West-Duitse Bondsdag ruimde hindernis voor dienstplicht op Weerbericht De Wervelwind Nieuwe opstand in Egypte Dr. Koesbari tot voorlopig Syrisch president benoemd V.S. zullen vijf Nederlandse divisies uitrusten Grondwetswijziging geaccepteerd Er moet echter nog heel wat gebeuren, voordat Duitsland weer soldaten heeft Het woord is aan Maar het Noorden aanvaardt hem niet Geen uitbreiding van onze luchtmacht Indonesië treedt nog dit jaar uit Unie Buiig weer 68e JAARGANG No 196 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 v e l s e r Haarlems Dagblad 298© JAARGANG No 44 Amerika schenkt oorlogs schepen aan Tsjang Cavalerie-officieren in verzet tegen Nassers regiem Eisenhowers bevoegdheden waren even in gevaar Mi nis ter Staf in New York: Loeang Prabang mislukt Sunarjo verklaart: Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2-550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman JOSEPH McCARTHY, de Amerikaanse heksen- en spokenjager, soms aangeduid als „the Wisconsin Whirlwind", schijnt nogal triomfantelijk uit zijn botsing met. de minister voor het leger, Stevens, te voorschijn te zijn gekomen. Die heeft ten minste, nadat zijn getuigenis voor de com- missie-McCarthy veranderd was in een persoonlijk onderhoud met de Wervel wind, niet meer kunnen verklarert dan dat de geduchte man beloofd had, dat hij voortaan geen officieren meer zou beledi gen. Veel houdt dat niet in, nadat de mi nister tegen vernederende behandeling van generaal Zwicker een man met een hoge staat van dienst in oorlogstijd geprotesteerd had, twee andere officieren opdracht had gegeven niet voor McCarthy's •commissie te verschijnen en gezegd had dat hij dit zelf zou doen. Het magere re sultaat van het persoonlijk gesprek heeft dan ook een groot deel van de Amerikaan se pers tegen hem doen losbarsten, waar bij hem verweten wordt dat hij heeft ge capituleerd. De minister ontkent dit; hi) heeft herhaald dat hij nooit en te nimmer zal instemmen met beschimping van leger officieren, ook niet door commissies. En de perschef van president Eisenhower heeft verklaard dat de president met Ste vens' verklaring tenvolie instemt. Intus sen heeft de w?rvelwinderige senator uit Wisconsin het geval weer wat erger ge maakt door te zeggen dat hii nooit heeft toegegeven, dat getuigen zijn beschimpt, dat zijn commissie duidelijk heeft gemaakt dat elke getuige diepgaand zal worden on dervraagd als hij niet oprecht en waar heidlievend is en dat hij van plan is generaal Zwicker opnieuw op het matje te roepen. Dit laatste vooral klinkt uitda gend. Dat men deze wervelwind-zaken niet alleen in Amerika maar ook in Europa, in de eerste plaats wel in Engeland, met bij zondere aandacht en vrijwat ongerustheid volgt is verklaarbaar: Amerika's leidende positie maakt alle democratische landen aan deze zijde van de Oceaan uiterst ge voelig voor hetgeen in dat land geschiedt. En op het chapiter-McCarthy is nu al zo veel geschied dat Europese begrippen van vrijheid en democratie ontstelt. Hetzelfde blijkt uit de reacties van belangrijke bla den in Amerika zelf en dat versterkt de mening, dat men het hier niet te zwaar opneemt. Met deze verschijnselen toe te schrijven aan Amerikaanse luidruchtige gewoonten, die nu eenmaal de onze niet zijn, is men niet van de zaak af. Zij is we! degelijk zeer ernstig; zij heeft in de Ver enigde Staten een politiek conflict ontke tend dat van veel verder reikende bete kenis is dan de invloed od verkiezingen, die tegen het einde van dit jaar moeten worden gehouden. Wel is ten opzichte van die verkiezingen de vraag van belang, of de republikeinse partij ze voeren zal onder de vlag van McCarthy's opvattingen of niet. Scherper dan tevoren blijkt de noodzaak dat presi dent Eisenhower zijn positie ten aanzien van des senators ontreden vaststelt. De president verkeert daarbij zeker in een moeilijke positie; hij beschikt maar over een kleine meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en ternauwernood over meerderheid in de Senaat. En McCarthy en zijn aanhang behoren tot zijn eigen partij.. Bovendien heeft de senator sinds hij in sommige gevallen bij zijn commu nistenjacht gelijk heeft gekregen, popula riteit bij een deel der massa verworven. De News Chronicle heeft er nadruk op gelegd dat bij het jongste opinie-onder zoek (Gallupp-poUl) McCarthy's aanhang op vijftig procent der ondervraagden uit kwam. Het is moeilijk te geloven dat dit inderdaad zou betekenen, dat de helft van de Amerikaanse natie achter hem en zijn methodes zou staan. Maar ook als men dat tot bijvoorbeeld een derde zou moeten verminderen zou het verschijnsel al ern stig genoeg zijn. Ons land bezoekende Amerikanen hebben meermalen tegenover Nederlanders hun mening geuit, dat het wervelwind-spektakel niet blijvend zou zijn, dat het vooral niet als te belangrijk moest worden beschouwd, dat dit soort storm binnen korte tijd wel weer zou luwen. En zij hebben dan meermalen ten antwoord gekregen, dat Europese erva ringen het moeilijk maakten dit optimisme te delen. Het zou buitengewoon verheu gend zijn als spoedig door onmiskenbaar optreden van president Eisenhower bleek dat hij de toon aangeeft in de regerings partij en niet de opzienbarende senator uit Wisconsin. Aan de mogelijkheid dat die man in een nabije toekomst president der Verenigde Staten zou kunnen worden naar welk doel hij in onmiskenbare eerzucht ongetwijfeld streeft kan men niet zonder schrik denken. R. P. CHARLESTON (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft nationalistisch China twee torpedobootjagers aangeboden als .symbool van het geloof van de Verenigde Staten, dat „China weer zal bewijzen ster ker te zijn dan de vreemde indringer". De onderminister van Buitenlandse Za ken Robertson zeide ter gelegenheid van de aanbieding te Charleston: „Wij geloven, dat deze schepen zullen bijdragen tot het naderbij brengen van de dag, waarop Chi na weer zonder beperking in handen is van de Chinezen". Belofte hernieuwd HONGKONG. De nieuwe premier van nationalistisch China, generaal Tsjeng Tsjeng, heeft Vrijdag gezegd, dat „de na tionalisten zo spoedig mogelijk, daar we wellicht tijd te kort zullen komen" een invasie op het vasteland moeten beginnen. In de wetgevende vergadering zeide de generaal: „Als we nog drie of vijf jaren wachten, wordt de kans hoe langer hoe kleiner. Tegen die tijd zullen we niet alleen niet in staat zijn aan te vallen, maar zal de vijand aangemoedigd worden om ons aan te vallen". COMMUNISTEN IN LITTAUEN „TEKORT GESCHOTEN" Op het congres van de communistische partij van Littauen zijn klachten bespro ken over tekortkomingen in landbouw en veeteelt. De partij, aldus de klachten, is er niet in geslaagd „ernstige tekortkomingen" te vermijden. (Rcutcr/A.N.P.). Dc West-Duitsezij niet te boek wensen te staan als princi- Bondsdag heeft gisteren met 334 tegen 144 stemmen de grondwetswijzigingen goedge keurd, die nationaal gezien, dc weg vrij maken voor de invoering van de dienst plicht in West-Duitsland. Dit was negen stemmen meer dan dc tweederde meerder heid, die vereist was. Wij tekenen hierbij aan, dat deze wijziging overigens nog niet betekent, dat reeds onmiddellijk tot tenuit voerlegging van de dienstplicht zal worden overgegaan. Ten eerste moet de Bondsraad de 'wijzigingen nog goedkeuren. Voorts moeten alle zes ondertekenaren van het verdrag voor de Europese vcrdcdigingsgc- mcenschap hun ratificatie daarvan in Parijs deponeren. Mocht dit niet geschieden en zou bijvoorbeeld gepoogd worden West- Duitsland in het kader van de NAVO te herbewapenen, dan nog zouden tegenstan ders, bijvoorbeeld Frankrijk, zo'n besluit in de Nbord-Atlantische raad met een veto kunnen treffen. Evenals dc Fransen, als be zettende mogendheid, een herbewapening op nationale basis kunnen verhinderen. De West-Duitse Bondsdag heeft dus nu de grondwettelijke hindernissen voor de E.V.G. uit de weg geruimd door een „aan vulling" der grondwet, die moet dienen tot „het ophelderen van twijfelpunten betref fende de uitlegging van de grondwet". De regeringscoalitie had een algemeen gebod van opkomst voor haar afgevaardigden af gekondigd en zij is er daardoor in geslaagd de vereiste meerderheid van twee-derden bijeen te brengen. Met 334 tegen 144 stem men werden de voorstellen aangenomen. De regeringsfracties stemden in gesloten front vóór, de socialisten zonder uitzonde ring tegen. De aanvulling der grondwet moet nu nog door de Bondsraad, de ver tegenwoordiging der negen West-Duitse landen, worden goedgekeurd. Daarbij is eveneens een meerderheid van twee-der den nodig, doch de regering is van deze meerderheid verzekerd, nadat onlangs Hamburg en Württemberg naar de coalitie van Bonn zijn omgezwenkt. Vermoedelijk zal de Bondsraad op 19 Maart de grond wetswijziging behandelen en men neemt aan, dat de Bondsregering dan spoedig de Duits-geallieerde verdragen ter onderteke ning aan president Heuss zal voorleggen. De grondwetswijziging doorkruist de ge rechtelijke procedure over de verdragen, die nu reeds sedert anderhalf jaar bij het staatsgereehtshof in Karlsruhe loopt. Het gerecht is al die tijd bezig geweest met de toetsing van de verdragen aan de grond wet, waarom eerst door de Bondspresident en later door een derde deel der leden van de Bondsdag was gevraagd. De regerings partijen hadden zich daarbij steeds op het standpunt gesteld, dat een aanpassing der grondwet niet nodig was, aangezien elke staat van nature het recht van zelfverdedi ging zou hebben. Pas nadat de regerings coalitie bij de laatste verkiezing haar meer derheid tot twee-derden van de Bondsdag had uitgebreid, heeft zij de aanpassing der grondwet aan de in de verdragen opgeno men militaire verplichtingen wenselijk ge acht. Zij heeft daarbij echter staande ge houden, dat het naar haar mening niet om een grondwetswijziging zou gaan, doch om een aanvulling, die wenselijk was om mo gelijke twijfel te voorkomen. Bij de be handeling der wijzigingen in de Bondsdag heeft de minister van justitie de aanvulling een „athentieke interpretatie" genoemd. Die was volgens hem nodig geworden omdat het bij de beoordeling van de verdragen om een politieke beslissing ging, die het parle ment niet mocht overlaten aan een gerech telijk orgaan. Anders zou naar zijn mening de rechtsstaat tot een justitie-staat worden. Talrijke woordvoerders van de regerings partijen verdedigden hetzelfde standpunt. Dr. Adenauer zelf was tijdens het gehele debat aanwezig, doch hij achtte het zelf niet nodig in te grijpen. Socialistische critiek De socialisten hebben in hun felle aan vallen op de voorstellen voornamelijk juri dische argumenten in het geding gebracht. De wijze waarop deze voorstellen waren geformuleerd was volgens hen een recht streekse aanslag op het staatsgereehtshof, daar de coalitie zou trachten ook de recht sprekende macht in handen te nemen. Er werd namelijk een artikel aan de grondwet toegevoegd, dat zegt dat de gesloten verdra gen niet met de grondwet in strijd zijn. Deze beslissing kwam volgens de socialisti sche theorie niet toe aan het parlement zelf, doch aan het staatsgereehtshof, dat met het toezicht op de naleving der grond wet belast is. De socialistische woordvoerders hebben het echter nog eens duidelijk gemaakt, dat piële tegenstanders van een militaire taak der Bondsrepubliek, zij waren tegen „deze miskraam", echter niet tegen een „demo cratische wetgeving op de dienstplicht". Onenigheid over détails De beweerde onvolledigheid van de aan vulling der grondwet was in hoofdzaak het gevolg van onenigheid, die over de details nog in de regeringscoalitie bestaat. De liberale partij staat erop, dat het op perbevel over de Duitse troepen zal worden opgedragen aan de Bondspresident. De Christelijke partij wenst echter de kanse lier tot opperste bevelhebber te maken. De Beierse vleugel der Christelijke partij staat er op, dat de Duitse troepen regionaal zul len worden ingedeeld en dat past de min der federalistisch ingestelde liberalen weer niet. Om bij deze meningsverschillen de snelle aanpassing der grondwet niet in ge vaar te brengen heeft de regeringscoalitie te elfder ure een compromis gesloten, dat bepaalt, dat deze zaken te zijner tijd even eens in de grondwet en dus met twee derde meerderheid geregeld zullen moe ten worden. Dc thans aanvaarde aanvulling der grond wet draagt aan de Bondsregering op de be hartiging van de buitenlandse aangelegen heden, zowel als die der verdediging, met inbegrip van de dienstplicht voor mannen van achttien jaren af en de bescherming van de burgerbevolking. Tegelijk heeft men een artikel aan de grondwet toegevoegd, waarin het heet dat de verdragen van Bonn en Parijs en de daarbij behorende protocollen niet in strijd met de grondwet zijn. CAïRO (Reuter). Veertig cavalerie- officieren van de Abbassia-kazerne te Cairo zijn hedenmorgen vroeg tegen het nieuwe regiem van kolonel Abdel Nasser in op stand gekomen. Zij werden aangevoerd door majoor Khalem Mohieddin, een lid van het revolutionnaire opperbevel en broer van de minister van Binnenlandse Zaken. WASHINGTON (A.F.P. en Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag een amendement op de grondwet verworpen, dat de bevoegdheid van de president om verdragen te sluiten zou beknotten. Het amendement, dat was ingediend door sena tor Walter George, kreeg wel een grote meerderheid, doch het haalde net niet de meerderheid van tweederde, die nodig is voor een grondwetswijziging. De uitslag van de stemming luidde 60 voor en 31 tegen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's EN ACHT PAGINA's ERBIJ Anonymus: Een werkelijk tevreden mens is de automobilist, die weet te ge nieten van het natuurschoon langs een wegverlegging van vele kilo meters. LONDEN, (AFP en Reuter) Volgens een te Londen opgevangen bericht van radio- Damascus heeft het Syrische parlement aan Maarnoen Koesbari, president van de Kamer van Afgevaardigden, voorlopig de functie van president van de republiek opgedragen. Dr. Maarnoen Koesbari, voorzitter van de Kamer, verklaarde, dat hij de functie van president van de republiek op zich zal nemen overeenkomstig artikel 89 van de Grondwet, in afwachting van de verkiezing van een nieuwe president, die binnen twee maanden moet worden gehouden. Dr. Koesbari legde deze verklaring Vrijdagmorgen af in een buitengewone zitting van de Kamer, waarin kennis werd ge nomen van het aftreden van presidet Adib Sjisjakli. Hhet leger keert reeds naar de ka zernes terug. De nieuwe, voor lopige president van Syrië, dr. Koesbari, heeft Vrijdag gezegd, dat de ministers aan blijven en dat zij nu aan hem verantwoor ding schuldig zijn. Hij was van plan alle betrokkenen te raadplegen om een oplossing voor de huidige crisis te vinden en zon der hun toestem ming geen oplos sing te aanvaar den. Maamoei: Koes bari is een bekend advocaat Ln Da mascus. Hij werd in 1914 geboren en stu deerde rechten aan de faculteit te Beiroet. In Frankrijk verwierf hij de doctorstitel. Tot October 1953, toen hij verkozen werd als parlementslid voor Damascus, had hij nooit actief aan politiek deelgenomen. Men beschouwt hem als onafhankelijk. Twee procedures Naar verluidt, hebben de leiders van de politieke partijen het plan om de in 1950 door Sjisjakli afgezette president, Atassi, officieel in zijn functie te herstellen. Hij zal, aldus het plan, bij het parlement zijn ontslag incüenen, wat hem geweigerd zal worden. Vervolgens zal de president een politieke leider verzoeken een coalitie regering te vormen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zullen zijn. De volgen de phase zou zijn, dat de regering het par lement ontbindt. Door het nieuwe parlement zal, in overeenstemming met de grondwet van 1950, een nieuwe president worden aange wezen, aldus het plan. De leiders te Aleppo, de plaats waar de staatsgreep begon, hebben de autoriteiten te Damascus medegedeeld, d-at zij niet zo veel formaliteiten wensen en Atassi een voudig als president willen installeren, al dus werd gemeld. Sultan Pasja el Atassi, de leider der Droezen die onlangs met enige zijner aan hangers uit Syrië naar Jordanië is uitge weken, zal zo spoedig mogelijk naar Syrië terugkeren aldus is te Amman bericht. De Droezen, die leven in het grensge bied van Palestina, Syrië en Jordanië, zijn de vorige maand met Syrische troepen, die gezonden waren om hun leider ge vangen te nemen, in botsing geweest. Als gevolg hiervan kondigde de Syrische re gering de staat van beleg af-i-n een aan-tai Een in Rusland gebouwde Mig-15 straaljager, welke in handen van de strijdkrachten der V.N. is gevallen, werd op 24 Februari voor de eerste maal aan de Amerikaanse pers getoond op de luchtmachtbasis van Wright Patterson bij Dayton (Oregon). Een afbeelding van het toestel. provincies. Sultan Pasja el Atrasj vluchtte naderhand naar Jordanië. Vrijdagochtend is de grens tussen Jor danië en Syrië weer opengesteld. Instabiliteit „Het ontslag van president Sjislakli van Syrië en president Naguib van Egypte heeft opnieuw het Pakistaanse besluit ge rechtvaardigd, om aansluiting bij Turkije ken is. na te streven"', zo verklaart men in poli tieke kringen te Karatsji. A.F.P. tekent hierbij aan, dat van offi ciële Pakistaanse zijde geen commentaar op de jongste gebeurtenissen in het Mid den Oosten is geleverd, zulks „omdat men zich niet met de binnenlandse aangelegen heden van een ander land wil bemoeien". In hoge politieke kringen, zo vervolgt A. F. P., is men van mening, dat de ge bleken interne onstabiliteit van twee be langrijke Islamietische landen niet zal bij dragen tot de bespoediging van de regio nale samenwerking in de Mohammedaan se wereld, met inbegrip van de samenwer king op het gebied van de verdediging. De gebeurtenissen ten aanzien van het Pa lestijnse vraagstuk bijvoorbeeld zouden een geheel ander verloop hebben gehad, als de Mohammedaanse wereld sterk en verenigd ware geweest. Reuter verneemt uit Beiroet, dat pre mier Abdalla el Jafi een nieuw Libanees kabinet heeft gevormd, waarin drie niet- pa-rlementariërs zitting hebben, waardoor zijn regering een representatie ver karak ter heeft gekregen dan zijn uit acht leden bestaande kahjnet dat Dinsdag is afgetre den. Jafi is tevens minister van Buiten landse Zaken. Nieuwe tweedracht Radio-Aleppo heeft omgeroepen, dat Noord-Syrië zich niet kan verenigen met de gang van zaken, zoals die zich in Da mascus heeft ontwikkeld. Naar Reuter meldt hebben de leiders van de revolutie, die Sjisjakli uit het land hebben gezon den, geweigerd een „interim-president" te aanvaarden. Koesbari, die als interim-pre sident zou optreden, heeft een ultimatum ontvangen, waarin van hem geëist wordt, dat hij Attasi, die indertijd door Sjisjakli als president werd afgezet, als president erkent. De pro-Atassi elementen hebben uit Aleppo omgeroepen, dat hun revolutie niet slechts tegen Sjisjakli gericht was doch tevens tegen zijn regiem en zijn grondwet. Radio-Damascus, die blijkbaar onder controle van Koesbari staat, heeft daar entegen verklaard, dat de benoeming .van Koesbari grondwettig is. „Wij weigeren een nieuwe revolutie te aanvaarden", al dus radio-Damascus. A.F.P. meldt, dat ex-president Sjisjakli in een vliegtuig van de koning van Saoedi- Arabië uit Beiroet naar Djiddah vertrok- Aan de vooravond van zijn terugkeer naar Nederland heeft minister Staf gisteren in New York verklaard, dat het thans zeker is dat dit jaar een escadrille van de nieuw ste Amerikaanse straalvliegtuigen in Ne derland wordt gestationneerd. „Het is thans aan geen twijfel meer on derhevig, dat Amerika het Nederlandse aanhod van vijf divisies heeft aanvaard en op zich heeft genomen, deze te voorzien van de benodigde uitrusting en een deel van de munitie, artillerie-waarncmings- vliegtuigen en luchtdoelartillerie", zei de minister. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging zullen nog nadere bespre kingen worden gevoerd. Naar de opvatting van de minister zou het verstandig zijn bij het opbouwen van deze nieuwe wijze van luchtverdediging in Nederland „van de grond af aan te beginnen". „We zullen moeten inhaken in een reeds meer gevor derd buitenlands programma, teneinde te profiteren van de vooruitgang die op dit gebied reeds elders is gemaakt. Een be langrijk resultaat van minister Stafs be sprekingen is, dat Nederland thans in ver sneld tempo radarapparatuur zal ontvan gen. Teneinde zo snel mogelijk onze „lucht en voldoende geschoold grondpersoneel. Minister Staf verklaarde voorts, dat onze luchtmacht niet verder zal worden uitgebreid. Het wordt belang rijker geacht een kleiner luchtwapen te hebben van goede kwaliteit dan een grote luchtmacht die niet „bij de tijd" is. De Marine Zowel van Nederlandse als Amerikaanse zijde is de nadruk gelegd op het belang van de voorziening van Nederland met meer mijnenvegers om in tijden van nood de routes van convooien en de havens open te houden. Over de samenstelling en op bouw van onze marine was vokomen over eenstemming bereikt. Resumerende zeide de minister, het als een belangrijke uitkomst te beschouwen thans volledige zekerheid te hebben dat onze vijf divisies zullen worden uitge rust. Hij heeft zich volledig op de hoogte kunnen stellen van de Amerikaanse pro gramma's, zodat hij dus precies weet, wan neer de uitrusting kan worden verwacht. De minister zeide. dat zijn ervaringen in Amerika hem waardevolle gegevens hebben opgeleverd voor zijn defensienota en voor het beantwoorden van vragen in de Kamer. Hij besloot met te zeggen: „De aandacht die de Amerikanen aan ons land schenken doet je vaak beschaamd staan. Zonder twij fel is deze goeddeels te danken aan de grote goodwill die Nederland hier geniet." waarschuwingsdienst" op peil te brengen. Nederland krijgt materiaal uit de Verenig-J U de Staten, dat ook bij Philips wordt ver- Vietminn CIHTipa^nC tC^Cfl vaardigd, doch dat sneller uit Amerika kan worden geleverd. Minister Staf zeide dit te beschouwen als een bewijs dat Nederland in de Verenigde Staten wordt gezien als een zeer belangrijke schakel in de verdediging van Europa. Klein, modem luchtwapen Ten aanzien van de luchtmacht was be sloten, dat Amerika nog twee jaar Neder landse piloten op zal leiden. Daarna kan Nederland de opleiding zelf geheel voor zijn rekening nemen. Thans is dat nog niet mogelijk wegens gebrek aan velden De campagne van de Vietminh-opstan- delingen tegen Loeang Prabang. de konink lijke hoofdstad van Laos, is mislukt, aldus een bekendmaking van het Franse opper bevel. De élitetroepen der Vietminh hergroepe ren zich thans aan de Noordelijke oever van de rivier de Nambac, op 80 km van Loeang Prabang. Door bombardementen van de Franse luchtmacht waren honder den opstandelingen gedood in één dag. DJAKARTA. „Indonesië zal zich dit jaar stellig uit de Nederlands-Indonesische Unie terugtrekken, waardoor alle politieke banden met Nederland zullen worden ver broken". Dit heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken Sunarjo giste ren in een exclusief interview met United Press verklaard. „Wij hopen dat de Nederlanders bereid zijn in te stemmen met een snelle ont binding van de Unie, omdat een vriend schappelijke, bilaterale regeling gewenst is. Wij hebben evenwel het recht ons te allen tijde uit de unie terug te trekken en wij zijn van plan nog dit jaar van dat recht gebruik te maken", aldus minister Sunarjo. Nogmaals de nadruk leggende op de hoop die Indonesië koestert dat Nederland en Indonesië de unie op vriendschappelijke wijze zullen beëindigen, merkte de minis ter op dat men in beide landen inziet dat de unie een lege vorm is en in de practijk niet werkt. Het Indonesische kabinet heeft een pro gramma opgesteld ter vervanging van de Nederlands-Indonesische unie door een normaal verdrag, zoals „tussen twee sou- vereine landen kan bestaan". Daarbij zal Indonesië in ieder geval verlangen, dat de bepalingen van het unie-verdrag betref fende alle handels-monetaire en commer ciële overeenkomsten herzien, zo niet ge schrapt worden. Sunarjo deelde mede dat een Indonesische commissie een lijst van voorgestelde herzieningen heeft opgesteld. Over de aard van die voorstellen wilde de minister nog niets meedelen. Verondersteld wordt dat de Indonesische zaakgelastigde Susanto Tirtoprodjo, die sinds 17 Februari voor besprekingen met zijn regering te Djakarta vertoeft, naar Nederland zal terugkeren als leider van een Indonesische delegatie, die de bespre kingen over de Unie-overeenkomst zal voeren. Sinds zijn aankomst te Djakarta heeft de heer Susanto echter iedere verklaring aan de pers geweigerd. Het K.N.M.I. deelt mede: De harde wind en de hevige buien van gisteren werden veroorzaakt door een depressie waarvan het centrum zich vanmorgen op de Noord zee ten Noorden van ons land bevond. De buien gingen op sommige plaatsen met hagel, natte sneeuw en onweer ge paard. Vannacht passeerde een zwakke rug van hogere luchtdruk ons land, zodat overal flinke opklaringen voorkwamen. Tegelijkertijd ontstond echter bij de Ierse Zee een nieuwe randstoring die in de na nacht de bewolking weer deed toenemen en in de vroege ochtend weer buien ver oorzaakte. Gedurende het weekeinde zal het depressiegebied nog dicht bij ons land blijven, zodat ook morgen nog enkele buien verwacht moeten worden. Daarnaast zullen echter ook opklaringen voorkomen. De temperatuur zal wellicht iets lager worden, maar er zal tevens minder wind zijn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- «a .5 2 te ds- toestand wind richt wind kracl O 3 O f-r-Z.£ Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo sneeuw NO 8 -4 11,2 Stockholm geheel bew. ZO 6 -4 1 Kopenhagen regen Z 7 1 5,4 Londen regenbui WZW 8 3 1.1 Amsterdam regenbui Z 6 2 5,1 Brussel geheel bew ZW 8 4 4 Parijs half bew. ZW 8 5 1 Bordeaux regenbui W 9 9 5 Grenoble geheel bew ZZW 7 9 0,5 Nice onbewolkt WZW 16 12 0 Warschau (geen opgaaf ontvangen) Berlijn nevel ZZW 3 2 2 Frankfort (geen opgaaf ontvangen) München sneeuwbui WZW 6 1 8 Zürich regen W 5 4 20 Genève regenbui ZZW 8 4 16 Locarno onbewolkt W 2 -3 0 Wenen nevel WZW 1 -1 0 Innsbruck regen windstil 0 3 Rome geheel bew ZZO 5 18 4 Neerslag laatste 24 uur MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Buien, afgewisseld door opklaringen. Overwegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag de zelfde of iets hogere temperaturen als vandaag 28 Februari Zon op 7.30 uur, onder 18.16 uur. Maan op 4 58 uur. onder 12.23 uur. 1 Maart Zon op 7.20 uur. onder 18.18 uur. Maan op 5.35 uur, onder 13.39 uur. Maanstanden 5 Maart 4.11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 28 Februari Hoog water: 11.30 en uur. Laag water: 6.24 en 19.22 uur. Maandag 1 Maart Hoog water: 0.24 en 13.00 uur. Laag water: 8.04 en 20.53 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1