Bescherm Uw auto met iwglto BISSALIC ZWITSARUB c PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Tramkwestie in de hoofdstad wordt te veel opgeschroefd" Engelse posterijen staan bloot aan goed georganiseerde roof Wethouder Van Wijck: Onafhankelijke deskundigen zijn met hun onderzoek begonnen ucufm! DIT NIEUWE MIDDEL moet U goed onthonden! De radio geeft Zaterdag Ongeldige munten kunnen nog worden ingewisseld Minister Cals opende Canadese expositie Per dag verdwijnen twee postzakken EEN TRAP KOPEN DE KLOMPENCENTRALE Marinemannen posthuum gedecoreerd ZocU id liet zo J VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 2 Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw banden Uitgevers veroordeeld wegens oplichting Uee Renteloze lening voor Franse daklozen POLISHES CLEANERS WAXES Levenslang voor boer die zijn buren vergiftigde Verkouden kinderen? Geheim van de cirkel ADVERTENTIE Er is te veel rumoer ontstaan over de Amsterdamse tram. De hele zaak wordt te veel opgeschroefd", aldus zei de wethouder voor de bedrijven te Am sterdam, mr. F. van Wijck, op een persconferentie, waarin hij de stand van zaken en het zo juist begonnen on derzoek in de bekende tramkwestie nader heeft besproken. Sedert 12 October de dag van het dodelijke ongeluk bij het Centraal Sta tion zijn tien wagens in beslag ge nomen. Het onderzoek in zes van deze gevallen had als resultaat, dat aan de wagens niets mankeerde. In één geval kwam ingenieur Bruining, de door dp justitie benoemde deskundige, tot de slotsom, dat de toestand van de wagen niet honderd percent was, in de ove rige drie gevallen is het onderzoek nog niet geëindigd. Deze drie tramwagens zijn nog niet vrijgegeven. De overige rijden weer. De wethouder hoopt, dat men nu rustig het resultaat zal afwachten van het onder zoek waarmee de daarmee belaste deskun digen reeds zijn begonnen. Dit onderzoek is opgedragen aan dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, oud-directeur van de Rotterdamse Electrische tram. Het ge meentebestuur is met de heer Nieuwenhuis overeengekomen, dat naast hem en met hem twee onafhankelijke deskundigen dit onderzoek zullen instellen, te weten de heren ir. A. C. Pijl, onderdirecteur van de dingen bij de IJ-veren. Dit onderzoek zal zich zowel over de technische kant van de zaak als over het personeelsbeleid uitstrek ken. Deze commissie bestaat uit de heren mr. W. H. L. Haitink, oud-directeur van het Gemeente-Energiebedrijf, H. van Dijk, oud-chef van het bureau scheepsbouw van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, W. J. Heikens, chef personeels- en arbeids zaken van de Nederlandse Ford Automo bielfabriek, B. A. Visser, procuratiehouder bij de Nieuwe Rijnvaartmaatschappij, en R. J. Wols, luitenant ter zee voor vakdien sten. ADVERTENTIE Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 32-jarige uitgever en directeur van een persbureau te Amsterdam, W. C. van H. veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Zijn 25-jarige broer, eveneens uitge ver, wonende te Haarlem, A. A. M. van H., werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De 34-jarige andere broer, F. A. C. van H. uit Amsterdam, kreeg de zelfde straf. Hun was ten laste gelegd dat zij zich in 1950 en 1951 schuldig hebben gemaakt aan oplichting van een groot aantal bedrijven voor bedragen die zij hadden verkregen voor opgegeven advertenties voor een za- kenadresboek, dat zij zouden uitgeven, maar dat niet is verschenen. Voorts hebben zij in een aantal periodieken advertenties van firma's laten plaatsen, waartoe deze nimmer opdracht hadden gegeven. Twee broers werden veertien dagen geleden ter zitting gevangen genomen, omdat, naar het oordeel van het hof, vrees voor herhaling van het misdrijf niet was uitgesloten. ADVERTENTIE geven. PARIJS (AFP). De Franse minister van Financiën, Edgar Faure, heeft met Abbé Pierre, die tijdens de laatste koude golf een kruistocht voor de daklozen be gonnen is, de regelingen besproken voor een binnenkort uit te schrijven openbare lening zonder rente voor de bouw van noodwoningen. Abbé Pierre staat met zijn persoonlijk aanzien borg voor deze lening, Haagse Tramweg Maatschappij en H. Neu- waarvoor geen bepaald bedrag is aange- mann, oud-hoofdambtenaar van de H.T.M. Verder zullen aan het onderzoek deelnemen de heren A. J. Heyligers, technisch hoofd ambtenaar bij de R.E.T., F. G. Opperman, werkmeester bij de H.T.M., en J. van Reeu- wijk, onderopzichter bij de H.T.M. B. en W. hebben er met klem op aan gedrongen dat een tussentijds rapport wordt uitgebracht vóór 15 April en dat alles in het werk wordt gesteld om het eindrapport vóór 1 September gereed te doen zijn. Het resultaat van het tussentijds rapport zal mede de duur bepalen van het aan de directeur van het gemeentelijk vervoerbe drijf verleende verlof. Wethouder Van Wijck deelde voorts mede, dat eveneens een begin wordt ge maakt met een onderzoek naar de verhou- VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel Het vonnis van de Arnhemse rechtbank in de zaak tegen de 54-jarige landbouwer D. L. uit Heelweg bij Varsseveld, dat le venslang luidde, is door het Arnhemse ge rechtshof bevestigd. 4 L. was ervan beschuldigd de dood ver oorzaakt te hebben van drie buurlieden, twee broers en hun zuster, door tijdens hun afwezigheid vergif in hun eten te mengen. Hij zou dit hebben gedaan om geld te kun nen wegnemen teneinde daarmee een hy potheek af te lossen. In deze zaak hadden zowel prof. Baan uit Utrecht als de Arn hemse psychiater dr. Schnitzler een psy chiatrisch rapport uitgebracht. De con clusie van prof. Baan was dat verdachte als verminderd toerekeningsvatbaar moest worden beschouwd. Dr. Schnitzler was het daarmee niet eens. Het hof heeft zich met de door de rechtbank opgelegde straf kun nen verenigen, omdat het de mening van de rechtbank en dr. Schnitzler heeft kun nen aanvaarden, dat hier sprake is van een egocentrische hebzucht, die zo ver is gegaan, dat de verdachte zelfs-zijn buren van het leven heeft beroofd. Het hof achtte het niet aannemelijk, dat er tijdens het plegen van het feit een ziekelijke storing van zijn geestesvermogens heeft bestaan. ADVERTENTIE Want het maakt DIRECT een einde aan: maagpijn, hoofdpijn, spierpijn, verkoudheid, flatulentie, zuurbranden, keelpijn, neuralgie en onaangename gesteldheid na gebruik van al o'iol. Prettig in te nemen snel werkend onbezwaarlijk voor de gevoeligste maag. ALK ALINIZERENDE BRUISTABLETTEN VERKRIJGBAAR BIJ UW DROGIST OF APOTHEKER BARTttOORIS'STRAAT 20 TEL. 13*39 ROSLEDEREN JASSEN ƒ155.- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8 00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.40 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de oontinubedrijven. 11.35 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Sport. 14.00 Politie- kapel. 14.25 Platen. 14.50 Platen. 15.15 Eerst denken dan doen. 15:30 Accordeon-orkest en solist. 16 00 Boekbespreking. 16.15 Platen. 17.00 Journaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgelspel. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Boek Handelingen. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnstiek 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.40 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Dubbel- kwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Amusements orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les 14.40 Platen. 15.15 Letteren en Kunsten. 15.55 Omroep-orkest en solist. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journ. weekoverzicht. 18.40 Rogeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Zang en piano. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Licht baken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Een mens kan wat meemaken! 22.30 Wij luiden de Zon dag in, Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.15 Omroeporkest. 15.15 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Englese les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Knapenkoor. 18:30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. BBC 17.00_17.15 Engelse les voor beginnelin gen. Deel 3. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjour- naaL (Op 224 m.). Op 15 December van het vorig jaar ein digde de termijn voor inlevering van de buiten omloop gestelde zinken dubbeltjes en oude bronzen centen. Maar nog niet iedereen heeft zich, toen daar nog de ge legenheid voor was, de moeite gegeven deze oude pasmunt tegen gangbare betaal middelen om te wisselen. Herhaaldelijk komen dan ook bij 's Rijks Munt verzoeken binnen tot na-inlevering van deze munten. Daarom heeft het ministerie van Financiën besloten de mogelijkheid tot inlevering en omwisseling opnieuw open te stellen en wel voor alle mun ten, die sedert het in werking treden van de nieuwe Muntwet van 1948 hun gangbaarheid hebben verloren. Het gaat hier om de oude zilveren halve guldens en kwartjes, de'vierkante nik kelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2Vs-centsstukken en de uit de oorlogsjaren stammende zin ken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, 2 Vs - centsstukken en centen. De na-inleve ringstermijn voor al deze munten loopt van 15 Maart tot en met 15 April. De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het oude zilveren dubbeltje niet buiten omloop is gesteld en dus niet behoeft te worden omgewisseld. De tentoonstelling van een vijftigtal schil derijen van Canadese kunstenaars, die een beeld geven van ruim twintig Canadese steden de zogenaamde Seagram-collectie is eergisteren in het Haags Gemeente museum geopend door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. De president van het handelshuis Sea gram in Canada kwam indertijd op de ge dachte een aantal kunstschilders in zijn land uit te nodigen om ieder een bepaald beeld van een stad op linnen vast te leg gen. Thans maken die schilderijen een wereldreis. In zijn rede uitte de minister zijn bewondering voor de ontzaglijke ver lening van steun, welke door de firma Sea gram op deze wijze aan de Canadese cul tuur is gegeven. „Mij bekruipt bijna een gevoel van afgunst op hetgeen daar door die hulp mogelijk wordt", zo vervolgde spreker. „Het is buiten kijf, dat de cultuur niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats langs de weg van materiële steun tot bloei kan worden gebracht, maar deze is daartoe toch een onmisbaar hulpmiddel. Nadat in de laatste jaren uitentreuren is betoogd, dat deze materiële steun in de huidige tijdsomstandigheden niet meer alléén van particuliere zijde kan komen, doch dat de overheid hier moet bijspringen, schijnt het thans mode te zijn met nadruk te beweren, dat niet alléén de overheid maar ook het particuliere initiatief en met name het be drijfsleven die materiële steun moet ver lenen. Het is duidelijk, dat zowel het een als het ander nodig is". (Van onze correspondent in Londen) De tijd van de gemaskerde rover, met de driekanten steek op en gehuld in wijde mantels, die gemakkelijk wapens en buit konden verbergen, is voorbij. Er zijn geen koetsen meer welke zich statig als een zwaan door het landschap bewegen om soms op een stille plek in een hinderlaag te worden gelokt door bedreven ruiters, verscholen in het woud. Het gaat nu veel minder romantisch, maar minstens zo doelmatig. De Engelsen maken zich terecht ongerust over de ro vers, die nu al jarenlang met succes over vallen doen op postauto's met geld en an dere waardepapieren en zich op andere manier van postzakken met aangetekende zendingen meester maken. Is het niet vei liger, zo vraagt men zich af, om geld in een gewone enveloppe te steken? Nooit heeft men de daders kunnen vin den van de brutaalste roofoverval sinds de oorlog, nu twintig maanden geleden, toen in de vroege ochtend in een smalle straat een postauto met een kwart millioen pond sterling aan bankpapier door ban dieten werd leeggeroofd. Het alarmerende was dat de bandieten haarfijn op de hoogte moeten zijn geweest van het tijdstip en de route van het trans port, dat geschiedde op een uur, waarop de veilige ondergrondse postspoorweg ge sloten was. Is er een vijfde colonne mis dadigers in de postkantoren aan het werk? Sindsdien namelijk gaan de overvallen regelmatig voort, niet alleen in Londen, maar ook daarbuiten. Dezer dagen was het een vrachtauto van een coöperatie in Ips wich, welke 25.000 ponden vervoerde en werd leeggeroofd. De deuren waren niet gegrendeld, omdat de auto slechts een korte afstand moest afleggen. Teveel nonchalance De algemene klacht luidt dat de verlei ding te groot is geworden door teveel non chalance en te veel goed vertrouwen. Post zakken liggen overal voor het grijpen, vooral op de stations en in de bagagewa gens van doorlopende treinen, welke in open verbinding met de corridors staan. Nu begint men met het aanbrengen van tralie werk in deze wagons. Ook voor de bandieten is er veiligheid in de massa. Want de vorige week vonden zij hun buit in het hartje van het drukke Londen, waar een postauto even onbeheerd stond. Wegvluchten in de massa lukt meestal wel. Dat geldt ook voor de onver laten, die de ene na de andere juweliers winkel beroven door een étalageruit in te slaan en dan met de buit de benen te nemen. Het gebeurt altijd op klaarlichte dag als er duizenden op de been zijn. Niet lang geleden kregen dieven de persoon lijke mail van Koningin Elizabeth in han den, maar de zakken werden later onge schonden gevonden. Het spreekt vanzelf dat de minister voor de posterijen, die in het Hogerhuis zit, en zijn collega in het Laperhuis, het hard te verduren krijgen. Ook zij vluchtten bij de verdediging van hun beleid in het getal, namelijk de statistiek, die aantoont dat er maar één op de 500,000 zakken gestolen wordt, maar dat zijn er nog altijd twee ADVERTENTIE is een zaak van vertrouwen. Koop daarom bij de specialist in houtwaren! TRAPPEN van 3 t/m 12 treden in alle prijzen. WRINGERS in alle soorten en prijzen. KLOMPEN en LEDEREN KLOMP SOKKEN, alle maten. Alléén Zaterdag: ZINKEN EMMERS voor 2 50 EMAILLE BAZARBAKKEN voor 2.50 BROODZAGEN van 2.25 voor 1.49 Dr. Lelidsstr. 10 Haarlem - Tel. 11784 36. Het was natuurlijk een bittere teleur stelling, dat Panda en professor Kalker hun pasverworven prijzen weer hadden moeten afstaan. De geleerde tastte naar zijn zakdoek en wiste zich de ogen af. „Hhuil maar niet, professor", zei Pan da, wiens eigen lip bedenkelijk trilde. ,Jk huil niet", antwoordde de geleerde rustig, „er zit een vuiltje in mijn oog. Zoals je wellicht weet, activeert zoiets de traan klieren, een biologische werking, die het hoornvlies.„Ja, ja", zei Panda, die op dit ogenblik liever een vertroostend ge sprek voerde, al was het alleen maar voor hemzelf, „maar om op de verloren prijs terug te komen, we hoeven heus niet te wanhopen". „Ehnee, dat hoeven we niet", zei de professor vaagjes, „waarom zouden we?" „We hebben in elk geval het Kalkerkarretje nog", vervolgde Panda, hardnekkig, „dat is zo snel, dat we er elke race mee kunnen winnen". „Juist", zei de geleerde, „het is goed dat je me daaraan herinnert, eh.... Pampa....". Hij brak grapje. af toen er een hevig gekraak klonk van de plaats, waar zij het Kalkerkarretje had den achter gelaten. Verschrikt renden zij terug, endaar lag het karretje, zo plat als een dubbeltje gedrukt door een zware wegwals, waarin baas Kraska triomfante lijk wegreed. „Ik geloof, dat ik jullie speel goed gewalst heb.'", hoonde de booswicht, in deze vorm kunnen jullie het onder de deur doorschuiven. Ha, ha, ha!" De profes sor en Panda vonden het maar een plat per dag en het zijn de vetste hapjes, welke de dieven, die over een perfecte organisa tie schijnen te beschikken, in handen krijgen. De lichtzinnigheid, waarmee soms gewerkt wordt, is onbegrijpelijk, zo als in het geval van de roof van een kwart millioen ponden, toen de poste rijen verzuimden de voorzorgsmaat regel te nemen door Scotland Yard om een politie-escorte te vragen. Sinds dien hebben de autoriteiten weliswaar niet stilgezeten, maar het is de vraag of zij niet te zelfgenoegzaam zijn. Want de minister zeide dat er niets aan te doen is, dat de posterijen hun deel krijgen van de toegenomen criminali teit. Er werd een deskundigen-com missie benoemd. Maar waarschijnlijk bezitten de roversbenden eveneens een commissie van experts om hun tegen- troeven uit te spelen! De statistiek leert dat de waarde en het aantal diefstallen tussen 1947 en 1953 zijn afgenomen en dat er nu nog maar twee zakken op de millioen verloren gaan tegen drie zes jaar geleden. Vorig jaar werden 723 zakken van de 350 millioen gestolen! Het aantal postrechercheurs is verdubbeld en 437 personen konden worden gegrepen. Een al te omvangrijke bewaking zou meer kosten dan de door de diefstallen ondervonden schade en te veel maatrege len zou het postvervoer kunnen vertragen. Want de taak van de post is te zorgen, dat deze zo snel mogelijk wordt afgeleverd. Maar als het geldzendingen betreft zullen velen een trager bestelling prefereren bo ven een algehele verdwijning van brieven en pakketten. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat |.vraag de voordelige introductie-verpakking J In de Rode Zaal van het ministerie van Marine te Den Haag heeft de staats secretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, posthuum onderscheidingen uitgereikt aan nagelaten betrekkingen van mannen, die zich hebben onderscheiden in de Tweede Wereldoorlog. De Bronzen Leeuw is toegekend aan wijlen luitenant ter zee I L. J. Jarman, commandant van de door de Japanners tot zinken gebrachte onderzeeboot K 16, die met twee andere onderzeeboten een groot en zwaar be waakt konvooi had aangevallen. Bootsman F. Meyer, chef d'équipage, die eveneens met de zes officieren en dertig schepelin gen van de onderzeeboot om het leven kwam. kreeg postuum het Bronzen Kruis. De Bronzen Leeuw is ook toegekend aan wijlen adelborst J. C. Meyer, die als hoofd van een illegale inlichtingengroep in ons land optrad en bij zijn arrestatie en verhoor, voorafgaande aan zijn fusillering te Maastricht, alle schuld op zich nam om zijn groep te redden. Voorts is het Bronzen Kruis posthuum toegekend aan luit. ter zee I R. C. Jongelie, luit. ter zee III C. C. Braggaar, luit. ter zee III A. C. van der Giessen, bootsman P. C. Boogaart, sergeant H. M. Macare, sergeant G. L. Ruseler, sergeant der infan terie A. J. Wegner, die allen als agenten van een geheime inlichtingendienst naar Nederland werden gezonden en slachtoffer werden van het „England Spiel". Onwettig. Donderdag zijn acht Kikoejoe's in Nairobi opgehangen. Eén van hen was ter dood veroordeeld wegens het onwettig bezit van een vuurwapen, de anderen, omdat zij waren aangetroffen in het gezelschap van onwettig gewa pende personen. Verzachting. De Australische minister president heeft heden bekendgemaakt dat de Australische regering een ver dere verzachting van de invoerbeper kingen voor niet-dollarlanden met in gang van 1 April heeft goedgekeurd. De verzachting van de beperkingen zou een toeneming in invoer met ruim 200 mil lioen gulden mogelijk maken. Zeer verheugd. „Ik ben zeer verheugd de eerste ambassadeur van Groot-Brittan- nië te zijn, die weer voet op-Perzische bodem zet," zo verklaarde Donderdag Sir Roger Stevens bij zijn aankomst te Teheran. Hij zeide, dat een van zijn eer ste bezigheden zal zijn het zoeken van een regeling van het olievraagstuk op een basis, die voor beide landen bevre digend is. Met de komst van Sir Roger zijn de normale betrekkingen tussen Engeland en Perzië hersteld. Boomplanting. Donderdag zijn Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh met het koninklijk jacht uit de haven van Sydney gestoomd voor een zeereis van 600 mijl naar het „Appel-eiland" Tasmanië. Zij zullen Zaterdag in de hoofdstad Hobart aankomen. De Ko ningin en haar gemaal waren de dag begonnen in Canberra, de federale hoofdstad, waar zij in het park van het regeringsgebouw eucalyptusbomen plantten naast 2 eucalyptusbomen, die ,27 jaar geleden door de Koningin-moe der en wijlen Koning George VI waren geplant. Verkiezingen. De Belgische regering en de Senaat zijn het er over eens, dat het parlement op 11 of 12 Maart wordt ont bonden en dat op 11 April algemene verkiezingen worden gehouden, aldus is van regeringszijde te Brussel verklaard. De Senaat zal het debat over de be krachtiging van het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeenschap op 2 Maart beginnen. De stemming wordt een week later verwacht. Dwangarbeid. Een Japans tribunaal heeft de gezagvoerder van het Russische vis sersvaartuig „Rezezdnoy", dat vorig jaar Augustus bij Hokkaido werd aan gehouden, tot een jaar dwangarbeid voorwaardelijk veroordeeld wegens het varen binnen de Japanse territoriale, wateren. De kapitein houdt vol, dat hij door mist uit de koers was geraakt. Samenwerking. Algemene verkiezingen in Noord-Rhodesië hebben Donderdag een overwinning opgeleverd voor de Fede rale Partij, die een politiek van samen werking tussen de verschillende rassen voorstaat. De partij kreeg tien van de twaalf zetels voor gekozen blanke leden in de wetgevende raad. Onlangs heeft de Federale Partij nok grote overwinningen behaald bij verkiezingen in Zuid-Rho- desië en in de nieuwe federatie van Noord- en Zuid-Rhodesië en Nyassa- land. Incident. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft Donderdagavond te Tel Aviv medegedeeld, dat bïj een in cident tussen Israëlische en Egyptische militairen bij Nirma Gaza 'n Israëlisch soldaat op Israëlisch grondgebied is gedood. Met een hamer. Een goedgeklede jonge man heeft gisterochtend in het museum van wassen beelden van Madame Tus- saud te Londen achtereenvolgens de beelden van Churchill, Maxwell Fyfe (minister van Binnenlandse Zaken) en Peter Thorneycroft (minister van Han del) met een hamer volkomen vernield. Hij was juist bezig met Lord Leathers, een voormalig minister, toen zaalwach ters ingrepen. De man is gearresteerd. De schade bedraagt 7000 gulden. Niet veel. De nieuwe Russische ambas sadeur in Italië, Bogomolov, heeft Don derdag op doorreis naar Rome te Wenen verteld, dat zich Woensdag een ontplof fing in zijn salonrijtuig had voorgedaan. Het had, niet veel te betekenen, aldus de ambassadeur. Verder vertelde hij, dat een employé in de wagen zijn hand had verwond bij de bestrijding van de brand. Hel aantal verkeersongevallen in de hoofdstad stijgt voortdurend, In Januari werden 1006 ongevallen genoteerd, 143 meer dan in Januari 1953, een stijging met 16,6 pet. Een nog grotere stijging vertoont het aantal ernstige ongevallen, namelijk met 19,6 pet. OM te weten hoe groot de omtrek van een cirkel is, dienen we 3 1/7 maal de middellijn van die cirkel te nemen. Dit trucje is zó simpel, dat geen enkele leer ling van de lagere school daar moeite mee heeft. Maar toch zou er een zeer lezens waardig boek te schrijven zijn over de ge weldige geestelijke inspanning die het de mensheid heeft gekost om achter het eigen lijke geheim van de cirkel te komen en de juiste waarde van het getal pi te leren kennen. Bij berekeningen die een niet te grote aanspraak op exactheid maken, stellen wij de waarde van het getal pi gemaks halve op 3 1/7, maar nauwkeu rig is dat niet. En we moeten billijkheidshalve dan ook niet te geringschattend neerzien op oude culturen, die voor pi waarden hebben gekend die op het eerste gezicht nogal afwijkend schij nen, maar die het juiste bedrag toch vrij dicht benaderen. Uit het oudst bekende Egyptische tuis- kundewerk, het papyrus Rhind van de schrijver Ahmes, weten we dat in de Egyptische oudheid de waarde van het ge tal pi verrassend nauwkeurig benaderd is, n.l. op 16/9 in het kwadraat, doch deze wetenschap moet in de loop der tijden weer verloren zijn gegaan, want later werd in Egypte ook met de waarde 3 gewerkt, welk getal we bij de aanvang van vele culturen herhaaldelijk voor de benadering van pi tegenkomen, zij het dan, dat bij het voort schrijden der wetenschap meestal wel een nauwkeuriger waarde wordt becijferd. Het zal u wellicht verwonderen dat we voor een wiskundig vraagstuk ook verwij zen naar de Bijbelwaarin we zowel in 1 Kron. 7:23, als in 2 Kron. 4:2 lezen: „Daartoe maakte hij (Salomo) de gegoten zee; van tien ellen was zij van haren eenen rand tot haren anderen rand; rondom rond en van vijf ellen hare hoogte, en een meet- (Nadruk verboden) snoer van dertig ellen omving ze rondom". Uit dit citaat blijkt, dat de Joden omstreeks het jaar 1000 v Chr. de waarde van het getal pi hadden vastgesteld op 3, want de hier besproken cirkelomtrek van 30 ellen is 3 maal de middellijn van 10 ellen. Trou wens, ook in de Talmud staat de regel: „Wat een omtrek heeft van 3 palmen, is 1 palm breed", waaruit blijkt dat de waar de van pi op 3 wordt gesteld. Wanneer zo vele oude culturen aanvan kelijk de waarde van pi op 3 bepaalden, zal het niemand verwonde ren dat ook in het oude China van vele duizenden jaren her, de cirkelomtrek werd gevonden door de mid dellijn met 3 te vermenigvul digen In allerlei berekeningen en constructies waren de Chinezen hele bollebozen toen de eerste dageraad der wetenschap in Europa nog moest gloren. Zij kenden een cirkelindeling van 365 1/4°, de cirkel dus beschouwende als de schijnbare weg die de zon langs de hemel gaat en waarbij elke graad overeenkwam met één dag. Het ge- lal 3 werd daardoor gekoppeld aan de hemel (de cirkel), terwijl het getal 4, dat het kwadraat weergeeft (lengte maal breedte) symbolisch werd voor de aarde. Vandaar dat in 3 (dat dus de Chinese waarde voor pi weergeeft) het geestelijke werd gesymboliseerd en in 4 het materiële, terwijl de verbinding van 3 en 4 (hemel en aarde) bijzonder gunstig werd geacht, zo dat het getal 7 als heilbrengend werd be schouwd. Maar, hebben we hier de oorsprong van de symbolische waarden van de getallen 3 en 4 aangegeven, het getal pi laten we nog niet los, want daar valt nog veel van te vertellen. Dat zal dan morgen gebeuren. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2