Schipper Baardhoud ROG kreeg de Bedrijfschapsbeker voorgoed Dam in het Nauw van Calais zou ons ander weer brengen „Airtje" droeg voor IJmuiden de erepalm weg Na' een jaar strijd om kwaliteit Beverwijk Drie is te veel HET „PA TR OON" DER ZEE Stormramp betekende uitstel voor Oceanografie in Visserijlaboratorium Heemskerk Wijk aan Zee Castricum 9 Voor de rheuma-bestrijding Obligatie „Velserbad" verkocht De „Micro-solisten" in IJmuiden Enny Mols-de Leeuwe bij het Nut Humanisme en maatschappelijk werk Voordrachtavond voor „De Gieteling" Propaganda-feestavond van de A.N.M.B. Sneeuw van de trottoirs! Vlotte gymnastiek op Turnlustavond Langendijker cabaret boekte bijval „Nieuw Leven" met „Verdwaald Volk" VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 De collecte voor de rheuma-bestrijding heeft in Velsen het volgende resultaat op geleverd: Oud-IJmuiden 307,51 Driehuis „144,49 Santpoort 229,88 Velsen-Noord260, Wegens gebrek aan collectanten kon er in IJmuiden-Oost en Velsen-dorp niet inge zameld worden, zodat het resultaat in ver gelijking tot Beverwijk niet tegenvalt. Door tussenkomst van Brockmans Com- missiebank voor incourante fondsen N.V. is, zo meldt de Financiële Koerier, verhandeld een of meer obligaties van de N.V. Velser- bad ad 3% tegen 90 procent. De „Velser Jazz-society" houdt haar maandelijkse bijeenkomst op 19 Februari in Flora. Het programma bevat het op treden van het gast-orkest de „Micro solisten" uit Zaandam en het eigen orkest de „Bleu Star Jazz-men". De logger Cornclis (KW 24) DE ZEVENDE uitreiking van de bedrijfschapsprijzen voor de best verzorgde vis of haring die over het seizoen 1953-1954, heeft de bekende Scheveningse schipper Baardhoud Rog, commandant op de logger Dirk (SCH 233) van de rederij A. v. d. Toorn, de zilveren wisselheker voorgoed bezorgd: het is namelijk de derde achtereen volgende keer, dat hij de erepalm voor de Scheveningse haringvloot wegdroeg. En de vierde maal al, dat de prijs bij v. d. Toorn terecht kwam, sinds zeven jaar geleden de kamp om de kwaliteit door het bedrijfschap voor visserij-producten werd inge steld. Voor IJmuiden werd de race om de punten gewonnen door een Rotterdamse trawler: het bekende Piseator-scheepje „Antje" onder de merken RO 15 en met de IJmuidense schipper Piet Visser („Piet van Huib") op de brug, dat regelmatig in IJmuiden markt en dus rustig als een IJmuidense trawler kan worden beschouwd. Donderdag 25 Februari treedt, onder auspiciën van het Nut, Enny Mols-de Leeuwe op met een serie voordrachten. De avond wordt gehouden in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtr laan in IJmuiden-Oost. Het programma vermeldt vóór de pauze: 'n Rel, van Mary Dorna; Kliniek, van Her man Heyermans; Blanquette, het geitje van mijnheer Seguin, van Alphonse Daudet; Aanzoek, van Herman Heyermans. Na de pauze treedt de kunstenares op met: De tante, van Herman Heyermans; Ruitjespak, van Henriëtte van Eyk; Justitia, van Ch. A. Cocheret; Gerrit, waar woon je, van Len Verschoor en Paarden, van Ch. A. Cocheret. Zondag 21 Februari spreekt voor het Humanistisch Verbond mejuffrouw M. Dijkstra, directrice van 't Centraal Bureau „Humanitas" in Amsterdam, in het Cultu reel Centrum over „Wat betekent het Humanisme voor het maatschappelijk werk?" Georgette Hagedovrn komt terug Voor de vereniging ..De Gieteling" zullen Donderdagavond 25 Februari in het Kenne- mer Theater Georgette Hagedoorn met haar accompagnateur Pierre Verdonck optreden. Het grote succes van het vorig optreden der voordrachtskunstenaar heeft het bestuur er toe bewogen, deze avond nogmaals aan haar leden aan te bieden. Onder andere staat dit keer de schets „In het museum" op het programma. De uitreiking van de bedrijfschapsprijzen de bekers, de wimpels, de plaquettes en de diploma's zal in de tweede helft van Maart in Den Haag geschieden. Nu de traditie der bedrijfschapprijzen zeven jaar oud is, zijn er enkele „oude getrouwen" in de lijst der prijswinnaars te vinden. Deze lijst ziet er als volgt uit: Voor de Vlaardingse haringvloot: Schip per L. Rog van de VL 83 „Cornelis" van de rederij C. v. Toor Hzn. Ook voor deze re derij wordt het de derde keer, dat zij met de eer en de wimpel gaat strijken, de schipper wordt al voor de tweede keer op het podium der ere geroepen. Van de Scheveningse haringvloot: Schip per B. Rog van de SCH 233 „Dirk" van de rederij N.V. v. h. A. v. d. Toorn, Scheve- ningen. Van de Katwjjkse haringvloot: Schip per Cor Guyt van de KW 52 „Vrouw An na" van de rederij C. Guyt te Katwijk aan Zee. Van de IJmuider trawlloggervloot: Schipper P. Visser van de RO 15 „Antje" van de rederij Visserij Maatschappij „Piscator" N.V. te Rotterdam. De prijs voor de beste in 1953 geprodu- 55 De daverende nonsensklucht „Drie is teveel" door de heren J. Blaaser jr. en sr. is momenteel wel bijzonder bij onze ama teurs in trek. Uw recensent heeft Driekus, de verwarmingsmonteur ten minste al zo dikwijls in zijn livrei zien hijsen, om daarna op de gasten van de familie Gravesande te worden losgelaten, dat er voor hem niet veel genoegen aan het geval te beleven is. Maar het publiek schept er altijd weer een avond van daverende vrolijkheid aan. Dit was Dinsdag en Woensdag eveneens 't geval bij de R.K. Toneelvereniging „K.D. O." in het Kennemer Theater te Beverwijk, die haar donateurs met deze klucht in de ware carnavalsstemming heeft gebracht. Want zij hebben zo vaak gelachen, dat de spelers meermalen een korte pauze in acht moesten nemen om te voorkomen, dat de nonsensicale tekst geheel verloren ging. Wat men de heren Blaaser overigens ook verwijten mag, zeker niet dat zij geen feeling zouden hebben voor de manier, waarop bij liet publiek de lachspieren voortdurend actief bezig gehouden worden. De wijze waarop hun dat met „Drie is teveel" mocht gelukken, heb ik bij een an dere gelegenheid al eens eerder vermeld, zodat wij ons nu geheel tot de opvoering door ..K.D.O." kunnen bepalen. Welnu. de spelers wisten deze klucht het volle pond te geven. Het tempo ondervond dank zij de uitstekende rol- kennis nergens enige vertraging. En verder valt er niet veel aan dit stuk te bederven, want de verschillende typeringen spreken voor zich zelf, zodat men het overige rustig aan de geroutineerde krachten van „K.D. O." kan overlaten. Uiteraard was ook dit maal het grootste succes weer voor Driekus, die thans door D. Adrichem een dermate uitbundig leven werd ingeblazen, dat het bijna niet zotter meer kon. De lach-or- kanen, die hij bij voorbeeld in de scène met de boven haar theewater geraakte oma wist te ontketenen - een aardig ge speelde rol van mevr. Berkhout-Sneekes - moeten tenminste bij de pont hoorbaar zijn geweest. G. Bonnema, als de advocaat Gravesande, wiens dochter alle dolle verwikkelingen op haar geweten heeft, gaf deze typering nog een eigen cachet, zodat hij zich eveneens onder de prominenten mocht rangschikken. Verder herinner ik mij nog een alles behalve schrandere dienstbode van Tiny Bruins, een hautaine industrieel van M. Snel en de malle Michel Link van A. v. d. Plas. De donateurs van „De Plankeniers" -te IJmuiden, waarvoor deze klucht volgende week Dinsdag en Woensdag in het Thalia Theater wordt her haald, weten dus bij deze wat hun binnen kort te wachten staat. Amateurfotografen komen bijeen Voor de leden van de Beverwijksc Ama teurfotografen-vereniging zullen de heer en mevrouw Tol uit Curacao hedenavond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Schans spreken over foto's en projectie van kleuren-dia's. ceerde visconserven viel ten deel aan de „Wylax" te Woudrichem voor haar ge rookte zalm in olie. Reportage Vanmorgen is de reportagéwagen van de A.V.R.O. op bezoek geweest in het Scheveningse kantoor van de firma A. v. d. Toorn, waar schipper Baardhoud Rog de verrassing van de derde achtereenvol gende overwinning hoorde, waarmee de fraaie Bedrijfschapstrofée dus zijn eigen dom is geworden. Vanmiddag na het nieuws van één uur zou de reportage uit gezonden worden. Met een felicitatie van reder v. d. Toorn en een gemoedelijk „bakkie" is het heuglijke feit gevierd. ■■m wm De Robert William (KW 123) ER LOOPT EEN WONDERLIJK PATROON over de wateren der aarde, ge tekend door de winden, die de zee voor zich uitstuwen en dankbaar aanvaard door de mensen, die er een deel van hun klimaat en dus hun bestaan aan te danken hebben. Hoe groot die invloed van de zeestromen op het klimaat is, blijkt bijvoorbeeld overtuigend uit het feit, dat in de Middeleeuwen Eskimo nederzettingen op Groenland verloren gingen, als gevolg van het afbuigen van de warme golfstroom. Die stroom ging in de oertijd, toen de Ncwfoundlandbank geringer van omvang was dan thans, meer recht naar het Noorden. Naarmate de bank evenwel uitdijde in Oostelijke richting ging de langs de Amerikaanse kus ten strijkende golfstroomuitloper meer „zee-in", zodat het op Groenland aan merkelijk kouder werd. Wilt ge nog een fraai exempel van het een spel, dat de zee speelt met de mens? Denkt u dan in, dat het Nauw van Calais afgeslo ten zou worden door een dijk tussen Frankrijk en Engeland, waarover de tech nici al een mooi poosje nadenken en welk plan van tijd tot tijd weer eens opgepoetst wordt. Zou deze dijk in het Nauw van Calais worden gelegd, dan werd de uit loper van die zelfde warme Golfstroom, welke door de zee-engte de Noordzee bin nenglipt, een halt toegeroepen. En dan zou het water van onze Noordzee behoorlijk veel kouder worden met allerlei gevolgen van dien voor ons klimaat. De visstand van de Noordzee kon er bovendien ook wel eens een verandering door ondergaan. Een belangrijke herfstpaaiplaats van de haring ligt onder de Franse kust en de jonge haring zou haar neus stoten tegen de „af sluitdijk" het koudere water zou aan de andere kant wellicht ook andere vissoor ten in de Noordzee een kans geven. Het is moeilijk te bezien, of de voordelen tegen de ongunstige gevolgen op zouden wegen. In elk geval: het wéér zou er niet beter van worden. Het patroon, dat over de zeeën is gelegd door de verschillende zeestromen, wordt dus in de allereerste plaats bepaald ge tekend kan men haast zeggen door de heersende winden. Deze winden zijn niet helemaal constant en de oceanograaf kent dan ook een gemiddelde waarde, dat hem het „klimaat van de zee" leert zien. Rivier in zee Een van de grootste rivieren, die er dooi de zee stromen is de bekende „Warme Golfstroom", de stroom, die ontstaat in de Golf van Mexico en via Straat Florida de Atlantische Oceaan oversteekt om in onze gewesten allerlei prettige dingen te doen, zoals het terugdrijven van ijsbergen en het ijsvrij-houden van de Noordelijkste der Noorse havens. En dat hele machtige mechanisme van deze grootse rivier in de zee, welke door de zeeman herkend wordt door een kleurver schil in het water, wordt veroorzaakt door niveauverschil van niet meer dan twintig centimeter tussen de Golf van Mexico en de Atlantische Oceaan. De pas saatwinden zorgen aan de „onderkant" van dc Golf voor nieuwe wateraanvoer in deze, 's werelds grootste, centrale verwarming. Poolkap terug Er is de laatste tijd het een en ander te doen geweest over een mogelijke koers wijziging van de Warme Golfstroom, die het klimaat in Midden- en Noordeuropese landen in zo'n geval wel degelijk ongunstig zou beïnvloeden, maar de oceanografen zijn niet zo grif of gauw met hun conclu sies: als er veranderingen in dit%klimaat van de zee gaan optreden is het een kwes tie van lange, zeer lange adem. Zogoed het verschuiven van de poolkap een aange legenheid op lange termijn is. Die pool kap gaat namelijk duidelijk en sterk terug. Men ziet een deel van de verklaring in een grotere zonnewarmte en zoekt voor het andere deel nog braaf naar de oorzaken, waarbij de ene hypothese de andere op volgt. De feiten echter zijn sprekend ge noeg: in luttele jaren zijn verscheidene arc tische gletschers, die bekend staan als be trouwbare „thermometers", ettelijke kilo meters teruggedrongen en de schepen, die op Spitsbergen kolen komen laden, hebben des winters veel minder hulp van ijsbre- kers nodig dan vroeger zeg maar vijftig jaar terug. Httishoge golven De wind is dus de voornaamste oorzaak van de zeestromingen. Maar de wind is een veranderlijk heer, zult ge zeggen. Dat mag waar zijn, maar het grote geheel van winden rond de aarde, het systeem van passaten en moessons, is een vaste groot heid. En de daaruit voortkomende stromen zijn in hoofdzaak dus ook onwrikbaar over de zeeoppervlakten geschreven. Niettemin kan een plaatselijke storm een bepaalde stroom zover tegenwerken, dat zij tijdelijk stil komt te liggen. Zoals de aanhoudende Oostelijke winden van enige weken ge leden een hele ommekeer in het stroom beeld van de Noordzee hebben veroorzaakt, dat zich inmiddels allang weer heeft her steld. Deze winden echter zijn niet alleen verantwoordelijk voor de zeestromingen, maar ook voor zeegang en deining. Een harde Noordwester storm, die over de Noordzee raast en zijn oorsprong ergens in het onstuimige depressiegebied bij IJs land heeft, kan in zijn lange „aanloop" over de zee golven van tien meter opjagen (dus geen „huizenhoge", maar wel „huis- hoge"), waar het voor scheepvaart en visserij kwaad tegen vechten is. De ocea nen leveren ze van twintig meter De rampnacht van vorig jaar Februari bewaart een historische herinnering aan de Noordwester storm, want ook toen waren het deze golven, opgeveegd door een lange Noordwester bezem, die Zuid-West-Neder land in rouw dompelden. Nieuwe voorspellingen Het K.N.M.I. in de Bilt, die een afdeling Oceanografie rijk is, welke zich voort durend met het klimaat van de zee bezig houdt, heeft zich na de stormramp terdege verdiept in de mogelijke voorspelling der waterhoogten. De gemiddelde waterhoog ten zijn uiteraard bekend bij de Rijks waterstaat. maar de afwijkingen werden tot nu toe niet systematisch voorspeld. Dat wordt en Ls anders, want men heeft uit de eerste Februari de les getrokken, dat deze tijdige voorspelling een kwestie van lijfsbehoud voor dit lage land kan zijn. Er wordt dus een diepgaande studie De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond heeft de propaganda-feestavond, welke Donderdag in het Luxor Theater gehouden werd, dankbaar gebruikt om tevens een achttal leden te huldigen, die allen langer dan vijfentwintig jaar het lidmaatschap van deze organisatie hebben bekleed. Zij wer den met hun echtgenoten op het toneel ontboden, waar de dames eerst een fleurige ruiker in ontvangst mochten nemen. Ver volgens werd het woord gevoerd door een lid van het hoofdbestuur, dc heer A. Lig- nian, die verklaarde dat het feestelijk ka rakter van deze avond ongetwijfeld door de aanwezigheid van deze acht jubilarissen nog werd geaccentueerd. Hij vroeg zich verder af, of een vijfentwintigjarig lid maatschap van de bond nu dezelfde beteke nis heeft als een kwart eeuw geleden, toen er pioniers gehuldigd werden die zich had den aangesloten in een tijd, dat zij er van overtuigd konden zijn niets voor hun con tributie terug te ontvangen. Deze mannen bouwden alleen uit idealisme, terwijl zij bovendien nog het gevaar liepen wegens hun vooruitstrevende gedachten te worden ontslagen. Zij die constant lid gebleven zijn hebben het mogelijk gemaakt de ver overde p#osities te consolideren, waarvan de talloze sociale verbeteringen uiteinde lijk het gevolg zijn geweest. Tenslotte com plimenteerde de heer Lignian de acht leden met hun jubileum, waarbij hij allen het zil veren bonds-insigne op de borst spelde. Daarna was voor de rest van de avond het woord aan Cees de Lange en zijn artis- ten, die de stampvolle zaal enige amusante uren hebben bezorgd. In d? eerste plaats was dit te danken aan Cees de Lange zelf, die als humorist-conférencier met zijn wer kelijk geestige en originele babbeltjes niet de geringste moeite had het publiek in de gewenste vrolijke stemming te brengen. Ofschoon de waardering voor de Wama's evenmin mag worden onderschat. Zij ver vingen „The Chico's", de bekende cowboy show, die in verband met een hun over komen auto-ongeluk verstek moesten laten gaan. Het publiek kan deze programma wijziging echter onmogelijk als een gemis hebben gevoeld, want de Wama's stortten zulk een enorme dosis kolder over de toe schouwers uit, dat zij de grootste ovatie van de avond in ontvangst mochten nemen. Verder werd de op dergelijke program ma's nog steeds onmisbare accordeon ditmaal door Tonnv Bakkenes bespeeld, die zich met de gebruikelijke geroutineer de virtuositeit van deze opdracht kweet. Het vocale gedeelte was toevertrouwd aan Wim Scholten, „de jonge met de gouden stem", zoals hij door Cees de Lange werd aangekondigd. Een enigszins overdreven kwalificatie, want hij onderscheidde zich slechts weinig van zijn collega's in dit po pulaire genre. Tenslotte bracht Betty Vise- ro, als jonge Nederlandse acrobate het vleugje variété, waardoor dit programma een plezierige afwisseling verkreeg. Deze jonge dame bleek haar lichaam in zulke griezelige bochten te kunnen wringen, dat Cees de Lange haar een vrouw noemde „die men om de vinger kon winden". Een opmerking die volkomen juist mag wor den genoemd, want haar verrichtingen waren werkelijk verbijsterend. De belangstelling van de leden is voor deze avond zo groot geweest, dat de voor zitter reeds een herhaling heeft aangekon digd. welke Donderdag 1 Aoril eveneens in het Luxor Theater zal plaats vinden. J. v. D. ondernomen van de winden over de Noordzee en de gevolgen, die zij kunnen hebben voor de waterstand. Deze studie zou een van de oorzaken kunnen zijn, dat de overplaatsing van de afdeling Oceano grafie van het K.N.M.I. naar het IJmui dense Visserijlaboratorium nog even op zich moet laten wachten, omdat men deze dringende aangelegenheid niet door een verhuizing wil doorkruisen. Visserij zou kunnen helpen Bij deze studie van wind en water heeft het K.N.M.I. veler steun nodig. De weer- schepen zenden regelmatig hun rapporten over alles, wat het klimaat van de zee be paalt en aanwijst, en ook twee grote scheepvaartlijnen, de Batavierlijn en H.S.M. helpen van ganser harte mee „de Bilt" een beeld te verschaffen van wat er zich boven, op en onder water afspeelt. In millioenen ponskaarten liggen de waarnemingen uit volle zee bij het K.N. M.I., maar het is nog niet voldoende: er moeten nog meer, nauwkeurige gegevens bekend worden, wil men van die grillige Noordzee met enige kans op succes kunnen zeggen, wat zij de volgende dag ongeveer zal gaan doen. Dat de visserij daarbij van onschatbare waarde zou kunnen zijn, lijkt buiten kijf. Dat zij tot nu toe nog weinig voor het Oceanografisch-meteorologisch onderzoek heeft kunnen doen kan van harte be treurd worden. Want tenslotte profiteert de visserij op elk uur van de dag en de nacht, dat Scheveningen Radio haar weerberich ten uitzendt, van het werk van „De Bilt". De commissaris van politie verzocht ons het volgende mee te delen: In haar eigen belang wordt de burgerij van Velsen aan geraden de trottoirs sneeuwvrij te houden. Mocht hieraan geen gevolg worden gege ven, dan zal verbaliserend moeten worden opgetreden. De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" heeft Donderdagavond voor een uitverkocht Kennemer Theater een pro gramma van goede turnsport laten zien Ditkeer was het repertoire nu eens niet te lang geworden, zo dat de uitvoering keurig op tijd endigde. Het werk van de kleuters is in twee groe pen ten tonele gebracht en deed het ook hier weer alleraardigst. Een heel goed nummer werd dat van de jongste meisjes op de evenwichtsbalk, maar hun even oude re zusters demonstreerden eveneens een heel goede vrije oefening. De dames-senioren waren het ook nog niet verleerd: hun vrije oefening mocht er zijn en de jongens waren met hun springnum- mers en laagrek ook uitstekend op dreef. De rhythmische groepen lieten een bewe- gings- en een baloefening zien en vooral de laatste was technisch af. Hans Alma spreekt in ,,'t Centrum" Op uitnodiging van boekhandel C. Ding ier spreekt de auteur Hans Alma Dinsdag avond 23 Februari in ,,'t Centrum'- over zijn verblijf in Joegosalvië. Hij heeft hier over het boek „Waar Europa eindigt" ge schreven. De causerie zal worden ge- illustreerd met lichtbeelden. Jeugdige voetballers vierden feest De junioren en aspiranten van de R.K. voetbalvereniging DEM hebben Donderdag avond in het K.S.A.-gebouw hun jaarlijkse feestavond gehad, welke onder de naam „Knalavond" was geannonceerd. Een knal avond is het inderdaad geworden en menige knaap toch al laat tussen de lakens ge kropen zal de slaap niet hebben kunnen vatten na al dat plezier. De avond werd ge vuld met zang. schetsjes en accordeonmu- ziek. maar het hoogtepunt van de avond was wel de goochelaar mr. Figo, die met zijn kunststukjes de zaal van de ene verbazing in de andere deed valleh. Tijdens de pauze werden er enige fraaie prijzen verloot. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Alphonsus M. z. van J. Vessies en E. M. Heij: Petrus Bz. van A. A. Schelvis en H. G. Westgeest: Nicolaas. z. van N. de Ridder en C. M. van den Hoorn; Maria A. E.. d. van Th. F. G. Vermeulen en A. H. Kelbling; Hendrika J„ d. van H. J. de Droog en A. P. Stecnbcek; Hans. z. van H Brui nenberg en A. Bijl; Martin, z. van G. Hof wegen en A. Hendriksma; Gertrudis J.. d. van C. A. van Duin en G. C Rrukman; Ru- dolf R.. z. van J. Schoenmaker en J. van Houwelingen. ONDERTROUWD: S. Koster en J. Vin cent; J. van Twist en M. C. den Uil; A. Eijke en H. J. Veenboer; P. F. Kuilman en H. W. Pelle; A van der Weg en M. G. Rappange. GETROUWD: R. M. Semeijn en L. M. de Weijer; W. P. Huizer en M. S. Stegeman; J. van Andel en H. Furke; J. Minneboo en J. W. E. Groeneveld; J. Kramers en W. F. van der Wolde. OVERLEDEN: A. Bakker. 89 j.. wed. van K. de Jong; M. van Rixel. 85 j„ wed. van J. Hendriks; F. van der Meij. 68 j., wedn. van H. Sten gewis. Voor het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het Langendijker Cabaretgezelschap in zaal Dam een voorstelling gegeven. Dit uit twee dames en zes heren bestaand ge zelschap verstaat de kunst het publiek het naar de zin te maken, doordat een non- stop-programma voor het voetlicht werd gebracht, dat beschaafd amusement bood. De humor was goed vertegenwoordigd in de verschillende schetsjes, waarin vooral Jan Klinkert enige rake typen speelde. Bijzonder goed klonken enige operette- fragmenten die door Henny Wolfswinkel, Atie Kuiper, Piet Tromp en Jan Klinkert werden gezongen. De talrijke Nutsleden staken hun bewon dering voor dit gezelschap dan ook niet onder stoelen of banken, maar toonden dit door een stevig applaus. „De vier Müllers" op bezoek bij K.A.B. Voor de jaarlijkse feestavond van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging, heeft de R.K. toneel vereniging „Zaandamse verenigde tone listen" Donderdagavond in het Marquette- theater een opvoering gegeven van het toneelspel van Armin Friedmann en Lud- wig Nerz: „De vier Müllers". Onder regie van Henk Josso werd van dit bekende stuk een goede opvoering gegeven, waar bij vooral figuren als Moritz Müller en Mendel Müller, die werden vertolkt door resp. Siem van Mugteren en Freek Ket- tens veel tot het succes van deze avond bijdroegen. De andere spelers pasten zich hier goed bij aan en de geheel gevulde zaal stelde het gebodene op hoge prijs. Bouwvakarbeiders vieren feest Ter gelegenheid van het vijfendertig jarig bestaan van de afdeling Heemskerk van de R.K. Bouwvakarbeidersbond wordt Zaterdag 20 Februari in zaal Dam een feestavond gehouden, waarvan het programma wordt verzorgd door een ca baretgezelschap. Gevonden voorwerpen .Bij de rijkspolitie te Heemskerk zijn de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: motorhandschoen, paar heren wanten, brui ne wollen kinderwant. geruit jongensjasje, groen handtasje, paar damespantoffels en een kindershawl. Voor de tweede maal in dit seizoen heeft de R.K. toneelvereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee in café „De Zon" een uit voering gegeven. „Verdwaald Volk" is de titel van het spel van Jac. Keyser dat voor het voetlicht werd gebracht. Het stuk speelt zich af ergens in de Brabantse Peel in een oude boerenwoning. De oude Gries werd op zeer goede wijze uitgebeeld door de heer W. Seignette die tevens de regie voerde. Ook de andere rollen kregen er een goede vertolking, zodat aan het suc ces der uitvoering elke spreker een even redig aandeel had. Aan de décors was veel aandacht besteed. Dit kaartje geeft de verschillende zeestromen rond de aardbol weer. Het zijn: 1. De Antarctische Westenwinddrift; 2. Pernstroom; 3. Zuid Equatoriale stroom; 4. Tegen- cquatoriale stroom; 5. Noord Equatoriale stroom: 6. Kuroshio; 7. Califomië-stroom; S. Braziliaanse stroom; 9. Benquela-stroom; 10. Zuid Equatoriale stroom; 11. Guinea- stroom; 12. Noord Equatoriale stroom; 13. Warme golfstroom; 14. Noorse stroom; 15. Noordatlantische stroom; 16. Canarische stroom; 17. Sargosso zee; 18. Moessondrift (des zomers Opst, des winters West); 19. Mozambique-slroom; 20. West Australische stroom; 21. Oost Australische stroom. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Theodorus Antonius Nico laas, z. van D. Schermer en C. C. Stuifber gen; Martin Adrianus, z. van J. J. Schuit en M. Hellemons. ONDERTROUWD: A. J. de Boer, wonen de te Uitgeest en J. A. Brakenhof, wonende te Castricum; C. J. Schotsman, wonende te Amsterdam en A. Buxtorff, wonende te Castricum. GEHUWD: J. J. Zonjee en A J. Zijlstra, beiden wonende te Castricum; P. Ent en L. P. J. de Vries, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Catharina Helena Vlugt. oud 49 j„ wonende te Purmerend; Angenieta Maria Verschoor, oud 77 j., wonende te Velsen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11