PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Pemoeda's doen wat zij willen in communistisch Soerabaia Voldane minister Kernkamp uit de West teruggekeerd McCarthy ontdekte communist bij tandartsendienst van leger Militante leken inplaats van priester-arbeiders Grote RTC over het ontwerp-statuut wellicht niet meer nodig" De radio geeft Dinsdag Gevolg: ondervragingen, spreekplicht, minister Stevens voor subcommissie Wijzigingen in leiding van Sovjet-republieken ZccU ió het zo MAANDAG 22 FEBRUARI 19.54 Evenhuis, terug in Nederland: Autoriteiten behandelden hem correct MATRASSEN - REPARATIE Geen rapport uitgebracht aan Washington Actie tegen alcohol gebruik in bijzijn van de jeugd Kerkelijk Nieuws Franse locomotief haalt 222 km. per uur Decimalen van Pi De 33-jarige Nederlandse journalist Eddy Evenhuis, die door de Indonesische regering het land is uitgewezen, is na een verblijf van bijna zes jaar in Indonesië, Zondag middag met zijn vrouw en zeven maanden oude zoon, op Schiphol in het vaderland teruggekeerd. De eerste, die hem op Neder landse bodem begroette, was de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journa listen, de heer J. J. van Mechelen. De heer Evenhuis, hoofdredacteur van „De Vrije Pers" te Soerabaja en correspon dent van het Algemeen Handelsblad, is op grond van een besluit van de Indonesische minister van Justitie van 18 Februari j.i. het land uitgewezen. Hij vertelde op Schip hol dat de officiële reden tot zijn arrestatie is geweest het telegram, dat hij aan het Al gemeen Handelsblad had willen verzenden over de kwestie van het Simpang Hotel ('t voormalige Oranje Hotel) in Soerabaja. In het uitwijzingsbesluit staan enkele zin sneden uit dit, door de censuur niet door gelaten telegram, o.a. dat „de pas benoemde resident van Soerabaja fel anti-Nederlands is". Verder stond in het telegram, „dat de Nederlandse gemeenschap inSoerabaja ver ontrust is over het feit, dat de campagne tegen het Simpang Hotel kon uitgaan van een zo hoge functionaris als de resident". In het uitwijzingsbesluit was voorts gezegd, dat enkele artikelen in J)t Vriie Pers" prikkelend waren voor de Indonesische bevolking. De heer Evenhuis zei, dat in bet bewuste telegram naar Nederland had gestaan, dat de achtergrond van de bestorming door de Pemoeda's van het Simpang Hötel in tegen spraak was met de verklaring, die de resi dent er later over op een persconferentie had gedaan. Zoals bekend wilde de resident een kamer reserveren voor de Indonesische minister van Economische Zaken. Hem werd ech ter medegedeeld, dat het hotel vol was. Daarop ontstond een incident. De resident nam het gastenboek mee naar huis. „De resident verklaarde, dat er rassendiscrimi natie werd toegepast" aldus de heer Even- huis. „Dit was niet het geval. Inderdaad waren er tien kamers onbesproken, doch dit waren vertrekken, die na het bombar dement niet hersteld waren, en voorts waren er kamers, die contractueel voor de Indonesische luchtvaartmaatschappij waren gereserveerd en des avonds ook bezet wer den na aankomst van het laatste vliegtuig. Het hótel was vol, de manager heeft zelfs drie van zijn eigen kamers aan gasten af gestaan. Mijn bezwaar tegen de houding van de resident is, dat hij had kunnen weten, dat er een rel zou ontstaan". „Niet veilig meer" Over zyn arrestatie op 21 Januari j.l. en daarop volgende detentie merkte de heer Evenhuis nog op, dat hem officieus te verstaan was gegeven, dat hij blii moest zijn in een cel te zitten, omdat het daar bui ten niet veilig voor hem was. „Dit was in derdaad ook mijn eigen indruk". Tijdens zijn arrest was hij correct en zeer goed be handeld. Hij had contact kunnen onder houden met het hoge commissariaat, dat liem terzijde heeft gestaan. Tot 8 Februari werd hij gevangen ge houden en daarna overgebracht naar het immigratiekamp in Soerabaja.De inrichting daarvan noemde de heer Evenhuis verre van hygiënisch. Maandag j.l. werd hem ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima 7AVAKAPOK. In één dag retour. Februari 10 korting op reparatie E. G. 3. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 medegedeeld, dat hij onder bewaking twee dagen naar zijn woning mocht om orde op zijn zaken te stellen. Dinsdag deelden de be wakers mede, dat zij in de omgeving Pemoeda's hadden gesignaleerd, die men niet vertrouwde. Het werd daarom raad zamer voor hem geacht de nacht elders door te brengen. Onder politiebewaking werd het gezin toen naar een Nederlands schip overgebracht waar het overnachtte. De heer Evenhuis noemde het merk waardig, dat ook zijn vrouw en zoontje zijn uitgewezen. Communistische terreur „Na de bestorming van het gebouw van ..De Vrije Pers, iin Soerabaja door de Tentara Peladjar, de studenten, die vol gens de heer Evenhuis communistisch ge ïnfiltreerd zijn, was zijn positie moeilijk ADVERTENTIE LYON (Reuter). Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon en primaat van Frankrijk, heeft Zaterdag te Lyon ver klaard, dat de missie van de „priester arbeiders" moet worden overgenomen door militante leken. Hij zei dit in een bood schap tot de jaarlijkse algemene vergade ring van de Katholieke actie, een leken organisatie. De kardinaal zei de onlangs cjoor de Paus genomen beslissing, dat de „priester-arbeiders" handenarbeid tot drie uur per dag moeten beperken De kardinaal zei mee te voelen met de „priester-arbeiders" die een offer moeten brengen door gehoor te geven aan het ge bod, maar, zo zei hij, door dit te doen, zullen zij op geen enkele wijze hun trouw aan de arbeidersklasse verraden. De heer Evenhuis en zijn echtgenote hun aankomst op Schiphol. geworden, vooral toen de studenten tot een maand onvoorwaardelijk werden veroor deeld. Het is voor een buitenlands journa list, als hij publiciteit krijgt in ongunstige zin, maar veiliger om te verdwijnen. In een stad als Soerabaja, waar volgens veilige schatting vijftig procent der bevolking communistisch is of communistische sym pathieën heeft en men de Pemoeda's niel in de hand heeft, als zij ergens aanstoot aan nemen, kun je niet vrij werken. Ook in Semarang is het heel erg. Er zijn echter ook uitzonderingen". De heer Evenhuis noemde als een der steden waar het anders is, Djakarta. Door de autoriteiten, zo voegde hij er nog aan toe, wordt de persvrijheid i niet beperkt. Hij vertelde, dat de „vrije pers" de laat ste tijd er tweehonderd voornamelijk Indo nesische abonnés bij had gekregen. Van het totaal aantal lezers was 20 procent Chi- i nezen, 40 procent Indonesiërs en 40 pro cent Nederlanders. De collega's J. Poortman en A. M. J. van Grinsven zo besloot de heer Evenhuis zijn relaas komen binnen kort naar Nederland en elan is er aan „De Vrije Pers" geen enkele Nederlandse jour nalist meer. „Natuurlijk ben ik opgelucht in Nederland te zijn. Aan Indonesië en vele Indonesiërs bewaar ik echter prettige her inneringen". Met zijn gezin vertrok de heer Evenhuis, die nog niet hersteld is van een in het im- migratiekamp opgelopen amoebe dysen terie, naar zijn familie in Groningen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen, la.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: Het verslaafd zijn aan genotmiddelen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Pianoduo. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mede delingen. 22.00 Platen. 22.05 Rhythmische muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ha ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Pianorecital. 15.00 Franse chansons. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen over zee: Missie post Ninati in Zuid-Oost Nieuw Guinea. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.20 Sportpraatje 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. (In de pauze: pl.m. 21.15—21.30 Kan een haan een ei leggen?). 22.00 Ouders en kinderen, causerie. 22.15 Viool en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten; 20.30 Hoeveel makke schapendocumentaire; 21.10 Gevarieer de muziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio, 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel. 16.00 Arbeidsliederen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en so listen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224 m.). Na een verblijf van zes weken in de West, waar hij voorzitter is geweest van de Ne derlandse delegatie in de „kleine commis sie" is de minister van Overzeese Rijks delen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, Zondag per KLM-vliegtuig uit New York op Schip hol teruggekeerd. „Nu we het in de kleine commissie eens zijn geworden zullen wij ons met de voltallige delegaties beraden. Inder daad is het theoretisch mogelijk, dat een grote R.T.C. dan niet meer nodig zal zijn. Dat zoy kunnen, indien de voltallige delegaties van Nederland, Suriname en de Antillen alle accoord zouden gaan met wat wij thans in de West hebben besproken. In dat geval zouden we dus kunnen zeggen, dat de voltallige R.T.C. het statuut goedkeurt, maar dit zal nog moeten blijken," aldus de minister. Pij zei gedurende zijn verblijf in de West weinig dagbladen gelezen te hebben. Een maal was hij, naar hij zeide, op een punt van belang verkeerd geciteerd. Hem was gevraagd wat het buitenland van het ont werp statuut zou zeggen. „Gepubliceerd is toen, dat ik zou hebben geantwoord: Nu wij het nieuwe statuut hebben, staan wij zuiver tegenover het buitenland." „Zuivere zaak" Hiertegen nam de minister stelling. „Wij maken het niet voor het buitenland, maar omdat het volgens onze Grondwet dient te geschieden. Ik heb alleen gezegd: Overigens staan wij zuiver tegenover het buitenland. Deze zaak is immers een zuivere zaak." Ter oplossing van de kwestie-Aruba, zo deelde de minister mede, is thans een com missie ingesteld in de Antillen. Deze zal onderzoeken wat de door Arubanen ver langde „afscheiding" nu eigenlijk moet in houden. „De eilandsregeling behoeft niet per se voor altijd te zijn," voegde de minis ter er aan toe. Besprekingen met de Amerikaanse rege ring heeft hij niet gevoerd. Wel is hij twee dagen in Washington geweest, maar daar heeft hij alleen aan een officieel diner aan gezeten, waarbij ook generaal Ridgway aanwezig was. „Ik ben niet naar de V.S. gegaan om de'Amerikanen iets over de con- hij. In Washington heeft hij ambassadeur dr. J. H. van Royen en de heer Von Ballu- suseck, voorzitter van de Nederlandse dele gatie bij de UNO, ingelicht over de achter gronden der conferentie. Dan is minister Kernkamp nog op ver zoek van de directie van de Alcoa (Alumi nium Corporation America) naar Pitts burgh in de V.S. gereisd, waar hij een dag voor zakelijke besprekingen heeft doorge bracht. Naar bekend is de Surinaamse Bau xiet Mij. een dochteronderneming van dit grote aluminiumconcern. „Wageningen" een succes Met bijzonder grote waardering sprak de minister over het grote inpolderingsproject „Wageningen" (in de nabijheid van Nicke- rie) op Suriname. „De Surinaamse bevol king, die er eerst niet bijzonder mee was ingenomen, is nu helemaal bijgedraaid. Men is er erg blij mee." In technisch opzicht noemde hij wat hier wordt volbracht per fect. Leden van de commissie voor techni sche bijstand der UNO hadden met verba zing en verwondering gezegd: „Wij behoe ven u niets te leren, we kunnen eerder iets van u leren." Een enkel woord wijdde de minister tot slot desgevraagd nog aan de Pan-Ameri kaanse conferentie, die op 1 Maart in de hoofdstad Caracas zal beginnen. „Officiële waai nemers uit de West of Nederland kunnen niet naar deze confe rentie worden gezonden," zei de hij. „Wat wel mogelijk is, is dat er juist als de vorige maal iemand als tijdelijk attaché op de ge reserveerde tribune gaat zitten. De confe rentie heeft uiteraard de volle belangstel- WASHINGTON, (Reuter en AFP) De Amerikaanse minister voor het Leger, Ro bert Stevens, heeft Zaterdag alle bevel hebbers van Amerikaanse legerafdelingen opgedragen volgens de voorschriften op te treden tegen officieren, waarvan de be trouwbaarheid niet ten volle vast staat. Deze order werd uitgevaardigd nadat mi nister Stevens twee dagen geleden had ver klaard dat elke reserve-officier, die wei gerde te antwoorden op „behoorlijk ge stelde vragen over zijn betrouwbaarheid" zou worden ontslagen „onder andere dan eervolle omstandigheden". De nieuwe order is van toepassing voor alle reserve-officieren en hun collega's van het geregelde leger, die nog niet drie jaar in dienst zijn geweest. Zij kunnen worden ontslagen, indien zij weigeren de betrouw baarheidsverklaring, welke thans van alle personen in Amerikaanse overheidsdienst wordt gevergd, te tekenen, of indien zij weigeren te antwoorden op van officiële zijde gestelde vragen over het al dan niet bedreven hebben van ondergrondse activi teit. Voor officieren van het geregelde Ame rikaanse leger, die meer dan drie jaar in dienst zijn, gelden andere wetten. Minister Stevens heeft officieren die Dinsdag getuigenis zouden afleggen voor de subcommissie van onderzoek van sena tor McCarthy, bevel gegeven niet voor de commissie te verschijnen. In een desbe treffende verklaring van het Pentagon te Washington, werd gezegd, dat minister Stevens had besloten zélf voor de com- mis te getuigen en dat' hij Dinsdag voor haar zal verschijnen. Vraaggesprek De republikeinse senator Karl Mundt heeft Zaterdag te Washington verklaard, ADVERTENTIE DAMES WOLLEN SPORTVESTEN ferentie in de West te vertellen," zo zeide Kampen. De Nederlandse Vereniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken voert gedurende deze maand een landelijke actie onder de leuze „De alcohol bedreigt onze jeugd". Het feit, dat het aantal beschon- kenen langs de weg gedurende de laatste twintig jaren aanzienlijk is verminderd, zal, aldus de Vereniging, geen aanleiding mogen zijn om de aandacht voor alcohol gebruik te laten verslappen, daar het drin ken zich in brede kringen heeft verplaatst van het café naar de huiskamer. Hiermee ling^van de Nederlandse gezant te Caracas, is een nieuw gevaar geboren, daar de jeugd veal directer dan ooit tevoren met drank in aanraking en daardoor veel gemakke lijker geneigd is mee te drinken. Ver scheidene enquêtes hebben uitgemaakt, dat dikwijls meer dan de helft der leerlingen van lagere scholen thuis alcohol gebruiken. Het alcoholgebruik door leerlingen van middelbare scholen is na de laatste wereld oorlog aanzienlijk toegenomen. In aanmer king genomen, dat een jeugdig mens min der dan een volwassene doordrongen is van de gevolgen, die alcoholgebruik kunnen hebben, dient de aandacht van ieder op de jeugd te worden gericht. De bestrijding van het gevaar, dat hier schuilt, wordt zeer be moeilijkt als ouders in bijzijn van hun kin deren drinken, aldus de Vereniging. Als men de jeugd werkelijk wil helpen moet men van zijn huis een drankvrije omgeving maken. di\ Riemens.' Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen A. E. Kolkert te 's-Gravenmoer. Bedankt voor Oud-Alblas (toez.) L. Trouwborst te Monster. Geref. kerken Beroepen te Lisse D. J. Roos te Sleen. Aangenomen naar Schoonebeek J. Kuntz te Tzum, die bedankte voor Lioessens. Evang. Lutherse kerk Drietal te Edam: A. Burghoorn, prop. te Delft, G. Fafié en dr. G. J. Lindijer, bei den te Amsterdam. Geref. gemeenten Beroepen te Moerkapelle A. Verhagen te 38. „We zullen ons niet door haas Kraska op onze kop laten zitten!", riep Panda vol strijdlust, „de berg-rallye MOETEN we winnen!" „Praat geen onzin, bekorrah!", viel Pat O'Nozel drijtig uit, „wilde je hier mee dat race winnen?" En hij hield het plat gereden Kalkerkarretje smalend om hoog. „Nee, met de grote Kalkerkar", ant woordde Panda. „Hersenschimmens". snauwde Pat, „dat grote kar ligt in stuk- kens en brokkens; er zitten zelfs geen wie lens meer aan". „Juist, dat is de moeilijk heid, ehPampa", beaamde professor Kalker, „zonder wielen kun je niet rijden, weet je, zij dienen voor de voortbeweging. En voorts„Ja, dat weet ik wel", antwoordde Panda ongeduldig, „maar u hebt zélf gezegd, dat de motor nog goed is en dat is de hoofdzaak". Zonder verder uitleg van zijn plannen te geven, liep hij heen. Op een drafje begaf hij zich naar de rand van de stad, waar een opslagterrein van oude wagens en tweedehands auto onderdelen was. „Hier is, wat ik nodig heb", mompelde hij, de roestige vehikels bekijkend, „ik geloof, dat ik nog net ge noeg zakgeld over heb". dat minister Stevens hem inlichtingen had gevraagd over de ondervraging van bri gade-generaal Zwicker door de subcom missie van McCarthy. Mundt, lid van de subcommissie, zei, dat Stevens deze stap heeft genomen, omdat hij had gehoord, dat senator McCarthy de brigade-generaal bij dit vraaggesprek verkeerd had aangepakt. Zwicker had eerder verklaard, dat sena tor McCarthy zijn verklaringen over een van zijn officieren, die er van beschuldigd werd communist te zijn, had verdraaid. McCarthy had Donderdag van het leger geëist, dat binnen 24 uur de namen zou den worden bekendgemaakt van hen, die betrokken waren geweest bij de promotie en het eervol ontslag van een reserve officier van de tandheelkundige dienst, de voormalige majoor Irving Peress, van wie, aldus de senator, bekend was dat hij com munist was. Het leger had zich echter niet aan dit ultimatum gestoord. Senator McCarthy beschuldigde het leger Zondag van een „poging om communisten te koesteren en te promoveren" en aan spraak te maken op „speciale vrijstelling van een onderzoek van de wetgewende macht en vrijstelling van het ontmaskeren van boosdoeners". Hij zou minister Stevens vragen, waar om het leger fifth amendment communists beschermt en koestert. (Onder .fifth amendment communists" verstaat Mc Carthy getuigen, die weigeren op vragen antwoord te eeven, op grond van het grondwettelijke recht om geen bezwarende verklaringen tegen zichzelf af te leggen). Dreigbrief De politie van Philadelphia heeft mede gedeeld een brief te hebben ontvangen, waarin gedreigd wordt met een aanslag op het leven van senator Joseph McCarthy. Deze zal Philadelphia Maandag bezoeken. Dc brief was ongetekend. Een politie functionaris verklaarde te menen, dat de briefschrijver niet goed bij zijn verstand is. Niettemin zijn maatregelen genomen op dat de senator uit Wisconsin bij zijn bezoek aan Philadelphia, waar hem door de plaat selijke afdeling van de organisatie „zoons der Amerikaanse revolutie" een médaille als goed Amerikaans staatsburger zal worden uitgereikt, alle bescherming zal worden geboden. DIJON (Frankrijk) (Un. Press/Reuter). De Franse spoorwegen hebben bekend ge maakt dat een van haar electrisché loco motieven vandaag een nieuw snelheids record heeft gevestigd van 222 kilometer per uur. Spoorwegautoriteiten zeiden dat de loco motief, met drie wagens met een totaalge wicht van 130 ton, op het traject Dijon- Beaune over vijf kilometer een snelheid had gehaald van 220 kilometer per uur, met een maximum op een punt van 222 kilometer per uur. De hoogste snelheid, die tot dusver was geregistreerd was 220 kilometer per uur door een locomotief van het „Pacific" type in 1938 in de Verenigde Staten. Deze laat ste trein trok een gewicht van-224 ton. Dé locomotief met een vermogen van 4.500 paardekrachten trok drie Pullman wagons. In dit weekeinde hoopt men een snelheid van 240 kilometer te bereiken. Het Europees record stond op naam van een Britse stoomlocomotief met 212 kilo meter per uur. 3 Broek. Een vrouw, die voor de verdedi ging als getuige was opgeroepen in een geding voor de rechtbank van Verviers, was in lange broek in de getuigenbank verschenen. De rechter weigerde haar echter als getuige te horen. Hij meen- dat deze „mannendracht" een uiting van geringschatting van de rechtbank was. De advocaat der verdediging pleitte een kwartier lang om de rechter duidelijk te maken dat de lange broek reeds een hele ontwikkeling in de da mesmode heeft doorgemaakt. De rech ter bleef echter onwrikbaar. Rondschrijven. De regering van de Indiase staat Bombay heeft haar functionaris sen verzocht zich zo veel mogelijk te kleden en te gedragen als „de gewone man.". In een desbetreffend rondschrij ven wordt gezegd, dat het overheids personeel zich niet moet gedragen als een aparte klasse, doch gebruik moet maken van de openbare vervoermidde len en niet moet denken, dat een auto onontbeerlijk is voor een hoge ambte naar. Bloemen. Een negenjarig Nederlands meisje op Tasmanië, Jeltje Folkerts, heeft Zaterdag te Hobart Koningin Elizabeth rozen aangeboden. Een ogen blik leek het, alsof Jeltjes illusie niet verwezenlijkt zou worden. De ko ninklijke auto kwam aanrijden zonder aanstalten tot stoppen te maken en Jeltje barstte m tranen uit. Toen werd zij door de Koningin opgemerkt. Deze gaf de chauffeur te verstaan, dat hij moest stoppen en nam de bloemenhulde glimlachend in ontvangst. Speciaal. Er worden speciale eenheden gevormd in het Tsjecho-Slowaakse le ger, veiligheidspolitie, grenswacht en departementen, die bevelvoerende offi cieren en ambtenaren moeten wiizen op tekortkomingen, aldus wordt gemeld in het Tsjechoslowaakse ambtenarenblad „Funkcionar" van 13 Februari. Deze eenheden worden gevormd op aanwij zing van het bestuur van de communis tische partij. Verzet. Bij gevechten in het gebied van Fort Hall (Kenia) zijn sinds Zaterdag middag 87 aanhangers van de Mau Mau gedood en twaalf gevangen genomen, aldus heeft het Britse hoofdkwartier meegedeeld. De strijd duurt nog voort. Tot dusverre hadden de inheemse ver zetsstrijders nog nooit zo veel mannen verloren in één gevecht. Doop. Zaterdagochtend is het dochtertje van erf groother tog Jean en erf groother togin Josephine Charlotte van Luxem burg in het kasteel Betzdorf, in aanwe zigheid van de leden van het Belgische en Luxemburgse vorstenhuis, ten doop gehouden. - - Stralen. Onlangs werd bij een temperatuur van 7 graden onder nul de verwarming van de Nieuwstraat in Rijssel in wer king gesteld. Dit geschiedde door warm te-uitstralende platen van geribd plaatijzer die met gas verwarmd wor den. en in. een bepaalde .zóne ijifra- rodestralen met een golflengte, die,het meest gunstig is voor absorptie, uitzen den. De Parijzenaars hebben reeds de monstraties meegemaakt van electri- sche verwarming door stralen, en wel voor de buitenétalages van een groot warenhuis op de boulevard Haussman. Aanspraken. De woordvoerder van het Zuid-Slavische ministerie van Buiten landse Zaken heeft Zaterdag de be richten tegengesproken volgens welke de Zuid-Slavische ambassadeur in West-Duitsland zou hebben gezegd, dat Zuid-Slavië afziet van al zijn aan spraken op gebied in Karinthië, de Zui delijke provincie van Oostenrijk. Dichter. De Zuid-Slavische surrealistische dichter Oskar Davico, een vriend van de in ongenade gevallen communisti sche leider Milovan Djilas, wordt door de Zuid-Slavische pers gecritiseerd, omdat hij „evenals Djilas'" blijk gege ven zou hebben van „een kleinburger lijke anarchistische mentaliteit". Da vico, die uit een voorname Joodse fa milie stamt, is tot dusver een van de meest geprezen Zuid-Slavische commu nistische auteurs geweest. Zogenaamd. Als protest tegen de voortge zette bezetting van Oostenrijk heeft het provinciale bestuur van Stiermarken Zaterdag besloten, dat voortaan geen vlaggen meer zullen worden uitgesto ken op de officiële „zogenaamde be vrijdingsdag". DIT is het vervelendste stukje dat we ooit geschreven, of liever gezegd, over getikt hebben. Waren de hieronder volgende cijfers overgenomen van de trekkingslijsten van de Staatsloterij of van de prijsnoterin gen van industriële aandelen, allicht zou den degenen, die zich niet met wiskundige curiosa bezig houden, daaraan méér aan dacht besteden dan we thans mogen ver wachten, nu we niets anders weergeven dan een benadering van het getal pi, dat op de schoolbanken gemakshalve op 3 1/7 wordt gewaardeerd, doch dat wel iets uit gebreider is dan we plegen aan te nemen. Nadat Ludolf van Ceulen van dit getal de eerste 35 decimalen had becijferd, wis ten Machin 100 en Euler 127 decimalen te berekenen. Maar door de electronische rekenmachines zijn in de laatste tijd enige duizenden decimalen bekend geworden en het is slechts een kwestie van tijd om mil- lioenen of honderden millioenen decimalen uit de machines te draaien. Een zinloos tijdverdrijf overigens, want het aantal deci malen kan tot in het oneindige worden voortgezet. Hier zijn dan de eerste 500 deci malen van het roemruchte getal pi: 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825 34211 70679 82148 08651 32823 06647 09384 46095 50582 23172 53594 08128 48111 74502 84102 70193 85211 05559 64462 29489 54930 38196 44288 10975 66593 34461 28475 64823 37867 83165 27120 19091 45648 56692 34603 48610 45432 66482 13393 60726 02491 41273 72458 70066 06315 58817 48815 20920 96282 92540 91715 36436 78925 90360 01133 05305 48820 46652 13841 46951 94151 16094 33057 27036 57595 91953 09218 61173 81932 61179 31051 18548 07446 23798 34749 56735 18857 52724 89122 79381 83011 94913 ad infinitum Dergelijk gecijfer is aardig, maar vruch teloos. Want ook al zou de diepte van het heelal enige billioenen malen groter zijn dan het bereik van de grootste astronomi sche kijkers dan nog zouden de bovenste twee rijen decimalen van het getal pi ruim schoots voldoende zijn om de omtrek van het heelal uit te rekenen met een nauw keurigheid ter dikte van een atoom (mits de straal en de vorm van het heel al bekend waren). Mensen met een slecht geheugen kunnen dus zonder bezwaar de laatste 488 decimalen over boord gooien, want met 'n Frans ezelsbruggetje kunnen zij zon der moeite de eerste 12 decimalen onthou den. Dat ezelsbruggetje luidt: „Oui, j'aime a faire connaitre un nombre utile aux sages illustre Archimède". Indien u het aantal letters van deze woorden achter elkaar, schrijft, komt het getal 3,141592653589 te voorschijn, een zó nauwkeurige waarde voor pi, dat zelfs een ingenieur haar niet nodig heeft. Vóór we nu met iets anders verder gaan, moeten we nog even een lezer beantwoor den, die naar aanleiding van de artikeltjes over de welstand in de middeleeuwen, de vraag stelt of de armoede onder de arbei ders in de 19e eeuw wellicht wat overdre ven is voorgesteld? Integendeel, het was verschrikkelijk en we doen goed dit nooit te vergeten! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2