leden, de heer P. Nijman werd als bestuurslid herkozen. Na het huishoudelijk gedeelte heeft mr. J. F. M. Homulle gesproken over „De Mid- denstandsbank en de bijzondere credieten voor de middenstand." Koningin Elizabeth van Engeland heelt in Nieuw Zuid-Wales (Australië) het parle ment geopend. De foto toont haar met rechts de Hertog van Edinburgh tijdens de ceremonie. (Telefoto-ANP). De presidente der plaatselijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw Van Weelderen, is aangewezen de afdeling te vertegenwoordigen in de ge meentelijke commissie voor huishoudelijke voorlichting. Op de Woensdagavond gehouden jaar vergadering stelden de aftredende be stuursleden de dames Priester-Schaap en Tabak-Modderman zioh niet herkiesbaar; in haar plaats werden gekozen de dames Verhagen-Kieyn en Tabak-De Vries. Zondagavond 14 Februari zal de afdeling hockey, der R.K. sportvereniging D.E.M. haar jaarlijkse feestavond voor leden en oud-leden houden. Dit feest zal plaats vin den in het Statenhuis aan de Velserweg. De afdeling Beverwijk van de R.K. bond van Markt-, Straat- en Rivierhandelaren houdt vanavond in café „Scheywijck" een ledenvergadering, waarop de komende lui lakmarkt besproken zal worden. VEILINGBERICHT 10 Februari Waspeen 4148; spruiten 2889; prei 2662; witlof 4264: raabrber 68; boeren kool 1531; groene kool 7—14; rode kool 612; knollen 519; peen 48; uien 410; soep 3844. 1. ^Hanre 6ls DONDERDAG, 11 Februari 1954. Beste kinderen, MET de ijspret is het alweer gedaan, wat ik voor jullie erg jammer vind. Vooral die schaatswedstrijd is lelijk aan jullie neuzen voorbij gegaan. Misschien was er wel een nicht of neef met de prijs en de eer(!) gaan strijken. Maar bergen jullie de schaatsen vooral niet weg zonder ze goed droog te poetsen en daarna wat witte vaseline op de ijzers te smeren. Je vindt ze dan het volgend jaar weer prachtig terug. Die winter heeft overigens lelijk huis gehouden onder de vogels in ons land, zodat er ontelbare slachtoffers zijn ge vallen. Zelfs de zeldzame aalscholvers, die je wel eens een enkele keer op het Noord- zee-kanaal kunt zien en waarvan ik hier een plaatje afdruk, zijn in grote getale gesneuveld, terwijl in verschillende natuur reservaten (dit zijn plaatsen waar de na tuur door de mens beschermd wordt) ware slachtingen zijn aangericht. Tegen over jullie ijspret stond dus vaak een onbeschrijflijk leed in de dierenwereld. En nu de post. WOELWATER zal wel gedacht hebben, waar blijft mijn ant- woord van vorige ky V~ week; maar zij had haar briefje zo ste vig aan de grote en veloppe vastgeplakt, dat ik het papiertje na lang zoeken en net een dag te laat vond. Net nu je goed op dreef kwam met schaatsen is het gaan dooien, maar je moet maar denken, dat je de slag nooit weer kwijt raakt. Leuk hè, dat schaatsen op muziek. Die schildpad van de vorige week zal wel in de soep verdwenen zijn, want er worden heel wat zee-schildpadden gevangen om hun fijne vlees. Vond jij het puntenraadsel zo moeilijk VOETBALKONING? Knap dat je er toch uitgekomen bent. Krijg ik de volgende keer eens een uitgebreidere brief. WIELRENNER is blijkbaar niet alleen goed thuis op twee wielen, maar ook op de smalle ijzers. Hoe is het met de enkel van je broer? CLEMATIS is weer trouw van de partij ondanks de langdurige ijspret. Ja, jouw vader zal nog wel uit de voeten kunnen op de schaats want hij zal zijn Friese naam toch wel eer aan doen? Dat kan een leuke logeerpartij worden dit voorjaar, vooral omdat Ronnie dan eens lekker in de tuin kan staan. Jij hebt dus maar goed voor de vogels gezorgd in de kou! Dat was een dankbaar werkje hè? Zeg HARDLOPER, heb jij niet op de vijver van Scheybeek gereden? Daar was een mooi baantje uitgezet voor de school jeugd en ik had vast een mooi verhaal van je verwacht. De postzegel die je me stuurde is een Griekse ter waarde van twee Drachmen, die echter niet zeldzaam is. Onze brievenbus is weer leeg. Tot volgende week! TANTE ELS (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, ÏJmuiden of aan de bezorger meegeven). De oplossing van het vorige punten raadsel is; „ELFSTEDENTOCHT" (kreuk, molen, rafel, besje, keten, breed, maden, brein, konijn, batig, kroos, racen, ethil, meten). Het raadsel voor de kleintjes had als oplossing: p, pak, kapel, klaphek. Puntentelling: Steroogje io Clematis 10 10 Conducteur 10 Pinkeltje io Wielrenner 10 10 Zeemeermin 10 Ukkebumpie 10 Voetbalkoning 10 8 Hardloper 10 9 Marjanneke 10 8 Woelwater 10 Tante Els feliciteert: EABBELGRAAG, ALPENKLOKJE, KIEZELSTEENTJE en CINDERELLA, die allen vandaag jarig zijn; KORENFEE, die morgen haar geboor tedag gaat vieren; KOLIBRI, die Zaterdag de jarige job wordt; VOETBALLER, die volgende week Dinsdag het feestvarken hoopt te wor den en PINOKKIO, die de Woensdag daarop verjaart. Voor allen veel geluk en veel plezier! Deze keer gaan we plaatsnamen zoeken. Kijk maar eens hoeveel je er uit de vol gende zinnen kunt halen. De letters moe ten natuurlijk achter elkaar volgen. Het raadsel is weer tien punten waard. 1. Klemmen worden ook heden veel ge bruikt bij het stropen. Pluk dan maar een roos en daal weer snel af! Veel van de klei denken we vandaag te verwerken. Leg hem op de baar, na hem verbon den te hebben. Lach niet zo dom, burgers! Voor de paarlen vangt men graag oesters. Hij noemde de prijs en toen wandelden ze toch maar, want de rit per auto was hen te duur. Houd die tegel en wees plechtig ge waarschuwd! In het hol werd het aardedonker, toen de nacht viel. Er wordt hier veel vuil water geloosd, rechts kunnen we beter schaatsen. 10. L.T.B. in vergadering bijeen Op de Woensdagavond gehouden verga dering-der boerenvakgioep van de L.T.B. heeft de voorzitter de heer J. G. Poel medegedeeld dat men momenteel bezig is de areaal-heffing op aardappelgrond aan zienlijk te verlagen. Op deze avond sprak de heer Kruiser van de Landbouwvoorlichtingsdienst. De heer Kruiser vertelde iets over de bedrijfsvoorlichtingsdienst: enkele maan den geleden is deze dienst voor de streek Assendelft en omgeving, waarbij ook de Wij kerm eerpolder is ingedeeld, opgericht. Deze dienst geeft waardevolle adviezen oa. over bodemonderzoek, inkuilen van gras en ook houdt men zich bezig met fïnan- cieel-economische adviezen aan de bedrij ven, die b'j de bedrijfsvoorlichtingsdienst zijn aangesloten. De tweede spreker was de heer P. Bruyr. die het één en ander vertelde over zijn tweejarig verblijf in Canada. De heer Bruyn genoot, evenals bij andere vereni gingen, een aandachtig gehoor. Geschipper. Door familieomstandig heden konden schipper G. Plug en zijn zoon niet mee uitvaren voor een nieuwe reis van de VIOS. De schipper van de Allan Water, Ouwehand is nu meegegaan. De Mary IJM 61 moest ook varen. Daar schip per L. Vooys niet in orde is blijft deze stoomtrawler maar wachten op het herstel van de baas. Oneens. Dinsdagmorgen ontstond er een verschil van mening aan boord van de Flamingo met de stuurman. Er werd een nieuwe stuurman aangemonsterd waarna de Flamingo naar zee vertrok. Even buiten de pieren moest schipper Jan Krab het roer omgooien en de thuishaven weer opzoeken. Een deel van de bemanning nam het voor de achtergebleven stuurman op, waardoor er een geprikkelde stemming was ontstaan. De rederij ontsloeg de mannen en schip per Krab is Woensdag met een aantal nieu we matrozen ter visserij vertrokken. Afsnijden. De tweede Woensdag in Februari is een traditionele biddag op Urk. Dan zijn alle vissefs binnen. Ook de haring vissers in Breskens nemen dan veelal af scheid van de haringteelt om volgende week weer om tong te gaan op de Noordzee. De visaanvoer van de Urker vloot ligt door de gebedsdag van deze week vrijwel geheel stil. De Uk 186 is Donderdagmorgen vroeg nog naar zee vertrokken om nog enkele dagen van deze week te vissen. Kans. Omdat de Urker vloot deze week niet aan de markt verschijnt besloten ver scheidene loggers en kotters van de Kat- wijkse en Texelse vloot als het even kan twee keer aan de markt van deze week te komen. De Concordia (KW 26) welke logger Woensdag voor een weekreis f4760 maakte, verliet snel weer de haven om Zaterdag nog eens terug te kunnen komen. De KW 34 en de IJM 27 die van begin Januari de haring teelt in het Kanaal hebben uitgeoefend, vissen nu ook weer cm platvis. De eerste reis van schipper „Klaas"' van de KW 34 na een kleine week was Woensdag f3420. Varen. De kotter RO 3, die lange tijd wegens de motor heeft stilgelegen, is weer in de vaart. Woensdag werd voor een dag f200 besomd. Fileren. Door de grote aanvoer van kabeljauw van de logger-, kotter- en trawlervloot en van de Deense kotters heb ben vele visknechts het mes opgenomen om de grote vissen tot filet te verwerken. Daar na wordt de kabeljauw opgeslagen in de koelhuizen om bij schrale aanvoer van ka beljauw op de markt te worden gebracht. Garnalen en gladheid. Woensdag zijn er toch nog twee schuiten voor de garnalen- vangst naar zee gegaan. Slechts enkele uren hebben de twee schuitjes gevist en het resul taat was gezamelijk 100 kilo. Door de gladde wegen waren er weinig kopers. Glibberen. Het is geen alledaags ge zicht om het leger werkers van de bedrijven aan de Zuidzijde, per voet of met het rijwiel aan de hand in een lange file achter elkaar van hun werk te zien komen. Maar er kon Woensdag tegen vijf uur niet worden gefietst wegens de gladheid der we gen. Een overmoedige fietser maakte dan ook meestal een afstraffende schuiver. Prijzen van Woensdag. Heilbot 2,352,15; gr. tong 2,402,20; grm.tong 1,431,30; kim. tong 1.43—1,29; kl. tong I 1,39—1.32; kl. tong II 1,33—1,23; tarbot I 2.90—2.30, per kg. Tarbot IV 4435; tongschar 7267; kl. tongschar 34; gr. schol 2116; grm. schol 22—17; kim. schol 49—37; kl. schol I 37—27; kl. schol II 33—17; schar 36—27; bot 16—10; v. haring 21; gr. schelvis 65; grm. schelvis 67—64; kim. schelvis 64—62; kl. schelvis I 6359; kl. schelvis II 54—21; wijting 308; gr. gul 38—30; midd. gul 36—28; kl. gul 2521; kl. haai 2420; kl. wolf 66; poontjes 22—21, per 50 kg. Gr. kabeljauw 12060; gr. wolf 96, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 310 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 13 kisten tong schar cn schartong, 585 kisten schol, 32 kisten schar, 43 kisten bot, 4 kisten haring, 162 kisten schelvis, 365 kisten wijting, 370 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten kl. haai, 6 kisten wolf, 5 kisten poon, 30 kisten diversen. Totaal 1930 kisten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- deg moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5