Westen bereidt zich nu voor op conferentie in Genève Weerbericht Haarlems Dagblad Steeds Erbij Assen zonder gas Stok achter Amerika's deur wordt minder imponerend Kinderen-Rosenberg uit gezin, dat hen adopteerde, verwijderd Moskou verstevigt zijn greep op Centraal Azië Besprekingen voor plan-Eisenhower voor atoombank worden voortgezet Het woord is aan Rusland loopt in „Voor ideologische doelen geëxploiteerd" Grens tussen vorst en dooi ligt nog over ons land 68e JAARGANG No 190, ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 38 IJsprop zou toevoerleiding verstopt hebben Pakistaans-Turks accoord Drie maanden geëist tegen Zeeuws burgemeester Evenhuis' uitwijzing „Beschermingsmaatregel,'' meent hij zelf Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR DE VEERTIENDE MAAL vindt u vandaag, ingevouwen in de krant, ons weekblad Erbij. Het maakte zijn eerste opwachting bij u op 21 November; het bestaat nu drie maanden. Tot onze blijd schap heeft.het een warm onthaal gevon den, hetgeen uit vele commentaren geble ken is. Tot zelfvoldaanheid leidt dit geens zins; de taak, het wezen, de bewegelijk heid van een krant nopen ertoe, steeds op verbetering toegespitst te zijn en de nood zaak daarvan te voelen. Wij hopen dat Erbij erin zal slagen, de lezers te blijven boeien. Het begrip „wij" moge hierbij eens iets persoonlijker gelden dan het ge bruikelijke meervoud dat de mening van de krant aanduidt: het omvat een ganse groep redactieleden en vaste medewer kers, met bijzondere medewerkers aange vuld en zich uitend in een aanmerkelijke verscheidenheid van onderwerpen. Nevens hen die in Erbij schrijven doen de teke naars zich gelden; het verheugt ons dat wij reeds een aantal jonge kunstenaars hebben hebben kunnen doen optreden. Erbij gaat ons zeer ter harte. Het is de taak van een dagblad nieuws, voorlich ting en commentaar te geven, met nieuws voorop in de rij omdat dit eigenlijk de reden, het kenmerk van zijn veelvuldige verschijning is. Het wil daarbij graag ook op cultureel gebied helpen opbouwen. Velen streven dat na in verschillende vor men van actie. Het dagblad heeft zijn dagelijkse vaste entrée en ervaart zijn dagelijkse aandacht. Daar dringt het nieuws toe: de voorlichting en de com mentaar worden door het nieuws bij de iezer ingeleid. Ook op Zaterdag. Dat is dus de speciale introductie ook van het weekblad, dat met een dagblad verenigd is. En dus moet, zo vertrouwen wij, ..Erbij" de belangstelling van velen op cultureel terrein levendig houden en ook die van anderen wakker maken. Daarbij denkt men aan de jeugd. Er zijn ongetwijfeld jonge mensen die door allerlei vorm van wedstrijd en record bijzonder worden aan getrokken, en de krant doet hun op dat gebied, in zijn nieuws, niet tekort. Maar het leven biedt meer en van hoger en blijvender waarde. Om maar eens een eenvoudig voorbeeld te geven: wat rest, een paar dagen na afloop van de zo op windende Tour de France met zijn staal kaart van emoties, dan een vage en bo vendien ontnuchterende herinnering, met de gedachte: waar heb ik mij eigenlijk zo druk over gemaakt? Wie een roman gele zen heeft die hem of haar bijzonder ge boeid en getroffen heeft is van andere gevoelens vervuld: van het bewustzijn zich verrijkt te hebben. Zijn gedachten houden er zich telkens weer mee bezig. Hij heeft een ontdekking gedaan, die tot eigen ont dekkingen leidt. En de bron is niet uit geput, want herlezing breidt ze uit. Dat boek is een kostbare aanwinst; er is iets nieuws gekomen in zijn leven en het voor uitzicht op andere vondsten wekt de bele venis van een ontdekkingsreis. Zo kan men die ook in de muziek, in de beeldende kunsten ervaren. Zo kan men voor zijn verder leven beslissende uren ervaren in een concertzaal, in een schouwburg, bij /een schepping van een beeldhouwer die men ontdekt. En het kan de Muze van het verleden, dat heengegaan maar toch in zoveel gebleven is, de Muze der geschie denis zijn, die een toverdoos ontsluit dde wonderen openbaart. Erbij's schrijvers cn tekenaars hopen niet aileen te boeien door wat zij te zeg gen en uit te beelden hebben, maar ook te prikkelen tot de ontdekkingsreis, tot het meer willen beleven. In die hoop gaat het, uit zijn aanvangsphase, welgemoed op ziin weg voort. R. P. LONDEN (Reuter) Op het twaalfde congres van de communistische partij van de Uzbekische Sovjet-republiek, dat Woensdag is gesloten, heeft de eerste plaatsvervangende premier, Moechitdinof, tekortkomingen aangewezen bij het onder wijs, de opleiding voor belangrijke functies bij de katoenbouw, de mechanisatie van de landbouw en de bevloeiing. Het twintigste congres van de communis tische partij van Azerbeidsjan. dat Donder dag werd gesloten, heeft critiek geoefend op de ministerraad en het partijbestuur. In het woningbouwprogram en culturele za ken waren zij tekortgeschoten, aldus het congres. Volgens een radiobericht uit Asjkhabad, de hoofdstad van Toerkmenië, zijn pre mier Malenkov, de minister van Buiten landse Zaken Molotov, de eerste secretaris van de Sovjet-communistische partij Chroesjtsjev en president Worosjilov ge kozen tot leden van het Centrale Comité der communistische partij in deze Centraal- Aziatische Sovjet-republiek. Volgens Reuter is het zeer ongebruike lijk. dat verscheidene leiders van het Kremlin tezamen worden gekozen in het centrale partijcomité van een afzonderlijke Sovjet-republiek. Dit zou er op duiden, dat de regering te Moskou haar macht en rechtstreekse invloed in de republieken in Centraal-Azië, die Mohammedaans zijn, wil verstevigen. Dit zou. aldus Reuter, ook af te leiden zijn uit de recente benoeming van twee hoge partijfunctionarissen uit Moskou in de leiding van de communistische partij van het Centraal-Aziatische republiek Ka zakhstan. de od één na grootste republiek in de Sovjet-Unie. Stakende onderwijzers in West Bengalen blijven ageren CALCUTTA (Reuter). Voor de derde achtereenvolgende dag hebben zich Don derdag te Calcutta ongeregeldheden voor gedaan naar aanleiding van de staking van 25.000 onderwijzers in West-Bengalen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken. De betogers reageerden hierop door het werpen van stenen en eigengemaakte bommen. Een politieman werd hierdoor ernstig gewond. Ongeveer 200 personen werden aangehou den. Van officiële zijde wordt verklaard, dat bij de relletjes reeds voor meer dan 750.000 gulden schade aan staatseigendommen is toegebracht. (Reuter, United Press) Van gezag hebbende zijde te Washington is vernomen, dat diplomatieke vertegenwoordigers van de landen met troepen in Korea het voor stel om in April te Genève een conferentie over Korea te houden, hebben verwelkomd. Hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zetten het voorstel van de vier mogendheden tot het houden van deze conferentie Vrijdag in een vergadering te Washington aan de vertegenwoordigers van de zestien landen, die aan de Koreaanse oorlog hebben deel genomen, uiteen. Het besluit van de Grote Vier te Ber lijn, in Genève een conferentie te houden, houdt in. dat deze landen worden uitgeno digd tot het zenden van vertegenwoordigers naar Genève voor het voeren van bespre kingen met vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie. communistisch China en Noord- cn Zuid-Korea. In Londense diplomatieke kringen is men van mening dat ^e conferentie waar schijnlijk door de Britse. Franse, Ameri kaanse en Sovjet-Russische ministers van Buitenlandse Zaken zal worden geopend. De ministers zouden echter slechts de eerste bijeenkomsten bijwonen, waarna zij door hun plaatsvervangers zouden worden vervangen. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse regering wordt verwacht, dat er in Panmoendjom nu verder niet onder handeld zal worden over het tot stand brengen van een politieke conferentie over Korea. De Westelijke Grote Drie hebben een verklaring over de conferentie van Berlijn uitgegeven. Zij zeggen hierin onder meer, dat het voornaamste punt van de confe rentie van Berlijn het Duitse vraagstuk is geweest. De Westelijken hebben een plan ingediend voor een hereniging van Duits- j land voor het houden van vrije ver kiezingen, om op deze wijze te geraken tot een vredesverdrag met een dan te vormen Duitse regering. De Sovjet-Unie. aldus het communiqué, heeft echter dit plan zelfs niet als basis voor de bespre kingen willen aanvaarden. De gevolgtrek king hiervan is, dat de Sovjet-Unie thans nog niet bereid is vrije verkiezingen toe te staan of haar controle over Oost-Duitsland op te geven. De Westelijken zullen echter voortgaan met hun streven naar een hereniging varr Duitsland. Inmiddels hebben zij voorstel len gedaan ter verzachting van de gevol gen van de verdeling van Duitsland. Het voorstel is gedaan, om deze kwestie tus sen de Hoge Commissarissen der Westelijke drie enerzijds en de Russische Hoge Com missaris anderzijds, te bestuderen. De Westelijken hebben alles in het werk gesteld, om overeenstemming betreffende Oostenrijk te verkrijgen. Zij aanvaardden de Sovjet-versie van alle omstreden pun ten. De Sovjet-afgevaardigde voegde ech ter nieuwe voorwaarden aan het ontwerp toe. welker aanvaarding tot gevolg zouden hebben gehad, dat buitenlandse troepen voor onbepertke tijd in het land gehand haafd zouden wórden en waardoor inbreuk zou worden gemaakt op Oostenrijks recht, om zijn volledig aandeel aan het interna tionale leven op zich te nemen. Het staatsverdrag met .Oostenrijk kon daarom niet in Berlijn tot stand worden gebracht, ondanks het aanbod van Oosten rijk, aanvaard door de Westelijke drie, volgens hetwelk de buitenlandse troepen tot 30 Juni 1955 in Oostenrijk zouden blijven. Voortgang in deze zaak is thans volledig afhankelijk van de Sovjet-Unie. De drie Westelijken blijven zich gereed houden om gebruik te maken van iedere gelegenheid, die zich zou kunnen voordoen, om de in Berlijn gelegde contacten te ver nieuwen, teneinde hierdoor een oplossing van het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk te vinden. Defensie-versterking De Westelijken hebben op de conferentie wederom verzekerd, dat de Westelijke vei ligheidsovereenkomsten slechts een de fensief karakter dragen. Het Sovjet-Rus sische plan voor Europese veiligheid zou de ontbinding van de Westelijke veilig heidsstelsels ten gevolge hebben gehad, ter wijl de militaire kracht van het Sovjet blok onaangetast zou blijven. „De drie mogendheden hebben niet het plan, om te twijfelen in hun pogingen, om het defensiestelsel te versterken waarop hun veiligheid berust", aldus het commu niqué van de Westelijke drie. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn overeen gekomen een nieuwe reeks van inleidende besprekingen te houden over het plan van president Eisenhower voor de oprichting van een internationale atoombank. Uit officiële bronnen wordt vernomen, dat deze besprekingen zullen plaats hebben tussen minister Dulles en de Sovjet-ambassadeur in Washington, Georgi Zaroebin. Wanneer hierbij voort gang geboekt wordt zullen in een verder stadium ook Groot-Brittannië en Canada en wellicht nog andere landen aan de be sprekingen deelnemen. Minister Molotov zou zich gedurende de Bèrlijnse conferentie in aparte bijeenkom sten met minister Dulles accoord verklaard hebben met nieuwe besprekingen over het Eiscnhower-plan. Volgens regeringsbronnen zouden Dulles en Zaroebin voor het eepst hun aandacht gaan wijden aan de tastbare aspecten van het plan van president Eisenhower. Naar te verwachten is zullen het Rus sische en Amerikaanse standpunt al spoe dig botsen wat betreft de reikwijdte van een atoom-overeenkomst. De president heeft een beperkt plan voorgesteld, waar bij de landen bijdragen van splijtbaar ma teriaal zouden doen aan een internationale „atoorrtbank". De Russen zijn daarop on middellijk gekomen met de eis voor het onvoorwaardelijke verbod van de atoom- en waterstofbom. Reacties Een menigte van ongeveer 25.000 per sonen is Vrijdag voor het stadhuis te We nen bijeengekomen om tegen de misluk king van de Berlijnse conferentie te pro testeren. Velen droegen spandoeken mede met leuzen als: „Geef ons ons staatsver drag", „Weg met de bezetting" en „De vrij heid is ondeelbaar en Oostenrijk moet vrij zijn". De menigte werd toegesproken door vice-kanselier dr. Scharf, die zeide, dat Oostenrijk niet om genade zal smeken. „Wij eisen gerechtigheid en gerechtigheid is een morele kracht in de huidige wereld". „De feiten hebben reeds uitgemaakt of een herenigd Duitsland binnen de Europese gemeenschap zal blijven. Het is overbodig er zich opgewonden ongerust over te ma ken of een verenigd Duitsland zich wel bij de voorgestelde Europese verdedigings gemeenschap zal aansluiten. Eén ding staat volkomen vast: de West-Duitse fede rale republiek zal al haar invloed aanwen den om te maken dat een herenigd Duits land de overeenkomsten met het Westen nakomt", zo verklaarde de West-Duitse bondskanselier Vrijdag te Bonn op een persconferentie. „De vrees, die vooral in Frankrijk be staat, dat een herenigd Duitsland uit een eenmaal gevormd Europees leger zou kun nen treden, is van louter theoretische aard, vervolgde hij. Een verstopping in de persleiding voor de toevoer van aardgas naar Assen heeft tot gevolg, dat Drentes hoofdstad geheel ver stoken Is van gas. Per radiowagen wordt de bevolking aangemaand, voorzichtig te zijn met de spaarbranders van geüsers en dergelüken, terwijl voorts uitdrukkelijk wordt gewaarschuwd het laatste gas niet uit de buizen te halen, omdat daardoor een luchtledig kan ontstaan, dat explosiegevaar kan opleveren. Reeds veertien dagen geleden consta teerde men in het gasdistributiebedrijf te Assen een verminderde druk, doch dit wekte geen verontrusting, omdat deze ver mindering niet van invloed was op de gas levering. Donderdagavond werd de toe stand evenwel critiek en 's nachts om twee uur was het helemaal afgelopen met de toevoer van aardgas. De bron bij Coevor- den, waaruit Assen aardgas betrekt, produ ceert wel, zodat het mankement ergens in de transportbuis moet zitten. Vermoe delijk is de verstopping ontstaan door ijs- vorming. De Asser huisvrouwen hebben gisteren de grootste moeite gehad haar warme maal tijd gereed te krijgen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Francis Bacon: Studies dienen tot genieting, tot versiering en tot bekwaamheid. KARATSJI (Reuter). De Pakistaanse regering heeft in Karatsji medegedeeld, dat Pakistan en Turkije overeengekomen zijn dat gestreefd zal worden naar nauwere samenwerking. De beide regeringen heb ben tegelijkertijd een communiqué uitge geven, waarin het volgende gezegd wordt: „De twee regeringen zijn overeengekomen methoden te bestuderen voor het bereiken van nauwere vriendschappelijke samen werking op politiek, economisch en cultu reel gebied alsmede voor het versterken van vrede en veiligheid in hun eigen be lang zowel als in het belang van alle vrede lievende naties". De Pakistaanse eerste-minister, Moham med Ali, zeide, dat het accoord „de eerste belangrijke, concrete stap in de richting van versterking van de Islamietische we reld" is. (Van onze correspondent in Washington Een jaar geleden leek het de Amerikanen mogelijk, dat de nieuwe Amerikaanse re gering de communisten hier en daar wat terug zou dringen. De dood van Stalin en de Oost-Duitse opstandigheid van 17 Juni schenen later in 1953 nieuwe kansen te bicden op althans enige afbrokkeling van het kolossale communistische gebied. En zelfs nog omstreeks de jaarwisseling heers te er in het Westelijke deel van de wereld een zeker optimisme: men zag de toekomst minder dreigend, men constateerde ont spanning en de koude oorlog heette zich te ontwikkelen tot eeri koude vrede. Bij nader en nuchter inzien lijkt ons evenwel niet veel reden aanwezig tot vol doening over de gang van zaken. Zowel in het Verre Oosten als in Europa houden de communisten het been stijf. Hen terug dringen lijkt uiterst moeilijk en met name de snelheid, waarmede de Russen hun achterstand inhalen in atoomwapens en luchtvaart, is verontrustend. Een jaar ge leden zag het er naar uit, dat het Westen eindelijk toegekomen was aan het moment, waarop men onderhandelen kon „uit een sterke positie", met de stok achter de deur. Maar thans wordt het duidelijk, dat er achter de poort van het Kremlin ook een stok van aanzienlijke proporties is komen te staan. Dezer dagen is te Washington bekend geworden, dat de Russen thans beschikken over een vloot van meer dan 400 moderne bommenwerpers voor lange afstand, waar mee Amerika kan worden bestookt. Deze toestellen, de Toepolev-200 en de Iljoesjin- 38. zijn in staat atoom- en waterstofbom men mee te voeren, en volgens de berich ten zijn deze vliegtuigen gestationneerd in Siberië, waar herhaaldelijk oefeningen worden gehouden. Dit is nu het slechte nieuws, dat men hier reeds geruime tijd duchtte. Zolang de Russen niet in staat waren met werkelijk moderne toestellen, die naar hun bases terug konden keren, een aanval op de Ver enigde Staten te doen, was Amerika ken nelijk in het overwicht. De Russische Tu- 4 (vergelijkbaar met de Amerikaanse B- 29) kon men niet een werkelijk modern toestel noemen. Maar de Toepolev-200 met zijn zes „turbo-prop"-motoren is toch op zijn minst met de B-36 te vergelijken en de Iljr.osjin-38 benadert thans reeds de capa citeit van de B-52. De betekenis Wilson, de minister van defensie, heeft nog niet zo lang geleden verklaard, dat de Russische wapenen voornamelijk op de verdediging waren ingesteld. Van de Mig straaljagers kon men dat inderdaad zeggen, van bovengenoemde lange-afstand bom menwerpers echter niet meer. Maar wat vast staat is in elk geval dat „onderhandelen met de stok achter de deur" voor Amerika minder uitvoerbaar schijnt dan een jaar geleden. Weliswaar hebben de Verenigde Staten én door bases betrekkelijk in de nabijheid van Rus land, én door technische voorsprong al tijd nog een bepaald overwicht, maar ook wanneer een man, die drie revolvers heeft tegenover een ander komt te staan, die er een bezit, kan schieten voor beide partijen levensgevaarlijk worden. Voor de rechtbank te Middelburg heeft zich Vrijdag een burgemeester van een ge meente in Zeeland te verantwoorden gehad. Hij zou bepaalde geldsommen die hij in 1946, 1948 en 1950 had ontvangen van een neringdoende in zijn gemeente als beloning voor administratieve werkzaamheden, niet als inkomen hebben aangegeven voor de belastingen. Ter rechtzitting verklaarde verdachte, niet met opzet deze inkomsten te hebben verzwegen. De officier van Justitie eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Uitspraak over veertien dagen. NEW YORK (Reuter) De twee zoon tjes van het wegens atoomspionnage te rechtgestelde echtpaar Rosenberg zullen, ingevolge een te New York genomen ge rechtelijke beslissing, onder toezicht van een kinderrechtbank worden geplaatst, tot dat is uitgemaakt aan wie voortaan de zorg voor hen zal worden toevertrouwd. Donderdag zijn door de „New Yorkse ver eniging ter voorkoming van wreedheden tegenover Kinderen" bij het gerecht stuk ken ingediend, waaruit zou blijken, dat de kinderen voor ideologische doelen worden geëxploiteerd en geen wettige voogd heb ben. Het hof heeft de kinderen in bewaring genomen in afwachting van bestudering der stukken, waarvan de inhoud is gebaseerd op inlichtingen van de stedelijke sociale dienst. De twee jongens, respectievelijk zeven en elf jaar oud. woonden sedert Kerst mis bij een tekstschrijver en zijn vrouw genaamd Meeropol. Rechter Pauken wees een verzoek om de kinderen tot Dinsdag, wanneer opnieuw zitting wordt gehouden, onder de hoede van de Meeropols te laten, van de hand. De rechter voerde hiervoor als reden aan, dat er niets gebleken was van een verwantschap tussen de kinderen en het echtpaar Meeropol, noch iets be kend is over de wijze, waarop de kinderen onder de hoede der Meeropols zijn ge komen. De rechter vestigde de aandacht van de journalisten op de aanwezigheid van honderden mensen in het gerechtsgebouw, die in generlei betrekking tot de kinderen stonden. De enige aanwezige verwante was hun grootmoeder. Rechter Panken vroeg zich af, wat deze mensen allemaal in het gebouw te maken hadden en hoe zij van de te houden zitting kennis hadden ge kregen. waar de Meeropols zelf pas de avond tevoren een oproep hadden ontvan gen. „Het hof moest onder de gegeven omstandigheden vrezen, dat de kinderen overlast zou worden aangedaan", aldus de rechter. ..en meende dat het 't beste was, de kinderen weg te houden van deze menigte, welke kennelijk op de been ge roepen was". De correspondent te Washington van ..Le Monde" meldt, dat ambtenaren van de sociale dienst Woensdagavond bij „het gezin Allen" kwamen om de kinderen- Rosenberg te halen. Met het oog op de Het paleis Het Loo geleek een slot-uit een sprookje, zoals het daar besneeuwd lag, toen Vrijdag de laatste evacués uit Zierikzee naar huis vertrokken, na meer dan een jaar liefderijk onderdak in het paleis te hebben genoten. BANGKOK. (United Press). „De voor naamste reden voor mijn uitwijzing uit Indonesië was, dat het voor mij gevaarlijk was om in Indonesië te blijven. De Indo nesische regering heeft mij uit het land gewezen omdat zij mii wilde beschermen tegen de communisten", aldus heeft de heer Evenhuis, de vroegere hoofdredacteur van het in Soerabaya verschijnende dag blad „Vrije Pers" in een vraaggesprek ge zegd. Hij zei, dat hem de laatste tijd een sterk toegenomen communistische activiteit in Indonesië opgevallen was. Hij deelde mede dat in Soerabaya in de kampong Merah, die volkomen naar com munistisch model zou worden bestuurd, zelfs een straat „Djalan Muso" was ge noemd, naar de communistische opstande lingenleider in de opstand van Madioen. Evenhuis zei, dat de Indonesiërs nooit zo anti-Nederlands zouden kunnen zijn als de communistische Chinezen anti-Ameri kaans. Hij raadde de Nederlanders, die in moeilijkheden waren geraakt en die zich het ongenoegen van de communisten op hun hals hadden gehaald, aan om het land onmiddellijk te verlaten. Vijftig percent van de bevolking van Soerabaya bestond volgens hem uit com munisten of met het communisme sym- pathiserenden, aldus Evenhuis. Deskundig Een vertegenwoordiger van de Standard Oil Company of New Jersey, die een be zoek heeft gebracht aan de Perzische olie velden heeft verklaard, dat de installaties op deskundige wijze door de Perzen zijn onderhouden. Alle installaties verkeren in goede staat voor een hervatting van de productie. Sedert het vertrek van de Engelsen uit Perzië produceren de Perzi sche olievelden 1 millioen ton olie per jaar voor binnenlands verbruik. protesten van mevrouw Allen, en, aldus seint de correspondent, ongetwijfeld omdat de procedure niet feilloos wettelijk was, kregen de kinderen verlof een laatste nacht in dit huis door te brengen. De correspondent herinnert er aan, dat de Rosenbergs hun kinderen hadden toe vertrouwd aan hun raadsman Bloch. Na de door van Bloch, veertien dagen geleden, was een nieuwe juridische situatie ont staan. De correspondent vervolgt: „De autoriteiten hebben geen tijd verloren en aan Allen de zorg over de kinderen Ro senberg ontnomen onder het voorwendsel, dat de kinderen werden opgevoed in een milieu, dat niet voldoet aan de eisen van moraliteit enzovoort". Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds ligt ons land op de grens tus sen vorst en dooi. Het hogedrukgebied boven Scandinavië houdt een groot deel van het Europese continent gevangen in de greep van de vorst. Dit vorstgebied strekt zich onder meer uit over Duitsland en het Noord-Oosten van Nederland. Engeland en het Westen van Frankrijk bevinden zich in het mildere régime van een Atlantisch hogedrukgebied, waarvan het centrum tussen Spanje en de Azoren ligt. Het overgangsgebied tussen vorst en dooi loopt over het midden en Zuid-Westen van ons land. Het schuift uiterst langzaam in Oostelijke richting. Deze beweging is zo langzaam, dat er de eerste 24 uur geen belangrijke veranderingen verwacht kun nen worden. Geleidelijk neemt de bewolking echter af. Vooral in het Oosten van het land zullen vannacht plaatselijk opklaringen voor komen. Door het sneeuwdek, dat in het Noorden van het land ongeveer 10 cm dik is. zal de temperatuur in de komende nacht plaatselijk flink dalen. (van hedenochtend 7 nur) «0 52 db li 6» Ié £5 41 r- weers- toestand sr sS fc-r- zS Helsinki sneeuw WNW 2 ■14 0 Oslo sneeuw ONO 2 -8 0,1 Stockholm onbewolkt windstil ■21 0 Kopenhagen half bew. ZO 11 -6 0 Londen zwaar bew. W 5 4 6 Amsterdam motsneeuw ZO 4 0 1 Brussel geheel bew. ZZO 2 1 0 Parijs mist O 2 1 4 Bordeaux onbewolkt NW 3 2 8 Grenoble mist windstil 1 9 Nice motregen NNW 2 4 2 Warschau nevel O 1 ■20 0 Berlijn onbewolkt O 6 15 0 Frankfort zwaar bew. NO 2 -4 0 München geheel bew. O 3 -6 0 Zürich motsneeuw windstil -2 0,1 Genève sneeuw windstil 0 3 Locarno geheel bew. O 1 2 0 Wenen licht bew. ZO 4 •11 7 Innsbruck nevel windstil -6 0 Rome (geen opgaaf ontvangen) Neerslag laatste 24 uur WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I, in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In het Noorden en Oosten van het land opklaringen met overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht matige, morgenmiddag lichte vorst. In het Zuiden en Westen: een groot deel van de dag droog weer met enkele verspreide opklaringen en zwakke tot matige wind. in hoofdzaak Zuidelijk. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 21 Februari Zon op 7.45 uur. onder 18.04 uur. Maan op 22.38 uur. onder 8 23 uur. 22 Februari Zon op 7.43 uur. onder 18.06 uur. Maan op 23.47 uur onder 8.37 uur Maanstanden 26 Febr 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 21 Februari Hoog water: 5.57 en 18.07 uur. Laag water: 1.38 en 13.57 uur. Maandag 22 Februari Hoog water: 6.27 en 18.38 uur. Laag water: 2.07 en 14.24 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1