MisterX Koop eens een pakje Een nieuw Emma-kinderhuis werd in Wijk aan Zee feestelijk geopend Elisabeth Andersen vertolkt „Jeanne of de Leeuwerik" de milde, geurige 60cts .cigaret „Openbaar onderwijs dient in het voorste gelid te staan' Nieuw stuk van Jean Anouilh onder regie van Cees Laseur Ongelukken op onbewaakte overwegen Prof. mr. P. J. Oud: Onderwijscongres van de V.V.D. Minister J. G. Suurhoff„zaak van menselijk medegevoel" Tweemaal „De honderdduizend MAANDAG 2 2 FEBRUARI 1954 Oorlogsslachtoffers in vergadering bijeen Prof. Eysvoogel UNO- adviseur in Israel Nieuw alastrim-geval in Den Haag Studenten-gebedsdag Gevaarlijke leeftijd van 15 tot 24, zegt statistiek Het symbool van het geluk in top Agenda voor Haarlem Maten en getallen Heringa Wuthrich „Het toneelspel, dat gij te zien zult krij gen, draagt niets bij ter verklaring van het mysterie van Jeanne... die werd heilig ver klaard vanwege „de uitnemendheid van haar geloofsdeugden". Men kan voor Jeanne geen verklaring vin den. Evenmin als er een verklaring is voor de kleinste bloem, die aan de slootkant groeit. Er bestaat een wonder van Jeanne, zoals er een wonder van het madeliefje bestaat, een wonder van de hemel, een wonder van de vo gels". Dit zijn enkele zinsneden uit de in leiding, die de Franse toneelschrijver Jean Anouilh heeft mee gegeven aan zijn spel „De Leeuwerik" fJeanne ou l'Alouet- te) over Jeanne d'Arc, waarvan de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur een week geleden de pre mière gaf, gebruik makend van een op vallend goed geslaag de vertaling van de Nederlandse dichter J. W. F, Werumeus Buning. Het is ondanks al lerlei verschillen, ook van opzet, onmoge lijk dat stuk los te zien van „Saint Joan" van Bernard Shaw, die probeerde het boe renmeisje van Domrémy, dat zich op in fluistering van hemelse stemmen in man nenkleren aan het hoofd stelde van het leger om Frankrijk te redden en wier leven op de brandstapel eindigde, als een „pro testantse heilige" voor te stellen. Het toe val komt de vergelijking te hulp: de Nederlandse Comedie heeft het laatstge noemde werk op het répertoire genomen en geeft er onder regie van de Engels man Douglas Scale en» met Ellen Vogel in de titelrol op Zaterdag 6 Maart a.s. de eerste voorstelling in de Amsterdamse Stadsschouwburg van, Men zal het mij daarom ten goede houden dat ik een dieper gaande beschouwing uitstel tot nader orde en dat ik betreffende het spel van Anouilh met enige voorlopige opmerkingen volsta. Anouilh baseert zich evenals Shaw op de historische processtukken maar hij gaat hoeveel hij ook overgenomen mag hebben verder in zijn persoonsbeschou wing door veel nadruk te leggen op het humanistisch karakter van haar strijdbare houding: de inquisiteur ziet in haar een „toonbeeld" van menselijke hovaardij, een gevaarlijker vijand dan de duivel. Aan deze interpretatie zullen wij binnenkort nadere aandacht kunnen wijden. Ook op het ver schil in vormgeving zal dan gewezen moe ten worden: Anouilh laat zo ongeveer de gehele levensloop van Jeanne d'Arc in korte taferelen vertonen ter illustratie van het proces, waarmee deze biografische mo menten zeer geraffineerd zijn vervlochten. Met iets van speelse ironie laat hij na de scène der terechtstelling bij wijze van apothéose als tableau vivant nog de kro ning te Reims vertonen. Dergelijke „dichterlijke" vrijheden zijn alleen mogelijk dank zij het aan de ge deeltelijk legendarische geschiedenis ont leende prestige van de titelheldin. Met opzet schreef ik het woord dichterlijk tussen aanhalingstekens want welke bezwaren men ook tegen de interpretatie van Anouilh mag aanvoeren, als onmiskenbare verdien ste staat daar de poëtische fantasie tegen over. Deze kwaliteit heeft de schrijver ook in zijn hoofdpersoon belichaamd: zowel haar angst als haar moed worden door haar verbeeldingskracht bepaald. Ik geloof, dat het vooral op grond hiervan is geweest, dat Elisabeth Andersen erin kon slagen een rol met zoveel schakeringen als die van Jeanne d'Arc tot een triomfantelijk geheel te maken. Een bijzonder mooie prestatie van haar, die mede dank zij de soepele beheersing van haar veelzijdige techniek hard op weg is één van onze beste actrices te worden. Behalve op verwantschap (in de behan deling van het thema) met Shaw, zou nog gewezen kunnen worden op invloeden van de Engelse toneeldichter Christopher Fry, ware het niet dat Anouilh toch het dichtst zichzelf getrouw is gebleven: men kan zich niet aan een vergelijking met zijn meester werk „Antigone" onttrekken. Ook hier een neutraal décor (heel mooi door Wim Ves- seur gerealiseerd, met fraai daarin kleu rende costuums) dat de mogelijkheid bood tot een moderne interpretatie van wat zich als een mythe, hoe ook gecanoniseerd, aan ons voordoet. Het is jammer, dat hij zich hierbij teveel theoretische, scholastieke afdwalingen veroorloofde, waardoor de voorstelling, althans de Nederlandse, soms wat afmattend werkt. Maar gelukkig stijgt steeds weer „het jubelend gezang van een dwaze vogel boven de akkers van Frank rijk" op om ons met dit werk te verzoenen. Van de vele medespelenden moet na Van links naar rechts ziet men op deze foto Gerard de Groot, Gerard Hertkamp en Elisabeth Andersen in een scène uit ,J)e Leeuwerik" van Jean Anouilh. Elisabeth Andersen in de eerste plaats Luc Lutz als de weifelende, listige, later par mantige Charles worden genoemd. Wat egaal, maar tenslotte toch treffend is de bisschop Cauchon van Jan Retèl, zeer goed de felle openbare aanklager van Gerard Hartkamp, waarbij opgemerkt mag worden dat Anouilh er zich evenals Shaw voor gehoed heeft de rechters als schurken voor te stellen. Dick van Veen, zijn toorn soms uitvierend in bittere onverstaanbaarheid, overtrad als de inquisiteur deze regel van het spel, dat hij daardoor gevaarlijk remde. Tot de uitblinkers in deze indruk wekkende opvoering behoren verder stellig Johan Valk als de domme, ingebeelde, boerse Beaudricourt en de jeugdige Coen Flink ais La Hire, maar op de individuele prestaties kom ik eveneens nog terug. DAVID KONING. In de Zaterdag in restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden jaarvergadering van de afdeling Noordholland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers zijn de jaarverslagen goedgekeurd en tot leden van het bestuur zijn gekozen me vrouw S. Koster-Piers te Alkmaar en de heer P. J. Hoogeveen te Beverwijk. Behan deld werd de agenda van de jaarvergade ring van de bond, die op 3 April in Utrecht gehouden wordt. De afdeling heeft enkele jaren geleden besloten een oorkonde uit te reiken aan verenigingen of personen die zich voor de leden verdienstelijk hebben gemaakt. Op deze vergadering zijn enkele oorkondes uitgereikt door de voorzitter, de heer D. van der Kroef uit Beverwijk en wel aan de heer D.'van den Heuvel, pensioendes- kundige van de bond, aan mevrouw W. F. Ramler-Minneboo uit Den Helder, die so ciaal werk voor de leden in het Noorden van de provincie verricht, aan de heer B. Koorn uit Haarlem, die een verdienstelijk lid van de afdeling Haarlem is en o.a. een groot aantal donateurs verworven heeft en aan de toneelgroep De Nicolientjes uit Den Helder, die verscheidene malen voor de leden is opgetreden. De heer H. Eijsten, secretaris van de af deling Amsterdam van de Nederlandse Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis, bood de afdeling Noord holland een geschenk in enveloppe aan. Vertoond werden een film over de revali datie van de invalide in het bedrijf en „Schot is te boord". Vervolgens heeft de heer Van den Heu vel een uiteenzetting gegeven over de nieuwe pensioenwet en over hetgeen in het afgelopen jaar ten gunste van de leden is bereikt. Daarbij deed hij mededelingen over de diverse groepen oud-militairen. De UNO heeft drie deskundigen aange wezen om generaal Bennike, hoofd van de militaire groep der UNO in Israel, van ad vies te dienen. Dit advies heeft betrekking op het gra ven van een kanaal in de gedemilitariseer de zóne tussen Israel en Syrië. Een van de drie deskundigen is een Nederlander, nkmeüjk prof. ir. W. F. Eys voogel. Deze zal vermoedelijk reeds de volgende week naar het Nabije Oosten ver trekken. De andere deskundigen komen uit Ame rika en India. Thans nog 18 patiënten Het aantal alas^rimpatiënten in Den Haag is sedert Vrijdag met een vermeerderd, waardoor het totale aantal thans 18 be draagt. Deze nieuwe patiënt was met het oog op een andere ziekte reeds in een der ziekenhuizen opgenomen. Thans zijn nog vier personen in observatie. In Amsterdam zijn Zondag talrijke christenstudenten in een gebedsdienst bij een geweest, tegelijkertijd met mede studenten in vele landen op het Noordelijk halfrond, ter gelegenheid van de wereld gebedsdag voor studenten, die jaarlijks wordt uitgeschreven door de wereldfede ratie van Christen-studenten. De organisatie voor Nederland was dit jaar in handen van de Nederlands Christe lijke Studenten Vereniging (NCSV) en de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond (VCSB) in samenwerking met de „Perki", de organisatie van Indonesische christen studenten in Nederland. Zondagmorgen hebben alle studenten een kerkdienst bijgewoond in de Westerkerk te Amsterdam, waarin de Amsterdamse stu dentenpredikant ds. J. M. van Veen voor ging. Op uitnodiging van burgemeester en wethouders van de hoofdstad hebben de deelnemers daarna een rondvaart door de havens en grachten gemaakt. In het Hervormd Lyceum hebben stu denten Zondagmiddag het lekenspel „De Sleutel", geschreven door ds. Jan Wit uit Nijmegen, opgevoerd. Tenslotte heeft men zich verenigd in de nieuwe Remonstrantse kerk voor het gebedsuur. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. D'Ailly en vele hoogleraren uit het gehele land hebben deze dienst bijgewoond. V erkeersslachtoffers ADVERTENTIE Uit een verslag van een studie van de Wereldgezondheidsorganisatie naar het aan tal sterfgevallen in vijftien landen blijkt, dat in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar meer personen door het verkeer omkomen dan door enige andere oorzaak. Het percentage is het hoogst in Nieuw- Zeeland, waar 43,2 procent van de sterfge vallen van mannelijke personen in de ge noemde leeftijdsgroep te wijten is aan ver keersongevallen. In Nederland bedraagt het percentage voor dezelfde categorie 19,7, in de Verenigde Staten 34,1 en Engeland en Wales 27,7. In deze leeftijdsgroep staat het aantal mannelijke tot het aantal vrouwe lijke slachtoffers als vijf tot één. Ook blijkt uit het verslag, dat gemiddeld van elke honderd mannelijke slachtoffers van 't verkeer er zeventig door ongelukken met auto's worden gemaakt. Voor vrouwen bedraagt dit getal 77. Voor mannen is dit cijfer het hoogst in Australië, 81,1 en voor j vrouwen in de Verenigde Staten. 90.4. De slachtoffers van ongelukken met i auto's zijn voornamelijk voetgangers en wielrijders. Een vergelijking van het aantal sterfge vallen door het verkeer met dat door tuber culose leert, dat in een aantal landen deze cijfers even hoog liggen, aldus het verslag. Ook toonde het onderzoek aan, dat bij het verkeer op oudere leeftijd het aantal sterf gevallen toeneemt. In bijna alle landen waar het onderzoek v.»erd verricht komen naar verhouding meer motorrijders in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar om, dan in welke andere leeftijds groep ook. Zaterdagmiddag is op een onbewaakte overweg te Warfum een melkauto aange reden door een Dieseltrein. De auto werd bestuurd door de heer K. A. D. uit Usk- werd. Naast hem zat een achtjarig buur jongetje. De auto werd enige tientallen meters meegesleurd. Beide inzittenden werden vrij ernstig ge wond en zijn naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. In 1950 overkwam de heer D. op dezelfde plaats een dergelijk ongeval. Zondagmorgen is op de onbewaakte overweg bij Rilland-Bath een personen auto aangereden door de sneltrein Bergen op Zoom-Vlissingen. In de auto zat het echtpaar Goense uit Damespolder, dat na kerkbezoek op weg was naar huis. De heer Goense had gestopt voor de overweg en was uit de auto gestapt om zich ervan te overtuigen dat er geen trein naderde. Er hing echter een zeer dikke mist, die alle uitzicht belemmerde.. Toen hij de overweg passeerde werd zijn auto aan de achterzijde door de sneltrein aan gereden. De heer Goense kwam met de schrik vrij, zijn vrouw brak een arm. Zij is naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. Door snel ingrijpen heeft de Haagse brandweer een ernstige brand in de bin nenstad kunnen voorkomen. Omstreeks tien uur 's avonds merkten voorbijgangers rook en vuurontwikkeling in het beton-skelet van een grote nieuwbouw voor een modemaga zijn en een levensverzekeringsmaatschappij aan de Grote Marktstraat. Onmiddellijk werd met groot materieel uitrukt. Door snel ingrijpen kon men uitbreiding van deze brand, die vermoedelijk al anderhalve dag heeft liggen smeulen, kunnen voorkomen. Binnen twintig minuten was men het vuur meester. „Van het openbaar onderwijs ben ik een groot voorstander, omdat het in het alge meen zo is opgezet, dat het gevolgd kan worden door kinderen van de meest ver schillende richtingen. Op die wijze kan het openbaar onderwijs bijdragen tot bevor dering van het saamhorigheidsgevoel van ons volk. Het openbaar onderwijs ver vreemdt niemand van de godsdienstige overtuiging van het gezin en daarom zou een algemene volksschool een zegen zijn. Zonder iets tekort te doen aan de rechten van het bijzonder onderwijs dienen wij in elk geval waakzaam te zijn voor het open baar onderwijs, dat door de Grondwet pri mair wordt gesteld en dat in het allereerste „Het was zuivere bewogenheid met het lot der kinderen, die een groep mensen stimu leerde tot de oprichting van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies", zei Zaterdagmiddag de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. In zijn rede, die hij ter gelegenheid van de opening van het verbouwde Emma Kinderhuis te Wijk aan Zee hield, ging de minister in op dit medegevoel, dat ontstaan was, doordat in het begin van deze eeuw een snelle opbloei van sociaal verantwoordelijkheidsgevoel te zien was, op allerlei gebied, voor welk geval de groep van zwakke kinderen vooralsnog echter niet voldoende in aan merking leek te komen. In plaats van deze sociale verantwoordelijkheid trad hier dus de menselijke bewogenheid op de voorgrond, waarbij later de maatschappelijke toe standen, waarin deze kinderen verkeerden nauwkeuriger werden onderzocht en zo mogelijk verbeterd. Het Centraal Genootschap had bij haar werkzaamheden grote waardering bij de regering getroffen, hetgeen bleek uit de subsidie die haar werd toegekend (waarvan de minister hoopte, dat deze in de nabije toekomst nog weer zou worden verhoogd). MAANDAG 22 FEBRUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap: bijeenkomst van „De grotere We reld', 8 uur. Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneelgroep Theater, 8 uur. Minerva: „Ho tel Berlijn", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greatest show en earth", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Muizen en mensen", Rotterdams Toneel, 8 uur. Remonstrantse Kerk: „Droom der gevangenen", 8 uur. Lido: „A- C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft2 en 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft.. 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schat tige vrouwtjes", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 915 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 2.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het stemde de heer Suurhoff tot grote vreugde, dat er zoveel gedaan was. ondanks de ravage die de oorlog in de kindertehui zen heeft teweeg gebracht. Hij besefte ten volle de enorme financiële prestaties, die hoofdzakelijk verricht zijn door de plaatse lijke afdelingen (600 in totaal). Hem was bekend, dat er gemeenten waren, waarin elke inwoner contribuant van het Genoot schap was (Amsterdam beslist niet, zei de minister er laconiek bij!) De omschakeling van het oude A-her stellingsoord in Wijk aan Zee op dit nieuwe B-huis noemde hü een grote voor uitgang en hü hoopte, dat de resultaten van de verpleging in het Emma Kinderhuis zouden groeien, medewerkend aan 's lands belang. Na deze woorden verklaarde de minis ter het kinderhuis officieel voor geopend. Hoefijzer De talrijke aanwezigen, waaronder vele autoriteiten en vooraanstaande personen op het gebied der geneeskunde, stonden daarna op, om buiten de groen-witte vlag met het hoefijzer in top te zien hijsen. De voorzitter van het Centraal Genoot schap, dr. W. J. Lojenga memoreerde de opbouw sinds het moment dat er niets anders stond dan een troosteloze ruïne. Hij dankte de constructeur, ir. Keesman, de aannemers en onder- aannemers en bracht hulde aan allen die hebben meegewerkt om het gebouw binnen één jaar na de eerste steenlegging op te leveren, omdat het type kindehuis was gewijzigd van A in B., waarbij de kinderen nu ook voor langere tijd (3-6 maanden) in het tehuis kunnen worden opgenomen, bleek het noodzakelijk er een openluchtschool aan te verbinden, die Zaterdag eveneens officieel is geopend. Als hoofdbestuurslid van het Centraal Genootschap sprak hierover de heer J. J. Feringa, die de geschiedenis van de open- luchtscholen in de herinnering opriep. Reeds in 1938 werden er plannen gekoes terd om een officiële school aan het Ge nootschap te verbinden en in 1941 of 1942 zou er zo'n school aan de inrichting te Nunspeet worden geopend, hetgeen echter door de bezetters werd verbodenuit angst voor het opvoeden van Joodse kin deren. Na de oorlog werden deze plannen ten uitvoer gelegd en op 1 September 1947 kwam de eerste school in Nunspeet in ge bruik. Zaterdag 20 Februari 1954 is de nieuwe tweede school geopend, die de naam „Dr. Schuckink-Kool School" zal dragen, maar de oud-voorzitter, thans ere voorzitter van het Centraal-Genootschap, de bijna 90-jarige dr. A. Schuckink-Kool. De heer Feringa roemde de grote onbaat zuchtigheid en de vitaliteit van dr. Schuckink-Kool en hij hoopte, dat de heer P. Woudt en mejuffrouw T. v. d. Berg, die als leerkrachten aan de school zijn ver- I bonden, deze eigenschappen zouden over- nemen en dit zouden aanvullen met ijver j en toewijding. De school zou dan in haar volle breedte, maar vooral volle diepte aan haar doel beantwoorden. Kindertoneel In de overvolle eetzaal werd toen een stukje kindertoneel opgevoerd door een vijftiental kinderen, dat ieders hart stal door j zijn eenvoud, reinheid en goede voordracht. „Hoe prins Mario leerde lezen" was inge studeerd en werd uitgevoerd onder leiding van „zuster Houtsma", die hiermede veeJ eer inlegde. Dr. Lojenga leidde hierop Dr. Schuckink- Kool in, die het tweehonderdduizendste en tweehonderdduizend en eerste kind in het zonnetje zette. Van 1905 af duurde het dertig jaar voor de eerste 100.000 vol waren en in achttien jaar tUds werden de volgende 100.000 kinderen „afgeleverd". Dr. Schuckink-Kool hield daarop in een geestige speech de aandacht der jongens en meisjes gevangen, door hen duidelijk te Na de openingsplechtigheid bood de ere voorzitter van het Genootschap, dr. A. Schuckink-Kool namens het Centraal Ge nootschap aan Arie van Doorn uit Utrecht, het tweehonderdduizendste kind, dat op genomen werd in de tehuizen van het Centraal Genootschap sinds de oprichting in 1905, een zilveren lepel en vork aan. Bij zijn rondgang, die ruim een uur duurde, door het geopende Emma-Kin- derhuis, kon minister Suurhoff de ver leiding niet weerstaan om ook eens onder de „meetlat" te gaan staan. Zijn vrouw en dochter moesten eveneens dit nuttige instrument proberen, waarmee bewezen werd, dat beslist niet alleen „kleine mensen" gemeten worden. Toen dr. Schuckink-Kool als afgevaar digde van het Centraal Genootschap bij de jubilerende „Jan van Zutphen" op visite was, zei hij tegen de jubilaris: „Ome Jan, wij leveren binnenkort ons 200.000ste kind af aan de maatschappij, lis we maar voor 1 procent succes heb ben, hebben we jou 2000 tbc-patiënten bespaard". Ome Jan antwoordde hier op: „Ga zo door m'n jongen!" (Ze zijn ongeveer even oud, dr. Schuckink-Kool zn Jan van Zutphen!). Minister Suurhoff kon het goed vinden met de kinderen van het Emmakinderhuis maken, hoeveel 200.000 eigenlijk is: ach ter elkaar geplaatst met een tussenruimte van 40 cm zouden deze herstelde patiëntjes een rij vormen van Wijk aan Zee tot Amersfoort. Spreker wenste de aanwezige kinderen toe, dat zij gezond en sterk moch ten worden en dat iedereen zich daarover verheugde, inclusief de aanwezige burge meester van Beverwijk, mr. H. J. J. Schol- tens, omdat zijn gemeente al wéér gezon der werd. Dr. Schuckink-Kool stelde het zeer op prijs, dat zijn naam aan de school gegeven werd en hij vertrouwde, dat zo wel de school als het tehuis zelf, zou voort gaan op de ingeslagen wegen. Feestvarkentje Het 200.000ste kind, Arie van Doorn uit Utrecht, wiens ouders ook aanwezig wa ren, werd daarop tot „feestvarken" ver klaard en ontving als aandenken aan deze gedenkwaardige dag een zilveren couvert. Een zelfde cadeau kreeg het 200.001ste kind, Grada Schreuders uit Haarlem, als symbool van de voortzetting van het werk. „Mijn taak is hiermee afgelopen, het ge nootschap gaat echter door", sprak hierna de oudste dokter met bewogen stem: „Dr. Lojenga valt de eer te beurt de taak op te vatten en in misschien 12 jaar al de vol gende 100.000 af te leveren". De oudste dokter met de feestelijk ver sierde kinderen werden daarop vereeuwigd en zongen alle aanwezigen het „Feestlied", waarin de opbouw, het herstel en het doel van het Emma Kinderhuis werden bezon gen. Burgemeesterlijke trots De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens sprak toen namens het gemeentebestuur zijn warme sympathie met het Kinderhuis uit. In alle mogelijke opzichten was de samenwerking prima te noemen, hetgeen wel bleek uit de gehou den voetbalwedstrijd van het gemeente bestuur, waarvan de opbrengst bestemd v. erd voor het Emma-huis. Spreker hoopte, dat dr. Schuckink-Kool, oud Beverwijker, nog vele jaren het succes van „zijn" school zou mogen zien. Hijzelf was trots op de inrichting en op de school, en het gemeen tebestuur zal al het mogelijke doen om de communicatie weg BeverwijkWijk aan zee, inclusief de Relweg, grondig te verbe teren. Zo gauw de vorst-periode voorbij gelid moet worden geplaatst". Dat zei prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der V.V.D., op het tweedaags onderwijs congres der Vereniging van Staten- en Raadsleden der V.V.D., dat in Den Haag gehouden is. Bij de opening van het congres herdacht de voorzitter, de heer J. Dèttmeijer, het dezer dagen plotseling op 38-jarige leef tijd overleden lid van het hoofdbestuur der V.V.D. en lid van de Provinciale Sta ten van Zuidholland jhr. mr. W. L. Schorer. De voorzitster van de commissie uit de vereniging, welke over het onderwijs een rapport had uitgebracht, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi uit Haarlem, betoogde, dat gezorgd moet wor den voor een sluitend onderwijssysteem: van de kleuterschool af tot de universiteit moeten er geen wijkende wegen zijn. Voor het nijverheids- en middelbaar technisch onderwijs dient men te komen tot regio nale scholen met gemeenschappelijke technische installaties en bijzondere afde lingen. Ook besprak zij de opvoeding van het meisje voor het huwelijk na de leer plichtige leeftijd, waarvoor zij een afge ronde cursus, welke weinig theorie geeft, nodig achtte. De heer J. Machielsen, rijksinspec teur van het Lager Onderwijs te Leiden, behandeld als voorzitter van een sub commissie het lager en voortgezet lager onderwijs. Wat het vakonderwijs betreft was hij van oordeel, dat dit met uit zondering van het gymnastiekonderwijs zoveel mogelijk gegeven moet worden door de leerkrachten zelf. Het geven van ver- keersonderwijs dient verplicht te worden gesteld en zai ook op de kweekscholen als vak moeten worden ingevoerd. Ten aan zien van de vernieuwing van het onder wijs zei de heer Machielsen, dat gewaakt moet worden tegen verstarring en sleur „maar dat moet niet alleen gedaan worden omdat wij zo graag vernieuwen". Bij de gedachtenwisseling betoogde me vrouw A. F o r t a n ie r- D e W i t uit Bloe- mendaal dat renteloze voorschotten bij het onderwijs uit den boze zijn. In het belang van het gehele volk moeten ook kinderen uit eenvoudige kringen gelegenheid heb ben, naar boven te komen zonder later ge bukt te gaan onder schulden, die te hunnen behoeve in hun jeugd gemaakt zijn voor het onderwijs. Zij bepleitte daarom het verlenen van studiebeurzen. Mevrouw E. van den Bosch - De J o n g h behandelde het kleuteronderwijs, waarvoor de gemeenten aanspraak menen te mogen maken op een grote tegemoetko ming van het rijk in de onkosten. Zij be pleitte een wettelijke financiële regeling tussen het rijk en de gemeenten. Ook moet er een bepaling komen, dat onbevoegden uit het kleuteronderwijs worden geweerd. Er dient te worden voorgeschreven, dat elke leidster van een kleuterschool in het bezit is van een door het rijk erkende acte, waarvan de minimum eisen wettelijk zijn vastgelegd. Deze volledig bevoegde leid sters moeten in salaris gelijkgesteld wor den met de onderwijzeressen bij het Lager Onderwijs. Mevrouw Van den Bosch zou het kleu teronderwijs niet verplicht willen stellen. Zolang het kleuteronderwijs nog niet wettelijk is voorgeschreven moet ervoor gezorgd worden, dat naast iedere openbare lagere school een openbare kleuterschool aanwezig is. Mr. L. R. J. ridder van Rappard behan delde de beheersvorm van de openbare school, ir. J. D. M. Bardet hield een inlei ding over het lager en middelbaar tech nisch onderwijs, mej. J. E. Redeke over het huishoudonderwijs en ir. J. R. te Velde over het land- en tuinbouwonderwijs. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES was, beloofden grote stapels stenen reeds de uitvoering van deze plannen. Een der aannemers sprak daarna nog enkele woorden van dank en waardering en toen kregen de aanwezigen de gelegen heid het prachtig ingerichte gebouw te be kijken. Behalve de 2 meisjes-zalen, 3 jongens zalen en 2 leslokalen zijn er een observatie kamer, een speelzaal en een eetzaal (met piano) in ondergebracht, die allen de be wondering van de bezoekers oogstten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7