Zwitsaletten jfl\ KOU. GRIEP...! SLOAN'S liniment PANDA EN DE KALKERKAR West-Duitsland thans tweede onder scheepsbouwende landen RHEUMIN «Trits* Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Nederland op de zesde plaats Verzoek van het Voormalig Verzet De radio geeft Vrijdag Kermisexploitanten bespraken hun wensen Albatros DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 Kerkdiensten op 5 Mei Houten huizen in Naarden afgebrand Rijkswerf bouwt vijf patrouilleschepen $pit of jicht En kozen zich een 65-jarige congres-„koningiiT Prijsvraag voor een kaasmerk „In Maart heruitzending van Belgische televisie programma's" Thailandse prins op bezoek hij Prins Bernhard hdfit. f 20 tabl. 65 cent Jaarlijkse muziekprijs van Nederlands Impresariaat Motie voor autonomie van Atjeh Prijs middenstandsnota gehalveerd Suriname krijgt eigen bierbrouwerij Kerkelijk Nieuws Pil OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ^■ocU ió Uet zo J LONDEN. (Reuter). West-Duitsland heeft in 1953 Japan verdrongen van de tweede plaats onder de scheepsbouwende landen en dreigt thans zelfs Engeland voorbij te streven, zo blijkt uit door het Lloyd's Shipping Register gepubliceerde cijfers. De stijging van de wereldproductie van schepen; die zich sedert de oorlog heeft voorgedaan, heeft zich ook in het afgelo pen jaar voortgezet. Er werden ruim 1.140 koopvaardijschepen, tezamen 5.096.050 bru to registerton metende, te water gelaten. In 1952 werd 4.395.578 bruto registerton scheepsruimte gebouwd. Het totaal van het afgelopen jaar was, wanneer men de oorlogsperiode buiten beschouwing laat, het hoogste jaarcijfer sedert 1920. In Engeland werd 1.317.463 ton gebouwd, 14.913 ton meer dan in 1952. De productie van dit land was wederom de grootste, doch het Engelse aandeel in de wereldpro ductie daalde tot 25.9 percent. Het aantal te water gelaten schepen bedroeg 220. In dit opzicht nam Engeland de tweede plaats in na Duitsland, waar 244 schepen werden te water gelaten. De Duitse productie steeg met 298.049 tot 818.221 ton, 16,1 percent van de we reldproductie. In Japan werden in 1953 119 schepen gebouwd, of 24 meer dan in 1952. De ge bouwde scheepsTuimte daalde echter met ruim 50.000 ton tot 557.339 ton, 10.9 per cent van de wereldproductie. Japan was het enige grote scheepsbouwende land, waar de productie daalde. De Amerikaanse productie was op drie na de grootste. Zij bedroeg 68 schepen van in totaal 528.307 ton, 10.4 percent van de wereldproductie. Zweden produceerde 484.622 ton, of 30.273 ton meer dan in 1952. Nederland kwam op de zesde plaats. De Nederlandse productie was groter dan ooit te voren. Zii bedroe? 341.313 ton, of 45.406 ton meer dan in 1952. Ook in Italië en Frankrijk werd meer geproduceerd dan ooit te voren. Italië had de op zes na grootste productie en bouwde ADVERTENTIE rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd 'J warm en neem voor U naar bed gaat JDe anti-pijn tabletten 262.512 ton, inclusief 41.920 ton, gebouwd in Triëst. Daarna kwamen Frankrijk (235.1C8 ton), Denemarken (142.056 ton), Noorwegen (118.470 ton). Canada (87.239 ton) en België (61.246 ton). In Finland, Turkije en Joego-Slavië gaf de scheeps bouw een toeneming te zien, doch in Ier land en Portugal werd minder scheeps ruimte gebouwd dan in 1952. Omtrent de scheepsbouw in China, Po len en de Sovjet-Unie zijn geen gegevens beschikbaar. Van de in 1953 gebouwde scheepsruimte bestond 56 percent uit olietankschepen, vergeleken met 46 percent in 1952. Het hoofdbestuur van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft een brief gezonden naar alle kerkgenootschappen in Nederland met het verzoek op de vijfde Mei in alle ker ken openbare dankdiensten te houden ter herdenking van de bevrijding. Zestien mensen dakloos Te Naarden heeft een hevige brand in het Zwartewegkwartier op de grens bij BuSsum twee woningen verwoest, waar door drie gezinnen, in totaal zestien per sonen, dakloos zijn geworden. De Naardense brandweer stond machte loos tegenover de vuurzee, daar de wonin gen nog dateren uit de tijd van de zo ge naamde verboden kringen, toen men in Naarden als vestingstad in die gedeelten slechts woningen van hout mocht optrek ken. De brandweren van Naarden en Bus- sum moesten zich beperken tot het redden van de eveneens houten woningen in de nabijheid. De bewoners van het bovenhuis waarin de brand is ontstaan, een gezin be staande uit man, vrouw en drie kinderen, en die van het benedenhuis, een familie eveneens met drie kinderen, konden niets redden. Wel zijn zij verzekerd. De bewoners van de aangrenzende wo ning konden het grootste gedeelte van de inboedel nog juist in veiligheid brengen. Dit huis werd bewoond door een familie met vier kinderen. De Naardense brand weer bestreed de vlammen met zes stralen op de waterleiding. De Bussumse brand weer nam ook met zes stralen aan de blus sing doel. ADVERTENTIE Het patrouillevaartuig „Bolder" is gis termiddag van een der hellingen van de rijkswerf te Den Helder te water gelaten door mevrouw A. Hitchcock, echtgenote van kapitein ter zee Russel S. Hitchcock, verbindingsofficier van de Amerikaanse marine in Den Haag. Het patrouille vaartuig is het eerste van een serie van vijf, te bouwen op de rijks werf te Den Helder, als onderdeel van het Amerikaanse militaire hulpprogramma. De schepen zullen namen dragen uit de Noor se'mythologie en worden gebouwd voor Amerikaanse rekening. De kiel van de „Bolder" werd op 1 Augustus 1953 gelegd. Verwacht wordt dat het schip begin Mei gereed zal komen. De schepen zullen worden gebruikt als pa trouillevaartuigen voor de maritieme ha venverdediging en ter bestrijding van on derzeeboten. Na de tewaterlating volgde de kielleg ging voor het zusterschip „Freyr". HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamermuziek. 10.55 Voordracht. 11.15 Pla ten. 11.30 Orgel. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.0 Pianorecital. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Clavecimbel- recital. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoek programma. 18.45 De haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Wat maakt de kinderen zo verwend, hoor spel. 19.50 Bericht. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.40 Hedendaagse arbeidsproble men, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instrumentaal kwartet en solist. 21.55 Bui tenlands weekoverzicht. 22.10 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. H'LVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 School radio. 10.00 Franse muziek. 10.30 Promenade orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamer koor en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Prome nade-orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Hier vrij Europa! 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: platen). 17.40 Metropole-orkets en solist. 18.10 Amusements-muziek. 18.40 Vragenbeant- woording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring cn toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek Forum. 21 00 Omroep orkest en solist. 21.25 Voor een betere we reld, causere. 2.40 Platen. 22.20 Limburgs Promenade-orkest. 22.45 Kerk en Mens, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Symphonette- orkest, Theaterkoor en solist. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht; 20.30 Folk loristische dansen: 20.45 Praatje over belas tingen; 21.25 Ik doe. ik doe, wat Gij niet doet; 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Causerie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Niewus. 19.40 Volks zang. 20.00 Vlaamse Beiaarden. 20.15 Sym- phonie-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). Bij spit, rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting, in ons kli maat moet U altijd SLOAN'S in huis hebben. SLOAN'S doodt de pijn. Terwijl de herenleden van de Bovak (bond van kermisbedrijfhouders) in Kras- napolsky zich ernstig bezighielden met de problemen van hun bedrijf, werden hun dames in de wintertuin van het hotel- ge confronteerd met een modeshow. Voor één dag hadden ze hun poffertjes-, patates frites- en zuurkramen, hunstoomearrou- sels en draaimolens in de steek gelaten in het vertrouwen, dat de zaak ook zonder hen vandaag wel „draaien" zou. Vooral de grote maten uit de getoonde voorjaars- en zomertoiletten hadden hun bijzondere in teresse. Nadat de dames en heren her enigd waren, ging men over tot de verkie zing van „Miss Bovalientje", die als „sym pathiek voorbeeld van het kermisbedrijf" zou kunnen worden gesteld. Met algemene stemmen werd „tante Marie" Visser uit Amsterdam, oud 65 jaar, tot congres-miss Bovalientje 1954 „uitgeroepen". Mevrouw Visser, die exploitante is van zuurkramen, is een zeer bekende en ge ziene figuur in het kermisleven. Vele desiderata De bevindingen van het congres waren onder meer: „De groep oefeningsspelen heeft het vaak aan de stok met de al té kieskeurige in terpretaties van de loterij wet." „De winkelsluitingswet kan het leven van de verkoopskraam kortweg onmogelijk maken door het toepassen van een slui tingstijd, gelijk aan die van de gevestigde winkeliers." „De kijktent, de show en het theater, on getwijfeld onmisbaar op de kermis, zoeken met steeds toenemende moeilijkheid naar de nummers, die het publiek in hun tenten kunnen brengen. De dierenbescherming maakt naar onze smaak wel wat al te vaak en te snel bezwaren tegen shows van die- ren „De zich steeds wijzigende smaak van het publiek leidde tot het na 1945 verdwij nen van de stoomcarrousel, waardoor „ton nen aan geïnvesteerd kapitaal van het ene op het andere jaar zo goed als waardeloos werden". De grote moeilijkheid voor een rendabele bedrijfsvoering zijn de hoge pachtsommen, die door de gemeenten worden geïncas seerd. Als oplossing hiervoor ziet men de materieel mogelijke en de wettelijk ge oorloofde afspraak tussen de bedrijfsge- noten onderling". De organisatorische toestand van het bedrijf werd bevredigend genoemd. De Bovak telt thans ruim 650 van de bijna 1000 „bonafide" bedrijfsgenoten. Daar Nederlandse kaas in het buitenland niet altijd duidelijk te herkennen is als een Nederlands product heeft het Nederlands Zuivelbureau een prijsvraag uitgeschre ven voor een nationaliteitsmerk. Het Nederlands Zuivelbureau, Laan van Meerdervoort 82, Den Haag, hoopt door deze prijsvraag in het bezit te komen van een procédé, dat het mogelijk maakt ver betering te brengen in de bestaande toe stand. Er zal een oplossing moeten worden gevonden voor het technische probleem van het aanbrengen van dit nationaliteits merk. Het merk zal zo vaak op de kaas moeten kunnen worden aangebracht, dat bij het uitsnijden der kaas in Segmenten ieder stuk tenminste eenmaal een duidelijk herkenbaar gedeelte van het merk draagt. Een prijs van 10.000.is beschikbaar gesteld voor degene die voor 1 November de beste oplossing aan de hand doet. In St. Etienne (Fr.ankrijk) heeft voor de eerste maal in de geschiedenis een non een burgerlijk huwelijk voor gesloten verkloard. Zuster Emillienne, moeder-overste van het hospitaal van St. Etienne en loco-burgemeester van dit kleine dorp aan de Franse Rivièra, verrichtte de plechtigheid, terwijl burgemeester Bernard Issaulticr, in het midden, toekeek. Het bruidje was een weesdoor moeder Emillienne in het hospitaal opgevoed. De Nederlandse Televisiestichting ver wacht, dat in de loop van Maart begonnen zal kunnen worden met het relayeren van Belgische televisie-programma's. Hoewel uit België nog geen officieel bericht is bin nengekomen, omdat de verbinding tussen Brussel en Antwerpen nog technisch moet worden beproefd, mag toch worden aange nomen, dat het aantal wekelijkse uitzen dingen daardoor spoedig zal worden ver hoogd. De heer J. W. Rengelink, secretaris van de N.T.S., deelde ons mede, dat de Bel gische programma's, die voor heruitzen ding in aanmerking komen, op de Woens dag- en Zaterdagavonden worden, uitge zonden, al houdt dit niet in, dat dit voor alle uitzendingen op die avonden geldt. Prins Bernhard heeft gistermiddag in paleis Soestdijk een van zijn oude vrien den ontvangen, de 45-jarige Thailandse prins Chula Chakrabongse, neef van de tegenwoordige Koning van Thailand. Om drie uur kwam prins Chula met het K.L.M.-vliegtuig uit Bangkok met zijn Engelse vrouw op Schiphol aan. Het echt paar begaf zich onmiddellijk per auto naar Soestdijk. Gisteravond zouden prins Chula en zijn echtgenote de reis naar Engeland per vlieg tuig voorzetten. Prins Chula schrijft politieke artikelen voor Thailandse bladen. Hij heeft boven dien diverse boeken, waaronder biogra fieën, geschreven. ADVERTENTIE Voor het duo Frans Vester en Miep van Luin Jaarlijks organiseert het Nederlands Impresariaat een wedstrijd onder de kun stenaars, die er bij aangesloten zijn. Zo heeft er reeds eerder een concours plaats gehad voor vocalisten en een ander voor pianisten. Dit jaar kwamen aan de beurt: violisten, klarinettisten, een blokfluit- ensemble, een hoboïst en een fluitist. Deze laatste was Frans Vester, de bekende Haarlemse virtuoos op dit blaasinstru ment, die met de pianiste Miep van Luin een programma uitvoerde van composities van Blavet, Mozart en Prokofjef. De jury kende aan hun prestaties de 'hoogste on derscheiding toe. Professor Hendrik Andriessen, d'ie als voorzitter van de keuringscommissie fun geerde, herinnerde er bij de bekendma king aan, dat bij vorige wedstrijden de prijs steeds in verdeling moest worden toe gekend; doch dit keer, meende hij, was er geen twijfel omtrent de toekenning van REIN A PRINSEN GEERLIGSPRIJS J De inzendingen van prozagedichten of de pnjs, aaar Frans Vester met Miep van toneelstukken voor dè Reina Prinsen Geer- Luin een waarlijk artistieke prestatie ge- ligsprijs voor litteratuur worden voor 1 leverd had. Augustus ingewacht bij de secretaresse der De prijs bestaat uit de mogelijkheid tot jury, mevrouw Hella S. van Lelyveld- het geven van een concert in de Kleine Haasse, Milletstraat 56, Amsterdam. De Zaal van het Amsterdamse Concertge- jury bestaat uit Anna Blaman, Anton Coo- bouw of in Diligentia in Den Haag. Bo- len, Hella Haasse, Adriaan Morriën en vendien worden de prijswinnaars door het Adriaan van der Veen. j Impresariaat extra aanbevolen. Masjumi en PSI ontevreden DJAKARTA. (Reuter). Het parle mentslid Djuir Mohammed (PSI) heeft heden bij het parlement een motie inge diend, waarin wordt gevraagd, Atjeh auto nomie tc verlenen. Het lid Nur El Ibrahim (Masjumi) deed in zijn rede een aanval op wat hij noemde het „willekeurige en wre de" optreden van de regering in Atjeh en de behandeling der gevangenen.. De motie was ondertekend door leden der PSI, Masjumi en de Fraksi Democrat, het lid Djohan van de PIR en twee partij loze leden. De indiener van de motie, de heer Nur El Ibrahimi van de Masjumi, verklaarde de houding van de regering te betreuren. Deze wil, volgens hem, alleen de schuld op anderen afwentelen zonder eigen fouten te erkennen. De spreker zeide, dat in Atjehse regentschappen de veiligheid slechts in de steden is teruggekeerd. „De centrale rege ring verklaarde", aldus de spreker, „dat de kwestie-Atjeh in Maart kan worden afge wikkeld, doch volgens een bekendmaking van het sub-territorium Atjeh van het le ger zijn er nog steeds gevechten". ADVERTENTIE De staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft schrifte lijk antwoord gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid Cornelissen over de aan schaffingsprijs van de Middenstandsnota. Deze had gevraagd: is de minister be reid de aanschaffingsprijs van de zo juist verschenen middenstandsnota 6.75) drastisch te verlagen tot bijvoorbeeld 2,50 per exemplaar? Het antwoord van de staatssecretaris is dat de Staatsdrukkerij zich inmiddels in verbinding heeft gesteld met de midden standsorganisaties, ten einde na te gaan of een zodanige vraag naar de middenstands nota bestaat, dat een goedkope uitgave dezer nota gerechtvaardigd zou zijn. Als resultaat daarvan zal zeer binnenkort een goedkope uitgave verschijnen tegen een verkoopprijs van 3 per exemplaar. Fabrieksterrein aangekocht Aan de reeds lang bestaande plannen der Amstel brouwerij te Amsterdam om in samenwerking met een Zeeuwse brouwerij een fabriek op te richten in Suriname, ver wacht men binnenkort uitvoering te kun nen geven. De Staten van Suriname heb ben thans een verordening, regelende cie heffing van een omzetbelasting op in Su riname gebrouwen bier, met algemene stemmen aangenomen. Voor de fabriek is reeds een terrein aangekocht. De plannen voor de inrichting zijn nog in studie, evenals de juridische vorm die aan de exploitatie gegeven zal worden. De aanvangscapaciteit is vastge steld op 15.000 hectoliter per jaar. Nèd. Herv. kerk Beroepen te Eemnes-Buiten W. v. Her pen, cand. te Rotterdam; te Dirksland (toez.), Joh. Verwelius te Bodegraven. Bedankt voor Wezep G. Ëoer te Gouda. Geref. kerken Beroepen te Coevorden J. Viersema te Noordwijk-Binnen. Aangenomen de benoemings als predi kant bij de Stichting Jeugdwerk in Fries land, S. E. Wesbonk te Wolvega. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenpolder J. v. d. Poel te Giessendam. Brigade-generaal Albert Decoursey, directeur van het pathologisch instituut van het Amerikaanse leger en lid van de commissie, die ter plaatse de uitwer king van de bombardementen van Hirosjima en Nagasaki bestudeert, heeft verklaard, dat Amerikaanse atoomge leerden op het ogenblik werken aan de vervaardiging van een pil, die het men selijk organisme tegen de radioactiviteit tengevolge van atoombombardementen zou kunnen beschermen. Volgens Decoursey hebben secties op menselijke en dierlijke slachtoffers van genoemde bombardementen, evenals later onderzoek van dieren, geleid tot de ontdekking van een geneesmiddel, dat dieren voor de atoomuitstraling im muun maakt. Decoursey voegde er aan toe, dat de geleerden het geneesmiddel in een zodanige concentratie pogen te vervaardigen, dat het in de vorm van een pil zou kunnen worden ingenomen. Thans is het nog zo, dat men enkele ponden van het geneesmiddel zou moe ten innemen om er de uitwerking van te ondervinden, aldus Decoursey. (AFP) c Niet gemeld. Van zeventig Noord-Koreaan- se burgers in Zuid-Korea, die terug zending naar Noord-Korea hadden verzocht, hebben zich Woensdag 33 niet gemeld, toen autoriteiten van de UNO de groep bijeenbrachten voor het eerste deel van hun terugreis. De communis ten hadden medegedeeld, dat geeh Zuid-Koreanen in hun gebied om repa triëring hadden verzocht, maar de com munisten zullen wel tien niet-Koreaan- se burgers terugzenden. Maatregelen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag te Wash ington bekend gemaakt, dat maatre gelen worden overwogen tegen de Poolse consulaten in Chicago, Detroit en New York. Men meent te weten, dat dit een gevolg is van talrijke klachten van Amerikanen van Poolse afkomst, volgens welke de consulaten centra van propaganda-activiteit zijn en geen diplomatieke posten. Bij het Westen. De eerste minister van Irak, dr. Fadil Jamali, heeft Woensdag verklaard, dat Irak aan de zijde van het Westen zal staan en om Westelijke wa pens en uitrusting zal vragen om zijn verdediging tegen aggressio te verster ken. Irak, dat lid is van de Arabische Liga, heeft reeds een overeenkomst met Groot-Brittannië gesloten voor het sta tionneren van vliegtuigen en personeel van de Britse luchtmacht op zijn ge bied. (De Arabische Liga heeft tot dus- vei* koel gestaan tegenover Amerikaan se voorstellen voor een verdedigings verdrag voor het Midden-Oosten). Protest. De vertegenwoordiger van de Rus sische Hoge Commissaris in Duitsland, Dengin, heeft Woensdag bij de Ameri kaanse commandant te Berlijn, gene raal Timbermam, geprotesteerd tegen wat genoemd werd „het ingrijpen van de West-Berlijnse politie in de gang van zaken bij de onder Russisch toe zicht staande stadsspoorweg. Dengin verzocht twee leden van de Oost- Duitse transportpolitie, die zich te West-Berlijn in gevangenschap zouden bevinden, vrij te laten. Onbehoorlijk- Een jongetje van negen jaar heeft op een tentoonstelling te Grand Rapids in Amerika drie schilderijen met een mes beschadigd, omdat hij ze „onbehoorlijk" vond. Een van de be schadigde schilderijen is de „St. Fran- ciscus in vervoering" van El Greco. Voorlopig niet. De regering van Jordanië, heeft vandaag „voorlopig besloten" niet accoord te gaan met een conferentie met Israel over de uitvoering van de wapenstilstandsovereenkomst, zoals ver zocht door de secretaris-generaal der UNO. Jordanië zal op dit stuk niet op nieuw een beslissing nemen zonder overleg met de andere Arabische lan den. Verzoek. De Sovjet-Russische delegatie bij de UNO heeft Woensdag aan de secre taris van deze organisatie verzocht op de agenda van de aanstaande bijeen komst van de Economische en Sociale Raad, die op 30 Maart te New York zal worden geopend, op te nemen het Vraagstuk van de opruiming van de hinderpalen voor de internationale han del en de bestudering van de metho den voor de ontwikkeling van de inter nationale economische betrekkingen. Voedsel. Met militaire vliegtuigen is men gisteren begonnen 25.000 stuks vee van voedsel te voorzien in de overstroomde gebieden in het Noorden van Nieuw- Zuid-Wales. Vliegtuigen hebben in de noodgebieden ook een desinfecterend middel uitgeworpen nadat gevallen van dysenterie waren gemeld. Voor zover bekend, zijn 23 personen bij de over stromingen om het leven gekomen. Goed. De Amerikaanse Senaatscommissie van justitie heeft met 12 tegen 3 stem men de benoeming van Earf Warren tot president van het hooggerechtshof goedgekeurd. Honden. In Amerika bijten te veel honden te veel mensen, aldus heeft het parle mentslid Sheenan verklaard. In 1953 werden ongeveer 600.000 personen ge beten, van wie 50.000 tegen hondsdol heid ingespoten moesten worden. Ame rika bezit 10.500.000 stadshonden en 6.900.000 waakhonden en 5.200.000 an dere plattelandshonden. Volgens de af gevaardigde zijn er te veel honden en dienen maatregelen getroffen te wor den. ADVERTENTIE DoeEtraat 39 - Haarlem - Tel. 1323? SCHUURSCHIJVEN 41. Baas Kraska zat rustig op zijn kan toor, toen een ongunstig individu kwam binnen rennen. „Baas", riep het individu, „profesor Kalker is weer met iets bezig!" „Hè?", zei Kraska, „hoe weet je dat?" „Door die detective van hem", antwoordde de spion, „die hamert overal bordjes VER BODEN TOEGANG en zo rond het ter rein". „Dat moet ik onderzoeken", bromde Kraska, zijn hoed grijpend, „ik ben be nieuwd, wat die professor nu weer in el kaar knutselt". Kraska was niet de enige, die zich dit afvroeg. Op het werkterrein van de geleerde keek Panda met verbazing naar een vreemde constructie, de de pro fessor bezig was op te bouwen. „Maar pro fessor!", riep hij, „wat is dat? Wat maakt u daar??" „Stil, stil", zei de geleerde, „stoor me nieteh.... wat zei je?" „Ik vroeg, wat u maakte", antwoordde Panda, waar dient dat rare apparaat voor?" De geleerde schrok op en bekeek zijn schep ping, als zag hij deze nu voor het eerst. „Waar het voor dient?".herhaalde hij. Hmeh.... dat ben ik zowaar ver geten!" VERSCHILLENDE zeevogels komen zel den op het land, maar verblijven voor namelijk boven zee, somtijds vele honder den, maar vaak ook enkele duizenden kilo meters uit de kust. Een typisch voorbeeld hiervan is de albatros, die in eindeloze vlucht met uitgestrekte, bijna beweging loze vleugels boven de golven voortzweeft. Het voedsel van deze dieren bestaat vooral uit inktvissen, die voornamelijk gedurende de nacht worden ge vangen, omdat zij dan aan de oppervlakte komen. Gewoon lijk komt de albatros alléén aan land gedurende de broed tijd en sommige soorten zoe ken daarvoor vèr afgelegen en verlaten rotsachtige eilanden, waar een nest gemaakt wordt uit wat gras. aarde en veren, öf zij volstaan met een eenvoudig kuiltje in de grond. De vogels zijn op het land zó onwennig en onhandig, dat zij uitsluitend kunnen opvliegen vanaf een helling of een klip. Na deze wetenswaardigheden, zult u wel de overtuiging hebben dat de zee het ei genlijke domein van de albatros is, zodat we thans kunnen overgaan tot de vraag hoe albatrossen en talrijke andere zeevo gels zoetwater weten te bemachtigen om hun dorst te lessen. Wanneer we de vraag zó stellen, moet daarop worden geantwoord, dat zeevogels inderdaad geen kans zien zoetwater te drinken. Voor een dergelijke dronk zouden zij een reis van somtijds dui zenden kilometers moeten ondernemen naar het eerste het beste stukje land dat zich in de wijde omtrek voordoet, en dit is een wel wat al te zware opgave. Maar desondanks lessen deze vogels wel degelijk hun dorst. Want dergelijke zeevogels drin ken.... zeewater en dat bekomt hun op- v perbest. Wat dat betreft zou den we hen kunnen verge lijken met de zeevissen, die eveneens zeewater drinken om hun lichaamsvocht op peil te houden. Bij de vis sen wordt het te veel aan zout dat op deze wijze wordt binnen gekregen, uitge scheiden door de kieuwen, maar bij de typische zeevogels is deze taak aan de nie ren toebedeeld. Sommige zeevogels kunnen zelfs zoetwater in het geheel niet verdra gen, evenmin als ons lichaam het zoute water in overmaat kan dulden. Nu we, wat het drinken betreft, een ver gelijking tussen vogels en vissen hebben gemaakt, zal het u wellicht belang inboe zemen te vernemen, dat er vogels zijn die onder water kunnen vliegen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2