Het pyjamajasje De carrière van de kous r Kennismaking met Kitty f Effecten- en Geldmarkt Betekenis van Amsterdamse Effectenbeurs HARTENDORP VAN LEER TOT NYLON DIT MAKEN WE ZELF •9 WANDELINGEN LANGS DE WINKELRAMEN Philips behaalde in 1953 een record-omzet Vervoer op N.S.-bus nog steeds onbevredigend Koopman veroordeeld wegens huisvredebreuk ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 <V oor rouw Hoe groot de rol is die de kous in ons leven speelt, kan alleen al gemakkelijk worden afgeleid uit de vele spreekwoor den en zegswijzen die op dit belangrijke kledingstuk betrekking hebben. De uitdrukkingen kletskous, roddel kous en blauwkous zijn welbekend, ieder die wel eens „het naadje van de kous weten" of beweert dat „de kous hiermee af is". Ik kreeg ruimschoots de tijd over al die zegswijzen na te denken, toen ik in de hal van de firma Hin ge ïnspireerd werd door allerlei wand tekeningen, die op de kous betrekking hadden. Daar zag ik ook deze min of meer filosofische spreuk: De kous op de kop is een misselijk teeken, De kous aen het been wordt steeds gaarne bekeken. In vroeger tijden sneed men been- bekleedselen steeds uit leer of stof. Pas in de zestiende eeuw werden uit Spanje een paar handgebreide kousen naar de ijdele Engelse koning Hendrik VIII ge stuurd. Onder de regering van koningin Elisabeth werd het breiefi heel populair en ging men er hoe langer hoe meer toe over gebreide inplaats van uit stof ge sneden kousen te dragen. Hoe oud de kunst van het breien is, weet niemand precies, maar ongeveer honderd jaar geleden heeft een Engels man aangetoond dat de oude Grieken het al hebben gekend. Het gewaad, waaraan Penelope - een figuur uit de mythologie - dag in dag uit voor haar gemaal Odysseus zat te ploeteren, en dat zij iedere nacht weer uithaalde om haar minnaars om de tuin te leiden, moet beslist gebreid geweest zijn. Ge weven stof kun je immers niet, zonder dat dit duidelijk merkbaar is, iedere nacht weer „uithalen". Werden in de tweede helft van de zestiende eeuw met de hand gebreide kousen een echt modesnufje, in 1589 gebeurde er iets wat van grote invloed zou worden op de latere kousenindus trie. In dat jaar werd namelijk door een Engelse dominee een machine uitge vonden, die de kousen dus machinaal kon breien. Het verhaal gaat, dat zijn meisje, wanneer hij haar opzocht, altijd noest en ijverig aan het breien was. Ze had nauwelijks ogen voor hem en dat scheen hem zo dwars te zitten, dat hij ging peinzen en peinzen om maar iets te vinden, waardoor haar taak kon wor den overgenomen. De arme Lee heeft niet veel geluk ondervonden van zijn machine. Toen hij het in Engeland niet klaarspeelde er patent op te krijgen, probeerde hij het in Frankrijk, maar ook daar zat het hem niet mee. Hij stierf als onbekend man en toch is hij de grondlegger van een zeer belangrijke industrie. De moderne machines, die thans ge bruikt worden, berusten nog op hetzelf de principe als die van Lee. En zoals de glanzende zijden kousenbenen uit de twintiger jaren een soort revolutie be tekenden, zo kwam er tijdens de oorlog de nylonvezel, die van toen af zijn zege tocht over de wereld begon. De lange rijen standardmachines (rondbreimachines, waarop die stan daardkousen met namaaknaad worden gemaakt) en de cottonmachines (voor de geminderde kousen met echte naad) bij de firma Hin te Haarlem werken thans hoofdzakelijk met dit materiaal. En het leger van stalen monsters breidt zich voortdurend uit. Machines, die ongeveer iedere veertig minuten vier en twintig tot dertig kou sen, compleet met hiel, voet en teen uit braken, worden door mannen bediend. Het is moeilijk werk dat een zeker tech nisch vernuft en veel accuratesse ver eist. Maar er zijn ook grote afdelingen met vrouwen en meisjes. Zij verzorgen de vele nabewerkingen, die in een razend tempo worden verricht: het „kettelen", dat is het dicht maken van de teen in de standaardkousen, het dichtstikken van de naden der geminderde exem plaren, het controleren en herstellen van eventuele euvelen, het sorteren en het opmaken, dat alles is vrouwenwerk. Dat zijn de preciese werkjes en daar schijnen vrouwen zich beter van te kwijten. Ik zie de meisjes zitten in lange rijen, feilloos hun naald of machine han terend; ze worden niet eens zenuwachtig als ik hen nieuwsgierig op de vingers kijk. Het meest frappeert me een klein instrument met uitsteeksels, dat op haaltjes in een paar seconden volledig wegwerkt. Verschillende arbeidsters dragen handschoenen, want zo'n kous is natuurlij'' buitengewoon kwetsbaar. Wanneer ik hoor dat de handen van het gehele personeel re gelmatig worden ge controleerd en zono dig gemanicuurd, verbaast dat me al lerminst. Mochten bepaalde werkzaamheden wat eentonig lijken, van tijd tot tijd zorgt de radio voor de nodige afwisseling; het ge heel maakt een pret tige indruk. Een andere afde ling geeft weer man nenwerk te zien. Op een krans van recht overeindstaande me talen benen, die ach ter elkaar uit een kast komen huppelen, worden de kousen door middel van ver hitting in de juiste vorm gebracht. In de ververij krijgen de nog steeds eenvor mige witte palingen allemaal hun eigen tint. Met tachtig do zijn tegelijk gaan ze de grote bakken in. Voordat ze nu in hun cellophaanzakjes de wijde wereld in trekken - de export werd in 1953 tien maal zo groot - wor den ze eerst weer opnieuw gevormd, ge droogd, gecontroleerd en gesorteerd. Zo vinden in het bedrijf van Hin te Haarlem en op de ateliers in Den Hel der en Velsen een totaal van bijna 1500 mensen hun bestaan. Men werkt in ploegen en met prest at iel oon. Het is een fascinerend gezicht op een andere afdeling een machine in wer king te zien, die elke drie tot vijf minu ten een kant en klaar bebop kinder sokje uitwerpt. Hierbij - en ook bij de vervaardiging van herensokken - speelt nylon als materiaal een rol. Toch loont het nog de moeite dames kousen van kunstzijde te produceren want sommige oudere dames en inwoon sters van kleinere plaatsen prefereren nog wel eens dikkere kousen. Momenteel is er een elastische nylon draad in de handel, die een zeer rek bare, warme en prachtig om het beer, sluitende kous maakt En zullen we nu dan maar zeggen, dat hiermee de kous af is? T. R. Zeker in deze tijd zullen we een warme pyjama nodig hebben, dus als we de vorige week met succes de broek ge maakt hebben, beginnen we deze week aan het jasje. De maten die we deze keer genomen hebben zijn voor maat 4244, en door dat het een wijd jasje is, zal het gauw goed zitten. We tekenen^eerst de patronen op ware Een nieuw model damestas in de vorm van een korfje heeft zijn in trede in de mode gedaan. Het is ge vlochten van glanzend zwart leer, ge garneerd met lichtbruin kalfsleer en gedecoreerd met een sierlijke kunst bloem op de deksel en aan de riem. pand overstikken. Nu zetten we de be legstukken aan het voorpand en het boordje aan de hals. Dan volgen de mouwen, daarna de zakken, we werken het hele jasje met sierband af en we hopen dat u tevreden zult zijn met. het resultaat. L. S. MOGELIJKHEDEN MET MOSSELEN (vers gekookt of gaar gekocht) Gekookte mosselen in een saus 250 gr. gekookte mosselen, 5 dl peter seliesaus, zoals boven is beschreven. De mosselen in de hete saus niet lan ger dan een paar minuten verwarmen. Deze mosselragoüt kan gegeven wor den bij de aardappelen en groenten (bijv. koolsoorten, wortelen, bieten, knolselderij), of als gerecht bij het brood. De ragout is ook erg lekker: op ge bakken brood. In dit geval minder wa ter of kooknat nemen, zodat de saus dikker wordt. De ragout op de warm gehouden sneden brood scheppen. Een paar takjes peterselie ter garnering er bij leggen; met rijst. Rijst gaar en droog koken in water. Ongeveer 300 g. rijst en 6 dl water nemen. Rijst en mosselragoüt laag om laag in een schaal overdoen en 10 a 15 minuten verwarmen. feli -\~A )-s: Xi HUO «Wffssr.tr grootte na en controleren dan de maten even. Daarom leggen we de stof in de lengte dubbel en spelden de patronen op. Nu wordt alles rpet naad uitgeknipt. Voor de zakken nemen we 2 lapjes van 16 cm breed en 18 cm lang, knippen de hoeken rond af, zodat het model ont staat, dat we op het plaatje zien. Na tuurlijk kunnen we de zakken ook recht laten als u dat mooier vindt. Als tegenbelegstukken scheuren we twee repen stof van 8 cm breed en 72 cm lang. Nu rijgen we het jasje in elkaar, passen het even aan en als het goed zit, stikken we het in elkaar. We werken de naden als platte naden af en het is het mooiste als we op het achter- Vorige Voeek heb ik met Kitty kennis gemaakt. Zij is werkelijk aardig, zij is klein, stevig, sterk en heeft een frisse kleur. Zij beschermt de handen, zij behoudt bovendien haar goede vorm. zelfs in warm water. Ook is Kitty goedkoop, wat in haar geval geen afbreuk doet aan haar degelijkheid. Zij kreeg zelfs als aanbeveling mee dat zij „het nieuwste snufje is waarop u gewacht heeft". Kitty is de gepaten teerde pansponshouder Deze pansponshouder heeft een steel, zodat onze welverzorgde handen voort- taan niet meer worden beschadigd bij het schoon boenen van de aangezette pannèn. Elke panspons past er in; met een eenvoudige drukknop in het mid den wordt de spons in de houder vast gezet. Wij kunnen nu wel altijd een lippen stift en poederdoos bij ons hebben, maar mochten toch daarbij wel eens beden ken dat onze schoenen zo nu en dan ook hun make-up nodig hebben. Wij spoeden ons in deze maanden langs modderige wegen voort waardoor de suède schoentjes al gauw een lik uit de „modderpan" mee krijgen. Wij kunnen die vuile vegen voortaan prompt weg werken als wij in ons handtasje een poederstift mee nemen. Deze stift zit in een door schijnende plastic huls. De poeder is een speciaal preparaat voor su ède en nubuck- schoeisel. Om de «=tift te gebruiken wordt de dop af geschroefd en de schoen met de stift luchtig behandeld, daarna wordt de dop weer vastgezet en de dop aan de ande re kant van de stift afgedraaid. Daar zit een rubbersponsje in waarmee de opgebrachte poeder gelijkmatig wordt uitgewreven. De schoenen, met deze poeder behandeld, zijn waterafstotend en daardoor beschermd tegen regen vlekken. Vuile vingers zijn bij gebruik natuurlijk uitgesloten. De poederstiften zijn in alle modekleuren verkrijgbaar. Bij het breien met verschillende kleu ren heeft men veel last van alle krioe lende draden die aan kleine en grote kluwens aan de achterkant van het werk bungelen. Men kan voortaan beter Een van de vele bewerkingen voordat de kous „af" is. gebruik maken van de breivisjes. De kleuren wol worden ieder op een af zonderlijk plastic visje gewonden, tus sen bek en staartvinnen, zodat er geen verwarring meer behoeft te zijn aan de achterkant van het breiwerk. Zo'n visje kost maar enkele dubbeltjes, het is dus voor weinig geld te proberen. De huishoudbreimachine kost onge veer duizend maal zo veel. Maar ja, die doet dan ook drieduizend steken per minuut, kan een werkje opzetten bin nen tien seconden, breit een gesloten hiel, verwerkt alle garen, heeft hon derdvierenzestig naalden, is onbreek baar en breit een oneindig aantal pa tronen, onder andere Noorse. Als ge eenmaal met de huishoudbreimachine goed kunt omgaan betekent dit, dat ge een vest, een sporttrui of een sweater in enkele uren gebreid hebt. En dan te denken dat ik in mijn vrije ogenblik ken aan een snoezig truitje bezig ben en daar twee jaar geleden mee begon. Het ideale tornmesje is onmisbaar voor industrie en atelier en onovertrof fen voor alle naai- en verstelwerk zaamheden. Misschien is de vergelijking een beetje ongewoon, maar het ideale tornmesje lijkt op een handje met al leen een duim en een wijsvinger. De ruimte tussen duim en wijsvinger is vlijmscherp, dat is het mesje dus, de korte en de lange punt hebben verschil lende functies. Er kunnen knoopsgaten mee worden opengetornd, naden en stik sels los- en knopen en drukknopen wor den afgetornd. Ingezette stukken wor den zonder moeite met dit mesje ver wijderd. Het kan ook gebruikt worden om bontwerk los te tornen of voor het uittrekken van draden bij open zomen. Voor huisvrouwen die genoodzaakt zijn van oud nieuw te maken, zoals dat heet, is dit tornmesje ideaal. Alle bovenstaande „grapjes" waren te zien op de huishoudbeurs, de vorige week in Amsterdam in het RAI-ge- bouw. Bij een van de stands liep op het verhoogde podium een charmante jon gedame heen en weer, kennelijk om de aandacht te trekken. Zij droeg een aar dig japonnetje, gewoon aardig, maar verder niets bijzonders. Maar toen in eens, toen ze blijkbaar vond dat er ge noeg publiek was, begon zij met blij gezicht op alle mogelijke en onmoge lijke plaatsen aan die jurk te trekken, korte rukjes van boven naar beneden. Voor de ontstelde ogen van de toe schouwsters ontstonden er in haar ja- oornnetje allerlei gleuven en gleufjes. Het bleken onzichtbare treksluitingen te zijn, die op de onwaarschijnlijkste plaatsen in de jurk waren genaaid. Hieruit bleek wel heel duidelijk dat deze ••itssluitingen volkomen onzichtbaar wa ren. De tandjes zijn wat breder dan bij de andere treksluitingen en daardoor >terker. Het inzetten kan met de hand of met de naaimachine gebeuren. Dit zijn zo enkele snufjes die be halve op de huishoudbeurs ook in de Haarlemse winkels te koop zijn. ANNEKE In het oorlogsgedenkboek „Onderdruk king en Verzet" zegt mr. Tj. S. Visser, de vroegere president van de Nederlandsche Bank dat de Amsterdamse efffectenbeurs vóór de oorlog een internationaal centrum van de eerste orde was, electrisch bemid delend tussen New York en Batavia, tussen Zürich en Londen. In de oorlog, zo ver volgt hij, is zij afgetakeld tot, op het end, een distributiekantoor voor effecten, terwijl haar leden voor een groot deel „in het zwart" gingen. Deze geestige woordspeling is vandaag gelukkig niet meer van toepassing, want met de oorlog is ook aan de „zwarte af faires" een einde gekomen, terwijl sinds de laatste maanden het aspect van de Amsterdamse effectenbeurs in belangrijke mate aan levendigheid en betekenis heeft gewonnen. Maar dat zij weer geworden is wat zij vroeger was, een internationaal centrum van de eerste orde en interme diair van buitenlandse beurzen, kan helaas nog steeds niet worden gezegd. Naar twee kanten is de betekenis van de Amsterdamse beurs sinds de oorlog afge nomen. In de eerste plaats door de verbre king van de internationale verbindingen, welke nog altijd niet weer ten volle zijn hersteld en voorts door de verschillende maatregelen van de bezetter, welke na de oorlog aanvankelijk werden gehandhaafd en ook nog niet alle volkomen zijn ver dwenen, ten slotte ook door de ontwikke ling van de fondsenhandel zelve in een richting, welke aan de levendigheid en de betekenis van de effectenbeurs als trefpunt van koop en verkoop grote afbreuk heeft gedaan. Het is geen wonder dat pogingen worden gedaan om hierin verandering te brengen en aan de Amsterdamse effectenbeurs iets, zo mogelijk veel van haar oude glorie te rug te geven. Ook nadat de Duitse statuten voor de Vereeniging voor den Effectenhandel wa ren verdwenen, bleef zij een bedrijfsgroep van de z.g. Organisatie-Woltersom, waar bij alle commissionnairs en banken waren aangesloten. Eerst op 15 Februari j.l. is deze organisatie voor de effectenhandel vervallen en zijn de oude statuten weer van kracht geworden. Het bestuur heeft onlangs een statutenwijziging aan de orde gesteld, waarbij de bedoeling voorzat een orgaan te stichten, dat de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en de beide organisaties in Den Haag en Rotterdam zou omvatten. Op de gehouden ledenvergadering te Amsterdam is dit voor stel echter verworpen, niet zo zeer omdat men tegen de bedoelde wijziging bezwaar had, maar omdat een grote groep beurs mensen een geheel nieuwe reorganisatie van de effectenhandel wenst teneinde de betekenis van de beurs als centrum van de fondsenhandel te vergroten. De voornaamste grief tegen de ontwik keling van de fondsenhandel gedurende de laatste tientallen jaren was bij de be doelde groep, de commissionnarrs, dat de banken en met name de grote banken al lengs een groter deel van de fondsenhan del aan zich hebben getrokken. Op zich zelf was men hier al slecht over te spre ken, omdat daardoor het aloude bedrijf van de particuliere effectenhandelaar steeds meer aan betekenis inboette. Tal van particuliere kantoren zijn in de loop der jaren verdwenen, omdat zij hun kos ten niet meer konden verdienen, mede als gevolg van het feit dat de grote banken aan hun clientèle faciliteiten kunnen ver schaffen, waartoe de particuliere effecten handelaar niet in staat is. Vooral als ban- kan emittenten van nieuwe emissies zijn en er slechts een deel van de inschrij vingen kan worden toegewezen, wordt aan de eigen cliënten vaak een pre gege ven. Bovendien is het begrijpelijk dat iemand, die voor zijn bedrijf of om welke reden dan ook, een bankrekening heeft, ook bij de betrokken bank zijn effecten zaken doet. De grote banken hebben lang zamerhand een belangrijk deel van de fondsenhandel naar zich toe getrokken, zoals ook wel uit de jaarlijkse provisie rekening blijkt. Tegen deze combinatie van bank- en effectenzaken, welke bijv. in Engeland niet bestaat, richt zich allereerst het be zwaar van de particuliere commission nairs, welke op de Amsterdamse beurs nog in de meerderheid zijn. Ze willen de banken van de beurs verwijderen en het beroep van commissionnair in effecten weer in zijn oude glorie herstellen. Ook echter nog om een andere reden dan de hier genoemde. Als alle effecten zaken, welke de banken doen, nog op de beurs terecht kwamen, zou men met de bestaande toestand misschien nog vrede hebben. Maar de banken onttrekken da gelijks aan de fondsenhandel ter beurze ADVERTENTIE DE JUISTE COMBINATIE der kleuren kan ieder werkstuk in Smyrna- en Soudanwol tot een waar kunststuk maken. Wij adviseren U deskundig. „LABOR", Rijksstraatweg 127, Telefoon 24642 Haarlem In de halfjaarlijkse bijeenkomst van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken met de personeelsraad heeft de president van de raad van be stuur, ir. P. F. S. Otten, medegedeeld, dat de productie in 1953 met 7 procent is ge stegen. De verwachtingen voor 1954 kun nen worden gekenschetst als gegrond opti misme. Het aantal arbeidskrachten in Ne derland bedraagt thans 44.600, waarvan 27.100 in Eindhoven. Voor het concern is 1953 een voorspoedig jaar geweest. Er is meer geproduceerd, meer verzonden naar het buitenland en meer verkocht aan de afnemers over de gehele wereld dan in enig voorafgaand jaar. In het bijzonder televisie-buizen, televi sie-apparaten en scheerapparaten traden bij de omzetuitbreiding op de voorgrond. Van bestuurszijde werd voorts een uit eenzetting gegeven over de stand van zaken ten aanzien van de televisie. Wat kleurentelevisie betreft, werd mede gedeeld, dat in Europa hieromtrent in de eerstvolgende jaren geen serieuze verwach tingen mogen worden gekoesterd. Kleuren televisie verkeert nog in een experimenteel stadium, ook in Amerika. De techniek van de kleur-televisie is dermate moeilijk, dat men er de eerste jaren nergens ter wereld veel van kan en mag verwachten. Ook de laboratoria van Philips houden zich er mee bezig. I grote bedragen fondsen door de z.g. inter ne clearing, d.w.z. als op eenzelfde dag in een bepaald fonds koop- en verkooporders worden ontvangen, sluit men deze in el kaar, men gaat er niet mee naar de beurs en dat de op deze wijze tot stand gekomen transacties belangrijk zijn, is duidelijk als men bedenkt dat de grote banken bun kantoren over het gehele land verspreid hebben. Eenzelfde bezwaar heeft men in Am sterdam tegen de Haagse en de Rotter damse beurs, waar geen zelfstandige fondsenhandel bestaat, doch waar men de ingekomen orders onderling in elkaar siluit tegen de koersen, welke te Amster dam die dag zullen worden genoteerd. Ook deze orders komen dus niet op de Amsterdamse beurs, terwijl men zich bij de vaststelling van de koers wel naar de koersvorming op de Amsterdamse beurs richt en in zoverre dus wel van haar in termediair gebruik maakt, maar er niet voor betaalt. Juist zoals de grote banken het ook intern doen. Dat de handel op de Amsterdamse beurs hierdoor allengs aan betekenis verliest, kan kwalijk worden ontkend, evenmin als het feit dat op deze wijze de koersvor ming niet meer het resultaat is van de uit wisseling van alle koop- en verkooporders op een bepaalde dag en daardoor geen juiste afspiegeling is van vraag en aan bod, gelijk ze dit behoort te zijn. Hoe be perkter de handel in een bepaald fonds is, hoe moeilijker het wordt dat fonds te ver handelen en hoe groter het gevaar dat met de koersen wordt gemanipuleerd, dat wil zeggen dat men bij aankoop de koper teveel laat betalen en bij verkoop een te lage koers tot stand komt, waarvan dan in vele gevallen de hoekman, dlie zijn be middeling verleent, profiteert. Dit euvel nu wenst men te bestrijden door de banken te verplichten hun effec tenzaken over een commissionnair te la ten lopen en aan de vóór beurshandel te Den Haag en Rotterdam een einde te maken. Dat hier de belangen botsen is duidelijk. Maar dat de Amsterdamse effectenbeurs aan betekenis zou winnen en een gezonde koersvorming zou worden bevorderd als de banken hun effectenorders alle naar de beurs brachten, is buiten kijf. Ook al zouden ze daarbij gebruik maken van een bepaalde bevriende of met haar gelieerde commissonnair. Want ook hiervan zou het gevolg zijn dat de fondsenhandel ter beur ze belangrijk zou toenemen, hetgeen in nog sterkere mate het geval zou zijn als de „beurzen" in Den Haag en Rotterdam zou den worden opgeheven. Met belangstelling mag daarom worden afgewacht wat het resultaat zal zijn van de beslissing van het bestuur der Vereeni ging voor den Effectenhandel, dat in het afstemmen van de door hem voorgestelde statutenwijziging aanleiding heeft gevon den zijn mandaat ter beschikking van de leden te stellen. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 TeL 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51. Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen De Raad van State hoorde gisteren enige deskundigen over het standpunt van de gemeente Wassenaar, dat daar een halte plaats zou moeten komen in de autobus verbinding Den HaagAmsterdam. Op dit punt verzet de gemeente Wassenaar zich tegen de aan de Nederlandse Spoor wegen verleende concessie, welke inhoudt, dat alleen in Den Haag op drie punten en te Amsterdam op twee punten passagiers opgenomen of uitgelaten mogen worden. Een vertegenwoordiger van de Spoor wegen bestreed het standpunt van de ge meente, omdat dan de concessie haar eigen aard zou verliezen. De buslijn is bedoeld als een aanvulling op het reizigersvervoer per trein tussen de beide grote steden. Het vervoer van tussengelegen plaatsen dient door streekvervoerders te worden verricht Ditzelfde standpunt huldigde een vertegen woordiger van de streekvervoermaatschap- pij Maarse en Kroon. De zegsman van de Spoorwegen zei des gevraagd, dat het vervoer op de buslijn verre van bevredigend is. Met het Amster damse gemeentebestuur wordt thans over leg gepleegd om het eindpunt van de lijn meer naar het centrum (Museumplein) te verleggen, omdat men het eindpunt' Suri- nameplein als voornaamste handicap voor het lonend maken van de exploitatie be schouwt. Staatsraad Van Schaik zeide zich van de situatie op de lijn op de hoogte te heb ben gesteld. Hij heeft de indruk gekregen, dat de buslijn op het ogenblik veel op een doodgeboren kindje lijkt. De Raad van State zal na beraad advies in deze kwestie van de Kroon uitbrengen. Op 15 September van het vorig jaar kwam de 31-jarige koopman S. v. K. uit Alphen aan de Rijn in Nieuw-Vennep, waar hij met de 50-jarige aannemer L. S. uit die plaats voor 170 gulden een koop sloot over een oude auto. Vain K. betaalde een handgeld van tien gulden en zou het resterende bedrag de volgende dag komen afdragen. De koopman kwam terug en zou volgens zijn eigen verklaring 160 gulden aan de echtgenote van de verkoper betaald heb ben. Daarna haalde hij de auto uit de schuur en vertrok. Op de zitting van de Haarlemse politie rechter verklaarde de echtgenote van de aannemer echter, dat zij nooit geld van de koopman had ontvangen en dat zij deze man ook geen toestemming had verleend om de auto mee te nemen. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, meende, gezien het verleden van de ver dachte, dat de ten laste gelegde huisvre debreuk bewezen geacht moest worden e? eiste een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden. De verdediger, mr. J. Loef, bepleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, maar de politierechter ging bij de uitspraak van het vonnis mee met de officier van Justi tie en veroordeelde de verdachte tot drie maanden gevangenisstraf.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9