Waddenzeevissers dienen thans al hun houding te bepalen AUTO- OF MOTORRIJLES? Agenda voor Velsen IJmuiden in olieverf .Felison" bij Havenberichten Jaarvergadering van K.N.A.U. district Noordholland Visserijbijeenkomst op „Allardsoog Ir. H. A. M. C. Dibbits bracht verslag uit van het „waddenonderzoek" T rof eeënwisseling bij „IJmuiden" „Ridders van de arbeid" gehuldigd in Joseph-huis MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 AREND RE IJM het adres Duplex-bewoners houden vol Kennemer athleten liepen in Leiden Diploma's voor „Sportbond" leden Spannende gymnastiekwedstrijd in de Marnixschool 1 Secretaris Winkel gehuldigd Waardevolle documentatie Prof. dr. G. C. Berkhouwer spreekt voor de Vrije Universiteit EEG>ArYi<er 99 IN DE NOG DOOR SNEEUWVELDEN omgeven volkshogeschool „Allards oog" te Bakkeveen, in het hartje van de drie Noordelijke provincies, zijn de Wadenzcevissers uit Zoutkamp, Harlingen en nog enige kleine plaatsjes Vrij dagmorgen samen gekomen op de zesde visserijbijeenkomst, waar als kern van dc besprekingen de afsluiting en inpoldering van hun viswateren, de Wadden zee, de Lauwerszee en de Dollart op het programma stond. Niemand minder dan de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, ir. H. A. M. C. Dibbits hield hierover een inleiding en een interessante discussie vloeide daaruit voort. Wel heel duidelijk bleek en de burgemeester van Zoutkamp riep hiertoe ook op dat de vissers zelf bij de komende indijkingen de eerste stappen zullen moeten zetten om de veranderde omstandigheden op te vangen. Daarna kan men met meer kans van slagen bij de regering aankloppen. De voorzitter van de Nederlandse Vis sersbond, de heer R. Brands sprak in de middaguren het openingswoord van de zes de visserijbijeenkomst en het verheugde hem ten zeerste dat er meer dan zeventig vissers bijeen waren gekomen. De heer Dibbits wees er in zijn inleiding in de eer ste plaats op, dat het vraagstuk van de landwinning er één is met vele facetten. De belangen van de visser en het gezin, dat achter hem staat wordt, niet uit het oog verloren. De wil is bij Rijkswaterstaat aan wezig om niet alleen waterbouwkundige werken te maken, maar ook een werk, dat alle lagen van de bevolking bevredigt. ,.De afsluiting van de Lauwerszee is de urgente kwestie. Met de andere afslui tingen", aldus de heer Dibbits, „loopt het zo»n vaart niet. Een plan voor indijking van de waddengronden is er nog niet". De Dollart Het indijken van de Dollart is geen een voudige opgave. Wordt er een dijk gelegd, dan komen de stromingen in de Eems in de war. De geulen worden nu op diepte ge- houdejn door de stroom. De Eems normali seren. is een te kostbare zaak en derhalve blijft het baggeren over. Het vraagstuk DoDart bevindt zich thans echter in het stadium van „we weten niet, wat we er mee aan moeten". De Lauwerszee Wat de Lauwerszee betreft, is men thans al bezig met de landaanwinningswerken. Men bevordert de opslibbing. De aanwin ning van land en de sociale problemen grij pen echter diep in elkaar. De overheid be gon in 1936 met landaanwinning om de werkeloosheid enigszins weg te werken. Het blijft nu een kostbare geschiedenis. De landbouw wilde vroeger in hoofdzaak klei grond. maar nu men ook met door kunst mest bewerkte lichte grond tevreden is, liggen er meer mogelijkheden. Men stopt thans eerder met het aan slibben en legt er dan een dijk om heen, wat men zeer binnenkort zal doen aan de Noordzijde van Groningen. De Lauwerszee zal men afsluiten door een dijk aan de monding te leggen. Grote problemen, die hier om de hoek komen kijken, zijn onder meer hoe de sluizen, de dijk en de haven moeten komen te liggen. Er ligt een vis- serijvraagstuk, maar ook het sociale en het landbouwkundige vraagstuk vraagt een op lossing. Al die problemen zijn thans door Rijkswaterstaat uitbesteed en worden on derzocht. Men tracht iets aan de weet te komen omtrent de loop van de geulen en wat er gebeurt met de buitendelta's tussen Ameland en Schiermonnikoog. In de Lau werszee zal een meer overblijven, dat on geveer 2600 ha. oppervlakte zal krijgen, en de afwatering van het bestaande land van dienste zal zijn. Op de Waddengronden houdt men zich intussen bezig met stroom metingen en getijbeïnvloedingen. Enige cijfers Uiteraard spreken de financiën in al deze zaken een geducht woord mee. Men zal moeten narekenen of het bedrag van de in dijking aanvaardbaar is. De nationale waarde van de grond is op f 20.000 per ha vastgesteld. De grond- in de Lauwerszee zal volgens de berekeningen f13.000 in waarde bedragen. Die van de Zuiderzee bedroeg f 10.000 en die van de Braakman slechts f 7000. Wanneer de Lauwerszee ingedijkt zal worden, staat nog niet vast, maar vol gens het inzicht van de heer Dibbits in ieder geval binnen tien jaar. Groninger wadden Op de Groninger wadden heeft men al land gewonnen. De smalle polder die door het leggen van de dijk zal ontstaan, is ech ter niet voordelig. Men verkrijgt later ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuidcn-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 MAANDAG 15 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „Het vierde masker". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21,30 uur. „Felison", Heidestraat, expositie van werk van Dick Zwier, van 19-21 uur. „De Jump", 19.30 uur, Cultureel Ge bouw, jubileumdrive. DINSDAG 16 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: Creek". „Felison", Heidestraat, als Maandag. „Fryske Trou", Friese vereniging Vel sen IJmuid-en 20 uiur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan, toneelvoor stelling. SANTPOORT R.K. Gem. Toneelver. „Getosa", 20 uur, „Zomerlust", toneeluitvoering. .Het duel in de Silver zandgronden op een groot gedeelte van de wadden, maar dan zal er voor gezorgd moeten worden, dat er zoet water bijkomt. Wanneer de afsluiting tussen de eilanden wordt gemaakt, zullen verstoringen op de kust optreden. De mogelijkheden worden thans bestudeerd. Wanneer het allemaal lukt om de Groninger wadden in te dijken tussen de eilanden en het vasteland, dan zou men 15.000 ha grond winnen. Hoe het zoet water daar moet komen, is een pro bleem. Misschien uit het Groninger land. Voorts zullen er meren aangelegd moeten worden, in totaal 8500 ha groot. Er is met dit project op de Groninger wadden zeker 330 millioen gulden gemoeid, maar volgens dc heer Dibbits zal de uitvoering- zeker nog wel twintig jaar op zich laten wachten. Er is namelijk nog niet eens van een plan te spreken. Westelijke wadden De Westelijke wadden hebben een geheel ander karakter dan de Groninger wadden. Zij zijn vijfentwintig km breed en de as van dit gebied ligt in de richting van de heersende wind. Diepe geulen zijn tussen deze waddengronden te vinden. Alleen al dom- het Marsdiep wordt bij eb of vloed ecw milliard kubieke meter water doorge zet. Deze zelfde hoeveelheid geldt voor de geul tussen Terschelling en Vlieland. Bij Den Helder zal eerst het Balgzand ingedijkt kunnen worden. Onder het zand ligt goede kleigrond en deze is op eenvoudige wijze naar boven te brengen. Het gebied is 8500 ha groot. Dit project zou ongeveer tachtig millioen gulden kosten. Een gevolg van deze indij king zou een verandering van de stroming in het Marsdiep teweeg brengen, hetgeen welkom zou zijn, daar de geulen er van veertig tot vijftig meter diep zijn. Er zou door inpoldering van het Balgzand zeven procent stroomvermindering ontstaan in het Marsdiep. Het Schulpengat zou dan minder te verstouwen krijgen en de Hel- derse zeedijk zou minder aangetast worden. Wanneer het Balgzand is ingedijkt, komt het Eierlandse gat aan de beurt. Hierdoor zou het in het Marsdiep weer sneller gaan stromen en derhalve is er een plan om eerst een dijk te leggen van de Oostpunt van Texel naar het midden van de Afsluitdijk. Daarna kan het Eierlandse gat gedicht worden en zou 30.000 ha te winnen zijn door van de Oostelijke punt van Vlieland naar het midden van de tussen Texel en de Afsluitdijk te leggen dijk en dam aan te leggen. Deze grond bestaat ook in hoofd zaak uit zand en er zou dus zoet water bij gebracht moeten worden. Dit is misschien mogelijk door een pijp leiding aan te leggen van het IJselmeer naar het bassin. Een dijk van Oudeschild naar Den Helder zal er wel nooit komen, daar anders het Marsdiep en de nieuwe marinehaven zouden verzanden. Een mogelijkheid in de verre toekomst zou misschien zijn om deze dijk toch te leggen, waardoor de stroom verdwijnt en de zand gronden zich zelf zouden opruimen. Men zou dan voor het Marsdiep, evenals bij IJmuiden, pieren kunnen aanleggen. Voor Harlingen zal een uitgang blijven bestaan via het bassin en een sluis in de dijk van Texel naar de Afsluitdijk. Na al deze in dijkingen zou men kunnen gaan denken aan een dijk van de Oostpunt van Ter schelling naar het vasteland en een dijk van Oost en West-Ameland naar het vaste land. De houding van de vissers Voorzitter R. Brands sprak er daarna van. dat de visser niet de dupe van deze indijkingen moet worden. De belangen van de vissers kwamen al in gevaar, toen Rijks waterstaat over een plan ging denken. Volgens hem zijn er twee mogelijkheden: of een koude of een hete sanering. De re gering zou misschien niets kunnen willen doen in de eerste jaren en dan zal de visser schade lijden. De andere oplossing is het scheppen van mogelijkheden, om de jon geren te laten afvloeien. De heer Dibbits zegde toe, ook het pro bleem met de vissers geheel te zullen on derzoeken en de practische facetten er van in zijn rapport aan de regering te verwer ken. De burgemeester van Zoutkamp merkte in dit verband op, dat veel van de vissers zelf afhangt. Op de houding van de vissers komt het aan. Men moet zich niet als slachtoffer zien en dan maar afwachten. Men zal moeten overwegen, wat bijvoor beeld Zoutkamp zelf wiL Of men visser wil blijven of dat men wil afwachten, waardoor de stad dood zou gaan. Wil men doorzetten, dan zullen er andere vis- methoden geleerd moeten worden en gro tere schepen moeten komen. Men zal moe ten overwegen, hoe de veranderde omstan digheden opgevangen moeten worden en dan pas zal de regering met daden kunnen komen. Desnoods zal de huidige plaats van inwoning verlaten moeten worden en in dit verband werd ook aan IJmuiden als nieuwe vestigingsplaats gedacht. Delegatie naar R. en W. De buurtbewoners van de rivierenbuurt (daplexwoningen) in vergadering bijeen, op Woensdag 10 Februari, hebben de vol gende besluiten genomen: le. De actie door te voeren, totdat de on rechtvaardigheid der huurverhoging opge lost is, gezien de nog steeds scheve ver houding der huren t.o.v. andere woningen (f6.30 voor een duplex woning, twee ka mers, daartegenover ééngezinswoningen voor huren van soms f5 a f6). Op grond van deze scheve verhouding kunnen B. en W. dispensatie aanvragen bij de minister. Een delegatie samen te stellen welke een onderhoud zullen aanvragen bij B. en W. inzake de huurverhoging. (De delegatie werd op de vergadering samengesteld en bestaat uit 8 personen, waarvan 2 dames en 6 heren). Aan de Zondag in Leiden door de Atle tiekvereniging „Bataven" gehouden natio nale jaarlijkse bosloop over ruim vijf kilo meter hebben de athleten W. Kok (Suomi) en J. Hienkens (D.E.M.) deelgenomen bij de C-klassers. Voor ruim tachtig deelnemers aan deze wedstrijd was het lopen deze keer geen on verdeeld genoegen, want de weg over het overigens mooie parcours was door de dooi erg slecht. De lopers, die van ae start af in de kop lagen, hadden het grote voordeel moeilijk gepasseerd te kunnen worden, om dat het begaanbare paadje zo smal was. De D.E.M.-man Hienkens bezette ondanks de moeilijkheden de zesde plaats en Kok van Suomi kwam als negende binnen. Wedstrijden een week lang In de week van 812 Februari hadden de onderlinge wedstrijden van de Sport bond IJmuiden plaats, die een prettig ver loop hadden. Na afloop ontvingen alle jeugdige deelnemers een kleine versnape ring. De uitslagen waren: Jongens: 1. Simon Voet 33 p.; 2. Bernard v. d. Laan 30% p.; 3. Nico Bosman 30 p. Heren: 1. Nico Kraak 40p.; 2. P. Kemp huis 38% p.: 3. Joh. v. Riessen 36% p. Meisjes: 1. Anneke Kamphuis 33% p.; 2. Josine Minneboo 29 p.; 3. Jannie Zwaan 28% p. Meisjes Jun.: 1. Ina Jans 31% p.; 2. Bet- sie Vrijhof 31 p.; 3. Rika Kraak 29% p. Dames le graad: 1. Joh. Gjaltema 36 p.; 2. Nellie v. Dijk en Lies Minneboo 35% p.; 3. mevrouw M. Stam 33% p. Meisjes: 1. Jannie Nederlof 31 p.; 2. Wil lie Kint 30 p.; 3. Ina Verschool en Anneke Oudendijk 29 p. Dames 2e graad: 1. mevrouw M. Snijders 34 p.; 2. mevrouw G. G. Rietman 30% p.; 3. Jannie De Boer 30 p. Meisjes: 1. Astrid Buren 32% p.; 2. Her- mina Wijker 32 p.; 3. Nellie Kerkhof 31% p. Dames Sen.: 1. mevrouw E. Kistemaker- Nukoop; 2. mevrouw KI. Mooy en me vrouw T. Dijk 30% d.; 3. mevrouw G. v. Dok 30% p. Alle deelnemers ontvangen een diploma. Vrijdagavond zijn in het gymnastieklokaal van de Marnixschool onderlinge wedstrijden van de Chr. Gymnastiekvereniging „IJmui den" gehouden. Thans waren het de dames-b en de aspidant dames, die een onderlinge en vredelievende, doch spannende strijd aan bonden. Door het bestuur was, in overleg met de technische leiding, voor elk gelid een pun- tenaantal vastgesteld, dat diende te worden behaald teneinde in het bezit te komen van het verenigingsdiploma Voorts werd bij de b-dames de wissel lauwertak verdedigd door mej. G. de Jong en bij de aspirant dames de wisselmédaille door mej. F. Klut. Het resultaat was, dat aan veel dames het verenigingsdiploma kon worden toegekend. Het hoogste aantal punten werd behaald door: Dames-B le gelid: A. Bakker 38 pnt.; G. de Jong 36 pnt.; mej. G. de Jong moest haar lauwertak afstaan aan mej. A. Bakker. 2e gelid: W. de Ruiter 39 pnt.; F. Rill man 36% pnt. 3e gelid: I. Streefland 35 pnt.; P. Visser 31% pnt. Asp. dames le gelid: J. Muller 43 pnt.; R. Visser 42% pnt.; F. Klut 42 pnt.; mej. F. Klut slaagde er niet in, zij het met gering pun- tenverschil, de wisselbeker te behouden. Deze ging naar mej. J. Muller. 2e gelid: W. de Ruietr 39 pnt.; F. Rill 38% pnt. 3e gelid: J. Slager 34% pnt.; B. v. d. Voort 33% pnt. De jaarlijkse algemene vergadering van het district Noordholland van de Kon. Ned. Athletiek Unie, die Zondagmiddag in Pa viljoen „Kinheim" te Alkmaar is gehouden, heeft zich uitgesproken inzake een voor stel voor uitbreiding van het hoofdbestuur van de K.N.A.U. Voorts is ook de Nationale Technische Commissie vergroot. Bovendien werd in deze bespreking ge suggereerd, dat het Unie-bestuur en vooral het secretariaat tot een betere taakver deling dienen te komen om aldus een gro tere activiteit in de athletiekwereld te kunnen ontplooien en belangrijke kwesties vlotter te kunnen afhandelen. In zijn openingstoespraak kon de heer J. F. van Driel, voorzitter, met voldoening vaststellen dit jaar het aantal leden in het district de 3000 is gepasseerd. Deze groei, die vooral in de jeugdgelederen is voorge komen, was tevens aanleiding om het aan tal gedelegeerden naar de K.N.A.U.-jaar- vergadering tot vijftien uit te breiden. Ten aanzien van de kadervorming noemde hij deze voor de verenigingen zeer belangrijk ten einde de clubs op de juiste wijze te leiden. Het financieel beleid van de heer W. A. v. Leeuwaarden had ieders goedkeuring. Ook de begroting werd aangenomen. Het jaarverslag van de Districts Tech nische Commissie was aanleiding om te vragen of het niet mogelijk zou zijn een lijst samen te stellen van records en bij zondere persoonlijke onderscheidingen. Hierin zal worden voorzien. De bestuursverkiezing en verkiezing van Het Nederlandse ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het Prins Berhardfonds hebben aan de bibliotheek van de Universiteit van Helsinki een aantal Nederlandse boeken geschonken. Bij deze gelegenheid bood de eerste gezantschaps secretaris van het Nederlands gezantschap in Finland, de heer Verdonck Huffnagel, de versierselen behorend bij de Orde van Oranje Nassau aan professor Emil Ohmann, hoogleraar aan de Universiteit van Helsinki, aan. De tiende expositie die „Felison" in haar zaal van dc Heidestraat houdt en die Za terdagmiddag officieel door pracses L. J. Probst werd geopend, omvat uitsluitend werken, die geïnspireerd zijn op IJmuidens havens en schepen: een deel van het oeuvre van de IJmuidenaar Dick Zwier, dat hij ge durende de afgelopen vier maanden op doek heeft gebracht. Het is niet te verwonderen, zo zei de heer Probst in zijn openingsrede, dat deze geboren en getogen IJmuidenaar inspiratie vond en geïnteresseerd is in het romanti sche, bedrijvige op emotionele bedrijf rond de havens. Spreker merkte op dat drie actoren voor het werk van een kunstenaar doorslagge vend zijn. In de eerste plaats het eigen karakter, ten tweede het milieu en ten der de het tijdbeeld. Waar dit laatste in deze dagen chaotisch kan worden genoemd, is het practisch niet aan te nemen, aldus spreker, dat we gezapige schilderijtjes zou den te zien krijgen als die van de 19e eeuw. De heer Probst zeide blij te zijn dat het stadsbeeld van IJmuiden zoals het nu is, is vastgelegd in dit werk, omdat „ge ruchten over IJmond" doen vrezen dat het beeld van de plaats in de toekomst geheel zal veranderen. Ket romantische zal ver dwijnen en plaats maken voor techniek en zakelijkheid en dan zal het goed zijn dat de na ons kamende generatie een beeld van IJmuiden zoals het eens was krijgt, aldus spreker. Hij betreurde het dat de onlangs gedane suggestie over aankoop van een de zer werken door het gemeentebestuur tot nog toe geen succes had geliad en sprak de hoop en het vertrouwen uit dat vele IJmuidenaren deze tentoonstelling met een bezoek zullen vereren. Bridgenieuws van UTD De bridgeclub UTD speelde een vrije wedstrijd waarvan de uitslag als volgt luidde: 1. JansenKorver 68 pnt.; 2. Schoen— Koelemey 66% pnt.; 3. Prins en echtg. 57% pnt.; 4. en 5. Snel en echtg. 56% pnt.; 4. cn 5. Van BurkSlaats 56% pnt.; 6. mevr. Slaats Gameren 54 pnt.; 7. dames Pietersev. d. Lem 48% pnt.; 8. en 9. Rob en echtg. 46% pnt.; 8. en 9. Warger en echtg. 46% pnt.; 10. dames Korver—Klinkenberg 40 pnt. De duplicate uitslag was: MeyerRoelofs en MuilenVan Olst contra PieterseBöhm en Ten BroekeKlinkenberg 10649. BESOMMINGEN De besommingen van Zaterdag luiden: Loggers: IJM 75 f6650; IJM 53 f4450; KW 10 f1430; KW 141 f9160; KW 175 f5570; KW 70 f6150; KW 166 f2080. Kotters: IJM 208 f 5450; IJM 5 f3150; IJM 11 f280; HD 125 f 3060; WR 67 f3400; WR 7 f3300; WR 33 f3190; KW 12 f3550; KW 60 f360; KW 35 f460; KW 92 f360; KW 27 f1580; KW 189 f330; KW 31 f1230; KW 128 220; KW 34 f1860; KW 94 f540. D.C. Sportief damde onderling De uitslagen in de D-groep van de on derlinge Sportief-damcompetitie waren; G. Mooi-J. Jonker 02, H. Andrea-J. Lich- tendahl 20; J. Wesselius-P. Bakker 02; en de verrassing m deze groep was de ne derlaag van J. Jonker tegen J. de Boer Jr. In groep B speelden; P. Westerwal-B. Glas 11; J. Bierman-H. Veldman 02; M. Menger-J. Hiemstra 20, J. Bakker - E. Wijker 2—0; H. Holt-R. de Jong 1—1; R. de Jong-H. Out 1—1; H. Out-K. Mole- maai afgebroken. De afgebroken partij tus sen K. Moleman en B. Glas eindigde in remise. In een stelling 10 om 10 verzuim de Moleman de winst. Ned. Christen Vrouwenbond De heer H. W. Elderkamp uit Amsterdam komt vanavond in de Ned. Hervormde Kapel voor de afdeling Santpoort van de Ned. Christen Vrouwenbond en van de Zakbijbelbond een met een honderdtal lichtbeelden geïllustreerde spreekbeurt houden over „Svizzero", een zich in Zwit serland afspelend jeugdleven. Zondag 14 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen; Hazewind van Blyth. Brouwersgracht v. Mantyluoto. Zaanstroom van Hull. Jans van Londen. Netherland Coast van Newcastle. Swift van Londen. Nero van Odense. Amstelstroom van Leith. Alja van Goole. Martha van Swansea. Wiros van Stockholm. Heriot van Leith. Vertrokken zijn: Corry B naar Vlaardin- gen. Niobe naar Rotterdam. Brazene naar Lissabon. Marianne naar Rotterdam. Eban van Dublin. Trajanus naar Antwerpen. leden voor de D.T.C. waren aanleiding om de scheidende secretaris, de heer J. J. Winkel (Velsen Noord) en mevr. A. Ger- ritsen-de Vries te huldigen. De heer Winkel moest achtereenvolgens van de heer Van Driel namens het districtsbestuur, van de A.C.A., van Sagitta en namens de gezamen lijke Alkmaarse clubs een stroom van waarderende woorden en erkentelijkheids betuigingen aanhoren en cadeaux ont vangen. Voor het districtsbestuur werden her kozen de heren D. Koelemey (Heiloo), tweede voorzitter en H. Slegt (Amsterdam), commissaris. De heer A. van Rhoon (Alk maar) werd gekozen in de vacature van secretaris. Voor de D.T.C. zag de heer L. D. de Snayer (Den Helder) secretaris, zich her kozen en nam de heer J. Hermans (Haar lem) de plaats in van. mevr. Gerritsen- de Vries. Inzake de bespreking voor de K.NA.U.- jaarvergadering heeft de heer J. H. Moer man van het hoofdbestuur verschillende vragen beantwoord. Naar de jaarlijkse algemene vergaderig van de K.N.A.U. werden vijftien gedele geerden benoemd. De volgende districts jaarvergadering zal in Amsterdam worden gehouden. In de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg wordt Donderdagavond 18 Februari een openbare bijeenkomst gehou den, die als doel heeft een bijdrage te leve ren in de opbouw van de medische facul teit van de Vrije Universiteit te Amsterdam in het kader van het 75-jarig bestaan van deze universiteit. Als spreker zal optreden prof. dr. G. C. Berkhouwer. Medewerking verlenen Mein- dert Boekei, orgel en Kees Denik, bariton. HET GROTE EVENEMENT van de af gelopen week was het vertrek van de twee verre vissers Tzonne en Abraham, een ex periment met de steun der regering offi cieus in de rug. Aangenomen kan worden, dat het wachten van IJmuidense reders op de beslissing van Den Haag in feite op een handtekening elk ogenblik beloond kan worden en daarmee is een nieuw ver volg toegevoegd aan het Nederlandse ver haal der verre visserij, dat sinds de oorlog nog niet tot een happy-ending kon kómen. Het experiment-in-het-experiment is de aanvoer van roodbaars, die de beide sche pen van de Rosengartengronden denken mee te nemen, dus van andere visgronden dan men gewoonlijk rond het barse eiland in de Noord exploreerde. De handel heeft daar niet zo heel veel fiducie in, al kan men er waardering hebben voor het waag stuk en al verheelt men zich niet, dat deze roodbaars een uitermate smakelijk product is, dat terecht een uitstekende naam geniet in de Duitse en Engelse keukens. Het na deel van die roodbaars is evenwel, dat het gefileerd gegeten moet worden, waarbij een machinale oplossing nog niet geheel gevonden is, zodat er het best met de hand uitgesneden' kan worden. De vrieskosten zijn echter te hoog om een beste prijs aan de reder te kunnen garanderen en het is dan ook te hopen, dat Amerika in de markt stapt om de prijs van de f 8 verwijderd te houden. Moge het echter gegeven zijn deze zeer smakelijke vis in Holland burgerrecht üte verschaffen. Dan kan er zeker een basis gelegd worden voor een nieuwe visserij, die weliswaar zo oud is als de visserij zelf, maar op de huidige grondslagen meer kans van slagen schijnt te hebben dan voorheen. Na een Maandagmarkt met vier schelvis- boten, kwam er Dinsdag maar weer eens helemaal niets en de dag daarop was het al hgel schraal, zodat de piepers opvlogen tot f 50 (en dan werd er nog om gevoch ten), waarna de Norma Donderdag balsem op de wonde kwam strijken met een goede tweehonderd kisten, waardoor de prijs wat redelijker ging worden. Kabeljauw is deze week op fileerprijs geweest om de f 60 per kist, drie Denen zorgden voor een 7500 stuks en de trawlers en kotters had den eveneens goede vangsten van deze dik koppen. De vraag daalde echter sterk als gevolg van forse importen uit Denemarken en Noorwegen in België. En daar de IJmuidense prijs valt of staat met de Oos- tendense markt, was de terugslag onver mijdelijk: de regels zakten tot f 40. Schol handhaafde zich de week door op hetzelfde niveau er is weinig aan verdiend, maar Engeland gaf nu eenmaal niet meer. Het Franse tongencontingent is uitgeput en de betrekkelijk geringe afzet van fijn- vis naar Italië heeft de prijs vooral in de kleinere soorten scherp doen dalen. De aanvoeren- bleven «root: Zaterdag alleen al waren er 40.000 kilo aan de markt en de slips zakten tot f 0,75, terwijl ^elfs de enen onder de gulden per kilo bleven. Engeland kocht nogal wat kleinmiddeltong en de Amerikaanse exporteurs waren Vrijdag en Zaterdag als redders van de grote tong present, maar voor het overige zijn er toch nog heel wat tongen naar de vrieshuizen gegaan. De loggers maken op het ogenblik, mede dank zij de opvallend grote tongvangsten, redelijke reizen, wat van de trawlers aller minst gezegd kan worden. De nieuwe week kan een stuk of tien trawlers oplevertn, waarvan er alleen al voor vanmorgen vier op de nominatie ston den. Eindelijk is er ook weer eens wat ha ring of makreel bij sinds Maandag ver leden week heeft IJmuiden déze visjes niet meer gezien. Voor de Ned. Katholieke Bond van werk- nemers(sters) in de industriële bedrijven ..St. Willibrordus" afdeling Velsen, was het Zaterdagavond in het St. Joseph-huis aan de Banjaertstraat een grote voldoening een aantal pioniers van deze organisatie te kun nen huldigen met hun veertigjarig lidmaat schap. Voor deze gelegenheid is een overi gens maar matig bezochte feestvergadering gehouden. De geringe belangstelling stelde de heer L. Harsveld, afdelingsvoorzitter, die de bijeenkomst met het K.A.B.-strijd- lied liet openen, zeer teleur. Hij vertelde oorspronkelijk het plan te hebben gehad een groot feestprogramma samen te stellen, maar hiervoor leende ae podiumzaal zich nog niet geheel. Namens het hoofdbestuur richtte de heer J. Nooy, secretaris, zich tot de jubilarissen. Hij huldigde de pioniers, omdat juist zij alles hebben bijgedragen tot de kracht en de positie van de Katholieke arbeiders in Nederland, waarbij, hij de huidige situatie met die van rond 1910 vergeleek. Aange zien de meeste leden in Velsen bij Van Gel der werkzaam zijn, bepaalde de heer Nooy zich in hoofdzaak tot de contacten met de directie van Van Gelder's papierfabrieken, die eerst na de eerste wereldoorlog tot stand kwamen, daar de organisatie voor dien niet werd erkend, volgens spreker. In grote lijnen ging de heer Nooy de geschie denis en de groei van de K.A.B. na; een organisatie, die uitgroeide tot 350.000 leden. Hij noemde het mede het werk van de pio niers, dat in de papierindustrie in Neder land en enig in de wereld na Zaterdag avond niet wordt geproduceerd, waardoor de Zondagsrust is gewaarborgd. Namens het Verbondsbestuur was de secretaris de jubilarissen zeer erkentelijk en dankbaar vcor hun trouwe toewijding en begiftigde twaalf van hen met het fraaie K.A.B.- insigne aan lint en een diploma. De „rid ders" zijn L. Harsveld, J. G. Mooy, P. Mooy, H. Sweeren, J. L. Harsveld, W. J. v. d. Bos, H. v. d. Bos, A. W. Bakker, Jac. Kroon, Jac. de Reus, P. D. G. Wullings, P. Zonneveldt. Een achttal jubilarissen moest wegens ziekte of continudienst verstek laten gaan. Pastoor A. M. A. Vollaerts, geestelijk Bonte avond van T.V.S. De Turnvereniging Santpoort geeft op 20 Februari een bonte avond in de Weyman. Het wordt een avond voor en door de leden, met een rijk gevarieerd programma. Gctosa speelt „De Kribbebijter" De R. K. Gemengde Toneelvereniging Getosa geeft op 16 en 17 Februari in „Zo merlust" een opvoering van het blijspel „De kribbebijter" van Reimann en Schwarz. Beide avonden, welke om precies acht uur zullen beginnen, worden met een gezellig samenzijn besloten. 1 adviseur, hield een geestige toespraak, waarin hij speciaal de wisselwerking tussen kerk en arbeidersbeweging belichtte. Hij noemde de jubilarissen „prachtkerels". De aalmoezenier van de Arbeid, kapelaan Geraets. ontleedde vervolgens de in Frank rijk gehuldigde spreuk „vrijheid, gelijk heid, broederschap" ten aanzien van de Katholieke beginselen en zedeleer, waar thans gewerkt moet worden aan de strijd van de idee nu de ontwikkeling van de „IJmond" als industriegebied in de volle aandacht staat. i Na het officiële gedeelte bleven de aan wezigen nog enige tijd gezellig bijeen. Zondagavond zullen de 25-jarige jubila rissen worden gehuldigd, waarbij de voor zitter van „St. Willibrordus", de heer H. B. Vink, als spreker zal optreden. Toneelgroep Uylenspiegel Het naar het leven gescchreven toneel stuk „De Meid" van Herman Heiermans wordt, na wegens de koude uitgesteld te zijn, nu op 16 Februari door de Toneelgroep Uylenspiegel opgevoerd in de Weijman te Santpoort. Vergadering K.A.B. De uitgestelde vergadering van de K.A.B. van 11 Februari wordt a.s. Donderdag ge houden in „Zomerlust" te Santpoort. Wim Schoen won afgebroken partij bij „Denk cn Zet" Deze week is er bij de IJmuidense jeugd- daimclub Denk en Zet weer volledig ge damd en de opkomst was bijzonder groot. Ook zijn er verschillende partijen uit de onderlinge competitie bij de spelers thuis gespeeld. In de finale van de tussencom- petitie is Wim Schoen er in geslaagd zijn afgebroken partij tegen C. Rosier te win nen. In de onderlinge competitie was er weer een grote verrassing te vermelden: J. Bravenboer kwam niet verder dan remise tegen G. Boekhout, hier profiteerde J. de Boer weer gretig van en hij won twee par tijen van C. de Ruiter en G. Boekhout. De uitslagen van de finale der tussen- competitie zijn: C. Rosier-P. Mooy 20; J. de Boer-W. Schoen 20; J. Bravenboer- C. Rosier 20; J. Bravenboer-C. de Ruiter 20 en W. Schoen-C. Rosier ap. 20. Onderlinge competitie H. Koekenbier-C. Rosier 02; B. Wel- ting-P. Mooy 02; J. Wilbie-B. Welting 02, G. Boekhout-J. Wilbie 11; P. v. Kampen-W. Schoen 02; C. Rosier-J. Wil bie 20; G. Boekhout-J. de Boer 02; J. Bravenboer-G. Boekhout 11; C. de Rui- ter-P. v. Kampen 20; J. de Boer-C. de Ruiter 20; H. Koekenbier-P. Mooy 02; C. de Ruiter-H. Koekenbier 20; G. Boek hout-P. Mooy 02; C. de Ruiter-G. Boek hout 20; H. Koekenbier-J. Wilbie 20 en H. Koekenbier-B. Welting 20.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3