Revolutionnaire Raad dwingt president Naguib tot aftreden EVG in het middelpunt in Londen, Bonn en Parijs Weerbericht Luitenant-kolonel Nasser nu de sterke man van Egypte Proces tegen „Beul van Parijs en zijn handlanger geschorst Papieren guldens worden door zilveren vervangen Grote zuiveringen in Beria's geboorteland Na blunder van het tribunaal Het woord is aan Britten wachten op geschikt moment om Bidault ruggesteun te geven Brits vrouwenoverschot is aan het verdwijnen Foster Dulles legt verantwoording af Over twee jaar ook nieuwe rijksdaalders Meer dan dertig schepen ingevroren in Oslofjord Nieuwe Gaullistische groepering in Frankrijk Engeland krijgt een geleid atoomprojectiel l)e ziekte van de paus Weerrapport 6 S e JAARGANG No 194 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr'. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 2 5 FEBRUARI 1954 IJmuider Courant velseb Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COUP.ANT EDITIE 298e J A 2 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAiTtO (Reuter) President Naguib van Egypte heeft ontslag gevraagd uit al zijn regeringsfuncties. Dit ontslag is door de Revolutionnaire Raad aanvaard, aldus is heden te Cairo door majoor Salah Salem, minister van Voorlichting, bekend gemaakt. De leden van de Revolutionnaire Raad, het opperbevel en de kabinetsministers werden vanochtend vroeg bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering, die werd voorgezeten door luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de vice-premier. Majoor Salem verklaarde, dat luitenant kolonel Nasser alle bevoegdheden op zich heeft genomen als leider van de heersende militaire raad. ..tot aan de bevrijding van het land van imperialistische krachten". De post van president van de republiek zal open blijven tot de terugkeer van het par lementaire leven in Egypte. Kolonel Nasser heeft voor geheel Egypte de noodtoestand afgekondigd. Naguib trad af als president van de repu bliek, voorzitter van de Revolutionnaire Raad en eerste minister. De Revolutionnaire Raad heeft alle be voegdheden van generaal Naguib overge nomen. In een communiqué zegt de Raad, dat kolonel Abdel Nasser is benoemd tot eerste minister. Naguib nam zijn ontslag, omdat de Raad weigerde hem de volledige bevoegdheden te geven die hij eiste. Naguib wilde het recht hebben om zijn veto uit te spreken over besluiten van de Revolutionnaire Raad, om ministers te benoemen en te ontslaan en om officieren en functionarissen te benoemen of te be- bevorderen. Nieuwe leider Luitenant-kolonel Nasser is 36 jaar. Hij verwierf zich tijdens de Palestijnse oorlog wegens zijn houding in de slag van Faloega de bijnaam „tijger van Faloega". Hij stamt uit een eenvoudig boerengezin in boven- Egypte. Nasser wordt beschouwd als de „sterkste man" van het huidige Egyptische regiem. Kolonel Nasser spreekt vloeiend Engels. In de tweede wereldoorlog was hij verbon den aan de Britse strijdkrachten in het West-Egyptische woestijngebied. Hoewel hij fel anti-Britse leuzen ge bruikte, zoals „weg met de Britten". „Egyp te voor de Egvptenaren". en felle anti- Britse redevoeringen hield, toonde hij in gesprekken met buitenlandse journalisten een gematigder houding. Oude leider Generaal Naguib kwam na de staatsgreep van 23 Juli 1952 aan de macht. Op 10 Fe bruari 1953 werd de volledige macht voor de duur van drie jaar in handen van gene raal Naguib en de dertien hoge officieren van de Revolutionnaire Raad gelegd. Na guib is 53 jaar. Generaal Naguib was zelf niet aanwezig op de vergadex-ing van de Revolutionnaire Raad. In Cairo is het rustig. In de bekendmaking van de Raad wordt voorts gezegd, dat generaal Naguib na zijn installatie steeds meer bevoegdheden ging eisen en dat de kwestie in de laatste dagen ernstiger was geworden, toen Naguib veto recht over de besluiten van de Raad en be voegdheid om officieren en functionaris sen te benoemen en te bevorderen eiste. Tevergeefs had de Raad getracht de presi dent van deze eisen te laten terugkomen, zo werd hieraan toegevoegd. De officiële bekendmaking van president Naguibs aftreden kwam na een dramatische vergadering van de Revolutionnaire Raad, Een foto, genomen tijdens een parade op de verjaardag van de revolutie. De nu afgezette president Naguib brengt de mili taire groet. Links naast hem luitenant kolonel Nasser, rechts majoor Mohyiddin Hoessein, die destijds het bevel voerde over de Commandotroepen van de Junta. die vijf uur duurde. Een eerste aanwijzing was een order aan alle kranten om in de edities, die in voorbereiding waren, geen foto's van generaal Naguib af te drukken. In de bekendmaking na de vergadering, waaraan ijlings opgeroepen ministers had den deelgenomen, werd een verslag ge geven van de geschiedenis der revolution naire beweging. Gezegd werd dat generaal Naguib niet van het begin af aan deel had uitgemaakt van de geheime beweging, doch dat hij later door de officieren tot leider was gekozen „wegens zijn reputatie" en omdat de jonge officieren een leider nodig achtten gezien hun leeftijd en rang. Londen bezorgd In Londen hebben de eerste berichten van Naguibs aftreden opschudding, ver wekt. In de eerste commentaren werd ge zegd. dat de onderhandelingen over Brits- Egyptische geschilpunten waarschijnlijk niet gemakkelijker zullen worden. Uit de wijze van Naguibs aftreden zou voorts kunnen worden opgemaakt, dat de generaal minder vrij was en minder macht bezat, dat men meende en dat hij de gevangene van Revolutionnaire Raad was. In Londense diplomatieke kringen merkt men op dat Egypte thans wordt, geleid door een groep jeugdige, fanatieke officieren, die ongetwijfeld met de beste bedoelingen zijn bezield, doch de bezadigheid van ge neraal Naguib missen. Men legt er in deze kringen de nadruk op, dat Naguib zeer geliefd is onder de boeren, de „fellahs", die de grote meerder heid der Egyptische bevolking uitmaken. Een woordvoerder van de Raad heeft verlaard dat een bericht, dat te Cairo de ronde deed en vandaar tot het buitenland is doorgedrongen, meldend dat generaal Naguib dood is, „van elke grond ontbloot" is. ..De generaal bevindt zich gezond en wel in zijn woning in een voorstad tan Cairo",- verklaarde hij. „In de laatste tijd heeft generaal Naguib om steeds verder gaande bevoegdheden verzocht. Hij maakte een geestelijke crisis door, waarvan wij allen veel te lijden had den, ondanks onze pogingen om hem tegen over de wereld als de werkelijke leider der revolutie en van de Raad te doen door gaan", zo zei het communiqué van dc Raad nog. Huisarrest? United Press meld* nog: Generaal Na guib is onder huisarrest geplaatst in zijn villa in Helmia. een voorstadje van Cairo. De troepen, die zijn villa bewaakten, zijn thans vervangen door een r.ieuv detta- chement dat naar zijn woning was gezon den om kracht bij te zetten aan de maat regel. Meer dan dertig schepen zitten vast in het ijs in het Oslofjord. Men vreest, dat de toestand slechter zal worden dan ooit tevoren. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot invoering van nieuwe rijksdaal ders en guldens goedgekeurd. Het gewicht van de nieuwe rijksdaalders en guldens zal bedragen resp. 15 en 6'/2 gr (thans 25 en 10 gram) Het gehalte blijft hetzelfde. De middellijn zal bedragen respectievelijk 33 en 25 milimeter (thans 38 en 28 mili- De minister van Financiën is terugge komen op zijn voornemen de muntbiljet ten spoedig te doen intrekken. Het ligt in zijn bedoeling om de muntbiljetten van een gulden in de loop van de jaren 1954 en 1955 geleidelijk te doen vervangen door zilveren munten. Daarna zal een beslissing omtrent het vervangen van muntbiljetten van f 2.50 door zilveren rijksdaalders worden genomen. LONDEN (Reuter) Blijkens de jongste officiële berichten is in Georgië, de Sovjet- Republiek waar Beria werd geboren, een grote zuivering uitgevoerd. Radio-Tiflis meldde Zondag, dat tussen September 1952 en 1 Februari 3.000 leden en 1.029 candidaatleden uit de communis tische partij in deze Sovjet-Republiek zijn verwijderd. Volgens krantenberichten zijn in deze periode in Georgië nieuwe secretarissen gekozen in 2.220 partijorganisaties. In 700 gevallen werd het werk van ontslagen se cretarissen als „onbevredigend" gebrand- merkt. Woensdagavond meldde radio-Tiflis, dat Mikhail Jewstafiowitsj Topoeridze, voor malig minister van Staatscontrole, is be noemd tot openbare aanklager. In deze functie is hij verantwoordelijk voor de dis cipline in het leger en de partij in Geor gië. Deze functie is voorts nauw verbonden met de geheime politie. 99 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Anonymus: Geen twee mensen zijn gelijk en daar zijn ze beiden blij om. PARIJS, (A.F.P.) Drie afgevaardig den van de U.R.A.S. (voormalige Gaullis ten) in de Franse Nationale Vergadering hebben besloten een nieuwe groep te vor men, die „unie van actiegroepen voor natio nale onafhankelijkheid en sociale vooruit gang" zal heten. De afgevaardigden zijn René Capitant, Louis Vallon en mevrouw Irene de Lip- kowski. Zij verklaarden trouw te blijven aan generaal De Gaulle. Zij verwijten de U. R. A. S„ dat deze een meer politiek, dan sociaal karakter bezit. De nieuwe groep acht directe deelneming van de kiezers aan besluiten over belangrijke vraagstuk ken onontbeerlijk en meent daarna dat bekrachtiging \an het E.V.G.-verdrag niet mogelijk is zonder een volksstemming. LONDEN (Reuter). In drie West- Europese landen is Woensdag de verdeeld heid over de Europese verdédigingsge- meenschap duidelijk aan de da? getreden. Een bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de socialistische oppositie leider Ollenhauer in W e s t-D uitstand om nog voor het grote debat over de poli tieke toestand, dat heden gehouden zou worden, overeenstemming te bereiken over de vraag of West-Duitsland zich moet be wapenen voor Oost- en West-Duitsland zijn herenigd, heeft geen resultaat opgeleverd. Van sociaal-democratische züde werd later verklaard, dat de kloof nog even wijd is als tevoren. In Frankrijk wordt in de Nationale Vergadering nog steeds veel verzet gebo den tegen West-Duitse herbewapening en hoewel de minister van Buitenlandse Za ken, Bidault. het E.V.G.-verdrag gaarne spoedig bekrachtigd wil zien. werd Woens dag geloofd, dat de Nationale Vergadering de behandeling van deze kwestie zal uit stellen tot na de conferentie te Geneve. Ook in G r o o t-B r i 11 a n n i trad ver schil van inzicht aan de dag over de her bewapening van West-Duitsland. Het be stuur van de Labour Tarty gaf slechts met een kleine meerderheid. 14 tegen 10 stem men, zijn goedkeuring aan het voorstel tot steun aan de plannen tot herbewapening. Twaalf uur eerder keurde de Labour- fractie het voorstel goed met een meerder heid van negen stemmen. Dit gaf de linkse socialistenleider Bevan aanleiding tot de verklaring, dat de partijleiders zich niet meer in naam van de partij over de her bewapening zullen uitlaten. Bovendien zijn er tekenen, die er op wij zen dat ook vele conservatieve parlements leden tegen deelneming van West-Duits land aan de verdediging van West-Europa zijn. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zijn de Franse en Britse regering onder hands overeengekomen, geen mededelin gen te doen over de wijze, waarop Groot- Brittannië zich met het toekomstige Euro pese leger zal verbinden tot vlak voor het tijdstip waarop het Franse parlement ge reed zal zijn om over bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag te stemmen. Men wil namelijk voorkomen, dat tegenstanders van het verdrag uit vroegtijdige mede delingen stof voor critiek zouden kunnen putten. Edens verslag Onze correspondent in Londen schrijft: Engeland zal nauwer met de E.V.G. sa menwerken dan het tot nu toe van plan was. In Berlijn hebben Eden en Bidault daarover besprekingen gevoerd, die bin nenkort in Parijs zullen worden voortge zet met de vertegenwoordigers van de EVG-landen en de Verenigde Staten. Dit kondigde Eden gisteren in het La gerhuis aan bij de opening van het twee daagse debat over de Berlijnse conferentie. Hij verklaarde dat het thans niet meer de vraag is of Duitsland bewapend moet wor den. maar: hóe. Eden achtte de zo spoedig mogelijke tot stand koming van de E.V.G. van het aller grootste belang, ook voor de veiligheid van de Sovjet-Unie. Op heldere wijze zette Eden uiteen dat er tussen Oost en West geen enkele basis voor overeenstemming aanwezig bleek in Bérlijn. Het enige resultaat is de komende conferentie in Genève over Korea en Indo-China. Ondanks de teleurstelling was de Ber lijnse conferentie toch de moeite waard omdat beide partijen nu precies weten wat zij aan elkaar hebben. Er was een afgrond waarover geen papier kan worden geplakt, aldus Eden. Bemoedigend is échter dat door de conferentie de internationale spanning niet is toegenomen. Eden noemde een neutraal Duitsland on realistisch omdat de Duitsers een te groot en te actief volk zijn om neutraal te kun nen blijven. Een neutraal Duitsland zou volgens Eden al spoedig naar de een of an dere kant overhellen, of Oost en West tegen elkaar uitspelen.De hele tragische historie van de voor-oorlogse periode zou worden heïhaald. Ondanks alles geeft Eden de hoop niet op. Hij zal naar Genève gaan, zoals hij naar Berlijn ging, en geen gelegenheid ver zuimen om de zaak van de vrede te dienen. Als eerste oppositie-spreker had Herbert Morrison een moeilijke taak, omdat de La- bour-fractie hopeloos verdeeld is over de Duitse bewapening. Morrison, die met de voornaamste partijleiders volkomen achter de regeling staat, vond dat er geen politie ke munt uit deze verdeeldheid mag wor den geslagen omdat het bezwaar tegen de Duitse herbewapening ingegeven is door eerlijke vrees, hoewel die volgens hem on gegrond is. Hij vertrouwt dat een herrezen Duitsland niet zal proberen de verloren gebieden met geweld terug te krijgen. Morrison juichte het zakelijke karakter van de Berlijnse conferentie toe en noemde de bijeenkomst van Genève een stap voor waarts. De Russen hebben volgens hun oude gedragslijn gehandeld. Zij willen de enige sterken zijn temidden van zwakken. Dat is voor ons en de Westelijke naties on aanvaardbaar. Demonstraties Reuter. Een aantal leden der Franse Nationale Vergadering, behorend tot alle politieke schakeringen, met uitzondering van die der socialisten, heeft een oproep gedaan voor het op 20 en 21 Maart houden van een bijeenkomst te Parijs van parle mentsleden en andere vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, West-Duitsland. Ne derland, België, Luxemburg en Groot-Brit- tannië, ter bespi-eking van het E.V.G.-ver drag, „dat het gevaar inhoudt dat Euro pese strijdkrachten in dienst worden ge steld vah het Duitse militarisme". De oproep is onder meer ondertekend door ex-premier Daladier (radicaal), de leider van de Gaullistische parlementaire fractie Soustelle en het lid van het cen trale comité der communistische partij Ca sanova, allen uitgesproken tegenstanders van het Europese-legerplan. (Van onze correspondent in Parijs) Het proces tegen de twee Duitse SS.- leiders. Oberg. dc ..beul van Parüs" en Knochen, dat zich sinds Maandag in een klein en nauw zaaltje van het gebouw der militaire gevangenis te Parüs voltrok, is voor het moment ai op een klip gelopen. Voor onbepaalde tijd zijn de zittingen op geheven. en vóór Juli zal het proces zeker niet worden hervat. Het is vooral aan een reeks bijna onbe- gvijpelüke procedure-fouten van de presi dent. Conseiller Roynard. te wijten geweest, dat de advocaten van de Duitsers deze pres- tige-overwinning hebben kunnen boeken. Hoewel men zich negen jaren tijd had gegund ceze grote strafzaak voor te berei den, bleek het tribunaal, dat uitsluitend uit onder-officieren bestond, en zijn president, uiteraard een jurist, de elementaire be grippen van het internationale oorlogsrecht nog altijd niet te kennen. De verdediging had zo gemakkelijk spel en na een drietal goed gerichte schoten op de president achtte zelfs de regerings-com- missaris. die dus de aanklacht moest moti veren, het beter de zittingen maar voorlopig op te heffen. Het eerste bezwaar van de verdediging was dat de militaire rechtbank niet uit hoofd-officieren was samengesteld. Oberg en Knochen waren in de oorlog respectie velijk generaal en kolonel, en al waren zij dah ook opgenomen in de SS. en waren ze later dan ook gedegradeerd, tijdens de periode, waarover de beschuldiging handelt, bezaten zij een rang, waaraan zij nu. aldus de verdediging, de eis konden ontlenen door officieren te worden berecht. Ernstiger was nog, van formeel-juridisch standpunt bezien, dat de president ver zuimd had de acte van beschuldiging in het Duits te doen vertalen. Daarmede had hij, schijnt het, de Franse staat 50.000 francs willen besparen. Oberg, die nu al dertien jaar in Frankrijk vertoeft en er negen jaren in de letter lijke zin zit beweert nog steeds geen woord Frans te verstaan. Volgens de con ventie van Genève. waarop de verdediging zich natuurlijk omstandig beriep,, kon hij daai-om eisen dat ieder geschreven en elk gesproken woord in zijn landstaal zou worden vertaald. ..Oorlogsmisdadigers" Nadat de verdediging Dinsdag op grond van deze grieven al een verzoek om opheffing van de zitting had inge diend. maakte het tribunaal gisteren zijn conclusies bekend, conclusies, waarin het wel zijn zwaarste blunder sloeg. Oberg en Knochen werden daarin namelijk als „oorlogsmisdaaigers" aan gemerkt. en hoezeer zij die titel dan ook verdienen, in dit stuk werd daar mede uiteraard op hun veroordeling vooruitgelopen, wat van de kant van de president van een militaire recht bank wel een onvergefelijke flater mag heten. De regerings-commissaris, majoor Flicot- teaux, besloot dan ook in te grijpen door de president te verklaren, dat hij zijn taak' onder deze omstandigheden niet verder zou kunnen vervullen. Een moedige daad. waarmede hij tegenover de vele vertegen woordigers van de buitenlandse pers, de eer van het Franse recht zeker heeft gered. Men hoopt dat de militaire autoriteiten, met nog een paar maanden voorbereiding extra, de instructie van d't proces, dat een der belangrijkste politieke strafzaken uit de Duitse bezettingstijd is. zo ver zullen zijn gevorderd, dat aan de „beul van Parijs'' en zijn luitenant dan in de juiste juridische vormen straffen zullen kunnen worden toe gediend. die hun door hun talrijke schand daden zo ruim en zo volledig toekomen. Op het gebied der politieke zuivering zijn in de jaren na de bevrijding ook in Frankrijk nu wel voldoende fouten be dreven om te kunnen verwachten dat bij een proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers althans de juridische voorschriften scru puleus in acht worden genomen. De hele Franse pers meent er, in verontwaardigde artikelen, vanmorgen dan ook op te mogen rekenen, dat in de tweede versie van het proces Oberg en Knochen rechters tegen over zich zullen vinden, die voor hun zaak berekend zullen zijn. (Van onze correspondent in Londen) De Engelse minister van Oorlog, Anthony Head, heeft in een memorandum gisteren aangekondigd, dat Eingeland binnenkort een nieuw atoomwapen zal invoeren. Dit wapen is een van de grond af te schieten geleid projectiel. De „Manchester Guai-dian" heeft cijfers gepubliceerd waaruit blijkt dat de samen stelling van het Britse volk opmerkelijke wijzigingen heeft ondergaan. Van 1871 tot 1931 bleef het aantal ongehuwde vrouwen van 2044 jaar tamelijk stabiel op onge veer 40% van de vrouwelijke helft van de bevolking, in 1951 bedroeg dit 25"Van de vrouwen van 2024 jaar bleven er in 1931 driekwart ongehuwd, in 1951 iets meer dan de helft. Het „vrouwenoverschot" is aan het verdwijnen. In 1921 waren in de groep van 1544 jarigen 876 mannen op iedere 1000 vrouwen. Sindsdien is het aantal mannen stijgende. Engeland krijgt dus langzamerhand een evenwichtige be volkingssamenstelling. Interessante gege vens geven de cijfers over het aantal on wettige geboorten. In 1945 was de verhou ding van deze tot het totaal aantaL ge boorten 121*meer dan voor de oorlog, in 1950 bedroeg het nog 20% meer dan in 1938. Als echter alle voorhuwelijkse concep ties meegerekend worden, verliezen deze j cijfers veel van hun aanvankelijke beteke nis. Vele van de onechte kinderen, in oor logstijd geboren, zouden in normale tijd door een opvolgend huwelijk gewettigd zijn geworden, maar dat werd toen veelal door een gedwongen scheiding verhinderd. Bij de enquête bleek bovendien dat het aan tal onwettige kinderen pas in 1945 de voor oorlogse cijfers overtrof; van 1946 tot 1948 bleef de stijging aanhouden, waarna een scherpe daling intrad. Het percentage on gehuwde moeders bedroeg voor de jaren 19461950: 12.6, tegenover 14.6% in 1938. De naoorlogse zedenverwildering valt dus statistisch bezien nogal mee. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft m een radiorede ver klaard, dat de Berlijnse conferentie twee resultaten heelt opgeleverd, die de toe komst aanzienlijk zullen beïnvloeden. In de eerste plaats was Molotov, voor zover Europa betreft, er toe gebracht te tonen, dat de Sovjet-Unie vasthoudt aan alles wat zij bezit, ook aan Oost-Duitsland en Oost-Oostenrijk, en dat zij nog meer wil hebben In de tweede plaats, wat be treft Korea en Indochina, was Molotov er toe gebracht het Amerikaanse standpunt te aanvaarden, dat het betrekken van communistisch China in besprekingen over deze twee aangelegenheden geen erkeri- i ning van de communistisch-Chinese rege- ring inhoudt, zo zei hij. Dulles geloofde, dat het bereiken van deze twee resultaten alle inspanningen op de Berlijnse conferentie rechtvaardigen. Berlijn heeft de weg geëffend voor andere gebeur t lissen. De vereniging en verster king van West-Europa kan nu voortgaan eu in Azie zou vereniging van Korea en beeuiciiging van aggressie in Indochina be reikt kunnen worden, als communistisch- China dat wenst. „Ik vooi-spel niet, dat deze dingen zullen gebeux-en, doch als het zover komt, is dat slechts dank zij Ber lijn", aldus de Amerikaanse minister. Grotewohls mening EERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft Woensdag in een bijzondere vergadering van de Volks kamer verklaard, dat de conferentie van Berlijn beperkte doch niettemin veelbete kenende successen had bereikt. „De vier mogendheden hebben het Duitse volk bewezen, dat men lean onderhandelen en tot overeenstemming kan komen", aldus Grotewohl. Grotewohl zeide, dat hij gekant is tegen een overleg tussen de Westelijke en Sovjet- autoriteiten in Duitsland over middelen om de reis- en andere beperkingen in het verdeelde land te verzachten. „Dit is niet een aangelegenheid voor de hoge commis sarissen, maar voor de Duitsers zelf". VATICAANSTAD (A.F.P.) Profes sor Hubner uit Frankfort, die de paus reeds bij een vroegere ziekte behandelde, heeft de paus opnieuw onderzocht, waarbij hij speciaal aandacht aan zijn hart heeft be steed. Het is niet nauwkeurig bekend wat het onderzoek heeft aangetoond, doch het schijnt dat men zich in de omgeving van de paus in de afgelopen twee dagen voor al op dit punt bezorgd heeft gemaakt. Radio-Vaticaan heeft Dinsdag gezegd, dat de communistische regeringen van Hongarije. Tsjecno-Slowakije en Polen verboden hebben nieuws over de gezond heid van de paus te verspreiden. Dit zou van „geen belang voor de arbeidersklasse" zijn. De postkantoren in de Oost-Europese landen nemen geen telegrammen voor de paus aan en brieven aan de i-ooms-katho- lieke geestelijkheid worden gecensureerd, volgens radio-Vaticaan. In Joego-Slaviè is aan kardinaal Stepi- nac niet toegestaan een telegram naar de paus te sturen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Bt 5 - n r. Z toestand •J» 3 O z SË ii 3 Hf 2-5 Helsinki nevel ONO 2 20 0 Oslo Poolsneeuw ONO 1 -5 5 Stockholm sneeuw ZZO 7 -5 0,1 Kopenhagen sneeuw ZZO 10 -4 0.5 Londen regen ZZW 8 8 0.2 Amsterdam geheel bew Z 8 5 0,3 Brussel regen ZW 8 7 1 Parijs geheel bew. ZW 7 8 0,3 Bordeaux regenbui W 1 8 0 Grenoble regen windstil 5 0,1 Nice motregen windstil 6 0,1 Warschau nevel onbek. •14 0 Berlijn (geen opgaaf ontvangen) Frankfort nevel windstil 6 0.1 München nevel ZW 3 1 0 Zürich regen ZW 5 6 0 Genève motregen ZW 5 6 0 Locarno licht bew. O 2 -3 0 Wenen nevel windstil ■10 0 Innsbruck nevel windstil -5 0 Rome (geen opgaat ontvangen) adai het dochtertje van mevrouw John Lowlrcr. eerste hofdame van Prinses Iargaret in de St. Michaels kérk aan het Chester Square te Londen tras gedoopt, j nam de Prinses de trotse moeder en haar baby in een Koninklijke auto mee. Prinses Margaret is een van de peetmoeders van het kindje. Neerslag laatste 24 uur WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 26 Februari Zon op 7-34 uur, onder 18.13 uur. Maan op 3.12 uur. onder 10.25 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 Februari Hoog water: 8.10 en 20.30 uur. Laag water: 3.32 en 15.57 uur. Vrijdag 26 Februari Hoog water: 8 57 en 21.30 uur. Laag water: 4.10 en 16.42 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1