In een Utrechtse kelder worden sleeptrossen stukgetrokken AUTO- OF MOTORRIJLES? Agenda voor Velsen r Kerkdiensten Visserij-varia Kennemer Lantaarn Raad en daad aan de Maliebaan Proefstation, dat door de visserij nog niet ten volle wordt gewaardeerd Gemeente steunt UV V-werk Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 AREND RE1JM het adres Old Clothes New DRY CLEANING ONLY „De krihbebijter" bij Getosa „Meisjeslyceum" hij „Jan van Dommelen" Vragen over „Brederode" Met bijdrage en sympathie Verhoging bijdrage Borgstellingsfonds Filiaal „VELO'Wasmachine Mii Tpompstr.68 Tel:5198 'Jmuiden „Velser Dameskoor" concerteert Van een onzer redacteuren) IN HET SOUTERRAIN van een bedaagd pand aan de Utrechtse Maliebaan kan het soms wild toegaan: een trekbank, die tot veertig ton kracht ontwikkelt, sjort daar op bevel van de mensen van h^, „Nederlands Visserijproefstation en Laboratorium voor materialenonderzoek" even een nylontros van de Willem Barendsz of een ander groot zeeschip totaal stuk. Als zo'n tros het na lang tegen spartelen begeeft, kan het een hele klap geven in die kelder, maar de druk meters hebben zich daar niets van aangetrokken en de treksterkte van de tros nauwkeurig aangegeven, zodat de rederij, die meer over een order touwwerk wil weten, precies de sterkte van het materiaal opgegeven kan krijgen. Is een forse trekbank, ontworpen door de oud-directeur van het proefstation, dr. J. Olie, het meest spectaculaire onderdeel van het geduldige werk aan de Maliebaan, de gelijkvloerse verdieping is nog wel zo belangrijk, want daar worden uitermate waardevolle adviezen aan afnemers en leveranciers van alle denkbare scheepvaart- en dus ook visserijmaterialen samengesteld met de weten schap in de hand en de ervaring van zo'n 35 jaar er achter. Het is alleen al daarom wat vreemd, dat de visserij het bestaan van dit Utrechtse laboratorium niet voldoende weet een paar uitzonderingen daargelaten. Die uit zonderingen zijn vooral in de drijfnet- visserijplaatsen te vinden, in het bijzon der in Katwijk, deels omdat Katwijk de bakermat van het instituut is geweest. Dr. G. C. A. van Dorp, visserijdeskundige bij uitstek, heeft immers in zijn Sociëteit voor Chemische Industrie de eerste onderzoe kingen over de waardebepaling van visse rijproducten verricht en uit cfet werk groeide een bemoeiing, die thans resulteert in de dienende taak van het Proefstation. Delicate taak Het proefstation vervult een delicate taak, want het verstrekt op aanvraag niet alleen zijn adviezen en hulp aan de rede rij, die een partij netwerk of cachou, huid- verf of smeerolie gaat inkopen, maar ook aan de leverancier van deze visserijbeno digdheden. Als er dan ergens iets niet in orde is en manilla is bijvoorbeeld geen manilla, dan wordt dat openhartig gerap porteerd. Openhartig, opdat het bedrijf weet, waar het aan toe is en ook, opdat de leverancier er zijn voordeel mee kan doen. De aanschaffing van visserijmaterialen is sinds jaar en dag een kwestie van goed vertrouwen en een helder inzicht van de werfbaas of de walschipper geweest. Er ontstonden relaties tussen fabrieken en rederijen, die op de vaste koers van dit vertrouwen voeren, maar naarmate de ge bruikte materialen veelomvattender wer den en er een hoop warenkennis nodig was om een Zuid-Afrikaanse van een Voor- Indische cachou te onderscheiden, ging men het werk van het proefstation, dat sinds 1917 onder de hoede van dr. Olie was gekomen, steeds meer waarderen. Zo zelfs, diat nu nog, nu dr. Reuter dr. Olie, die ge- pensionneerd is heeft vervangen, een reder nog tegen een fabrikant, die een of ferte maakte, opmerkte: „Ga er eerst maar eens mee naar dokter Olie, als die zegt, dat het goed is, kun je terug komen." De analysten hebben dat geval zoals elk geval dat binnenkomt nauwkeurig onder zocht en zover de herinnering nog strekt, is de te leveren partij goed bevonden. De Katwijkse visserij heeft het proefstation op die manier steeds meer leren waarde ren, de Scheveningse en Vlaardingse we ten de weg naar de Maliebaan eveneens te vinden en enkele grote handelsrederijen varen ook graag op het Utrechtse kompas als er kostbaar materiaal aangeschaft moet worden. Maar IJmuiden is zo wild nog niet. Een van de redenen ligj voor de hand: de verse trawlvisserij kent veel meer veranderlijke factoren dan de constante haringdrijfnet- visserij. Een trawlnet bijvoorbeeld loopt groter risico's langs de bodem van de zee met al zijn obstakels dan het stilhangende gordijn van het drijfnet en juist deze risi co's zijn in de theorie niet uit te zoeken. Dat wil echter volstrekt niet zeggen, dat de trawlvisserij geen groot nut van het station zou kunnen hebben en het bewijs is te le veren door één van de grootste IJmuidense rederijen, die al gedrukte formulieren ge bruikt voor het „verkeer" met de Utrechtse Maliebaan. Waar de leemte ligt is overigens niet ge makkelijk aan te wijzen, want financiële ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 ZATERDAG 20 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het huis der verloren vrouwen." „Felison", expositie van werk van Dick Zwier, Heidestraat 15.3017 uur. Patronaat, 20 uur: „Excelsior", concert ten bate van de Ver. tot bestrijding van Rheuma. Cultureel Centrum, 1517 uur: V.A.R.A., receptie 25-jarig bestaan. ZONDAG 21 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 15 uur: „De vallei der verraders". 19 en 21.15 uur: „Het huis der verloren vrouwen." „Felison", expositie van werk van Dick Zwier, Heidestraat 1417 uur. MAANDAG 22 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het huis der verloren vrouwen". •VELSEN: Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. bezwaren tegen de adviezen van het proef station kunnen er moeilijk zijn: men werkt tegen kostprijs en maakt dus eerder verlies dan winst: de exploitatie van het labora torium wordt gaande gehouden dank zij steun van het TNO. De kleine „cost" gaat hier voor een grote „baet" uit. Want een strop bij een aankoop van materiaal-wat- dan-ook is altoos groter dan de uitgave, die met een klein monsteronderzoek gepaard gaat. Bovendien is een grotere „klantenkring" in het belang van het ganse visserijbedrijf, omdat de door dr. Olie al zolang gepropa geerde standaardisering van touwwerk dan eindelijk wel eens een voldongen feit zou kunnen worden ten dele is men hierin geslaagd, maar nog niet integraal en bovendien kan het ondex-zoek rendabeler werken. Terwijl er tegenover staat, dat het labo- ï-atorium aan de kant van de leveranciers bij een groeiend aantal adviezen een ster kere stem krijgt. Op den langen duur zou het zelfs tot een certificaat kunnen komen, zoals de haring- handel het kent tot groot genoegen van de buitenlandse afnemers. Te veel traditie Voordien zullen echter sisal en manilla, twee belangrijke grondstoffen voor de touwslagerijen, onder de warenwet moe ten komen, want zover is het zelfs nog niet in dit land, dat met zee en schepen een deel van zijn welvaart verwerft. Be grijpt ge nu, hoe groot het vertrouwen moet zijn, dat tussen leverancier en afne mer speelt bij een order op touwwerk? Dat zowel de visserij als een deel van de koopvaardij nog te veel volgens de wet ten der tx-aditie werken, ook waar het de aanschaf van materialen betreft is met dui zend en één voorbeelden uit de archieven van het proefstation aan te tonen. Zoals van die firma, die dacht een sleep tros van pure manilla te gebruiken, maar met ordinair „verslag" sleepte. Zoals de cachou voor de nettenbewerking, die op de tong geproefd wordt door de meeste ken ners en dan een bewijs van deugdelijkheid verwerft. Zoals de handgreep van de werf baas om de slag van een stuk touwwerk te controleren. Het laboratorium haalt er echter verborgen gebreken uit, die op de hand beslist niet te merken zijn. Het materiaal is een van de grondslagen voor een renderend bedrijf, daar hoeft wei nig verschil van mening over te bestaan. Wanneer dat materiaal beter is zullen de ï'esultaten ook ongetwijfeld beter worden. Wanneer onder de ultra-violetlamp en in het trekapparaat, met scheikundige proeven en buiten in weer en wind een monster touw of een stukje netwerk aan alle kanten goed is bevonden, kunnen zo wel de fabriek als de gebruiker met een gerust hart „in zee" gaan. Maliebaan 103 staat er voor in, dat het niet aan het ma teriaal zal liggen, als er iets fout mocht lopen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 In opdracht van de Nederlandse Oorlogs graven Stichting heejt de Nederlandse beeldhouwster Marian Gobius te Voorburg een gedenkteken vervaardigd voor de tij dens de Japanse bezetting van Indonesië omgekom.en vrouwen. Het gedenkteken zal naar Indonesië worden vervoerd en geplaatst op het vrouwen-ereveld in Semarang. De R.K. Toneelvereniging „Getosa" te Santpoort heeft haar donateurs met twee opvoeringen van „De Kribbebijter" in „Zo- merlust" in de voor deze tijd gebruikelijke vastenavond-stemming gebracht. Deze oude Duitse klucht van Max Reimann en Otto Schwartz bleek nog niets van haar komi sche aantrekkingskracht op het publiek verloren te hebben, zodat het lachsucces hiermee geheel in overeenstemming is ge weest. De inhoud is waarschijnlijk door de Nederlandse toneel- en filmopvoeringen met Cor Ruys en Louis de Bree reeds zo bekend geworden, dat wij ons van de ver plichting ontslagen achten, nogmaals op het resumeren van de talloze verwikkelingen in te gaan. Bovendien werd hier nauwelijks een week geleden nog de opvoering door de Haarlemse R.K. Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm" besproken, welke van deze klucht te Beverwijk voor „St. Odilia" gegeven werd, zodat voor ons weinig nieuws te vermelden overblijft. Ook de voorstellingen van „Getosa" bieden geringe stof voor een uitvoerige be schouwing, want het stond reeds bij voor baat vast, dat voor deze spelers een der gelijke klucht van bijna klassiek geworden vergissingen slechts weinig moeilijkheden zou kunnen opleveren. Zodat nu kan wor den volstaan met het vermelden van een vlotte opvoering, die volledig aan de vro lijke bedoelingen beantwoordde. P. van Lieshout was als Koenraad een vervaarlijke bullebak, die door de comedie van zijn charmante schoondochter ten slotte het onderspit moet delven. A. Lief- ting leverde hem als de gemoedelijke Nico van Blasewitz het gewenste tegenspel, waarnaast ook S. Metten nog een verma kelijke typering van August Schimmelman i plaatste. En omdat bovendien de kleinere i rollen eveneens naar behoren werden be- i zet mevrouw Welage als Katrien en W. Hoogerwerf als Frans bijvoorbeeld kan regisseur C. Jongejan met voldoening op deze voorstelling terugzien. Het publiek zal hem dit trouwens wel duidelijk hebben gemaakt, want het was evenmin karig met lachsalvo's als met applaus. J. v. D. Op Dinsdag 2 Maart geeft de Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" in zaal „Zomerlust" in Santpoort een opvoe ring van „Meisjeslyceum", een spel in drie bedrijven van Ladilaus Fodor, bewei'kt door Ab van der Linden. Regisseur is de heer F. Hunsche. Beantwoord door B. en W. Het lid van de gemeenteraad, de heer A. M. Disselköter, heeft B. en W. een aantal vragen gesteld over de ongelukken op de ijsbaan „Brederode" te Santpoort. Uit een op 4 Februari ingesteld ondei-zoek op de ijsbaan in het tennispark „Brederode" is B. en W. gebleken, dat het ijs op die dag in zeer goede toestand verkeerde. Voor zover kon worden vastgesteld vertoonde het ijs geen scheui'en, terwijl evenmin plekken op de baan werden aangetroffen, welke onvol doende met ijs waren bedekt. De exploi tant van de banen heeft verklaard, dat deze tweemaal per dag en wel des morgens en direct na de sluiting om 22 uur werden be sproeid, opdat zich een nieuwe ijslaag kan vormen. Volgens de inlichtingen van B. en W. zijn de ongevallen, welke op de baan hebben plaats gehad, niet ontstaan tenge volge van een slechte toestand van het ijs, doch moeten deze als normale risico's van de ijssport worden aangemerkt.. (Wij zijn het met deze opvatting niet eens, doch zullen de aangelegenheid laten rusten, daar zij thans niet meer actueel is. Wij verwijzen overigens naar de argumen tatie in ons blad van 4 Februari e.v.). De stichting „Unie van Vrouwelijke Vrij willigers", afdeling IJmuiden, verzoekt het dagelijks bestuur der gemeente Velsen, onder toezending van haar statuten en een overzicht van de kasmiddelen van de af deling, in aanmerking te mogen komen vcor een jaarlijks subsidie van 200. Door een in het verleden ontvangen schenking er. met geringe inkomsten uit contributie van haar leden heeft de stichting haar werkzaamheden tot nu V>e kunnen voort zetten. De uitgaven, verbonden aan te houden plaatselijke en gewestelijke vergaderingen, porti, telefoon, kranslegging verzetsmonu- ment, bejaardensociëteiten, belopen jaar lijks circa 200. B. en W. zijn van oordeel, dat het werk van de stichting aller waardering verdient en achten het verlenen van financiële steun derhalve alleszins wenselijk. Zij stellen de raad mitsdien voor, het verzoek in te wil ligen en daartoe vast te stellen de wijzi ging van de gemeentebegroting, dienst 1954. De Stichting „box-gstellingsfonds voor de middenstand", district Kennemerland, deelt mede, dat de jaarlijkse bijdrage voor de aangesloten gemeenten in de periode van 1948 tot en met 1952 is berekend tot een bedrag van maximaal 1 cent per inwoner. Deze wijze van berekening was echter af wijkend van de algemeen geldende bereke ningsmethode, welke als bijdrage van de gemeenten een maximum bedrag van 1,95 cent per inwoner stelt. De stichting heeft in 1948 geen verzoek tot verhoging van de maximumbijdrage gedaan, aangezien op dat ogenblik de noodzakelijkheid daartoe niet direct aanwezig was. Gebleken is evenwel, dat het provinciaal bestuur van Noordhol land de bijdrageverhouding, bedoeld in het berekeningsschema, wenst aan te houden. Indien de stichting de maximumbijdrage van 1 cent per inwoner per jaar voor de aangesloten gemeenten handhaaft, zal dit een belangrijke verlaging van de bijdrage van het provinciaal bestuur ten gevolge hebben, hetgeen, mede met het oog op de gestegen exploitatiekosten van het arma- raat van de stichting, moet worden voor komen. Zij verzoekt derhalve, te bevor deren, dat de bijdrage van de gemeente, te i-ekenen met ingang van 1 Januari .1953, wordt vastgesteld op 1,95 cent per inwoner per jaar. B. en W. van Velsen kunnen zich hier mede verenigen en stellen de raad mitsdien voor, het verzoek in te willigen en daartoe vast te stellen de wijziging van de gemeen tebegroting, dienst 1954, zoals deze in ont werp bij de stukken is gevoegd. ADVERTENTIE IWftSMflfHINES.QflOIQi.T-JTlflOCN.STOFZUIGERS «oz.entJ Verkeerde hond Hoe noodzakelijk het is, de hond aangelijnd uit te laten en niet doldriest op eigen ge legenheid Over de wereld te laten zwerven, heeft een brom fietser in de De Genestetlaan Zaterdagmiddag ervaren. Hij kreeg namelijk een losloper voor het wiel, maakte een sier lijke salto en kreeg een paar lelijke builen en schrammen. Inplaats dat zo'n hond nu even oplet, voor hij de De Genestet laan oversteekt. Hij was nog ongedeerd ook. Die hond. Dierenvrind in liet donker Over de duistere Rijksweg raasden Dinsdagavond de au to's in ononderbroken rij. Bij het benzinestation in Sant poort schrokken de chauffeurs even op: een wit hoopje dwars op de weg veroorzaakte een schok in het stuurwiel en voor zij zich realiseerden dat ze over de stoffelijke resten van een hond waren gehobbeld, lag de weg al weer vlak en egaal onder hen. De meesten zagen niet, dat er naast de weg een tweede viervoeter stond, radeloos heen en weer lopend, proberend de overkant te bereiken, maar met het blijkbaar afschrik wekkende voorbeeld van zijn voorganger voor ogen telkens terugdeinzend. Tot een klein autootje in hield, netjes in een parkeer haven scïioof, een bedrijvig mannetje uitspuugde, die op de wanïiopige hond afliep. Het was een boxer die hond dan die met het restant van zijn staart verheugd kennis gaf van zijn instemming, nu er zich eindelijk iemand over hem ontfermde. Behoedzaam heeft de man de hond aan de halsband naar de veilige over kant geloodst, waar hij on middellijk de benen nam in de richting van de mand en de baas. Zulke kleine dingetjes ge beuren er dus, vrinden, en het is plezierig om ze na te ver tellen. Rinkelingen Velsen-Noord is de laatste tijd hei-haaldelijk bezocht door een op eigen initiatief wei-kende groepering jongeren, die gereedstaande vuilnisem mers omtrok en de zich daar in bevindende glaswerken als oude flessen en potten kwistig over straat strooide met de scherpe breukranden vrolijk omhoog. De omzetten der fietsenrepa- rateurs stegen onrustbarend en al gunt een iegelijk deze middenstanders hun dagelijk se veertig plus en oranje marmelade, het kon toch niet door de beugel en er is dan ook handelend opgetreden door lieden in uniform. Brandhout Vier prille IJmuidenaren waren er door hun moeder op uitgezonden met de opdracht wat aanmaakhout voor de gul zige kachel te verwerven en als IJmuidense jongens on brandhout uittijgen, komen zij sinds onheuglijke tijden in de buurt van de haven tei-echt„ waar wel eens een afvallig kistje te bemachtigen kan zijn. Zo ook dit kwartet. Aan de Halkade beproefden zij hun fortuin bij een kistenfabriek, maar toen de fabrieksbaas hen niet vlot genoeg aan hout waren hielp, namen zij een handkar ter hand en reden dit voertuig met aanzienlijke vaart op een stapel gepar keerde kisten in. Wat een berg werk met bijlen en breekijzers spaarde, maar de op dit punt niet ruimdenkende kistenfa brikanten nauwelijks de juiste oplossing van het brandstof probleem leek. Het slot van het verhaal wordt gevormd door een war me toespraak vanwege de politie, die ook al geen begrip kon opbrengen voor de noden van de „kleine man." Sier Met een luide kreet van in stemming zijn velen mij bij gevallen in het pleidooi voor meer goede sier langs de wan den van het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplant- soen. Een oplettende dame uit IJmuiden-Oost wil zelfs een reproductie van een werk van Gauguin afstaan voor de hal en een ander stelt voor de Velsense gemeentebegroting te bezwaren met een post „kleed geld openbare gebouwen." Dank voor de instemming, ook van andei-e zijde." Wie weet komt de Nachtwacht nog wel ereis in de van Rijswijk- zaal. LAMPENIER Tachtig jaar geleden werd in Nederland het eerste regiment verbindingstroepen opgericht. Om deze dag te herdenken werd in Utrecht voor het stadhuis een défilé gehouden. Een overzicht van dit défilé. Zondag 21 Februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaai-den, 17 uur: ds. J. v. d. Berg. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Jonge- rendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45.uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gx-onden, Heilig Avondmaal. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroeg dienst, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Oecu menische dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Eion", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer P. 1). Barde'imeyer van Noordwijk aan Zee. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. C. Klaufus van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. A. J. Ras- ker van Haarlem. Wijkgebouw, 10.15 uur: Jeugdkapel de heer J. Bergsma. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer F. Niemeyer van Alphen a. d. Rijn. Don derdag 19.45 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, doop; 19 uur: ds. B. Naessens van Heemskerk. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: mejJdr. J. W. Herfst van Haarlem, 11.30 uur: Zondagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Doopsgezinde Gemeente, Meer, 10 uur: ds. A. J. v. d. Sluis van Alkmaar. Maranatha, 10 uur: Rev. G. A. Brucks van Doorn, 19.30 uur: Rev. Brucks en Anton Marco in Veilinggebouw Kenne merland. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondags school 17 uur: Kindersamenkomst; 19.45 uur: Straatzang; 20 uur: Verlossings samenkomst. Samenkomsten o.l.v. Sr. kapt. Van Dalen van Utrecht. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. CASTRICUM: Ned. Herv. Evang. Ver. 10.30 uur: ds. J. v. d. Ree. van Amsterdam. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. van Arkel, van Haarlem. Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Canne- gieter. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, vooi'ber. H. Avondmaal. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege, voorber. H. Avondmaal. „De Kapel", 19 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, bovenzaal Jeugdhuis, 10.30 uur: dr. J. A. Schreu- der. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p. m. Evensong, rev. Mossman. Marktprijzen van Donderdag. Heilbot 2,70-2,25, gr. tong 2,40-2,31, gr.m. tong 1,56-1,33, kl.m. tong 1,64-1,36, kl. tong I 1,28-1,04, kl. tong II 1,04-0,88, tarbot I 2,60-2,40 per 1 kg. Tarbot II 104, tarbot IV 41, schartong 31-26, gr. schol 25-14,50, gr.m. schol 30-18, kl.m. schol 51-36, kl. schol I 48-35, kl. schol II 46-25, schar 35- 23, bot 27-18, v. haring 18-9,90, makreel 25-22, gr. schelvis 63-62, gr.m. schelvis 66-65, kl.m. schelvis 67-61, kl. schelvis I 64-61, kl. schelvis II 49-29, wijting 40-27, gr. gul 55-49, midd. gul 48-45, kl. gul 38- 37, ham 100-78, poontjes 27-26, kl. koolvis zw. 23-19,50, kl. koolvis wit 40-35 per 1 kg. Gr. kabeljauw 224-100, gr. koolvis zw. 47-39. gr. koolvis wit 77-70, gr. leng 96-90 pre 125 kg. Aanvoer van Donderdag: 195 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 7 tongschar en schartong, 190 schol, 28 schar, 32 bot, 1155 haring. 30 makreel, 175 schelvis, 135 wij ting, 57 kabeljauw en gul, 19 leng, 2 ham, 8 poon, 393 koolvis, 30 diversen, totaal 2460 kisten. Besommingen van Donderdag: IJM10 Hattum f 24620, KW176 f 10005, IJM276 f 3650, KW189 f 750. Prijzen van Vrijdag: Heilbot 2,60- 2,35, gr., tong 2,38-2,26, gr.m. tong 1,43- 1,33, Kl.m. tong 1,43-1,31. kl. tong I 1,16- 0.99, kl. tong II 1,16-0,89, tarbot I 2,60- 2.20 per 1 kg. Tarbot II 98, tarbot IV 35, schartong 27-21, gr. schol 18-15,50, gr.m. schol 28-16, kl.m. schol 50-23, kl. schol I 49-21, kl. schol II 38-18, schar 24-17, bot 18-8, v. haring 18-9,50, makreel 25-15, gr. schelvis 55-38, gr.m. schelvis 54-41, kl.m. schelvis 53-41, kl. schelvis I 48-40, kl. schelvis II 38-18, wijting 28-14, gr. gul 54-42, midd. gul 38-34, kl. gul 26-17,50, kl. haai 18-16, ham 75-70, poontjes 22-20, kl. koolvis zw. 21-17, kl. koolvis wit 31- 24 per 50 kg. Gr. kabeljauw 168-82, gr. koolvis zw. 45-41, gr. koolvis wit 67-62, gr. leng 116-110 per 125 kg. 'Aanvoer van Vrijdag: 375 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 4 tongschar en schartong, 440 schol, 100 schar, 95 bot, 2630 haring, 20 makreel, 418 schelvis, 280 wijting, 123 kabeljauw en gul, 8 leng, 6 kl. haai, 4 ham, 12 poon, 92 koolvis, 30 di versen, totaal 4640 kisten. Besommingen van Vrijdag: KW39 f 8400, IJM230 f 66, R02 f 470, KW128 f 880, KW92 f 790, KW30 f 1580, KW60 f 990, KW189 f 22, 2 trawlers met f 26500. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERI.AAN 136 TEL. 5000 IJMUIDEN Het „Velser Dameskoor", onder leiding van Jan Beider, geeft op Donderdag 4 Maart een concert in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan in IJmui den-Oost. Medewerking verlenen de bas- bariton Bernd Süsskind uit Amsterdam en het „Kennemerlands gemengd koor" uit Beverwijk, dirigent Tom de Vries. De pianobegeleiding heeft Wim Rietveld uit Amsterdam. Het programma ziet er als volgt uit: Dameskoor: O Salutaris Hostia, bew. Otto de Vaal; Ave Maria van Felix Men delssohn; Lau'dii alia Vergine Maria van G. Verdi; Morgen van Isr. J. Olman, Mar kiezinnen wals van Dina Appeldoorn; Maskerdans van H. Altink; Im Friihling van Bargiel. Bariton: Recitatief en Aria uit Nabucco van G. Verdi; Amarilli, mia bella van Giu- liu Caccini; Vittoria mia core van Giaco- mo Carissimi; La violette van Alessandro Scarlatti en 5 Negro Spirituals. Gem. koor: Sanctxis van G. P. da Pa- lestrina; Ave Verum van W. A. Mozart; Du Hirte Israëls van D. Bortnianski; Ick seg adieu van L. Espicapius; Daar was een wuf die spon, bew. H. Badings. GEREF. KERK Ds. C. W. Thijs te IJmuiden ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Voorburg.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7