i Zie Boven Jeugdzorg als onderdeel van Maatschappelijk Werk Opmerkelijke tentoonstelling voor de Hoogoven-schaftlokalen Havenberichten BUURTPLANEET MARS ONDER DE LOUPE .Clowntje Rick Techn. Bur. VINKESTEIJN Een aarzelende liefde Job Gouda II op zes Maart te water UW LERAAR IN DE KAST Simon Halie weer naar IJmuiden Feuilleton ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 Morgen voor publiek open Moderne Breugel, befaamd „donker-schilder" Weer grondstof voor papierfabriek Bedrijfschapsnrijs in Katwijk Nieuwe notabelen in Hervormd College Burgerlijke stand Velsen Stijgende kansen voor vele ploegen van VGZ VVIJ's toneelvereniging •voor de ouden van dagen Kok verJoor van v. tl. Vossen Geslaagd Adresboek Be verwijk- Heemskerk verschenen OM VELSENS TOEKOMST Openhartig gesprek kan de kleine mens vaak helpen Voor de kinderen Schaakclub „Weenink" door Dorothy Quentin Onlangs is in Amsterdam in het Stedelijk Museum een uitgebreide tentoonstelling gehouden van werken van de schilder Piet van Wijngaerdt;. Deze tentoonstelling is een eresaluut geworden aan de tachtig-jarige Nederlandse schilder, die physiek noch psychisch iets van zijn vitaliteit heeft ingeboet. De Hoogovens heeft de goede gedachte gehad een aantal van zijn beste werken uit het Stedelijk Museum naar de schaft lokalen van de Hoogovens over te brengen, zo^at men ook hier van deze prachtige verzameling kan genieten. De bezoeker zal op deze tentoonstelling een uitvoerig ge schrift vinden, door Kasper Niehaus de kunstcriticus, voor dit doel geschreven, waarin de opgang en ontplooiing van de kunstenaar Piet van Wijngaerdt worden geschetst. De tentoonstelling in Walserij-Oost is die Zondagmiddag tussen 2 en 5 uur voor het publiek te bezichtigen. Na de hoogleraren der Amsterdamse Academie waren in zijn eerste periode voor Van Wijngaerdt de werken van de mees ters der Haagse school z'n professoren. Later koos hij de oude Hollandse schilders lot verwanten, wier goede tradities hij, verrijkt met eigen vondsten, voortzette en in onze tijd plaatste. Ook leerde hij veel in de beste school van onze dagen, de Ecole de Paris. Wat Piet van Wijngaerdt betreft, kan men beter van een wisselwerking tussen de kunst van de Fransman en de Nederlander spreken dan van een directe invloed. Breugel Men heeft gesproken van een overeen komst tussen de Boeren-Breugel, Le Fau- connier en Van Wijngaerdt, die door de natuurlijkheid en «de diepe waarheid van Breugel's schilderij „Jagers in de sneeuw" getroffen werd. Ook zag hij het streven van deze schildersfiguur als ten nauwste verwant met dat van onze tijd door de krachtige, vereenvoudigde, synthetische vormenspraak, waarin de détails als het ware teruggedrongen zijn. Hij gebruikte niet alle kleuren in zuivere staat, een of twee hoofdkleuren, waarvan de een sterker is dan de ander, waren hem gewoonlijk voldoende. Het grijs was vaak de drager van deze kleurencomposities. In zijn grafische werk, etsen, droge-naald- gravures en litho's, zag hij uiteraard af van de kleur en viel zijn keuze op de toon- waarden, waarvan hij de schakeringen vermeerderde, om deze rijk te doen zijn. Piet van Wijngaerdt is evenals de Neder landse impressionisten Breitner en Suze BisschopRobertson over het algemeen een donker-schilder, die echter nooit in dit donker verdrinkt. Typerend voor Van Wijngaerdt zijn bij voorbeeld zijn vaak donkere luchten, ook als zij wolkeloos blauw zijn. Hij geeft de Naar wij vernemen zal de nieuwe vest zaktrawler voor de rederij D. Gouda, de Job Gouda II, die op het ogenblik op de werf „De Dageraad" te Woubrugge op sta pel staat, op Zaterdag 6 Maart des middags om vier uur te water worden gelaten. Het ligt in de bedoeling na de stapelloop een derde schip voor de rederij Gouda (Medan-Batavia) op stapel te zetten van dezelfde afmetingen als de Job Gouda li. Vroeg houtseizoen Het gaat er naar uitzien, dat de nieuwe houtcampagne voor de papierfabriek Van Gelder Zonen dit jaar veel vroeger dan andere jaren op gang komt. Voor het bedrijf is namelijk nu de twee de houtboot al aangekomen. Het Finse s.s. „Ramsdal" voerde van de Finse haven Sörnass een lading van 926 vadem hout aan. ADVERTENTIE Verbazend gemakkelijk, Uw leraar steeds ter beschikking te hebben! Hebt U een vrij uurtje! Dan neemt U eenvoudig de Bekende Schrifte lijke Cursus Resa-llilversum uit de kast. Opleiding voor Staatsexamen en H.B.S., Mulo-examen, Onderwij zersakte en andere officiële examens. Het instituut met de meeste geslaag den! Vraag ons nieuwe prospectus. hemel niet als de meeste paysagisten slechts als lichtbron. Hij bewondert Jacob van Ruysdael onder andere, omdat deze het verstaat hemel en aarde zo te verenigen, dat deze in het nauwste verband met elkaar staan en een onverbreekbaar geheel vor men. Ook door nog andere middelen dan het verdonkeren der nicht bereikt Van Wijngaerdt, dat er geen „gat" in het schil derij geslagen wordt. Hij brengt de onge lijksoortige elementen van het landschap: luchten, gronden, bomen, bosjes, blaren, etc., te grote gehelen en te kleine détails op een schaal, waar hij een meer harmoni sche eenheid met elkaar vormen; hij ver rijkt eenvoudig gehouden partijen met détails en hij verzwakt of onderdrukt détails door groot gehouden partijen van clair-obscur, zo zegt Kasper Niehaus in zijn begeleidend geschrift. De jonge Nederlandse pianist Simon Halie zal- op Woensdag 24 Maart voor de tweede maal in IJmuiden optreden ten bate van het bouwfonds van de Doopsge zinde Gemeente te IJmuiden. Hij verzorgt het pianorecital in het kerkgebouw van de Dooosgezinde Gemeente aan de Helm straat. Er staan werken op het programma van Jos. Haydn Fr. Schubert, F. Mendelssohn-Bartholdy, G. Fauré, H. Go- dron en M. Ravel Na zijn recital van 25 Maart 1953 concerteerde Simon Halie voor radio Paris, radio Hamburg, gaf hij een pion-recital te Berlijn en in het gebouw van de Nederlandse Ambassade te Kopen hagen. Na zijn optreden te IJmuiden ver trekt hij voor een tweede concert voor radio Paris en een tournee door Spanje waarbij hij speelt te Madrid en te Barce- lona.- Uit ons bericht over de Bedrijfschapsprij- zen is gisteren helaas een vermelding van de tweede Katwijkse prijs weggevallen: Van de Katwijkse haringvloot won schip per C. Dubbelaar met de KW 123 Robert William de prijs voor de best verzorgde vis of haring. Voor de verkiezing van twee leden voor het college van notabelen der Ned. Her vormde Kerk, zowel voor Velsen-Zuid als Velsen-Noord, is een herstemming gehou den. In de vacature van de heer F. C. H. baron Van Tuvll van Serooskerken werd gekozen dr. A. H. Stikker. In de vacature van de heer N. Dirksen zag de heer J. W. Smit zich gekozen. GEBOREN: M. A. M. Cuperus—CohrS, d.. Tuinderstraat 115, IJmuiden-O.; E. A. M. van de MoolenPren^n. z., Voorzm-giaan 56, Haarlem: A. GuijtKalma. z.. Schoolstraat 11 rd, IJmuiden; W. P. TimmermansBou- man. d., Burg. Rambonnetlaan 49. IJmuiden; K. E. GeversMalmkvist, z., Lange Niouw- straat 432. IJmuiden; J. van der Ro1de Cork. d.. Minahassastraat 32. Haarlem: P. A. Hofvan Deudekom, d., Platanenstarat 2, TJmuiden-O.; C. M. H. DeenJanssen, z., Spieeellaan 1. Driehuis. OVERLEDEN: A. M. Verschoor. 77 j., we duwe van J. de Koning, Trompstraat 75, IJmuiden-O.; R. T. Meersma. 51 j„ echtge note van C. M. Tuntler, Feithlaan 4, Drie huis: B. J. Terhorst, 80 j., echtgenote van K. Ebbeling. Zeewge 381, Driehuis: P H. Was senaar. 74 jechtgenote van D. Schermer, van Rijswijkstraat 24, Velsen-N.; G. M. Car ton, 12 j., d. van F. Carton en M. Middelkoop, Mceuwpnlaan 35. IJmudien-O. ONDERTROUWD: A. J. Aardenburg, Burg. Rambonnetlaan 21. IJmuiden en A. Roorda, Willemsbeekweg 106, IJmuiden-O J. Hoek, Stephensonplein 3. IJmuiden en C. Koster, Frogerstraat 30, IJmuiden; A. D. Hoos, Evertsenstraat 29, IJmuiden en H. A. van de Graaff. Kanaalstraat 1, IJfnuiden-O. GEHUWD: M. J. den Dunnen en C. A. Casrticum, Lekstraat 46, IJmuiden; J. F. E. de Kraker en Th. Ph de Brouwer. Curagao- straat 58, Santooort: S. J. van Swinderen en P. C. Q. van der Knaap; H. Otte en A. Ad miraal. Tafeltennis Door een zeer vlot verloop resten voor de tafeltenniscompetitie nog slechts twee of drie wedstrijden voor de verschillende V.G.Z.-teams. Plet eerste team bond Vrij dag G.T.T. 1 aan de zegekar, door dit team met 82 te verslaan. Het tweede team, dat van de vierde wedstrijd af de vaste derde speler moest missen, heeft kans gezien desondanks genoeg punten te verzamelen om een plaats in de midden moot te bezetten. Het vierde team heeft in de vierde klasse ook een behoorlijke plaats bereikt. Vorige week werd na een zeer spannende strijd door 't Spinneweb I een 5s gelijk spel bereikt. Het derde team zag de vijf punten ach terstand op Geel Wit 2 plotseling vermin derd tot twee, doordat de koplopers een keer niet kwamen opdagen en daarna tegen Velsen I met een gelijk spel genoe gen moesten nemen. Het zeer enthousiaste derde team ziet nu plotseling nog een kansje om oo de ereplaats te eindigen, maar dan moet elke nog volgende wedstrijd Gewonnen worden. Of dit allemaal zal luk ken is nog niet te zeuren, maar een zeer I lastige tegenstander, Velsen I. moest vorige j week ondervinden, dat V.G.Z. 3 het ern- j stig meent, want met 82 bleven Hooge- weg en zijn vrienden in de meerdersheid. De leider van dit team gaf wel een zeer I mspirerend voor bee1 d, don»- al'e drie par- j tijen te winnen. .Tennv Kluft won twee I nartiien door zeer fanatiek aanvallend spel. Roel Zuidema won ook twee partijen, maar moest in Botman de meerdere erkennen, I waardoor hij zijn tweede nederlaag in dit seizoen moest noteren. Het dubbelsoel was na spannende strijd voor Kluft en Zui dema, zodat de einduitslag 82 voor V.G.Z. werd. De toneelvereniging van WIJ, het ac cordeonorkest „IJmuidens Roem" en enige sniften van dit orkest zullen on Dinsdag 23 Februari voor de ouden van dagen een bonte avond verzorgen in het Patronaats- vebouw aan de Willemsbeekweg in IJmui- den-Oost. De Commissie tot Ontspanning van Ouden van Dagen heeft in samenwer king met VVIJ's toneelvereniging besloten deze avond te geven. Vrijdag 19 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martini van Mant.vluoto. Tom van Hamburg. Westlaan van Rotter dam. Belford van Le Havre. Steens Moun tain van Thameshaven. Sambre van Rotter dam. Dotterel van Rotterdam. Mr. Linthorst Homan van Tyne. Trajanus van Rotterdam. Hondsbosch van Rotterdam. Ellerbek van Antwerpen. Hestia van Rotterdam. Rijn stroom van Londen. Captain Andreas van Swansea. Clonmore van Swansea. Buspa- ragan van Delfzijl. Douro van Duinkerken. Tawali van Antwerpen. Spaarnestroom van Hull. Anna Sylvia van Londen. Belgian Coast van M' ro. Duiveland van Newcastle. Ulmbruëder VIII van Rotterdam. Joseph Camaret van Le Havre. Vertrokken zijn: Titus r.aar Rotterdam. Clio naar Rotterdam. Gen. Bagramian na^r Antwerpen. Pallas naar San Juan. Nady n. Gothenburg. Ella naar Gothenburg. Dollard paar Rotterdam. Agnes Esberger naar Harri- burg. Santa Isabel naar Antwerpen. Bonaire naar Dover. Alan Evelyn naar West-Indië. Hazewind naar Terneuzen. Castillo Mont- iuich naar Ferrol. Kwiek naar Maassluis. Clonmore naar Birmingham. Martin S. naar Sealand. Sambre naar Parijs. Fiducia N. n. Harlingen. Nero naar Esbjerg. Cöte du Nord naar Rouaan. Jelö naar Sandfjord. Om de jeugddamtitel In de strijd om het Jeugddamkampioen- schap van groot-IJmuiden heeft de Haar lemmer Van der Vossen een match van drie partijen opgegeven gekregen tegen de IJmuidense Jeugddamkampiocn Kok Jr. De winnaar van deze ontmoeting gaat het district Kennemerland vertegenwoordigen in de strijd om het Kennemer jeugddam- kampioenschap. De eerste partij is inmid dels voor Kok verloren gegaan: na 46 zet ten moest hij in do Haarlemmer zijn meer dere erkennen. De tweede partij wordt Woensdag in hotel Kennemerhof verspeeld. Voor het diploma Maatschappelijk Werk ster is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. v. d. Boogaard te IJmuiden. GESLAAGD IN CAMBRIDGE. De dames D. dc Koning. IJmuiden, en W. van de Valk, Santpoort, ontvingen bericht dat zij geslaagd zijn voor het in December gehouden examen voor het Lower Certifi cate in English van de Universiteit te Cambridge. De uitgeverij G. Eikelenboom en Zoon te Heemstede heeft het. aangedurfd het adres boek voor Beverwijk en Heemskerk in bet licht te geven, gedateerd oo Januari 1954. Gelet op de grote zorgvuldigheid, waarmee deze onderneming haar lange r»j van adresboeken in de loop der tijden het pu bliek heeft aangeboden, moet ook dit om vangrijke adressenarsenaal beschouwd worden a's een welkome vraagbaak im de IJmond. Eon vraagbaak evenwel, diie dooi de grote structurele veranderingen in' onze omgeving eerder aan veranderingen bloot staat dan adresboeken van geconsolideer de woongemeenschappen. De officiële gegevens betreffende ge meentelijke instellingen, onderwijs, de plaatselijke artsen en kerkgenootschappen gaan aan een alfabetische namenlijst voor af, welke bijgewerkt werd tot 31 Decem ber 1953 en die aa nsluit oo een beroepen- en stratenlijst. Ondanks de hoge prijs zal dit betrouwbare vademecum zijn weg in de IJmond-gemeenschap zeker vinden. Voorzover de wereld der sterrenkundigen niet betrokken is bij de totale zonsverduistering van 30 Juni aanstaande - reeds thans bereiden diverse expedities, waaronder ook een Nederlandse, zich voor op de tocht naar Zuid-Scandinavië - zal een groot deel van haar aandacht zich deze zomer concentreren op onze buurplaneet Mars. Die zal namelijk in de maanden Juni en Juli onze aarde zeer dicht naderen. Op 2 Juli zal ie afstand aarde-Mars slechts" 64 millioen kilometer bedragen en men hoopt daarvan te vrofitcren door een groot aantal waarnemingen, te doen, die ons onder andere een beter inzicht moeten verschaffen in de gesteldheid van dc Mars-atmosfeer. Mars en de aarde draaien beide om de zon; Mars in een wijdere kring dan de aarde. De aarde loopt sneller; men kan beide planeten ver gelijken met twee wiel renners, die op een wielerbaan aan een eeuwigdurende inhaal wedstrijd bezig zijn. Mars legt met zijn ge ringere snelheid telkens weer het loodje; een van die „inhaal-momenten" valt op 2 Juni en men begrijpt dat dan dus de afstand tussen beide planeten bijzonder klein is. Talloze ogen zullen deze zomer in Bloem fontein Mars bespieden. Men heeft Znid-Afrika gekozen als plaats van waarneming omdat Mars hier elke nacht vrijwel loodrecht overheen zal trekken; die positie maakt de waarneming zuiverder dan wanneer men de planeet laag bo ven de horizon zou zien staan. En behalve de ogen van de astronomen zul len het ook (en zelfs vooral) hun instrumen ten zijn, die op Mars worden gericht. Een be langrijk instrument 's de spectroscoop. Deze ontleedt het licht van een hemellichaam tot een spectrumin deze spectrumband (waarin men dus het licht ziet opgelost in de bekende regenboogkleuren) Ver tonen zich bepaalde don kere lijnen en om deze lijnen is het de waar nemer te doen. Zij ver raden namelijk de aan wezigheid van bepaalde chemische elementen en zij zijn het dus. die de sterrenkundige in staat stellen, met stelligheid te spreken over bijvoor beeld ,.de hoeveelheid koolzuurgas in de damp kring van Mars". Vooral de vraag of. en zo ja hoeveel zuurstof de atmosfeer van Mars bevat, zal de astronomen interesseren. Men heeft op deze vraag tot dusver geen pertinent antwoord kunnen vinden; een van de oorzaken daarvan is dat het licht van Mars tenslotte, voordat het in de spectroscoop valt, ook de dampkring van de aarde passeert, waarin zich een grote hoeveel heid zuurstof bevindt. Dit maakt de waar nemingen dus onzuiver. Om nu dit bezwaar te ondervangen, overweegt men waarnemingen te ioen uit stratosfeer- vliegtuigen en ballons: wie op grote hoogte waarneemt, schakelt de nvloed van onze damp kring vrijwel uit en ver krijgt dus een betrouw baarder inlichting om trent atmosfeer van onze buurplaneet. Zelfs denkt men aan het monteren van automatisch regis trerende camera's op ra ketten. Bij proefnemin gen te White Sands (VS) heeft men met raketten een hoogte van 400 km boven het aardoppervlak weten te bereiken (de grootste hoogte, tot dus ver door een vliegtuig bereikt is 27 km); al ko men er op die hoogte nog wel luchtdeeltjes voor, de lucht is daar toch zo ijl dat zij een van daar af verrichte waarneming oneindig veel minder zal storen dan een van de begane grond af. Er zal in de komende maanden nog gelegen heid genoeg zijn, nader nieuws te vertellen over de aanstaande „jacht op Mars-gegevens". G. v. W. Het moderne maatschappelijke werk, waaronder ook jeugdzorg ressorteert, heeft tot doel hulp te bieden aan iedere jongen en ieder meisje dat met „normale moeilijk heden" te kampen heeft. Want juist het bijtijds aandacht schenken aan de kleine probleempjes van deze nog kleine mensen, voorkomt het overheersen van grote problemen in hun later leven als zij volwassen zijn. Het zitten-blijven op school, het stotteren, het stiekumpjes-snoepen, het uitblinken-als-vechtersbaas, cn wat cr meer is of kan zijn, kunnen alle uitingen zijn van in de kinderziel levende moeilijk heden, waar de ouderen door de jonge mensjes angstvallig worden buiten gehouden. De taak van ouders en opvoeders is het, de oorzaken hiervan op te sporen en hier bij wil Jeugdzorg de helpende hand bie den, vooral zolang er in Velsen nog geen medisch-opvoedkundig bureau of een bu reau voor beroepskeuze is. Rick gilde, toen hij zo vlak in de opengesperde mond van de woedende maan keek. „Niet bijten!.Niks doen!!", gilde hij. En'hij sloeg zijn handen uit om zich te beschermen tegen die scherpe tanden, die hem dreigden te verslinden. Pats!, gaf hij een klap tegen de neus van de maan. „Au!", zei de maan. En daar werd Rick wakker van. Want het was niet de maan, die „au" riep.... Dat was Bunkie, die 'n harde stomp op zijn neus had gekregen. „Zegals je nog 'es wat weet", zei Bunkie, die daar zo hardhandig in zijn slaap werd gestoord. Rick keek hem beduusd aan. „Ohet spijt me", verontschuldigde hij zich. „Ik geloof, dat ik 'n heel rare droom had.Zie je, ik moest die lelijke maan wel 'n peut op zijn neus geven, anders had-ie me gewoon opgeslokt!" „Ja, maar ik ben de maan niet", lachte Bunkie. „En ik zal jou heus niet opeten.". „Heb ik je pijn gedaan?", vroeg Rick. „Dat was helemaal per ongeluk, hoor!" „Nee, het valt wel mee", zei Bunkie. „Alleen is het 'n rare manier, om uit je slaap te worden gewekt!" Er zal dus in deze gemeente een hechte band moeten ontstaan tussen ouders, school en Jeugdzorg. Het kind. dat door zijn ouders vaak als niet veel r4fce te beginnen" wordt gekwa lificeerd, kan in school een voorbeeldige leerling zijn. Ook omgekeerd kan het voor komen dat de ouders niet de minste moeite hebben met hun spruit en dat de onderwij ze»- moonert, dat er „geen land mee te be zeilen is". Dan is het uitermate belangrijk dat de „groten" de hoofden bij elkaar steken, niet om eicen leven te vergemakkelijken, maar terwil'e van de opgroeiende mens. Welk beroep het kind na volbrachte schooltijd moet kiezen? Dit is wel een van de meest hoofdbrekende problemen. Een eendje wordt nooit of te nimmer een zwaan, maar het juiste water waarin het gedijen kan, is altijd wel te vinden. Zo is er voor ieder mens een beroep dat hem ligt en vaak zullen vader en moeder hun „hoogmoed" moeten prijsgeven terwille van het kind, dat zich met enthousiasme werpt op een ambacht, waar de ouders zich een geleerde hadden gedroomd. Naast het kind dat zich met jeugdig élan op wel „twaalf ambachten" tegelijk zou willen werpen en daardoor een juiste be roepskeuze bemoeilijkt, is er het stille, gesloten kind, waarvan men nooit weet wat men eraan heeft. Deze geslotenheid kan zich al op de kleuterleeftijd open baren en slechts weinige volwassenen ver moeden welk een lijdensweg dit kind op school en thuis innerlijk zal moeten door maken. Het leven is hard en wie niet mee kan doen, wordt buitengesloten. Niet slechts in de wereld van de volwassenen, maar zeer zeker in de kindermaatschappij. Ook voor hen moet en wel zo vroeg mogelijk de juiste weg worden gezocht en deze kan in gezamenlijk overleg onge twijfeld worden gevonden. Het zijn dus niet de balsturige kinderen alleen, die hulp behoeven en het is ook niet zo, dat van alles een probleem moet Wanneer de maatschappelijke-werkster van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken in Velsen, die in deze gemeente met de jeugdzorg is belast, zich op pad begeeft, wekt dit bij velen nog steeds de reactie: daar gaat de juf die de verwaarloosde kinderen opzoekt. Dit idee is volkomen bezijden de waar heid, want naast het toezicht op de enkeling, die „onder voogdij" is gesteld, omdat het probleem van de opvoeding door huiselijke omstandigheden niet meer aan de ouders kan worden over gelaten, heeft zij de taak alle ouders, die dat wensen bij te staan in de moei lijke opgave de kinderen op te kweken tot gelukkige en voor de maatschappij nuttige mensen. Uit de practijk van dit werk werd ons het een en ander ver teld. 30ooooooooooo(x*xoDoe>oooofioooooooooocooc worden gemaakt, maar ouders, die met beide benen ny de grond staan en zichzelf eerlijk durven bekennen dat ze inzake de opvoeding nu eenmaal ook niet alles we ten, zullen het spreekwoord: twee weten meer dan één, volkomen onderschrijven en zich zeker niet te groot achten in een vertrouwelijk gesprek met Jeugdzorg de hun ter harte gaande zaken te bespreken. In afdeling één van de onderlinge com petitie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" werden drie partijen gespeeld, die alle wei-den afgebroken. Nijman liep in afdeling twee een nederlaag op tegen Siebers. In afdeling vier werd afwerk gemaakt door Belterman: hij speelde op deze avond vier partijen. De uitslagen waren: afde ling I: C. Koomen-P. de Boer afgebr.; J. C. Muyen-A. Tervoort afgebr.; J. Meyer- A. Slings afgebr. Afdeling II: W. Nijkamp-A. Alders 1-0; A. Alders-W. Nijkamp remise; J. v. d. Does-N. Molenaar remise; J. G. Jimmink- W. Nijkaanp 01; L. P. Siebers-H. Nijman 1—0. Afdeling III: J. Limburg-Ch. Belterman 10; Ch Belterman-J. Limburg 01; Ch. Belterman-C Verduit 01; J. W. Los-Ch. Belterman 01; H. Duisenberg Jr.-C. Ver duit 01; D. van Vuuren-H. Duisenberg Jr., remise. ADVERTENTIE HAARLEM TEL 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK 74)- Rosemary dekte de tafel voor 't raam met een groen-geblokt laken. Ze had juist 't water in de theepot gegoten, toen een tweede aardtrilling de kopjes deed ram melen. Dit keer duurde 't langer en 't hele huis scheen even uit 't lood te slaan. Plot seling was ze in Gavin's armen. „Niet bang zijn, liefje. Ik bel Terry wel even op een vraag hem of hij onze pyjama's mee wil nemen. We slapen vannacht hier wel op de grond". „O, nee Gavin! Dat is heus niet no dig....!" Ze werd altijd op 't goede moment door Gavin opgevangen, peinsde ze. Hij zou haar stellig een verschrikkelijk kind vin den als ze hem bekende, dat die trillingen haar angstig maakten. „Kijk't is weer helemaal over". Hij zette haar in een stoel en ging naar de gang om te telefoneren. Grinnekend kwam hij terug. „We hebben nog een uur voor ons zelf. Terry had de man van 't hotel beloofd om de boel te helpen opruimen. Er staan in rie zitkamer een heerlijke divan en een paar grote clubfauteuils. We hebben wel eens slechter geslapen". „Je doet alsof ik een dom en hulpeloos kind benjij en Terryen ook Val". „Helemaal niet! Je bent helemaal niet dom of hulpeloos, Rosemary. Je bent al leen heel lief, want waarom zou anders iedereen zo veel van je houden?' Hij plaagde haar, maar ze vond 't niet erg. De thee smaakte uitstekend en de aardtrillingen waren gelukkig opgehouden. „Hoe staat 't met de hoofdpijn?", vroeg Gavin toen ze een dik met ham belegde sandwich verorberd hadden. „Over!" „Prachtig!" Gavin opende het grote raam, dat een prachtig uitzicht op de tuin bood. Enkele meters van hen af stortd een citroen-boom, die zowel bloesems als vruchten droeg. De bedwelmend zoete geur van de bloe sem woei de keuken binnen. De hemel was helder geworden en de heuvels tekenden zich scherp tegen de sterrenlucht af. „Nieuw Zeeland Gavin, die op 't kozijn naai' buiten leunde, staarde over de tuin, die vol dahlia's, zinnia's en violieren storu naar de heuvels en de helder flonkerende hemel, Het was nog steeds warm, maar gelukkig niet meer drukkend; de storm was voor bij. 't Is een prachtig land! We heb ben hier niet genoeg gezien, Rosemary!" „Ik zou zelfs helemaal niets gezien heb ben, als Pierre, Ian en jij me niet zo 'nu en dan hadden meegenomen", gaf ze eer lijk toe. ,,'t Is gek, maar nu we over een paar dagen weggaan, begin ik plotseling een grote liefde te krijgen voor dit land". Gavin zei rustig: „We zouden kunnen blijven, jij en ik, als je er wat voor voelde". De woorden konken zo zacht, zo gewoon, dat Rosemary hem een ogenblik onbegrij pend aankeek. Zijn ogen keken in de hare en langzaam begonnen ze beiden te lachen. „Je moet weten, dut ik van je hou", zei hij langzaam, alsof dit hem nu pas te bin nen schoot, „maar 't had geen zin om er met jou over te praten, toen je nog zo vol was van Val en later van Pierre". „Pierre heeft nooit iets voor me bete kend!" Z'n ogen, waaruit zijn liefde sprak, dwongen haar bij 't raam te komen. Samen keken ze naar de geurige, sche merige tuin. „Bloesemstabaksplantenviolie renen de bush aan de voet van de heuvels", zei Gavin dromerig. „Als ik je wat tijd gaf om Val te vergeten, zou ik je dan kunnen overreden?" „O, Gavin!" Ze vleide zich tegen hem aan. Hij was voor haar een veilige haven, een steun en nu ook een geliefde. Ze voelde zich plot seling beschaamd, dat ze zo lang volkomen blind was geweest, maar tegelijkertijd kwam er weer een gevoel van intens ge luk over haar, omdat nu haar ogen ge opend waren. Met een zucht, haar lippen bijna tegen de zijne, fluisterde ze: „Gavin Haar stem had een geheel andere klank gekregen „Hoe heb ik 't nu?", zei hij opgewekt, hoewel hij verontrust waG door haar reac tie. „Je.... ie bent toch al getrouwd!" „Wie vertelde je dat?" Hij keek verbaasd, maar niet schuldig. Ze antwoordde met een trieste klank in haar stem: „June. Ze heeft 't me verteld. Op 't schip". Ze maakte zich van hem los en om haar mond lag een treurige trek. „Het loopt wel vreemd met me: ik schijn steeds verliefd op getrouwde mannen te moeten worden!" „Ga eens zitten'" Hij duwde haar zacht in een stoel, .die hij tot vlak bij 't raam had getrokken en ging tegenover haar zitten. „Je zult misschien alles en nog wat van me denken, lievelingmaar ik zal je alles vertellen. Ik dacht er helemaal niet meer aan dat June 't wist. „Vertel me 't vlug", drong Rosemary aan. „Ik houd var. je Gavin. Wat er ook gebeurt, ik houd van je". Hij keek haaT'vol liefde aan en wendde toen snel zijn blik af. „Laten we er een sigaret bij opsteken. Je kunt gemakkelijker praten als je rookt. Ik trouwde met een meisje in Duitsland, Rosemary, de maand dat de oorlog ein digde. HeLga was half-Duits, half-Neder- laruds. Ze heeft een tijd in een concentra tiekamp gezeten, omdat ze betrokken was bij de verzetsbeweging. Ze was ziek en zwaar geschokt.... ze had haar vader en moeder zien vermoorden.... 't is geen prettig verhaal en 't klinkt nauwelijks ge loofwaardig. Maar 't is nu eenmaal waar". Rosemary zei kalm: „En je trouwde met haar om haar leven te redden. „Ik trouwde met haar om haar voor de waanzin te bewaren", antwoordde hij, „omdat ze 't geloof in de menselijke waar- digiheid en 't menselijk fatsoen' had ver loren. Ik ben met haar getrouwd om haar zo gauw mogelijk naaT Schotland te krij gen, waar mijn moeder voor haar kon zor gen. Ze moest werkelijk 't land uit. dat een hel voor haar was geworden. Ze stierf zes maanden later, maar ze stierf, geloof ik, wat gelukkiger. We waren overigens in geen enkel opzicht echt getrouwd. Ik had haar alleen maar tot Brits staatsburger ge maakt...." Er heerste lange tijd stilte. Een vogel krijste luid ergens achter in de tuin. Ver der was 't rustig buiten en begonnen de sterren steeds feller te glanzen. Rosemary vroeg niet waarom hij June verteld had dat hij getrouwd was; ze wist nu de reden. Gavin waswel Gavin! Een eerlijk mens, die andere mensen hielp in een vaak onbegrijpelijke wereld, die veel pijn leed. Hij had dit Duitse meisje van haar nachtmerries verlost, zoals hij haar ge red had van mislukking en neerslachtig heid. Iedere dag, zonder uitzondering, had hij vriendelijke en hartelijke dingen voor haar gedaan; tegenslagen verzachtte hij, hij schonk veel van zich zelf, hij gaf van zijn kostbare tijd en hij cijferde zijn eigen wensen weg als hij daardoor iemand tot steun kon zijn. En hoe vaak was het niet Val, die hiervoor de dank te oogsten kreeg? „Je bent zo intens goed!", zei ze zacht jes. Z'n gezicht helderde op en hij gaf haar een zoen. „Loop met te hard van stapel. Rose mary! Vergeet niet dat ik een nuchtere Schot ben! Ik wil iets voor mezelf heb ben voor eeuwig! Niet een of ander flod der-huwelijk, Rosemary. Maar een echt ouderwets huwelijk, voor altijd!" „Ik zou graag trouwen in een plaatsje als dit, of als Thames", zei ze dromerig, „en dan erg vroeg in de ochtend, als de zon over de heuvels komt kijken en net de zee raakt. De vogels moeten dan alle maal zingen". (Slot volgt)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6