Waddenzeevissers over coöperaties en de afschaffing van monopolies Seintje van vier runners: „Beide schepen zijn lek Commissie „Nederlandse visserij coöperatie" gaat aan het werk Havenberichten Reservepolitie doolde door donker Velsen Visserij-varia J Agenda voor Velsen Bijeen op het Friese hoogveen Twee auto's onder ondeskundige handen Jump-Drive in het Cultureel Centrum Sleper bracht drie landingsvaartuigen naar België en één naar Afrika 5 Nestor der vletterlicden overleden Waterklerk in de buitenhaven Uitbreidingen Kinderen vernielden nieuwe wagen Bridgers schudden de kaarten Bij jubileum NBB .CYCLOOP" TERUG VAN DE LANGE RElS Kok Sr. tegen v. d. Vossen Diploma's voor kantoorpersoneel DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 DE TWEEDE DAG van de zesde visserübijeenkomst van de Waddenzeevissers op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen werd Zaterdagmorgen gevuld met twee lezingen over de noodzakelijke samenwerking in de visserij en de coöperaties, die daarmee verband houden, en een lezing over de toekomst van de waddenvisserij in verband met de inpolderingen. Drs. A. G. U. Hildebrandt kwam na een korte nacht rust van alle deelnemers dit vanwege het lange nakaarten de vorige avond aan het woord over de visserij-coöperaties in het buitenland. In grote trekken be handelde hij het rapport van de studiegroep visserij „Visserij Coöperatie" en daarna ging de voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, de heer R. Brands van Urk, meer op de practijk van de coöperatie in door over het ontstaan en de groei van de Urker coöperatie te spreken. Visser L. Veltman uit Harlingen nam de toekomst van de waddenvisserij voor zijn rekening en trok in dit verband fel van leer tegen het Bedrijfschap, dat deze winter vergunningen voor de garnalenvisserij uitgaf aan elke IJselmeervisser, die er maar een verzoek voor indiende. Waddenzeevissers la 1 is 2 kolom De moeilijke kwestie van de samenwer king in de visserij kwam in discussie toen drs. A. G. U. Hildebrandt het woord kreeg en deze onderlinge samenwerking als eerste eis stelde voor een visserijcoöperatie. Het verenigingsverband onder de vissers in de noordelijke provincies bestaat al en vooral het organisatieleven bij de garnalenvissers is zeer sterk ontwikkeld. In de kleinhandel „iaagt men er echter ook hier niet in, in verenigingsverband te werken. De nood dwingt evenwel tot samenwerking, waar door de coöperatie ontstaat voor de econo misch zwakkeren. Door organisatie kan men tenslotte meer macht uitoefenen. De coöperatieve verkoop van vis is zeer moei lijk, aangezien allen zullen moeten mee doen. Bij de aankoop-coöperatie - de vissers moeten tegen zo laag mogelijke kosten kunnen werken - is dat niet nodig. Moei lijkheden met de huidige leveranciers zullen bij de stichting van coöperaties onge twijfeld ontstaan, maar coöpereren bete kent nu eenmaal strijd voeren. Mislukking zou evenwel nog erger zijn, dan wanneer men er niet aan begint. Voor het verschaf fen van crediet op lange termijn ontbreekt in Nederland nog steeds de Visserijbank. Tot besluit ging de heer Hildebrandt uit voerig in op zijn rapport over de visserij - coöperatie. Commissie aan het werk Binnenkort zal in Nederland een com missie aan het werk gaan, om ook hier de visserij-coöperatie op gang te krijgen. In sommige plaatsen bestaat al een coöperatie, zoals op Texel, te Katwijk qn op Urk. In de laatste plaats is de coöperatie het sterkst ontwikkeld en de voorzitter van de Neder landse vissersbond, de heer R. Brands ver telde van het ontstaan en de groei daarvan. Spoedig nadat in 1914 de eerste motorkot- ter. de UK. 64, In de vaart kwam brak de oorlog uit en verkreeg men van 1917 af de olie via de reeerin® en de organisaties. De Vereniging Visserijbelangen ontstond en door middel van deze vereniging kwam men aan de weet. dat de handelaar heel wat op de olie verdiende. De vissers zouden de olievoorziening voortaan in eigen hand houden, maar daar men nog al gemakzuch tig was, zocht men een brievenbesteller op, die de oliehandelaar van de vissers zou worden. De man kreeg bij het jaar een grotere af- en omzet en het gevolg van dit alles was, dat in 1922 weer een achttal Urkers vissers bii elkaar kwam, dat zelf olie wilde gaan inkopen. Zii richtten de Urker Visserijcoöperatie op, die zich voor lopig alleen met de verkoop van ruwe olie en smeerolie bezig hield. De Urker coöpe ratie heeft zich uitgebreid en bezit thans een gebouw, waarin acht honderd visser li - artikelen worden verkocht. Volgens de heer is het echter fout, dat deze coöperatie nog steeds werkt als in het jaar van de op richting. Voor haast honderdduizend gul den bevindt zich in het magazijn, maar daar moet elk jaar rente voor worden betaald, waardoor de artikelen toch nog duurder worden. De heer Hildebrandt zal nu binnenkort naar Urk reizen om de Urker leden van de coöperatie van advies te dienen omtrent een nieuwe regeling. Door een gedeelte van de winst te reserveren zou de voorraad in het magazijn eigendom van de coöpe ratie worden. Wanneer men dan uittreedt als lid, aldus de heer Brands, moet men het aandeel kunnen terugkrijgen. Olie en vismeel Thans kopen drie plaatselijke visserij coöperaties olie in en bestaat er een plan om alle ruwe olie voor de Nederlandse vis serij gezamelijk in te kopen. De olie zou dan het beste geïmporteerd kunnen worden, door ze van een Amerikaanse coöperatie met eigen bronnen te kopen. Voorts zouden de vissers eens kunnen overleggen met de boerencoöperatie. Een ander plan is de op richting van de coöperatieve vismeelfa- briek, waarvan we al een en ander hebben gemeld. De vissers zullen deze zaak echter niet moeten blijven aanzien, dan lukt het in geen geval. Men kan eerst dan tot op- Maandag 15 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Grebbestroom van Londen. Krantsand van Antwerpen. Teire- sias van Liverpool. Cornelis E. Eckelman van Rotterdam. Ami van Djakarta. Escaut van Antwerpen. Dagmar van Londen. Lijn baansgracht van Surnaas. Strabo van Ko penhagen. Luna van Hamburg. Ella van Bilbao. Oldambt van Antwerpen. Jelö van Kragerö. Strauna van Clypeda. Karl van Goole. Plato van Gothenburg. Sonderburg met lichter Trave van Rotterdam. Maria Esk van Hamburg. Algarve van Swansea. Luciano van Marnagoa. Fairplay VII met Elbe van Antwerpen. Medee van Caen. Quentin van Grangemouth. Agnes Esberger van Rotterdam. Trito van Dublin. Burgun- dia van Gothenburg. Lingestroom van Li verpool. Martin S van Londen. Roebiah v. Hamburg. Bittern van Liverpool. Notos van Genua. Vertrokken zijn: Caribia naar Gothenburg. Wota naar Londen. Kaap St. Vincent naar Malmö. Holdernile naar Rotterdam. Holder- ness naar Goole. Deo Gratias naar Genua. Contact naar Londen. Netherland Coast n. Rotterdam. Martha naar Pernis. Alga naar Rotterdam. Maria Theresia naar Rotterdam. Escaut naar Rotterdam. Madjo naar Mair.iö. Arif.dr.e naar Hamburg. Madzi naar Sarps- borg. Belgian Coast naar M' bro. richting besluiten, wanneer men in staat is een bedrijf te exploiteren, dat een redelijke verwerkingscapaciteit heeft. Vergunningstelsel De-Harlingse heer L. Veltman besprak de toekomst van de Waddenzeevissers. De inpoldering van de Waddenzee is een ur gent probleem, waaraan zoveel consequen ties vastzitten, dat het bestaan van de vissers er van af hangt. De IJsselmeer- vissers, en de garnalen- en mosselenvis sers zijn aan vergunning gebonden, voor de visserij op ansjovis en bliek is dit weer niet het geval. Het IJsselmeer is derhalve een gesloten water en de Waddenzeevis sers mochten er indertijd niet komen in het goede tijdperk. Nu de visserij op het IJsselmeer slechter wordt, zijn er wel ver gunningen aan IJselmeervissers uitge geven voor de garnalenvisserij op de Waddenzee. Een ieder, die een vergunning wenste, kreeg deze van het Bedrijfschap toegezonden. De heer Brands verduidelijk te later, dat de Vissersbond om de uitrei king van de vergunningen had verzocht, maar niet op de wijze, zoals thans is ge schied. Bij het invoeren van de garnalen- verordening 1950 vielen de losse vergun ningen weg. Het bedrijf werd zodoende beschermd. Er bleven echter ook gemengde bedrijfjes bestaan en was de visserij op de kust goed, dan werd door deze groep niet op garnaal gevist. Die bedrijfstak verloor dus indertijd de vergunning en na veel moeite kreeg de Ned. Vissersbond het ein delijk gedaan, dat de garnalenvergunning door deze gemengde bedrijfjes werd ver kregen. Dit geschiedde echter op onbe perkte schaal en ook aan andere catego rieën vissers. Hiertegen protesteert men thans ten sterkste. Ten aanzien van de mossel visserij had de heer Veltman vele aanmerkingen op de uitgifte van de vergunningen. De Zeeuwen hebben hier een monopolie en de Wadden zeevisser komt er niet tussen. Voor negen tig procent haalt de Zeeuwse visser er het mosselzaad vandaan. „Hoe is het in een democratische staat mogelijk", aldus de heer Veltman. „In Zeeland kent men de gepachte wateren, maar in de Waddenzee niet. De Waddenzeevissers kunnen er de oudste rechten doen gelden. Een mono polie van Zeeuwen is onjuist en het beste zou zijn, dat deze vissers teruggaan naar hun parasietvelden 'in Zeeland". Het lid van de Tweede Kamer, de heer Egas merkte op, dat men niet in tegenstel lingen moet gaan spreken. De heer Velt man zou haast een monopolie voor de Wad denzeevissers voor de garnalenvisserij wen sen, terwijl hij dat monopolie voor de Zeeuwen op de mosselvisserij gebroken zou willen zien. „Durf de gehele gemeenschap te zien", aldus de heer Egas, „en laat er solidariteitsgevi el zijn". Men zal nu de weg moeten vinden, aldus luidde de conclusie, om een regeling te maken in het vergunningsstelsel, die geen monopolie veroorzaakt. Deze regeling moet voldoende zijn, maar mag geen verstarring inhouden, zodat een systeem voor de be scherming van de vissers wordt ontworpen, dat toch ruimte openlaat voor de meest ac tieve bedrijfsgenoten. Na een kortstondig lijden is Donderdag de nestor van de vletterlieden in IJmuiden, de heer D. J. Koningstein, overleden. Ge boren op 7 April 1881 in Den Helder, kwam hij spoedig met zijn ouders naar IJmuiden. Zijn vader J. A. Koningstein, medeoprich ter van de Gouden Ploeg, wijdde hem al vroeg in de geheimen van het vak in. Hij werd op later leeftijd Kanaalstuurder van de „Stoomvaart Maatschappij Nederland", werd voorzittervan genoemde Gouden Ploeg en heeft na de fusie van deze en de Kope ren Ploeg het praesidium van de Coöpera tieve Vereniging van Vletterlieden waar genomen. Op 2 Januari van dit jaar werd hij on derscheiden met de zilveren eremédaille van de Orde van Oranje Nassau, die hem in de deksalon van de „Karimun" door de heer A. Mol van het directoraat-generaal van scheepvaart werd uitgereikt. Het stof felijk overschot van deze, in havenkringen welbekende en geziene figuur is gisteren op het R.K kerkhof in IJmuiden ter aarde besteld. Tussen wal en schip De waterklerk S. van de firma Halver horst em Zwart en Zurmühlen is gisteren op het nimpertje aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Hij moest op de „Ella" zijn, die in de buitenhaven van de Hoogovens lag. De loopplank tussen de kade en het schip was opgehangen aan een versleten touw, dat brak, toen S. over de plank ging. Met plank en al tuimelde hij in het ongeveer zes meter lagere water en kreeg daarbij de zware gangway boven op zich: de plank was namelijk aan de kant afgezet met een steunhek en toen S. boven kwam, raakte hij verward in de bedrading daarvan. De runner C. E. wierp hem, toen de drenkeling het hoofd boven water had we ten te krijgen, een touw toe en hees hem, later met assistentie van ijlings toegescho ten andere opvarenden, on het droge. De waterklerk moet enige dagen rust houden. Besluit vernietigd Burgemeester en Wethouders van Vel- sen delen mee dat Gedeputeerde Staten van Noordholland het besluit van het Col lege van Hoofdingelanden van de polder de Veis er broek van 25 October 1952 heb ben vernietigd voor zover daarbij aan een aantal daarin met name genoemde wegen de bestemming wordt gegeven van open bare weg wegens strijd met de wet en voor zoveel daarbij aan deze wegen namen wor den gegeven wegens strijd met de inrich ting van het betrokken waterschap. De bovengenoemde beschikking ligt ge durende dertig dagen na de dagtekening van deze bekendmaking ter gemeentese cretarie van Velsen 4e afdeling voor be langhebbenden ter inzage. „Amor speelt verstoppertje" Woensdag 24 Februari houdt V.V.IJ. een toneelavond in het Patronaatsgebouw. De toneelafdeling zal een van de kluchten van Henk Bakker en J. W. v. d. Heiden: „Amor speelt verstoppertje" opvoeren. De regie is in handen van de heer A. H. Holtslag. De accordéon-vereniging „IJmuidens Roem" verleent medewerking. Indien het overigens niet onknappe gelaat van een reservepolitieman ooit op een vraagteken kan lijken, dan moet het dat in de nacht van Zaterdag od Zondag met een vrij grote regelmaat hebben gedaan. Vijftig leden van dit corps, ingedeeld bij Velsens politie en onder haar hoede groot gebracht, hebben namelijk door motregen en dooiplas- sen door Velsen gefietst, met geen ander doel, dan op tijd op het politiebureau aan het Tiberiusplein te ge raken. Niet rechttoe-rechtaan, want dat ware zulk een heksentoer allerminst ge weest, maar volgens de kronkelingen, die twee lepe lieden op een denkbeeldig kaartje hadden uiteengezet. De namen van deze twee, de heren W. B. H. G. Het- terscheid, eerwaardig in specteur van politie en Van den Oever, onbetwist kam- pioen-rallye uitstippelaar, hebben menig reservist een floers voor ogen en een verbeten, maar daarom niet minder lelijk woord in de mond bezorgd. Want het was niet gemakkelijk om in het aardeduister, waar aan bepaalde delen van deze goede gemeente nog altoos laboreren omdat haar ingezetenen zo ver uiteen wonen, het bord „Gevaar lijke kruising" weer te vin den en dan óók nog rechts af te gaan, zonder ergeris in de Haarlemse binnen landen te verzeilen en voorwaar, het viel niet mee om bij de eerste oogopslag en het zwakke schijnsel van et zaklantaarn een over steekplaats voor kinderen (zonder kinderen helaas, want dan zou het wel ge gaan zijn) op te merken. Dat er nu nog geen ver dwaasde reservepolitieman nen door Velsen dwalen, mag een wonder heten. Over zeventien kilometer hebben de hardvochtige ontwerpers van deze oriën- tatierit de heren van de reserve in de nacht door hun gemeente gesleurd. Zij zelf zaten er glim lachend naar te kijken, hoe die vijftien teams van twee zich niet èèn, maar wel honderd keer vergaloppeer den, voor zover dat moge lijk is op twee wankele wielen. Het aardige ex cuseert u dit woord, heren deelnemers het aardige van het geval was, dat bij elke controle, gemarkeerd door een witte lamp. enige vragen op de verbijsterden werden afgeschoten, waar bij enkele malen aan de verstandelijke vermogens van de vragenstellers werd getwijfeld, maar die bij nader inzien zo gek nog niet leken. Velen hebben evenwel niet gezien, dat er tegen het huis van de Commissaris van Politie dezer gemeente, de heer J. P. Weijburg, aan de Wüstelaan te Santpoort een ladder stond opgesteld. Velen zagen echter op de Duin en Kruidbergerweg die lugubere gedaante over het hoofd, die tijdens het passeren der deelnemers met witte schoenen aan en een vechtpet op door het duister scharrelde. De lad der en de gedaante hóórden er bij, ziet u. En die politieman op het bureau in IJmuiden-West had niet om niets een rode stropdas om de forse nek. Dat had u moeten zien, mannen. Wie het niet zag kreeg een punt minder. Bovendien is het geen usance, dat agenten met rode dassen om ook nog een geopend pistool naast zich op tafel hebben liggen bijwijze van presse-papier. En wat deed de heer Van der Tuuk daar in de mie zerige Spaarnestraat? Hij liep hard weg, elke keer als er een koppel deelnemers naderde. Hij liep verdacht hard weg, mogen wij wel zeggen en wie het meldde aan de volgende controle had een pluim en een paar punten verdiend. Ondanks het luide ge mopper, dat er in de rijen der reservisten is gepleegd tijdens het ronddolen door donker Velsen, was deze oriëntatierit een succes. Een plezierig succes zelfs. De commissaris vond dat om een uur of twee Zon dagmorgen ook, toen hij in de cantine van het Hoofd bureau de prijzen kon uit reiken. De besten waren de heren Hoekstra en Nijssen met 434 punten, die daar mee ook de wisselbeker in de wacht sleepten, twee werden B. Bakker-G.Buur- man (324 pt.), 3: K. Walt- huis-A. de Witte (291 pt.). 4: P. P. Smit-A. van der Pijl (174 pt.) en 5: K. Schoonstra-C. Hietkamp (151 pt.). Die wisselbeker voorspelt nog wel eens zo'n nachte lijk gespook voor de toe komst. Ter gemeentesecretarie van Velsen (4e afdeling) liggen ter inzage de volgende verzoeken van de fa. Gebroeders Jak te Santpoort, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een garage en reparatie werkplaats voor auto's en motoren en door het bijplaatsen van 10 werktuigen en 5 electromotoren in het perceel Hoofdstraat 167 te Santpoort: de N.V. Kristalijsfabriek en Koelhuis „Groenland" te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de fa briek, door het bijplaatsen van 14 werk tuigen en 7 electromotoren in het perceel Trawlerkade 31, 32, 33 te IJmuiden. Op Zaterdag, 27 Februari 1954 om elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. Twee twaalfjarige IJmuidenaren hebben zich Zondagmiddag vermaakt met een voor Thalia geparkeerde nieuwe auto, die door de baas niet afgesloten was en waar het contactsleuteltje nog in zat. Na de radio te hebben geprobeerd, werden alle overige knopjes zolang aan een onderzoek onderworpen tot de motor draaide. Na enig manipuleren bleek het wagentje te willen rijden ook en de ondeskundige handjes stuurden de auto de Breesaapstraat uit. De ..pasagier" had inmiddels zijn vertrouwen in de chauffeur opgezegd, sprong uit de auto en moest later door de heer Bakker verbonden worden. De auto dartelde on vervaard verder tot de muur van het Staatsvissershavenbedrijf aan dé Bik en Arnoldkade haar een halt toeriep. Deerlijk gekreukeld moest het wagentje worden opgehaald door de achteloze bioscoopbe zoeker; de beide jongens zijn door de ouders aan het politiebureau afgehaald. Een tweede geval van „joyriding" speel de zich in de nacht van Zondag op Maan dag af aan de Kennemerlaan: een 52-jarige, enigszins aangeschoten zeeman nam een geparkeerde auto onder zijn hoede, maar reed zo langzaam naar de Jlianabrug, dat de eigenaar hem in galop kon achter halen. Ook deze onrechtmatige chauffeur heeft zich bij de politie moeten verant woorden. Maandagavond was de grote zaal van het Cultureel Centrum aan de Lange Nieuw- straa: bezet met enthousiaste bridgers, die daar ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Nederlandse Bridgebond een enerverende drive speelden. De wedstrijd had plaats onder auspiciën van de bekende IJmuidense bridgeclub „De Jump" en al vorens de ca. 80 deelnemers zich in het spel verdiepten sprak de voorzitter van „De Jump", de heer B. J. Boer, een kort ope ningswoord. Nadat de heer H. P. Zwager, van de propaganda-commissie district Ken- nemerland „De Jump" dank had gebracht voor de perfecte organisatie, kon de wed strijd, die volgens het Howell-systeem ge speeld werd een aanvang nemen. Na enige uren van ingespannen denken was de strijd gestreden: echter nog niet voor de twee paren met de hoogste score. Deze zul len uitkomen in districtswedstrijden, die uiteindelijk tot het landskampioenschap moeten leidden. De prijswinnaars van de vele aardige prijzen waren tenslotte: Groep A: 1. heren Born-Cleeren, 2. heren Meyer-Roelof; groep B: 1. heren Zandbergen-Snoek, 2. dames Kramer-v. Amerongen; groep C: heren Driessen- Prins, 2. heren Vis-v. d. Steen; groep D: dames Hamers-Schol, 2. mevrouw Slaats-heer Ten Broeke; groep E: heren Mamis-Wittebrood, 2. dames Poppe- v. Dok. Verkiezing voor het college van notabelen Bij de verkiezing van twee leden voor het college van notabelen der Ned. Hervormde Gemeente te Velsen heeft niemand een vol strekte meerderheid van de uitgebrachte geldige stemmen verkregen. De herstemming in de vacature van de heer M. Dirksen zal gaan tussen de heren J. G. Bresser en J. W. Smit en in de vacature van de heer F. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken tussen de heren mr. A. H. Stikker en A. Wiggers. De herstemming zal plaats hebben op Woensdag 17 Februari in het wijkhuis aan de Dijckmansstraat te Velsen-Noord en in het Wijkgebouw aan de Torenstraat te Velsen-Zuid. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Maandagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Normandia" met een lading van 1100 ton houtstof van Gothenburg. 99 AL WEER ENIGE DAGEN ligt aan óe steiger bij de Kleine Sluis de „Cycloop" van tf.V. Bureau Wijsmuller, de ïiere motorsleepboot, die in de middag van Donderdag, 3 September van vorig jaar, voor de eerste keer de IJmuidense havens binnenstoof en op de laatste dag van October direct op de lange reis ging. Drie en een halve maand lang voer de sleper over de Oceaan langs de kust van Afrika naar Lagos om een landingsvaartuig weg te brengen en in die tijd bracht de „Cycloop" ook nog twee zuigers naar Gibraltar en drie landingsvaartuigen van Bordeaux naar Antwerpen. De opdracht voor het transport van het laatste drietal werd uitgevoerd, maar het wer den twee reizen vol tegenslagen. De reis naar Afrika verliep in al die warmte maar vlot. Maar bij het eerste transport naar Antwerpen werden de twee landingsvaar tuigen lek. Dat betekende meer dan een week oponthoud, daar de vaartuigen op de Zuidkust van Engeland droog moesten worden gezet en de sleeptocht met het derde vaartuig werd een kwade reis. Het weer wilde niet meewerken en er brak een ket ting, die in de luwte van Wight vervangen moest worden. Op Zaterdag, 31 October, liet Wijsmul - ler's nieuwe Manus van Alles, die al in het havenwerk had bewezen een woordje te kunnen meespreken, de IJmuidense pie ren achter zich, om met twee zuigers op de lange tros koers te zetten naar Gibraltar, waar de „Noord Holland" zou aankomen om ze over te nemen en naar Brits Indië te brengen. Die opdracht heeft Wijsmuller's vlaggeschip inmiddels volbracht en de sle per is nu met een vijfduizendtonner on derweg van Suez naar Cardiff. Zonder sleep keerde de „Cycloop" naar Nederland terug om de Waterweg op te lopen en bij Vlaardingen een bij Figee gebouwd landingsvaartuig voor de Shell aan de tros te slaan. De reis naar Lagos in Afrika werd een vlotte. Ze ontliepen juist een hevige storm in de Golf. Langs Afrika's kust lazen ze in de machinekamer af en toe temperaturen af van twee en veertig boven nul. Dinsdag, 15 December, kwam de „Cy cloop" in Lagos aan en de volgende dag was de sleper al weer in volle zee, nadat de bemanning dag en nacht had gewerkt aan de genezing van een paar kinderziek ten in de machinekamer. Maar dat was geen tegenslag te noemen, elk nieuw schip heeft met die ziekten te kampen. Na al die warmte viel het de mannen van de „Cycloop" hard tegen, toen hen op de terugreis al bij de Portugese kust de kou tegemoet sloeg. Met drie landings vaartuigen, die uit Bordeaux naar Antwer pen waren verkocht, zouden ze twee rei zen maken, dat stond al vast. Eerst twee van die platte lobbessen en dan nog een keertje Antwerpen-Bordeaux vice versa om de derde naar de sloper te brengen. Het werden twee ongelukkige reizen en echt niet doordat de „Cycloop" het liet afweten. De pech zal als verstekeling op de landingsvaartuigen en daar was het moeilijk vechten tegen. Hoewel, de mannen van Wijsmuller kregen het pechduiveltje te pakken en het drietal, dat in de oorlog heeft meegeholpen geallieerde troepen op de Franse kust te ontschepen, is netjes afgeleverd in Antwerpen. Ze voeren nog in de Golf en waren bijna aan het Kanaal toe met de eerste twee landingsvaartuigen op de sleepkabel twee- en driehonderd meter achter zich toen de runners verontrustende berichten naar de sleper seinden. De dingen bleken lek te zijn en de vier runners konden het met de pompen niet langer klaren. Er kwam bü het uur meer water in de lucht- kasten te staan. Kapitein H. v. d. Burg aarzelde niet lang en de boot, bemand met de stuurman en nog vjjf man, ging op de „Cycloop" over boord. Elk runnerpaar kreeg assistentie van drie man en nadat was onderzocht wat er aan de hand was, was de conclusie er al gauw: die vaartuigen waren niet lens te krijgen. Met de handpompen was niet veel te beginnen. Het water bleef stijgen. De „Cycloop" zette daarna met het vollopende tweetal achter zich aan koers naar de Engelse Zuidkust. Twee dagen en nachten stonden de mannen op de schepen aan de pompen. Toen liep het transport bij Thor- quan binnen. Uit het ruim van de „Cy cloop" werd een bergingspomp te voor schijn gehaald, maar er was niet tegen het wassende water op te werken. Wanneer men er in geslaagd was één luchtkast leeg te pompen, was een andere al weer ge vuld. Aan de wal verkreeg men toen alle medewerking en zelfs de brandweer van Brixham kwam er met de pomp aan te pas. Op een vissersscheepje werd het ap paraat naar de op stoom liggende sleep overgebracht. Toch wilde het met al die pompcapaciteit niet lukken. Het water bleef binnenkomen. Meer dan er werd uitgeslagen. Er werd een Engelse expert bij geroepen en daarna zijn de beide schepen in de baai droog gezet. Niet minder dan vijf ton ce ment is er in elk schip gestort om de lek ken te dichten en de zaak drijvende te houden. Bij elkaar betekende het echter tien dagen oponthoud voor de „Cycloop". Twee en een halve dag later kwamen ze op een Zaterdagavond in Antwerpen aan. Zondagmorgen werd snel gebunkerd, in Vlissingen geproviandeerd en terug naar Bordeaux om de derde te halert»door een woeste zee, waarin vermoedelijk dicht in de buurt de coaster „Josien" met elf op varenden is vergaan. Met lekkage hebben ze toen niet meer van doen gehad, maar de tegenslag was er wel. Eerst trok alles potdicht van de mist bij Bordeaux en daarna moest de sleep drie dagen lang ten anker gaan in de Gironde, op haast twintig kilometer van zee. Ze spartelden de Golf door, maar vlak voor Brest was het weer noodzakelijk een oppertje te zoeken. Een paar dagen heeft de bemanning kunnen uitkijken op de Franse kust in die omgeving. In het Kanaal lag de nieuwe tegenspoed al klaar. Een van de kettingen brak en de sleep moest achter het eiland Wight kruipen, daar het met een dwarsliggende sleep moeilijk trekken is. De mannen van Wijs muller wisten ook op dat moment van aanpakken, want na anderhalf uur zat 'ie er op en kon de chef van de machine kamer, de heer J. Leeflang, de Bolnes diesel weer laten draaien. Op de brug stuurden ze richting Schelde, waar de win ter inmiddels geducht vat had gekregen Prijzen van Maandag. Heilbot 3,10- 2,05, gr. tong 2,41-2,10, gr.m. tong 1,42- 1,22, kl.m. tong 1,33-1,18, kL tong I 1,06- 0,91, kl. tong II 0,90-0,80, tarbot I 2,45- 2,10 per 1 kg. Tarbot II 90, tarbot IV 67- 30, kl. griet 32, tongschar 71-67, kL tong schar 38, sc har tong 41-21, gr. schol 16,50- 8, gr.m. schol 20,50-12, kl.m. schol 47-26, kl. schol I 42-18, kl. schol II 28-11, schar 28-16,50, bot 13-8, v. haring 21-10,50, ma kreel 39-19,50, gr. schelvis 53-40, gr.m. schelvis 55-45, kl.m. schelvis 53-42, kl. schelvis I 53-42, kl. schelvis II 42-18, wij ting 28-13, gr. gul 37-28, midd. gul 40-28, kl. gul 31-20, kl. haai 26-17, ham 82-54, kl. wolf 50-43, poontjes 25-22, kl. koolvis zw. 24-16, kl. koolvis wit 31-26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 144-52, gr. koolvis zw. 56- 46, gr. koolvis wit 67-62, gr. leng 62, gr. wolf 100 per 125 kg. Aanvoer van Maandag: totaal 7500 kisten. Besommingen van Maandag. R053 Dirkje f 14420, IJM 71 Bloemendaal f 9170, IJM16 Bergen f 21940, 2 trawlers met f 28660, VL166 f 7030, HD79 f 7200, SCH 27 f 10780, KW107 f 3700, IJM209 f 6860, IJM204 f 3170, KW45 f 4570, KW127 f 7100, KW95 f 6550, KW37 f 6570, KW17 f 6440, KW84 f 4220, KW74 f 8940, KW15 f 3230, KW26 f 400 deel, KW107 f 2560, KW85 f 5270, KW138 f 3200, KW59 f 2625, KW28 f 3660, KW9 f 3940, KW69 f 3580, KW30 f 1860, KW98 f 910, KW53 f 525, KW77 f 1627, KW133 f 1390, IJM52 f 2190, IJM78 f 690, AM18 f 3780, AM17 f 4028, AM 16 f 2980, R029 f 1730. Loggerbesommingen van gisteren. KW162 f 2560, KW125 f 3700, KW126 f 3550, KW169 f 1300. Om de Kennemer jeugd-damtitel Het jeugdige lid van damclub „Het Oosten" H. v. d. Vossen is er in geslaagd de jeugddamtitel van Haarlem op zijn naam te brengen. De jeugddamkampioen van Groot-IJmui-^ den P. Kok Jr. zal nu tegen hem drie par tijen spelen om de Kennemer damtitel. Woensdag wordt in het clublokaal van Het Oosten te Haarlem de le partij van deze jeugdontmoeting gespeeld; de tweede volgt op Dinsdag 23 Februari te IJmuiden. De winnaar van deze match is dan dam- kampioen van Kennemerland. In de maand Maart zal de jeugdkampioen meespelen om de provinciale damtitel, aan welke strijd Heime Langbroek jeugdkampioen 1953 van Kennemerland, ook zal deelnemen. Voor het examen „Kantoortypist", dat werd afgenomen door de Centrale Bond van Leraren voor de Nederlandse Steno-Unie, zijn geslaagd: mej. J. Lamping, Beverwijk; mej. Douma, Velsen; mej. J. Bruinsma, Be verwijk; mej. J. Eyking. Beverwijk; mej. A. v. d. Wel, Beverwijk; de heer J. de Groot, Beverwijk; mej. A. Lodewijks, Beverwijk; mej. L. de Keizer, Beverwijk; mej. L. v. d. Leden, Beverwijk; mej. A. Burger, Bever wijk; de heer H. Snel, Beverwijk; mej. H. Hilbers, Beverwijk: mej. B. Daalhuizen, Be verwijk; mej. Y. Bron, Wijk aan Zee; mej. N. v. d. Bos, Velsen-N.: mej. I. de Bie, Wijk aan Zee; de heer F. Fluitman, Beverwijk; mej. R. van Dam, Velsen-N.: mej. R. Schotel, Beverwijk; mej. A. de Vries, Beverwijk; mej. C. v. d. Aart, Velsen-N.; mej. T. Ven- nink, Beverwijk; mej. A. Koeman. Velsen- N.; de heer G. v. d. Kolk. Velsen-N.; de heer P. Wissenburg. Beverwijk; mej. M. Hensen, Beverwijk; mej, A. van Lieshout. IJmuiden; de heer P. Vink, Beverwijk; de heer Th. v. d. Bijl; Velsen: mej. G. Lijnslager, Bever wijk; mej. M. Slikker, Beverwijk; de heer H. Wold, Beverwijk; mej. R. Bakker, IJmui den; mej. T. Traikin, Beverwijk; mej. M. Schoot, Velsen. Voor het examen „Kantoorstenograaf Ne derlands 130" slaagden: mej. Wijnberg, Vel sen-N.; mej. L. Jonker, IJmuiden; mej. Th. Brasser, IJmuiden; voor het examen ..Kan toorstenograaf Engels": mej. R. Geiteman, IJmuiden; mej. M. Meyer, IJmuiden; mej. A. Amiabel, Beverwijk, mej. R. de Roever, Beverwijk; voor het examen ..Kantoorsteno graaf Frans": mej. Corrie Huisman, Bever wijk. Het diploma „Nederlandse Handelscor respondentie" werd behaald door de heer A. Scheffers, Velsen-N.; het diploma „Franse Handelscorrespondentie" door mej. E. Sol- kema, IJmuiden; het diploma „Engelse Han delscorrespondentie": door de heer A. de Back, Velsen en het diploma „Duitse Han delscorrespondentie" door de heer P. Been tjes te Heemskerk. DINSDAG 16 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur, „Het duel in de Silver Creek". „Fryske Trou", Friese Vereniging te Vel- sen-IJmuiden, 20 uur: Ned. Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan, toneelvoorstel ling. „Felison", expositie van werk van Dick Zwier, Heidestraat, geopende van 19 21 uur. SANTPOORT R.K. Gem. Toneelver. „GETOSA", 20 uur, „Zomerlust", toneeluitvoering. Toneelgroep Uylenspiegel, 20 uur, „De Weijman", toneeluitvoering. WOENSDAG 17 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het duel in de Silver Creek". Jan Ligthartschool. 20 uur, ouderavond, lezing. ..Felison" als Dinsdag. SANTPOORT R.K. Gem. Toneelver. „GETOSA", 20 uur, „Zomerlust", toneeluitvoering. op het water. Het bleek niet mogelijk naar Antwerpen op te stomen. Eerst zat het potdicht van de mist de loods was al aan boord en moest de sleep ten anker gaan en vervolgens kwam men moeilijk vooruit door de ijsvelden, waarbij het kruimelijs de filters verstopte en de ma chinekamer vier man tegelijk handen vol werk gaf. In Vlissingen zat het er op voor de „Cycloop" en zijn dertien mannen. Na drie en een halve maand legden ze op de IJmuidense pieren aan en meerden af bij de Kleine Sluis. Die „Cycloop" is een fijn schip gebleken, dat weten ze je alle maal te vertellen. En maar wat graag gaat het hele stel straks voor de volgende reis naar zee. Misschien naar Ierland wat bag- germateriaal wegbrengen. Wat ze daarna zullen ondernemen, staat nog niet vast.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7