Velsens cultureel leven in de komende week Ouden van dagen krijgen medezegge nschap Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij - varia „Nieuw Leven" speelde „Verwaaid Volk Nog te vitaal om alles voor zich te laten bedisselen VGV deed greep naar bovenste plaats 8 Witte Kruis-zuster maakte lelijke tuimeling Avond vol kunstgenot in de Gereformeerde Kerk Urk heeft bijna 200 vaartuigen Ondanks lange rust mager korfbalprogramma Medische verzorging tijdens het weekeinde VOLLEYBAL Tuinders naar Wageningen Jaarvergadering K.A.B. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week", kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau van de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 20 Februari tot en met Zaterdag 27 Februari zoals deze ons werd verstrekt door de secretaris van het Agenda-bureau. ZATERDAG 20 FEBRUARI IJMUIDEN „Felison", expositie van werk van Dick Zwier, van 15.3017 uur, expositiezaal Heidestraat. Arb. Mandolineclub „Excelsior", 20 uur, Patronaatsgebouw, concert t.b.v. Ver. tot bestrijding van Rheumatiek. „VARA", afdeling IJmuiden, 1517 uur, Cultureel Gebouw, i-eceptie ter gelegen heid van zilveren jubileum. ZONDAG 21 FEBRUARI IJMUIDEN Humanistisch Verbond, lezing M. Dijk stra over „Wat betekent het Humanisme voor het Maatschappelijk Werk", 10.15 uur gebouw Cultureel Centrum IJmui den. „Felison", expositie van werken van D. Zwier, geopend van 14 tot 17 uur. Hei destraat IJmuiden (O.), 17 uur sluiting expositie. SANTPOORT R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", con cert, 20 uur Zomerlust, Santpoort. DINSDAG 23 FEBRUARI IJMUIDEN Oud Katholieke Amateur Toneelver. „De Plankeniers", toneeluitvoering 20 uur, Thalia schouwburg. VARA afd. IJmuiden, feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, 20 uur, Rex Theater. Ontspanningscommissie Ouden van Da gen. Toneeluitvoering van de v.v. „IJmui den" en met medewerking van IJmuidens Roem. 20 uur Patronaatsgebouw. WOENSDAG 24 FEBRUARI IJMUIDEN „De Plankeniers" als 23 Februari. Toneelver. V.V.IJ. toneelvoorstelling met de opvoering van „Amor speelt verstop pertje", 20 uur Patronaatsgebouw. SANTPOORT Gem. Zangvereniging „Vox Humana", Concert, 20 uur, Zomerlust Santpoort. DONDERDAG 25 FEBRUARI IJMUIDEN Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, voordrachtskunstavond met mevr. Enny Molsde Leeuwe, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden (O.) VRIJDAG 26 JANUARI SANTPOORT Jeugdgroepen „Bosvolk en Vrije Vogels", opvoering van de kinderoperette „De Wonderbloem" van Jo Mulder, 20 uur, ADVERTENTIE Als U zware shag rookt, dan moet U deze Kentucky tabak eens proberen! De naam St. GEORGE is al oud; het NIEUWE zit in het pakje! Ook U zult verrast zijn van zo'n fijne geur, zo'n pittige smaak! De roker van zware shag vindt St. GEORGE de shag, die volkomen vol doening geeft. Rook St. GEORGE met aandacht en ook U zegt: VRIJDAG 19 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het huis der verloren vrouwen". .Felison", expositie van werk van Dick Zwier, Heidestraat van 1921 uur. VELSEN Raadhuis 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Financiën. ZATERDAG 20 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het huis der verloren vrouwen". „Felison", expositie van werk van Dick Zwier, Heidestraat 15.3017 uur. Patronaat „Excelsior", 20 uur: concert ten behoeve van de Ver. tot bestrijding van Rheumatiek. „Vara", Cultureel centrum, 1517 uur: receptie 25-jarig bestaan. .99 Hervormd Jeugdgebouw, Enschedelaan, Santpoort. ZATERDAG 27 FEBRUARI IJMUIDEN Toneelver. „K.Z.O.S.", toneeluitvoering met de opvoering van „Pinky", 20 uur, Patronaatsgebouw. SANTPOORT Jeugdgroepen „Bosvolk en Vrije Vo gels", als 26 Februari. BIOSCOOP Thalia, van Vrijdag 19 tot en met Maandag 22 Februari: „Het huis der verloren vrouwen". Zondagmiddag: „de Vallei der verraders". Donderdag 25 Februari: „Drakenzaad". De R.K. Gemengde Toneelvereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee heeft haar damesleden de laatste weken een periode van rust verschaft, want het waren Woens dagavond alleen de heren, die in café „De Zon" voor het voetlicht zijn geweest. Deze zes spelers hebben een niet gering succes geïncasseerd, hetgeen zij voor een groot deel te danken hebben aan Jac. Keijser, een mij volkomen onbekend auteur, die met zijn „Verwaaid Volk" een interessant en dikwijls boeiend toneelspel heeft ge schreven. Het stuk speelt zich af in de Peel, waai de enigszins mysterieuze figuur van de oude Gries als kruidendokter onder de boeren een zekere eerbiedige vermaard heid verworven heeft. Hoewel dit overwe gend Katholieke volksdeel hem zijn afwij zende houding tegenover de kerk ten hoog ste kwalijk neemt, geniet hij toch het volle vertrouwen en geeft men zijn adviezen zelfs de voorkeur boven die van de dorps dokter. Zodat ook boer Van Gogh onmid dellijk zijn hulp inroept, wanneer hij meent bij zich zelf verschijnselen van de zo ge vreesde kanker te hebben geconstateerd. Gries belooft hem zich met zijn geval te zullen bezig houden; echter onder één voorwaarde: Van Gofüi moet nem het an tieke kruisbeeld afstaan, dat misschien reeds eeuwen in het bezit van zijn familie is geweest. Eerst weigert Van Gogh perti nent; het lijkt hem bijna heiligschennis dit crucifix aan een „heiden" te moeten over handigen; doch pijn en angst blijken ster ker dan principes, zodat hij Gries aan het einde van het eerste bedrijf in het bezit van het begeerde kruisbeeld stelt. In het tweede bedrijf, wanneer de be langstelling van de toeschouwer naar het verdere verloop in hoge mate is oogewekt. breekt de schrijver dit thema echter op een vrij abrupte wijze af en voert hij een pater-Capucijn ten tonele, die dan blijkt de zoon van de oude Gries te zijn. Voorlopig wordt het publiek dus over het lot van Van Gogh in het onzekere gelaten en moet men zich plotseling op een geheel andere intrige instellen, hetgeen ongetwijfeld een structuurverzwakking betekent. Ondanks het feit, dat de auteur hier enige kostelijke scènes heeft ingelast; zoals het toneeltje tussen pater Johannes en de geducht in het nauw gebrachte Cis van der Mortel. Helaas kwam uw recensent na het tweede bedrijf in tijdnood, zodat hij niet in staat is te onthullen, op welke manier de auteur zijn stuk heeft afgesloten. Wel kan hij ver klaren, dat Jac. Keijser onge*wijfeld zijn vak verstaat; hij schrijft een boeiende en dikwijls geestige dialoog, door middel waarvan de spelers in staat worden gesteld de verschillende karakters een markante gestalte te verlenen. Van niet minder be lang is dat, ofschoon het stuk een sterke Katholieke inslag vertoont, de toeschouwer toch nergens een bepaalde overtuiging wordt opgedrongen. Integendeel, soms worden er over de verhouding tussen geestelijken en parochianen zulke amusan te opmerkingen gelanceerd, dat de naast mij gezeten kapelaan zich, evenals het pu bliek, dikwijls de (lach)tranen uit de ogen wiste. v Van "dit dankbare speelstuk heeft „Nieuw Leven" een zeer behoorlijke opvoering ge geven, waarin vooral drie executanten ex celleerden. In de eerste plaats regisseur W. Seignette, die de oude Gries een prachtig verwicht op zijn omgeving wist te geven, an Dobber gaf van het boeren-factotum Cis van der Mortel een komische interpre tatie, welke in de zaal telkens gulle reac ties verwekte. Bovendien was hij degene, die het Brabants dialect het best wist te spreken. De derde uitblinker van dit trio was de pater Johannes, die niel alleen over een fraai en warm stemgeluid bleek te kunnen beschikken, doch daarbij ook de preektoon zorgvuldig wist te vermijden. De kleine rol van Peerke Verbrugge werd eveneens niet onverdienstelijk uitgebeeld; slechts boer Van Gogh zouden wij gaarne markanter hebben gezien, terwijl de rol van Steeman in zijn geheel teveel onder de maat bleef. Maar deze kleine tekortko mingen hebben het succes niet de minste afbreuk kunnen doen, zodat „Nieuw Le ven" met gerechtvaardigde voldoening op deze toneelavond mag terugzien. JAN VAN DAM Woensdag heeft zuster Y. de Jong, be kend wijkverpleegster van hec Witte Kruis uit Santpoort op de bromfiets zo'n lelijke val gemaakt, dat zij in het Elisabethsgast- huis te Haarlem moest worden opgenomen. Door een onverhoeds overstekende hond kwam de verpleegster, die een bromfiets bereed, in de nabijheid van haar woning aan de Brederodeweg, te vallen. Met een hersenschudding en een hevige neusbloe ding is mej. De Jong na onder dokterahaai den te zijn geweest voor eerste hulp, naar het Haarlemse ziekenhuis overgebracnt. Donderdag 18 Februari kwamen de haven van Llmuiden binnen: Hast III van Rotter dam. Eben Haëzer van Rotterdam. Castello Mantjuico van Rotterdam. Ramsdal van Surnaes. Nadi van Antwerpen. Eemstroom van Leith. Feducia N van Rotterdam. Me- lilla van Rotterdam. Gen. Bagranian van Ventspil. Kwiek van Rotterdam. Falcon v. Londen. Brandaris van Londen. Dollard v. Swansea. Friesland van Sunderland. Jo hanna te Velde van Par. Vertrokken zijn: Arbo naar Hull. Luna n. Rotterdam. Maria Eek naar Aalborg. Niobe naar Helsinki. Dagmar naar Stockholm. Er- kelin naar Yarmouth. Bintang naar Ham burg. Emila Soboli naar Casablanca. Oranje stad naar Curasao. Eemland naar Bremen. Danntor naar Genua. Noordstad naar Rotter dam. Ulmbrueder VIII naar Rotterdam. Melilla naar Casablanca. Volgend jaar: 75 jaar Vrije Universiteit Degenen die Donderdagavond verstek lieten gaan op de propaganda-avond van het plaatselijk comité der Vrije Universi teit, welke in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg is gehouden, hebben vooral op het terrein der zangkunst en orgelmu ziek veel goeds gemist. Deze avond, waarop de hoogleraar der Vrije Universiteit prof. dr. G. C. Berkhouwer het woord heeft ge voerd, werd omlijst door. orgelmuziek van Meindert Boekei en zang van de bariton Kees Deenink en het Evangelisatiekoor onder leiding van de heer H. Slings, heeft verder dapper meegeholpen het geheel te doen slagen. Nadat ds. A. C. Nood de avond had in geleid gaf Meindert Boekei het Preludium en fuga in a klein van Johan Sebastiaan Bach weer, waarna Kees Deenink een drie tal geestelijke liederen ten gehore bracht, begeleid met orgelmuziek. Bijzonder mooi was hierna het Grand Chor, een orgelsolo van Alex. Guilmant. Kees Deenink zong enige negro-spirituals; deze eenvoudige, maar zeer bezielende negerliederen wer den zo boeiend weergegeven, dat het leven en lijden van het donkere ras uit het lied merkbaar was. Als slot van het -muzikale en vocale ge deelte zong het Evangelisatiekoor enige liederen, waarbij vooral „Ontwaakt kinde ren der vreugde" als een majestueus feest lied het kerkgebouw doorstroomde en in zijn volheid menigeen ontroerde. Prof. dr. G. C. Berkhouwer brak hierna in een vurige rede een lans voor de Vrije Universiteit, voor welker uitbouw, naar hij zeide, alom in den lande enthousiasme zal moeten ontstaan. Het ligt in de bedoeling om op 20 October 1955 het diamanten feest der Universiteit een volledige eigen Calvinistische universiteit met zes facul teiten te bezitten en voor welk doel, naast de Rijkssubsidie nog een millioen gulden nodig is. „Het wordt geen glorieuze zaak, we gaan zelfs West Europa niet veroveren", zo besloot de professor zijn rede, „maar zelfs in de wetenschap is neutraliteit niet mogelijk en we hebben elkaar meer dan ooit nodig". Op 31 December 1953 bedroeg het aan tal vaartuigen in Urk waarmede uitslui tend de Noordzeevisserij wordt uitgeoefend: 22 kotters (boven 50 ton), waarvan 10 met een motorvermogen van 100150 PK en 12 met een vermogen van 150 PK en hoger. 22 kotters (beneden 50 ton), waarvan 14 van 100150 PK, 3 van 150 PK en hoger en 5 met een vermogen van minder dan 100 PK, 4 kotters van het kleine type en 15 botters, waarvan 10 met 100150 PK en 5 met minder dan 100 PK. In totaal 63 schepen. Vaartuigen waarmee in hoofdzaak de IJselmeervisserij wordt uitgeoefend waren 72 motorkotters (klein type) motorvermo gen 20 P.K. en verder nog 45 vaartuigen als botters, vletten, enz. In totaal 117 stuks. Uit dit overzicht blijkt, dat er in Urk momenteel evenveel Noordzeekotters bo ven als beneden de 50 ton zijn. Hoewel dit aantal steeds groeit, ook bij de af vloeiing wordt gedacht aan overgang naar de Noordzeevloot, waarbij de kottervloot zou moeten worden uitgebreid, is er een neiging om bij de aanschaf van een kotter in elk geval iets beneden de 50 ton te blij ven. Hiervoor heeft men verschillende practische redenen. Als in de komende jaren de buitenvloot wordt uitgebreid zal dit met kotters beneden de 50 ton zijn. Men wil met de afvloeiing op het IJsel- meor haast maken en weet men dit te be werken dan is de zekerheid er dat het aan tal motorkotters (klein type) zal vermin deren of mogelijk iets toenemen, als er vis sers worden gevonden, die van het kuilen overstappen op de hoekwantvisserij. Al met al is er ondanks afvloeiing weinig kans cp totale schepenvermindering, wel vermeerdering. De lange winterrust ten spijt is er voor de korfbalvereniging „Watervliet" maar een mager -competitie-programma vastge steld en van de senioren-twaalftallen zul len alleen het tweede en vierde een wed strijd spelen. Watervliet 2 zal op het eigen terrein aan de Koningsweg, dat bijna altijd bespeel baar is Groen Geel 3 uit Wormerveer ont vangen. Dit zal een moeilijke taak voor de thuisclub zijn, omdat de Zaankanters een zeer strijdbare ploeg hebben. Watervliet 4 brengt een bezoek aan DSV 3 in Haarlem. Voor de adspiranten is het programma Zaterdagmiddag: Watervliet A-Ooster kwartier A; Watervliet B-DSV A; Aurora B-Watervliet C. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953 en P. J. W. van den Toom, Frans Naercboutstraat 70. tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter. Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. J. H. N. Oud v, d. Snoek, H. Mandeweg 43 a. tel. 3622. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De nacht- en Zondagsdiensten worden waargenomen door Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. B. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemcndaalse- weg 85. tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broek be rgenlaan 42, telefoon K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden en IJmuiden-Oost, zuster Kuiper, Sleuseiland 16. tel. 4015. Voor Velsen. Driehuis en Santpoort, zuster Nap. Rembrandtlaan 5, tel. 6195. CASTRICUM Dokters Arts A P. W. A. M. de Jongh, Koningin Julianastraat 1, telefoon 534. Wijk- en kraamverpleging Zuster Boots, Koningin Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. Weliswaar laten de betonstorters bij de in aanbouw zijnde Velser tunnel door de vorst verstek gaan, maar de andere werkzaamheden duren ongestoord voort. Ver beneden de oppervlakte van het Noordzeekanaal zijn de ijzervlechters momenteel bezig met het werk voor een nieuwe „moot" van de verkecrstunnel, welke straks aan het reeds gebouwde deel zal aansluiten. In de verte is zichtbaar het talud van de zgn. kuip welke tot over de helft van de breedte in het Noordzeekanaal ligt. In dit talud be vinden zich twee reeds eerder voltooide tunnelmoten. „Suomi" houdt haar jaarvergadering Nu het athletiekseizoen pas is begonnen en de Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" de wedstrijden al heeft geopend met een geslaagde cross-country, wordt Dinsdagavond in het paviljoen „Water vliet" aan de Koningsweg de jaarvergade ring gehouden. Na de gebruikelijke verslagen zal de uit reiking van de persoonlijke prestatieprijzen 1953 geschieden Van het bestuur treden periodiek af de heren J. v. d. Heide en P. Grüteke, die beiden herkiesbaar zijn. Voor de functie van wedstrijdsecretaris is de heer C. Verhoog door het bestuur candi- daat gesteld met gelijktijdige candidaat- stelling van de heer J. Smit in de functie van voorzitter-secretaris van de Techni sche commissie. Daarna volgen verkiezin gen van feest- en materiaalcommissies. 99 Bij raadsbesluit van 23 September 1953 is in handen van B. en W. om advies ge steld een verzoek van de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Ouden Van Dagen, om voor het jaar 1954 haar een subsidie uit de gemeentekas te verlenen en dit ter beschikking te stellen van de stich ting Velser Gemeenschap. Eveneens is advies gevraagd over het ver zoek van de afd. Santpoort-Driehuis van genoemde bond, om kosteloos een lokaal beschikbaar te stellen voor het houden van vergaderingen en ten behoeve van ont spanning. B. en W. zeggen hierover het volgende: In de gemeente bestaat sedert jaren een algemene commissie, die zich steeds heeft belast met de organisatie van een jaarlijkse uitgaansdag voor de ouden van dagen. Daaraan zijn toegevoegd, de bemoeiingen ten aanzien van andere ontspanning ten behoeve van deze lieden. De daarvoor be nodigde middelen werden gevonden uit particuliere bron, in de laatste jaren aan gevuld met een bijdrage van de gemeente via de begroting van de dienst voor Sociale Zaken. De algemene commissie wordt gevormd door F. Waardenburg, voorzitter en de leden P. C. de Weerd-t, H. Meijer, Pater Rector, ds. Van Wijngaarden, J. de Meza Jr., A. P. Bakker. L. J. Glas. M. Koele- meijer en J. Singeling. Namens de unie van vrouwelijke vrijwil ligers hebben zitting mevrouw Sanders en mevrouw Anten en namens de afdeling Velsen-Noord, Santpoort-dorp en Sant poort-Station van de hiervoor bedoelde bond onderscheidenlijk K. Nagel, J. L. Harsveld en T. Winkel. De vertegenwoor diger van <je afdeling IJmuiden van die bond, de heer G. Blaas, heeft medio 1953 zijn medewerking verder geweigerd. Secre taris is de heer J. Hühl. Waardering allerwegen De algemene commissie heeft, daartoe genoodzaakt door de voortdurende toe neming van haar werk, sub-commissies in gesteld voor IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort. Net uit. De Tzornne en de Abraham, die Woensdag de vissershaven hebben ver laten met bestemming IJsland;, hebben naar radioberichten melden Donderdag morgen voor het eerst het net overboord gezet. De schepen hebben goed doch geen ideaal weer gehad. In de weekreis is ook nog Bremerhaven aangedaan. Noordzee zuinig. Lange reizen en zeer schrale vangsten zijn het resultaat van de trawlervloot, dde op de Noordzee vist. De lange reizen en de uitkomsten worden mede beïnvloed door het durende slechte weer. De schepen liggen soms twee etmalen op goed weer te wachten, nu er gevist kan worden. As in dok. De Maria van Hattum is na de lossing in het dok geplaatst voor de schroefas. Schipper Blok was met de af gelopen reis op de'„zestig" geweest en ondanks het slechte weer werden er nog 700 kisten vis bij elkaar geraapt. Een be somming van f 24500 kwam door de zeer hoge rondvisprijzen. Stil. Het is opmerkelijk stil in de be drijven rondom de vissershaven. De vorst periode is de schuld dat het binnen scheep vaart verkeer nog steeds niet draait. De visconserven krijgen alleen wat ijle haring uit het Kanaal te verwerken. Re paraties en schilderwerk worden door de koude uitgesteld en vele arbeiders lopen in de werkloosheids- en wachgeldwet. Het werk van de algemene commissie ontmoet ailerwege waardering. De erken telijkheid voor deze arbeid van de zijde der gemeente vindt daadwerkelijke uitdrukking in de geldelijke bijdrage uit de gemeente kas. Het is echter niet aan twijfel onder hevig, dat de ouden van dagen in de hui dige gang van zaken weinig gelegenheid tot zelfwerkzaamheid is gegeven en dat alles voor hen bedisseld wordt zonder dat zij daarin veel stem hebben. B. en W. kunnen zich voorstellen, dat vele betrokkenen daarmee geen vrede hebben en nog zo vitaal zijn, dat zij gaarne mede-regelend willen optreden. Het college rekent het zich Dubbele Wl'llSt ill Da CoStaScHool tot taak dit zoveel mogelijk te stimuleren. ..i New Orleans is een mijnenveger tijdens een plechtigheid op het „Algiers" Martin Station door de V. S. aan de Koninklijke Nederlandse Marine overgedragen. We zia hier schout bij nacht G. Koudys (rechts) tijdens het tekenen van de overdrachts documenten terwijl Captain F. H. Gardner van de U.S. Navy toekijkt. Het komt ons echter minder juist voor, zo vervolgen B. en W., dit te doen via de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Deze bond lijkt krachtens zijn doelstelling veel op een vakbond en vele ouden in deze gemeente zijn daarvan geen lid. Het is niet twijfelachtig, dat een subsidiëring van deze bond een voorkeur tot aansluiting zou op leveren en verder als gevolg zou hebben, dat ouden van dagen met andere politieke overtuiging of levensbeschouwing zich af zonderlijk gaan organiseren, met uiteraard ook een recht op subsidie. Een te voorziene versplintering van dit mooie werk zou zeker niet in het belang van de betrokkenen zijn. Deze overwegingen hebben er toe geleid naar een oplossing in de gerezen moeilijk heden te streven, die alle betrokken par tijen zou kunnen bevredigen. B. en W. hebben deze gevonden en met voldoening geconstateerd, dat zij aanvaardbaar is niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de bond en voor de algemene commissie. De nieuwe regeling is als volgt: De algemene commissie zal zich voortaan alleen belasten met de organisatie van de uitgaansdag voor de ouden van dagen. Hiernaast komt een sub-commissie, die wordt belast met: de verzorging van de niet onder deze bedoelde ontspanning voor ouden van dagen: de behartiging van het gehele sociaal-culturele werk voor de ouden; de bevordering van de zelfwerk zaamheid der bejaarden. Deze subcommissie zal worden samenge steld uit 3 leden van de algemene commis sie en (een meerderheid) van ouden van dagen, namelijk een vertegenwoordiger van de afdeling Santpoort-Driehuis van de alge mene bond; een vertegenwoordiger van Velsen-Noord; een vertegenwoordiger van IJmuiden en twee vertegenwoordigers van de overige ouden van dagen in de gemeente. Aan de sub-commissie zal de ambtenaar voor culturele zaken worden toegevoegd. Ook aan de sub-commissie zal ten be hoeve van hrur werk een nader te bepalen subsidie uit de gemeentekas worden toege kend. Op deze wijze wordt het werk voor de ouden van dagen in goede banen geleid en wordt aan de zelfwerkzaamheid der be trokkenen een ruime plaats geboden. De commissie voor Sociale Zaken stemt in meerderheid hiermede in en zo wordt in de eerstvolgende raadsvergadering dit advies ter goedkeuring van de raad voor gelegd. „Goed wonen" voor P. v. d. A.-vrouwen De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid houdt Maandag in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat een lezingavond die ook bezocht kan wor den door niet-leden. In deze bijeenkomst zal mevr. D. Alma uit Amsterdam spreken over „Goed wonen" en alles wat met de woninginrichting ver band houdt. Het is Donderdag een leerzame dag ge worden voor de leden der Tuinbouw Studie club, die op bezoek zijn geweest bij de Wa- geningse landbouwhogeschool. Hier werden de nieuwste snufjes bezich tigd op het gebied der landbouw motortech niek, de moderne kassenbouw en verwar mingssystemen. Tijdens de op Woensdagavond gespeelde competitie-wedstrijden voor de afdeling IJmond van de NeVoBo in de Da Costa- school te Velsen-Noord speelde het eerste herenteam van de Velser Gymnastiek Ver eniging twee Wedstrijden, n.l. één tegen V.C.K. 2 die in een 22 gelijkspel ein digde en één tegen de Plaatwellerij- heren die met 31 werd gewonnen. V.G.V. dat hierdoor de top van de rang lijst bereikte, zal thans de beste krachten moeten geven om de leidende positie te handhaven. Onder strakke leiding werd de eerste wedstrijd gespeeld. Een strijd, die van weerszijden moeizaam werd gevoerd. Door het stug verdedigen van V.C.K. 2 kon V.G.V. niet voldoende aanvalsspel ont plooien. Frapperend was, dat beide teams verschillende malen grote achterstand in liepen en daarna de winst weer over de balk (i.e. over het net) gooiden. Het ver rassende element ontbrak in het spel van V.G.V. Nu was het eep kwestie geworden van techniek tegen techniek, waarbij de punten broederlijk werden gedeeld. In de wedstrijd tegen de Plaatwellers had V.G.V. kennelijk de vermoeidheid van de zware eerste wedstrijd in de benen. Het Plaatwellerij-team, dat fris aanpakte, bracht de V.G.V.-heren van hun stuk en sloot de eerste set met winst af (1511). In de tweede set werkte V.G.V. zich moeizaam naar herstel op en kon na zeer enerverend spel bij de.laatste opslagen met kleine winst wisselen (1618). Daarna bleek plotseling, dat de geest over V.G.V. was vaardig geworden. Het combinatiespel vlotte beter, terwijl de op slag beter werd verzorgd. Plaatwellerij moest in de laatste twee sets het onderspit delven met 153, 156. De kring Santpoort van de K.A.B. hield gisteravond een flink bezochte jaarver gadering in café Zomerlust. De voorzitter, de heer L. H. Blom, opende met een woord van welkom. De notulen en het jaarver slag van de secretaris werden vlot door- gehamerd, evenals de verslagen van de verschillende onderafdelingen. Aan het financieel verslag van de penningmeester werd meer tijd besteed. De begroting voor 1954 werd uitvoerig besproken, waarna hij werd gedecharcheerd voor zijn beleid, hetwelk een batig saldo van ruim f 150 tot resultaat gehad heeft. De kassier van de Volksbank deelde mee, dat in 1953 meer is ingelegd dan uitbetaald: f 2640.17. De kascontrölecommissies deden hun ver slagen; het periodiek aftredende lid J. Spanjaard werd door de enige candidaat H. van Putten vervangen. Niet zo vlot verliep de bestuursverkie zing. De aftredende leden, de heren Mo lenkamp en Van Leeuwen hadden zich niet herkiesbaar gesteld; de heren Huybens, Liefting en Van der Kolk wel. Uit de ver gadering werden nog vijf candidaten naar voren gebracht. Na stemming bleken de heren G. Huybens, A. Liefting, C. Graas, A. Plak en W. Arisz gekozen te zijn. De voorzitter bracht dank aan de scheidenden voor het vele werk, dat zij gedurende tal van jaren verzet hebben. In de rondvraag werd uitvoerig gediscussieerd over de reis- vereniging. Na een kort woord van de geestelijk adviseur sloot de voorzitter het officiële gedeelte van de bijeenkomst.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8