Vara vierde in Velsen haar vijfentwintigjarig feest Grieks mijnslachtoffer behouden door naar hoofdstad Agenda voor Velsen De Velserkom leverde de grootste moeilijkheden op AUTO- OF MOTORRIJLES? Pioniers van de R.K. vakorganisatie gehuldigd Havenberichten J. P. Oosterman nam afscheid als Hoogoven-employé Visserij-varia Feestavond van T.V.S. Gemeente koopt oude loodsensociëteit MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 6 MISTVERLICHTING LANGS KANAAL Geslaagd cabaret in „De Weijman" „Krijt op Tijd" krijtte op tijd Verkoop van grond NAAR GROTER SAMENWERKING Stroom van gelukwensen voor jarige afdeling AREND RE IJM het adres DEM en ZVV speelden in Beverwijk gelijk: 3-3 „De Stagboom" in het Joseph-huis Na 32 jaar: welverdiende rust Snelheids-damstrijd onder auspiciën van DGIJ Bloembollencultuur jubileert Jan van Dommelen geeft drie uitvoeringen Amusementsavond van V eteranen-Legioen Voor lagere koopsom SCHEEPSKATER OOK ONGEDEERD Langs het Noordzeekanaal bestaat al vele jaren een verlichting, die bij duisternis en slecht zicht de boorden van het vaar water markeert. Al geruime tijd is men zoals vü al eerder uitvoerig meldden bezig de gloei lampen die tot nu toe werden gebruikt te vervangen door natriumverlichting. Hier door zal de bebakening nog meer geperfec- tionneerd worden. Er bleven nog enkele moeilijke punten over. Dit zijn de spoorbruggen bij Velgen en de Hembrug. De eerste zal, zoals be kend, in 1958 verdwijnen, wanneer de tun nel daar gereed is. Het komt waarschijn lijk voor, dat bij de bouw van een tunnel bij de Hembrug ook deze brug zal ver dwijnen. Voor het echter zo ver is, moes ten hier voorzieningen worden getroffen. Men moet in staat zijn op 300500 m. afstand reeds te zien of de brug geopend is. Het ligt nu dus in de bedoeling op de rustpijlers van de bruggen „loud-hailers" aan te brengen, zodat men van de brug af door het doen van mondelinge mededelin gen kan waarschuwen dat de brug open staat of open zal gaan. Tevens worden op de rustuijlers mistlampen aangebracht die een gerichte bundel sterk licht geven. Ook ae Velserkom (de brede watervlak te tussen de sluizen en de Velserbrug) was een moeilijk punt. Hier is een schip verder van de wal af dan ergens anders op het kanaal, zodat er minder geleiding" is. Dus kwam het dikwijls voor, dat boten die op radar binnen kwamen wel in de sluizen konden komen, doch enige moeite hadden met het oversteken van de Velserkom. Op de remstoelen aan de N.Z.-binnentoè- gang tot de NoorderslUis en op het binnen- en buitenfront van deze sluis zijn al ge richte mistlampen geplaatst. Een serie hiervan is speciaal voor het scheepvaart verkeer van de Noordersluis naar de Vel serbrug. De lichtbundels van de lampen van deze serie schijnen in Westwaartse richting. Van de andere serie schijnen de Het was Zaterdagavond groot feest in ..de Weijman", waar de Turnvereniging Santpoort haar jaarlijkse avond hield. Een avond, waar de stemming al inzat, toen de voorzitter, de heer C. F. van Zutphen, tijdens de openingsspeech abusievelijk in het donker gezet werd, doch rustig door ging met zijn opwekking aan de leden om de komende vergadering met evenveel enthousiasme te bezoeken als deze feest avond. Tempo. Vrolijkheid en Sensatie, dat was het T.V.S.-motto van deze avond en de vele aanwezigen werden hierin niet teleurge steld. Het met zorg voorbereide program ma, dat met uitzondering van de cow- boy-muziek, welke door de Haarlemse John en zijn Desperado's werd verzorgd, geheel door eigen krachten werd gebracht, was afwisselend en vol komische noten- De dubbelconférence, goed geschreven door de all-round voorzitter, gaf Wim Gardien en Frans Dortrnundt alle gelegen heid hun kunnen te tonen. De „slome Wim" kreeg dra de lachers op zijn hand; als vertegenwoordiger van de sterke arm las Dortrnundt zijn verbalen met barse stem. Klaas van Vuren en Dick Velding kwamen als de Dikla's de aandacht vragen voor hun bananenkoopman en lieten later de zaal de T.V.S.-canon zingen, die in Spaarndam hoorbaar moet zijn geweest. Frans Dortrnundt kwam met een succes nummer van Dolf Brouwer, rrr, rrr, rrr, daar kom ik op mijn brommertje, wat een welverdiend applaus ontlokte. Maar het waren niet alleen de heren, die deze avond tot een succes maakten. Ook de dames verzorgden haar deel op uitmunten de wijze. Zonder anderen te kort te doen mag het optreden van Coby van Wijngaar den en Aagt Dortrnundt niet onvermeld blijven. Het optreden van John's Despera do's kwam door het rumoer in de zaal niet tot zijn recht. Begeleid door de pianist van de avond, de heer Dolf Brouwer, danste een zestal T.V.S.-dames in fel gekleurde Biedermeyer toiletten vol gratie en charme. Voorzitter van Zutphen had nog een aar dige test bedacht en kreeg daarvoor ook zijn beloning. Na de pauze kwamen alle medewerkers nogmaals voor het voetlicht. Aan het eind kwam ook Joop Vogel op in een goede ver tolking van Watson uit Sherlock Holmes. Een aardige sketch, die vlot gebracht werd met Piet Kranenburg. Zo mogelijk was dit deel van het programma nog geslaagder dan dat vóór de pauze. Bij de finale kwam aan het applaus bijna geen eind; een wel verdiende hulde voor alle medespelenden. Dolf Brouwer en zijn band verzorgden daarna de dansmuziek tot twee uur 's nachts. R. In de derde ronde van de wedstrijd tus sen de Santpoortse biljartvereniging „Krijt o$ Tijd" en „Flora" uit IJmuiden-Oost be haalden de Santpoorters een 10-0 overwin ning door alle partijen te winnen. Hierdoor zal de beslissingswedstrijd, welke a.s. Donderdag in IJmuiden wordt gespeeld, een zeer spannende worden. MAANDAG 22 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het huis der verloren vrouwen". Nulsbibliotheek, 1921.30 uur: Heide- straat.1, VELSEN-NOORD: Vrouwenbond P.v.d.A, 20 uur: Gem. Ontspanningslokaal Vam Diepenstraat, lezing. VELSEN: Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester van Velsen; 1517 uur, spreek uur wethouder van onderwijs. DINSDAG 23 FEBRUARI IJMUIDEN Oud Kath. Toneelver. „De Plankeniers", 20 uur, toneeluitvoering, Thalia. Vara, afd. IJmuiden, 20 uur, Rex, feestavond 25-jarig bestaan. Ontspanningscomm. Ouden van Dagen, 20 uur. Patronaatsgebouw, toneelvoor stelling mjn.v. WIJ en IJmuidens bundels in Oostelijke richting en geven ge leiding voor het verkeer van de brug naar de Noordersluis. De lichtsterkte van de bundels is, in het hart gemeten, 190.000 kaars. Als de mist niet dicht is zouden deze sterke bundels kunnen verblinden. Het is echter mogelijk gemaakt, dat in dit geval de lampen op ge ringere sterkte branden. De heer L. P. Beentjes te Velsen-Noord heeft de gemeente Velsen verzocht, aan hem te verkopen, ten behoeve van de bouw van twee dubbele woningen, een terrein ter oppervlakte van ongeveer 1785 m2 tus sen de Wijnoldy Daniëlslaan en de Jagt- lustlaan te Santpoort. Tegen inwilliging van het verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De prijs voor de grond is vastge steld op f 11 per m2. OUDERAVOND VAN TUYLL- KLEUTERSCHOOL De Van Tuyll-kleuterschool te IJmuiden- West houdt vanavond een ouderavond in de school. De uitgebreide belangstelling van de zijde van Velsens gemeentebestuur, en vele verenigingen en organisaties bij de receptie ter gc'egenheid van het zilveren feest van de afdeling IJmuiden van de V.A.R.A., die Zaterdagmiddag in het Cultureel Centrum werd gehouden, getuigde van de sympathie, welke deze afdeling zich in de loop der jaren in IJmuiden heeft verworven. De voorzitter, de heer G. Boersma, liet een aantal hoogtepunten uit het radio- bestel de revue passeren. De jongeren, zeide hij, denken dat de radio bij deze tijd be hoort, maar zij verliezen uit het oog dat de huidige situatie veel strijd heeft gekost. Toen de omroepvereniging V.A.R.A. werd opgéricht, zullen weinigen zich gerealiseerd hebben, dat zij tot een zo grote organisatie zou uitgroeien. De strijd vond zijn bekro ning in 1930 in het zendtijdenbesluit. Na de oorlog werd de samenwerking tussen de verschillende omroeporganisaties beter. In het nieuwe wetsontwerp inzake de zend tijden, zag spreker zowel een eventuele continuering van de bereikte resultaten, als gevaren. Het doel van de Velsense afdeling is al tijd geweest het werk van de grote lande lijke organisatie te steunen. In samenwer king met de Velser Gemeenschap zag spre ker het middel om te komen tot een grotere cultuurgemeenschap in de gemeente even als „Alcura". Ook met het Instituut voor Arbeidi. ^ontwikkeling is nauw samenge werkt, hetgeen tot enkele goede culturele avonden heeft geleid. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Visser, bracht als eerste in de rij der felicitanten de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Hoewel er geen direct contact met de afdeling bestaat, omdat zij immers deel uit maakt van een grote, landelijke organisatie, erkent het gemeentebestuur de verdiensten, die zij op cultureel gebied voor de werken de klasse terdege heeft, zeide hij. Dat de organisatie reden van bestaan heeft, blijkt uit het feit dat de leden offers weten te brengen. Tot slot sprak wethouder Visser de hoop uit dat de afdeling nog veel goed werk zal doen voor de grote groep die zij pakt, waarna hij de voorzitter als geschenk van het gemeentebestuur een bloemenmand aanboord. Namens de V. G. Dr. H. Voorzangen vertolkte de vriend- schapsgevoeiens van de Velser Gemeen schap. Deze organisatie, die tot doel stelt de burgerzin te versterken en iedere groe pering op sociaal gebied poogt te verster ken, zou hier volgens spreker niet in slagen zonder steun van de jubilerende afdeling, wier voorzitter door de spreker hogelijk werd gewaardeerd. Woordvoerder van het hoofdbestuur der V.A.R.A. was de heer W. Rengeling. Zoals thans weinig mensen gevoel hebben voor de stormachtige ontwikkeling der televisie, zo waren er vroeger weinigen die het be- ADVERTENTIE Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel. 6200 Hagelingerweg 134 - Santpoort Tel. 8930 Voor het eerst sinds zes weken is er in Beverwijk gevoetbald. Het was een vriend schappelijke wedstrijd tussen D.E.M. en Z.V.V. Een honderdtal D.E.M.-leden hebben Za terdagmiddag het veld sneeuwvrij ge maakt. Maar toen er des Zondagsmiddags gevoetbald zou worden, was de grond zo week, dat spelen niet ging. Men besloot toen maar om op het be sneeuwde bij veld te spelen. Dit gebeurde met een plastic bal. Z.V.V. gaf voor rust het tempo aan. De Zaankanters doelpuntten reeds na tien minuten spelen door de linksbuiten. T. de Boer kon spoedig gelijk maken toen hij een bal die van de lat afsprong inschoot. Maar nog voor rust was het één-drie voor Z.V.V. Na rust nam de thuisclub het initiatief over en Porivano en A. Zonneveld brach ten de partijen op gelijke voet. Nu de instuif „R.K. Jong Kennemerland" de beschikking heeft over het St. Joseph- huis aan de Banjaertstraat en dus een werkprogramma kon maken, kunnen er nu ook goede culturele avonden worden ge houden, zoals dit Zaterdag gebeurde met de vertoning van de film „De Slagboom". Er werd voor de aanwezigen een volledig programma gedraaid. Het was al laat voor dat de hoofdfilm „De Slagboom" kon beginnen. Dit product van de regisseur Luigi Zampa herinnerde aan de in Augustus 1947 voltrokken grens scheiding in Triëst tussen Joegoslavië en Italië. In dit grensgebied werd de demar catielijn dwars door een dorp getrokken, waardoor ook de marktplaats en het kerk hof in tweeën weden gesplitst - maar nog meer het leven van de bewoners. Er moest daar gekozen worden tussen de christelijke staat Italië en de communistische ideologie aan de andere kant van de grens. lang van de ra'dio zagen, meende hij. Televisie zowel als radio geven geen aanleiding tot rpassaficatie, noch tot het ontnemen van persoonlijk initiatief, maar ze hebben naar zijn mening daarentegen zeer veel gedaan op cultureel gebied. Hij noemde het bestaan van omroepver enigingen van veel belang, hoewel hier ge vaar van isolement bestaat: „Wij moeten zoveel mogelijk trachten met andere om roepverenigingen samen te werken". Tot slot zeide de heer Rengeling, dat men bij het hoofdbestuur zeer tevreden is over de IJmuidense afdeling, waarna hij de heer Boersma een fraaie voorzittershamer over handigde. De heer v. Os v. d. Abeelen sprak namens de P.v.d.A. woorden van waardering. Wij zijn in vele opzichten één, waar wij beiden het ideaal van de arbeidersklasse zien. De bestuurdersbónd IJmuiden was ver tegenwoordigd door de heer J. H. Wijnberg. Beide organisaties zijn dynamisch en ge nieten het vertrouwen van de bevolking. Wij hebben bewondering voor de propa ganda die de V.A.R.A. via de radio brengt, zeide hij. Na de heer W. Nieland, namens het districtsbestuur, en de heer Kloos van de In aansluiting op de vorige week ge houden huldiging van leden van de Ned. Katholieke Bond van werknemers in de industriële bedrijven „St. Willibrordus" werd Zondagavond in het Joseph-huis aan de Banjaartstraat opnieuw een aantal leden van de afdeling Velsen gehuldigd wegens hun 25-jarig of langer lidmaatschap. De afdelingsvoorzitter, de heer L. Hart veld, sprak over de vorige week gehouden huldiging als van een „mislukking", omdat er toen zelfs 4ü-jarige jubilarissen ontbra ken. Hoewel ook nu de zaal niet vol was, was het aantal bezoekers iets groter. De voorzitter zocht dit in de verminderde activiteit van de leden nu de vakorgani saties in een gewijzigde werkingssfeer ver keren en dit werk niet direct tot de arbei ders spreekt omdat het zich veelal afspeelt in Den Haag. Hij weet aan deze omstandig heden ook dc met 17 leden teruggelopen sterkte van de afdeling. Het woord was voorts aan de heer H. B. Vink, bondsvoorzitter van St. Willibrordus. Volgens de heer Vink hebben de arbeiders nog te weinig besef van hetgeen gebeuren moet door de structuurveranderingen, die straks mede bepalend zijn voor de opbouw van de bedrijfsorganisatie, de bedrijfschappen en de ondernemingsraden. Hij was echter bevreesd, dat de arbeiders hiervoor niet klaar zijn om mee te kunnen werken aan een rechtvaardige verdeling van de lusten en de lasten, welke laatste bijvoorbeeld niet mogen leiden tot een terugkeer van de arbeidscrisis zoals die na 1932 is ontstaan. Tenslotte dankte de bondsvoorzitter niet alleen de pioniers van de R.K. vakbeweging, die voor hun 40-jarig lidmaatschap het K.A.B.-ereteken aan lint ontvingen en voor hun 25-jarig lidmaatschap een ere-insigne kregen opgespeld, alsmede een gecalligra- feerde oorkonde kregen aangeboden, maar ook de vrouwen. Zij steunden de goede zaak. Zondag 21 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Westermarkt van Harlingen. Celebes van Hamburg. Noorder licht van Tyne. Kedoe van Rotterdam. Er- kalin van Yarmouth. Swift van Londen. Pieter Geertruida van Tunis. Grebbestroom van Londen. Jans van Londen. Netherlands Coast van Newcastle. Bele van Hernösand. Zaanstroom van Hull. Noordholland van Noordzee. Wanda van Rouaan. Thisbe van Caen. Berkelstroom van Londen. Dimitros Akydoniefs van Nordenhamn. Zuiderkruis van Southampton. Navis van Waterford. Amstelland van Hamburg. t Vertrokken zijn: Belgian Coast n. M'bro. Arbeiderspers] voerden nog vertegenwoor- Jotos naar Kopenhagen. Hestia n. Curacao. digers van aanverwante organisaties het woord, waarna ook een aantal verenigingen hun gelukwensen overbrachten. Jupiter naar Rotterdam. Arcturus naar Sta- vanger, Douro naar Antwerpen. Amy naar Karlshamn. Pusparagam naar Djakarta. Joma naar Malmö. Een grote schare Hoogoven-mensen was Zaterdagmorgen in het restaurant Walserij- Oost aanwezig, toen de heer J. P. Ooster man aldaar na ruim 32 dientjaren offi cieel afscheid nam wegens het bereiken dei- pensioengerechtigde leeftijd. Als eerste spreker trad ir. Van Rij, bedrijfsleider van Walserij Oost naar voren om het werk te roemen dat de scheidende de afgelopen drie jaren als magazijnmeester van W.O., vooral op organisatorisch gebied, had gepresteerd. De heer P. Fiege, magazijnmeester van het Centraal Magazijn, zeide in zijn rede dat 32 jaren van innig contact het niet toe lieten dat dit afscheid koud, nuchter en zakelijk zou blijven. Hij dankte de heer Oosterman voor de vriendschap die in al die jaren was ontstaan en zeide veel van hem geleerd te hebben door de vele uit vindingen, die de scheidende in de loop der jaren had gedaan en welke in het bedrijf Het jaarlijkse snelheids-damtournooi zal door DCIJ op 23 en 30 Maart in hotel Ken- nemerhof worden gespeeld. Aan dit snel- heidstournooi kunnen van elke afdeling van een bedrijf, vereniging of dienst een viertal damspelers als kwartet meespelen. Reeds nu kwamen inschrijvingen binnen van de volgende kwartetten: scheepstim merlieden firma H. J. Smit, visknechts, bakkers, Stormvogels, hoogovens (2 kwar tetten), schoenmakers, A'damse Ballast, V.V.IJ. (Ie en 2e elftal). Er mag slechts éen geoefende dammer, lid van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond, in het kwartet worden opgesteld. Er wordt op de gong gespeeld. Het vorig jaar wisten vier zwemmers van V.Z.V. het damtournooi te winnen. nog steeds worden toegepast. Hij noemde de heer Oosterman een goed en zeer kundig mens aan wie het Hoogovenbedrijf door zijn prestaties veel dank verschuldigd was, waarna hij hem tenslotte nog vele jaren van gezondheid toewenste. Namens de magazijnadministratie sprak vervolgens de heer J. H. L. de Sonneville, die vooral de goede verstandhouding roem de, welke de heer Oosterman met supe rieuren en ondergeschikten altijd wist te bewaren. Al deze welgemeende woorden gingen vergezeld met het overhandigen van fraaie geschenken, waaronder een kist met gereedschappen, een electrische klok, een koperen doofpot en bloemen. De afdeling Schoten-Velsen van de Kon. ATg. Vereniging Bloembollencultuur be staat momenteel 75 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum organiseert de afdeling Dinsdag a.s. een feestelijke bijeenkomst in „Zomerlust" te Santpoort. Na het officiële gedeelte zal een gevarieerd programma worden gebracht door het muziekgezel schap „De witte kraaien", de conférencier Frans Eykhof en de humorist Herman Caarls. De tweede serie uitvoeringen van Jan van Dommelen wordt op Zaterdag 27 Februari, Dinsdag 2 Maart en Zaterdag 6 Maart gegeven in de zaal van café „Zomerlust". Ditmaal wordt „Meisjes Lyceum" opgevoerd van Ladislaus Fodor. üe eerste uitvoering wordt met „Bal na" besloten, waarvoor Dolf Brouwer met zijn band de dansmuziek zal verzorgen. m i W' -•#W' Sii-. §p: ik 1 1 >^7 Vervolgens spraken nog pastoor A. M. A. Vollaerts, geestelijk adviseur en de aalmoe zenier van de arbeid uit Beverwijk, kape laan Geraets, die de jubilarissen na kern achtige toespraken eveneens gelukwensten. De avond werd besloten met gezellig samenzijn. De afdeling Velsen van het Veteramen- Legioen Nederland had voor Zondag avond in „Flora" een amusc-mentsavomd georganiseerd, waarbij het ten tonele ge brachte programma kennelijk was bedoeld als een vrolijke inleiding tot het bal, waarmee deze bijeenkomst besloten werd. Het muzikale gedeelte was toevertrouwd aan een orkestje van de IJmuider Muziek school, dat zich onder leiding van de heer H. C. van Dokkum in betrekkelijk korte tijd tot een aantrekkelijk ensemble heeft ontwikkeld. Het brengt de gebruikelijke populaire amusementsmuziek op een ma nier, die prettig in het gehoor ligt en bo vendien is men zo gelukkig over twee jeugdige vocalisten te beschikken, die een alleraardigst duet vormen. Alleen zullen de zangeresjes nog moeten leren zich zo danig bij de microfoon op te stellen, dat de klank van haar stemmen niet wordt misvormd. Verder was een belangrijke plaats op dit programma ingeruimd voor de humorist Ko van der Wel, die in deze omgeving reeds een onmiskenbare populariteit ge niet. Zijn manier van optreden is in deze kolommen al meermalen besproken, zodat ditmaal kan worden volstaan met het sig naleren van het succes, dat zijn liedjes en conférence, ook nu weer wisten te behalen. Ten slotte kwam de heer J. van Baar sr. nog met enige voordrachten voor het voet licht, die wellicht bij een ouder publiek met meer aandacht zouden zijn beluisterd. Wij vernamen nog, dat ter gelegenheid van de eerstkomende contactavond, welke het Veteranen-Legioen in voorbereiding heeft, admiraal C. E. L. Helfrich voor het houden van een lezing naar Velsen zal komen. In de vergadering van 1 April 1952 heeft de gemeenteraad van Velsen besloten het pand Sluisplein 6 te IJmuiden voor een som van 10.000 aan te kopen van de lood- senvereniging „Recht door Zee", welk pand niet meer als loodsensociëteit werd ge bruikt. Tevens werd besloten een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van enige noodzakelijke ver beteringen aan het gebouw en tot het huren van de ondergrond van het rijk, voor 80 per jaar, aangezien de vereniging uitslui tend eigenaresse is van de opstal. De reden, die tot het nemen van deze besluiten heeft geleid, was gelegen in het feit, dat een ge deelte van het perceel bestemd is voor het maken van een aansluiting van de in het uitbreidingsplan geprojecteerde verkeers weg naar IJmuiden en de Oranjestraat. Gedeputeerde Staten hebben evenwel aan de besluiten hun goedkeuring onthouden, omdat zij de te betalen prijs te hoog acht ten en er bezwaar tegen hadden, dat de ondergrond van het gebouw geen eigendom van de gemeente zou worden, waardoor het recht, dat de gemeente van de loodsenver- eniging „Recht door Zee" zou verwerven, allerminst duidelijk zou zijn. In verband hiermede hebben B. en W. van Velsen zich in verbinding gesteld niet de loodsenvereniging om een verlaging van de koopsom te bewerkstelligen en voorts met het rijk, ten pinde de eigendom van de grond te verwerven. De loodsenvereni ging heeft B. en W. doen weten, dat zij de koopsom wil verlagen tot 7.951,50. Het rijk heeft zich bereid verklaard de grond aan de gemeente te verkopen voor 1800. Deze prijzen achten B. en W. billijk. Aan gezien hiermee aan de bezwaren van Ge deputeerde Staten wordt tegemoet gekomen en de reden welke voor een eigendoms overgang naar de gemeente pleit, ook thans nog aanwezig is, stellen B. en W. de raad voor, in het belang van de Volkshuisvesting ten einde uitvoering te kunnen geven aan het goedgekeurde uitbreidingsplan-in- hoofdzaak voor het Zuidelijk deel van de gemeente, het pand aan te kopen. Met de sloepen gestreken en een lichte slagzij over bakboord is een vuile Griekse kolenboot, de 4862 ton grote Dimitrios A. Kydoniefs in de vallende schemer van Zondagavond de IJmuidense Noordersluis binnengeschoven. In de prille ochtend van dezelfde dag was de Griek l>ij Terschelling op een mijn gelopen, die hem aan het bakboordshek raakte en daar vriiwat ravage aanrichtte. Zonder sleepbootassistentie en op eigen kracht is de oude schuit echter over de Noordzee naar IJmuiden terug- gesukkeld, om in Amsterdam de schade aan machinekamer, huid en handstuurgerei te laten herstellen. Minister C. Staf, die momenteel voor besprekingen in de V.S. vertoeft, heeft een bezoek gebracht aan president Eisenhower. Hij werd vergezeld door de minister van Defensie van de V.§., C. E. Wilson (midden) en de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Royen. De ministers en de ambassadeur bij het verlaten van het Witte Huis Omstreeks vijf uur in de heiige Zondag morgen moet het ongeveer geweest zijn, dat de „Dimitrios" op 53 gr. 28' door een harde klap aan de achterkant opzij werd gesmeten. De reling sloeg over vijf meter weg, in de logies, waar zich op dat moment een paar man en de scheepskater bevon den, die er wondergoed afkwamen, werd de hele zaak ondersteboven gegooid en een paar van de blokken, die de schroefas steunen, scheurden als bakstenen. Aan stuurboordkant schoot een nagel uit de huid en met een prop moest de be manning in allerijl het binnenkomende zeewater keren. Op het achterdek van de trage Griekse stomer, die in zijn lange leven alle wereldzeeën bevoer en alle ladingen meenam, werd het handstuurgerei uit el kaar geslagen, maar de sloepen waren nog te strijken en de sterk-gemengde beman ning dacht aanvankelijk dat het een com plete schipbreuk zou worden. De „Holland" van Doeksen voer uit, maar later bleek, dat de kolenboot zich op de pompen drijvend wist te houden en dat de machine nog werkte, zodat de Doeksen- sleper rechtsomkeert kon maken. Niet naar de bergingshaven Bij IJmuidens havenmond, waar de „Dimitrios" tegen half vijf arriveerde, werd UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Vrijdag 5 Februari mt. Elle Chénéviere IJm. 32, Eveline IJm. 116. Maandag 8 Februari: st. Vios I IJm. 24, mt. Post Boy IJm. 35. Dinsdag 9 Febr.: st. Gelria IJm. 21, Klaas Wijker IJm. 85, mt. Johannes Polderman IJm. 20, mk. Wiron I IJm. 210. Woensdag 10 Februari: st. Flamingo IJm. 25, Viking Bank IJm. 183, Tzonne IJm. 1 (IJs land), Abraham VI. 77 (IJsland). Donderdag 11 Februari: ml. Robert William Kw. 123, Cornelia Maria Sch. 135. Vrijdag 12 Februari: mt. Antje RO. 15., ml. Annie lm. 14, mk. Nordkvsten E. 30, Chr. Muff E. 425, Korvald E. 597. Zaterdag 13 Februari: st. Norma Maria IJm. 6, mt. Claesje RO. 46. Maandag 15 Februari: ml. Heemstede IJm- 53, Martha IJm. 74, Gorredijk IJm. 75, Ver wachting IJm. 204, Hubertha Gerarda Kw. 9, Adrianus Kw. 10, Rijnmond IV Kw. 15, Arie Nico Kw. 17, Cornells Kw. 24, Concordia Kw. 26, De Verwachting Kw. 28, Nederland VI Kw. 37. Floris Kw. 59, Elizabeth Kw. 64 Saturnus Kw. 69, Nelly Maria Kw. 70, Hette Margaretha Kw. 74, Jan Kw. 84, Huiberdina Gijsbertha Kw. 85, Willempje Kw. 89, Alida Kw. 91, Jacoba Kw. 107, De Vrouw Dirkje Kw. 104, Gebroeders Kw. 108. Avontuur Kw. 114. Petronella Kw. 125, Borneo Kw. 127, Wilhelmina II Kw. 138, Willy Kw. 141, Arie Kw. 155, De Vier Gezusters Kw. 162, Gebroe ders Kw 166, Aleida Kw. 169, Onderneming Kw 175, Onderneming II Sch. 27. Schevenin- gen Sch. 107, Neeltje VI. 166, Drie Gebroeders HD. 67, mk. Texel IJm. 5, Poolster IJm. II, Twee Gebroeders IJm. 27, Vios IJm. 52, Corrie IJm. 78, Wiron V IJm. 208, Dageraad lm. 229, De Jonge 'ViHem IJm. 230, Neeltje IJm. 240, Magda lm. 272. Haarlem I IJm. 276, Nehim I Am. 16, Nehim II Am. 17, Nehim III Am. 18. Leendert Jacoba Kw. 12, Samenwerking Kw. 21, Anna Marie Kw. 27, Rein Kw. 30, Tiny Kw 34, Hermina IV Kw. 53, Twee Gezusters Kw. 77, Adriana Catharina Kw. 92, Willem Kw. 94, Arendje Kw. 98. Agatha Arie Kw. 126, Koningin Juliana Kw. 133, Hendrikje BU. 33, Maryanne WR 7, Tiny-Dieuw WR 33, Janna Marie WR 67. Eben Haëzer UK 4, Willemina UK. 14, Grietje UK. 126, Linquenda UK. 136, Cornelis UK. 186. Dinsdag 16 Februari: st. Haarlem IJm. 9, Bergen IJm. 16, Bloemendaal IJm. 71, mt. Wiron IV IJm. 209, Dirkje RO. 53, ml. Mar- tenshoek IJm. 283, Grietje Kw. 20, Excelsior II Kw. 78, De Vier Gezusters Kw. 162, Dol fijn RO. 2, mk. Pieter Cornelis Kw. 31, Dine Marie Kw. 57. Woensdag 17 Februari: ml. Toenadering Kw. 95. Eendracht Kw. 198, mk. De Verwach ting HD. 37, Nellie TX. 24, Ora et Labora Tx. 32, Wiepke UK. 35, Vriendschap II UK. 104. het moeizaamlopende schip overgenomen door de Nestor en de Hector van Wijsmul ler, die de Griek de Noordersluis inloods ten. De Rijkshavenmeester, de heer G. A. Man, was met een paar deskundigen van de Amsterdamse Droogdokmaatcchaijpij al aan boord gegaan om te beoordelen of de stomer Amsterdam drijvend zou halen, maar toen dat wel bleek te gaan, werd er afgezien van het oorspronkelijke plan om de „Dimitrios" in de Bergingshaven te meren. Goedkoop-slepers hebben het ge schonden schip overgenomen en naar de hoofdstad gebracht. De Griek stamt uit het jaar 1926, meet .netto 2971 ton, en is eigendom van de rederij M. Embiricos, S.G. D IJle onverkoopbaar. Zoals gemeld zijn de aanvoeren van ijle haring niet best te verkopen als gevolg van de meest al weinig aantrekkelijke kwaliteit. Zater dag was dat weer het geval en aangezien er nogal wat Urkers met haring uit het Kanaal verschenen, verdween het groot ste deel van de aanvoer in de pufschuit. Tot Zaterdagavond laat is er in de haven van IJmuiden gevaren om de grote aan voer naar de vismeelfabriek over te brengen. „Omlaag gevaren". Door het lage wa ter kwam de voorsteven van de trawllog- ger KW 17 gisteren knel te zitten tegen de remmingwerken van de Staatsvissers- haven. De wachtsman ontdekte het echter bijtijds, zodat het schip met sleepboot assistentie uit de klem kon worden ge haald. Er was echter wat schade aan de remming ontstaan. Kabeljauwkotter. De kotter IJM 23 van de rederij Hamers heeft tijdens de af gelopen reis een voor een kotter ongewo ne vangst getroffen: schipper Axel viel midden in een spok kabeljauw en er wer den in vijftien dagen ruim 1200 stuks buitgemaakt. De besomming werd f 4400. Prijzen van Zaterdag. Gr. tong 2,27- 2,-, gr.m. tong 1,88-1,19, kl.m. tong 1,33- 1,20, kl. tong I 1,05-0,97, kl. tong II 0,96- 0,85 tarbot I 2.65-2,15 per 1 kg. Tarbot II 94-86, tarbot IV 63-32, tongschar 35-32, gr. schol 17-8, gr.m. schol 28-17, kl.m. schol 62-38, kl. schol I 56-31, kl. schol II 31-12, schar 24-16, bot 10-8, v. haring 14- 9,50, gr. schelvis 41-36, gr.m. schelvis 47- 41, kl.m. schelvis 46-43, kl. schelvis I 45. kl. schelvis II 33-17, wijting 29-14, gr. gul 40-24, midd. gul 35-28, kl. gul 25-20, kl. haai 18, poontjes 18-17, kl. koolvis zw. 21,50-20,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 112- 63,50, gr. koolvis zw. 45-41,50, gr. leng 70 per 1 kg. Aanvoer van Zaterdag: 765 kisten tong en tarbot, 4 kisten tongschar en schartong, 1210 schol, 115 schar, 135 bot. 4225 haring, 275 schelvis, 215 wijting, 330 kabeljauw en gul, 5 leng, 2 kl. haai, 10 poon, 99 koolvis, 30 diversen, totaal 7620 kisten. Besommingen van Zaterdag. IJM116 Eveline f 15.000, IJM210 f 6610, KW6 f 6320, KW19 f 8760, KW40 f 10.500, KW41 f 9200, KW52 f 650, IJM23 f 4450, IJM3 f.880, IJM11 f 3260, IJM229 f 2440, WR7 f 2770, WR67 f 2800, WR33 f 3660, KW31 f 310, KW35 f 1300, KW53 f 1870, KW21 f 1320.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8