Onderdelen van Amerikaanse luchtmacht naar Nederland Weerbericht Niets bereikt v e l s e r Haarlems Dagblad Om gaten in luchtverdediging te vullen, zegt minister Staf „Herman" IJM. 2 aangevaren door Russische trawler Molotov ontweek „ja of neen" over het Atlantisch pact Verklaring vóór vertrek naar V.S. Loeang Prabang wacht op aanval Opnieuw Amsterdamse tram in beslag genomen Scelba bereidt sociale hervormingen voor Hoegenaamd geen vooruitgang in Berlijn Het woord is aan Fransen verbeteren record diepzeeduiken Tsjechoslowakije bouwt snelle straaljagers Vreemde belangstelling op Rus voor IJmuidenaar Doodstraf 6 Meer extra-treinen van Duitsland naar Nederland Na ongeluk bij vluchtheuvel Vijfde in vier zveken Weerrapport 68e JAARGANG No IS 6 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 34 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALS VOOR DONDERDAGAVOND zich niet iets groots voltrekt zal de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Berlijn volkomen onverrich- terzake uiteengaan. Tot dusver heeft zij niets bereikt. Zondag is door Molotov's houding haar minst-moeilijke vraagstuk het verdrag met Oostenrijk onopgelost gebleven. Het bestond al vijf jaar in ont werp en er waren vijf geschilpunten tus sen Oost en West blijven hangen. Het Wes ten gaf plotseling op al die vijf punten aan de Russische wensen toe en meende nu de ondertekening van het verdrag te mogen verwachten. Neen, Molotov kwam met de nieuwe voorwaarde, dat de bezettingstroe pen in Oostenrijk zouden blijven tot de Duitse kwestie zou zijn opgelost. En met pogingen om de Duitse kwestie op te lossen is men volkomen vastgelopen. Zijn recht vaardiging van deze nieuwe eis hield in, dat vijf jaar geleden nog geen N.A.V.O. be stond, geen Eurqpese Defensie Gemeen schap was ontworpen en geen Amerikaanse militaire bases in Europa op touw waren gezet. Daarom had hij toen die eis niet gesteld. Het baatte de Oostenrijker Figl, bij deze gelegenheid als vijfde minister van Buiten landse Zaken aanwezig, niet om zijn meest- overredende welsprekendheid op de Rus los te laten. Hij bleef bij zijn standpunt en sloot, als voorzitter, tenslotte de bijeen komst maar. Nu kan men nog vier dagen doorpraten om een weg uit de doolhof te vinden. De door de Russen gevraagde conferentie van Vijf, met communistisch China als vijfde lid en het totale probleem der in de wereld bestaande spanningen als programma, is verworpen. De onderhandelingen over Duitsland zijn vastgelopen en de indruk is gewekt dat vooral Molotov al heel weinig animo bezit om hereniging van Oost- en West-Duitsland op korte termijn te bevor deren. Het gesprek over het Oostenrijkse verdrag heeft tot niets geleid. Wat kan men nu verder nog verwachten? Niets, of het zou moeten zijn in de vorm van koppel verkopen, waarbij windstreek ter ene zijde zich bereid zou tonen tot toegefelijkheid op een bepaald punt in ruil voor toegefelijk heid van windstreek ter andere zijde op een ander punt. Mocht het u verbazen dat hier van windstreken gesproken wordt, u zult niettemin erkennen dat het vervelend is steeds maar de term „partijen" te bezi gen. En de tegenstanders zijn en blijven «toch Oost en West. Misschien is het woord toegefelijkheid te schoon en te mild voor verdere ontwikkeling van de weliswaar overvloedig-dinerende verstandhouding waarin deze onder handelingen te Berlijn sinds 25 Januari, dus nu drie weken lang, gevoerd zijn. Her innering roept de eenvoudige ziel op, die in de critieke Meidagen van 1940 het sim pele maar treffende woord sprak: „Weet u wat het is met die oorlog? de mensen weten niet van toegeven". Maar goed, laten wij het milde woord blijven bezigen in nimmer-verflauwende hoop op een keer punt. Ook op een moment als dit, nu niet eens reden bestaat pm aan te nemen dat drie weken van dagelijks contact het wederzijdse wantrouwen ook maar ih het geringst verminderd hebben. Zou men de wederzijdse uitwerking van propaganda moeten taxeren, dan kan men ook geen resultaat van enige betekenis verwachten. Wel is ongetwijfeld de belangstelling van het publiek publiek in de meest alge mene zin bedoeld in dergelijke conferen ties tot een nieuw dieptepunt gedaald. Het moet, minder bevangen door oorlogsvrees dan het in vorige jaren was, bij deze wekenlange falende praatpartijen wel door een steeds toenemende verveling en erger nis beslopen worden. Menigeen zal inzien dat Churchills voorstel in Mei 1953, om op het hoogste niveau te beginnen met een bespreking zonder agenda met het doel, eerst het wantrouwen te doorbreken en daarmee een betere sfeer voor zakelijk overleg te scheppen, de goede weg aangaf. Mannen met grote, eenvoudige mensen kennis zien zulke dingen altijd het klaarst. Helaas zijn zulke mensen niet talrijk en zijn zij zeer zeldzaam op leidende posten. R. P. „Er bestaan plannen om onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Nederland te stationneren", zo heeft minister Staf Maandagavond naar aanleiding van een vraag op een persconferentie verklaard. Volgens de minister zullen deze onderdelen waarschijnlijk in het najaar komen en het zullen, zo zeidc hij „geen geweldige aan tallen zijn". Primair zag hij in deze station nering een bewijs ..dat men vertrouwen in ons heeft en dat men verwacht dat wij op militair gebied ons uiterste best zullen doen". De Amerikaanse eenheden zullen be stemd zijn om de gaten in het Nederlandse luchtverdedigingssysteem op te vullen. Het zullen zeker geen vliegtuigen voor strate gische doeleinden zijn. De minister zeide zelf het liefst hier dag- en nachtjagers, be rekend op alle weersomstandigheden te hebben, als hij een keus zou kunnen doen uit vliegtuigtypen. Als één van de velden die voor het stationneren van de Amerika nen in aanmerking komen noemde ir. Staf een geprojecteerd vliegveld Venray. De totale oppervlakte is plus minus 450 hectaren. Het vliegveld zal voorzien zijn van een hoofdstartbaan en een parallel- baan. Het ligt in de bedoeling op deze basis, die als een volwaardig vliegveld kan wor den aangemerkt en aan de N.A.V.O.-eisen zal voldoen, de jachtvliegtuigopleidingen van de luchtmacht te concentreren. Met de aanleg wordt weldra begonnen. De minister zeide geen aanwijzingen te hebben, dat van Nederlandse zijde bezwa ren zouden zijn tegen de stationncring. Hü refereerde in dit verband aan een verklaring die het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer (Arb.) destijds had afge legd. waarbij deze blijk had gegeven met een eventueel stationneren van Ameri kaanse onderdelen in Nederland accoord te kunnen gaan. Op deze verklaring was toen uit de Kamer geen reactie gekomen. De persconferentie ging vooraf aan het vertrek van minister Staf naar Amerika, waar hij zal verblijven op uitnodiging van de Amerikaanse minister van Defensie Wilson. Een van de onderwerpen die daar besproken zal worden is de levering van militair materiaal aan ons land. „Na het debat in de Tweede Kamer zijn er nog wel enkele punten, die besproken moeten wor den," aldus de minister „en ik hoop bij mijn terugkomst in de Eerste Kamer dan ook meer concrete mededelingen over de stand van zaken te kunnen doen". Sprekende over de defensie politiek en speciaal op de „driedimensionale verdedi ging", merkte de minister op, dat hij „eigenlijk veel meer omhoog zit met de vierde en vijfde dimensie, de tijd en het geld". Overigens verklaarde hij, dat de strate gische luchtmacht, als een van de belang rijkste onderdelen van de defensie, voor hem zeker een punt van bespreking zal uitmaken. Minister Staf brengt in Amerika een bezoek aan alle vier krijgsmachtonder delen, de marine, het leger, de luchtmacht en de mariniers. Voorts hoopt hij een on derhoud te hebben met president Eisenho wer en met admiraal Mc. Cormick, de commandant van de N.A.V.O. strijdkrach ten in de Atlantische Oceaan. Hij deelde voorts nog mede dat, wat Ne derland nu ontvangt aan Amerikaanse v:a- penleveranties, voldoende is om door te gaan op basis van het vijf-divisieplan voor het leger. Na een reis van vijftien dagen op de visgronden op de Noordzee ter hoogte van de zestigste breedtegraad en een vreemde ontmoeting met een Russische trawler is de IJmuidense trawler „Herman", de IJm. 2, met schipper N. Korbee op de brug, in de duisternis van de Dinsdagochtend om zes uui in de Vissershaven te IJmuiden te ruggekeerd. De „Herman" werd door de Rus, die als merkteken M. 416 en als naam „Mijknahc" op de brug droeg. Donderdag middag bij goed weer en zicht aan bak boordszijde achter de galg op het achter schip aangevaren. De verschansing van de „Herman" is over een lengte van tien me ter ontzet en gescheurd. De „Herman" was Donderdagmiddag al enige tijd vissende, toen een Russische trawler kennelijk grote interesse voor de IJmuidense trawler had en aan bakboords zij met het schip begon op te varen. Op een afstand van ongeveer twintig tot vijf entwintig meter voer de Rus met gelijke vaart naast de „Herman". Op de brug wa ren drie mannen te zien, die alle grote kij kers op de borst c'roegen. Ruim drie kwar tier stoomde de „Miiknahc" met de „Her man" op en in die tijd verscheen een van de drie Russen steeds op de buitenbrug om de kijker op de „Herman" te richten. Ook de andere twee mannen stonden voortdu rend in de brug met kijkers naar de IJmui dense trawler te kijken. Af en toe ver dween de man van de buitenbrug in de brug en werd er druk gesproken. Omstreeks half vijf kwam de Russische trawler toen plotseling stuurboord over en ploegde zich met de stompe kop in de verschansing van de „Herman", die vaart bleef houden. Beide schepen moeten on geveer vijf tot zes mijl hebben gelopen, daar de „Herman" met die snelheid vist. De Rus had het vistuig niet uitstaan. Spoe dig lagen de schepen weer los van elkaar. De „Herman" kon niet stoppen, daar het vistuig uit stond. De Russen maakten zich echter in het geheel niet druk over de aan varing. Zij voeren een paar mijl door cn begonnen het vistuig uit te zetten. De „Herman" kon de visserij voortzetten, daar de schade zich tol. boven water beperkte. Men was op de „Hei-man" evenwel nog in staat het merk en de naam van de Rus een motortrawler van ongeveer 350 ton op te nemen. Maria ook in de belangstelling Later meldde ook de IJmuidense trawler „Maria van Hattum", dat de zelfde Rus sische trawler ruim drie kwartier met deze IJmuidenaar had opgevaren. Ook op ge ringe afstand en met drie mannen met kij kers op de brug, die de „Van Hattum van voor tot achter bekeken. (United Press). De gouverneur van Texas. Allan Shivers, zal op 15 Maart de wetgevende vergadering van Texas bijeenroepen om een voorstel te bestu deren waarbij lidmaaschap van de com munistische partij strafbaar wordt ge steld met de electrischc stoel. De gou verneur zeidc dat hij de vergadering zal verzoeken de communistische partij te verbieden. Shivers zeide, dat lidmaatschap van de communistische partij erger is dan moord, het is massamoord". Hij zeide, dat hij de vergadering zou vragen om de vaststelling van een ..passende straf tot en met de doodstraf". Minister Staf wordt op zijn reis ver gezeld door drs. E. H. van den Beugel, directeur-generaal van het Bureau voor Economische en Militaire Hulpverlening van het ministerie van Buitenlandse Za ken door gen.maj. Noble, hoofd van de Military Advisory and Assistance Group (M.A.A.G.) in Nederland. Tegen elf uur des avonds is minister Staf van Schiphol vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de heer H. Freeman Matthews, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland cn luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf. LOEANG PRABANG (United Press) Nu de rebellenlegers vlak bij zijn maakt Loeang Prabang, de stad der duizend pa goden, zich gereed voor de verdediging tegen de komende grote aanval. Binnen de vergulde muren van Tattsjomsi, het duizend jaar oude bouwwerk, waarin vol gens de gelovigen de voetstappen van Boeddha staan, bidden priesters voor het behoud van de stad. va* L«o*g PtJt>a«9 Vi«*tla*f Slfrkt ovtmachl 4«f '(NUa toM Hanoi nopcnltvtroMitl van Bood Chino aan «t Vietam Sl«rk( Viftmi* trof»** vtrtaacl** tul n d« IropucK* wouden Toen«B«rd( dveigvnq van dv Gwenlio Sisavang Vong, de 82-jarige koning, doet wat hij kan. Maar evenals zijn on derdanen. kan ook hij slechts wachten op de dingen die komen. Talloze bamboe kano's komen in deze dagen van spanning de rivier de Mekong afzakken. Zij voeren vluchtelingen aan - in fleurige kledij ge stoken mannen met strakke gezichten, dodelijk vermoeide vrouwen, huilende kinderen. In de avond gloeit soms de einder fel. Dan steken terugtrekkende Franse en Lao- tiaanse troepen, de taktiek der verschroei de aarde toepassend, dorpen achter zich in brand. Loeang Prabang is niet langer de fleu rige, schilderachtige, rustige sprookjesstad van voorheen, waar de burgers vrijwel evenveel vrije dagen als werkdagen plach ten te hebben. Niettemin schijnt er, indien men er in een vliegtuig gezeten op neer ziet, weinig te zijn veranderd. Maar zodra de lucht reiziger geland is, verdwijnt die indruk spoorslags. Het krioelt in Loeang Prabang van soldaten in een verbijsterende veel heid van uniformen. Men ziet er de battle dress van Franse militairen, de witte hoofddeksels van de mannen van het vreemdelingenlegioen, de groene baretten van de Laotiaanse luch11 andingstroepen Marokkaanse soldaten met indrukwek kende tulbanden. BAD KREUZNACH. (DPA/ANP.) Vertegenwoordigers van de Duitse „Bun- desbahn" en de Nederlandse Spoorwegen hebben tijdens besprekingen in Bad Kreuz- nach besloten, dat in het komende tpuris- ten-seizoen meer extra-treinen van Duits- land naar Nederland zullen rijden dan vo rig jaar. De meeste dezer treinen het juiste aantal is nog niet bekend zullen naar Amsterdam gaan. Duitse touristen blijken veel belangstelling te hebben voor Nederland en met name voor de Keuken- bof. Voor de vijfde keer in nog geen vier weken tijds is een tram door de Amster damse politie in beslag genomen voor on derzoek. Gistermiddag is op de vluchtheu vel Koninginneweg-Emmastraat een 86- jarige vrouw onder het voorbalcon van een motorwagen van lijn 2 gekomen. De dame stond op de punt van de vlucht heuvel en wilde voor de uit de stad ko mende tram oversteken. De bestuurder belde en remde, doch de wagen gleed tot voorbij de kop van de vluchtheuvel door. Om de dame te bevrijden moest de tram worden opgevijzeld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overgebracht. Van de vijf in beslag genomen wagens zijn drie na onderzoek weer vrij gegeven. Twee. waaronder de gistermiddag uit de dienst genomen wagen, blijven voorshands nog onder beslag. ROME. (United Press). De Italiaanse kabinetsformateur Mario Scelba heeft de laatste hand gelegd aan een programma van verregaande sociale hervormingen, dat hij aanstaande Donderdag aan het parle ment zal voorleggen. Op die dag zal hij te vens het parlement om een vertrouwens votum voor zijn uit 24 ministeries bestaand kabinet verzoeken. Volgens regeringskringen vertegenwoor. digt het programma van Scelba de ernstig ste poging, die ooit door een niet-linkse regering is ondernomen, om de meest druk kende sociale en economische problemen van het land op te lossen. Onder andere voorziet het programma in hogere belastingen en langere gevange nisstraffen \oor belastingontduikers. Volgens deze regeringskringen omvat het nieuwe programma de volgende tien pun ten: Nieuwe pogingen ten gunste van de arme gebieden in Zuid-Italië die zijn ge richt op een snelle verhoging van de le vensstandaard van de bevolking. Een vier jaren-plan om alle dakloze Italianen on derdak te verlenen. Huisvestingsvoorzie ningen voor de middenstand en voor arbei ders. Een wetgeving die voorziet in zware straffen, waaronder gevangenisstraffen, voor alle belastingontduikers Nieuwe be lastingen om investeringen te financieren die bedoeld zijn om zoveel mogelijk werk lozen te werk te stellen zonder de stabili teit van de lira aan te tasten Uitgebreide publieke werken en het oprichten van meer vakscholen. Een uitgebreid program ma voor de aanleg van nieuwe wegen in Zuid-JtaLië en plannen om overstromingen in Noord-Italië tegen te gaan. Een verbete ring van de wetgeving betreffende sociale verzekeringen. De opheffing van monopo lies en wetgeving betreffende een regelmg van de arbeidsverhoudingen. Mario Scelba zou zijn programma heden aan zijn kabinetsministers voorleggen, op een bijeenkomst die de laatste zal zijn voordat het parlement over het kabinet be slist. Het programma van Scelba zal eerst in de Senaat worden besproken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S BERLIJN, 15 Februari. (United Press, Reuter ANP). De vier minis ters hebben Maandag opnieuw het thema der Europese veiligheid bespro ken, doch hebben daarbij zoals verwacht werd hoegenaamd geen voortgang kunnen maken. Eden cn Bidault hebben van de Russische minister een duidelijke uitspraak gevraagd over de vraag of naar zijn mening een voortbestaan van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie in overeen stemming zou kunnen zijn met het Russische plan voor een veiligheidspact van alle Europese landen. Molotov ontweck een duidelijk antwoord op deze vraag en toen hij tenslotte door zijn Westelijke tegenstanders tot een antwoord ja of neen werd gedwongen zei hij lakoniek: ik stel voor, dat wij de zitting opheffen. Dp ministers zijn daarop uiteen gegaan zonder te weten, waarover zij vandaag verder zullen spreken. Indien dr. Figl in middels instructies van zijn regering heeft gekregen, zal het debat over Oostenrijk worden voortgezet, zo niet dan zal men voortgaan met de behandeling van de Europese veiligheid. De geheime besprekingen over een con ferentie met China over het Koreaanse probleem hebben ook Maandag niet tot een definitief resultaat gevoerd, ook al werd volgens ingelichte kringen enige vooruit gang geboekt. De ministers willen Woens dagochtend nogmaals in geheime zitting bijeen komen om dan zo mogelijk een be slissing te nemen. Inmiddels maken de ministers en hun delegaties reeds aanstalten om Berlijn zo snel mogelijk te verlaten. John Foster Dulles zal nog Donderdagavond, dus ter stond na het einde van de conferentie, naar Keulen vliegen. Hij wil in Bonn een kort onderhoud hebben met Bondskanse lier dr. Adenauer en dan terstond naar de Verenigde Staten gaan om zich op de Pan- Amerikaanse conferentie voor te bereiden. Naar van Russische zijde te Berlijn ver luidt, is de Sovjet-Unie geïnteresseerd in de voortzetting van besprekingen over het Duitse vraagstuk. Men zou mogen verwachten, dat de Russen zullen voor stellen het probleem verder te behande len op speciale besprekingen. De voorbereiding van dergelijke con tacten zou van Russische zijde reeds als een resultaat van de vier-mogendheden- confercntie te Berlijn worden beschouwd. Volgens een Russische woordvoerder heeft Molotov Maandagmiddag op de Voor de tweede achtereenvolgende maal wordt Loeang Prabang. de hoofdstad van Laos (Indochina) en residentie van Koning Sisavong, door de Vietminh bedreigd. Stad en omgeving worden in staat van verdediging gebracht. Op volle kracht werkt men aan de versterkingen. conferentie verklaard, dat, zelfs bij groot verschil van mening over vele aspecten van de Duitse kwestie, de vier grote mo gendheden misschien over enkele over eenstemming kunnen bereiken. Molotov noemde in dit verband zijn voorstel tot te rugtrekking van de troepen. De drie Westelijke ministers hebben overigens allen nog eens met nadruk ver klaard. dat zij de N.A.V.O. als basis van de hele Westelijke verdediging blijven beschouwen en handhaven. Onze Londense correspondent meldt: Uit voorlopige commentaren op de wei nig hartverheffende stand van zaken in Berlijn, blijkt dat men in Engeland de praktische mislukking van de conferentie, wat Duitsland betreft, wel als een teleur stelling maar niet als een tragedie be schouwt, te meer daar het acute oorlogs gevaar geweken is. Molotov heeft zonne klaar aangetoond dat de Russen en hierop wordt hier de nadruk gelegd op het ogenblik Oost-Duitsland binnen hun invloedssfeer willen houden als zij dan niet geheel Duitsland in hun greep kun nen krijgen. De Russen willen zeker niet het risico lopen dat een verenigd Duits land met pak en uk naar het Westen zou oversteken. In Engeland put men overigens hoop uit het magere feit dat er nu tenminste na ze ven jaar weer contact is met de Russen, dat er misschien nog iets positiefs bereikt wordt over Eisenhower's atoomplan en dat het niet onmogelijk is dat als gevolg der conferentie, wanneer men tenminste tijd van leven heeft, er iets meer weder zijds begrip zal groeien. Ter conferentie gedane voorstellen zo schijnt de heer sende opvatting in conferentie-kringen te zijn zullen tijd nodig hebben om aan beide kanten door te werken. De grote kwestie voor het Westen is of er een al ternatief kan worden gevonden zonder dat vitale belangen behoeven te worden opge offerd. Zeker zal het Westen iets van de Russen moeten leren, zo betogen sommigen hier. namelijk het betrachten van Oosters geduld. Figl bij Molotov De Oostenrijkse bondskanselier, dr. Leopold Figl, is hedenmiddag door minis ter Molotov uitgenodigd tot een noenmaal In de Russische ambassade. Hoogstwaar schijnlijk zullen de vijf ministers van Bui tenlandse Zaken daarna opnieuw het Oostenrijkse vraagstuk behandelen. De on derhandelingen over het staatsverdrag zijn door de nieuwe Russische eisen ten aanzien van Oostenrijk op een dood punt geraakt. Zij zouden daar slechts overheen kunnen komen, indien Molotov te elfder ure nog bereid zou blijken, zijn eis te laten vallen, dat Oostenrijk tot het sluiten van een Duits staatsverdrag de vier mogendheden het recht zou geven troepen in het land te houden. André Maurois: Hetgeen de mannen gebabbel van de vrouwen noemen is dikwijls niet anders dan verlegenheid. DAKAR. (United Press) Een Frans diepzee-duiktoestel heeft gisteren het we reldrecord diepzee-duiken verbeterd met een duik van 4050 meter. Aan boord van het toestel bevonden zich twee Franse marine-officieren. De bathy scaphe „FNR-S 3". die 15 meter lang is. be reikte de recorddiepte in vijf uur en 11 mi nuten. Het rcord is 900 meter lager dan het vorige dat op naam stond van de Zwit serse professor dr. Auguste Piccard. De twee bemanningsleden, die door hun scheepsmakkers aan boord van het moe derschip prompt tot „de laagste mannen ter wereld" werden uitgeroepen, waren twee jonge leden van de onderzoekings staf van de Franse marine, korvettenka- pitein Nicolas Houot en scheepsbouwkun dig ingenieur Henri Willm, die mee heeft geholpen bij het ontwerpen van het vaar tuig. De bathyscaphe heeft een druk van 50.000 ton moeten weerstaan, toen de man nen met hun toestel de Oceaanbodem raakten. De bathyscaphe heeft geen eigen moto ren. Hij werd naar de vastgestelde plaats gesleept door een Frans vaartuig voor on derwater-onderzoekingen, de „Elie Mon- nier". FRANKFORT (United Press) De ge wezen korporaal van de Tsjechische lucht macht, Jiri Schorm, aan wie dezer dagen politiek asvl werd verleend na een landing in West-Duitsland, heeft onthuld, dat Tsjechoslowakije over 500 straalvliegtuigen beschikt die sneller en beter zijn dan de MIG-15 toestellen, die in de Koreaanse oorlog vochten. Schorm, die gedurende 15 maanden als werktuigkundige bij de Tsjechische lucht macht werkzaam is geweest, vertelde dat in zijn .vaderland een nieuwe supersonische straal-nachtjager in productie is gebracht, die bekend staat als de „Bis" en die in staat is groter snelheden te ontwikkelen en tot groter hoogte te stijgen dan de Rus sische Mig-15. Deze vliegtuigen en een verbeterde „Mig", de Mig-16. hebben standplaats op korte afstand van het ijzeren gordijn, ver telde de 22-jarige Schorm. Maar, zo voeg de hij eraan toe, de Tsjechen hebben zo weinig vertrouwen in de loyaliteit van hun piloten dat langs de grens met West-Diiits- land voortdurend straalvliegtuigen pa trouilleren om deserteurs de pas af te snij den. Aan de andere kant van het ijzeren gor dijn bevindt zich de Amerikaanse 12de luchtmacht met ongeveer 400 toestellen van het type F-86 (Sabre), die bij gevech ten met Migs boven het Koreaanse front gebied uitstekende resultaten boekten. Overstromingen in Australië Te Rockhampton in Noord-Queensland (Australië) zijn tengevolge van overstro mingen tot dusverre zeven personen om het leven gekomen. 500 mensen moesten voor het stijgende water de wijk nemen. De omgeving van Rockhampton en Mit chell, een andere plaats in Noord-Queens land, staan blank. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand «'S ca li gg u X É- t- Sd to c se Ss Helsinki sneeuw Z 2 -13 0,1 Oslo sneeuw N 2 -17 0.1 Stockholm sneeuw N 2 -9 0,3 Kopenhagen geheel bew. ONO 11 -3 0 Londen geheel bew. windstil 1 0 Amsterdam geheel bew. NNO 5 0 O,1 Brussel (geen opgaaf ontvangen) Parijs motregen N 7 0 0,1 Bordeaux geheel bew. N 4 6 0 Grenoble onbewolkt NNO 5 11 0 Nice (geen opgaaf ontvangen) Warschau nevel NO 2 -8 2 Berlijn nevel ONO 8 -4 0 Frankfort nevel N 2 1 0 München ij zei NO 2 -1 0,3 Zürich nevel windstil 1 0 Genève nevel windstil 1 0 Locarno nevel W 1 1 11 Wenen mist windstil -1 0 Innsbruck (geen opgaaf ontvangen) Rome geheel bew. N 2 4 0 Neerslag laatste 24 uur GELEIDELIJK KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met hier en daar lichte sneeuwval. Matige Noord-Oostelijke wind. Vannacht en morgenochtend lichte, op enkele plaatsen in het Noord- Oosten van het land matige vorst. Mor genmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 17 Februari Zon op 7.53 uur. onder 17.56 uur. Maan op 17.57 uur onder 7-29 uur. Maanstanden 17 Febr. 20.17 uur: Vol'e maan 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Februari Hoog water: 3.49 en 16.00 uur.' Laag water: 11.41 en uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1