HOOVER Drieëndertigste RAI groter dan ooit Agenda voor Haarlem „Guldensacties" niet strijdig met loterij wet Minister wil instelling van Spoorwegraad overwegen „Geruchtmakende" zaak tegen Heerlens Harmonie-orkest Handhaving lagere sigaren-accijns Wegverkeer groeit tegen de verdrukkirig in „Medal of freedom" voor generaal Jans L Monument op ereveld te Semarang ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 3 Dorcltse officier van justitie Ook in hoger beroep vrijspraak gevraagd voor dagbladdirecteur Zie en verbaas U over de eyelotronische werking van deze nieuwe Hoover Ziehier het grote verschil E: Richard Burton vertolkt Hamlet in Elseneur Paus nog zwak Geroofde klok in Apeldoorn gevonden Tussen twee auto's doodgedrukt Kerkelijk Nieuws Derde kunstenaardag van de P. v. d. A. Mimi Aarden als Carmen John Gohau gaat naar Rotterdams Toneel dec MORRIS kfoteyiu Lij! BARTOOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Muzikale kerkgang resulteerdeondanks politiegoedkeuring in zestig bekeuringen MATRASSEN - REPARATIE Posthume hulde aan de vrouwen in Indonesië Drie nieuwe toerwagens voor de N.Z.H.V.M. De laatste tijd zijn er verschillende reclame-acties op touw gezet, waarbij de aan dacht van het publiek gevestigd wordt op muntbiljetten die een bepaald nummer dragen en die men bij de ondernemingen, welke de acties organiseren, kan inwisse len tegen een aanmerkelijk hoger bedrag dan het muntbiljet vertegenwoordigt. Het ministerie van Financiën en de Nederlandse Bank zien deze acties met lede ogen aan, omdat deze ongerief en vertraging kunnen veroorzaken op banken en kantoren en bovendien aanleiding kunnen geven tot handelingen van het personeel, die strikt genomen als oneerlijk kunnen worden beschouwd. Men is van oordeel, dat dergelijke acties in feite misbruik van geld zijn. De rechtbank in Dordrecht heeft thans in hoger beroep een strafzaak behandeld tegen de directeur van een in Dordrecht gevestigd dagblad, dat een aantal munt biljetten van een gulden in circulatie had gebracht, waarvan de nummers genoteerd waren en die men bij dit blad kon inwis selen tegen een rijksdaalder. De directeur had reeds terecht gestaan voor de kanton rechter, niet alleen wegens zijn guldens acties maar ook wegens het opnemen van ADVERTENTIE Ten top gevoerde Hoover-periectie, dit fraaie, nieuwe sleemodel 417. Dank zjj CYCLOTRONISCHE WERKING, een wonder om mee te reinigen. Deze werking doet een „stofstorm" in de stofzak ont staan. De zuigkracht behoeft zich niet door opeengeklit vuil heen te worstelen, blijft bestendig op volle sterkte Zuigkracht: gemiddeld 50" In de stofzak van een GEWONE STOFZUIGER heerst rust. Het stof zet zich vast aan de wan den en hoopt zich op. Naarmate de stofzak voller wordt, vermindert de zuigkracht. Zuigkracht: bestendig 100n'« In de stofzak van de CYCLOTRONISCHE HOOVER woedt een storm". Het stof blijft voortdurend in beweging. Vastzetten aan de wanden of op elkaar klitten uitgesloten. Resul taatde enorm sterke zuigkracht vermindert geen enkel ogenblik. Reg. Trade Mark Een opmerkelijk aantal oeheel nieuwe hulp stukken completeert dit sprookje in zilvergrijs en maroon. Vraag demon- I Pr//» r. |f en maroon, vraag demon. I Prils m stratie bij Uw handelaar. totaal r. IV5»" ZATERDAG 20 FEBRUARI Concertgebouw: Zevende nationale mu ziekfestival van De Melodisten, 8 uur. Mi nerva: „I Confess", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. „Vrouwen zonder eer", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greast show on earth", alle leeft.. 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schat tige vrouwtjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Talace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. ZONDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Graaf of niet". Het Vrije Toneel. 8 uur. Concertgebouw: „De avonturen van Panda". Het Rotterdams Kin dertoneel. 2.30 uur. Culture: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia"; wijdingsmorgen. 10.30 uur. Nieuwe Kerk: ds J. Wiersma. 7 uur. Gebouw Herenweg 141. Heemstede: Bij bellezing door de heer J. A. Bruyn, 5 uur. Zuiderkapel: Dienst. 10 uur; dienst. 5 uur; jeugddienst. 8 uur. Minerva: „Op de plan ken", alle leeft.. 2 en 4.15 uur. „I Confess 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar, 11 uur. ,.A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar. 2. 4.15. 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft.. 2, 4.30. 7 cn 9.15 uur. Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft.. 2. 5 en 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: dr. Portielje spreekt bij dierenfilms van dc heer Verkruysen, 11 uur. „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 0.15 uur. City: „Stormduivels". alle leeft.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 22 FEBRUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap: bijeenkomst van „De grotere We reld", 8 uur. Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneelgroep Theater, 8 uur. Minerva: „Hó- tel Berlijn", 18 jaaV, 8.15 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft., 2 en 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schat tige vrouwtjes", 18 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. City: „Stormduivels". alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ccn kruiswoordpuzzle in zijn blad, waar mee de Loterijwet zou zijn overtreden. Het openbaar ministerie had voor de guldensactie f 250.— boete subsidiair 75 dagen geëist en voor de kruiswoordpuzzle f 25.subsidiair tien dagen. De kantonrechter sprak de directeur echter vrij, omdat hij in geen van de ten laste gelegde feiten overtredingen van de Loterijwet kon zien. In hoger beroep zei de officier in zijn requisitoir onder meer, dat de consequen ties van dergelijke reclame-campagnes zeer onplezierig zijn. Op banken en kantoren wordt ijverig naar de desbetreffende ge- luksbriefjes uitgekeken en uiteraard ver oorzaakt dit stagnatie. Daarbij komt, dat het in wezen fout is dat iemand biljetten, die niet zijn eigendom zijn en waaraan door een onderneming hogere waarde is toegekend, door andere vervangt, meende de officier. Hoezeer hij echter een veroordeling zou toejuichen, hij kon geen aanleiding vinden deze op grond van de Loterijwet te vragen. Hij concludeerde dan ook, dat de kanton rechter de verdachte terecht heeft vrijge sproken. „Goedaardig vermaak" Een veroordeling voor het plaatsen van een kruiswoordpuzzle waaraan bepaalde voorwaarden waren verbonden voor het winnen van prijzen achtte hij wel moge lijk. Omdat het hier echter „een goedaardig amusement" betrof, eiste hij slechts f 25. subsidiair tien dagen. De verdediger was van oordeel dat bij de guldensactie van loterij allerminst spra ke is, omdat verdachte, als hij dat wenst, zelf kan bepalen in wiens handen de ge lukspenning komt. De opvattingen van de Officier van Justitie ten aanzien van de kruiswoordpuzzle bestreed pleiter- Hij ontkende, dat.verdachte of diens onderne ming er veel economisch voordeel van ge had zou hebben. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Bij de traditionele opvoeringen van „Ham let" van Shakespeare op kasteel Kronborg te Elseneur in Denemarken, de „histori sche" plaats van handeling, die van 18 tot 27 Juni zullen plaats hebben, zal de titel rol worden vervuld door Richard Burton, ook bekend als filmacteur, die onder meer in „The Robe" optrad. De rol van Ophelia wordt vertolkt door Claire Bloom, die men uit „Limelight" van Chaplin kent. De rol van Hamlets moeder is toevertrouwd aan Fay Compton, die Ophelia was in de voor stellingen in Kronborg van 1939, toen John Gielgud de hoofdrol vertolkte. ROME (Reuter). De verbetering in de gezondheidstoestand van Paus Pius XII is tijdelijk tot staan gekomen, zo wordt uit Rome vernomen. Zijn algemene toestand is nog zwak. Volgens een zegsman zullen er met het algehele herstel van de patiënt nog verscheidene weken gemoeid zijn. Van daag is vernomen dat een Duitse arts, prof. Heubner uit Frankfort, enige tijd geleden het hart van de Paus heeft onderzocht. Hij bevond het organisch gezond, maar ver zwakt en stelde een kuur voor. Hernieuwde vrijstelling van invoer- en omzetbelasting wenselijk Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp met betrekking tot de accijns en de omzetbelasting (invoerbelasting) voor sigaren. Aan de Memorie van Toe lichting is het volgende ontleend. De accijns voor sigaren is bij dc wet per 28 Mei 1952 verlaagd voor de tijd van twee jaren. Tevens is daarbij de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor siga ren, neergelegd in dc wet van 29 Novem ber 1950, die zou aflopen op 1 December 1952, voor een zelfde tijd verlengd. Een gevolg daarvan was. dat de sigarenindustrie de verkoopprijs van de sigaren heeft ver minderd. Sinds Mei 1952 is de toestand in de sigarenindustrie door deze accijns- verlaging en tengevolge van de door de industrie zelf genomen maatregelen in be langrijke mate verbeterd. De regering is van oordeel, dat het niet wenselijk is deze toestand, welke nog niet als stabiel kan worden aangemerkt, in ge vaar te brengen door een terugbrengen van de accijns op het hogere niveau, dat voor de tijdelijke verlaging gold. Zij is van oordeel, dat het raadzaam is deze ver laging irlopig te verlengen en heeft daarom aan de regeringen van België en Luxemburg voorgesteld, deze tijdelijke verlaging met 2 jaren te verlengen. Op de ministersbijeenkomst te Luxemburg op 9 December 1953 hebben die regeringen daar mede haar instemming betuigd. Hieruit vloeit mede voort, dat het wen selijk is ook de vrijstelling van omzetbe lasting en invoerbelasting voor de levering van sigaren voorshands te handhaven. ADVERTENTIE (Speciale berichtgeving) Over de jaren 1946 tot en met 1951 heeft het gemotoriseerde wegverkeer in ons land aan diverse belastingen niet minder dan 529 millioen gulden méér opgebracht, dan er in diezelfde periode besteed werd aan wegen, bruggen en andere voor het verkeer noodzakelijke zaken. En even typerend is het feit, dat de fiscus op de import van automobielen nog steeds een belasting legt van maar liefst 24 pet. en van de verkoop van diezelfde personenwagens (die niets met „luxe" te maken hebben) nog eens 15 pet. weeldebelasting eist. Een buitenge meen hoog percentage. Alhoewel in ons land zeker 95 pet. van het aantal personen- automobielen verkocht worden tegen de „ondernemersprijs", blijft de fiscus de per sonenwagen als „luxe" betitelen, cn heft dienovereenkomstig die 15 pet. weeldebe lasting. De Nederlandse vereniging „De Rijwiel en Automobiel industrie" (R.A.I.) is dan ook een fel voorvechtster voor lagere be lastingdruk. Een invoerbelasting? Daar kan men mee accoord gaan, doch een weel debelasting voor een goed, dat beslist geen weelde is? Neen, daar kan men onmogelijk vrede mee hebben. Dit werd gisteren door de heer Egon F. Eriksson, algemeen voor zitter van de R.A.I., tijdens een persconfe rentie, ter inleiding van de 33ste R.A.i.- tentoonstelling, die van 26 Februari tot 8 Maart in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw zal worden gehouden, belegd, medege deeld. Tevens gaf de heer Eriksson als zijn me ning te kennen, dat in de eerstkomende jaren de belangstelling van het publiek meer en meer zal uitgaan naar de kleine wagen. Doch tevens voorziet de R.A.I.- voorzitter dat de Amerikaanse fabrieken eveneens breder vat op de Nederlandse markt zullen krijgen. Het aantal auto's in ons land is ten opzichte van het inwoneraantal gestadig stijgende. Nederland heeft, vergeleken bij de ons omringende landen, nog een vrij lage auto-dichtheid: in '52 bezat op iedere 63 Nederlanders 1 een auto, terwijl in '53 deze verhouding al veel gunstiger lag (1 45), zodat wij ons langzaam maar zeker optrekken tot het niveau van België, Duits land en Zweden. In direct verband hiermede staat ove rigens, dat de overheid dient zorg te dra gen voor een wegennnet, dat de te ver wachten verkeersstroom naar behoren kan verwerken. 3 Kussen en 18 Amerikanen Met betrekking tot de expositie merkte men van de zijde van de R.A.I. nog op, dat West-Duitsland met 10 merken vertegen woordigd zal zijn, Oost-Duitsland met 1, Engeland met 27, Frankrijk met 9, Italië met 3. Rusland met 3. de V.S. met 18, Zwe den met 1. terwijl er dan verder nog 18 internationale combinaties zullen zijn. Groter gebouw Het huidige gebouw van de R.A.I. is bij lange na niet meer groot genoeg, reden waarom men er voor deze 33ste tentoon stelling 5000 m2 aan heeft moeten toevoe gen. Doch ook de plannen voor het nieuwe gebouw, die 2i/z jaar geleden ontstonden, in overeenstemming met de toenmalige financiële draagkracht, zijn thans niet meer overeenkomstig de eisen, die men aan een nieuw gebouw mag stellen. Men heeft dus de bedoeling om het nieuwe ge bouw groter te maken: 20.000 tot 21.000 m2 (oppervlakte 33ste expositie: 18.000 m2). De besprekingen met het Amsterdamse ge meentebestuur zijn echter nog niet ge ëindigd. Met betrekking tot het prijsniveau van auto's voorzag de heer Eriksson een dalen de tendenz, te meer daar de wereldpro ductie-capaciteit momenteel groter is dan de consumptie-mogelijkheden. Een felle concurrentie op de Amerikaanse markt zelve, met als logisch gevolg gedrukte prijzen, heeft zijn weerslag ook in de ex- portgebieden. zodat men ook daar dan pro fiteert van die lagere prijzen. Bij toeval heeft men in Apeldoorn in een der magazijnen van Openbare Werken een kerkklok aangetroffen, waaraan een label bevestigd die het opschrift draagt: .Alphen, P R.K. 3/12 c". Tot randschrift heeft de klok „soli deo gloria". Zij is 32 cm hoog en 42 cm in diameter. Alphen aan de Rijn, dat door Apeldoorn op de hoogte gesfeld is, kent deze klok niet als het eigendom van de R.K. kerk noch van de kerk van een der andere kerkge nootschappen. Of de klok thuis hoort in een der gelijknamige gemeenten in Bra bant of Gelderland, is nog niet bekend. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat er een verkeerde label aan de klok is beves tigd. Het staat wel vast, dat de klok een van de vele door de Duitsers destijds ge roofde klokken is. Fobrikonta: Fa. Grbr. tjollcma, Sncek De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal overwegen of instelling van een Raad voor de Spoorwegen, waar toe een wettelijke regeling vereist is, dient te worden bevorderd. De minister zegt dit in zijn antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid mr. R. H. baron de Vos van Stecnwijk (V.V.D.). De heer De Vos van Steenwijk had onder meer gevraagd of het niet wenselijk zou zijn een Raad voor de Spoorwegen in te stellen voor een onderzoek naar d.e oor zaken van de spoorwegongelukken, welke de laatste tijd zijn voorgekomen. De minister zegt voorts in zijn antwoord, dat van elke onregelmatigheid in de dienst uitoefening bij de N.S. mededeling wordt gedaan aan het Rijkstoezicht op de Spoor wegen. Van ernstige ongevallen wordt telegrafisch aan de minister van Verkeer en Waterstaat cn de Directeur-generaal van het Verkeer kennis gegeven. Bij per soonlijke ongevallen wordt tevens kennis gegeven aan de betrokken burgemeester Ondanks zijn hoge leeftijd een voortreffelijk verzetsleider Generaai-majoor b.d. J. R. L. Jans van de Koninklijke Landmacht zal Maandag, de geboortedag van George Washington, eer. Amerikaanse onderscheiding ontvan gen als erkenning van zijn verdiensten als verzetsleider tijdens de oorlog. De 79-jarige generaal zal uit handen van luitenant-kolonel Aldon H. Hoffman, ad junct leger-attaché aan de Amerikaanse ambassade, te zijnen huize in Venlo, de „Medal of Freedom" met de zilveren palm tak ontvangen. In de bij de médaille behorende oorkon de wordt onder andere vermeld: „Door zijn hoogst verdienstelijk werk van 7 De cember 1941 tot 31 Mei 1945 heeft Jacobus Rudolph Lambertus Jans talrijke bijdragen geleverd welke het de geallieerden moge lijk hebben gemaakt, de oorlog tegen dc gemeenschappelijke vijand met succes voort te zetten. Deze voortreffelijke officier is ondanks zijn gevorderde leeftijd als pro vinciaal bevelhebber van de georganiseer de verzetsbeweging in Limburg opgetreden en hij heeft daarbij voortdurend blijk ge geven van onvermoeide ijver, bekwaam heid en bijzondere leiderskwaliteiten bij de organisatie en de leiding van de onder grondse strijdkrachten in de provincie". De begiftigde werd 30 November 1874 te Soerabaja geboren. Hij diende in het toen malige Nederlands Indië op verschillende hoge posten en werd daar in 1930 benoemd tot commandant van de vijfde brigade in fanterie. In December 1938 vroeg hij ontslag en werd van zijn functie ontheven na tot re serve generaai-majoor bevorderd te zijn. Zes weken hechtenis heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 30-jarige timmerman C. J. S. uit Rotterdam, aan wie het veroorzaken van dood door schuld was ten laste gelegd. Op 10 September was hij werkzaam in Loenen aan de Vecht. Met een jeep wilde hij naar Breukelen rijden om een pomp te halen. Onderweg weigerde de auto dienst, waarop de timmerman een chauffeur vafi een vrachtauto verzocht hem op sleep touw te nemen. Na enige tientallen meters gereden te hebben, sloeg de motor van de jeep aan. De vrachtauto-chauffeur stopte en begaf zich naar" de achterzijde van de auto om het touw los te maken. Op het zelfde ogenblik stapte de timmerman uit de jeep, die zich plotseling in beweging zette, waardoor de chauffeur van de vrachtwagen tussen de beide auto's be kneld geraakte. Hij was op slag dood. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de verdachte niet in het bezit van een rijbewijs was en ook niet be hoorlijk kon chaufferen, omdat hij in geen zes jaar achter het stuur van een auto had gezeten. Toch probeerde hij het in een moeilijk te rijden jeep, een wagen die bo vendien nog defect was. cn de Officier van Justitie, zodat de justi tie eventueel een onderzoek of een ver volging kan instellen. Bij ernstige onregelmatigheden of onge vallen neemt het Rijksspoorwegtoezicht steeds aan het onderzoek deel. Ned. Herv. kerk Beroepen te Onstwedde (toez.), C. J. v. d. Broek te Est-Meteren; te Zuidland (toez.), J. L. Maris, vicaris te Rotterdam- Vreewijk. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren dr. W. L. Ietswaard, woonachtig te Amsterdam, W. Janssen, cand. te Amster dam en B. v. d. Lelie, cand. te Leiden. Beroepbaarstelling. De heer H. J. Bos, cand. te Heemstede, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Voorburg (vac. H. J. Schil der), O. W. Thijs te IJmuiden. Geref. gemeenten Beroepen te Aagtekerke, 's-Gravenzan- de, Vlaardingen en te Oostkapelle T. Caba ret, cand. te Rotterdam. Ds. A. Klinkenberg overleden Te Beekbergen is in de ouderdom van 73 jaar overleden ds. A. Klinkenberg, die tal van jaren predikant is geweest bij de Evang. Luth. kerk. Ds. Klinkenberg dien de de gemeenten van Harlingen, Gorin- chem en Delft en deed in 1918 intrede bij de Herst. Ev. Luth. gemeente in de hoofd stad, die hij tal van jaren heeft gediend. Onder voorzitterschap van dr. Ph. J. Idenburg houdt de Partij van de Arbeid op Woensdag 17 Maart in Den Haag voor de derde keer een kunstenaarsdag. Het onderwep hiervoor is: „De afstand tussen kunst en volk". Dit zal worden be licht van de zijde van de kunstenaar en van de sociaail-paedagogische gezichtshoek uit. Dit laatste zal geschieden door de heer W. Kweksilber (H. Wiclck) uit Amster. dam. De waarnemende voorzitter van de Partij van de Arbeid, ir. H. Vos, zal de conferentie openen. De Nederlandse Opera zal Donderdag 25 Maart in de Stadsschouwburg te Amstedam „Cormen" van Bizet opvoeren in geheel hernieuwde regie en costumering. De muzikale leiding berust bij Alexander Krannhals, de regie is van Roger Lalanda, met wie de dirigent vroeger in Parijs he«ft samengewerkt. De décors en costuums zijn ontworpen door Yves Brayer, die tijdens het Holland Festival 1953 de aankleding van „La vida breve" van De Falla heeft verzorgd. De hoofdrol zal worden gezongen door Mimi Aarden. De thans aan de Nederlandse Comedie verbonden acteur John Gobau zal in het volgende seizoen deel uitmaken van het nieuwe Rotterdams Toneel onder leiding van Anton Ruys. De acteur Ad Noyon3 gaat van daar naar de toneelgroep „Theater" in Arnhem. ADVERTENTIE HEREN WOLLEN VESTEN 19.75 Vrijdag 26 Februari wordt de bekende Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop 70 jaar. Foto: Hildo Krop bij een van zijn laatste werken: een buste van Vincent van Gogh. Het harmonieorkest van de Oranje Nas- saumijnen te Heerlen is op last van de procureur-generaal te Den Bosch geverba liseerd voor het feit, dat het jongstleden Zondag vóór 13 uur gerucht heeft ver spreid, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het „punt van verwekking" hoorbaar was. Zondagmorgen begaf het orkest, dat deze ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima JAVAKAPOK. In één dag retour. Februari 10 korting op reparatie. E. G. J. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 lit het ivasscnbcctdctimuscuin van madame Tussaud in Londen heeft een wildeman vier beelden vernield waaronder dat van Churchill. De grote Engelse staatsman werd wat men noemt een kopje kleiner gemaakt. De presidente van de Nederlandse Oor logsgravenstichting. mevrouw H. G. van AnrooyDe Kempenaer, zal op 4 Mei op het ereveld Kali Banteng te Semarang een monument onthullen, dat bedoeld is als een posthume hulde aan de vrouwen in Indo nesië, die zo grote moed, geestkracht en standvastigheid hebben getoond en aan wier houding het te danken is geweest dat de mannen het verzet zo krachtig hebben kunnen volhouden. Het 3 meter hoge beeld is vervaardigd door de Voorburgse beeld houwster Marian Gobius en symboliseert de lotsverbondenheid van de "rouwen en haar kinderen gedurende de Japanse bezet ting van Indonesië. Op Kali Banteng liggen 1700 vrouwen begraven. Op 7 Mei zal mevrouw Van Anrooy op het Karei Doormanhof op Kembang Goe- ning te Surabaya, waar 1900 gevallenen van de Koninklijke Marine een laatste rustplaats hebben gevonden, drie bronzen plaquettes op het Marine-monument ont hullen. De middelste plaquette is een por tret van de bevelhebber van de slag in de Javazee, Karei Doorman, de linker stelt het oude admiraalschip van Michiel de Ruyter voor en de rechter is een reproductie van de oude kruiser De Ruyter, die in de Java zee ten onder ging. De presidente van de Oorlogsgraven stichting zal voorts erevelden op Java, Borneo, Celebes en Sumatra bezoeken. maand veertig jaar bestaat, zich uit volle macht blazend naar de Heerlense Sint Pan- cratiuskerk, om daar een ter gelegenheid van zijn jubileum opgedragen hoogmis bij te wonen. Na die mis bracht het in de kerk een andante ten gehore. Van te voren had het bestuur permissie gevraagd aan de Heerlense politie. Deze stelde zich op het standpunt, dat de tocht naar de kerk als behorende bij een kerkelijke plechtigheid beschouwd kon worden cn dus met muziek gepaard mocht gaan. Achteraf heeft de politie echter van de procureur-generaal opdracht gekregen het orkest alsnog te ver baliseren. Dit gebeurde Donderdagavond in de Heerlense schouwburg tijdens een per- soneelavcyad van de Oranje Nassaumijnen, waar ook het orkest optrad. Daar het orkest geen koninklijk goed gekeurde statuten en dus ook geen rechts persoonlijkheid bleek te bezitten, kon de politie niet volstaan met de voorzitter te bekeuren, maar moest elke muzikant indi vidueel worden geverbaliseerd. In totaal werd zodoende een zestigtal verbalen opge maakt. Nu zal bewezen moeten worden, dat elke muzikant individueel gerucht heeft verwekt, dat op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar was. Binnenkort zal de NZHVM de beschik king krijgen over drie nieuwe toerwageas, waarvan de carrosserieën gebouwd zullen worden door de firma Verheul te Wad- dinxveen op chassis van het fabrikaat Ley- land, type Royal Tiger. De motor zal bij deze bussen onder de vloer geplaatst wor den, ongeveer tussen de voor en achteras. De wagens wórden ongeveer II meter lang en 2.48 meter breed. In de wagen be vinden zich 44 zitplaatsen voor de passa-- giers plus één, welke draaibaar is, voor de gids. De ramen worden zo gemaakt dat de reizigers een royaal uitzicht, ook in de hoogte, hebben. Men heeft besloten in deze bussen van de zakramen af te zien en de ventilatie op andere wijze tot stand te brengen. In het dak komen twee vouwdaken en in de voor zijde van de wagen wordt de rijwind opge vangen en naar het inwendige van de Dus gevoerd, waar de lucht door verstelbare openingen naar binnen zal blazen. De bagagenetten krijgen sterke plasticnetten, de verlichting zal uit t.l.-buizen bestaan en voorts zijn de wagens voorzien van alle mogelijke gemakken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5