gaat gewoon door!k RASCH v. d. Boogaard Kort en bondig J een Myron Wave Wilt U de schoorsteen laten vegen 17.95 DE RUIJTER'S TEXTIELHANDEL VAKKUNDIGE schoenreparatie J. van den BERG No. 1 werkelijk lage prijzen handhaving van kwaliteit Ook in Frankrijk blijven kansen voor Nederlandse boeren G. M. KUIPERS (Coxipjvzatiè) „KENNEMERLAND" De nieuwe Franse pachtwet biedt hun meer zekerheden Is controle streng genoeg?, vragen Kamerleden Beverwijk Zeemans vrouwen Geslaagd debuut van „De Verenigde Spelers IJmuiden Morgen geen tentoonstelling in W.O. ^Brieven aan de redactie Dames DAMES PANTALONS Luidsprekers ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 Instelling van bedrijfschappen Maurice Bardèche kreeg een jaar Burgerlijke stand Velsen Glas en huisvrouwen J. STOLK is uiteindelijk voordeliger Schoonmaakartikelen, VERF BEHANG GLAS TE KOOP Fa van BASTEN ADVERTENTIE Z l'E ONZE ETALAGES II Zeeweg 220 u"c" Kennemerlaan 77 (Van een medewerker) Naar schatting zijn in Frankrijk 700 Ne derlandse tondbouwgezinnen gevestigd, verdeeld oner vrijwel alle departementen. Men hoort er niet zo veel over. Wie over emigratie praat, denkt aan Canada, aan Australië en Nieuw Zeeland, aan Zuid- Af rika. en sinds korte tijd aan Rhodesia. Maar- Frankrijk? Kan men de mensen, die zich. in Frankrijk vestigden, hetzij als boer, hefcij als bouwvakarbeider, wel als emi granten beschouwen? Het gaat allemaal veel eenvoudiger, zo op het eerste gezicht. Men koopt een spoor kaartje voor f 25, men mag tot een bedrag ran duizend gulden aan deviezen meenemen en men krijgt wel een werk- en verblijfs vergunning. Lukt dat niet wel, met een treinkaartje komt men weer op zijn uit gangspunt terug. Het is vrij eenvoudig, vergeleken bij wat er voor de emigratie naar landen overzee komt kijken. Maar juist omdat een emi gratie naar Frankrijk veel minder onher roepelijk is, dan die naar Canada, heeft zij een ander karakter gekregen en is de be middeling maar zeer betrekkelijk georga niseerd. En voor de Nederlandse autoritei ten in Parijs is het wel buitengewoon moei lijk een goed overzicht te krijgen van wat moet worden verstaan onder degelijk voor bereide en weloverwogen emigratie en wat als toegeven zonder meer aan de drang naar avontuur moet worden beschouwd. Wie probeert een antwoord te vinden op de vraag: hoe gaat het met de boeren die naar Frankrijk emigreerden?, zal in de meeste gevallen niet veel wijzer worden. Wij weten van het wel en wee der emigran ten overzee meer, dan van de emigranten, die zich vrijwel naast onze deur hebben gevestigd. Wij hebben naar hun welstand en hun kansen geïnformeerd bij de heer N. C. Kwint, attaché voor emigratie en arbeids- aangelegenheden van de Nederlandse am bassade te Parijs. De heer Kwint, die thans ruim een half jaar in Frankrijk werkzaam is, vertoefde in ons land voor het plegen van overleg met de emigratiedienst, ter voorbereiding van een organisatie, welke haar bemoeiingen zal richten op de emi gratie-bemiddeling. „Veelal vallen de boeren, die naar Frank rijk emigreren, buiten de bemoeiing van de regering", zo vertelde de heer Kwint. Vestiging in Frankrijk geschiedt vaak via relaties. Iedereen oriënteert zich op eigen gelegenheid, al bewaart de Bond van Ne derlandse Boeren in Frankrijk wel het onderlinge contact. Velen, voor wie de moeilijkheden om naar een overzees land te emigreren te groot blijken, geven ook om die reden de voorkeur aan Frankrijk. De tijd is nu ge komen, om in deze emigratie enige organi satie te brengen, om een documentatie aan te leggen van gegadigden en bedrijven. Daarvoor is te meer aanleiding omdat er in Frankrijk veel kansen zijn voor Neder landse pachters. Het denkbeeld om tot een organisatie te komen bestaat nog maar in een eerste stadium en de uitwerking ervan waar omtrent thans in Den Haag overleg is ge pleegd moet met zeer grote omzichtig heid ter hand worden genomen. Vacante boerderijen Hoe groot de vraag ook is, de Franse autoriteiten staan gereserveerd tegenover een toestromen van Nederlandse landbou wersemigranten, want men heeft er ook te kampen met de moeilijkheden der in terne migratie. De inflatie heeft de spaargelden doen inkrimpen en daardoor wordt de interne migratie ernstig belemmerd. Er zijn veel boerderijen vacant en dit verschijnsel breidt zich uit, naarmate het vertrouwen in de franc groeit ën men er dus vlotter toe komt zich van zijn boerderij te ontdoen, haar te verpachten, om zich elders, bij voorkeur in de steden, te vestigen. Maar is er een boerderij vacant, dan komen daarvoor in de eerste plaats Fransen in aanmerking. Gebrek aan geld doet hen vaak als gegadigden af vallen en dan komen ook de buiten landers de Nederlanders aan bod. Het behoeft geen betoog, dat hier een bron ligt voor moeilijkheden. Daarbij komt, dat de pachtprijzen over het al gemeen laag zijn lager dan in Ne derland en dat de Nederlandse boer, die met zijn eigen inventaris en beslag naar Frankrijk wil verhuizen, bereid is pachtvoorwaarden te aanvaarden, welke voor de Franse boer te zwaar zijn. „U begrijpt", aldus de heer Kwint, „dat daaruit moeilijkheden kunnen voortvloeien, wanneer het gevolg zou zijn, dat de pacht prijzen omhoog gaan. Er is grond en er zijn boerderijen. Er is echter ook een min der gunstige huisvestingssituatie en daar- van kunnen teleurstellingen het gevolg zijn, wanneer men zich niet van te voren grondig op de hoogte stelt. Want dan krijgt de vestiging in Frankrijk spoedig het ka rakter van een onberaden avontuur. Een nauwer sluitende organisatie zal veel on beraden vestigingen kunnen voorkomen. Rechteloosheid weggenomen Voor de landbouwgezinnen, die reeds in Frankrijk zijn, zijn de toekomstmogelijk heden gunstiger geworden, naar het zich laat aanzien. De aanvaarding van de nieu we pachtwet door het Franse parlement heeft aan de bestaande rechteloosheid van de pachters een einde gemaakt. Tot nog toe was het zo, dat de pachter, wiens pacht ten einde liep, geen vergoe ding kreeg voor aangebrachte verbeterin gen. Thans is bovendien de eigenaar de ver plichting opgelegd, de pacht te vernieuwen. De pachter staat nu ook niet langer mach teloos tegenover verkoop, indien hij de grond minstens vijf jaar heeft bewerkt, moet de eigenaar aan zijn pachter het recht van verkoop toestaan. De eigenaar is ver plicht, 25 procent van de pachtprijs in het bedrijf te investeren, en speciale pacht- rechten kunnen een eigenaar bevelen, be paalde reparaties of verbeteringen aan te brengen. In Augustus van het vorige jaar is een Frans-Nederlands verdrag aangenomen, waarbij de nieuwe Pachtwet voor het grootste gedeelte ook op Nederlanders van toepassing is verklaard. Dit verdrag is in December van kracht geworden en de Nederlandse boeren, die in Frankrijk ge vestigd zijn, hebben nu niet langer het gevoel op een schopstoel te zitten. Ontwerp-adviezen van Sociaal-Economische Raad De organisatiecommissie van de Sociaal- Economische Raad heeft ontwerp-advie zen bekend gemaakt tot instelling van be drijfschappen voor de vleeswarenindustrie en voor het hotel-, restaurant-, café-, pension- en kamerverhuurbedrijf en aan verwante bedrijven. De behandeling van deze ontwerp-adviezen zal geschieden in de vergadering van de Sociaal-Economi sche Raad van 12 Maart. In dezelfde vergadering zal aan de orde komen een eveneens door de organisatie commissie gepubliceerd ontwerp-advies inzake de instelling van productschappen voor landbouwzaden, voor pootaardappe- len en voor pluimvee en eieren. Een jaar geleden heeft de Sociaal-Economische Raad de ministers medegedeeld, dat hij, wegens het bij de organisaties van onder nemers in deze onderdelen van het be drijfsleven bestaande verschil van mening over de samenstelling van de besturen, zich van het eigener beweging uitbrengen van een advies tot instelling van deze pro ductschappen meende te moeten onthou den. De minister voor publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft daarna de raad medegedeeld, dat de regering het voor nemen had de insteling van de product schappen te bevorderen. Daarom werd op nieuw het advies van de Sociaal-Econo mische Raad gevraagd. In het ontwerp-advies wordt medege deeld, dat de organisaties van onderne mers in de sectoren landbouwzaden en pluimvee en eieren op het standpunt staan, dat de meningsverschillen betreffende de bestuurssamenstelling niet aan de totstand koming van de productschappen in de weg behoren te staan. De organisatiecommisie stelt daarom de raad voor te adviseren tot instelling van productschappen voor land bouwzaden en voor pluimvee en eieren. Op het gebied van de handel in poot- aardappelen daarentegen achten belang rijke organisaties een met het eigen stand punt overeenkomende bestuurssamenstel ling van zodanig belang, dat zij met de instelling van een productschap voor poot- aardappelen alleen instemmen, indien vast staat, dat de zetelverdeling in de door hen gewenste zin uitvalt. Dit meningsverschil houdt verband met de benoeming van leden van het bestuur door organisaties van de coöperatieve handel. Wegens deze tegen stelling acht de meerderheid van de orga nisatiecommissie onder deze omstandig heden de instelling van een productschap voor pootaardappelen niet opportuun. PARIJS. (United Press). Het Parijse Hof van appèl heeft het vonnis van een jaar gevangenisstraf bevestigd voor de bekende Franse schrijver Maurice Bar dèche. Bardèche had een boek geschreven, „Nuremberg ou la ter re promise" (Neu renberg of Het beloofde land), waarin hij het na de oorlog gevoerde proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers aanviel. Zijn aanval was gericht tegen de instelling van het Hof zelf, tegen de rechters alswel te gen het voeren van processen tegen oor logsmisdadigers in het algemeen. De Franse overheid ha^l de zaak voor de rechter gebracht op de juridisch-technische aanklacht van „het goedkeuren van oor logsmisdaden". Bardèche werd toen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, maar ging hiertegen in beroep. Het Hof van appèl heeft nu dit vonnis bevestigd. Er is voor Bardèche geen hoger beroep mogelijk. Maurice Bardèche was de zwager van de zeer begaafde Franse schrijver Robert Brasillach, die op f» Februari 1945 werd ge fusilleerd wegens zijn geestelijke collabo ratie met de Duitsers tydens de bezetting van Frankrijk. Bardèche is onlangs als getuige a dé charge opgetreden in het proces tegen de leiders van de N.E.S.B.. Wolthuis en Van Tienen. BINNENLAND Op 31 December 1953 bedroeg het aantal rekeningen bij de Postchèque- en Girodienst 593685 tegen 571174 per einde 1952. Het aan tal afrekeningen heeft in het gehele jaar 1953 bedragen 42.195.216 tegen 39.440.580 in 195Z. Het saldo tegoed van rekeninghouders bedroeg op 31 December 1953 f 1.074.896.000 tegen F 1.288.348.000 per einde 1952. De be leggingen maakten per einde 1953 een be drag uit van f775.535.000 tegen f745.166.000 per einde 1952. Het totale bedrag der af- en bijschrijvingen heeft in 1953 bedragen 138.926.611.000 tegen f36.828.657.000 in 1952 Prof. dr. F. Zernicke, winnaar van de Nobelprijs 1953 voor natuurkunde, is Vrijdag te Groningen in het huwelijk getreden met mej. L. Baanders. Prof. Zernicke was reeds enkele jaren weduwnaar. De gemeenteraad van Alphen aan de RUn heeft met 16 tegen 2 stemmen besloten aan de stichting vogelpark Avifauna een lening van f 100.000 te verstrekken voor de aanleg van een speeltuin en een kanovijver. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd tot lid van de rijkscommsisie van advies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen jhr. D. C. Röell te Amsterdam. Gelijktijdig met de verheffing van het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade zal mr. W. C. graaf van Rechteren Limpurg tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Madrid worden benoemd. Mr. W. J. G. baron Gevers, thans am bassaderaad te Londen, wordt buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Tehe ran. De heer A. H. Hasselman, chef van de directie Europa van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, wordt ambassadeur te Londen. Jhr. mr. G. Beelaarts van Blokland, thans ambassaderaad te Brussel, zal de heer Hasselman opvolgen als chef van de directie Europa. Anderhalf jaar gevangenisstraf is ge- eist tegen een 38-jarige inwoner van Amers foort, die van een plaatsgenoot f29.000 en van drie kloosterzusters in Noord-Brabant f35.000 had weten los te krijgen. Met dit geld, zo beweerde hij, zou hij uit Rome een grote partij kerkboeken laten komen. De boeken kwamen echter niet en de geldschie ters gingen naar de politie, die de pseudo- importeur inrekende. Als opvolger van dr. W. S. Unger is tot rijksarchivaris te Middelburg benoemd de heer P. Scherft, thans gemeentearchivaris van Breda. De heer Scherft is secretaris van de Vereniging van Archivarissen in Neder land. Volgens de telling van December 1953 van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening waren er toen in ons land ruim 19 millioen hoenders,, tegen ruim 15'2 millioen stuks in December 1952. De jaarbeurs heeft plannen om op .het terrein aan de Croeselaan te Utrecht een tweede hal te bouwen in de trant van de Bernhardhal, echter van kleinere afmetin gen. Met deze bouw zullen nochtans enige millioenen gemoeid zijn. Door de inwerkingtreding van de nieuwe wetgeving op vervoersgebied zullen de -thans bestaande bevrachtingscommissa riaten met ingang van 15 Februari worden samengevoegd met de kantoren van de rijksverkeersinspectie. De bevrachtings agentschappen zullen als bijkantoren komen te ressorteren onder de rijksverkeers inspectie. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdag 18 Februari zal in Brinkmann voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst van het Nationale Plan, spreken over het onderwerp „De industria lisatie van de IJmond". De beroepen predikant voor Wijk- gemeente 2 der Hervormde gemeente Haar lem, dr. G. Huls te Gouda, zal Dinsdag 16 Februari een bezoek aan Haarlem brengen en belangstellenden zullen des avonds om acht uur kennis met hem kunnen maken in het wijkgebouw aan de Leidsestraat. GEBOREN: H. C. de RuyterTielrooy, z., Eksterlaan 17, IJmuiden-O.; E. J. M. van der Linden—Nijst, z., de Weerdstraat 27, IJmuiden-O.; E. N. van der MijeGuijt, z., Lorentzstraat 42, IJmuiden-O.; A. Iwema Kamminga, z., Geleenstraat 14, IJmuiden; E. Ras—Mooij, z., Ringweg 216, Zaandam; G. M. WebbeDudink, d., Merwedestraat 52, IJmuiden; T. Stobbe—van der Niet, z., Cu- ragaostraat 64, Santpoort; T. Dominggus Broek, d., Pres. Krugerstraat 17, IJmuiden; A. A. Lichtenbelt—Bletterman, z., Litszlaan 15, Santpoort; G. Aland—Broek, z., Warmen- hovenstraat 43 rd, IJmuiden; H. L. van Gel der—Meijer, z.. Radarstraat 116, IJmuiden. OVERLEDEN: E. van der Laan. 77 j„ weduwe van S. Hoogewerf, Kerklaan 13, Heemskerk; K. Bakker. 76 j., weduwnaar van J. Mars. Wijk aan Zeeërweg 67, IJmui- den-O.; S. Sterk. 74 j., echtgenoot van G. van den Berg, Trompstraat 49. IJmuiden-O.; F. Korf, 32 j., echtgenote van G. van Eg- mond, Gerard Doustraat 47, IJmuiden-O.; N. Zwart. 74 j„ echtgenote van W. Grave- maker, Bloemstraat 90, IJmuiden; D. J. Ko ningstem, 72 j„ weduwnaar van E. Zwanen burg. Vareniusstraat 7, IJmuiden. ONDERTROUWD: Th. A. F. van der Horst, Vloeddijk 18, Kampen en C. M. A. Roozen- daal, Vinkenbaan 16, Santpoort; L. Olden burg, Frans Naereboutstraat 26. IJmuiden- Oost en A. Klaver, Frans Naereboutstraat 26, IJmuiden-O.; Fr. N. Haanraadts. Gaffel straat 15, Amsterdam en K. Brons, Wijnoldy Daniëlslaan 4, Santpoort; N. Akkerman, Stephensonstraat 66, IJmuiden en A. M. A. Nederlof, Stormsteeg 6 I, Amsterdam; A. Blok, Enschedéstraat 23, IJmuiden en D. Heilig, Bloemstraat 8, IJmuiden; S. Smink, Trompstraat 78, IJmuiden-O. en E. Engel hart, Dirk Hartoghstraat 48, IJmuiden; J. J. Kramer, Lindenstraat 7, IJmuiden-O.; en J. Feelus, Zuid Brouwerstraat 36, Haarlem; J. F. Bronsema, Ahornstraat 42, IJmuiden-O. en J. Dienaar, Zeeweg 287, IJmuiden-O.; J. Hartogh, Wijkerstraatweg 67, Velsen-N. en Fr. de Waard, Wijkerstraatweg 67, Velsen- Noord; N. H. Gerrits, Laurierstraat 125 III. Amsterdam en E. L. Tonnon, Duinweg of Duivelslaan 26, Santpoort; P. J. Hamers. IJmuiderstraatweg 25, IJmuiden-O. en H. C. van der Molen, Van der Heisstraat 13, IJmuiden-O. GEHUWD: M. Schoonaard en W. G. van Aalst, Meerweidenlaan 28. Velsen-N.; H. J. Weber en H. M. Post, Bonekampstraat 8. IJmuiden-O.; H. Hooge en J. Sieliakus. Wüstelaan 8 rd. Santpoort; G. Grapendaal en E. M. J. Vosman. Velserduinweg 250, IJmui- den-O.; P. den Duik en M. van Wijk, Lange Nieuwstraat 256, IJmuiden. Ongelukken met straaljagers Zeer vele leden der Eerste Kamer ver klaren in het-Voorlopig Verslag over de begroting van Oorlog en Marine ernstig verontrust te zijn over het grote aantal ongelukken met militaire vliegtuigen. Het is uiteraard mogelijk, dat er af en toe een onvoorzien mankement aan een machine komt, dan wel dat een ongeluk soms het gevolg is van de onervarenheid of de onvoorzichtigheid van een enkele vlieger. Toch kon men de indruk niet van zich afzetten, dat er ongelukken voorko men, welke bij een groter verantwoorde lijkheidsbesef bij sommige commandan ten hadden kunnen worden vermeden. Ge vraagd werd, of er wel voldoende wordt gecontroleerd en of er op de vliegbases streng genoeg de hand wordt gehouden, aan voorschriften, welke in het belang van de veiligheid zijn gegeven. Met voldoening had men onlangs kennis genomen van de mededeling van minister Staf, dat er in de laatste tijd een vermin dering van het aantal ongelukken valt te constateren. Is dit, zo werd gevraagd, een toevalligheid of inderdaad het gevolg van het nemen van bepaalde veiligheidsmaat regelen? Voorts vroeg men of het waar is, dat op de vliegbasis Eindhoven op onverant woordelijke wijze bij slecht weer een groot aantal vliegtuigen de lucht zijn ingezonden, met het gevolg, dat er enkele verloren zijn gegaan. Men zou gaarne vernemen, hoe groot op die dag de financiële schade is geweest. Verscheidene Kamerleden stelden de vraag, of er op Soesterberg een Ameri kaans eskader zal worden gestationneerd. Het nieuwe ensemble „De Verenigde Spe lers" voortgekomen uit de fusie tussen „Streven naar kunst" en „Wijkeroog" heeft zich Vrijdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk aan het publiek voor gesteld met een opvoering van „Zeemans vrouwen" van Herman Bouber, waardoor reeds direct overtuigend bewezen werd, dat deze bundeling van krachten een alles zins bevredigend resultaat heeft gehad. Met deze voorstelling had regisseur G. Ter- stall zijn spelers onmiddellijk aan een dege lijke krachtproef onderworpen, want het is zeker geen eenvoudige opgave de spe cifiek Amsterdamse sfeer uit dit volksstuk op de planken te realiseren. Herman Bouber heeft met dit gezonde toneelspel zichzelf ongetwijfeld overtrof fen. Het is dramatisch sterk geschreven. In het bewogen slot van het derde bedrijt steekt hij zelfs een Herman Heijermans naar de kroon. Het enigszins sentimentele tafereel onder de kerstboom aan het einde dit stuk zij hem daarbij vati harte ver geven. De andere bedrijven zijn rijk aan sterke scènes: de rake inzet in het kroegje van tante Saar, waar zich de tragische idyl le tussen Willem Broerse en Leen langzaam ontwikkelt of de sappige toneeltjes met Manke Mie, de echte volksjongen Nelis en Pietje Rechtuit, die in menige laaiende twist resulteren, levendig tot de milieu schildering bijdragend. Het weerzien van „Zeemansvrouwen" riep aldus enige weemoedige herinneringen op aan Herman Boubers roemloos onder gegane Volkstoneel, dat nochtans later, on danks hoge subsidies, nimmer overtroffen kon worden. Nog niet eens geëvenaard. Annie Verhulst maakte naam als Leen in dit stuk. En wie zou Aaf Bouber kunnen vergeten, die haar eenmaal in de rol van Manke Mie mocht gadeslaan. Het is dan ook niet weinig te betreuren, dat wij dit stuk niet meer door amateurs zien opge voerd, want dit milieu ligt talrijke vereni gingen aanmerkelijk beter dan dat van sommige Engelse societystukken, waarover zovele dilettanten bij voorkeur wensen te struikelen. Hiervan was bij „De Verenigde Spelers" geen sprake. De regisseur had zijn mate riaal behoorlijk in de hand gehouden, zodat de typeringen zodanig binnen de perken van het aannemelijke bleven, dat er slechts sporadisch van een storende over drijving sprake is geweest. De twee hoofd rollen, voor zover daarvan tenminste ge sproken mag worden, werden vertolkt door mevrouw L. van OpzeelandKion en J. Warmerdam. Beiden hebben strak volge houden spel te zien gegeven en wel zo, dat menige scène op een stukje forse werke lijkheid begon te lijken. Vooral de hoekige zeeman van J. Warmerdam mocht gezien worden, om de geloofwaardige goedhartig heid en het ongecompliceerde, dat van deze man afstraalde. Niet minder succes beleef de mevrouw J. Hagedoornv. d. Heuvel van haar geslaagde Manke Mie, door Ron- ny Janssen als de uitbundige Nelis naar be horen geassisteerd. Een kostelijk paar werd ook door mevrouw W. KorfSmit en P. Metten als Jaantje en Daantje gevormd. Mevrouw Metten—Copier speelde een sluwe Saar en Jack Gorter was een ploer tige „penose"-jongen. De dronken Lode- wijk van J. van Dyk mag hierbij evenmin onvermeld blijven. Na het bovenstaande behoeft hier nau welijks meer aan te worden toegevoegd, dat deze opvoering een hartelijk succes be haalde. De langdurige bijval zal „De Ver enigde Spelers" ongetwijfeld het nodige zelfvertrouwen hebben verschaft. JAN VAN DAM OFFICIëLE PUBLICATIE In verband met de inwerkingtreding van de nieuwe wetgeving op vervoersgebied (wet autovervoer goederen en wet goede renvervoer binnenscheepvaart) op 15 Fe bruari 1954, zullen de bevrachtingsagent schappen als bijkantoren komen te ressor teren onder de rijksverkeersinspectie, met dien verstande dat: a> ingaande 15 Februari 1954 worden opgehesen het bevrachtingsagentschap te Makkum, Dokkum. Vreeswijk, Renkum, Noordscharwoude, Enkhuizen, Gouda, Nieu- wersluis en Delft; b) ingaande 15 Februari 1954 worden ge vestigd een bijkantoor te Meppel (Grote Marktstraat 3) en een bijkantoor te Ter- neuzen (Westkolkstraat 22); c) op 1 Maart 1954 wordt verplaatst het bijkantoor te Coevorden naar de Krim, gemeente Gramsbergen (terrein van de N.V. Aaradppelmeelfabriek „Onder Ons"); d) tot nader bericht het bijkantoor te Rhenen, Herenstraat 65. in de plaats treedt van het nog te openen bijkantoor te Wijk bij Duurstede. TREKKING NATIONALE LOTERIJ „KUNSTENAARS HELPEN" De verkoop van de loten der nationale loterij „Kunstenaars Helpen" wordt 15 Fe bruari gesloten. Binnenkomende giro's zullen nog worden afgehandeld. De trek king zal op 15 Maart geschieden in de kleine aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Van 1 April af kunnen de prijzen worden afgehaald in Museum Fodor te Amsterdam. Hoewel het langzamerhand traditie is geworden om op de tweede Zondag van de maand naar het restaurant van Walserij Oost te wandelen of te fietsen om de nieu we schilderijententoonstelling te bezoeken, zal deze keer, wegens de slechte weersom standigheden, de tentoonstelling van wer ken van Piet van Wijngaardt morgen niet voor het publiek geopend zijn. De volgende week 21 Februari zal het bezoek hopelijk wel mogelijk zijn. ALCURA EN CULTURELE AGENDA. Zoals wij reeds meldden, is de filmoch tend voor de Alcura in het Rex-theater, die Zondagochtend gehouden zou worden, uitgesteld tot 28 Februari. Waarmee dus ook de aankondiging in de Culturele Agen da van gisteren vervallen moet. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN KW 155 f 2.560; KW 89 f 3900; KW 24 f 5360. De afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft haar leden voor Vrijdag 19 Februari bijeenge roepen voor een causerie van mevrouw ir. De Boerv. d. Hoek, over de geschiedenis en de vervaardiging van het glas. De lezing wordt toeglicht met een bedrijfsfilm van een grote industrie. (Verkort weergegeven) Sneeuwballen Het is begrijpelijk dat het verboden is om in een winkelstraat sneeuwballen te gooien, zeker met het oog op de étalages. Het is ook begrijpelijk dat de politie hier ingrijpt. Maar dat dit ge beurt op een manier, zoals Maandag in de Kennemerlaan, getuigt van groot gebrek aan inzicht en tact. Optreden* wil niet zeg gen: er od los slaan. Zolang er sneeuw ligt mag men zelfs niet meer im deze laan met drie of meer personen staan praten; dan wordt men aangemaand snel door te lopen. Gaat dit niet snel genoeg naar de zin van de politie dan is de gummistok er goed voor. Is het te verwonderen dat onwillekeurig de dagen van de bezetting ;n herinnering komen? En dan kan men nog niet eens „kromme vergelijkingen" hiermee maken. G. KRAB Kennemerlaan 122, IJmuiden Heeft U moeilijk haar? Neemt dan Speciaal voor moeilijke haarsoorten. Knippen in moderne coupe Dames- en Herenkapsalon DA COSTALAAN 5 Tel. 4584. Driehuis BELT U DAN VIJF, DRIE. EEN. NEGEN - 5319 Electrisch Schoorsteenvegersbedrijf „NIEUW LEVEN'' Platanenstraat 17 IJmuiden-Oost - Tel. 5319 Het stof in Uw huis wordt op deze moderne wijze van vegen tot het uiterste beperkt en Uw schoorsteen feilloos gereinigd- ENGELSE MELTON prima pasvorm KENNEMERLAAN 141 BOUWBEDRIJF Driehuis Westerveld Gewapend Betonbouw Nieuw en Verbouw lel K £5504951 het is in 't belang van Uw schoenen, portemonnaie en Uw VOETEN. Breng daarom Uw schoenen voor reparatie naar NEDERVELD Cederstraat 21 - IJmuiden - Telefoon 5468 A.BRANDWIJK ^rnu fderTiO De vorst verdwijnt, thans het vuil uit de hoeken. HL YGENSSTRAAT 59 Tel. 4209. IJmuiden. BESCHERMT U met vitaminen TEGEN DE GRIEP KAAS bevat de vitaminen welke U nodig hebt. U WEET IIET. VOOR EEN LEKKER STUKJE KAAS naar: KENNEMERLAAN 159. Gevraagd op goede stand Winkelpand geschikt voor herenkledingzaak, even tueel overname bestaande zaak. Brieven no. IJ 716 aan bur. van dit blad. RADIO TELEVISIE PLATENSPELERS GRAMOFOONPLATEN TAPE-RECORDERS op radio, en televisiegebied Zijlstraat 87 Tel. 11110 Haarlem prima Franse studie-piano f 320. Acacialaan 65, Bever wijk. WONINGINRICHTING Gr. Houtstraat 155. Tel. 11159 Vraagt LEERLING NAAISTERS Aanmelding dagelijks van 86 uur. nefuLlatie inlichting TUtP. 5033 P..1QNSEM De Quyterstr48 'JMUIDEN IJmuider Muziekschool voor betere accordeon-, piano, gi taar-, theorie- en clublessen Instrumenten in bruikleen. H. C. v. Dokkum, Waalstraat 26, IJmuiden. Tel. 4183 HAARLEMS INSTITUUT tot vakopleiding Pedicure, Voet- kunde, Schoonheidsspec. Pijnboomstraat 6. Tel. 24402 Haarlem-N. Zeev. Inst. Stationsweg 66, Velsen, K 2550—4707. Dag en avond-, club- en privé- lessen voor stuurman, machi- chinist, radiotelegrafist, mon teur en VMTO-dipl. GEVRAAGD (wegens huwe lijk tegenw meisje) per 1 Maart of 8 Maart in gez. m. 3 kl. kind. Meisje v. hele dagen. Br. aan Mevr. Wig- gers, Dr. Kuyperlaan 21, Velserbeek. Tel. 4175 of aan melden na telef. afspraak. ENIGE NETTE MEISJES gevr. v. d. inpakafd. Goed loon. Aanm. Goemans' Pud- dingpoederfabr. N.V. Raad huisstraat 2, H.-N. NET MEISJE gevr. voor halve dagen. Kennemerlaan 218. Tel. 4814, IJmuiden. SANTPOORT. Zelfbewoning Middenstandswoningen v.a. f 13.000. Brieven L 2344 UW KUNSTGEBIT STUK? Kep in 1 uur gereed H. Oli vier. Acaciastr. 16 Spec, rep inricht Ook Maand.- Woens dag- en Vrydagavond. WIJ VERHUREN: voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein en be stek. Tevens naai- en schrijf machines, electr. gramofoon met mod. platen. De Ruyter, Trompstraat 35. TeL 4237. SCHOENEN VERBREDEN VERGROTEN f 1.25 p. paar G. Oldenburg. Lagersstraat 14, IJmuiden-O. Tel. 5753. IJMUIDEN-O. Middenstands woning m. gr. zolder f 13.000 id. met garage f 13.500. Brie ven L 2343. WIE HEEFT ROBBIE ZIJN SLEETJE gevonden? Woens dagavond voor de Kleine Bijenkorf. Tegen beloning terug te bezorgen De Kleine Bijenkorf, Zeeweg 161, IJm. LEGER DES HEILS-ML- ZIEK. Zie advertentie in dit blad. PETROLEUM VERKRIJG- BAAR bij De Kleine Bijen korf. Zeeweg 161, IJmuiden. KAMER en SLAAPK. aan- geb. gest. of gemeub. naar verkiezing, met ged. pens. liefst weekend afwezig, op goede stand IJmuiden. Brie ven Boekhandel Ab de Jong, Edisonstraat 14, IJmuiden. RUILEN. Vrije woning. Huur f 6.90 voor Lange Nieuwstr. Trompstraat 144. PIANO. BABY-PIANO of ORGEL te k. gevr. voor ons gezin. Br. no. 172.975 Bolrek, Kon.pl. 1, Amsterdam. Goede DUITSE KRLISSN. PIANO, vleugel of pianola gevr. door vakstud. Brièven L 2337. HUIS te koop gevr. in IJmui den, met event, ruilen van bewoners naar Santpoort Brieven L 2345. MOBYLETTE te koop gevr. Brieven met opgaaf prijs, jaar en merk Kiosk Winter, Driehuis. AQUARIUM 45 x 30 x 28, met verlichting en verwar ming f 15. B. Rambonnet- laan 19, IJm. MEISJESMANTEL te koop als nieuw, f 20. 14 j. Iepen straat 7, Llm.-O. KINDERLEDIKANT te koop groot model en verenbed, als nieuw en 1 pits petroleum stel. Ahornstraat 9. TER OVERNAME: tabaks-, kruideniers-, groenten- en visvergunning. Br. L 2346 ACCORDEON te koop. 120 b„ 4 reg. met gar. TevcS» acc. gevr. Stem- en Rep. bedr. E. G. Uniken, Wyk a, Zeeërweg 146.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3