Niet de minste voortgang ten aanzien van Oostenrijk Weerbericht Vietminh-offensief zal zich eerst op Moeong Sai richten Denkend over Berlijn Berlijn loopt ten einde Minister Staf in de V.S. gearriveerd Belgen herdenken Koning Albert I Het woord is aan Het blijft nog vriezen 68e JAARGANG No 187 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 Noorwegen wijst Russisch protest af Russische orders voor Britse industrie Prinses Marijke wordt morgen zeven jaar Ameland kreeg meel en post Franse duikers willen nóg dieper Vergoeding voor blokplocg- uitrustingen van B.B. Koning Boudewijn legt eerste steen voor grote bibliotheek Kassier in Made kon twee overvallers aan Relletjes in Calcutta, 4 doden, 65 gewonden Hoge Raad over termijn van gevangenhouding Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29Se JAARGANG No 35 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman DE HOLLANDER die nadenkt over drie weken mislukte onderhandelingen tussen de machtigen van Oost en West moet wel door een gevoel van machteloosheid be slopen worden. Als hij zich niet bepaalt tot wat spottende, misschien, honende op merkingen moeten zijn gedachten wel in die richting gaan. Zij betreffen dan niet alleen zijn persoon maar ook ons volk. Wij als volk kunnen geen directe invloed op dergelijke onderhandelingen uitoefenen. Zij worden alleen door vertegenwoordi gers van de grootste mogendheden ge voerd. Hun falen betekent een voortdu ren van de oorlogsdreiging en wij kunnen ons slechts troosten met het verschijnsel, dat die in de laatste tijd minder acuut is geworden, al betekent mislukken van overleg dat de bewapeningsrace zich voortzet en de dreiging dus blijft bestaan. Men moet zich in dit laatste niet vergis sen. Onlangs heb ik nog in een beschou wing, die vóór de conferentie van Berlijn was verschenen, de positieve uitspraak gelezen dat geen derde wereldoorlog ko men zal omdat de ontwikkeling der strijd middelen de wereld stelt voor de keuze tussen vernietiging en vrede. Het is een overtuiging die eerder geuit is, door som migen nog met grote zekerheid in het tijd vak tussen de eerste en tweede wereld oorlog. Men kan natuurlijk aanvoeren dat atoomwapens toen nog niet bestonden en dat die pas het schrikbeeld der totale ver nietiging hebben opgeroepen. Men ver geet dan dat in die tijd het schrikbeeld van de gifgas-oorlog, later nog vermeer derd met dat van het bacteriologische strijdmiddel, ontzetting wekte en dat in de tweede wereldoorlog geen van die mid delen is toegepast nadat het gifgas in de eerste, in de Spaanse burgeroorlog en in de Italiaanse aanval op Abessinië telkens was gebezigd. Gebleken is dat oorlog ge voerd kan worden zonder dat men de meest-vernietigende strijdmiddelen waarop men de weerslag, die men niet voldoende kan afweren, vreest worden toegepast. En dan moet nog maar blijken wat een strijdende partij, die eenmaal in hopeloze positie zou zijn geraakt, tenslotte zou kunnen doen. Dat weet niemand; het is ook niet te voorspellen. De mening, dat oorlog tenslotte uitge roeid zal worden door de vernietigende kracht der strijdmiddelen doet denken aan het uitdrijven van de duivel met Beëlzebub. Ik geloof er niet aan. Het is waar dat kleine grensincidenten, die bij reeds bestaande spanning in vroeger tij den oorlog konden doen uitbreken, tegen woordig die uitwerking niet meer hebben. Op dit punt schijnt meer bezinning te zijn gegroeid. Maar andere aanleiding kan zich doen gelden, zoals de historie wel bewe zen heeft. Het blijft naar mijn mening waarheid dat de mens zelf de oorlog als strijdmiddel zal moeten uitbannen, wel bewust en niet nis een soort beloning voor zijn uitvinding en fabricage van al te gru welijke en vernietigende strijdmiddelen. Als hij daarin tenslotte slaagt zal hij niet de onvrede die tussen mensen bestaat «n die zich in zo talloze vormen in het dage lijks leven voordoet hebben uitgeroeid, maar slechts het exces, de uiterste ont aarding van die onvrede. Het is niet on denkbaar dit te bereiken. Het eist hard nekkig volhouden, aandringen, overtuigen. En al worden de vertegenwoordigers van kleine volken niet uitgenodigd om deel te nemen aan de onderhandelingen der machtigsten, zij kunnen toch indirect hun invloed doen gelden. Zulk een mislukking behoeft trouwens niet definitief te zijn. Dat zal Berlijn wellicht niet blijken te wezen. Het is zeker dat een der dingen die kleine volken kunnen doen is, zich niet door strijdgeest te laten bevangen, zich niet m domme bewondering aan oor logstuig te vergapen en zich welbewust te blijven van de noodzaak, onverpoosd voor vrede te blijven ageren en zich bij ieder streven naar oplossing van conflict aan te sluiten. Het klinkt eenvoudig, het schijnt vanzelf te spreken, maar als men het overdenkt als offers gebracht moeten worden, al is het alleen maar in „pres tige", is het zo eenvoudig niet. Toch ligt in die richting de enige weg. Er kunnen situaties ontstaan, wellicht op korte ter mijn, waarin de houding van kleine mo gendheden van beslissend belang zal zijn voor een gunstige ontwikkeling van zaken. Laat men dat eens in herinnering houden. De kans dat m zulk een situatie gedacht zou worden: wij kunnen ons wel een eigen standpunt veroorloven: de groten maken het toch uit, is een kwade moge lijkheid, waarbij een verkeerd beeld zou ontstaan. Het is nooit goed. aan te nemen dat wij geen invloed hebben. Geen directe invloed op bepaalde gebeurtenissen bete kent niet: geen indirecte invloed in het algemeen. Het betekent evenmin: geen invloed in beDaalde situaties. Naar quali-, teit spreekt Nederland in de wereld zijn woordje wel degelijk mee, als het dat op de juiste momenten met de juiste tact en beleid doet. R. P. Oölo (Reuter) - De Sovjet-Russische zaakgelastigde heeft bij het Noorse minis terie van buitenlandse zaken een protest ingediend tegen de behandeling van een Sovjet-attaché in Oslo, die. naar men zegt, op straat door de Noorse veiligheids dienst was aangehouden en beschuldigd van samenwerking met de Noren, die in arest zijn en zich wegens spionnage zullen moe ten verantwoorden. Men had daarbij de Sovjet-attaché verzocht het land niet te verlaten. De ambassadeur. Avanasiev, is Maandagavond naar Moskou vertrokken. Volgens een krantenbericht was hij verge zeld van de attaché. Reuter wijst er op, dat het vertrek van de attaché reeds voor het incident vaststond. De Noorse regering heeft het Russische protest van de hand gewezen. Het is niet juist, aldus de aan de Russische zaakge lastigde te Oslo, Moljakov, overhandigde nota, dat een Noorse inspecteur de Rus sische attaché, Mesjewitinov op straat had aangehouden en hem „uitdagende voor stellen" om niet naar de Sovjet-Unie terug te keren, had gedaan. De inspecteur had Mesjewitinovs aandacht gevestigd op de arrestatie van Asbjoern Sunde, een van spionnage beschuldigde Noor, waarmede de Russische diplomaat contact had onder houden, aldus de nota. BERLIJN, 17 Februari (Reuter) „De vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben Dinsdag niet de minste vordering gemaakt bij hun besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk", aldus verklaarde een Britse woord voerder na afloop van de 23ste bijeenkomst (de vierde waarop over Oostenrijk is ge sproken) te Berlijn. Hij voegde hieraan toe dat de bespre kingen over Oostenrijk Donderdag de laatste dag der conferentie zullen wor den besloten. De Britse, Franse, Amerikaanse en Oostenrijkse ministers van Buitenlandse Zaken hebben hun Sovjet-Russische col lega Molotov Dinsdag opnieuw medege deeld bereid te zijn het ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk in de oorspronke lijk overeengekomen vorm te tekenen, daarbij hun goedkeuring hechtend aan de Russische lezing van vijf omstreden arti kelen, doch zij konden niet instemmen met de na deze bereidverklaring door de Sov jet-Unie voorgestelde wijzigingen. Molotov 'heeft echter, ondanks herhaald aandringen van zijn vier collega's, gewei gerd zijn wijzigingsvoorstellen in te trek ken. De belangrijkste van deze wijzigmgen was, als gemeld, het voorstel om de bezet tingstroepen tot het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland in Oostenrijk te doen blijven, „opdat er geen nieuwe Oostenrijkse vereniging met Duitsland kan komen". Volgens Foster Dulles is deze Sovjet- Russische eis gegrondvest op de wens de Russische troepen in Hongarije en Roe menië te handhaven daar met de rege ringen dezer landen is overeengekomen dat de Sovjet-strijdkrachten daar kunnen blij ven. zolang zich Russische strijdkrachten in Oostenrijk bevinden, waarmede de Sovjet- Unie verbindingen moet kunnen onder houden. Nieuw Russisch amendement Molotov heeft Dinsdag een nieuwe wij ziging van artikel 33 van het ontwerp verdrag voorgesteld, welke evenwel door de vier andere ministers is verworpen. Deze wijziging hield in dat, terwijl de vier bezettende mogendheden hun bezet tingsstrijdkrachten zullen handhaven tot het sluiten van een Duits vredesverdrag, zij verplicht zullen zijn niet later dan 1955 opnieuw te beraadslagen over een datum voor de terugtrekking harer troepen. Eden, Foster Dulles, Bidault en Figl ver klaarden dat dit amendement geen wij ziging betekende van het oorspronkelijke Russische voorstel en dat het slechts zou neerkomen op het met achttien maanden verschutven van de gelegenheid, welke zich thans voordeed om een einde te maken aan de reeds negen jaar durende bezetting van Oostenrijk. Molotov verklaarde dat de Sovjet-Unie heeft voorgesteld het artikel over de blij vende bezetting van Oostenrijk in het ont werp in te lassen met het oog op de voor genomen instelling ener West-Europese Verdedigingsgemeenschap welke de weg zou openen voor een wedergeboorte van het Duitse militarisme, die op haar beurt weer een vereniging van Oostenrijk met Duits land mogelijk zou maken. „De geschiedenis heeft aangetoond dat een aansluiting van Oostenrijk bij Duits land zich kan voltrekken buiten de wens of wil ener Oostenrijkse regering", aldus Molotov. M -s« a-demonstraties Aan het einde van de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier Donderdag, zullen zowel in Oost als West-Berlijn grote massa-bijeenkom sten worden gehouden om te protesteren tegen het falen van de conferentie om overeenstemming te bereiken over de Duitse hereniging. De communisten hebben bekendgemaakt dat zij van plan zijn Donderdagmiddag een grote bijeenkomst te organiseren op een steenworp afstand van de Westelijke sec toren om te demonstreren voor de Russi sche voorstellen betreffende de Duitse kwestie. De communistische bekendmaking volgde op een oproep van de West-Ber- lijnse vakvereniging om mee te doen met een .stille fakkeloptocht" in West-Berlijn op Donderdagavond als protest tegen de Russische pogingen om een Duitse hereni ging te beletten. De Oostenrijkse socialistische partij heeft de inwoners van Wenen uitgenodigd om „hun mening bekend te maken" over de resultaten van de conferentie van de grote vier in Berlijn op een enorme massa bijeenkomst aanstaande Vrijdag. De stads politie is onmiddellijk begonnen maat regelen te nemen om ongeregeldheden te voorkomen. MOSKOU. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft bekend gemaakt, dat het ministerie voor de buitenlandse handel van de Sov jet-Unie contracten heeft gesloten met En gelse firma's tot een bedrag van 193 mil- lioen roebels. Berekend naar de officiële Russische wisselkoers is dit ongeveer 173 millioen gulden. Deze contracten, bestaan de onder meer uit bestellingen voor traw lers, textielmaohines en electnsche uitrus ting, zijn gesloten met leden van de groep van 33 Engelse zakenlieden, die deze maand een bezoek aan Moskou brachten en met onafhankelijk optredende Engelse zakenlieden. In een ofliciële Sovjet-Russische mede deling wordt gezegd, dat er in principe ook overeenstemming is bereikt over andere contracten betreffende trawlers, werktuig machines en uitrusting, tot een bedrag van 550 millioen roebel. „Dit zijn de eerste re sultaten", zo wordt in de mededeling ge zegd „en het is te verwachten, dat nog grotere transacties zullen volgen." De eerste maanden van het jaar brengen veel feestvreugde op paleis Soestdijk. Zijn het in Januari de prinsessen Margriet en Beatrix die haar verjaardag vieren, in Februari is het prin ses Marijke die een dag het middelpunt van onze belangstel ling is. Het prinsesje wordt morgen, 18 Fe bruari, zeven jaar. Hier plaatsen wij de laatste foto die van het prinsesje is ge maakt. (Foto Jos Zand voort) Gisteren zijn driemaal zes vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwarden op het vlieg veld te Bailum op Ameland aangekomen met 800 kilo post en 800 kilo vrachtgoe deren, hoofdzakelijk meel. Zeven passa giers werden naar het vaste land en een naar het eiland gebracht. De postboot „Waddenzee", waarmede men de dag tevoren vergeefs trachtte Holwerd te bereiken, heeft gisteren zijn poging niet herhaald en ligt nog steeds aan de steiger te Nes. (Reuter) Van Franse militaire zjjde wordt vernomen, dat men verwacht dat de Vietminh eerst alles In het werk zal stellen om het Franse bolwerk Moeong Sal te ver overen. alvorens Loeang Prabang zelf aan 1 te vallen. Moeong Sal. in Franse handen. I betekent een bedreiging van de linkerflank der communistische hoofdmacht. De Viet minh heeft het reeds herhaaldelijk aange vallen, doch krachtige Franse luchtaan vallen en het leggen van een artillerie- spervuur maakte Dinsdag, dat de druk der rebellen afnam. De Franse minister van Defensie. René Pleven, is uitgenodigd voor een bezoek aan Washington, ter bestudering van de mili taire toestand in Indochina met leden van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. Het is onzeker of Pleven met het oog op zijn verdere programma de uitnodiging kan aannemen en men acht het waarschijnlijk, dat generaal Paul Ely. stafchef van de Franse strijdkrachten, die thans bij Pleven DAKAR. (Reuter) De Franse mari ne-officieren die Maandag het werelddiep terecord hebben gebroken door 4.050 meter te duiken, willen in hun diepzeeduiktoestel afdalen tot het diepste punt, dat. er be staat. „Wij willen tot 11000 meter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan komen", zeide Georges Houot. Zijn metgezel Pierre Willm vertelde nog, dat het diepzeetoestel een uur op de zeebo dem was gebleven. „We kwamen terecht op een bed glibberig zand. Op een gegeven moment stond ik oog aan oog met een haai van 3 meter lang, gelukkig zat er een dikke patrijspoort tussen". Beide officieren zeiden dat de duiktocht goed was verlopen en dat zij er van over tuigd waren dat zij met het toestel grotere dieptes kunnen halen. Kort voordat zij vertrokken om hun recordpoging te wagen, werden de scheepsbouw kundig ingenieur Henri Willm (links) en korvettenkapitein Nicolas Houot (midden) door een radioreporter geïnterviewd. Weinige uren later waren de beide mannen de helden van de dag met een duik van 4050 meter in de bathysca.ph.~e. in Indochina is, in plaats van de minister zal gaan. Admiraal Arthur Radford. voorzitter van de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven, en Walter Bedell Smith, onder-minister van Buitenlandse Zaken, hébben Dinsdag voor de Amerikapnse se naatecommissie voor buitenlandse aangele genheden verklaringen afgelegd over de militaire toestand in Indochina. Walter Bedell Smi zei: „De commu nistische Vietminh heeft het nodig geoor deeld om, samenvallend met de Berlijnse besprekingen, te pogen een geest van on rust in Indochina te scheppen, doch zij heeft, in militair opzicht, geen werkelijke vorderingen gemaakt. Het is niet de bedoeling Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Indochina te zenden. Admiraal Radford zei: „De huidige mili taire toestand in Indochina is bevredigend. Van militair standpunt gezien is de thans door de communistische opstandelingen bedreigde hoofdstad van Laos. Loeang Pra bang, van geen belang. Bovendien zijn Franse en Laotiaanse leiders van mening Loeang Prabang te kunnen houden". NEW YORK (A.F.P.) De Nederland se minister van Oorlog: en Marine, Ir. C. Staf, is gisteren in Washington aangeko men. Minister Staf deelde verslaggevers in New York mede, dat het doel van zijn be zoek het bespreken van politieke vraag stukken van de samenwerking in de N.A. V.O. is. Een deel van de problemen betreffen de Amerikaanse militaire hulp aan Neder land. Ook zal over het E.V.G.-verdrag worden gesproken, aldus minister Staf. „Het is een voorrecht voor mij weer op Amerikaanse bodem te staan", aldus minis ter Staf. Hij zeide: „Het vervult ons met trots en dankbaarheid, dat wij, ondanks de overstromingsramp die ons land een jaar geleden trof en waarbij zulk een overwel digende solidariteit door onze vrienden in het buitenland werd getoond, in staat zijn geweest economisch op eigen benen te blij ven staan. Wij zijn echter voor de opbouw van onze strijdkrachten nog in sterke mate afhankelijk van de militaire hulp van de Verenigde Staten", aldus minister Staf. „Ik kan u verzekeren, dat het Neder landse volk zich volledig bewust is van het belang van deze hulp voor onze gemeen schappelijke defensie-inspanning." De Nederlandse minister zeide vol ver trouwen te zijn, dat de besprekingen die hij te Washington met president Eisenhower, de Amerikaanse minister van oorlog, Wil son, en militaire leiders zal hebben, vruch ten zullen afwerpen. Hij grondde dit op het feit, dat in eerdere gevallen de Ameri kaanse regering steeds volledig begrip had getoond voor de Necferlandse moeilijk heden. Op de vraag of hij om meer militaire hulp zou verzoeken, antwoordde de minis ter, dat hij misschien wel zou verzoeken om meer uitrustingsstukken van een be paald soort voor de opbouw van zekere eenheden, maar niet om een vermeerdering van de hulp in het algemeen. Het ligt in het voornemen van de minis ter van Binnenlandse Zaken voor de uit rustingen van de blokploegen van de Be scherming Bevolking een vergoeding in geld te vertstrekken aan de betrokken ge meenten of kringen, dan wel deze uitrus tingen van rijkswege te doen verstrekken. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Antwoord van de Eerste Kamer be treffende de begroting 1954 van zijn de partement. (Van onze correspondent in Brussel) Morgen herdenken de Belgen de dag. waarop zij twintig jaar geleden vernamen, dat Koning Albert I te Marche-les-Dames. in de Maasvallei, de avond tevoren van een rotsblok was gestort cn om het leven was gekomen. Die Zaterdagmiddag van het jaar 1934 was Koning Albert naar de Maasvallei ge reden, om een bergtocht te maken. Hij had slechts zijn kamerdienaar Van Dijk. die hem drieëndertig jaar al trouw had ge diend. meegenomen. De Koning zou 's avonds te zeven uur aanwezig zijn op een wielerwedstrijd in het Sportpaleis te Brus sel om er Jef Schcrens, toen reeds wereld kampioen, geluk te wensen. De trouwe Van Dijk was op dat moment echter op zoek naar zijn Koning, die een ervaren Alpinist was. Had hij de Alpen en de Dolomieten riet bestegen? Was het het noodlot, dat de rots, die de Koning in de gemakkelijke Maasvallei wilde bestijgen, luisterde naar de naam van Rocher de Bon Dieu? ((rots van de goede God). Rond zes uur 's avonds begon Van Dijk. bijgestaan door twee houthakkers, en de chauffeur van een vrachtwagen in het bos en op de rotsen te zoeken. Te zeven uur werd het kasteel van Laeken verwittigd. Tot half twee 's nachts zochten leden van de hofhouding, die intussen waren gearri veerd, naar de Koning. Het was graaf Xavier de Grürone, die het stoffelijk over schot van de Koning vond. Albert had zich op een vooruitstekende rots, die zich als een toren boven het landschap verhief, ge waagd. Het zware rotsblok was omgeslagen, en sleurde de Koning mee de diepte in. Hij viel met het hoofd naar beneden op een twaalf meter lager liggende rots, waardoor zijn schedel verbrijzeld werd. Enkele uren later wisten millioenen Bel gen het ontzettende nieuwsKoning Albert was niet meer. Op verzoek van Koningin Elizabeth en Koning Leopold werd in 1935 het Koning Albertfonds ter nagedachtenis van de over leden vorst opgericht. Het was de bedoe ling Koning Albert te gedenken door het bouwen van een grote nationale biblio theek, de „Albertine". Deze bibliotheek zal thans gebouwd wor den op de Mont des Arts, een heuvel in het hart van Brussel, waar vorig jaar het Ruiter-monument voor Koning Albert werd onthuld en waar gisteren door de jonge Koning Boudewijn, in aanwezigheid van de leden der regering en talrijke auto riteiten. de eerste steen voor de nieuwe bibliotheek werd gelegd. Deze bibliotheek zal op staatskosten wor den gebouwd. De bibliotheek zal in 1958. het jaar. waarin te Brussel een wereldten toonstelling zal worden gehouden, officieel geopend worden. In zijn rede noemde Koning Boudewijn de nieuwe bibliotheek., die een enorm groot gebouw wordt, een „tempel van menselijk denken, waar de elementen van het intel lectueel werk verzameld zullen worden." Ongeveer om half negen gisteravond is de kassier van de Boerenleenbank te Ma de (Noord-Brabant) In zijn kantoor door twee personen overvallen. Een van de overvallers plaatste een pistool tegen het hoofd van de kassier. Deze behield echter zijn tegenwoordig heid van geest en wist het wapen te be machtigen. In een hevig gevecht met een van zijn belagers kreeg hij een tweede wapen in handen, benevens een gummi stok. Achteraf bleken het alarmpistolen te zijn. De twee aanvallers, die niet gemas kerd waren, sloegen op de vlucht met achterlating van een actetas. Zij verdwe nen in een verderop geparkeerde luxe auto, waarvan het nummer niet precies door de aangevallene kon worden opge geven. Door het resoluut optreden van de kas sier is het de heren niet gelukt iets mee te nemen. DIT. NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Ook de minister van Binnenlandse Za ken kan het niet bewonderen, dat burge meesters zich er toe lenen, gesierd met de tekenen van hun ambt, bloemen-, fruit-, kaas-, zeil- en andere „koninginnen" officieel te ontvangen. De minister vindt echter geen aanleiding aanwezig tot een officiële „wenk" aan de burgemeesters, zich hiervan te ont houden. Hij geeft er de voorkeur aan, hun vrij te laten in de beoordeling van hetgeen de handhaving van de waardigheid van hun ambt op dit stuk meebrengt. C h a m f ort Af en kan zich niet voorstellen hoeveel geest er nodig is om nooit belachelijk te zijn. In Calcutta is het gisteren rumoerig ge weest. De politie moest van traangas en de vuurwapens gebruik maken om de mensen in bedwang te houden, die protesteerden tegen de arrestatie van een aantal stakende onderwijzers. De betogers staken trams en autobussen in brand, sloegen ruiten in, vernielden winkels en lichtmasten. Er zijn vier doden en 65 gewonden ge vallen. In een communiqué van de regering wordt gezegd, dat men met behulp van soldaten de toestand tegen middernacht onder controle had. Het aantal arrestanten bedroeg 44. Acht van de gearresteerden zijn leden van de wetgevende raad van West- Bengalen. In zes uur tijds werd de brandweer van Calcutta 28 maal gealarmeerd. In twaalf gevallen kon geen hulp worden verleend door het optreden van de menigte. Buitenland De Hoge Raad heeft heden uitgesproken dat een bevel tot verlenging der gevangen houding ook voor een kortere termijn dan 30 dagen kan worden gelast. Het gerechtshof te Amsterdam had na melijk een beschikking van de rechtbank aldaar, waarbij de gevangenhouding van W. K. in het Huis van Bewaring werd ge last voor een termijn van 10 dagen, vernie tigd. Het hof oordeelde namelijk dat de wet niet toelaat dat wordt afgeweken van de termijn van 30 dagen verlenging ge noemd in art. 67 van het Wetboek van Strafvordering. De Hoge Raad was echter van oordeel, dat het tweede lid van art. 67 in die zin kan worden verstaan, dat zo danige termijn ook voor kortere termijn kan worden gelast. Het K.N.M.I. deelt mede: Doordat het weer in ons land nu onder invloed is gekomen van een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van Noorwe gen tot over de Golf van Biscaye, wordt de wind steeds zwakker en komt er een einde aan de aanvoer van kou uit het Oosten. Over de Britse eilanden nadert heel lang zaam het front van een bij IJsland gele gen depressie. Dit front zal ons morgen niet bereiken, maar wel is het mogelijk, dat het de bewolking weer doet toenemen. Deson danks zal in het hele land de vorst zich weten te handhaven. Er is enige kans, dat het de komende nacht in het Zuidoosten van het land harder vriest dan in het Noorden. Boven Noord-Europa bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat in vrijwel geheel Noorwegen, Zweden en Finland'strenge vorst veroorzaakt. In de buurt van Stockholm vroor het vanmor gen 20 graden, in het midden van Finland 25 tot 26 graden. Langs de Zuidkant van het hogedrukgebied is de laatste dagen veel koude lucht over Polen en Noord-Duits- land naar het Westen gestroomd, zodat in Stettin vanmorgen het kwik eveneens op 20 graden stond. Kouder werd het ook in Noord-West-Duitsland en in het Noorden van ons land. Tien graden vorst werd ge meld uit Hamburg, 11 graden uit Hanno ver en 7 graden uit Groningen en Leeuwar den. Elders in Nederland vroor het 2 tot 5 graden. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand 5e E 2 ÏEJ cs sa iï -r- z£ Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome licht bew. sneeuw sneeuw sneeuw mist N 3 -20 0 ONO 2 -11 - windstil -11 0,1 O 7-5 0,1 windstil geheel bew. O 4 geheel bew ONO 2-2 0 geheel bew. N 5 geheel bew. N 4 (geen opgaaf ontvangen) zwaar bew. O 2 10 zwaar bew. O zwaar bew. O nevel NO sneeuw NO Poolsneeuw NO geheel bew. NO onbewolkt O (geen opgaaf ontvangen) sneeuw windstil -2 4 regen windstil 7 2 1 0 -2 0 -0 0 3 0 4 -14 - 4 -12 3 4 -1 0,1 2-3 3 -1 0.1 1 0 6 0 Neerslag laatste 24 uur WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Plaatselijk opklaringen. In het Noor den en Westen van het land kans op lichte sneeuwval. Weinig wind. In de nacht en ochtend lichte, op enkele plaatsen matige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 18 Februari Zon op 7.51 uur. onder 17.58 uur. Maan op 19.09 uur. onder 7.44 uur. Maanstanden 26 Febr 0 29 uur- Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Februari Hoog water: 3.49 en 16.00 uur. Laag water: 11.41 en uur. Donderdag 18 Februari Hoog water: 4.25 en 16.33 uur. Laag water: 0.00 en 12.21 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1