Nieuwe Russische voorstellen voor Duitse toenadering Groter samenwerking op gebied der atoomenergie Weerbericht Ged ruis De laatste dag te Berlijn Mogelijkheid van accoord over Aziatische problemen groter geworden Massa-demonstraties in Oost en West Betoging op Sicilië eist vier doden Het woord is aan Geluidsband geeft antwoord Prinsesje geboren in Luxemburg President Eisenhower vraagt: Molotov liet doorschemeren, dat ook China de A-bom zou hebben Nog steeds hevige relletjes in Calcutta Fransen optimistisch over strijd in Laos Aanval uit Zuid-Westen op de vorst Scelba gelast onderzoek Hallomet za ie? Marie-Astrid Druk van Vietminh neemt af Weerrapport 0 5 -5 5 z -0 z 0 68e JAARGANG No 188 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm.5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 3 6 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GOUVERNEUR SHIVERS van de staat Texas zat binnenkort het parlement bijeen roepen ter behandeling van een voorstel, waarbij lidmaatschap van de communisti sche partij strafbaar wordt gesteld, met de doodstraf als maximum. Hij wil tevens de communistische partij verbieden, het geen de strafbepaling overbodig schijnt te maken. Want als de partij er niet meer is kan men er bezwaarlijk lid van zijn. Maar blijkbaar heeft de gouverneur er rekening mee gehouden dat men buiten de grenzen van Texas, een der achtenveertig Verenig de Staten, lid van de partij kan zijn en toch in „zijn" staat wonen. Hij acht het lidmaatschap van de communistische par tij erger dan moord. Het is, zegt hij, massamoord. Gouverneur Shivers verdoe zelt zijn mening bepaald-niet. En de dood straf in Texas wordt uitgevoerd door toe passing van de electrische stoel. Volledig heidshalve teken ik hierbij aan dat dit niet in alle Verenigde Staten het geval is; in een aantal bestaat de doodstraf vol strekt niet en in sommige wordt zij op andere wijze dan per electrische stoel uitgevoerd. En wat dat parlement van Texas en dat eigen wetsvoorstel betreft herinner ik eraan, dat ieder der Verenig de Staten een eigen Huis van Afgevaar digden en een eigen Senaat bezit. De taak van het Federale parlement het Con gres en van de Federale regering te Washington is beperkt; de achtenveertig staten hebben elk aanmerkelijke bevoegd heden ten aanzien van hun binnenlands bestuur behouden en daartoe behoort de strafwetgeving. Het nieuws omtrent gouverneur Shivers' wetsvoorstel hebben wij Dinsdag vermeld. Het was afkomstig van het Amerikaanse persbureau United Press. En Woensdag meldden wij dat het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken dus het Federale „State Department", zetelend te Washington de vermaarde Franse film acteur en cabaretier Maurice Chevalier een visum voor de Verenigde Staten heeft geweigerd. Hij had dit aangevraagd om er engagementen te kunnen vervullen. Het State Department heeft bij zijn weigering alleen maar als motief opgegeven, dat Chevalier's bezoek zou indruisen tegen de beste belangen van de Verenigde Staten. Ook dit bericht was afkomstig van Uni ted Press. Het Parool heeft er bij aange tekend, dat Maurice Chevalier enige jaren geleden een communistische „vredes oproep" mede heeft ondertekend. Beide berichten hebben ongetwijfeld aan deze zijde van de Oceaan, waarmee dus niet alleen Nederland maar minstens West-Europa bedoeld wordt, verwonde ring gewekt. En geen instemming. Sinds jaren vernemen wij allerlei omtrent het geen de heksenjacht of wel de spokenjacht in de Verenigde Staten wordt genoemd, maar te zeggen dat wij eraan gewend zijn zou onjuist wezen. Eigenlijk hebben wit steeds verwacht dat er wel een eind aan zou komen en senator MacCarthy. wiens naam onafscheidelijk aan dit bedrijf ver bonden is, zijn invloed zou verliezen. Mis schien is het onze Europese opvatting van stormen, die kort duren en rages, die snel zijn uitgewoed, die tot deze mening heeft geleid. Zij is tot dusver niet bevestigd. MacCarthy is door president Eisenhower wel gecritiseerd, maar op een omzichtige wijs, die erop duidt dat hij vrijwat aan hang bezit. En nu zijn er weer twee ge vallen waarin de uitvoerende macht zélf is opgetreden: in het eerste vertegenwoor digd. door de gouverneur van een staat, dus een hooggeplaatst man, die de dood straf wil stellen op niet meer dan het lid maatschap van een partij, in het tweede door het bij MacCarthy zo onbeminde State Department, dat de liedjeszanger met de strohoed niet wil toelaten. Misschien zal het parlement van Texas het voorstel van de staats-gouverneur af wijzen. Maar ook dan blijft het feit, dat een zo hoge autoriteit een dergelijk initia tief heeft genomen, hetgeen zonder twijfel zijn uitwerking op een aantal mensen zal uitoefenen en de „heksenjacht" steunen. Voor ons Europees begrip is zo'n voorstel onbeheerst en ondoordacht: een wilde mans-plan. Dergelijke dingen kunnen in iemands brein opkomen, maar korte bezin ning is genoeg om ze onuitgesproken te verwerpen. Het oude Europa weet te goed, dat niet alleen oppositie (ook in haar uiterste vorm) tot het wezen der democra tie behoort, maar dat die oppositie de de mocratie bovendien wakker houdt en tot activiteit aanspoort. En dat zij haar vooral niet vrezen moet. Het oude Europa weet ook bij langdurige ervaring, dat het ge vaarlijk is martelaren te maken en dat een partij, die men verbiedt, zonder offi ciële organisatie in het verborgene door werkt en daarmee voor velen aantrekke lijker wordt dan zij tevoren was. Wie on derdrukt wordt oogst altijd sympathie en trekt bovendien avontuurlijke elementen aan. Weet de gouverneur van Texas deze dingen niet? Wat Maurice Chevalier betreft hij mag welluidend gedruis veroorzaken, maar dat zijn bezoek tegen de belangen van en/ige staat zou kunnen indruisen gelooft niemand in Europa. Zelfs Luxemburg, dat zo klein is, zou er geen enkel gevaar bij lopen. En dan de Verenigde Staten! Op roerige liedjes zou hij er als hij daar tenminste toe geneigd was zeker niet zingen. Na het eerste zou hij immers al over de grens gezet worden. En wie zou zich hem kunnen voorstellen ails opspoor- der van atoomgeheimen, als spion in straaljagerfabrieken, als sluipend beloer- der van duikbootwerven? Zeker met al die reporters van krant, radio, televisie en film achter zich aan, die hem tijdens zijn tournée voortdurend volgen zouden! Wie gelooft trouwens, dat deze apostel der vro lijkheid zulke dingen zou willen? Zeker niet om geld. Waarom dan? Omdat hij wel eens een vredesoproep van communisten heeft ondertekend? Dat hebben meer men sen gedaan, niet omdat zij communisten zijn, maar omdat niets hen zozeer tegen de borst stuit en doet walgen als de ge dachte aan nóg eens een wereldoorlog Artisten zijn daar vaak bij geweest, omdat hun vrijheidszin hen onbekommerder doet zijn dan anderen over wat „men" ervan zéggen zal. En omdat zij politieke bijbe doelingen meestal niet doorgronden. Laat ons blij zijn, in deze van somber internationaal wantrouwen doortrokken wereld, dat er nog liedjeszangers zijn, met en zonder strohoeden. Laat ons in de Oude De auto-ijsweg Monnikendam-Marken is heropend. De wegenwacht geeft ook hier acte de presence, nieuwsgierig gadegeslagen door een categorie weggebruikers, die hij niet iedere dag ontmoet: de ijszeilers. BERLIJN, 18 Februari. (United Press, ANP,-Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft op de zitting van de grote vier van Donderdag het voorstel gedaan een gemengd Oost-W est-Duits- comité in het leven te roepen, dat functies zou krijgen op het gebied van handel, verkeer, economische kwesties en grens-aangelegenheden. Een tweede comité voor geheel Duitsland zou zich volgens het voorstel van Mo lotov moeten bezighouden met de ontwikkeling van de culturele, weten schappelijke en sportbetrekkingen tussen de beide delen van Duitsland Molotov verzocht zijn collega's van de drie Westelijke mogendheden tevens met hem tot een overeenstemming te komen inzake de sterkte en bewa peningen van de politiemacht in Oost- en West-Duitsland. Verder lijkt er nog een mogelijkheid tot een compromis over Aziatische vraagstukken aan wezig. Molotov betoogde op de zitting van gis teren, dat het nodig was, dat de vier re geringen hun pogingen om tot een oplos sing van het Duitse vraagstuk te komen, zouden voortzetten. Tegelijk echter moes ten zij zich volgens hem ook wijden aan de practische kwesties, die uit de Duitse verdeling voortvloeiden. Dulles en Eden verklaarden zich beiden bereid over deze voorstellen een nacht te slapen, doch zij voegden eraan toe. dat er een veel kortere weg zou zijn om dit alles te bereiken, namelijk vrije verkiezingen. Dulles voegde er aan toe, dat het hoogst twijfelachtig zou zijn, wat een dergelijk al-Duitse commissie zou kunnen bereiken. In elk geval waren de beide Westelijke woordvoerders bereid om met Molotov te overwegen wat gedaan zou kunnen worden om de betrekkingen tussen de delen van Duitsland gemakkelijker te maken. Dulles suggereerde de onderhandelingen over deze vraagstukken na afloop der conferentie langs de normale diplomatieke kanalen voort te zetten. Eden vond dat de vier hoge commissarissen erover zouden kunnen overleggen. Maar Molotov stond erop, dat de ministers tenminste zouden aangeven langS welke lijnen de hoge commissarissen daarbij te werk zouden moeten gaan. Daarom vond hij het wenselijk de zaak voor de sluiting der conferentie nog te be handelen. Vandaag, de laatste dag der conferentie, zullen de vier delegaties tezamen een slot communiqué moeten opstellen om de re sultaten te registreren. Het einde zal voorts worden begeleid door grote demonstraties in beide delen van Berlijn. Betogingen Gemeld wordt dat de Oost-Berlijnse Sovjet-autoriteiten hun West-Berlijnse ambtgenoten hebben aangeboden de heden in Oost-Berlijn te houden communistische demonstratie tegen het voorgestelde Euro pese leger te verbieden, indien eenzelfde besluit zou worden genomen ten aanzien van de voor dezelfde dag in West-Berlijn voorgenomen betoging tegen Molotov, welke zou bestaan uit een fakkeloptocht, waarbij niet gesproken zou worden. Het initiatief tot laatstgenoemde demonstratie is genomen door de leiders der West-Ber lijnse federatie van vakverenigingen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotov moet vandaag na afloop der conferentie, een rit van vijf minuten maken van het in de Amerikaan se sector van Berlijn gelegen vroegere ge bouw van de geallieerde bestuursraad, voordat de sectorgrens met Oost-Berlijn is bereikt. Doch men verwacht dat op datzelfde tijdstip dertig tot veertigduizend West- Berlijnse betogers zwijgend door West- Berlijn zullen trekken. „Zwijgend",- doch de Westelijke politieleiding is er zeker van dat er geen stilzwijgen zal zijn, indien de betogers Molotovs auto zouden tegenko- men. Zij vreest dat de organisators der be toging de demonstranten niet zullen kun nen tegenhouden, wanneer deze zouden be ginnen Molotov uit te jouwen, of wanneer zij om diens auto te hoop zouden lopen. De Westelijke verbondenen steunen het plan voor de West-Berlijnse demonstratie niet. Leden van de Britse en Franse vei ligheidspolitie hebben de hoop uitgesproken, dat zij zou worden afgelast, terwijl hun Amerikaanss collega's de zaak nog bespre ken. Doch de West-Berlijnse vakverenigings leiders hebben zich niet laten afschrikken. „Onze betoging gaat definitief door", was hun bescheid. Enige voortgang De vier ministers zullen vandaag de onderhandelingen voortzetten over Azia tische kwesties en van Franse kant blijft men een opvallend optimisme ten aanzien van de kansen op een vergelijk ten toon spreiden. De andere Westelijke delegaties delen dit optimisme weliswaar niet, maar ook zij geven toe, dat er Woensdag ten minste enige voortgang is gemaakt. De meningsverschillen gaan over de modali teiten van een op 15 April in Genève te beginnen conferentie over Korea, waaraan door China zou worden deelgenomen. Het Oostenrijkse vraagstuk was reeds tot de laatste zitiing der ministers verscho ven, ofschoon hier alleen nog een verras sende concessie van Molotov kansen opeen beëindiging van de bezetting van dat land zoii kunnen openen. Het programma voor vandaag de laatste conferentiedag, luidt: 's ochtends: een be sloten zitting, waarop over het Verre Oos ten zal worden gesproken. 's Middags: een openbare bijeenkomst, welke zal worden gewijd aan Oostenrijk, Duitsland en wat verder nog ter tafel zou komen. PALERMO (Reuter) Bij betogingen tegen de belasting op drinkwater zijn Woensdag te Mussolemi bij Caltanisetta op Sicilië vier betogers gedood en zes ge wond, aldus deelt de politie te Caltanisetta mede. De betogers wilden het gemeente huis van Mussolemi bestormen. Toen een duizendtal op het tot het gebouw beho rende terrein was doorgedrongen, gaf de burgemeester het kleine aantal carabinieri van het dorp opdracht het gemeentehuis te beschermen. De politie wierp traangas- bommen naar 'de menigte. De betogers sloegen op de vlucht, waarbij tien perso nen onder de voet werden gelopen. Twee mannen en twee vrouwen kwamen om. Zodra het nieuws van de botsing in de wetgevende vergadering van Sicilië te Pa lermo bekend was geworden, werd de vergadering gesloten. Linkse leden eisten een onmiddellijk officieel onderzoek. Een dag eerder was bij een demonstratie te Milaan ook een betoger gedood. Eerste-minister Scelba heeft Woensdag avond bijzonderhed-en over de botsing te- Mussolemi meegedeeld. Hij gelastte een officieel onderzoek en bepaalde, dat de gezinnen van de slachtoffers onmiddellijk financiële hulp zullen krijgen. De kleine sociaal-democratische vak bond waarschuwde zijn leden er voor zich te onthouden van eventuele door commu nistische agitatoren gepropageerde politie ke acties. De vakbond steunt wel een reeks door het onder communistische lei ding staand vakverbond georganiseerde stakingen. Deze communistische vakbond deed een beroep op de regering om dege nen, die schuldig zijn aan de dood van de vier slachtoffers te Mussolemi, streng te straffen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Otto Weiss: Om een ernstig besluit te nemen, daartoe behoort ook een weinigje lichtzinnigheid. De PT.T. heeft proeven genomen met een automatisch apparaat, dat telefoon gesprekken aanneemt als degene, die opgebeld wordt niet thuis is. Het apparaat geeft antwoord en vraagt naam, adres en boodschap op te geven, welke dan op een geluidsband worden vastgelegd. Wanneer de bezitter van het apparaat van elders zijn eigen telefoon nummer belt en daarna nog een geheim codenummer draait, geeft het apparaat hem alle opgegeven boodschappen door. Niet iedereen zal een dergelijke machi nale telefoniste kunnen krijgen. P.T.T. zal slechts vergunning tot aansluiting geven als een onderzoek heeft uitgewe zen dat men een dergelijk apparaat werkelijk dringend nodig heeft. Vooral artsen zullen er wel belangstelling voor hebben. Wereld er vooral nooit toe overgaan, hun visa te weigeren. Terecht verwonderen de Amerikanen zich over onze verouderde 9taten-in deling en talloze grenzen. Maar ofschoon wij zoveel dichter bij de Russen zitten dan zij: wij laten wèl de liedjes zangers over die grenzen binnen. Avond land of niet wij hebben meex plezier. Dat is veel waard. R. P. LUXEMBURG. (AFP en Belga) Prin ses Josephine Charlotte, gemalin van kroonprins Jan van Luxemburg, beeft Woensdag op bet kasteel Betzdorf het leven geschonken aan een dochter, die de naam naam Marie-Astrid heeft gekregen. De toestand van moeder en kind is goed. De jonggeborene zal binnen drie dagen worden gedoopt. Groothertogin Charlotte zal meter en koning Leopold peter zijn. De doop zal Zaterdag plaats vinden in de Kapel van het kasteel Betzdorf en worden verricht door bisschop-coadjutor mgr. Lommei. De geboorte-acte wordt ondertekend door eerste-minister Bech en de minister van Justitie Bodson. Woensdagavond hebben 21 kanonschoten de Luxemburgers het heugelijke nieuws van de geboorte gebracht. De kleine prinses zag om kwart voor acht het levenslicht. De 26-jarige prinses Josephine Charlotte is in April 1953 gehuwd met kroonprins Jan. Door dit huwelijk zijn voor het eerst in de geschiedenis de vorstenhuizen van Luxemburg en België verenigd. Prinses Josephine Charlotte is de enige dochter van koning Leopold en de in 1935 bij een auto-ongeluk in Zwitserland om gekomen koningin Astrid en de zuster van koning Boudewjjn. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het Congres verzocht machtiging te geven tot grotere samenwer king tussen de Amerikaanse regering, haar bondgenoten en haar eigen particuliere in dustrie bij de ontwikkeling van atoom energie. In een boodschap aan het Congres, waar in hij wijziging vraagt van de wet van 1946 betreffende de atoomenergie, vraagt de president ook toestemming splijtbaar mate riaal te verstrekken aan bevriende naties voor industrieel gebruik en voor onderzoe kingen. De wet-McMahon van 1946 beperkt de uitwisseling van gegevens met het buiten land en verbiedt de Amerikaanse industrie splijtbaar materiaal te bezitten of te ver vaardigen. Kort samengevat neeft de president het volgende verzocht: Uitwisseling van ge gevens met de bondgenoten over het ge bruik van atoomwapens. Verstrekking van splijtbaar materiaal aan bevriende landen in hoeveelheden, die voldoende zijn „voor industrieel gebruik en voor onderzoek". De Amerikaanse industrie toe te staan atoom reactors en splijtbare materialen te bezit ten, te huren en te vervaardigen. Eisenhower zei dat Amerika niet langer een monopoliepositie inneemt op het gebied van atoomwapens en dat veel van zulke wapens bij de Amerikaanse strijdkrachten thans tot de gewone uitrusting behoren. Het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden is in zicht. Het is verder nog een kwestie van onderzoekingen en het schep pen van een toestand, waarin de onder nemingsgeest kan bloeien. Alle bondgenoten, aldus de president, moeten beter op de hoogte komen van de problemen der atomische oorlogvoering, opdat zij in geval van nood voorbereid zijn. Heeft China de A-bom? Volgens diplomatieke kringen te Londen heeft de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, te Berlijn laten doorschemeren, dat de Chinese communis ten de beschikking over de atoombom hebben. Naar verluidt zou premier Tsjoe En Lai bij zijn bezoek aan Moskou na de dood van Stalin gevraagd hebben, op de hoogte te worden gesteld van de jongste Russische ontdekkingen op het gebied van de kern energie. In ruil voor deze gegevens zou hij zich hebben verplicht in Sinkiang een atoomcentrum te stichten. Volgens Indiase kooplieden is ten Noord-Westen van Kasjgar West-Sinkiang) een streek van 700 vierkante kilometer tot verboden ge bied verklaard. In genoemde kringen wordt de veronderstelling geuit, dat in dit gebied Russen en Chinezen aan de vervaardiging van atoombommen werken. Volgens een wetenschappelijk medewer ker van het Britse blad Daily Mail bereiden Britse atoomgeleerden de eerste Britse proefneming met de waterstofbom voor. Als de regering toestemming zou verlenen, zou in de late zomer een nieuwe reeks atoomproeven worden genomen te Emu Field in Australië, de geheime basis nabij Woomera, waar in October van het vorige jaar atoomwapens tot ontploffing werden gebracht. De nieuwe proeven zouden weer onder leiding van Sir William Penney, het hoofd van het Britse atoomonderzoek, wor den uitgevoerd, aldus de Daily Mail. Een woordvoerder van het Britse minis terie van bevoorrading heeft verklaard, dat „mogelijk verdere atoomproeven nood zakelijk zullen zijn." Hij voegde hier echter aan toe, dat nooit te kennen was gegeven, dat er aan een waterstofbom werd gewerkt. De Daily Mail zegt, dat bij de nieuwe proeven in de eerste plaats een nieuw ont stekingsapparaat voor de waterstofbom zal worden beproefd. Men zou niet voornemens zijn bij deze reeks proeven al een water stofbom tot ontploffing te brengen. CALCUTTA. (Reuter). Woensdag heeft de politie in Calcutta het vuur ge opend op betogers. Militairen ziin opge roepen om ordeverstoringen, voortvloeiend uit de arrestatie van 244 leraren, van mid delbare scholen, die om hogere lonen zijn gaan staken, de kop in te drukken. Eerst trachtte dc politie demonstranten met traangas uiteen tc drijven. Toen dit niet gelukte ging zij schieten. Een functionaris van de KLM te Cal cutta heeft Woensdag meegedeeld, dat de betogers die Dinsdag grote ruiten van het KLM-kantoor hadden ingegooid, later hun verontschuldigingen hebben aangeboden. PARIJS. (Reuter). Mare Jacquet, staatssecretaris voor Indochina, heeft het Franse kabinet Woensdag medegedeeld, dat de tegenactie der Franse Unie-striidkrach- ten er toe schijnt geleid te hebben dat elke onmiddellijke communistische bedrei ging van Laos teniet is gedaan. Hij zeide dat de Franse operaties in Indochina be vredigend verlopen. Enkele Franse ministers zouden er op nieuw on aangedrongen hebben te pogen een wapenstilstand in Indochina tot stand te brengen. Snel verplaatsbare Franse colonnes, die uit Moecng Sai, ongeveer negentig kilo meter ten Noordwesten van Loeang Pra- bang, zijn vertrokken om contact met de Vietminh te maken, hebben geen commu nistische eenheden ontmoet. Franse bom- memvepers en .jagers blijven Vietminh - troepen en -verbindingen aanvallen. In Noord-Laos neemt de guerilla-activi- teit der Vietminh af. Franse en Laotiaanse eenheden hebben het dal van de Nam Ngoeng, ten Noorden van Vientiane, en het gebied len Noordoosten van Paksane van communistische militairen gezuiverd. In midden-Laos blijft de uit Thakhek vertrokken cperationale eenheid der Fran se Unie-strijdkrachte ten Oosten van het nige dagen geleden heroverde Mahaxay oprukken. In midden-Vietnam blijft de druk der Vietminh in de bergsector afnemen, dit tengevolge van het Frans-Vietnamese of fensief ten Noorden van Pleikoe, ongeveer vierhonderd kilometer ten Noordoosten van Saigon, en door bevoorradingsmoeilijkhe den. AFP meldt uit Washington, dat het Ame rikaanse ministerie van Landsverdediging heeft medegedeeld dat officiële Frans- Amerikaanse besprekingen worden gevoerd over de benoeming van generaal John O'Daniel tot leider van een Amerikaanse militaire missie in Indochina, vooropge steld dat deze missie met de verantwoor delijkheid voor het opleiden der Indo- chinese troepen zal worden belast. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook vanmorgen bevond Nederland zich nog in.de koude lucht, die sinds Maandag uit het Oosten is komen aanstromen. Doordat een langzaam uit het Westen na derend front echter veel bewolking ver oorzaakte, was het iets minder koud dan voorgaande dagen. Op de meeste plaatsen vroor het slechts één graad. Alleen in Gro ningen werd de koude luchtlaag nog iets dikker met als gevolg vanochtend om acht uur drie graden vorst. In het uit het Westen komende front, dat vanochtend onze kust lot op ongeveer 100 kilometer \Vas genaderd, ontstond gis termiddag een storing, die naar het Noord- Oosten trok en vanochtend in het Zuid- Westen van Engeland al 10 tot 15 m.m. regen had veroorzaakt. Deze storing zet nu een aanval in op de vorst in het kust gebied van West-Europa. Hoewel de aan val slechts uiterst langzaam van het Zuid- Westen uit vordert ziet het er toch naar uit, dat hij in het grootste deel van Ne derland morgen de temperatuur boven het vriespunt zal brengen. (van hedenochtend 7 uur) M C M ZÉ weers- 1 2T5 r, s toestand e B f 3 ÏZ r«- z S Helsinki zwaar bew. N 2 -22 Oslo sneeuw ONO 2 -8 7 Stockholm sneeuw OZO -6 0,3 Kopenhagen geheel bew. ZZO 6 0 Londen regen O 3 0.6 Amsterdam geheel bew. ZZO 3 -1 0 Brussel geheel bew. 2 0 Parijs geheel bew. 3 0 0 Bordeaux licht bew. N 1 -0 0 Warschau onbewolkt ONO 1 -19 0 Grenoble (geen opgaaf ontvangen] Nice (geen opgaaf ontvangen) Berlijn nevel OZO 2 -12 0 Frankfort nevel windstil -3 0 München nevel NO 3 -5 0.6 Zürich nevel O 3 -2 0 Genève geheel bew. NO 5 0 Locarno onbewolkt O 2 -3 0 Wenen half bew. NW 6 -9 0 Innsbruck nevel windstil -3 0,2 Rome geheel bew. N 8 5 0 Neerslag laatste 24 uur nnoorvrrnnrrivv rtmymi OM HET VRIESPUNT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk, hoofd zakelijk in het Westen van het land. enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. maar vannacht en morgen ochtend in het Noord-Oosten van het land weer lichte vorst. 19 Februari Zon op 7.49 uur. onder 18.00 uur. Maan op 20.19 uur, onder 7.57 uur- Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 18 Februari Hoog water: 4.25 en 16 33 uur. Laag wa»er- 0.00 en 12.21 uur. Vrijdag 19 Februari Hoog water: 4.57 en 17.04 uur. Laag water; 0.36 en 12.56 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1