Geheim overleg wordt voortgezet Weerbericht Middenstand staat er in het algemeen niet slecht voor Meel wordt schaars op Ameland „maar er zijn schapen en koeien" Twee zittingen per dag in Berlijn Vanmiddag komt minister Figl aan het woord Noorse koning komt naar Nederland Duits herbouwfonds voor St. Laurenskerk Vietminh rukt verder op in Laos Regeringsnota concludeert: Organisatie dient belangrijk verbeterd te worden Derde dag isolement Eilanders schaatsen, zingen en acteren Het woord is aan Van Zeeland over verklaring van Bidault Uranium uit Congo naar V.S. en Engeland Oude oorlogs-coalitie herleefde aan tafel Weerschepen organisatie zal blijven bestaan Officieel bezoek in midden Juni België wil voordeliger condities Dr. Visser 't Hooft in Boedapest Weerrapport 68e JAARGANG No 183 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 31 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN, (ANP, Reuter, United Press). De geheime zitting van de v ier ministers van Donderdag heeft weinig resultaat gehad. Een eventuele conferentie met China was het onderwerp. Molotov toonde belangstelling voor een bespreking der Koreaanse kwestie, en vroeg wie de uitnodigingen zou moeten verzenden. Het Westen verzette zich tegen zijn voorstel tot het opnemen van China in de kring der uitnodigende mogendheden. Be sloten werd ook vandaag een geheime zitting te houden en daarna her semi-openbare debat over de Oostenrijkse kwestie te beginnen. Tijdens het weekeinde zullen de adviseurs der ministers het programma voor de komende week vaststellen. De ministers zullen ook Zaterdag tweemaal vergaderen. Volgens een bericht uit Duitse bron overwegen de Westelijke ministers de mogelijkheid, Molotovs plan voor een Europees veiligheids pact te combineren met de NAVO en de EVG, in welke combinatie ook de eenzijdige verdragen van Westelijke landen met de Sovjet-Unie zouden moeten worden opgenomen. De ministers van Buitenlandse Zaken von den gisteren aan een diner, waar een bui tengewoon vriendschappelijke geest heerste, weer iets terug van hun eensgezindheid uit de oorlogsjaren en betreurden het slechts dat het zoveel moeilijker was om goede vrienden in vredestijd te blijven, zegt Uni ted Press. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles en zijn ambt genoten van Groot-Brittannië en Frankrijk Eden en Bidault fungeerden als gastheren van de Russische minister van Buitenland se Zaken Molotov in het gebouw van de geallieerde contróleraad, de zetel der con ferentie. Met zijn collega's haalde Molotov herin neringen op aan 't bondgenootschap uit de oorlog, dat zulke hoge verwachtingen had gewekt bij de mensheid in het algemeen verwachtingen die zij hoopten toch nog te kunnen verwezenlijken. Dulles, de eigenlijke gastheer, bracht als eerste een dronk uit op de ..vier hoofden van staat" en daarna volgende redevoe ringen, waarin gewezen werd op de ban den uit de oorlog en waarin de wens tot uitdrukking kwam naar het groeien van een gemeenschappelijke zaak. De volgorde der sprekers was: Dulles. Bidault, Molotov en Eden. Zegslieden van de conferentie vertelden dat Molotov een algemene vrolijkheid te voorschijn riep toen hij, ria als derde te zijn uitgenodigd het woord te nemen, uitriep: „Wat? Vóór meneer Eden?" Zelfs die toespeling op de groepering drie tegen een was volkomen in over eenstemming met de luchtige sfeer in de zaal, merkten mensen op die als gast had den aangezeten. Bemoedigend teken In hun tweede geheime vergadering over het Verre Oosten hebben de ministers Donderdag nog geen beslissingen kunnen nemen, doch besloten het overleg in be perkte kring hedenochtend om half twaalf voort te zetten, aldus, meldt de ANP-cor- respondent. De ministers waren Donderdagmiddag vier uren bijeen. Zij gaven in hun commu niqué geen enkele aanduiding over het verloop van de besprekingen. Het officiële bericht beperkt zich tot de mededeling, dat de ministers het debat over het eerste punt der agenda hadden voortgezet. Naar verluidt hebben de Westelijke mi nisters op deze zitting nog geen duidelijk antwoord gekregen op de Maandag aan Molotov gedane suggesties voor een con ferentie met communistisch 'China en an dere rechtstreeks bij Oost-Az:ë betrokken mogendheden over Korea en ook Indo china. In de loop der voorgaande discussies hebben de Westelijke ministers zich onder bepaalde voorwaarden bereid verklaard tot een conferentie met de regering van Peking over de actuele vraagstukken, waarbij China rechtstreeks betrokken is. Als vraagstukken, die op deze wijze in overleg met China zouden kunnen worden behandeld, zijn Korea en Indochina op de voorgrond geschoven. Een der voorwaar den, die door de Westelijken zijn gesteld, is, dat ook andere direct belanghebbende re geringen in de besprekingen zouden wor den betrokken. Bidault heeft er overigens op gestaan, dat de regering van Peking, vooraleer onderhandelingen over Indo china beginnen, een bewijs van goede wil geven door de leveringen aan de Indochi- nese opstandelingen te staken. Alhoewel Molotov op deze suggesties nog geen duidelijk omlijnd antwoord heeft gegeven, wordt het niet onmogelijk geacht, dat hij zijn verdergaande voorstellen zal PARIJS. (ANP). Tijdens de eerste twee zittingsdagen van de conferentie over de weerschepen op de Atlantische Oceaan, die Dinsdag is geopend, is reeds komen vast te staan, dat er geen gevaar dreigt van volledige opheffing van de weer- schepenorganisatie. De Amerikaanse gede legeerden hebben hun collega's uit de an dere 14 deelnemende landen te verstaan gegeven dat de V.S. weliswaar hun finan ciële bijdrage aan de organisatie vermin derd willen zien, maar dat die verminde ring niet zal behoeven te leiden tot ophef fing of zelfs maar tot een gevaarlijk grote inkrimping van het stelsel der drijvende observatieposten. Weliswaar staat de Ame rikaanse regering daarbij voor de practi- sche moeilijkheid, dat er in de begroting voor het aanstaande belastingjaar (1 Juli 1954 tot 30 Juni 1955) geen post voor de Amerikaanse bijdrage aan de organisatie is opgenomen, maar informeel is door de Amerikaanse delegatie de hoop uitgespro ken dat de nodige fondsen tenslotte wel er gens vandaan zullen komen. laten rusten en vooreerst genoegen zal ne men met aanknoping van een gesprek met Peking over nauwkeurig omlijnde Aziati sche problemen. De voortzetting van de discussies in ge heime zitting wordt als een bemoedigend teken beschouwd. Hedenmiddag zullen de ministers hun eerste zitting over het laat ste agendapunt, Oostenrijk, beginnen. Voor het eerst sedert de opening van de conferentie zullen de ministers vandaag dus tweemaal bijeenkomen. Vanmiddag om drie uur zal een hall- openbare plenaire zitting plaats vinden voor een eerste debat over de Oostenrijkse kwestie. Als eerste punt op de agenda staat een uiteenzetting van de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Leopold Figl, die in de periode na de oorlog zeven jaar lang als premier aan het hoofd der Oostenrijkse regering heeft gestaan. Figl zal naar verluidt pleiten voor een herziening van bepaalde economische arti kelen in het Oostenrijkse vredesverdrag, vier jaar geleden tot stand gekomen maar nog steeds niet ondertekend. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat het verdrag, dat een einde moet maken aan de bezetting van Oostenrijk, binnen een half uur gereed zou kunnen liggen voor ondertekening. Er zijn geen principiële moeilijkheden meer op te lossen en de ondertekening is is sedert 1949 steeds maar uitgesteld, om dat de Russen weigerden het met de tegen partij eens te worden over enkele kleinere, in hoofdzaak financiële eisen. Daarover hebben de plaatsvervangers der ministers in 261 zittingen geen overeenstemming kunnen bereiken. Het bezettingsregiem is in Oostenrijk na Stalins dood zeer veranderd. De Russische Hoge Commissaris heeft daar geleidelijk zoveel concessies gedaan, dat de invloed der bezetting op het burgerleven tot het uiterste beperkt is. De Russische troepen in Oostenrijk wor den op veertig duizend man geschat, die van de Amerikanen op de helft daarvan. Fransen en britten bezetten hun zones al leen nog maar symbolisch. Bezettingskos- ten worden van het land door geen der vier mogendheden nog gevraagd, waardoor' de bezetting een niet onbelangrijk econo misch voordeel is gaan opleveren. Alleen de Amerikaanse troepen brengen jaarlijks twintig millioen dollar in, afge zien nog van de stroom van toeristen die zij aantrekken. Men kan er op rekenen, dat dr. Figl een allernatief voorstel bij zich heeft voor het geval, dat ook nu de politieke hemel nog niet zo ver zou zijn opgeklaard, dat ont ruiming van het land mogelijk zou worden. De Koning van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni een officieel bezoek aan Neder land brengen. De koning zal reizen met het koninklijke jacht „Norge", dat in Amster dam voor anker zal gaan. DUISBURG (D.P.A.) De Duitse havensteden Duisburg, Düsseldorf, Bremen en Hamburg zullen tezamen een fonds vor men voor de herbouw van de Rotterdamse St. Laurenskerk, zo heeft de burgemeester van Duisburg, August Seeling, medege deeld, toen hij de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum, ontving. Genoemde steden willen met deze gift „haar verbondenheid met het Nederlandse buurvolk uitdrukken." Mr. Van Walsum werd bij zijn eerste officiële bezoek aan Duisburg feestelijk in het stadhuis ontvangen. Van het gebouw wapperden de Duitse en Nederlandse vlaggen. SAIGON (Reuter) De Vietminh-op- standelingcn blijven oprukken naar Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos, ondanks aanhoudende luchtaanvallen door Franse vliegtuigen in de afgelopen 24 uur, waar door zij zware verliezen leden, aldus is Donderdagavond te Saigon door het Franse opperbevel bekendgemaakt. De post Borikbane, 210 kilometer ten Zuidoosten van Loeang Prabang bij de Thailandse grens gelegen, is door de Fran sen ontruimd. Bovendien zijn twee dagen geleden een kleine post ten Noordoosten van Pakse en een post ten Zuidoosten van Kontoem prijsgegeven. Volgens berichten van de opstandelingen zelf zijn bij de opmars naar Loeang Pra bang door het dal van Nam Hoe 17 com pagnieën van de Franse Unie-strijdkrachten buiten gevecht gesteld. De „verzetsregering van Laos" maakte bekend, dat het „door de volkslegers bevrijde" gebied zich uit strekt tot de Pak Hoe en de Pak Soeong, zijrivieren van de Nam Hoe en de Makong op een ofstand van 20 kilometer van Loeang Prabang. René Pleven, de Franse minister van De fensie, die op het ogenblik in Indochina verblijft, heeft Donderdag aan de nieuwe Vietnamese marine drie in Amerika ge- In een heden verschenen nota over de middenstand komt de regering na uitvoerige analyses en beschouwingen tot de conclusie, dat de situatie van een belangrijk deel van de middenstand niet zo slecht is als veelal wordt beweerd. Wel verkeren de zogenaamde randbedrijven In een ongunstige positie. Deze komen in bijna alle branches in min of meer aanzienlijke mate voor. Zo is gebleken dat in 1950 bijna de helft der ondernemers in het kruideniersvak, bijna een derde In het slagersvak en bijna een kwart in de textielbranche een jaarinkomen van minder dan 3000 gulden uit de onderneming trok. Het betreft hier in overwegende mate ondernemingen ten plattelande. Beschouwt men daarnaast de volwaardige ondernemingen, dan zijn er duidelijke aanwijzingen dat daar de inkomens een zodanig beeld vertonen, dat er geen aanleiding tot pessimisme behoeft te bestaan. De middenstand, zo wordt in de nota geconstateerd, staat er wat de volwaardige bedrijven betreft in het algemeen niet slecht voor. Bovendien hebben zich sinds 1950 nog prijs- en inkomensstijgingen voorgedaan. De middenstand, aldus de nota, heeft een belangrijke achterstand op organisato risch gebied in te halen. Eén van de oor zaken voor het kleine aantal georganiseer- den, met name in de kleine- en dwerg ondernemingen, is ongetwijfeld de geringe financiële draagkracht. Men kan zich evenwel afvragen, of deze geringe belang stelling niet is toe te schrijven aan de om standigheid, dat de activiteiten der mid denstandsorganisaties in menig opzicht geheel buiten de moeilijkheden staan, waarmede de kleine zelfstandigen te kam pen hebben. De regering acht een verdere uitbouw van het middenstandsorganisatie wezen van grote betekenis. Een verdere kwalitatieve en kwantitatieve versterking van het middenstandsorganisatiewezen zal ongetwijfeld de overheid het voeren van een doeltreffend middenstandsbeleid ver gemakkelijken. Aan het belang van een verdere uitbouw der vrije organisaties in de middenstand wordt geen afbreuk ge daan door de ontwikkeling van de P.B.O. in die sector. Onderwijs en voorlichting De regering acht het een belangrijk be zwaar, dat de middenstandsopleiding tot dusver geen vaste plaats in het onderwijs stelsel inneemt. De onder het departement van Economische Zaken met het oog op de uitvoering der vestigingswetgeving ressor terende opleidingen ontvangen tot dusver geen geldelijke steun van de overheid. Wil het middenstandsonderwijs zich in de toe komst beter kunnen ontwikkelen, dan is het evenwel noodzakelijk, dat deze onder wijstak een plaats in ons onderwijsstelsel krijgt. Een commissie zal worden ingesteld, aan welke de vraag zal worden voorgelegd, op welke wijze het middenstandsonderwijs in het onderwijsstelsel kan worden inge past. De regering acht het gewenst de alge mene mogelijkheden tot voorlichting aan de middenstand, die thans reeds bestaan en die bij voorzetting en intensivering tot een verdere ontwikkeling van de midden standsondernemingen kunnen leiden, te vergroten. In de tweede plaats acht zij het van belang, dat een speciaal voorlichtings apparaat wordt opgericht, dat zich zal bezig houden met voorlichting op het ge bied van de bedrijfsvoering. De taak van de overheid Ten aanzien van de middenstand houdt de taak van de overheid in het streven naar verhoging van de productiviteit geen direct ingrijpen in. De middenstand en zijn organisaties zullen deze taak in de eerste plaats zelf moeten blijven vervullen en uitbreiden. De overheid wil door de vesti gingswetgeving de kwaliteit van de mid denstandsondernemer verbeteren en daar mede de productiviteit verhogen. Haar cre- dietpolitiek is gericht op versterking van de ondernemingen, en wordt tevens ge bruikt om de samenwerking tussen de on dernemingen te bevorderen. In de derde plaats stimuleert de overheid de producti viteit door voorlichting. Beroep op de middenstand De nota besluit: „De regering kan slechts de voorwaarden scheppen: aan de midden stand is het om van de geboden mogelijk heden gebruik te maken, om een open oog te hebben voor de behoeften van de consu ment, voor verschuivingen, welke zich daarin voordoen en voor de productivi teitsverbeteringen, welke binnen zijn be reik liggen. Daartoe is zelfwerkzaamheid en ontwikkeling van de middenstand, in dividueel en in organisatorisch verband, noodzakelijk. In het bijzonder moet de middenstand kansen van samenwerking in het privaatrechtelijke en publiekrechtelijke vlak aangrijpen. Het middenstandsbeleid zal op lange termijn slechts vruchtbaar kunnen werken, als de middenstand zelf daadwerkelijk toont voor zijn taak bere kend en deze waard te zijn. Indien de mid denstand dit over de gehele lijn wil begrij pen en in praktijk brengen, zal het mid denstandsbeleid niet slechts vruchtbaar zijn voor de middenstand, doch voor de gehele Nederlandse samenleving". (Men zie ook pag. 3). DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S André Maurois: Wij kunnen alleen openhartig over onze gebreken spreken tot hen die onze goede eigenschappen kennen. (Van een verslaggever) De Friese hoofdstad ligt slechts dertig kilometer van Ameland. Als het helder weer is, ziet men van de vuurtoren van Hollum af de Oldenhove in de verte. Van Leeuwaren uit ligt de hele wereld open, is alles bereikbaar. Maar nooit hebben de drie enige vreemdelingen, die zich momen teel op dit eiland bevinden, sterker ge voeld hoe weinig de mens zijn technisch kunnen baat als een doodgewoon natuur verschijnsel het gevecht van een koude en een warme luchtstroom benevens wat vocht in de lucht juist zijn front heeft gelegd over het ijzige gordijn, dat Wadden zee heet. Dan hangt er doodgewoon mist. En deze mist houdt ons, de enige drie vreemdelingen op het eiland, namelijk de Xadiorcportcr Goos Kamphuis, de radio technicus Henk Versteeg en uw verslag gever, nu al voor de derde dag op 'l eiland gevangen. Geen boot, die door het ijs kan komen, geen vliegtuig, dat door de mist hier kan landen, geen Wadloper, die het in zijn hoofd zal halen ons over het ijs naar de Friese wal te loodsen. Het is te gevaar lijk. Dertig kilometers scheiden ons van het Europese vasteland, waar alle verkeer mo gelijk is, auto en trein tot ieders dienst staat. Het is van hier dertien minuten vlie gen naar Europa met de trage Austcrs en Pipers, maar van alle kanten grijnst ons de grijze muur van ijs en mist aan. We zitten in de val. We kunnen over de enige weg, die Oost-West loopt over het gehele eiland, maar veertien kilometer weg komen. In Buren en in Nes, ook in Ballum en in Hollum, leeft men nog onbekommerd en nuchter verder. Vrijwel alles is nog te koop. Meel wordt schaars, maar daarvan trekt niemand zich schijnbaar iets aan. Als de nood aan de man komt, zijn er nog heel wat schapen en runderen, boter en kaas zijn in grote voorraden aanwezig door de zuivelfabriek, die hiqt- is en die niets kan afvoeren. Er is nog wat butagas en voor lopig voldoende brandstof. Aan kleine din gen begint men gebrek te krijgen, maar deze behoren niet tot de eerste levensbe hoeften. Het leven gaat door. Er waren Donderdag weer hardrijderijen op de schaats, en er was des avonds in de zaal Hofker in Nes de jaarlijkse uitvoering van de toneelvereniging en het zangkoor. De drie vreemdelingen waren daarvoor uitgenodigd. Er zullen onder de 2400 ster velingen op dit nu wel zeer eenzame plekje in de Noordzee weinigen zijn, die niet de namen en ook de gezichten van deze drie vreemdelingen kennen. En elke morgen, als de ijsbloemen op de ruiten staan en door de mist de berijpte bomen nauwelijks te zien zijn, zeggen de Amelanders: „Geen vliegweer. De drie kunnen nog niet weg Het wordt vandaag weer niks". Dat dit ook betekent dat er geen kranten en brieven van de vaste wal komen, is blijkbaar minder belangrijk. Grote brokken ijs, door de getijslroom voortgedreven, hebben te Yerseke grote schade aan de oesterbedrijven toegebracht. Dit blok ijs lag in een oesterput aan de dijkvoet. Er onder bevinden zich 5000 dakpannen met jonge oesters. Veel zal hier niet meer i van terecht komen. De eigenaar van het perceel is bezig stukken van de ijsklomp af te breken. j De verstarde stilte in dit ondergesneeuw de en door ijs omgeven kleine wereldje wordt op sommige momenten wel eens be nauwend. Het kan te veel worden over deze verlaten, kronkelende weggetjes door de krakende sneeuw te stappen. Alleen de v/ind zoeft wat door de kruinen van de bo men. Zelden ontmoet men een mens. Zelfs overdag lijken de dorpjes in de serene' rust van de koude winterdag verlaten te zijn. De radio en de telefoon zijn de enige ban den. met de buitenwereld. En wie deze af geslotenheid wellicht onrustig maakt, vindt zijn evenwicht terug in de wetenschap dat deze verbindingen er tenminste nog zijn en dat men aan de „overkant" op de vliegbasis Leeuwarden ook onrustig wacht op de weerberichten. De vliegers willen niets liever dan starten. Hun eigen commandant, kolonel Fiedeldy, die Maandag naar Vlie land vloog en daar tot Dinsdag zou blijven, zit er nog. Dan troost men zich met de ge dachte dat het toch echt weer is waarin beslist niet kan worden gevlogen. Onzekerheid Goed, er is nog geen gebrek. Maar één van ons drieën heeft zulk een kiespijn ge kregen dat hij wel direct naar de tandarts zou willen. Hij kan het vergeten, er is op heel Ameland geen tandarts gevestigd. De dokter kan er alleen in noodgevallen iets aan doen. In zo'n toestand kan men het isolement verwensen. Het zeker weten dat hogere medische verzorging, die ieder mens wel eens plotseling nodig zou kunnen heb ben, achter het ondoordringbare ijzige gor dijn ligt, op luttele kilometers afstand, maar onbereikbaar, schijnt niemand te be nauwen. De eilanders hebben in dit op zicht geleerd zich geen zorgen voor morgen te maken. Zij laten het althans niet blijkeri. Er zijn heel wat, aan het tragische gren zende, voorvallen uit de jongste ge schiedenis van Amelands bevolking te ver tellen, waardoor zij het altijd aanvaardde, betrekkelijke isolement zouden kunnen verwensen. Zo was dat bij sterfgevallen als het getij gebood acht kostbare uren ver loren te laten gaan voor de veerboot door de geultjes van de Waddenzee naar dt Friese kust kon varen. Dat heeft meer malen zeer veel leed gegeven. Wie vandaag of morgen voor een laatste afscheid van een geliefde betrekking zou kunnen wor den opgeroepen, heeft redenen om ongerust te zijn. Het harde feit van de besliste on mogelijkheid Ameland te bereiken of te verlaten zolang deze nevel de Wadden in zijn greep gevangen houdt, kan op hem als een loden last drukken. ,Mist op vele plaatsen" zegt een deel van het weerbericht. De vierde dag ge dwongen verblijf op een van de wereld af gesloten eiland is aangebroken en de onuit gesproken vraag is bij allen: misschien nog een vijfde of zesde? „Mist kan hier soms twee weken blijven hangen", zeggen de Amelanders. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken. Paul van Zeeland, heeft Donderdag in de Senaatscommissie die zich bezig houdt met de bestudering van het verdrag der Euro pese verdedigingsgemeenschap, met be trekking tot de recente uitlatingen van zijn Franse ambtgenoot Bidault. een ver klaring afgelegd, die zeer de aandacht heeft getrokken. Zoals men zich herinnert, heeft minister Van Zeeland bij herhaling betoogd cfat in dien Oost- en West-Duitsland herenigd werden, Duitsland gebonden zou blijven aan het verdrag der E.V.G. Des te opmer kelijker was daarom de verklaring van Bidault te Berlijn volgens welke het een verenigd Duitsland vrij zou staan al of niet deel te blijven uitmaken van de ver dedigingsgemeenschap In de Donderdag gehouden vergadering van de Senaatscommissie heeft Van Zee land nu meegedeeld, dat Bidault inderdaad gesproken heeft zoals in de berichten werd gezegd en dat Bidault bij zijn standpunt blijft. De verklaring van Bidault had. aldus minister Van Zeeland, echter niet die be tekenis welke men er wel aan wil geven en hij had het gevoel dat de heer Bidault in wezen eigenlijk denkt zoals hij. Op vragen van enkele senatoren ant woordde de heer Van Zeeland dat hij de indruk had gekregen dat de verklaring van Bidault te Berlijn geïnspireerd was door de politieke noodzaak van het ogenblik. Een liberaal senator merkte op, dat hij de mening was toegedaan dat Bidault zijn ver klaring had afgelegd om redenen van bin nenlandse politiek. bouwde mijnenvegers van 300 ton over gedragen, die zijn bestemd voor de strijd tegen smokkelaars langs de Indochinese kust. Volgens berichten van de strijdkrachten der Franse unie plunderen leden van de „ijzeren divisie" het gebied ten Noorden van Loeang Prabang als voorbereiding van hun beslissende stoot in de richting van deze plaats. Franse vliegers hebben bij voorbeeld gezien, dat waterbuffels naar het Namhoe-dal worden gedreven, kennelijk ter slachting. Deze dieren worden gebruikt op de rijstvelden. Een massaslachting onder hen zou waarschijnlijk hongersdood ten ge volge hebben. In Franse militaire kringen zijn sommigen nog steeds van oordeel, dat de troepen der Vietminh geen frontaanval op de stad zullen doen doch zullen trachten de troepen der Franse unie in een beleg te binden, teneinde het communistische gezag in Noord-Laos te bevestigen. (Van onze correspondent te Brussel) Voor het ?errt sinds het einde van de oorlog is in het Belgisch parlement door de minister van Buitenlandse Zaken een ver klaring afgelegd over de levering van Con golese uranium aan de V.S. en Engeland. In 1941, aldus zeide minister Van Zeeland, gisteren in de Tweede Kamer, werd door de regeringen van de V S., Engeland en België een desbetreffend accoord gesloten. Ik vermijd zorgvuldig om over dit accoord een oordeel te vellen, zeide Van Zeeland. Het werd in volle oorlogstijd afgesloten op een dramatisch moment van de strijd. De Belgische uranium-leveringen waren voor de geallieerden een kapitale bijdrage in de strijd teger een machtige vijand. Wat er ook van zij, sinds 1948 heeft België ge poogd voordeliger condities te krijgen. In de loop van de onderhandelingen werden voor België enkele niet te versmaden resul taten bereikt. Ik kan echter niet zeggen, aldus Van Zeeland, dat het resultaat mij thans bevredigt. In een of meer gevallen zijn wij van oordeel dat onze partners een te beperkende verklaring van de be palingen van het verdrag hebben voorge staan. De accoorden zijn nog niet vervallen maar wannéér nieuwe overeenkomsten over het uranium zullen worden gesloten, dienen zij, aldus de Belgische minister, ge baseerd te worden op het principe, dat het om een werkelijk partnership tussen ge lijkberechtigde landen gaat. Uit deze verklaringen van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken kan wor den afgeleid, dat er wel degelijk een ge heim verdrag over de uranium-leveringen van de Belgische Congo aan de V.S. heeft bestaan, hetgeen vaak in Belgische rege ringskringen is geloochenstraft. WENEN, (Reuter) De secretaris-ge neraal van de wereldraad van kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, is te Boedapest aan gekomen. Dr. Visser 't Hooft was vergezeld van de Britse bisschop van Chichester, dr. Bell. Beiden hielden lezingen op een bijeen komst van evangelistische en Calvinistische theologen over het in Augustus in de Ver enigde Staten te houden congres van de wereldraad van kerken. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand Helsinki sneeuw Oslo zwaar bi Stockholm sneeuw Kopenhagen (geen opgaaf ontvangen) M Neerslag in mm. wind- richtin t: •Co E Temp. 7 uur ONO 4 -11 - N 3 -8 0,5 ONO 5 -6 1 Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome mist nevel nevel mist licht bew. windstil O 6 O 2 NW 2 NW 2 2 0,5 -1 0,2 3 3 3 1 5 13 (geen opgaaf ontvangen) (geen opgaaf ontvangen) mist N 2-8 1 nevel ONO 6-5 0 nevel NO 2 2 2,1 sneeuw ONO 2-1 1 mist windstil 1 7 mist windstil 2 2,1 geheel bew. ZO 2 16 sneeuw Z 3-3 7 regen windstil 1 0,1 geheel bew. NNO 2 10 29 Neerslag laatste 24 uur PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en aanvankelijk enkele verspreide opkla ringen. later van het Zuid-Westen uit regen. Aanvankelijk zwakke, later ma tige tot krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. In het Noorden van het land vannacht lichte vorst, morgen later op de dag lichte dooi. In het Zuiden van het land vannacht temperaturen om het vriespunt en morgen flinke dooi. 13 Februari Zon op 8.01 uur. onder 17 49 uur. Maan op 12.59 uur, onder 5-39 uur. Maanstanden 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 Februari Hoog water: 12.12 en uur. Laag water: 7.22 en 20.14 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1