Kustvaarder „Leuvehaven" door Japanner geramd en gezonken 1 Nehroe wil staken van vuren in Indochina Weerbericht Genève Zes van de opvarenden gered Kok en matroos omgekomen Perzische verkiezingen leverden koningsgezinde senaat op vELsER Haarlems Dagblad eDITiE Beroep op strijdende partijen om niet conferentie van Genève af te wachten Ollenhauer is het niet met Adenauer eens Het woord is aan Sfeer voor olie-besprekingen zo gunstig mogelijk gemaakt Dooi krijgt de overhand 68e JAARGANG No 191 MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 SCHEEPSRAMP OP DE WATERWEG Japanse „hulp m v Machinist moest kok loslaten Japanner voer op radar Kinderen-Rosenberg nu bij bun grootmoeder Britse scheepvaartkamer protesteert bij de V.S. Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2-550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEM8CHE COURANT 298e JAARGANG No 39 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET ENIGE RESULTAAT van Berlijn is dat het een nieuwe conferentie in uit zicht heeft gesteld, namelijk in April te Genève. Geen conferentie van vijf, zoals Molotov had gevraagd, met het probleem der spanningen in de gehele wereld als programma. Neen, een bespreking die zich beperken zal tot twee acute Aziatische vraagstukken: Korea, waar de wapenstil stand door een vredesverdrag gevolgd zou moeten worden en de oplossing van het oorlogsconflict in Indo-China. De Amerikanen hebben erin toegestemd dat communistisch China hieraan zal deelne men, evenals, wat Korea betreft, ook de andere landen die erbij betrokken zijn. Dus ook Nederland. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft alvast tegen het houden van de conferentie te Genève geprotesteerd, zonder daar evenwel aan toe te voegen dat hij er niets mee te mar ken wil hebben. Men kan niet met goede grond verkla ren dat iets op een conferentie als die te Berlijn, die drieënhalve week geduurd heeft, bereikt is als zij alleen maar een volgende conferentie aankondigt, waarbij het grote probleem, het conflict tussen Oost en West in zijn geheel, buiten be schouwing zal blijven. Nadat trouwens te Berlijn gebleken is, dat men ten opzichte van Europa niet de geringste overeen stemming kon bereiken. Men kan natuur lijk wel zeggen dat de besprekingen in hoffelijke verstandhouding gevoerd zijn, dat de eenheid van beleid van de Weste lijke ministers op treffende wijze geble ken is, dat het gesprek met het Óósten niet is afgebroken omdat men te Genève zal praten over Korea en Indo-China, en meer van dien aard. Dat heeft men dan ook gezegd. Maar enig werkelijk resultaat ontbreekt. En het zal nog moeten blijken of het talrijker gezelschap, dat in April bijeen zal komen, iets zal bereiken. De keuze van Genève als volgend con ferentie-oord zal wel verklaard moeten worden uit het feit, dat daar de Europese dépendance van de UNO gevestigd is. Na bij de stad strekt zich het eertijds-indruk wekkende, maar door de volken sinds lang vergeten paleis uit dat de Volken bond eertijds tot stand heeft gebracht. Er is dus ruime accommodatie aanwezig. Maar Genève zal wel niet op historische over wegingen gekozen zijn. De naam der stad is verbonden aan het falen van do Vol kenbond; er worden trieste herirmc. .-igeo door opgeroepen. Veeleer ware het begrij pelijk geweest als men op dat motief het maar liever niet gekozen had: niet uit enige bijgelovige gedachte, dat er geen geluk aan verbonden is. of zoiets, maar eenvoudig omdat zij die herinneringen opwekt Blijkbaar heeft dat niet als be zwaar kunnen gelden. De Westelijken zullen doorgaan met hun streven naar een hereniging van Oost en West-Duitsland en van het verwezen lijken van het Oostenrijkse verdrag. Dit wil zeggen: wij blijven diligent, zoals dat door stre venden op ieder bestuurs-niveau na mislukkingen wordt gezegd. Wat Oos tenrijk betreft is het streven duidelijk ge noeg: wat Duitsland aangaat minder. De Franse minister Bidault heeft te Berlijn gezegd dat Duitsland na een hereniging vrij zou zijn in zijn keuze van aanslui ting bij het Oosten of het Westen. Bonds kanselier Adenauer heeft daarop al ge reageerd door te zeggen dat de vraag, of een herenigd Duitsland zich met het Wes ten zou verbinden slechts van theoreti sche aard is. Met andere woorden: hij acht dat zeker. Hij heeft daarbij opnieuw aangespoord tot schepping van de eenheid van West-Europa. Deze tweede verkla ring kan hij ongetwijfeld met meer zeker heid en overtuiging uiten dan de eerste. De Europese Defensie Gemeenschap, reeds door Nederland aanvaard, komt nu weer aan de orde in België, waar de se naat er nog over beslissen moet. in Italië, waar het kabinet-Scelba haar ratificatie misschien ook wel bereiken zal en ten slotte in Frankrijk, waaromtrent geen en kele zekerheid bestaat. Verenigd met een politieke gemeenschap zou zij daar een meerderheid kunnen vinden: afzonderlijk is haar lot nog steeds in twijfel. De vraag doet zich voor of het falen van Berlijn wording der Europese politieke gemeen schap zal verhaasten. De bewapening der wereld zet zich voort. R- P- Speciale berichtgeving) EEN' ERNSTIGE SCHEEPSRAMP is in de vroege Zondagmorgen tijdens een dichte mist gebeurd op de Nieuwe Waterweg, vlak bij Hoek van Holland. Twee zeelieden verloren het leven toen de juist voor anker gegane Rotterdamse kust vaarder „Leuvehaven"' werd aangevaren door het japanse stoomschip „Kamo- gawa MaruDe kleine kustvaarder zonk binnen twee minuten en de opvarenden acht in getal, zeven leden van de bemanning en de loods moesten overboord springen en voor hun leven zwemmen. Twee van hen wisten naar de wal te zwemmen, drie, onder wie de kapitein, klommen op een omgeslagen ronddrijven de sloep en konden later worden opgepikt door een boot van het loodswezen. Een jonge matroos klampte zich vast aan een balk en kim ook worden gered. Maar voor twee bemanningsleden van de „Leuvehaven betekende deze aanvaring de dood. Zij waren de 67-jarige kok A. Smit uit Rotterdam en de 22-jarige matroos N. Nien uit Roermond. De „Leuvehaven"' zonk in de vaargeul. Enkele uren werd de vaart op de Nieuwe Waterweg stopgezet omdat men geen juiste gegev ens had van de Ligging van het wrak, waarvan slechts een stukje van de mast boven water uitstak. Toen het weer in de middag opklaarde en men de situatie kon overzien, kon de vaart worden vrijgegeven. Het weer was Zondagmorgen tussen Maassluis en Hoek van Holland bijzonder mistig. Verscheidene schepen, die op weg waren naar zee, gingen voorbij Poorters haven voor anker in afwachting van be ter zicht. Dit was ook het geval met de „Leuvehaven", een in 1936 gebouwde kustvaarder van 347 bruto registerton en toebehorend aan de Gebroeders van Uden's Scheepvaartmaatschappij te Rot terdam. De „Leuvehaven" was uit de Merwehaven vertrokken met een lading stukgoed, bestemd voor Kopenhagen, Malmö en Helsingborg. Maar even voor het bereiken van Hoek van Holland werd de mist zo dik dat kapitein Keus en loods Meyer overeenkwamen voor anker te gaan. Het gebruikelijke dagsein - een zwarte bal"- werd in de mast gehangen en om de twee minuten werd de bel ge luid, het waarschuwingssein van een voor anker liggend schip. Tien minuten na het ten anker gaan gebeurde het ongeluk. Men zag op de „Leuvehaven" plotseling recht vooruit de NEW YORK (A.F.P./Reutcr). In kringen van de Indische afvaardiging bij de UNO te New York is Zaterdag verno men, dat de Indische eerste-minister, Nehroe, de mogelijkheid overwoog heden een beroep te doen op de betrokkenen om het vuren in Indochina onmiddellijk te staken zonder de conferentie van Genève af te wachten. Naar A.F.P. in regeringskringen te New Delhi vernam heeft premier Nehroe niet het plan om concrete voorstellen tot staken van het vuren te doen. Hij zou in zijn toe spraak tot het parlement vooral opnieuw uitdrukking geven aan de wens dat in Azië de vrede zal regeren. Te New York wordt vernomen, dat India de andere leden van de Aziatisch-Arabi- sche groep in de UNO heeft gepolst over een mogelijk beroep om het vuren in Indo china te staken. De afgevaardigden bij de UNO wachten met grote belangstelling de rede af, die premier Nehroe heden in het parlement zal houden ter afsluiting van het debat over buitenlandse zaken. Een Zuid-Koreaanse goodwill-missie onder leiding van generaal Tsjoi Doek Tsjin is te Saigon aangekomen voor be sprekingen met de Franse en Indochinese autoriteiten. Volgens welingelichte kringen te Saigon is het voornaamste doel van deze delegatie de Fransen te bewegen het Zuid-Koreaanse v oorstel om troepen naar Indochina te zen- oen, aan te nemen. Van Franse zijde is reeds duidelijk t« kennen gegeven, dat het voorstel niet kan worden aanvaard. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met premier Churchill over de Berlijnse conferentie der Grote Vier. Zijn eerste onderhoud met Churchill had Eden Vrijdag kort na zijn terugkeer te Londen uit Berlijn. Heden zou Eden het Britse kabinet ver slag uitbrengen over de conferentie. V/oensdag zal Eden in het Lagerhuis een debat over de buitenlandse politiek in leiden. De Amerikaanse democratische senator Albert Gore heeft Zaterdag te Topeka in de staat Kansas verklaard, dat deelneming van communistisch China aan de komende conferentie te Genève over vraagstukken in het Verre Oosten gelijk staat met een „erkenning de facto" van dat land. „Het is misschien wel een stap op de weg naar de vrede, maar het is een moeilijk te betalen prijs", aldus de senator. De „Pravda", het officiële dagblad der Sovjet-Russische communistische partij, beschouwt de conferentie over het Verre Oosten die eind April te Genève zal be ginnen, als een „erkenning van het feit dat het thans onmogelijk is ook maar één belangrijk internationaal vraagstuk op te lossen zonder medewerking van commu nistisch China". Het blad is volgens „Tass" van mening dat de komende Geneefse besprekingen „zullen bijdragen tot een oplossing van het Koreaanse vraagstuk en het herstel van de vrede in Indochina". hoge romp van een groot schip opdoemen. Het ramde de kustvaarder aan bakboord zijde midscheeps. De „Leuvehaven" werd van zijn anker gerukt en voortgeduwd door het aanvarende schip, dat later het uitgaande Japanse s.s. „Kamogawa Maru" bleek te zün. In plaats van door te stomen en zodoende de voorsteven in het aanva ringsgat van de „Leuvehaven" te houden, waardoor plotseling zinken van het scheepje zou zijn voorkomen, sloeg het Japanse schip volle kracht achteruit. Het kwam los van de „Leuvehaven" en binnen twee minuten verdween de kustvaarder onder water. Het Japanse schip voer na de aanva ring aan de grond. Het gaf via de radio een noodsein. Dat was even voor tien uur. Onmiddellijk voeren van Hoek van Hol land reddingboten naar de plaats van de ramp en daaraan hebben de meeste op varenden van de „Leuvehaven" hun leven te danken. Het snelle zinken van de kustvaarder was oorzaak dat na enkele minuten alle opvarenden voor hun leven moesten zwem men. Zij sprongen, enkelen voorzien van een zwemvest, overboord in het ijskoude water en in de sterke ebstroom. Drie van hen wisten op een ronddrijvende sloep te klimmen, een vierde hield zich aan een balk vastgeklemd boven water- De loods en de tweede machinist zwommen naar de wal. De matroos Nien verloor men echter uit het oog. Toen men de bejaarde kok te hulp kwam bleek hij reeds tc zijn over leden. Een boot van het loodswezen haalde kapitein Kous, stuurman Peetoom en de eerste machinist Karsbergen van de rond drijvende sloep en de lichtmatroos Oost- brugge van de balk, waaraan hij zich had vastgeklemd. Een sloep van een marine vaartuig nam de matroos Kortgard aan boord. De reddingboot President J. Jels, vond de matr<%s Nien, die kort daarop overleed. Later werd ook het lichaam van de kok A. Smit opgehaald. De schipbreukelingen werden in het loodsgebouw van droge kleding voorzien en daarna naar een hotel vervoerd. Daar vertelde kapitein M. Keus, een Scheveninger, die als stuurman op de „Leu vehaven" heeft gevaren en nu zijn tweede reis als gezagvoerder op dit scheepje deed, hoe alles zich had toegedragen. Hij stond met de loods op de brug. die zich bij de „Leuvehaven" midscheeps bevindt. Er werd regelmatig op de bel geslagen en toen in de nabijheid het geluidssein van een varend schip werd gehoord, zei kapi tein Keus nog tegen de loods: „Onverant woordelijk om bij dit zicht te varen". Op de „Leuvehaven" bleef de motor draaien om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Het ongeluk met het Japanse schip voltrok zich echter in uiterst snel tempo. De brug waarop zij stonden werd verbrij zeld maar zij konden nog naar het achter schip vluchten. De steven van de Japanner zat toen nog in het aanvaringsgat en kapi tein Keus schreeuwde dat men ladders en touwen overboord moest hangen. De Japanners deden het niet en Op de plaats van de aanvaring: van de ..Leuvehaven" steken nog slechts de mas ten boven water uit. Links het Japanse motorschip ..Kamogawa Maru", rechts een bergingsvaartuig, dat te hulp was gesneld. stoomden zelfs achteruit waardoor het schip vrij kwam en de „Leuvehaven" snel begon te zinken. „Toen we in het water lagen", zo zei kapitein Keus, „hingen er op het Japanse schip vier mannen over de reling naar ons te kijken of ze eendjes aan het voeren v 'ren. Pas later begonnen ze plankjes over boord te gooien". Op het achterschip van de „Leuvehaven" bevond zich een passagiershut waarin drie zwemvesten lagen. Kapitein Keus had nog kans gezien de bejaarde kok een zwemvest aan te doen. Eerste machinist Karsbergen was in zijn hut toen de aanvaring geschiedde. Op het hevige gekraak vluchtte hij naar het dek, maar toen hij zag dat het schip het geen minuut meer kon houden liep hij weer naar beneden om zijn zwemvest te halen. Dat kon echter niet meer want hij liep al tot zijn middel in het water. Hij rende weer naar boven en sprong te water. Hij lag vlak bij de kok, die op zijn zwemvest rond dreef. Hij zwom naar de oude man om hem te helpen en moed in te spreken, maar Smit was reeds uitgeput. Karsbergen zei dat hij moest vlohouden. Hij zwom met de kok naar een luik en zei dat hij zich daar aan moest vasthouden. Zelf verstijfd door de kou had hij nog kans gezien de rond drijvende sloep te grijpen. De kok verloor hij uit het oog. Na de aanvaring was de „Kamogawa Maru" hetgeen „het goede schip" be tekent aan de grond gelopen. Aan boord verlkaarde men dat bij Maassluis het zicht slecht werd, maar dat men op radar verder voer. Plotseling kreeg men de aanduiding van een schip op het scherm. Men trachtte nog door stuurboord uit te wijken om een aanvaring te voorkomen, maar dat mis lukte. Men heeft nog direct een sloep uit gezet, maar geen schipbreukelingen kun nen vinden. Omstreeks drie uur is het Ja panse schip met behulp van twee sleep boten vlot gekomen. De kok Smit was zeven jaar in dienst bij Van Uden. Hij heeft vroeger veel ge varen op de zeeslepers van Wijsmuller. Over enkele maanden zou hij een halve eeuw zeeman zijn geweest. Hij had de v ens te kennen gegeven dan de zee vaar wel te zeggen. Matroos N. Nien, die kortgeleden zijn ouders en zijn zuster door de dood heeft verloren, had geen tehuis meer. Op het kantoor had hij het adres van zijn groot moeder in Amersfoort als zijn domicilie opgegeven. NEW YORK (A.F.P.) Het Hoog gerechtshof van de staat New York heeft besloten, de twee kinderen Rosenberg tijdelijk toe te vertrouwen aan hun groot moeder van vaders kant, Sophie Rosenberg. Zij woont in New York. De kinderrecht bank zal op 23 Februari een definitieve be slissing nemen met betrekking tot de uit eindelijke voogdij over de twee wezen. Brits vliegtuig bij Singapore verongelukt SINGAPORE (Reutor) Een „Valetta"- vliegtuig van de R.A.F., dat met veertien passagiers en een bemanning van drie kop pen, uit Honkong naar Singapore was ver trokken, is Zondag bij het landen op de luchtbasis van Tsjangi, nabij Singapore, verongelukt, waarbij vier der inzittenden om het leven zijn gekomen. Een van de overlevenden is ernstig ge wond en tien licht en twee bleven onge deerd. Bonn (AFP/Reuter) De West-Duitse sociaal-democratische leider Erich Ollen hauer heeft ingestemd met het verzoek van bondskanselier Adenauer om besprekingen te voeren over de toestand, die na de Ber lijnse conferentie is ontstaan, aldus is Zon dagavond door partijfunctionarissen mede gedeeld. Adenauer heeft om een onderhoud ver zocht om te trachten een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek der Christen democratische en sociaal-democratische partij te ontwerpen, voornamelijk ten aanzien van de Europese integratie. Ollenhauer zeide in zijn antwoord, dat zijn instemming niet betekent, dat hij Ade nauers oordeel omtrent de nieuwe toe stand aanvaardt. Het standpunt, dat West- Duitsland zich na de Berlijnse conferentie moet concentreren op Europese integratie is niet in overeenstemming met de resul taten van de conferentie en met haar blij- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Coleridge: Als droever en als wijzer man stond hij 's morgens op. vende gevolgen, aldus OUenhauers ant woord. In een rede tot sociaal-democratische hoofdredacteuren verklaarde Ollenhauer, dat zijn partij nog steeds gelooft, dat de Duitse eenheid, ondanks het mislukken van de Berlijnse conferentie op dit punt, slechts kan worden verkregen door onder handelingen tussen de vier grote mogend heden. West-Duitsland zou niet door een politiek van Europese integratie er toe moeten bijdragen, dat de huidige grens tussen Oost- en West-Duitsland een per manente grens tussen staten wordt, aldus Ollenhauer. TEHERAN. (AFP en Reuter). Te Te heran zijn verkiezingen gehouden voor de Perzische Senaat. Uit de Zaterdagavond officieel bekend gemaakte resultaten blijkt, dat de aanhangers van dr. Mohammed Mossadeq, de voormalige premier, die thans een gevangenisstraf van drie jaar uitzit, waartegen hij hoger beroep heeft aangetekend, een algehele nederlaag heb ben geleden. Mossadeq, die candidaat was gesteld, is nummer 142 van 250 mede-candidaten. De eerste 75 verkiezen de vijftien senatoren, waardoor Teheran in de nieuwe Perzische senaat zal worden vertegenwoordigd. Deze 75 kiesmannen zijn over het alge meen koningsgezind cn verschillende van hen hebben vroeger met de Britten te ma ken gehad. Een van deze is Hossan Tagi- zadeh. die in 1933 de overeenkomst met de Brits-Perzische oliemaatschappij, welke tot de Nationalisatie van 1951 van kracht is geweest, hielp afsluiten. Onder de vijftien bevinden zich voorts drie gewezen Perzische premiers geduren de de Britse bezetting van Perzië in de afgelopen oorlog, namelijk Ibrahim Haki- mi, Ghavam Es SoeLtaneh en Mohammed Sajed. Teheran is belangrijk voor Perzische verkiezingen, daar de uitslagen van de hoofdstad vaak toonaangevend ziin voor die van het gehele land en omdat de sterk ste en meest fanatieke oppositiegroepen zich aldaar bevinden. Dit is vooral thans het geval, nu het gaat om goed- of af keuring van een overeenkomst met het on populaire Engeland. Er worden ook verkiezingen gehouden voor de Perzische Tweede Kamer, de Madjlis. Tot dusverre zijn 83 afgevaar digden gekozen. Men verwacht, dat mi nister-president generaal Sahedi de volks vertegenwoordiging voor het begin van het Perzische Nieuwjaar, op 21 Maart, zal bij een roepen. De nieuw benoemde Britse ambassadeur te Teheran is op zijn standplaats aange komen. De te Teheran verschijnende dag bladen hebben geen commentaar op zijn komst geleverd. Veeg uit de pan Een zekere Kasjani en zijn trawanten zijn marionetten geworden in de handen van de viianden, zo niet de verraders van Perzië, aldus heeft Zondag een woordvoer der van de Perzische regering verklaard. Hij liet dooi-schemeren, dat er krachtige maatregelen tegen de oude politiek-reli- gieuze leider zullen worden genomen, als deze zijn houding tegenover de huidige re gering niet wijzigt. De woordvoerder van de Perzische regering, generaal Abbas Farzanagan, zei, dat Mullah Abolghassem Kasjani trachtte een overeenkomst met Engeland over de olie te doen mislukken. Hij noemde hem „schijnheilig en in staat tot verraad". De generaal deed hiermee ae eerste of ficiële aanval op Kasjani, die fel anti- Brits is en de regering Zahedi er van be schuldigd pro-Britse parlementsleden te hebben geïnstalleerd. Hij richtte zijn aan vallen op onderhandelingen over een nieuwe olie-overeenkomst en heeft eerder dit jaar de Perzen opgeroepen hun rouw te betonen, toen diplomatieke betrekkin gen met Engeland hei-vat werden. De generaal zeide verder: „Wij zullen de oliekwestie in overeenstemming met de wetten regelen en hierbij het belang van het volk «voor ogen houden, waaraan wij dit eigendom willen geven. De besprekin gen over deze kwestie zullen uiteindelijk niet rechtstreeks met Groot-Brittarmië worden gevoerd, doch met het internatio nale consortium van de grote oliemaat schappijen, welks delegatie binnenkort in Teheran verwacht wordt". Toen Kasjani hoorde wat Farzanagan over hem gezegd heeft, zei hij: „Ik ben Handel met China LONDEN (A.F.P.) De Britse Kamer van Scheepvaart heeft in haar jaarrapport geprotesteerd tegen de beperkingen, dit de Verenigde Staten de handel op communis tisch China opleggen. De Kamer is van mening dat deze be perkingen verder gaan dan die, afgekon digd door de Britse regering en ook verder dan de restricties, waarin de desbetreffende resolutie der UNO voorzag. met bevreesd voor wat de regering zou kunnen ondernemen. Ik heb zo veel premiers ten val gebracht: Abdoel Hosein Jahir (vermoord in 1949), Ali Razmara (vermoord in 1951), Ghavam Es Sultaneh en Mohammed Mossadeq (nu in gevangenschap, veroordeeld wegens verraad) en nu is het de beurt van Zahedi". Kasjani was de leider van de fanatieke Mohammedaanse secte .Fadayan Islam" in het begin van de regering-Mossadeq. Op het ogenblik is ziin groep volgelingen klein en heeft hij niets meer te maken met „Fadayan Jslam". Twee zonen van Kasjani ziin er bij de onlangse verkiezingen niet in geslaagd in het parlement te komen. Een derde zoon, Mostafa, werd Zaterdag gekozen in de stad Vavalesj aan de Kaspische Zee. Deze zeide: „Ik ben anti-Brits, evenals mijn vader, maar onze werkwiize is verschillend". Het K.N.M.I. deelt mede: De dagenlange strijd tussen dooi en vorst in ons land is op overwinning van de dooi uitgelopen. Wel blijft het in grote delen van het Europese vasteland nog ma tig tot streng vriezen, maar in ons land is de vorst verdreven. Tengevolge van druk- stijgingen in Frankrijk en dalinigen van de barometers in Scandinavië is de wind iets naar Zuid tot Zuid-West geruimd. Daardoor slaagde de zachte Oceaanlucht er tenslotte in, verder op te dringen. Vanmorgen dooide het in Zeeland vier graden. In Groningen, waar de thermo meters gisteravond aanvankelijk nog zes graden onder nul aanwezen, begon de tem peratuur in de tweede helft van de nacht te stijgen. In de thans aangevoerde lucht kan de tem peratuur in het Zuiden van het land tot bijna 10 graden boven het vriespunt stijgen, wanneer de zon enige medewer king verleent. Maar in het Noorden ligt nog een 3 tot 6 cm dikke laag sneeuw op de velden, die de temperatuurstijging tegenwerkt en gemakkelijk tot vorming van mist en laaghangende bewolking aan leiding kan geven. Ook de grote ijsmassa's in het IJselmeer zullen de komende dagen een ongunstige factor blijken te zijn voor het weer m de Noordelijke provincies. (van hedenochtend 7 uur) - «c weers- 2, - r o.u Y Tl o c 3 r toestand Sf E« =s f Zr- zS motsneeuw ZW 4 -10 11 ijzel Z 3-4 0,2 onbewolkt windstil -20 0 zwaar bew. ZO 5-6 0 mist windstil 4 0,1 regen ZZO 4 2 0,2 motregen Z 4 4 0 regen ZZO 2 3 0,3 nevel windstil 6 0 onbewolkt windstil -1 0 onbewolkt NW 5 5 0 nevel windstil -18 0 licht bew. OZO 2 -15 0 nevel windstil -9 0 mist windstil -8 0 mist windstil -5 0 onbewolkt windstil -5 0 geheel bew. O 2 10 (geen opgaaf ontvangen) nevel windstil -4 0 onbewolkt NO 2 0 0 Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Neerslag laatste 24 uur NEVELIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Nevelig weer met veel bewolking en later kans op enige regen van het Wes ten uit. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 23 Februari Zon op 7.41 uur. onder 18.07 uur. Maan op onder 8.55 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en l^ag water in IJmulden Maandag 22 Februari Hoog water: 6.27 en 18.38 uur. Laag water: 2.07 en 14.24 uur. Dinsdag 23 Februari Hoog water: 6.59 en 19".ll uur. Laag water: 2.32 en 14.53 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1