Nederlandse vitrage om de hals van Engelse Hoogovenarbeiders NEDERLAND Wat het kind in de film zoekt en wat het vindt Grote belangstelling voor tweede „Kleine Jaarbeurs" Vanmorgen in de Vishal Met lekgestoten schip doorgevaren Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee Textielafval: een bouwstof voor papier en kleding, geld en....mode Overleg Amerikaanse eskaders komt nog Luidsprekers ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 7 VJC pakte een probleem aan Samenwerking tussen keurders en verhuurder en druk op de laatste nodig Ruim honderd ton olie stroomde in zee Een derde deel al verhuurd Zevende lustrum der Kennemers feestelijk gevierd Kleurenprojecties uit Curasao bij de BAF Jaap Stotiin solist bij tweede Harmonie uitvoering Dammers schoven de schijven „Opbouw van vierde en vijfde divisie doorzetten' Tijdens de kaderavond van de Velsense Jeugdcentralc in de bovenzaal van ,,Rex" hebben jeugdleiders en leidsters tezamen met een aantal leerkrachten van scholen gisteravond geluisterd naar een uiteenzet ting Qver de wijze waarop (en waarom) films gekeurd worden op geschiktheid voor kinderen van bepaalde leeftijden. Mej. mr. L. H. Gallois, secretaresse van het „Instituut Film en Jeugd", die deze bij «onder knappe inleiding hield, begon er op te wijzen hoe belangrijk het is gezamenlijk te denken en te praten over een onderwerp als „filmkeuring", waarvan, zo zeide zij, we nog weinig afweten. Wie wil spreken over het kind en de bioscooop moet weten, dat het aantal kinderen dat de bioscoop be zoekt heel groot is. De film, aldus spreek ster, neemt in het leven van het kind een heel grote plaats in. Vragen als: welke kin deren zijn.'geregelde bioscoopbezoekers, wie betaalt d/at, wat boeit hen, enz. rijzen op en tot voor kort werden slechts incidentele pogingen gedaan deze vragen te beant woorden. Het is het instituut Film en Jeugd dat een representatief onderzoek heeft in gesteld en binnenkort zal aan de hand. van sociologische en socio-psychologische rap porten het resultaat van een onderzoek van 3 jaren worden geopenbaard. En dan pas kan er beweerd worden dat men ten naaste bij weet hoe vaak de Nederlandse jeugd een film ziet, welke invloed de films hebben op de verschillend ontwikkelden, of er streek verschillen zijn in het bioscoopbezoek, in hoeverre godsdienst van invloed daarop is, enz. Q>r. Querido heeft het wat ingewikkeld maar wel raak gezegd: Het jonge individu is Vol aggressie ten bate van het eigen ik. Deze aggressie mag niet onderdrukt wor den, maar moet worden gekanaliseerd en gesublimeerd. Een goede film noemt hij die film, die uitgaat van de aggressieve ten- denzen van de toeschouwer en die daarbij sociaal en moreel acceptabel is. De Centrale Filmkeuring, een regerings instituut, aldus spreekster, beoordeelt een film volgens negatieve maatstaf. Zij keurt met op aesthetische waarde. Waar het kin deren geldt is een positieve keuring nodig en dit geschiedt door „Film en Jeugd", dat sedert Mei 1952 vijfhonderd films keurde pn er 100 van verwierp. De films worden in drie groepen verdeeld: aanvaardbaar, geschikt (in moreel, sociaal, paedagogisch en artistiek opzicht) en de heel goede die het praedicaat aanbevelenswaardig verdie nen. Films die niet aan de geestelijke groei aanpassen de leeftijden zijn van 710, 11—14 jaar en ouder worden afgekeurd. Van de acht punten, waaraan een vol waardige kinderfilm moet voldoen, zijn de volgende zeker belangrijk. Ten eerste zijn actie en beweeglijkheid essentieel, de dia loog moet beperkt blijven en het verhaal moet boeien. Spreekster merkte op, er absoluut tegen te zijn dat kinderen jonger dan zeven jaar films zien. Voor hen is de toverlantaarn geschikt. De enige school Wat zoekt het kind in de film? Spanning vooral en bevrediging van zijn drang tot aggressie, een correctie en bemoediging van zijn minderwaardigheidsgevoel en zeker ook: informatie. Informatie van de realiteit, namelijk de grote-mensenrealiteit. Het kind, zo ver volgde spreekster, dat die informatie het minst krijgt in huis en op school, zoekt die des te begeerlijker in de film. Het zoekt die op alle levensterreinen. Het wil weten van de menselijke verhoudingen, van de grote oer-thema's van liefde en moed, tot de heel gewone practjjk van alledags- gedragingen. De enige school Voor velen is de bioscoop de enige school waarin zij op aanspreekbare wijze worden onderwezen. In de bioscoop wordt die emotionele opvoeding gegeven, die het les rooster mist. Hierin ligt een uitdaging, aldus mej. Gallois. Neemt men, zo ging zij verder, deze uitdaging aan in gezin en school? Zal men trachten het kind voor het leven klaar te maken? Men kan dit door met kennis van menselijke en sociale structuur een achtergrond te verschaffen, waartegen de filmrealiteit op haar al of r.iet houdbaarheid wordt getest. Een film kan een waardevol opvoedings middel zijn en in kundige handen zelfs Eveline vandaag Vanmorgen was de trawlea- Eveline pre sent met 130 kisten schelvis, 140 radio, 40 wijting, 40 kabeljauw en gul, 80 Kool, 10 varia en 685 stijve. Stijve De Dm. 23 had 1100 kabeljauwen en 25 kisten varia; tien aanwezige kotters brach ten 4500 kisten haring aan en de kleine vaart zorgde voor 30.000 kilo tong. België en Engeland De regels kabeljauw gingen naar België voor f 47f 58 en de kisten deden f 85 f 68; grote schol ging naar Engeland, schol uit de Noord deed voor de grote f 16f 14 en voor de middel f 25f 26, voor de zet- schol f 52f 57 en de schol I deed f 49 f 54. De schol van de kust noteerde iets minder. Haring opgehouden De Breskensharlng is voor 2/3 opgehou den, de rest deed van f 9.50 tot f 10.60. Schelvis Grote schelvis maakte f 36f 40 en mid del f 40, kleinmiddel f 45, grote kleine f 40. braad f 30 en wijting f 27, grote gul f 37 en middel f30; tong f25, terwijl zwarte kool l! 40f 45 opbracht en de schol II f 25- f20 en de III f 13—f 17. Tong stabiel De grote tong ging goeddeels naar Ame rika voor f 2.20 en f 2.10; de grootmid del deed ongeveer f 1.35 en de halfpond- jes ook; tong I haaide f 1.05 en de slips f 0.85. Vikingbank Maandag De trawler Vikingbank komt Maandag met 250 kisten kool, 50 kabeljauw en gul, 50 schelvis, 30 haring en 20 wijting, 5 makreel, 10 radio en 5 stokkebit plus 550 stijve. De Eli (4 Febr.) zou voorts ook Maandag kunnen komen met de Vios en Postboy (8 Februari). therapeutische waarde hebben voor de ge schokte en ontwrichte mens. Het instrument is goed, zowel voor kind als voor volwassene. Alleen zij, die het be spelen, zijn vaak egoïst, dom en onver schillig. Maar dat heeft de film gemeen met alle andere instrumenten, aldus spreekster. Druk op de verhuurders Zij vervolgde: Hoe meer de leiders en opvoeders zich zullen gaan storen aan deze beoordelingen (van Film en Jeugd), als zij de kinderen naar de bioscoop laten gaan, hoe groter de druk zal worden op de verhuurders, om alleen die films te bieden, die een goed praedicaat ontvingen. Het loyaal sa menwerken op dit terrein biedt de enige mogelijkheid om de goede jeugd film inderdaad voor de importeur rendabel te maken en de ongeschikte films een roemloos einde te brengen. Spreekster besloot haar rede met te wij zen op de waarde van zekere films voor het beleven van kunst, van historie, van wereldgebeurtenissen en noemde de film: Het Esperanto dat geen studie vereist. Zij eindigde met een pleidooi voor de positieve waarde van de film. Daarna werd de kostelijke Arthur Rank- film: De rit op de locomotief vertoond, de geschiedenis van een begaafde jongen, die zijn eigen weg zoekt in het leven, hierbij veel teleurstelling ondervindt, maar uit eindelijk zijn doel bereikt. Een spannende film zonder bandietengedoe of gangster- dom, toch levendig en met het praedicaat aanbevelenswaardig, door de centrale film keuring geschikt geacht voor alle leef tijden. Wie het hiermee al dan niet eens was, kreeg aan het eind van de avond gelegen heid zijn instemming, dan wel zijn bezwa ren te uiten. De Raad voor de Scheepvaart heeft Vrij dag in een openbare zitting een onderzoek ingesteld naar het schuren van het 7638 b.r.t. metende s.s. „Arnedijk" van de Hol- land-Amerika Lijn over het wrak van het s.s. „Francis R. Ashbury" nabij Vlissingen op 8 Februari van het vorig jaar, waar door het schip lek stootte en met zout water in een der olietanken de reis heeft voortgezet naar Antwerpen, Rotterdam en Hamburg, waar pas op 15 Februari de lekkage aan het licht kwam. Er werd vrij zware schade aan de wand van het schip geconstateerd. Uit de olie tank was 110 ton olie in zee gestroomd. Nadat het schip over het wrak was ge schuurd, was de kapitein C. H. uit Rotter dam van plan geweest de sloepen te laten strijken en het schip op de wal te laten lopen, omdat hij meende dat het schuren ernstig was aangekomen. „Een goede mening" noemde de inspec teur-generaal voor de Scheepvaart dat. De kapitein heeft direct een onderzoek laten instellen en ook laten peilen. Daardoor kwam hij tot de conclusie, dat het schip niet lek was. „Hij wist evenwel niet, dat niet alle vereiste peilingen voldoende wa ren uitgevoerd", zo zei de inspecteur-gene raal. De kapitein had zichzelf moeten gaan overtuigen en niet moeten vertrouwen op rapporten van zijn officieren, temeer daar hij aanvankelijk veronderstelde, dat er een ernstig ongeval was geschied. De inspec teur sprak de hoop uit, dat de kapitein lering uit het geval had getrokken. Hij vroeg de raad geen maatregelen te nemen tegen kapitein C. H. Over de tweede betrokkene in deze zaak, de hoofdmachinist H. H. J. B. uit Rotter dam, zei de inspecteur-generaal, dat deze onvoldoende de olietank had gepeild. Achteraf was gebleken, dat de peilpijp van de olietank door een olieorop ver stopt was geraakt, waardoor hij niet had kuniien constateren, dat de olie uit de tank was gelopen en dat deze gevuld was met zeewater. De inspecteur-generaal vroeg de raad de hoofdmachinist te straffen met het uitspreken van een berisping. VOOR DE TWEEDE Velsense „Kleine Jaarbeurs", die onder auspiciën van de Stich ting Bouwfonds Doopsgezinde Gemeente IJmuiden van 4 tot en met 11 September wordt gehouden in twee tenten op het Marktplein, blijkt van de zijde van vele firma's alle belangstelling te bestaan. Ruim een derde gedeelte van de expositieruimte is nu al verhuurd en de verwachting is er, dat de beurs voltekend zal worden. De Bouw- fondscommsisie is niet ontevreden over het aantal aanmeldingen, dat men thans binnen heeft, hoewel nog talrijke vakken open zijn. De meeste firma's hebben echter nog geen besluit genomen en wensen nog even af te wachten. Voor 1 Maart zal men evenwel een beslissing dienen te nemen, aangezien de commissie op die datum moet weten, wat er gehuurd moet worden aan materieel, nodig voor een zaken-expositie, die meer dan de helft groter wordt dan de vorig jaar gehouden tentoonstelling meer Tientallen firma's van verschillende branches hebben al standruimte in een van de, zeventig meter lange en twintig meter brede tenten besproken en hiertoe behoren onderrpeer: een bank, het voor lichtingsbureau van de voedingsraad en zaken op het gebied van huishoudelijke ar tikelen, haarden en kachels, zuivelproduc ten, speelgoed, cassettes, damesconfectie, wasmachines, levensmiddelen, manufac turen en voorts een bakkerij, een opticiën, een wolhandel, een kousenreparatiebedrijf, een linoleumbedrijf, een importhandel en een muziekhandel. Verder komt de P.T.T. vermoedelijk met een stand, waar de bezoekers gelegenheid zal worden geboden gesprekken te voeren met schepen op zee. Uit de volgende branches is tot nu toe geen enkele aanmelding binnen gekomen: electriciteit en sanitair, cosmetica, moto ren en rijwielen, groenten en fruit, sport artikelen en tabakswaren. Ook van de zijde van verschillende overheidslichamen be staat grote belangstelling voor de tweede „Kleine Jaarbeurs". Sommige industrieën in de IJmond voe- Vrijdagavond heeft de Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" haar leden enige aangename uren bezorgd als direct gevolg van het zevende lustrum der club. Het Haarlems Raddocabaret heeft zich deze avond van haar beste zijde laten zien, in een non stop-programma, nadat voorzitter Max Lindner in een woordje vooraf de bedoeling van dit intieme feest heeft aangeduid. Het was niet de bedoeling van het bestuur het zevende lustrum groots en officieel te vieren maar men heeft de leden toch een tweetal feestavon den aangeboden. De conférencier Harry Meyer kweet zidh uitstekend van zijn taak en Nico Codaat ontpopte zich als een uitstékende accor- déonnist; die zijn gehoor al spoedig tot meezingen van de vele populaire melodie tjes dwong. Gerry en Ferry zetten hun beste beentje eveneens voor bij de gitaar en Kees Stet was uit Iersw oud over gekomen om een serie oude en een paar nieuwe sterke verhalen op te hangen. Tot slot volgde er een gezellig bal met dansmuziek van de Dynamo's onder lei ding van Klaas Wester. Gisteravond zijn de leden der Bever wijkse. Amateur Fotografen vereniging hoogst voldaan huiswaarts gegaan: deze avond waren de heer en mevrouw Tol uit Curagao als gast aanwezig en zij lieten hun aldaar vervaardigde fotomateriaal zien. Mevrouw Tol hield een bespreking van haar opnamen en lokte er een leer zame vakdiscussie mee uit en haar echtge noot had een knappe serie kleurendia's meegenomen die het aanzien ook ten volle waard waren. De woorden van dank die de voorzitter de heer G. Broertjes aan het einde sprak tot het echtpaar Tol was dan ook volko- men-op hun plaats. len er ook veel \joor mee te doen, maar de beslissing is er m vele gevallen nog niet. Dit is ook het geval met het visserijbedrijf te IJmuiden. Deze tak mag op de tentoon stelling zeker niet ontbreken. Van gemeentewege is al toegezegd dat er een terrein voor de tweede „Kleine Jaarbeurs" zal komen, maar het is nog niet zeker of dit het Marktplein wordt. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk elke Donderdag markt te houden op dit plein en daar de „Kleine Jaarbeurs" twee maal be slag zou leggen op deze marktdag, zal wel licht naar een andere oplossing gezocht moeten worden. De Beverwijkse Harmoniekapel zal haar tweede winterconcert geven op Zaterdag 27 Februari in het Ken nemer Theater. Als solist treedt deze avond op Jaap Stotijn, hoboïst van het Residentie Orkest. Aan de vleugel wordt hij begeleid door Lou Tervoort. „De tante van Charley' L.T.B.-leden voor Voor de afdeling Beverwijk van de LTB geeft de R.K. toneelstichting „T.O.V." Donderdagavond 25 Februari in het KSA- gebouw een opvoering van „De tante van Charley", toneelspel van Rosita Peters. De regie is in handen van de heer H. Tros. Speeltuinvereniging houdt jaarvergadering De speeltuinvereniging „Heemskerk" houdt Woensdag 24 Februari in zaal Nij- man haar jaarvergadering. De agenda ver meldt onder meer een bestuursverkiezing; aftredend en niet herkiesbaar is de voor zitter, de heer B. Tromp. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag, 20 uur: „Happy Landing". Burgerlijke Stand Geboren: Johannes W. M., v. van M. C. Böhrn en A. M. Kortekaas; Hendricus J. A., z. van A. Zonneveld en A. A. Bekker; Cornells M., z. van P. J. Beentjes en C. M. Borst. Gehuwd: J. H. Weber en M. W. Velthuis. Bridgeclub van „Wijk aan Zee" verloor De Oranjeboom" De bridgeclub „Wijk aan Zee" heeft deze week een bezoek gebracht aan de zuster vereniging „De Oranjeboom" te Heems kerk. De badplaatsbewoners verloren de strijd met 51. De deze week in de onderlinge compe titie van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" gespeelde partijen hadden het volgende resultaat: B. Zuiderduin-B. Duin 20; C. Diepgrond-W. v. Klaveren 02; J. Langewis-M. Klein 20; N. Schaaper-M. Kleijn 20; R. Mahlberg-N. Struwe 11. De wereldomspannende handel in afval stoffen heeft allengs meer betekenis ge kregen voor de economie deze afval stoffen zijn voor de ingewijden immers geen minderwaardige „rommel" zoals bijvoorbeeld het woord „lompen" zou kunnen doen veronderstellen, maar dra gen wel degelijk bij tot het op gang hou den van de bedrijven, die een „nieuw" product leveren. De schrothallen van de Hoogovens bijvoorbeeld: een roestige ruimte vol stof en vuil. maar een belang rijk onderdeel van een bedrijf, dat glan zend staal aflevert. De lompenopslag van de papierfabriek: een verzameling textiel, die echter in wezen de kern van het mooiste en duurste papier in zich bergt. Het modieuze Italiaanse mantel pakje, dat de Parijse modekoningen om hun mannequins draperen zou niet ge weven kunnen zijn als de lompen er niet waren; de schoudervullingen van elk colbert zijn lompen, bankpapier bevat een hoog percentage witte lompen. En de Engelse Hoogovenarbeider beschermt zijn hals tegen het indringende roet met de resten vanNederlandse vitrage. Het lompenbedrijf is zo'n driehonderd jaar oud het groeide bij de gratie van de papierindustrie, welke lompen nodig had om tot haar witte, blauwe of grauwe papieren te komen. Witte lompen voor smetteloos-blank papier, dweilen voor vloei, linnen voor het mooie egale papier. Dat was een tijd, waarin de synthetische vezels onbekend waren en de mensheid zich hulde in onversneden wol en zuivere katoen of linnen. De textielsoorten, die moeder natuur toen leverde, waren tot pulp te malen en van dat pulp maakten de papiermolens hun product. Sinds evenwel de kunstvezels door de natuurlijke werden gemengd, kreeg de lompenhandel diepe rimpels in het voor hoofd. Die ingeweven elastiekjes in de tricota ges bijvoorbeeld vormden een probleem apart, waar de munt van Brits Indië over mee kan praten. Een Engelse fabriek moest een grote partij textielafval leveren voor de aanmaak van roepia-papier, maar in die vele tonnen textiel was één luttel half pond katoen met minuscule resten rubber van ingeweven elastiek terug te vinden. Met het gevolg, dat de order terugging naar het Britse moederland. Afgekeurd! De kunstvezel is in het algemeen niet te ver- pulpen het papier, dat uit een overigens mooie blanke, maar „versneden" katoen gemaakt zou worden, zou niet deugen. Daarom moet de grondstof voor de papier fabricage nauwkeurig geëfilocheerd wor den ofwel gescheurd en vervezeld, waar door een partij afvalkatoen er uit gaat zien als een reusachtige baard-van-Sinterklaas. Overigens is die vergelijking zo krom nog niet, want de baarden, die rond de vijfde December opgeld doen, vinden meestal hun herkomst in de duisternis der lompen pakhuizen. Dit geëfilocheerde grondproduct is uiteraard niet alleen geschikt voor een maskerade, maar doet bovenal prachtig dienst als vulling voor alle mogelijke meu belen en dekens, voorzover het althans niet herspinbaar is. Herspinbaar als nieuwe wol, nieuwe katoen, nieuw linnen. Want die lange vezel is nieuw, even nieuw als de natuurlijke, ongebruikte grondstof en de lompenpakhuizen leveren dus in feite eenzelfde materiaal als de ka- toenvelden en de vlasroterijen. De tulen gordijnen van de Nederlandse huisvrouw bijvoorbeeld, bekend om hun reinheid, zijn een gewild exportartikel naar Engeland. (Van onze correspondent in Washington- Het Iaat zich aanzien, dat minister Staf, als hij einde Februari in Nederland terug keert, nog geen officiële "toezegging zal hebben dat de toegezegde Amerikaanse wa pens voor de vierde en vijfde Nederlandse divisie op tijd geleverd zullen worden. Wel hoopt de minister binnen een week tot een definitieve afspraak te komen inzake de stationnering van Amerikaanse luchtstrijd krachten in Nederland. Het zal velen wellicht verbazen, dat nog altijd niet geheel vast staat dat er inder daad Amerikaanse luchtstrijdkrachten naar Nederland zullen komen. Maar mi nister Staf beweerde in een onderhoud, dat de journalisten hem bij zijn vertrek naar Amerika verkeerd hebben begrepen. De minister wenste de zaak thans scherp te formuleren: een afspraak is er nog niet, maar over een week hoopt hij haar bereikt te hebben. Overigens was het volgens de minister nooit zijn bedoeling geweest bepaalde toe zeggingen van de Amerikanen los te krij gen. Hij karakteriseerde deze reis als een good-will bezoek, waarbij hij gelegenheid had om zich op de hoogte te stellen van de Amerikaanse plannen. Reeds na contact met Wilson, de Ameri kaanse defensie-minister, te Parijs, had minister Staf het verantwoord geacht door te gaan met de opbouw van de vierde en de vijfde divisie en ook thans acht onze minister iedere aarzeling van Nederlandse zijde uit den boze. Amerika, zeide hij, heeft vijf Neder landse divisies in NA.V.O.-verband ge- acepteerd, en ook al zijn er nog geen for mele afspraken omtrent tijdige aflevering van Amerikaanse wapens, toch achtte.hij het verantwoord in het eenmaal aanvaarde tempo voort te gaan. Nederland zou naar evenredigheid gelijk opdelen met de andere bondgenoten. Op de vraag of de minister ook bespre kingen had gevoerd over de plaatsing van Amerikaanse geleide projectielen in Nederland, deelde hij mede dat de Ameri kanen, zoals bekend is, zulke projectielen nog dit jaar aan Europa zullen leveren. Hij liet er zich evenwel niet over uit of Nederland daarin ook een aandeel zal hebben. Als wij allang naar een nieuw lapje vitra ge hebben omgezien en de oude gordijntjes via de voddenkar naar de lompenhandel zijn verhuisd, reizen de afleggertjes de we reld rond. In die nieuwe zitten overigens óók weer resten van de oude, als u ons volgen kunt. Want de kringloop van de textiel is bijkans eindeloos en het is gans niet onmogelijk, dat ge een brief schrijft op uw eigen afgedankte broek. Om maar eens wat te noemen, wat vreemd lijkt, maar waar is. Zoals gezegd, gaat de tule-gordijnstof bij voorkeur naar Engeland. De arbeiders in de Hoogovenbedrijven daar gebruiken de uitgeplozen vezel als shawl en ze staan op Nederlandse gordijnen. Vanwege die rein heid. Lompen komen telkens terug in de we reldhuishouding. Ze trekken in hoogbeladen schepen van continent naar continent, ze verdwijnen in het viltpapier en de matrassen, in de poetslappen en de tricotages en de man telstoffen voor mevrouw of de kamgarens voor het Zondagse pak van meneer. Dc lompenhandel Is dus ergens ten zeer ste geïnteresseerd bij de mode. Want als de mode zwart voorschrijft, kan de lom penhandelaar eindelijk eens de in zijn pak huizen opgetaste hoeveelheden zwarte spullen kwijt en als er pastelkleuren door Dior en Schiaparelli worden gedicteerd, moet hij op zün tellen en zijn sorteringen gaan passen. Het is een vak, dat met de naam „lom penhandelaar" niet voor de helft tot zijn recht komt, want deze handelaar in textiel- grondstoffen bouwt mee aan tientallen in dustrieën en legt de basis voor honderden andere van Van Gelder tot de pharma- ceutische industrie. Amsterdam, als één van de centra der wereldhandel-in-lompen, als centrum ook van een belangrijk transitoland, weet dat het een naam op te houden heeft op de in ternationale markt. De Nederlandse tex- tielafvalstoffen immers staan hoog geno teerd. Ze zijn schoner dan bijvoorbeeld de Italiaanse. Ze zijn goed gesorteerd, met vakkennis. Want wie een paar uur met een handelaar in dit op het oog wat griezelige product heeft zitten praten, moet eerbied Uit een gesprek met een IJmuidense groothandelaar in afvalproducten kwa men zoveel belangwekkende détails naar voren, dat één onzer meende er een artikel aan te mogen wijden, dat hierbij afgedrukt wordt en dat het be lang der afvalinduslrie en -handel onderstreept. krijgen voor de gedegen vakkennis, die achter deze handel schuil gaat en hij be grijpt, dat alleen degene, die er van jongs af aan in zit, tenslotte de duizenden kneep jes ervan door krijgt. Dat ontbreekt er echter momenteel net aan: het jonge bloed, want er is een bepaal de en niet helemaal onbegrijpelijke tegen zin tegen dit beroep van de eeuwige stof. Hoewel: beroepsziekten kent de lompen handel niet en het is beslist schoner dan menig ander beroep, dat er erg zindelijk uitziet. Maar het is wel zó stoffig, dat de sorteerder ettelijke liters melk nodig heeft om deze bijkomstigheid van de droge keel weg te spoelen. De lompensorteerder is een halve chemi cus, zo langzamerhand, want hij moet des noods in staat zijn de samenstelling van een bepaalde partij afval te deduceren aan de hand van haar chemische reacties en daar het oog in haast alle gevallen bedriegt wol is meestal geen zuivere wol en kunst zij is dikwijls weer wat anders dient hij feilloos het versleten karpet van Tante Alida en de baaien onderrok van een Sche- veningse te classificeren in een van de hon derden vakjes, welke de lompenhandel kent. Zoals „Wol met zijden effecten" of „oliedoek eerste soort". Van de wolafvalstoffen, die gebreid zijn, is het meeste uitstekend te herspinnen. En het witte goed is het hoogstwaardig voor de handelaar, die weet, dat met wit alles te doen is. Die speciale rode baai herkent als een duur stofje, omdat de verf er chemisch uit te halen is, zodat er een puur-wit weefsel overblijft. Als ge nog eens een afgedragen stuk uit de klerenkast naar de opkoper verwijst, moet ge daar eens even bij stil staan. Via de verschillende tussenstations en de ex porteurs verdwijnt het straks naar Italië of Amerika, naar Silezië of Tsjechoslowa- kije, om als deel van een wondermooie modestof terug te komen in de lokkende étalages der grote modehuizen. Want lom pen laten zich nooit lompen ze komen terug. In uw eigen kleerkast. Of voor uw ramen. J. F. als zeer apart koopje: sen goede kwaliteit moltondeken (125 x 180 cm), voor de speciaal lage prijs m 95 van mtm Zolang de voorraad strekt. Profit®®1" van deze bijzondere Hebt U het Wonderboekje al De Inconé jubileert tracteert. en. MARKTPLEIN 29 TELEFOON 5332 DANSLES. Gevr. nog enkele dames bij club voor begin ners op Zaterd.av. Aanvang 27 Febr. Dansschool R. Mar tens, Edisonplein 1. FL. ZELFST. MEISJE gevr. Mevr. Maters, Joh. Verhulst- weg 70, Santpoort-Station, Tel. K 2560—8226. Nette SLAGERSBEDIENDE gevraagd. Er wordt aan huis geslacht. H. v. Brummelen, Hoofdbuurtstr. 2, Velsen, tel. no. 4313. NETTE WERKSTER gevr. één of twee dagen p. week. Brieven L 2375. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen. Kennemerlaan 218, IJmuiden. ENIGE NETTE MEISJES gevr. v. d. inpakafd. Goed loon. Aanm.: Goemans' Pud- dingpoederfabr. N.V. Raad huisstraat 2, H.-N. BIJVERDIENSTE gevr. on verschillig wat, door actieve jongeman, die over veel vrije tijd beschikt. Brieven L 2376 SNOEIEN, SPUITEN en MESTEN van vruchtbomen is vakwerk. „Morgenstond", Soendaplein 31, H.-N. Tel. no. 19903. KLOMPSCHOENEN in alle maten. De Jong, Willems- beekweg 94, Strengholtstr. 4 UW KUNSTGEBIT STUK? rtep. in 1 uur gereed. H. Ou- vier, Acaciastr. 16 Spec, rep inricht. Ook Maand.- Woens dag- en Vrijdagavond. WIJ VERHUREN: voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein en be stek. Tevens naai- en schrijf machines, electr. gramofoon met mod. platen. De Ruyter, Trompstraat 35. Tel. 4237. SPECIALE AANBIEDING. Enkele restanten Rookstoel- kussens dubb. vering en ga rantie, per stel f 26.95. Zaa- nenstraat 63, Haarlem-N. WILGENKLOMPEN zijn be ter, zij zijn taai, licht en wa terdicht. De Jong, Willems- beekweg 94, Strengholtstr. 4 SCHOENEN VERBREDEN, VERGROTEN f 1.25 p. paar G. Oldenburg, Lagersstraat 14, IJmuiden-O. Tel. 5753. KLOMPENSOKKEN VAN LEER beschermen uw voe ten tegen wind en weer, De Jong, Willemsbeekweg 94, Strengholtstraat 4. WONINGRUIL. Driebergen, IJmuiden of omgeving, gele gen aan de Hoofdstraat, huur f 42. Brieven L 2372. VRIJ GEDEELTE VAN BO VENWONING gevr. door gep. wed. m. 1. Br. L 2371. RUILEN. Vrij zonn. boven huis te IJmuiden (W.) Huur f 5.55 voor benedenhuis. Br. L 2373. VRIJ HUIS AGB. omg. Kal- verstraat f 7.80 p. w. Gevr. gelijkw. woning omg. Kom passtraat, Cultureel gebouw. Brieven L 2377. DUITSE KRUISSN. PIANO te koop gevr. Br. m. omschr. en prijs L 2378. GASKACHEL of RADIATOR te koop gevr. Koningsplein 16, IJmuiden. TE KOOP AGB. 4 glaskisten a f 3.50, 6 glas in lood ramen 166 x 63 cm. zonnescherm 165 cm. breed, 1 stofzuiger (defect). De Pauw, Markt plein 27, IJmuiden. BANKSCHROEFJE te koop. Kennemerlaan 31, IJmuiden. TE KOOP: open bestel-auto, Chrysler, i. g. st. Kennemer laan 147, IJmuiden. ACCORDEON te koop, 120 b., 4 reg. Acc. gevr. Stem- en Rep. bedr. E. G. Uniken, Wijk aan Zeeërweg 146. GR. EIKEN BOEKENKAST te koop. z. g. a. n. 2/3 open 1/3 gesloten. Ark „Lotus", Rijksweg Velsen na 19 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3