VERENIGIN G SV ARIA uit de IJmond Versterkt „Excelsior" gaf een concert Beverwijk Koninginnedag krijgt uitgebreide viering Vanmorgen in de Vishal Wijk aan Zee Castricum grieven aan de redactie Ten bate van de Rheumatiekbestrijding Causerie voor het Humanistisch Verbond Beverwijkse violiste voor de radio Beverwijkse rennersclub hield competitie-rit Wereldgebedsdag voor vrouwen C. de Ruiter versloeg J. Bravenboer bij „Denk en Zet" Kampioenen bij bridgeclub „De Jump" Jeugd van „IJmuiden" gymde om de prijzen Bouwvakarbeiders vierden feest Erelid van „Bloembollencultuur" Reddingsbrigade heeft geld nodig Scheepvaart Tanker met machineschade te IJmuiden MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 Voor de eerste maal zal de Zwitserse PTT op 15 Maart een serie postzegels uitgeven, die propaganda maken voor een bepaald doel. De postzegels, ter waarde van 10 en 20 Rappen zijn gewijd aan twee belangrijke tentoonstellingen, die dit jaar in Zwitser land zullen worden gehouden, n.l. de land-, tuin- en bosbouwtentoonstelling en de kookkunst-expositie, die te Bern zal worden gehouden. De zegel van 25 Rappen brengt de 50-jarige Rijnscheepvaart in de herinnering, terwijl die van 40 Rappen propaganda maakt voor het Fifa-voetbaltournooi om het wereldkampioenschap, dat in Zwitserland zal worden gehouden. „Rheuma maakt in ons land jaarlijks zo veel slachtoffers» dat men haar als een ware volksziekte moet beschouwen, die de Ne derlandse gemeenschap zeventig millioen gulden per jaar kost aan uitbetaalde zie kengelden, en het onttrekken van werk krachten aan het productieproces. Dit is alles een zo ernstige belasting van de ge meenschap, dat het nu hoog tijd is, dat men alarm slaat en gezamenlijk de strijd aan bindt om deze gevreesde ziekte uit te ban nen. Men is de cholera, de pest, de tuber culose, de kanker te lijf gegaan. Thans moet de rheuma aan de beurt komen." Deze punten besprak de heer A. Wempe, directeur van de Vereniging tot Rheuma tiekbestrijding in zijn inleiding voor de vele donateurs en genodigden van „Excelsior" ter gelegenheid van het concert, dat deze arbeiders-mandolineclub Zaterdagavond in het Patronaatsgebouw gaf. Ter ondersteu ning van de rede van de heer Wempe werd daarna de propagandafilm van de vereni ging vertoond. De leden van „Jong Excelsior" kregen in het begin van de avond gelegenheid even te laten horen hoe goed zij onder Johan B. Koks instructieve leiding muziek hebben leren lezen en dit op een veelbelovende wijze in toepassing brengen. Vorig jaar is „Excelsior" de gast van het Hilversumse orkest „De Vrijbuiters", ge weest. Dit ensemble werkte thans aan de uitvoering in het Patronaatsgebouw mee, zodat we konden luisteren naar een volledig bezet plectrum-orkest met ruim zestig medewerkenden. De ouverture „Benvenu- to" onder Johan B. Kok uitgevoerd liet reeds onmiddellijk horen welk een fraaie klank deze orkestcombinatie voort bracht. Mede door het toevoegen van een strijkbas kreeg het gespeelde een wellui dend fond. De bekende radiodirigent Wessel Dekker nam nu en dan de leiding van Kok over. Het moet prettig spelen zijn onder Dekkers suggestieve directie. Hij wist met de ge combineerde orkesten heel wat te bereiken: er zat pit in hetgeen wij hoorden. Hetzelfde kunnen wij niet zeggen van de zang van Henk Dorel, die zijn popu laire liederen, vol sentiment, wel heel vlak ten gehore bracht. Dan deed de jonge Tom my Wilson het leutiger: „jodel- en cowboy- liedjes met guitaarbegeleiding" heette het nummer. Het klonk goed, werd vlot en aardig gebracht, zodat hij een gul applaus in ontvangst te nemen had, dat voor hem een welverdiende aanmoediging mag zijn geweest. A. J. v. d. W. UTD zette de nieuwe competitie in De IJmuidense bridgeclub U. T. D. 6peelde haar eerste wedstrijd voor de nieuwe com petitie. De voornaamste uitslagen waren: Groep A: 1. Kuipers—Nijssen 43>/2 pnt. 2. Jongeling—Westerop 42»/2 pnt. 3. Klinkenberg —Groen 41V2 pnt. Groep B: 1. Rob en echtg. 131/* pnt. 2. Mevr. Slaats—Van Bos 70 pnt. 3. Van Burk—Slaats 66 pnnten. „Zondebokken der mensheid" In het Statenhuis te Beverwijk sprak Zondagmorgen voor het Humanistisch Ver bond mr. A. Stempels, redacteur der Nieuwe Rotterdamse Courant, over het onderwerp „Zondebokken der Mensheid". Hij gaf allereerst de historische ontwik keling van het rechtswezen door de eeuwen heen weer. Tijdens het stenen tijdperk stond de straf in onredelijke mate tot het vergrijp, maar langzamerhand kwam men tot inzicht dat de straffen meer aangepast dienden te worden naar de mate van het vergrijp. De Oüd Testamentische wet „Oog om oog, tand om tand" bleek echter ook niet in alle gevallen te kunnen voldoen; zéker niet in het geval, dat het vergrijp groter was dan de straf die toegepast zou kunnen worden. Als voorbeeld hiervan voerde spreker het gruwel van de massa moord aan. Doordat men in die tijden vaak de strafmaat niet in evenredigheid met de misdaad stelde, kon over het algemeen niet meer van recht worden gesproken. Later werden de straffen verzacht in cellulaire- en geldstraffen, alsmede dwangarbeid. De geldboeten werden echter veelal aan de beter gesitueerden opgelegd. Mr. Stempels meende dat de Christelijke zienswijze, dat ieder mens zondig is, psychologisch niet on gegrond is, daar een zekere criminele drang in ieder individu aanwezig is. Op deze gronden zag spreker het strafrecht in vele gevallen als een innerlijke stuwing om de eigen criminele drang te verbergen en af te reageren op de „zondebokken". Over het moderne recht meende hij dat Vrouwe Justitia geen blinddoek zou mogen dragen en bij het rechtspreken met de haar ten dienste staande moderne psychologie de mens waarachtig moet leren kennen en deskundig te werk moet gaan in de meest Humanistische en Christelijke zin van dit begrip. De Beverwijkse vereniging Koninginne dag zag haar ledental in 1953 weer stijgen; de vereniging telt nu 951 leden, tegen 735 in 1952. In de gehouden jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer Th. M. Luipen deelde de secretaris, de heer J. C. Muyen, dit mede. De penningmeester, de heer D. Koger, had in 1953 aan ontvangsten 3448,33 geboekt, waaronder 1000,sub sidie van de gemeente en aan uitgaven 3067,13, zodat er een saldo was van 381,20. De aftredende bestuursleden, de heren D. Koger, F. J. Frölich en G. Visser werden herkozen; in een tweetal vacatures werd voorzien door de benoeming van de heren J. Remmerswaal en P. van Zalingen. De komende feestelijkheden op Koning innedag werden druk besproken. De dag wordt begonnen met een réveille, gevolgd door een aubade en diverse kinderspelen. Rondgang der Beverwijkse Harmonie Ka pel, wielerwedstrijd, optocht van versierde fietsen, voetbalwedstrijd in Sportpark, het optreden van Zoutendijks Marionetten Theater, openluchtbal en een openlucht- filmvoorstelling, ronden het programma af. De violiste Sylvia v. d. Hoet uit Bever wijk speelt hedenmiddag, voor de AVRO- microfoon, met pianobegeleiding van Janny van Wering. Vüf tcgelyk Niet minder dan vijf trawlers verschenen vandaag aan de IJmuidense afslag. De „Eli" bracht mee 700 stijve kabeljauwen, 20 kisten kabeljauw en gul, 100 koolvis,, 40 schelvis, 80 witte koolvis en 10 diversen; de „Postboy" met 65 kisten wijting open, 35 wijting dicht, 150 schelvis, 20 makreel, 150 koolvis, 15 radio en 100 stuks stijve kabeljauwen; de „Vios" met 80 kisten wijting open, 40 wijting dicht, 100 gul, 90 koolvis, 10 makreel, 30 haring, 45 radio, 250 schelvis en 10 diversen; de „Viking- bank" met 250 kisten koolvis, 25 makreel, 25 haring, 50 gul, 35 schelvis, 10 radio, 35 wij ting, 550 stuks stijve kabeljauwen en de „Klaas Wijker" met 230 kisten koolvis, 130 schelvis, 60 gul, 20 makreel, 25 wijting en 60 stuks stijve kabeljauwen. Kotter- en loggervloot Vijftig loggers en kotters voerden 87.000 kg. tongen aan, 4000 kisten schol, 650 kisten wij ting en 4700 stuks stijve kabeljauwen. België en Engeland België kocht vanmorgen de regels kabel jauw voor 65 tot 48. Ook de grote schel vis was bij de Belg gewild en werd, evenals de middelsoort betaald met 40 tot 45. De kisten kabeljauw deden 65. Engeland kocht de grove schol. Grote schol deed van 12 tot 15, middel van 18 tot 20, zetschol van 45 tot 54. naar kwaliteit en schol I van f 33 tot 42. Het binnenland in Het binnenland nam de goede piepers af voor 35 tot 40, de pennen voor 40 tot 45, de kleinmiddel schelvis voor 45 en de zwarte kolen voor 32 tot 38. Wijting deed vanmorgen bij de eerste markt van 24 tot 30, grote gullen 33, middel gul 31, torren van 26 tot 30. Schol 3 en schol 2 gingen het binnenland in voor respectievelijk van 12 tot 15 en van 18 tot 25. Tong begon lager De grote tong zette lager in dan Zaterdag. De lapoen kregen 2.— en voor de groot- en kleinmiddel werd 1-50 betaald. Tong I haalde 1.en tong 2 0-85. Morgen niets Voor morgen is geen boot bekend. Woens dag komen waarschijnlijk de „Gelria" (van 9 Februari), de „Polderman" (van 9 Februari) en de „Flamingo" (van 10 Februari). Deze schepen hebben slechts kleine scheepjes vis. In de Noord blijft het slecht weer en met de visserij gaat het nog niet al te best. Dagen en bedragen De ..Eveline" maakte Zaterdag voor een reis van veertien dagen 15.000.De hoog ste Noordlogger was de KW 40 met 10.500. Record In totaal waren er vanmorgen 68 schepen voor de hal en er zijn van de kustvisserij 90 000 kg. tongen aangevoerd. Deze cijfers be tekenen voor het Staatsvissershavenbedrijf een record. Velno's spelen voor K.A.B. Voor de afdeling Wijk aan Zee van de K.A.B. zal het amusementsorkest „The Velno's" op Zondag 28 Februari in hotel „Sonnevanck" een show-avond geven. Als onderdeel van de Vrouwen-Wereld gebedsdag zal op Vrijdag 5. Maart in .de consistorie-kamer van de Nederlands Her vormde KeV een bijeenkomst plaats vin- welke onder leiding zal staan van Zondagmorgen heeft de Beverwijker rennersclub „Kennemerland" haar eerste competitiewedstrijd gehouden. De uitslag was: A-klasse, 44 km 1. J. Groot; 2. Chr. de ,„allro „„„c Nijs; 3. C. Stroomer; 4. D. de Ruiter; 5. T. aen' welKe onae Beentjes. I mevrouw Jansen. B-klasse, 44 km 1. Chr, de Jong 2. L. JLTe kyf4 Grapendaal; 3. J. Tuinstra; 4. L. Koops; 5. I* fc-fc» l lo K fcT# K W. de Boer. C-klasse, 33 km 1. C. Niesten; 2. J. Stet; 3. J. Beentjes 4. M. VolkerS; 5. C. Duinmeyer. Junioren, 22 km 1. F Klardie; 2. H. „Emigratie en emigrant" Donderdagavond 25 Februari wordt in zaal Dam een openbare bijeenkomst ge houden, waarop drs. J. van Geyl zal spre ken over het onderwerp „Emigratie en emigrant". Mondaccordéonvereniging geeft „bonte" avond De Christelijke mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" te Heemskerk geeft Woensdag 10 Maart in zaal Dam een „bon te" avond in samenwerking met de Ne derlands Hervormde Jeugdraad, die de mu ziek met enige toneelstukjes, die worden opgevoerd onder leiding van de heer A. de Koning, zal afwisselen. 33 Er is Zaterdag bij de IJmuidense jeugd- damclub Denk en Zet een klein programma afgewerkt. In de onderlinge competitie werd slechts één partij gespeeld en wel tussen W. Schoen en G- Boekhout. Eerstgenoemde won. In de finale van de tussencompetitie was er weer een grote verrassing te vermelden, n.l. dat C. de Ruiter van J. Bravenboer won, hierdoor is J. Bravenboer naar de tweede plaats verhuisd. J. de Boer won op het nip pertje van C. Rosier en als laatstgenoemde beter had uitgekeken had De Boer zeker deze partij verloren. De stand in de finale van de tussencom petitie is nu: gesp. gew. verl. rem. pnt. 1. J. de Boer 4 3 2. J. Bravenboer 4 3 3. W. Schoen 3 2 4. C. de Ruiter 4 1 5. C. Rosier 4 1 6. P. Mooy 3 1 1 1 2 1 3 3 Mocht „De Jump" Maandag al een mooi succes boeken met de drive bij het 25-jarig jubileum van de Nederlandse Bridgebond, Woensdagavond slaagde het eerste team er in kampioen te worden van haar afdeling. Hoofdklasse district Kennemerland. Dit team, bestaande uit de heren Mainz. Wittebrood en JonkerDc Jong, scoorde zes overwinningen, een gelijk spel. Slechts één wedstrijd ging verloren. Het tweede team kwam, ondanks een knappe overwin ning in de laatste wedstrijd, een neuslengte te kort voor het kampioenschap en zal hel volgend jaar nog eens moeten proberen. De uitslagen van de Scheveningse drive waren: N.Z.: 1. dames ElzermanRolloos 64'pnt. 2. VeltmanDrijver 62 pnt. 3. v. d. BergAmsing 60 pnt. 4. v. d. Steen— Spruitenburg 57 pnt. 5. BoerBroeren 55 pnt. 6. Porck—Prins 54Vs pnt. 7. Mevr. De Haas— v. d. Gaag 54 pnt. O. W.: 1. Echtp. Muis 75 pnt. 2. De Haas— Wey 74 pnt. 3. dames HamersSchol 701 2 pnt. 4. FloorSchadé 64 pnt. 5. LamanMiddel koop 61 pnt. 6. Echtp. Ram .eO1/» pnt. „Ons Genoegen" gaat „Per luchtpost" De Wijk aan Zeese toneelvereniging „Ons Genoegen" geeft op Woensdag 24 Fe bruari in café „De Zon" een opvoering van het blijspel van Norman Krasna „Per luchtpost". De onderlinge wedstrijden zijn altijd een belangrijk evenement in het verenigingsleven, waardoor de onderlinge band wordt verste vigd en tevens de opvoering der prestaties wordt bevorderd. Zaterdagmiddag vonden in de gymnastiek zaal van de Kleuterschool aan de Heidestraat wedstrijden voor de adspirantleden van de afdeling IJmuiden-Oost der Christelijke gym nastiekvereniging „IJmuiden" plaats. Ook hier werd de methode gevolgd dat voor het behalen van een le, 2e en 3e prijs een voor af bepaald aantal punten moest worden be haald. Niet aan allen kon een prijs worden toegekend, alhoewel zich toch een behoorlijk aantal adspiranten in de prijzen wist te werken. De uitslag was KI. meisjes le groep: Else Tolk 23 pnt. 2e groep: Willy Hoekstra 231/* pnt. 3e groep: géén. Hoogst aantal punten Helma Gras 2IV2 pnt. 2e prijs. Gr. meisjes, le groep: Janny Jaspers 30% pnt. 2e groep: G. van Beelen 30'/2 pnt. en J. 't Hart 30'pnt. 3e groep: géén. Hoogst aan tal punten Adri Rietdijk 29 pnt., 2e prijs. KI. jongens, le groep: J. Noordzij 48 pnt. en B. Tijl 45!4 pnt. 2e groep: P- 't Hart 45 pnt. 3e groep: A. de Noord 44/2 pnt. Gr. jongens, le groep: K. Manten 46l/2 pnt. 2e groep: K. Oldenburg 48 pnt. 3e groep: geen. Hoogst aantal punten H. Spijkerman 43 pnt., 2e prijs. „Sportief" damde door De IJmuidense damclub „Sportief" heeft de onderlinge competitie voortgezet. In groep A werden gespeeld: H. Andrea— P. Bakker 2—0. P. van Veen—J. Muntz 1—1- J. Lichtendahl—W- Hoyakke'r 2—0. J. de Boer Sr.J. Jansen 11. Deze laatste partij was uitermate belang wekkend; na aanvankelijk overwicht van Jansen, waarbij zijn tegenstander een stuk achter raakte, kreeg J. Jansen het beste van het spel, doch in een verder stadium van de partij wist De Boer een doorloop naar dam te verkrijgen, waarmee hij een alleszins ver diende remise bereikte. De stand in groep A in de kopgroep is nu: H Andrea 25 pnt. uit 16; J. de Boer 20 uit 13; P. Bakker 20 uit 17; G. Mooi 19 uit 15. In groep B werden gespeeld: J. Bakker P. Westerwal 0—2- B. Glas—J. Hiemstra 2—0. J. de Ruiter—H.'Holt 0—2. E. Wijker—H. Dijkhuizen 20. De stand in kopgroep B is: R. de Jong 29 pnt. uit 24: H. Holt 29 uit 22; P. Westerwal 29 uit 23; K. Moleman 24 uit 22; J. Bakker 23 uit 22. In deze groep stijgt de spanning ten top door de overwinning van -P. Westerwal op J. Bakker, zijn grote rivaal. Het vijfendertigjarig bestaan van de af deling Heemskerk van de R.K. bouwvak- arbeidersbond is Zaterdag gevierd met een feestavond, die werd gehouden in zaal Dam. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. Nijman bracht de heer Wortel mede namens het hoofdbestuur van deze bond zijn gelukwensen over en sprak tevens een propagandistisch woord. Hierna was het de beurt aan de „P.W.- boys", die met een afwisselend program ma de talrijke aanwezigen tot laat in de avond op prettige wijze bezig hielden en tot overmaat van vreugde gingen ook de benen nog van de vloer. De heer C. van Duivenvoorde, die ruim dertig jaar penningmeester van de afdeling Heemskerk van de vereniging voor Bloem bollencultuur is geweest en deze functie in verband met zijn hoge leeftijd neerlegde, is benoemd tot erelid van deze vereniging. Coöp. In- en Verkoopcentrale telt thans 42 leden De afdeling Heemskerk van de Coöpera tieve In- en Verkoopcentrale van de L.T.B., die verleden jaar werd opgericht, telt thans tweeënveertig leden. Dit bleek uit het jaarverslag van de tij delijk secretaris de heer J. Brandjes, tij dens de jaarvergadering die in café „De Oranjeboom" werd gehouden. Het tijdelijke bestuur werd op deze avond definitief benoemd en bestaat thans uit de heren J. de Wit, voorzitter; J. Brandjes, secretaris en G. Bakkum, pen ningmeester. Als afgevaardigden naar de binnenkort te houden algemene vergade ring werden benoemd de heren J. de Wit, P. J. Koper en T. Kroon. Tot slot heeft de voorzitter de aanwezi gen opgewekt de ledenwerf-actie krachtig ter hand te nemen. E.H.B.O.-vereniging koos bestuur De leden van de onlangs opgerichte af deling Heemskerk van de R.K. E.H.B.O.- vereniging hebben tijdens een gehouden bijeenkomst een bestuur samengesteld. Dit bestaat thans uit de heren W. F. Vendel en G. van Wijk, resp. voorzitter en secretaris, mejuffrouw G. Voormeer, penningmeeste- resse en de dames B. Tromp en Heester beekBeentjes. Elke week zal een oefenavond worden gehouden behalve in de maanden Juli tot en met September. Donderdagavond 25 Februari zal de eerste les worden gegeven door dokter J. H. Schutte. De Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" heeft van het college van B. en W. toestemming verkregen tot het hou den van een huis aan huis collecte. Deze collecte zal gehouden worden op Zaterdag 27 Februari en de opbrengst is ter dek king van de kosten der training in Alk maar", bét onderhoud' van het strandhuis en 4e aankoop van reddirigsmaterieel. C. Bennes nog ongeslagen bij De Pion De opmars naar het clubkampioenschap van de Castricumse Schaakclub De Pion door de heer C. Bennes is schijnbaar door geen medelid te stuiten. De situatie in de kopgroep van afdeling 1 is thans zo, dat Bennes met 14 punten uit evenzovele par tijen aan de kop gaat met Werner Uhl. die 8 punten heeft uit 9 partijen, als tweede. Derde is P. Molenbroek met 7'/2 punten uit 11 wedstrijden. Op de laatst gehouden wedstrijdavond in hotel Meijer won C. Bennes van L. J. Born. J. C. Heeck speelde remise tegen S. van Weeren en J. van Ravenzwaai dwong Th. de Smalen remise af, wat van Van Raven- zwaai een goede prestatie is. In afdeling 2 werd de partij H. Hooger- voorstP. Zwart afgebroken. P. Beek man behaalde een overwinning op J. Lute en P. Menke won van A. Kossen. Arts A. de Jongh won zowaar van A. de Wit en A. Kortekaas moest in P. Hoekstra zijn meer dere erkennen. Tenslotte won J. Rozing van H. Niemijer. Schoorsteenbrandje Castricums Vrijwillige Brandweer werd Zondagmorgen gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de woning van de familie Groen aan de Beverwijkerstraat weg. De werkzaamheden van de brand weerlieden bepaalden zich hoofdzakelijk tot het nemen van een kijkje op het dak der woning het materiaal hoefde er niet aan te pas te komen want de zaak ging als een nachtkaars uit. Missiefilm Onder auspiciën van de Witte Paters van kardinaal Lavigerie wordt hedenavond (Maandag) in hotel Borst te Bakkum een filmvoorstelling gegeven. Vertoond zal worden de film „Bizimana", ook wel ge noemd Vlammende Pijlen, over het missie werk in Afrika. (Verkort weergegeven) Medezeggenschap ouden van dagen. Naar aanleiding van het artikel „Ouden van Da gen krijgen medezeggenschap" merken wij op, dat het niet waar is, dat onze afdeling subsidie heeft gevraagd. Wat wij wél ge vraagd hebben, staat in het officiële adres, als ook in het afschrift dat in ons bezit is. En waar het artikel voor een groot deel is opgebouwd op deze mening, kunnen wij er ons niet accoord mede verklaren. Het oude moet ruimte maken voor het nieuwe en deze overtuiging leeft jammer genoeg nog te weinig. G. BLAAS, Secretaris Algemene Bond van Ouden van Dagen. navraag ten raadhuize is ons ge bleken, dat deze voorstelling van zaken met de feiten overeenkomt: er is wel subsidie gevraagd, die dan via een andere schijf verdeeld zou moeten worden. Overigens was het „artikel" waar de heer Blaas aan merkingen op maakt een weergave van de raadsvoordracht en dus geen „artikel". Red. IJ.C.). Agatha, 21 te Pladju. Amor, pass. 19 Kp. St. Vincent n. R'dam. Anoijk, 19 te Havana. Armilla, 20 te Haiphor.g. Axeldijk, 19 te New York. Aalsdijk, 19 te Rotterdam. Aiblasserdijk, pass. 19 Bahamas n. Antw. Almkerk, 19 te Rotterdam. Alwaki, 19 v. Montevideo n. Paranagua. Aagtedijk, 18 te Philadelphia. Abbedijk, 19 te Norfolk. Albireo, 19 te Pto Alegre. Alchiba, 20 te Rotterdam. Algen id, 19 te Recife. Almdijk, 29 voor Hoek v. Holland verw naai Rotterdam. Ariadne, 20 te Amsterdam. Aalsum, 19 te Durban. Aagtekerk, 21 te Kobe. Aai dijk, 21 te Lake Charles. Abbekerk, 22 te Melbourne. Adinda, 20 v. Sungeigerong n. Bangkok. Agamemnon, 21 te Maracaibo. Aideramin, 21 te Colombo. Almdijk, 20 te Rotterdam. Alr.ati, 21 v. Las Palmas n. Antwerpen. Altair, pass. 21 Beachy Head n. Antwerpen. Aludra, 20 v. Bahia n. St. Vincent. Amerekerk, 22 te Fremantle. Amstelland, 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Appingedijk, 20 v. New York n. Antwerpen. Arkeldijk, 20 v. Havanna n. Le Havre. Arnedijk, 21 te Antwerpen. Arur.do. 21 v. Aden n. Suez. Averdijk, 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Boskoop, 19 830 m. NO. Barbados n. Madeira. Ban-ka. 20 te Djeddah. Bloemfontein, pass. 19 Vlissingen n. Amsterdam. Bali, pass. 21 Finisterre n. Amsterdam. Bantam, 21 v. Port Said n. Genua. Bennekom, 21 v. Carthagena n. Curasao. Bintang, 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Boissevain, 21 te Santos. Bonaire, 20 v. Dover n. Madeira. Boschfontein, 290 v. Mombassa n. Aden. Caltex Delft, pass. 21 Kp. Bon n. R'darn. Caltex Nederland, pass. 21 Kp. de Gata n. Sidon. Caltex Utrecht. 21 v. Sidon n. R'darn. Chama, 22 te Curagao. Cistula, 22 te Fremanle. Clavella, 20 ten anker Piraeus. Cleodora, 20 v. Soerabaja n. Singapore. Charis, 19 terug v. proef te Rot.t«>viam. Drente, pass. 19 Minikoy n. Djibouti. Delfshaven, 20 te Pto Alegre. Delfalnd, 20 te Amsterdam. Diemerdijk, 20 te Cristobal. Ena, 20 te Soerabaja Enggano, 20 Cochin verwacht. Eemdijk, pass. 20 Vlissingen n. New Orleans. Eemland, 19 te Brake. Eos, 21 v. Saloniki n. Izmir. Esso Den Haag, pass. 22 Ouessant. Friesland (SSM), 21 te Sunderlar.d. Gaasterkerk, 21 110 m. W.NW. Guardafui. Gaasterland, 21 v. Ilheos te Bahia. Ganymedes, 20 v. New Orleans n. Oranjestad. Gooiland, 20 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Hathor. 20 te Antwerpen. Hydra, 20 te Amsterdam. Hector, 20 te Hamburg. Hecuba, 21 te Port of Spain. Heemskerk, 20 te Genua. Helena, 21 v.. Hamburg n. Amsterdam. Hilversum, 2l' v. Duinkerken n. Mena el Ahmadi Hoogkerk, 21 te Hongkong. Ivoorkust, 21 Antwerpen verwacht. Joh. v. Olderobarnevelt, 19 570 m. ZW. Cocos eil Jagersfontein, 21 175 m. W.ZW. Freetown. Japara (KRL), 21 v. Makassar n. Amurang. Kota Gedeh, 19 v. Halifax n. Boston. Karima, pass. 20 Perim n. Belawan. Karimun, 21 te Sungeigerong. Kedoe, 20 v. Rotterdam n. Bremen. Kertosono, 20 te San Francisco. Kieldrecht, 20 v. Alexandrië n. Genua. Kota Baroe, 21 te Casablanca. Kota Inten, pass 21 Malta n. Alexandrië. Lieve Vrouwekerk. 19 v. Chittavong n. Colombo. Liseta, 19 v. Tj. Priok n. PUdju. Laagkerk. 20 v. Genua o. Alexandrië. Langkoeas, 22 te Tj. Priok. L-ekkerkerk, pass. 21 Gibraltar n. Le Havre. Lemsterkerk, 21 te Damman. Leuvekerk, pass- 21 Mormugoa n. Colombo. Lir.dekerk, 21 v. Bremen n. Londen. Linge, 21 te Hamburg. Lissekerk, 20 v. R'darn n. Calcutta. Loosdrecht, 21 v. Calcutta n. Visakhapatnam. Loppersum, 21 te Takoradi. Luna, 20 in Zee n. Oran. Macuba, 17 v. Yokohama n. Mlri. Mitra, 19 te Rotterdam. Marisa. pas. 20 Ceylon n. Singapore. Maas, 20 v. Antwerpen n. R'dam. Maasdam, 20 v. Havanna n. New York. Marken, 20 te Khorramshar. Mataram, 21 te Ajen. Meerkerk, 21 te Port Soedan. Meliskerk. pass. 21 Kreta n. Port Said. Mentor. 20 te Napels. Mirza, 21 v. Miri n. Balikpapan. Muiderkerk, 20 v. Kohsichang n. Singapore. Nieuw Amsterdam 20 te Trinidad. Ootmars-um, 21 te Schiedam werf Wilton. Oranje, 24 Suez verwacht. Oranjefontein, 21 v. East London n. Pt. Elisabeth Orion. 21 te Famagusta. Peperkust, pass. 21 Casquets n. Amsterdam. Phrontis, 21 te Rejang rivier. Poseidon, 25 Baltimore verwacht. Prins Fred. Hendrik. 21 v. St. John n. L eHavre Prins Willem V, 21 te Antwerpen. Prins Willem v. Oranje, 21 400 m. W. Scilly's n. Halifax. Radja 20 te Soerabaja. Riouw, 19 v. Halifax n. Bona. Rrjnkerk, 20 v. Port Swettenham n. Singapore. Ridderkerk, 20 v. Genua n. Marseille. Roebiah, pass. 21 Dungeness n. Marseille. Roepat, 21 v. Port Said tl. Napels. Rondo. pass. 20 Minikoy n. Djibouti. Rotti, 22 te Soerabaja. Rijndam, 21 teCobh. Stad Breda, 20 te Amsterdam. Stad Maastricht. 20 Vlaardingen verw. Suretta, 19 v. Melbourne n. Miri. Slamat, 20 te Karachi. Sloterdijk, 21 Vera Cruz verwadht. Stad Schiedam, 19 te Rotterdam. Straat Bali, 20 te Durban. Straat Makassar, 17 v. Yokohama n. Kaapstad. Saidja, 20 te Pladju. Salatiga. 21 v. Basrah n. Bahrein. Samarinda, 21 te Singapore. Sarangan, 21 te Singapore. Saroena, 20 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Sohie, 21 te Alexandrië. Sheratan, 20 v. Las Piedras n. Philadelphia. Sibaiak, 21 te Colombo. Siogkep. 21 v. Belawan n. Colombo. Soestdijk, 22 te Tj. Priok. Stad Dordrecht, pass. 21 Kp. Vilano n. A dam. Stad Rotterdam, 21 te Narvik. Tarakan, 19 v. Basrah te Bahrein. Tawali, 19 te Amsterdam. Tnalatta. 19 v. Suez n Mena al Ahmadi. Tara. 20 te Santos. Teiresias, 20 v. Amsterdam n. Indonesië. Tabian, 20 te Portland. Talisse. 21 te Singapore. Tero, pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. T;bia, 20 te Pulusambu. Titus, pass. 21 Goeree n. Alexandrië. - Tiibantlet, pass. 21 Zamboana n. obe. Tjimenteng, 20 v. Sao Francisco do Sul naar Montevideo. Tomini, pass. 29 Perim n. Port Said. Trompenberg. 20 te Galveston. Utrecht. 21 v. Tegal n. Chenbon. Van Spilbergen. 20 v. Pointe Noire n. Matadi. Waterman, 19 150 m. O.t.Z. Madeira. Willem Ruys 19 220 m. NW. D.ieddah. Woensdrecht. pass. 19 Pantellari» Singapore. Westerdam, 19 470 m. W.t.Z. Valcntia. Willemstad, 19 v La Guaira n. Trinidad. Weltevreden. 22 te Tj. Priok. Wieldrecht, 20 te Napels. Zeeland (KRL), 20 v. As*ab n. Suez. Zeeland (SSM), 20 te Huil. Zuiderkruis. 20 v. Southampton n. A dam. Zijpenberg, 20 v. Einden n. Ceuta. KLEINE VAART Albergen, 20 v. Reguejada n. Terneuzen. Anna b, 19 v. Swansea n. Rouaan. Annie, 19 v. Selzaete te Gent. Arcturus, 19 rede Dieppe. Arienoldus. 19 v. Glasgouw te Swansea. Arnoudspolder, 19 v. Lissabon n. Antwerpen. Audacia. 20 v. Marans n. Birkenhead. Admiraal Courbet. 19 v Imperia te Burnana. Admiraal De Ruyter, 19 v. Rotterdam n. Duin kerken. Admiraal Nelson. 19 te Avonmouth. Binnenhaven, 19 rede Mogadon Brinda, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Boreas, 19 v. Catania n. Messina. Betty Anne S. 19 v. Viana n. Guernsey. Bill S. 22 v. Swansea te A'dam verw. Birmingham, 20 v. Rotterdam n. Kirgslynn. Casablanca. 19 v. Bordeaux n. Casablanca. Collbaven. 20 v. Port Lvautey te Duinkerken. Cornelia b I. 20 v. Norrkoping te Huil verw. Cornelia b II. 19 v. Lissabon te Safi. Cornells, pass. 19 Vlissingen n. Middlesbro. Da Ca00, 19 v. Stranrear n. Port Talbot. Deni. 20 v. Antweroen n. Brussel. D'ligentia. 20 v. T-='e of Grain te Guernsey. TV>1lard, 20 v Rotterdam n. Gothenburg. Duiveland, 20 v. Amsterdam n. d. Tyne Erebus, 19 te Lissabon. Fidueia, 20 v. Boston te Maasland. Folorrica, 21 v. Leith te Rotterdam verw. Frejo. 20 v. Hamburg n. Ipswich. Gaasterland. 20 v. Harlingen n. Goole. Gerrie S. 20 v. Antwerpen n. Glasgow. Harold 19 v. Aalesund n. Sand*':'-»-d. Hast TTT. 20 v. Amsterdam n. R-ttoi-dam.» Hast TV. 19 v. Rotterdam te LnpHoi verw. Haskerland. 20 v. Harlingen n. Leith. Helvetia, 79 v. Sunderland n. Amsterdam. Henrica b, 20 v. Dublin te Wieklow. Hondsmug,- 20 v. Newross te Swansea evrw. ER LIJKT GEEN EIND te willen komen aan de haringaanvoeren en als het nog even zo doorgaat, loopt de oude in de nieuwe teelt over zonder dat iemand het hoeft te merkenHet is echter niet veel bijzonders, dat om de Zuid in de netten komt, maar niettemin wordt het gevaarlijk haring in te vriezen en de markt reageerde daar dan Zaterdag ook kennelijk op, toen er een fikse hoeveelheid „scheermessen" in de hal belandde, die evenwel prompt ter vismeelfabriek werd veroordeeld. De schelvis wordt klaarblijkelijk een kwestie van wekelijkse traditie: zoals het twee weken geleden ging, liep het ook de afgelopen zes dagen: Maandag een beetje, Dinsdag niets en Woensdag wat slap spul (dit keer van de Herman), dat er echter inging als koek - Donderdag één boot en als de week voorbij is op Vrijdag en Zater dag de grote aanvoer met als gevolg natuur lijk een zakkende koers. Aan het eind van de week zakte de kabeljauw weg,, nadat ze zich tot en met Vrijdag door de schaarse aanvoer had weten te handhaven op een niveau, dat aanzienlijk boven de Zaterdag- koers van f 65.- per kist en f 55.- per regel heeft gelegen. Als we Engeland niet hadden gehad, was het de afgelopen week met de schol niet best verlopen. Nu zijn er redelijke prijzen gebleven en zelfs de laatste marktdag leverde voor een „beetje kwaliteit" flink geld op. Dat de kleintjes een gevoelige tuimeling maakten, heeft niemand in de hal verwonderd: zowel de kustvissers als de trawlers schijnen niettot voldoende spreiding in de aanvoer te kunnen komen om zulke verrassingen onmogelijk te maken. In het belang van beide partijen, die rond de visvelden staan - de handel bijvoorbeeld is er hevig van overtuigd, dat het lonender is bij wijze van spreken des Woensdags met 300 kisten aan de markt te verschijnen dan des Vrijdags of Zaterdags met 500. De prijzen van de vorige week hebben dat weer eens bewezen: gingen de slechte pie pers Woensdag voor f 45.- slikvingerend weg, Vrijdag haalde de mooiste braad niet meer dan f 26.-. In de tongenwereld is het nog hausse, maar dat zal wel te danken zijn aan het feit, dat er nu nog vlezige vissen te koop zijn, terwijl er straks alleen maar op graten gerekend kan worden. Zaterdagmorgen lag er 7.0'n aanvoer van 80.000 kilo, waarvan 30.000 kilo verkocht is ondanks het dicht- zitten van Frankrijk. Gezien vooral deze exportbelemmering houden de prijzen zich goed. Hoewel er alweer tamelijk veel is ingevroren en de resterende partij van Zaterdag voor de Maandagmarkt is blijven liggen. Al met al: de reizen zijn de afgelopen week middelmatig geweest, met sléchts een paar „treffers". De meeste rederijen zijn er echter niet uitgesprongen. Vrijdag en Zaterdag was het zeker mis voor de Zuidzij, mede door het slechte weer, dat de visserij in de Noord heeft dwars gezeten. De kleintjes hebben daar het eerst het loodje moeten leggen, wat uit de resultaten duidelijk naar voren is ge komen. Import. 20 v. Rotterdam te Lissabon ..verw. Joma, 20 IJmuiden verw. Lyxfia. verm. 22 v. Londen .n-. Bayonne. Leendert'b. 24 v.'Sete té Stanlow verw. Leuvehaven, 20 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Lies. 19 v. Vlissingen n. Londen. Marcella, vertr. 20 v. Duinkerken n. R'dam. Markab N, 20 te Wamemuende verw. Matthew, vertr. 20 v. Southampton n. Billingham Menikar N. 22 te Montevideo verwacht. Mies, 19 v. Caen n. Rouaan. Monica, 19 v. Biüiragham n. Londen. Marjan. 20 v. Rotterdam n. Cork. Mj-puck, 19 te Stockholm. Mary. 19 v. Vlissingen n. Antwerpen. Neeltje b. 19 v. St. Brieuc n. Sillöth. Nieuwehaven, 20 v. Rotterdam n. Kopenhagen Noord, 19 100 m. NW. Lindenaess. Nero, 19 v. Amsterdam n. Esbjerg.. Nieuland, 20 v. Rotterdam n. Grangemouth. Oosterburgh, 20 v. Oskarsbamn te Amsterdam. Peter, 19 v. Rouaan te Caen. Fheeda, 19 te Safi. Pieter Hubert, 19 te Middlessbro. Spurt, 21 v. Antwerpen te Oporto verw. Spess, 20 in Zee n. Waterford. Suze, 19 v. Antwerpen te Vlissingen. Taurus, 19 v. Rotterdam te Londen. Timor, 20 v. Rotterdam n. Wörmerveer. Tom v. d. Heide. 18 v. Rouaan n. Casablanca. Toos, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Tromp, 20 te Antwerpen. Theano, 20 v. Drogheda te IJmuiden verw. Ton, pass. 20 IJm. 21 Ar.tw. verwacht. Trito, 20 v. R'dam n. Dublin. Trompenburgh, vertr. 20 v. Kingslynn n. R'dam Urmajo, 19 te Willebroek. Vervus, 19 te Grea Yarmouth. Vfrgo, 20 v. Portsmouth te Roscoff verw. Vrouwepolder, 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Vlieland. 20 v. Rouaan te Parijs. Vrijburgh. pass. 20 Finisterre n. Duinkerken. Westerschelde. 20 v. Wexford te Belfast. Wim. 19 te Burtonport. Walcheren, 19 v. Belfast n. Preston. Wickenburgh, pass. 19 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. SLEEPVAART Ebro, 30 m. ZO. Malaga m. sleepb. Hudson, 20 v. Vlissingen n. Engelse kust. Goeree en Rode Zee, met tanker 19 80 m. NO. Finisterre. Noordholland, pass. 19 Wight n. Cardiff. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi. vertr. 22 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alhena, 1 Maart Rio ae Janeiro verwacht. Alnati 26 Antw. 1 Mrt. R'dam verw. Bloemfontein, 19 v.^Antwerpen. Binaire, 19 v. A'dam n. Georgetown. Boschfontein, verm. 18 v. Mombasa n. Suez. Boskoop, 22 Madeira 27 Plymouth of Dover verw. Cottica, verm. 17 v. Georgetown n. A'dam. Groote Beer, 23 Southampton 24 R'dam verw. Indrapoera, 1 Mrt. Belawan verw. Jagersfontein. 1 Mrt. Kaapstad verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 Mrt Aden verwacht. Maasdam, vertr. 20 v. Havana 23 N. York verw. Nieuw Amsterdam. 20 v. Cartagena te Trinidid verwacht. Noordam. 22 v. R'dam te New York verw. Oranje 24 Suez 25 Port Said verw. Oranjefontein, verm. 21 v. Durban n. A'dam. Oranjestad, 5 Mrt- La Guaira verw. Rijndam 21 Cob-h 27 Halifax verw. Sibajak, 22 Colombo 3 Mrt. Fremantle verw. Waterman, 24 v. Kaapstad te Rotterdam verw. Westerdam, 22 v. New York te R'dam verw. Willem Ruys. 25 Colombo verwacht. Willemstad, 22 Trinidad 24 Barbados verw. Zuiderkruis, 21 v. N. York te Amsterdam verw. De Britse tanker „Maxwell", die Zater dagmiddag van Amsterdam kwam om weer zee te kiezen kreeg op het Noordzeekanaal met machineschade te kampen en moest door twee slepers van Goedkoop aan de IJmuidense Kanaaldijk afgemeerd worden. Zondagavond was alles weer in orde en Maandagmorgen heeft de „Maxwell" de reis vervolgd. De sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller vertrekt morgen voor een reis met baggermateriaal naar Ierland. Ook de volgende reis gaat naar dit eiland. Het vlaggeschip van Bureau Wijsmuller, de „Noordholland" is Zondag na ^en reis van een half jaar in IJmuiden terugge keerd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3