Britten ontsticht over handelspact met Japan Problemen Agenda voor Velsen Het N.Ph.O. voor de televisie in het Minerva Theater Kort en bondig Minister Butler had weinig keus en het zal zo'n vaart niet lopen Stevige eters in Italië „Het Masker" speelde blijspel „De Fuik" op de honderd velden Westfriese Flora heden geopend Vanmorgen in de Vishal WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 7 Dekens, messen en auto's (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Hilversumse fabriek koopt de N.V. „Trio'' Wethouder De Boer over Jan Ligthart Functiewisseling P.E.N. Hoofdprijzen Staatsloterij (Van onze correspondent in Londen) Nog enkele maanden en dan liggen er weer Japanse artikelen in de Engelse win kels. Voor het eerst is namelijk de invoer van sinds de oorlog geweerde Japanse goe deren in Engeland weer toegestaan. Het pas door Engeland met Japan afgesloten handelsverdrag is overigens met gemengde gevoelens ontvangen en een aantal bladen, herinnerende aan de vroegere moordende, unfaire Japanse concurrentie, spreekt over het „zwarte pact". Natuurlijk kan de conservatieve regering er niet van worden verdacht het Britse rijk een dolkstoot in de rug te willen toebren gen en het verdrag is niet afgesloten om Japan een plezier te doen, maar uit bittere noodzaak, om de Britse export te bevorde ren, waar immers alles om draait. Het twijfelachtige is echter, dat sommige industrieën er door in de knel kunnen ko men. In Lancashire, dat grote ellende heeft gekend door Japans nietsontziend optreden op handelsgebied van voor de oorlog, heerst ongerustheid. Het is echter overdreven om te spreken van consternatie, zoals sommi gen doen. Want de katoenindustrie zit nog lange tijd vol orders. De Britse regering is niet blind voor de aan het verdrag kle vende bezwaren, maar gelooft, dat de En gelse katoenindustrie thans minder kwets baar is dan vroeger. Japanse concurrentie is onvermijdelijk, maar het is een stap voorwaarts, dat de Ja panners thans bereid zijn tot normale handelsbetrekkingen inplaats van zich aan niemand en niets te storen. En Engeland heeft sinds de oorlog in Japan de grondslag gelegd voor een exportmarkt, die men niet zonder meer wenst prijs te geven, zeker niet aan Duitsland. De overeenkomst brengt belangrijke voordelen mee voor de afzet van Britse wollen goederen, motorfietsen, auto's, vliegtuigen, olie, chocolade, cacao en suikerwerken en vooral ook van wollen en kunstzijden stukgoederen. Verder is de weg vrijgemaakt voor Britse films. Butler spant zich in om de leuzen der handelsverruiming tot werkelijkheid te maken, al stuit hij daarbij op het verzet van doorgewinterde protectionisten in eigen rijen, die hem ervan beschuldigen, dat hij in Sydney de belangen van het Em pire onvoldoende heeft behartigd. Ook dit is nonsens. Butler is echter een verlichte conservatief, die een exclusief stelsel van voorkeursrechten uit de tijd acht. Op bescheiden en realistische wijze streeft hij er naar, om een einde te maken aan de verstarring van de wereldhandel. Wat het verdrag betreft acht de regering de afgekondigde regeling gunstiger voor Engeland dan voor Japan. Wij zijn niet meer in 1929. Goedkope Japanse artikelen zijn zeker op het ogenblik een legende, omdat er in Japan, hoofdzakelijk als ge volg van de legering der Amerikaanse troepen, een zekere inflatie heerst. Japan staat vooral voor zijn aankopen van Australische wol bij het sterlingblok in het krijt en zou zonder het pact genood zaakt zijn hetzelfde te doen wat Engeland heeft gedaan, namelijk de invoer drastisch verminderen. Het politieke motief om Japan als handelspartner op te kweken is, te voorkomen dat het door ontwrichting en armoede extremistisch zal worden. Japanse artikelen zoals speelgoed, papier, borstels en bezems, gloeilampen, knopen en aardewerk en ook confectie, zullen wat Engeland betreft aan strikte contingente- ring gebonden zijn, die bovendien na ^en jaar kan worden herzien. Belangrijk voor de textielindustrie is de (Van onze correspondent in Rome) De Italiaanse keuken met zijn spaghetti, heerlijke visschotels err lamsbouten, is te recht onder de fijnproevers beroemd. Maar er zijn kennelijk Italianen, die er niet tevreden mee zijn en wel eens wat an ders willen. Het eerste bericht kwam uit Catania, waar een man, die wegens dief stal" in het cachot werd gestopt, de stuk ken van overtuiging (een paar gummilaar zen, die hij droeg toen hij werd gearres teerd en die van diefstal afkomstig waren) wilde doen verdwijnen door ze op te eten. Hij was bepaald een beginneling in het vak en bracht het niet verder dan één laars. In de tweede had hij geen trek meer. Nee, dan Salvatore Scandurra, een Cala- brees, die in circussen pleegt op te treden. Hij is al verscheidene maanden in het vak en had dezer dagen wat last van zijn maag. Men heeft hem geopereerd en de inhoud van zijn maag geeft een hoge dunk van zijn eetlust. Er waren 27 verroeste zakmes sen, acht sleutels, een metalen ketting, een groot aantal theelepeltjes, wat vorken, een paar kilo spijkers, wat glaswerk en enkele dozijnen scheermesjes. Voordat hij circus- artist werd, was Scandurra chauffeur van de vermaarde monarchistische politicus, prins Alliata van Monteale. Tijdens de laatste verkiezingscampagne heeft hij de prins begeleid en in die dagen vier pakken verkiezingsformulieren en een met gan zenveren gevuld kussen verorberd. Ten slotte at hij het stuurwiel van 's prinsen auto op. Zoals gezegd, is hij enkele dagen gele den geopereerd en ligt hij nu in het zieken huis te Napels. Op een morgen bemerkte de zuster, die het toezicht heeft in de zaal waar hij zich bevindt, dat één van zijn beddelakens ontbrak. De zaak werd opge lost toen Scandurra's zwager hem kwam bezoeken. „Dat spreekt vanzelf", zei dit familielied, „als Salvatore geen behoorlijk eten krijgt, ik bedoel glas- en aardewerk, wat sleutels en messen en zo, eet hij altijd zijn kleren op of de lakens en dekens van zijn bed." Hij heeft overigens een concurrent, dit maal een Siciliaan. Het gaat hier om een weddenschap en het slotbulletin moet nog verschijnen. In Catania is namelijk een man, die ik „een stevige eter" zou wil len noemen, bezig een automobiel op te peuzelen. Hij heeft bedongen, dat men hem een maand tijd laat, maar dan zal er ook niet het kleinste schroefje, geen splintertje van de ruiten en geen stukje leer van de zittingen meer over zijn! Als hij het haalt, waaraan hij niet twijfelt, krijgt hij een nieuwe auto ter beloning. voortgezette invoer van Japanse ruwe on gebleekte katoen, die na bewerking op nieuw geëxporteerd wordt, voornamelijk naar Oost-Afrika. Kleine invoer De lijn, die de Engelse handelspolitiek thans volgt ten aanzien van Japan komt overeen met die van Nederland. Het blijft bij een betrekkelijk kleine Japanse invoer. De Britse koloniën echter worden thans voor een groter hoeveelheid Japanse goe deren opengesteld dan tevoren, hetgeen hun eigen uitvoer naar Japan ten goede zal komen. De Japanse invoer blijft echter gebonden aan invoervergunningen, die ge makkelijk weer worden afgeknepen, als dit noodzakelijk mocht blijken. De grotere Japanse invoer overzee bete kent tevens een aansporing om de doel matigheid van de Britse industrie, zolang concurrentie ontwend, op te voeren. Speciaal geldt dit voor de fabricage van katoenen stoffen, die ten dele met ver ouderde machines en methoden werkt. Als Lancashire niet in staat is zich in de Britse overzeese gebieden te handhaven, dan kan ook de regering er niets aan doen, om dat de koloniën tenslotte niet gedwongen kunnen worden de duurdere Britse produc ten te kopen. Japan zou jn dat geval op deze voor En geland averechtse wijze een belangrijke grief onder de inheemse bevolking wegne men. De regering krijgt het verwijt te horen, dat zij het verdrag heeft afgesloten zonder de industrie en vakbeweging te raadplegen en ook dat zij te snel heeft gehandeld, om dat Lancashire juist moeizaam bezig is zich aan de behoeften der koloniale afzetgebie den aan te passen. De katoenspinners en ook de pottenbakkers van Cheshire hebben hun misnoegen geuit. De opwinding draagt evenwel een kunst matig karakter, omdat geen enkele afge- vaardige van Lancashire mag zeggen, dat hij het Japanse pact goedkeurt. Lancashire heeft thans geen reden voor paniek omdat men zich daar de laat ste tientallen jaren heeft gespecialiseerd in kwaliteitsartikelen, waartegen de Japan ners het niet opnemen. De Haarlemse toneelschrijver Henk Bak ker, die de laatste tijd niet meer zo pro ductief als vroeger lijkt, heeft betere stuk ken op zijn naam gebracht dan het blijspel ,,De Fuik", dat hij schreef in samenwer king met Ed. J. M. Terlingen. Het is de volkomen pretentieloze historie van een zekere Peter Bax, de traditionele vrijge zel, die door zijn gewiekste huishoudster danig in de luren wordt gelegd en aldus argeloos de fuik binnenzwemt, die zij han dig voor hem heeft opengezet. Onder het voorwendsel zijn dienst wegens huwelijks plannen te moeten verlaten en daardoor naar een opvolgster uit te zien, smokkelt zij een nichtje bij Peter in huis, dat vroeger door hem de deur gewezen is, omdat zij haar toneelroeping wenste te volgen. Deze neèmt onversaagd aan de comedie deel door haar talenten als actrice te bewijzen en een met veel bravour een tweetal huis houdsters voor te spelen. De eerste, Bertha Bloem, is een schoonheid om van te ijzen en een geslaagd object voor een huive ringwekkende nachtmerrie. Maar het tweede type weet in de gedaante van een beminnelijk-kwieke Vlaamse onbewust het hart van haar oompje te veroveren, zodat hü zich tenslotte maar met het bedrog verzoendt. Ook haar echtgenoot, die even eens daadwerkelijk aan deze comedie heeft deelgenomen, kan thans genade bij hem vinden, waarmee dan het zoveelste zon nige einde van een blijspel is bereikt. Een tamelijk gezochte geschiedenis dus, die nochtans ook de leden van Het Mas ker Donderdag en gisteren in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk enige vrolijke uren heeft bezorgd. Deze R.K. Toneelgroep speelde het stuk onder regie van de heer A. van Zijl als bijdrage aan de Vastenavond viering, hetgeen de keuze begrijpelijk maakt. Over het algemeen waren de dames- rollen dit keer sterker bezet dan die van de heren. De dames de Goede-Bersee, Gel dermans-Groen, Gerda Konijn en A. Rijs vormden een genoegelijk kwintet, dat de lachers met recht op haar hand wist te krijgen. Bij de heren was Adr. v. d. Plas de sterk ste troef, die van het glundere oud-apothe- kertje op vrijersvoeten een vermakelijke typering gaf. Na hem dient Th. Dudink nog te worden genoemd als Peter Bax, de tra ditionele kribbige blij spel-vrij gezel Verder speelden B. v. d. Plas en A. Schol respectie velijk een verzekeringagent en een zeeman, waarnaast de rechercheur van Chr. de Goede met meer autoriteit had kunnen op treden. JAN VAN DAM Het eindspel is verreweg het moeilijkste deel van het damspel, als gevolg van de uitwijkmogelijkheden van het schijvenmateriaal. Een leidraad om in onberekenbare eindspelen zo goed mogelijk te spelen is, aan te sturen op een bepaalde controle over de mogelijkheden en het spel van de tegenstander beperkingen op te leggen. Heeft: de speler enig „houvast" bereikt, dan moet worden aangstuurd op steeds terugkerende spelgangen, welke door studie de speler bekend kunnen zijn. Onderstaand voorbeeld kwam voor in het IJmuider Vuurtorentournooi. Met het circus Amar gaat de beroemde clown Grock binnenkort een wereldtoumée beginnen. De 75-jarige Grock bezig met zijn requisieten in de werkplaats van zijn villa te Imperia (Italiaanse Riviéra). Op de in Amsterdam gehouden verifi catievergadering van crediteuren der N.V. Trio tapijtfabrieken te Huizen zijn de cura toren niet overgegaan tot het aanbieden van een accoord. Derhalve zal het bedrijf, dat in staat van faillissement is, worden geliquideerd. De opbrengst van de verkoop maakt het mogelijk, aan de crediteuren 20 pet. uit te keren. De tapijtfabriek van Trio is, naar wij vernamen, overgenomen door de N.V. Cor nells van den Brink's tapijtfabriek te Hil versum. De directie is voornemens de in Huizen aanwezige voorraden na 1 Maart op te weven en het bedrijf geleidelijk over te brengen naar Hilversum, waar het zal worden opgenomen in het eigen fabrieks complex. Het 300 man tellende personeel van Trio komt deels in Hilversum werken, terwijl de ongeschoolden door de N.V. Phi lips, die in Huizen een zich sterk uitbrei dend bedrijf heeft gevestigd, omgeschoold kunnen worden. De spinnerij van de Trio zal worden overgenomen door de N.V. Ba latum, die naast de Triofabrieken ligt. Onder grote belangstelling concerteer-1 werd door de Vlaamse televisie gere de het Noordhollands Philharmonisch Or- i layeerd - een voortreffelijk concert van kest gisteravond in het Minerva-theater te Heemstede voor de K.R.O.-televisie. Een ongewoon en buitengewoon warm werkje voor dirigent, solist en orkestle den om in verblindend licht en een broei- ons N. Ph. O. kunnen beluisteren en het tevens aan het werk kunnen zien. Tweeërlei beeldopnamen werden ge maakt: van het balcon voor het algemeen overzicht van het podium en links van hitte van ik-weet-niet-hoeveel graden het orkest voor bepaalde „close-ups". Wij boven nul, een artistieke taak te vervul- zouden onvolledig zijn, indien wij de om- De zwartspeler heeft voordeel maar voor er tot winst is gekomen, moet men over de voorkennis beschikken waar men heen wil. Maar zoals dit eindspel wordt beslist is al leen al leerzaam vanwege de verschillende Èakkende klassieke winst- en slotstanden. en juweel uit het IJmuider tournooi, waarin het spel in de diagramstand met zwart aan zet steeds verloren is voor wit. Voor degene die ons remise aantoont stel len wij een prijs beschikbaar. ,De stand luidde: zwart: B. Dukel. wit: G. Postma. Zwart 7 stukken op 4, 13, 17, 22, 26, 27, 28. Wit: 15, 29, 31. 36. 37, 39. 46. Zwart is aan zet. Het spel verliep als volg.: 1. - - - 27—32; 2. 39—34. Deze zet is ge dwongen. Ie: Op 4641, 32—38 en wint. 2e: Op 39—34, 32x41, 36x47, 26x37 en de winst is vrij eenvoudig. 2 .32x41; 3. 46x37 28—32; 4. 37x28 22x24; 5. 31—27 26—31; 6. 27—22 17x28; 7. 36x27. De stand van dit eindspel luidt: Wit, 3 stukken: 15, 27 en 34. Zwart: 4, 13, 24 en 28. Zwart aan zet en wint nu op elke spel- gang met een bijzondere fraaie slotstand. 7. - - - 28—33. Nu heeft wit 3 zetten namelijk: le: 34—29, 2e: 27—22 en 3e 27—21. 8 3429 33—39; 9. 29x20 39—44; 10. 20—14 4450; 11. 14—10 50—28; 12. 10—5 28—46; 13. 2722 1319, wint op tempi. 2e spelgang. Keren wij weer naar de laat ste cijferstand als uitgangspunt terug. 1. 28—33: 2. 27—22 33—38; 3. 22—17 38—43; 4. 17—11 A 43—48; 5. 11—7 48-25; 6. 7—2? 25—30 wint. Of 17—1 13—18 wint. zwart: J. Braveboer wit: Opa v. d. Bos 3e spelgang. 1. 28—33 2. 27—21 33—38; 3 21—17 38—43; 4. 17—11 43—38; 5. 34—29 24x33; 6. 11—7 33—39 en wint klassiek. Onderstaand eindspel kwam voor in de onderlinge competitie van DCIJ. Het is zo'n eindstand, waarin zeer vele spelers de draad kwijt raken. „pa" was aan ze* en speelde met de dam naar 46—32. Nu is het leerzaam, nauwkeu rig na te gaan waarom zwart is verhinderd dam te offeren met 50—33. Dan ontstaat de volgende fraaie winstgang, welke op een overbekende wijze tot stand komt, doch voor het bord door vele spelers wordt vergeten. Dus uit de diagramstand 4632, 5033?, 29x38, 20x40, 32—28, 25x34, 38—32, 40—45. 28—50, 15—20 en met 32—27 is de winststel- lying compleet. Om te onthouden! Maar wat moet er nu worden opgebouwd om tot winst te komen? Het witte stuk kwam van 36 op dam in de partij. Nu geloven wij nog niet dat dit zo maar kan gaan zonder remiseverzuim van zwart. Maar aangenomen dat de damlijn met stuk 36 wordt bereikt, wat dan? Met de 2 dammen en 4 witte stukken is niets te bereiken, maar wel met 2 witte dammen en drie stukken. Aangenomen, dat de zwarte dam op een bepaald moment de hoofdlijn in bezit heeft genomen, dan offert wit het stuk op 24 en na het tempo 2429 komt de volgende positie: Wit: 2 dammen op 48 en 59, vier stukken op 24. 29, 30 en 34. Zwart: dam op 46 en drie stukken op 15, 20 en 25. Wit aan zet speelt nu: 4839 en de stand is voor zwart verloren door het offer 2419 en 29—23. Maar moeilijker wordt het als zwart in de cijferstand aan zet is. Dan volgt b.v. 4632. 48—39 en zwart moet van de hoofdlijn. Nu is het moeilijk winst aan te geven als b.v. zwart naar ruit 21 of 16 speelt. Wel ontdek ten wij winst voor wit, als b.v. door het offer van stuk 24 door dc tempo 2419 (met de hoofdlijn door zwart bezet) de volgende stand kan worden bereikt. Zwart dam op 5, of 10, of 14, drie stukken op 15, 20 en 25. Wit 2 dammen op 48, 50, drie stukken op 24, 39 en 34. Wit wint steeds. De winst wordt verkregen in de stand: dam 5, drie stukken 15, 20 en 25, wit 2 dam men ou 48 en 50 en drie stukken op 24, 29 en 34, door met wit aan zet de dam te offeren door 50—28, 5x32 of 41 of 46. 29—23. De meerslag regel met 46x39 treedt in wer king en via 48x34 kan wit net de lijn 451 blijven bezetten en de drie stukken tegen houden om te winnen. Struikelblok Het 24e vraagstuk van de bekende Neder landse problemist geplaatst voor onze op- lcsserswedstrijd was moeilijk en maakte enkele slachtoffers. De stand van het vraagstuk luidt: Zwart 14 stukken op 4, 5, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 26 en 35. Wit 15 stukken op 19, 21, 23, 27, 29, 32, 33, 34, 36, 37, 39, 41, 43, 47 en 48. Wit speelt en wint door: 3228, 13x24, 37—31, 26x46, 47—41, 46x49, 36—31, 17x37, 27—21, 16x27, 23—19, 14x32. 48—43 49x38, 33x2, 24x44, 3430. 35x24, 2x25 en wit wint. Een mooi vraagstuk. Op de ladder bracht dit probleem een wijziging. De stand luidt: 1. H. Andrea. Velsen-Noord 24 punten 2. J. de Boer, IJmuiden 24 3. Cor Kramer. IJmuiden 24 4. P. Kok Jr., IJmuiden 24 5. G. Provoost, Santpoort 24 6. J. van Straten. IJmuiden 24 7. Wim Wort, IJmuiden 24 8. H. Bakhuys, Santpoort 23 9. B. Glas, IJmuiden 23 10. Rens de Jong, IJmuiden 20 len. Maar een interessante opgave was het zeker. Dat men voor dit experiment het Minerva-Theater uitgekozen hed, was niet slecht bekeken, gehoord de resultaten van de klankproductie. De nadelen, die de zaal acoustisch voor directe concertdoel einden oplevert, bleken in radiofonische voordelen te verkeren. De heer Marinus Adam, d;ie tot taak had in de cabine van de televisie-auto de klankproductie te controleren en te regelen, betuigde ons tenminste zijn tevredenheid over het re sultaat. Van groot belang is het, wanneer dit onderdeel van de televisie - al lijkt het dan niet het voornaamste - voldoening schenkt. Maar indien ce resultaten goed waren, heeft men dit, nog meer dan aan de zaalacoustiek, te danken aan de geraf fineerde wijze waarop Toon Verhey deze avond zijn programma met het orkest wist té realiseren. Dat dit het resultaat was van een minutieuze voorbereiding, van meten en passen en in evenwicht brengen, van rekening houden met bijzondere eisen, was voor ieder duidelijk, die er enig idéé van heeft, hoe het in de klank keuken toegaat eer de spijzen op tafel ko men. De ouverture van „De Verkochte Bruid" van Smetana, dit technisch veeleisende en zeer broze orkestwerk, werd buitenge woon beheerst en delicaat verklankt: het W3s alsof iedere instrumentalist onge dwongen?" als vanzelf, zijn even wichtspo sitie in het geheel vond. Ditzelfde bleek niet minder het geval, toen in de tweede helft van het concert de „Onvoltooide" van Schubert vertolkt werd. Verhey wist de poëtische geest van Schuberts roman tiek als een magiër op te roepen en er zijn executanten van te doordringen. Cor de Groot was solist. Hij gaf een overtuigende reproductie van het popu laire Tweedie Pianoconcert van* Rachma- ninov. Aan de virtuoze allute, die het werk vergt paarde hij een innig door leefde expressie in de lyrischa passages, waaraan het buiten kijf zijn succes dankt. Het samenspel met het orkest was boven dien bijzonder gaaf. Zo heeft men dan binnen en buiten de grenzen van Nederland - het programma WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 19. N. Adelaar, Beverwijk 5 20. H. van Nieuwendijk, Velsen 3 21. J. Meyer, IJmuiden 2 22. G. J. Zuiderduyn, Santpoort 1 23. Wim Kuiter, IJmuiden 1 Brieven Heer G. J. Z. te Santpoort. Damboeken aangekregen. Komt u eens langs? Cor Kr. te IJmuiden-O. Het fantasiepro bleem komt in een der volgende rubrieken. Bedankt voor de inzending. De laatste weken worden zeer moeilijke {iroblemen geplaatst. Maar daar er vele kop- opers op de ranglijst voorkwamen en de wedstrijd eind Mei is afgelopen, kwam de vraag uit onze lezerskring zelf, om moei lijkere composities. Tot onze grootste ver rassing wedijveren de twee jeugdige IJmui der problemisten Rens de Jong en Cor Kramer. Deze week als no. 27 een vraagstuk van Rens, dat 17 zetten diep is. Welke op losser zal er in slagen dit probleem te vinden? Rens de Jong 12. D. van As. Beverwijk 13 13. D. Klay, Bloemendaal 11 14. J. C. Koppelman, IJmuiden H 15. K. Meyer, IJmuiden 11 16. J. Braveboer, IJmuiden 8 17. Th. Souer, IJmuiden 8 18. G. H. Ploeg, IJmuiden 8 wm Stand in cijfers: Zwart 12 stukken op 1, 2. 8, 10, 11, 12, 16. 17, 20, 21, 24 en 36, 3 dammen op 14, 47, 50. Wit 16 stukken op 7. 13. 18, 19, 23. 25, 27. 29. 30, 31. 32. 33, 37„ 39, 43, 46 en 1 dam op 35. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Oplossing is 17 zetten diep. Oplossingen en correspondentie te zenden na 10 dagen uiterlijk, aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeër- weg 125, IJmuiden. roepster van de televisie vergaten te ver melden: mejuffrouw Mies Bouwman opende en besloot de uitzending op bij zonder tactische wijze. JOS. DE KLERK De Westfriese Flora te Bovenkarspel Is hedenmiddag geopend met een rede van de directeur van de tuinbouw ir. F. W. Honig, die zei: „Het is ongeveer zestig jaar geleden, dat de tulp in de vruchtwisseling van de gemengde bedrijven in West-Friesland werd opeenomen, doch pas in de periode 19251931 werd een sterke uitbreiding aan de teelt gegeven. Sindsdien heeft West- Friesland zich door de vooruitstrevend heid en de vasthoudendheid van de West- Friezen tot een centrum van zeer grote betekenis voor de tulpenteelt ontwikkeld. De tulp is de spil geworden waarom vele bedrijven nu draaien. De grote groei van de veiling te Boven karspel, die een omzet van ruim negen millioen gulden heeft, is niet alleen te danken aan de goede kwaliteit van het aangevoerde product, doch ook aan de frisse en gezonde ondernemingsgeest van het bestuur en de leden. BINNENLAND Tot burgemeester van Meerlo en Wans- sum (L.) is benoemd de heer J. G. A. Rutten, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van de gemeente Broekhuizen (L.). De waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Susanto Tirtoprodjo, is gedurende drie weken afwezig voor bespre kingen in Indonesië. Als tijdelijk zaakgelas tigde treedt op de heer Sudibjo Malikul- kusno. De Haagse rechtbank heeft de Haagse bankier F. M. W. F. veroordeeld tot f2000 boete. Hem was overtreding van de Geld- schieterswet ten laste geelgd. F. zou wel steeds leningen hoger dan f 1500 hebben verstrekt, maar verschillende posten zouden door het inhouden van een zogenaamde risicodekking belangrijk onder het wettelijk minimum zijn gedaald. De Directeur-generaal van de Land bouw heeft aan het ambtsgebied van de rijkstuinbouwconsulent te Lisse toegevoegd het grondgebied van de gemeente Oegst- geest. Deze maatregel houdt in, dat het des betreffende grondgebied uit het ambtsgebied van de rijkstuinbouwconsulent te Amsterdam is komen te vervallen. Volgens de cijfers van de Nederlandse Spaarbankbond werd bij de bondsspaarban ken in Januari ingelegd f 67.668.864 en terug betaald f45.185.705, hetgeen een spaarsaldo betekent van f22.483.159. Bij de niet-aan- gesloten spaarbanken werd voorts f291.653 gespaard. De Rijkspostspaarbank had in Januari een spaarsaldo van f8.9 millioen. Voor de achtste keer sinds November heeft in het dorpje Oud-Gastel een stromijt in brand gestaan. Het was het werk van een brandstichter, die reeds maanden lang de streek onveilig maakt en die nu voor de eerste keer niet op Zondagavond, maar op een ander tijdstip brand stichtte. Te Eindhoven is een overval gepleegd op de 25-jarige zoon van een winkelier aan de Hoogstraat, toen deze met enkele sigaren kistjes met geld over het achterterrein van de winkel liep. Hij werd met een knuppel op het hoofd geslagen. Op zijn hulpgeroep na men de overvallers de vlucht vóór zij zich van het geld hadden kunnen meester maken. De politie heeft drie Eindhovense jongelui aangehouden, die van deze overval worden verdacht. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken, zal voorlopig tot en met Zaterdag 13 Maart geen spreekuur houden. Zaterdagavond 20 Februari houdt groep 12 van de vereniging De Nederlandse pad vinders, de Ysali-groep, district Haarlem, een ouderavond in het Hervormd wijkgebouw aan de Molenaerstraat. Ds. J. Germans uit Enschedé, beroepen tot predikant bij de wijkgemeente VI der Nederlands Hervormde gemeente, zal Don derdagavond in het wijkgebouw aan de Zomerkade 161 in de gelegenheid zijn kennis te maken met leden der gemeente. Gehavende „Herman" Alleen de gehavende „Herman" was vanmorgen van de trawlervloot aan de IJmuidense afslag met 150 kisten schel vis, 90 kabeljauw en gul, 525 koolvis, 85 wijting, 125 haring, 45 makreel, 25 kuit en 20 diversen. Van de loggers en kotters in West-Friesland heeft Bovenkarspel steeds een belangrijke rol gespeeld. Het is de hoofdstad van de kleibollen gewor den". Ir. Honig zei voorts: „Wij zullen steeds een stap voor moeten blijven op het bui tenland, willen wij de reputatie van Ne derland als het bollenland bij uitnemend heid behouden". Ir. Honig betoogde, dat het daarbij niet in de eerste plaats gaat om opvoering van de kwaliteit. Aan het bloei vermogen van de geëxporteerde bollen mag feitelijk niets ontbreken. Door proeven is reeds gebleken, dat een rationele bemesting en een oordeelkundig spuiten of nevelen der tulpen tegen de gevreesde vuurziekte niet alleen opbrengst- verhogend werken, maar ook het bloeiver mogen of de trekwaarde der bollen gun stig beïnvloeden. De coöperatieve bewaring van het tul penplantgoed, zoals die in Andijk plaats had, is zeer toe te juichen en zal <y>k niet nalaten een gunstige invloed op de verdere ontwikkeling van dergelijke bewaarin- richtingen in West-Friesland uit te oefe nen. Productiekosten Door het stellen van steeds hogere kwa liteitseisen zullen de productiekosten stel lig toenemen, doch deze kunnen gedeelte lijk weer worden opgevangen door de teelt zo rationeel mogelijk te beoefenen. Spreker deelde mede, dat het concept rapport van het landbouw-economisch in stituut over de productiekosten van tul pen, narcissen en hyacinten verleden week door een commissie van deskundige kwe kers nogmaals grondig onder de loupe is genomen en binnenkort in zijn definitieve vorm zal verschijnen. Het verdient een ernstige bestudering door de bollentelers. Naar wij vernemen zal tijdens de Ouder avond in de Jan Liigthartschool vanavond de inleiding worden gehouden door wet houder H. de Boer, dear prof. R. Casimir, die een lezing over Jan Ligthart zou ver zorgen, door ziekte verhinderd is deze af spraak na te komen. In de plaats van de heer M. H. P. van der Veen, technisch hoofdambtenaar C, is met terugwerkende kracht tot 1 Januari aangewezen als chef van he* district Noor derkwartier van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Noordholland, de heer Th. Klok, technisch hoofdambtenaar B. De heer Van der Veen werd bij zijn over plaatsing naar Alkmaar, waar hij belast is met het maken van plannen voor kabel- ering van laagspanningsnetten in kommen van gemeenten, dank gebracht voor de voortreffelijke wijze waarop hij rijn taak als chef van het district'Noorderkwartier had verricht. 4e klasse 3e lijst 2290 3872 7668 10823 18765 1596 8206 11450 17959 19802 19909 1908 3949 5650 5992 6655 6943 7244 8753 13165 13929 16689 17254 18204 18529 18928 19241 19277 20654 1469 1653 1678 2832 3396 4346 4424 4711 5874 6093 6108 8168 8582 10778 11467 11841 12563 13150 13197 13217 13914 13931 14658 15363 17687 18025 18342 18710 18711 18926 19428 19758 20525 20670 21789 Bij de ontwikkeling van de bollenteelt-, waren er ondermeer de VL 83 met 4500 ƒ25.000: 5.000: 1.500: 1.000: 400: 200: kg tong, 100 kisten schol en 40 diversen; de IJM 129 met 40 kisten diversen, 760 stuks ijskabeljauwen en 520 stijve kabel jauwen. De Wironboot IJM 221 voerde aan 30 kisten diversen, 500 stuks ijskabel jauwen en 700 stijve kabeljauwen, de KW 76 10 kisten tarbot, 175 schol, 10 diver sen, 250 stuks ijskabeljauwen en 425 stij ve kabeljauwen. Haring en makreel De UK 35 kwam met 450 kisten Bres- kens-haring aan de afslag. De UK 104 voegde daar nog 200 kisten bij. Er werd van f 12 tot f 11 voor betaald. De haring van de „Herman" werd betaald met f 18 tot f 14 naar kwaliteit. Makreel deed van morgen van f 22 tot f 23. Kabeljauwjager België zat vanmorgen weer hevig ach ter de kabeljauw en tarbot aan. Rijen ka beljauw maakten van f 88 tot f 73 oplo pend en de kisten haalden van f 90 tot f 74. Grote tarbot ging van de hand voor f 2,35 per kg. Britse vraag Engeland kon nog al wat grove schol ge bruiken en legde voor de grote schol van f 14 tot f 18 neer, voor de middelsoort f 22 tot f 27, voor de zetschol f 57 en voor de schol I f 47. Het binnenland nam de tweeën en drieën af voor respectievelijk f 29 tot f 35 en voor f 22 tot f 26. Schelvisprijzen De grote schelvis deed vanmorgen f 50, middelsoort f 55, kleinmiddel f 50, pennen f 55 en braad van f 47 tot f 48. Grote gul maakte van f 43 tot f 47, middel gul f 40, torren f 33 tot f 28 en de wijting van f 38 tot f 41. Alleen de zwarte kolen waren enigszins goedkoop en brachten van f 45 tot f 43 op. Tongen Grote tong bracht vanmorgen van f 2,35 tot f 2,40 op, grootmiddel van f 1,40 tot f 1,45, kleinmiddel van f 1,50 tot f 1,55. Tong I haalde f 1 tot f 1,05 en tong 2 van f 0,85 tot f 0,90. Voor morgen Voor de Donderdagmarkt verschijnt de Maria van Hattum. Verder zijn de „Su matra" en „Thorina" stomende. Een van de schepen komt waarschijnlijk voor de Vrijdagmarkt, de ander voor Zaterdag. Besommingen Een trawler f 33.400; IJM129 f 9800; IJM221 f 9700; VL93 f 9800; KW76 f 12.800. WOENSDAG 17 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het duel in Silver Creek". Jan Ligthartschool, 20 uur, lezing. „Felison", expositie van werk van Dick Zwier, Heidestraat, geopend van 19-21 uur. SANTPOORT R.K. Gem. Toneel ver. „Getosa", 20 uur, „Zomerlust", toneeluitvoering? DONDERDAG 18 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De sportfilm 1952". „Felison", als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.30-12 uur, spreekuur houder van Openbare Werken; 10-12 uur spreekuur wethouder van Sociale Zaken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3