Churchill speelt nog met idee van ontmoeting met Malenkov Eisenhower steunt nu Stevens tegen McCarthy Weerbericht Haarlems Dagblad President Sjisjakli van Syrië door leger ten val gebracht Weg met Naguib Buitenlands debat in Lagerhuis Conferentie in Berlijn was volgens hem niet zonder resultaat Strijd ontbrandde opnieuw na twijfelachtig „accoord Staking van Oost-Duitse arbeiders onderdrukt Het woord is aan Massale, onbloedige opstand dreef hem uit Damascus u v E L s E R EDITIE Vietminh onttrekt zich overal aan strijd Grotewohl geeft onrust in Sovjet-zone toe Invitatie voor het Gemenebest Woedende vluchtelingen vielen twee Russen aan Helicopters bevoorraden ingevroren schepen Weerrapport 68e JAARGANG No 195 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 29 8e JAARGANG No 4. Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS ALWEER AFGELOPEN met de macht van de Egyptische President van de Republiek, voorzitter van de Revolution- naire Raad en ministerpresident Naguib, eertijds generaal en na de staatsgreep in Juli 1952 veldmaarschalk. Hij heeft ont slag uit al zijn regeringsfuncties gevraagd en dit ontslag is door de Revolutionnaire Raad aanvaard. De Raad bestond uit veer tien hoge officieren van het leger, dus nu nog uit dertien, en de vice-president luite nant-kolonel Nasser is nu met het mkiis- terpresidentschap belast. Voor het overige zal men blijkbaar het resultaat van te houden parlementsverkiezingen afwach ten. Het heeft niet lang geduurd met Naguib: van de militaire staatsgreep af, die tot de verjaging van koning Faroek-leidde, maar negentien maanden. Uit het communiqué, door de militaire Revolutionnaire Raad uitgegeven, valt af te leiden dat de macht hem naar het hoofd gestegen was. Dat is geenszins nieuw in zulk geval. Maar Naguib was er blijkbaar niet in geslaagd, voldoende aanhang en populariteit te ver werven om zich van hen te ontdoen, die hem bij zijn streven naar de dictatuur de voet dwars zetten. Zij schrijven zijn op treden nu aan „een geestelijke crisis" toe en zeggen: „Hij maakte een geestelijke crisis door, waarvan wij allen veel te lij den hadden ondanks onze pogingen om hem tegenover de wereld als werkelijk leider van de revolutie en van de Raad te doen doorgaan". Het klinkt een beetje zielig: de Raad zelf schijnt een beroep op het medegevoel aller Egyptenaren te doen. want alle leden hebben het er zo naar door gehad. „Alles hebben zij beproefd om hem te doen terugkomen op verzoe ken, waarvan inwilliging zou hebben ge leid tot een éénhoofdig absoluut gezag over Egypte, hetgeen mogelijk de resul taten van de revolutie teniet zou hebben gedaan". Verzoeken! Naguib is dus hele maal zo'n baas niet geweest, als hij zich naar buiten toonde. Hij wou het alleen maar worden. Dat herinnert weemoedig- lijk aan de terugkeer in Juli '52, vlak na de staatsgreep, van de leider van de Wafd-partij, Nahas Pasja. Hij omhelsde Naguib en noemde hem de redder der natie. Hij kreet: Wij zijn naar ons land teruggekeerd nadat de tyrannie is vernie tigd en het prestige van Egypte door ons leger en zijn grote leider generaal Naguib is hersteld. Ach. Wij leven nauwelijks anderhalf jaar later en het is al Weg met Naguib! Waar om? Omdat hij het éénhoofdig absoluut gezag, lees de tyrannie, nastreefde. Dat overigens niet d'oor middel van een nieuwe staatsgreep, door geweld, door zijn dertien medeleden van de Revolutionnaire Raad van hun bedden te laten lichten en opslui ten en op een wit paard aan het hoofd van zijn troepen door Cairo te rijden enzo voorts, volgens het historische recept maar door middel van verzoeken. Men wordt geen alleenheerser door middel van verzoeken. Wel moeten er vandaag Duit sers zijn die denken, bij de lezing van het communiqué van de Egyptische Revolu tionnaire Raad: hadden ze bij ons (bei uns) indertijd ook maar tijdig tot zoiets beslo ten en een berichtje gegeven met de me dedeling: „hij maakte een geestelijke crisis door waarvan wij allen veel te lijden hadden".... Maar Hitier bepaalde zich niet tot verzoeken, was ongetwijfeld slu wer dan Naguib en kende zijn Pappenhei mers beter. Het gerucht dat de gevallen Egyptische staatsman dood zou zijn is vanmorgen in Cairo weersproken met de officiële mede deling, dat het „van alle grond ontbloot is". Dat wil waarschijnlijk zeggen, dat er niet eens een aanslag op hem gepleegd is. Zijh verzoeken om absolute macht zijn afgewezen, hij heeft zelf zijn ontslag ge vraagd en het gekregen en nu zit hij in zijn huis in een voorstad. Dit maakt wel een on-Egyptisch-rustige indruk. Het klinkt wel bijzonder vredig nevens de me dedeling, dat de nieuwe minister-presi dent Nasser voor geheel Egypte de nood toestand heeft afgekondigd. Naguib's huis zal wel zwaar bewaakt worden en zijn telefoon ook. Hij mocht eens verder wil len gaan dan verzoeken. En ge moet u hem niet voorstellen in een fauteuil, be daard de kranten lezend waarin zijn por tret plotseling niet meer prijkt. Evenmin ziet het oog der verbeelding hem wiedend in zijn tuintje. Maar een zonderlinge af mars voor een staatshoofd, met zovele uiterlijke bevoegdheden bekleed, is het wel en wij zullen er het laatste woord nog niet over vernomen hebben. Sommige Engelsen vrezen dat de onder handelingen over de Brits-Egyptische ge schilpunten er niet gemakkelijker op zul len worden. Zij schudden blijkbaar het hoofd over Nasser, vanwege zijn vechters capaciteiten bijgenaamd „de tijger van Faloega", hetgeen aan bokskampioenen doet denken. En in een poging om een blik in de toekomst te werpen kan men zich afvragen hoe lang het zal duren eer die een veto-recht over de besluiten van de Revolutionnaire Raad zal pogen te ver werven of wellicht: het eenvoudig zal toepassen. Het is niet eenvoudig een land. dat lang van corruptie en wanbeheer ver vuld is geweest, in nieuwe banen te leiden. Men moet daar meer staatsman voor zijn dan generaal. Ook meer staatsman dan tijger. R. P. VIENTIANE (A.F.P.) Uit Franse luchtverkenningen in Laos is Donderdag gebleken, dat talrijke Vietminh-eenhedcn bij Moeonghoea de rivier de Namhoe zijn overgestoken en in Noordelijke richting te rugtrekken. De druk van de opstandelingen bij Moeongsai is verdwenen. Franse verken ningseenheden konden geen contact krijgen met de vijand. Zij troffen verlaten onder komens aan en ontdekten voorraden mijnen en munitie. Over de hoofdmacht van de 308e Viet- minh-divisie, die zich twee dagen geleden in het gebied van Nambas, 90 kilometer ten Noorden van Loeang Prabang, gereed scheen te maken om zich terug te trekken, zijn geen nieuwe berichten binnengekomen. In Zuid-Laos hebben Franse eenheden verkennningen uitgevoerd ten Oosten van Mahaxay en ten Noorden van Donghene. De IJmuidense sleepboot „Noord Hollandvan N.V. Bureau Wijsmuller met twee lichtschepen voor Birma op sleeptouw van Delfzijl naar Rangoon. Een Engels fotovliegtuigje van Lympne Airport in Kent maakte deze opname in het Kanaal. LONDEN (Reuter) I)e Britse premier Sir Winston Churchill heeft gisteren ver klaard, dat hij nog steeds van mening is, dat een samenkomst van staats- en rege ringshoofden met de ministers van Buiten landse Zaken tot de mogelijkheden moet blijven behoren. De premier zeide dit in het debat over de Berlijnse conferentie in het Lagerhuis. Overleg tussen staats- en regeringshoof den zou als hulpmiddel in petto moeten worden gehouden, aldus Churchill. Het zou echter niet lichtvaardig moeten worden toegepast, want het zou misschien ramp zalig" zijn het zonder succes, te gebruiken. Onze correspondent te Londen schrijft: Churchill zou Churchill niet zijn, als hij niet een onafhankelijk geluid liet horen. Hij laat nog steeds de gedachte aan een top-conferentie met Malenkov niet los, niet omdat hij er wonderen van verwacht, maar omdat hij het nuttig acht dat men van eikaars opvattingen door rechtstreeks con tact zal kunnen kennis nemen. Toen hij in Mei zijn voorstel deed, was, zo zeide hij gisteren in het Lagerhuis, zijn eerste doel een als inleiding bedoeld ge sprek met de nieuwe leiders, die na Stalins dood waren opgetreden, een gesprek dat in ieder geval beter zou zijn dan helemaal geen gesprek. Churchill betreurde echter allerminst de door de ministers van de Grote Drie in Washington genomen beslis sing tot de conferentie over Duitsland en Oostenrijk, die volgens hem volkomen ge rechtvaardigd is gebleken. Churchill zeide, dat de conferentie belangrijk was omdat het zo lang verbroken contact met de Rus sen hersteld is, omdat men elkaar niet heeft gekwetst, omdat men eikaars mening op de uitvoerigste wijze leerde kennen, en omdat de Verenigde Staten en China aan de conferentietafel zijn gebracht, hetgeen eerst hopeloos leek. Het zou zeer onver standig zijn geweest als zij, nu de strijd gestaakt is, zouden weigeren met de Chi nese leiders over vrede te praten. Churchill geloofde dat de conferentie van Genève een betere kans heeft op vrucht bare resultaten, dan de Berlijnse bijeen komst. Met stemverheffing vroeg Churchill, die in uitstekende vorm was, en buitenge woon vlot en levendig sprak, geduld te oefenen en te volharden, want de keus ligt tussen vrede en onmetelijke verschrik kingen. Churchill werd luide van de Labour- banken toegejuicht toen hij de hoop uit sprak dat de handel met de Sovjet-Unie zou toenemen, omdat dit de atmospheer zou kunnen verbeteren. De regering zal met de V.S. hieromtrent overleg plegen. De recente reis van Britse zakenlieden naar Moskou is een gunstig teken. Genève biedt hetzelfde perspectief: hervatting van de handel met China na een vrede in Korea. Onvermurwbaar Churchill was echter van mening dat de Russen inzake Duitsland onvermurwbaar zouden blijven zolang hun militaire macht superieur is. Ook zijn zij daardoor in nog onafzienbare tfid ongevoelig voor de hun aangeboden garanties. Churchill doelde op hun voorsprong op het gebied van de conventionele wapens. Een winstpunt is dat onze toenemende kracht een gunstige invloed uitoefent. Duitsland, dat, in tegenstelling met de eerste wereldoorlog, thans vreselijk heeft geleden veel erger dan wij, aldus Chur chill bezit thans een diepe afkeer van oorlog. Het kan niet als een onaanraakbare lepralijder worden behandeld. Het gevolg zou zijn dat Duitsland op gigantische schaal het lot van Tsjechoslowakije zou delen. Als men Adenauer, een van de grootste man nen, die Duitsland heeft voortgebracht en die een kampioen voor het nieuwe Europa is, thans in de steek laat, zou men een slag toebrengen aan de toekomst van het Duitse volk met onoverzienbare gevolgen. Wij moeien bruggen bouwen, geen hin derpalen oprichten. Ons doel is de vrede te verzekeren door sterk te zijn, want op andere wijze zal het niet lukken! Rede van Attlee Churchill's rede volgde op die van Attlee, die in een klaar betoog de hoop uitsprak, dat de bijeenkomst van Genève tot iets positiefs zou leiden. Hij gaf China de ver zekering dat het niets van Engeland te vrezen heeft. Attlee was van mening dat de Russen hun politiek vooral op strategi sche overwegingen baseren en dat zij zich thans bij de iverdeling van Duitsland heb ben neergelegd. Hun houding is onveranderd Ook Attlee houdt niet van Duitse bewapening. Hij gelooft echter dat de meerderheid van de Duitsers in beide zones aan de zijde vam de democratische vrijheid staat. Vooral de Duitse jeugd zal moeten beseffen dat zij haar krachten dient te wijden aan de mensneid. De Bevan-aa.nhanger Harold Wilson, minister van Handel in de Labour-rege- ring, die onlangs voor zaken in Rusland was en daar een lang particulier gesprek met Molotov heeft gevoerd, was van oor deel dat de Russen over 10 jaar, als hun industriële capaciteit even groot zou zijn als die der V.S. thans. Ertgelands grootste handelsconcurrent zouden zijn en dat de Duitsers dan weer het grootste mi litaire gevaar zouden vormen. Aneurin Bevan is lid van Labours schaduwkabinet en bezit daardoor niet de vrijheid om in een debat een van de officiële leiding af wijkend standpunt te verdedigen. Hij sprak daarom niet. Het Labour-lid Ernest Davies, die als onder-minister van Buitenlandse Zaken destijds de „honderd dagen" in het Palais Rose heeft doorgebracht te Parijs, wilde met de Duitse bewapening en met de EVG nog wachten. Eerst zouden vertegenwoor digers van de Grote Drie. en Later van de Grote Vier, moeten onderzoeken of de Ber lijnse besprekingen geen basis hebben op geleverd voor verder contact tussen de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Het nieuwe Labourlid mevrouw Jeger stelde voor dat Churchill Malenkov zal uitnodigen naar het landgoed Chequers te komen om daar met hem te praten en schaak te spelen. Anthony Eden, die het zonder stemming eindigende debat besloot, kon niet inzien hoe twaalf Duitse divisies ooit een gevaar voor de Russen zouden kunnen opleveren. Op de lange baan schuiven der Duitse her bewapening zou volgens hem catastrofaal zijn. De EVG Het is merkwaardig dat terwijl de Brit se regering inzake de EVG aandringt op haast, er tijdens de debatten ir. het Lager huis slechts één of twee sprekers voor standers bleken te zijn van aansluiting van Engeland bij het Europese leger. In Labourkringen helt men thans meer over naar een andere manier van gecontro leerde Duitse bewapening dan door mid del van de EVG. Volgens onze informaties is de door Eden aangekondigde nieuwe conferentie te Pa rijs voor nauwer samengaan van Engeland met de EVG het gevolg van een initiatief der Franse regering. Het is echter onwaar schijnlijk dat de Engelsen hun troepen op het continent onder Europees bevel zullen plaatsen, zoals de Fransen dit gaarne zou den willen zien. WASHINGTON (Rcuter/A.F.P.) Pre sident Eisenhower heeft zijn volledige steun gegeven aan de minister voor het leger. Robert Stevens, in diens conflict met senator Joseph McCarthy over de onder vraging van legerofficieren door McCar* thy's subcommissie van onderzoek. Na een dag van koortsachtige, doch nietgeslaagde pogingen om het geschil bij te leggen, heeft minister Stevens Donderdag op een pers conferentie op het Witte Huis te Washing ton verklaard, dat hij nooit en onder geen enkele voorwaarde zou instemmen met be schimping van legerofficieren, ook niet door commissies. Eisenhowers perschef, Hagcrty, verklaarde op deze persconferen tie, dat de president van Stevens, verklaring op de hoogte was en dat hij voor de volle honderd percent ermee instemde. Stevens maakte in het bijzonder melding van het geval, waarbij brigade-generaal Zwicker betrokken was, die door de sub commissie diepgaand was ondervraagd over het eervol ontslag van een legertand- arts, die onder Zwickers bevel had gestaan en die beschuldigd is van het pnderhouden van verbindingen met communisten. Stevens zei, dat het „memorandum van overeenstemming", dat na zijn bespreking van Woensdag met republikeinse leden van de subcommissie is uitgegeven, verkeerd is uitgelegd. Hij verklaarde met nadruk dat hij niet was teruggekomen van zijn standpunt en hij zei de verzekering te heb ben ontvangen, dat beschimping van leger officieren niet meer zou voorkomen. McCarthy wijkt niet McCarthy heeft onmiddellijk deze ver klaring betwist. „Er is in het geheel niet 99 toegegeven, dat getuigen zijn beschimpt" zo zei hij. „Wij hebben duidelijk gemaakt dat elke getuige uit het leger of ergens anders vandaan diepgaand zal worden on dervraagd als hij niet oprecht en waar- heidslievend is". McCarthy zei, dat hi5 generaal Zwicker opnieuw voor een ver hoor door de subcommissie zou oproepen Minister Stevens legde zijn verklaring af, nadat de drie andere leden van McCar thy's commissie die op initiatief van vice-president Nixon waren bijeengekomen hadden bekend gemaakt, dat hun pogingen hadden gefaald om Stevens en McCarthy tot overeenstemming te brengen. Het Woensdag uitgegeven „memoran dum van overeenstemming" was 'in brede kring uitgelegd als te betekenen, dat het leger voor senator McCarthy had „gecapitu leerd". Volgens het memorandum stemde Stevens er mee in legerofficieren toe te staan voor de subcommissie te verschijnen wat hij had verboden na het incident met Zwicker en hij zegde toe de namen van alle personen, die betrokken waren bij het geval van de beschuldigde tandarts te zullen bekendmaken. Donderdag verklaarde Stevens dat het nooit tot een dergelijke overeenstemming zou zijn gekomen, als hij niet de verzeke ring had ontvangen, dat geen beschimping van getuigen van het leger meer zou voor komen. Tevoren had de minister categorisch be richten tegengesproken, volgens welke hij bereid was af te treden als president Eisenhower hem niet openlijk zou steunen in het geschil met McCarthy. In eigen om geving hadden hieromtrent krachtige ge ruchten de ronde gedaan. BERLIJN. (DPA) Het Oost-Duitse partijblad „Volksstimme" meldt een pro testactie en een poging tot staking in een machinefabriek te Chemnitz (Saksen). De staatsveiligheidsdienst en de partijleiding zouden door middel van arrestaties en uit stoting uit de partij de actie de kop in hebben gedrukt. Naar het blad pas thans bericht, had een delegatie van de fabrieksarbeiders op 20 Januari van de overige arbeiders opdracht gekregen bij het hoofdbestuur van de partij en het vakbondsbestuur in Oost- Berlijn te protesteren tegen een loonsver laging. In het bediijf waren heftige dis cussies aan dit besluit voorafgegaan en er werd ook tot staken opgeroepen. Tegen de protestactie was door de lei ding van de vakbond te Chemnitz niets on dernomen. Pas na terugkeer van de dele gatie uit Oost-Berlijn was de staatsveilig heidsdienst tegen de leiders van deze „pro vocatie van een agenten bende van het so ciaal-democratische bureau-Oost" opge treden. Twee arbeiders waren gearresteerd en alle schuldige S.E.D.-functionarissen uit de partij gezet.. United Press meldt uit Berlijn, dat de Oost-Duitse premier, dat er uitgebreide teren heeft toegegeven, dat er uitgebreide sabotage en onrust zijn in afgelegen gebie den in de Sovjet-zóne van Duitsland. In een rede op een bijeenkomst in Gör- litz, zeide Grotewohl dat „Westelijke agenten en anti-democratische groepen" zich hadden schuldig gemaakt aan „terro risme en brandstichting" en „met moord hadden gedreigd" in dorpen en op boer derijen in de Oostelijke zóne. Hij waar schuwde, dat de regering scherpere maat regelen zou nemen om saboteurs te pak ken te krijgen en te straffen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Rudyard Kipling: Wat zullen zij ooit weten van Engeland, die alleen Engeland kennen? rgcooooocoaooorooooooononoric /Reuter). Het conservatieve Lager huislid Godfrey Nicholson heeft giste ren in het Lagerhuis voorgesteld Neder land, Denemarken en Noorwegen uit te nodigen toe te treden tot het Britse gemenebest. Het zijn drie landen, waar voor Groot-Brittannië veel bewonde ring en genegenheid heeft, aldus het parlementslid. Verder betoogde hij, dat de landen gelijke idealen hebben en uit het oogpunt van ras aan elkaar verwant zijn en dat hun belangen niet met el kaar in botsing komen. HANNOVER. (Reuter). De Britse mili taire politie heeft Donderdag twee Russi sche officieren uit de handen gered van verbolgen Polen en Russen, toen de beide officieren een bezoek brachten aan het vluchtelingenkamp Buchholz in de omge ving van Hannover. De Poolse en Russi sche kampbewoners bekogelden de officie ren met stenen en trachten hun auto om te gooien. De officieren behoorden tot de Russi sche militaire missie in de Britse zóne van Duitsland. Het behoort tot hun taak de vluchtelingenkampen te bezoeken om te vragen of er kampbewoners zijn, die naar de Sovjet-Unie wensen terug te keren. De beide officieren, kolonel Koeznetzof en majoor Lasaref,. dankten de Britten voor hun hulp, alvorens zij in hun bescha digde auto wegreden. Verkeerschaos in Denemarken OSLO (Reuter) De Noorse luchtmacht heeft gisteren met helicopters de 49 sche pen, die in het Oslofjord in het ijs vast zitten, voor een groot deel van levensmid delen voorzien. Ook twee Nederlandse schepen, de „Wie- ke" en de „Elsi" zitten in de Oslofjord al zo lang in het ijs vast, dat de voedselvoor raden op beginnen te raken. Zij delen dit lot met tal van andere schepen. Per heli copter werden verscheidene vaartuigen van voedsel voorzien, maar tengevolge van sneeuwstormen is het niet gelukt, de „Wieke" en de „Elsi" te bereiken. Vandaag zouden de pogingen worden voortgezet. Een gordel van ijs ter breedte van 250 meter verspert Gothenburg, de grootste haven aan Zwedens Westkust. Het ijsbreken wordt door slecht weer gehinderd. In Denemarken is de vervoerschaos, ont staan doordat de Sont vol ijs ligt, gisteren nog erger geworden. Alleen krachtige schepen kunnen van Denemarken naar Zweden. Meer dan duizend spoorwagons wachten aan beide zijden op veerboten. Uit Stamboel wordt gemeld, dat tor pedojagers 15 kleine schepen trachten te bevrijden uit de greep van het ijs aan de ingang van de Zwarte Zee. BEIROET, (Reuter en AFP). President Adib Sjisjakli van Syrië is gisteravond afgetreden na een op stand in bijna het gehele land tegen zijn regering. Hij maakte zich drie jaar geleden zelf door middel van een staatsgreep meester van de macht. Zijn aftreden is door radio-Damascus tegen het einde van de dag bekendge maakt, nadat de opstandige legerlei ders een nieuwe president hadden benoemd en Sjisjakli bevel hadden gegeven het land binnen 24 uur' te verlaten. Eerder werd in een radio-uitzending uit Aleppo, de stad in Noord-Syrië, waar de opstand is begonnen. Sjisjakli aangespoord de hoofdstad Damascus te verlaten om bloedvergieten te voorkomen. De legerleiding heeft een vroegere pre sident, de 79-jarige Hasjem el Attasi, tot nieuwe president uitgeroepen. Vorige maand nog heeft de 45-jarige Sjisjakli een opstand in de Zuidelijke pro vincies onderdrukt. In een uitzending van radio-Aleppo is Sjisjakli beschuldigd van fascisme en ver krachting van de democratie. De afgetreden president van Syrië is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Libanese hoofdstad, Beiroet, aangekomen. Hij kwam per vliegtuig. De ex-president begaf zich naar de ambassade van Saoedi- Arabië. Hij was op weg naar Riad, de Saoedi-Arabische regeringsstad. Reacties De Israëlische regering heeft een ver klaring uitgegeven, waarin zij zegt: „de gebeurtenissen in Syrië nopen Israël tot een houding van scherpe waakzaamheid. Heftige veranderingen in een buurstaat, die steeds onveranderlijk vijandigheid je gens Israël getoond heeft, zijn geladen met onberekenbare gevolgen en kunnen de Is raëlische regering niet anders dan met ernstige bezorgdheid vervullen". De Iraakse leider Madhi Loebbeh. voor zitter van de nationalistische onafhanke lijkheidspartij, heeft Donderdag te Bagdad tegenover een correspondent van AFP ver klaard, dat de beweging in Syrië niet on verwacht komt en natuurlijk is. De rege ring van Sjisjakli werd door Loebbeh aangeduid met „een regiem van onder drukking, dat speelde met het lot van het Syrische volk". Bladen in de Libanese hoofdstad, Bei roet, noemden Donderdag kapitein Moes- tafa al Hamdoen de leider van de opstan delingen. „Groot-Syrië" President Sjisjakli was tegenstander van het ontwerp voor een groot-Syrië, dat Syrië en de Hasjemietische koninkrijken, Jordanië en Irak zou moeten omvatten, en dat reeds jaren de gemoederen in de Ara bische wereld bezig houdt. Het schijnt, dat de leiders van de jongste staatsgreep wel voor een groot-Syrië voelen, aldus menen waarnemers. De staatsgrepen, die sedert 1949 in Syrië zijn gepleegd schijnen alle episoden te zijn in een strijd tussen aanhangers van het ontwerp naar men zegt gesteund door Britse invloeden en tegenstanders, die een republikeins Syrië, verbonden met het Westen willen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand -u a mm v A* M TJ Do s 3 Zz S2 ga 5- Ht-ZS Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome (geen opgaaf ontvangen) sneeuw NO 7-5 8 geheel bew ZO 8 -4 0.1 geheel bew Z 8 1 5,2 zwaar bew. ZZW 11 4 1,1 licht bew. ZZW 5 2 5 zwaar bew. ZW 6 3 8 onbewolkt WZW 8 5 5.2 zwaar bew. W 7 9 1,5 geen opgaaf ontvangen half bew. W 7 8 0 (geen opgaaf ontvangen) nevel regen zwaar bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. nevel licht bew. geheel bew Z 3 ZW 8 windstil W 6 ZZW 13 ZO 2 Z 3 W 5 ZZO 6 5 6 3 3 8 0 -6 -3 8 2.2 4.3 0 0 0.3 0 0 0 0 Neerslag laatste 21 uur BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I, in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Nu en dan buien, afgewisseld door op klaringen. Overwegend krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig ver andering in temperatuur. 27 Februari Zon op 7.32 uur. onder 18.15 uur. Maan op 4.10 uur. onder 11.17 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur- Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmaiden Vrijdag 26 Februari Hoog water- 8.57 en 21.30 uur. Laag water: 4.10 en 16.42 uur. Zaterdag 27 Februari Hoog water: 10.01 en 22.46 uur. Laag water: 5.02 en 17.46 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1