Bloemkwekers wel tevreden over de vaste prijzen Amateurtoneel in Castricum Beverwijkse Harmoniekapel Férenc Friesay dirigeerde het Concertgebouw-Orkest Kort en bondig Vanmorgen in de Vishal Eisenhower wil meer controle op McCarthy met Jaap Stotijn als solist Maar de industrie dringt hen toch terug Socialistische inter nationale vóór EDG MAANDAG 1 MAART 1954 7 Groot succes voor Velno's in de badplaats Costaricaans schip vergaan; bemanning gered Jongen viel van auto Huurkoop- radio door verkocht Hoofdprijzen Staatsloterij Uitvoering voor niet-Amsterdammers Alleen West-Duitse delegatie tegen Rhefc heeft weer een drang naar 't Noorden De Castricummers hebben Zaterdag voor hun uitgangsavond zelfs de keuze uit twee toneelvoorstellingen gehad, doordat de beide hiervoor beschikbaar zijnde zalen bij uitzondering gelijktijdig werden bespeeld. In „De Rustende Jager" was het de toneel groep uit de personeelsvereniging van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf van Noordholland, welke voor de Castricummer Sportvereniging „C.S.V." de jaarlijkse feestavond te verzorgen kreeg. Het kan bij na niet anders, of dit moet tot volle tevre denheid van de gastvrouw zijn geschied, want de Bloemendalers hebben haar leden met de opvoering van het blijspel „Over twaalf dagen tegen middernacht" enige bijzonder vrolijke uren verschaft. De intrige van dit stuk door Gerard Nie- len is zeker niet onaardig gevonden; de logé's van Floris Appelman geraken op een bepaald moment in een ware paniekstem ming, omdat de aarde ten gevolge van een snel naderende planeet over precies twaalf dagen dreigt te vergaan. Met een vermeen de dood voor ogen doen zij elkaar allerlei confidenties en trachten daarbij hun laat ste dagen zo aangenaam mogelijk door te brengen. Uiteraard laat bij dit alles ook de liefde zich niet onbetuigd en wanneer ten slotte de gehele historie 'n geslaagde April grap blijkt te zijn geweest, kan het doek voor een aantal gelukkige paartjes gesloten worden en heeft Floris Appelman zich weer met zijn recalcitrante zoon verzoend. Voor een blijspel dus niet onverdienstelijk be dacht, ofschoon de schrijver dit gegeven toch tamelijk conventioneel en technisch vrij zwak van bouw heeft uitgewerkt. Dit verhinderde de P.W.N.-spelers intus sen niet van deze klucht een vlotte opvoe ring te geven, welke onder regie van de heer H. J. van Elven tot stand gekomen is. De spelers hadden zeker niet minder ple zier in hun rol dan het publiek, dat zich met de komische typeringen kostelijk heeft vermaakt. Puck Kwaaitaal-Jager gaf bij voorbeeld een doortastende Sophie Smit te zien, die de vermakelijk gespeelde Schmidt van de heer B. R. Smit naar be horen op zijn huid zat. E. J. Abspoel gaf de parvenu Appelman eveneens de gewenste gestalte, waarnaast J. H. Wiese als mr. Strekkers niet minder waardering verdien de. A. de Weyze en Gré Kuiper vertolkten met flair het traditionele jonge paar, dat met de overige medespelei's dit blijspel naar een tot tevredenheid stemmend succes heeft geleid. ..Oerkrachten" Ook in zaal „Roozendaal" was het die avond lachen troef, waarvoor de opvoering van „Oerkrachten" door de R.K. Toneel vereniging „St. Pancratius" verantwoorde lijk is geweest. Het is een klucht van Ben Bunders en Ferd. Koolbergen, welke ge zamenlijke productie rustig onder het ge bruikelijke genre kan worden gerangschikt. De schrijvers brengen ons met de familie Pinderello in contact op een manier, die onmiddellijk herinneringen oproept aan het reeds veelbeproefde oud-Duitse recept, van Blumenthal en Kadelburg, volgens welke de bijna klassiek geworden pantoffelheld tot een lachwekkend lijdend voorwerp wordt gemaakt. In „Oerkrachten" wordt in het gezin van Alexander Pinderello met een onwaar schijnlijk straffe hand de scepter gezwaaid door Clementine, een ware harpij van een echtgenote, wier scherpe tong en dwingen- Vier trawlers Aan de IJmuidense afslag van vanmorgen verschenen de „Haarlem" met 50 kisten wij ting, 120 schelvis, 30 haring, 80 koolvis, 40 gul en 30 poon; de Rotterdamse „Claesje" met 90 kisten wijting, 1100 stuks stijve kabeljau wen, 80 kisten schelvis, 240 gul en kabel jauwen en 65 radio; de „Norma Maria" met 100 kisten wijting, 1200 stuks stijve kabel jauwen, 20 kisten schelvis, 100 koolvis en gul, 45 radio en 30 heek en de O 15 „Aantje" met 60 kisten wijting, 50 schelvis, 65 gul en 90 radio. Loggers en kotters Van de logger- en kottervloot lagen aan de IJmuidense hallen twee en dertig schepen, die aanvoerden 75 000 kg- tong, 2000 kisten schol, 1500 kisten varia, 2500 ijskabeljauwen en 4500 stijve kabeljauwen. Haring en kabeljauw De haring uit de Noord maakte vanmorgen een prijs tussen de 17.50 en 20.Makreel was er niet. België kocht de rijen kabeljauw voor 44 tot 35 en de kisten gingen het binnenland in voor 55 tot 60. Grote gul maakte vanmorgen f 30, middel van 32 tot 33 en de torren 27. Knappe wijting ging van de hand voor 37 tot 38, braad van 51 tot 55, grote-kleine van 55 tot 60, kleinmiddel 60, grootmiddel schelvis 55 tot 60 en grote schelvis 60 tot 65. Hoge prijzen dus. als gevolg van de geringe aan voer. Dubbel en wat meer Zwarte koolvis maakte vanmorgen van 50 tot 65. wat het dubbele is van het bedrag dat vorige week werd betaald. Schol kreeg wat meer dan Zaterdag. Kleine schol deed van 15 tot 17, schol II 22 tot 27. En geland kon de grove schol gebruiken en be taalde voor grote schol 12, middel 15, zet- schol 25 tot 30 en schol I 25 tot 30. Tongen Grote tong haalde bij de eerste afslag 1-75, gootmiddel 1.15, halve pondjes 1.30, tong I 1.55 en slips 1.30. De „Norma Maria" bracht een kist grootmiddel heek mee en kreeg er 236.voor betaald. Morgen en Woensdag Voor morgen worden geen trawlers ver wacht. Woensdag verschijnen de „Bloemen- daal". de „Dirkje" en de „Bergen". Over de tjslandvaarders „Tzonne" en „Abraham" wordt elders in dit blad bericht. Bedragen De Helderse Slotboot „HD. 79" maakte Za terdag 10.550, een mooi bedrag. De drie NEHIM-kotters maakte 5300 (AM. 16), f 6300 6300) en 4600 (AM. 18). De KW 7 haalde 10.980, KW. 85 9800; KW 95 9600. De zaal van hotel „Sonnevanck" was Zondagavond tot de laatste plaats bezet toen het show- en amusementsorkest „The Velno's" op uitnodiging van de K.A.B. te Wijk aan Zee voor het voetlicht trad. Barend Kuhfus en zijn mannen boekten een groot succes met een programma vol afwisseling, bestaande uit vocale en instrumentale nummers. De zangnummers werden ten beste ge geven door Nico Out en Coen Kurpershoek en niet te vergeten de charmante Dicky Klein, die aller ogen op zich gericht zag en na elk optreden een ware ovatie oogstte. Ter afwisseling werden door enkele orkestleden enige schetsen opgevoerd en Nico Out liet nog zien dat hij ook als goo chelaar zijn mannetje staat. In zijn openingswoord sprak de voor zitter van de Wijk aan Zeese K.A.B., de heer J. Holzhaus, de wens uit dat de ver gaderingen van deze organisatie evenveel belangstelling zouden trekken als op deze avond het geval was. de gebaren de heer des huizes reeds lang tot een zielige en deerniswekkende figuur nebben gedegradeerd. In het familiepen sion, dat door zijn vrouw gedreven wordt, mag het gezag dan ook zelfs niet eens meer in naam noor hem worden uitgeoefend, zo dat deze Alexander hier voor het spreek woordelijke oortje thuis ligt'en dientenge volge niet de geringste invloed op de gang van zaken kan uitoefenen. Maar als de nood het hoogst is, komt ook voor hem de red ding nabij. Zijn dochter Elly onderhoudt namelijk meer dan vriendschappelijke relaties met een jonge man, wie er alles aan is gelegen zijn toekomstige schoonpapa meer houding en overwicht te verschaffen, omdat Clementine zich energiek tegen hun huwelijk blijft verzetten. Een door een zekere prof. Waratski uitgevonden pil, die in staat heet te zijn mens en dier een tien maal geconcentreerde oerkracht te ver lenen, brengt dan de gewenste uitkomst, hoewel de suggestie hierbij een rol van niét te onderschatten betekenis te vervullen krijgt. De heilzame gevolgen van deze won derpil behoeven dan verder geen nadere omschrijving; het is een volkomen herboren Alexander die zijn vrouw de scepter uit handen rukt en daardoor in staat wordt gesteld alle vrolijke spanningen tot een be vredigend slot te herleiden. Wegens ziekte van één der leden had „St. Pancratius" voor deze opvoering een beroep moeten doen op mevrouw Alkemade van „T.O.V." uit Beverwijk, die de rol van Theodora Barnasconi onlangs bij haar eigen vereniging had gespeeld. Hierdoor werd zij in de gelegenheid gesteld deze waarlijk kostelijke typering van dit mallotige wezen nog eens te herhalen, zodat zij zich op nieuw van het succes van de avond wist te verzekeren. Gelukkig vond zij in H. Schram als de niet minder burleske Barthelomeus Protter een volwaardig partner, waardoor zij gezamenlijk een komisch duo van de eerste orde vormden. L. Kroon speelde de onderdanige Alexander met de gelaten, slaafse houding, die Annie Castricum een behoorlijke kans bood als de kwaadaardige Clementine volkomen te domineren. Een gelegenheid, die zij overigens dankbaar heeft aangegrepen. Naast het vlotte jonge paar van Tiny Vervoort en J. Zaal verdient dan tenslotte het kittige dienstmeisje van Elly Vervoort eveneens nog te worden ver meld. Dank zij klucht en spelers werd door het publiek daverend gelachen en ging de aankondiging ..Carnavalsuitvoering" vol ledig in vervulling. JAN VAN DAM WASHINGTON A.F.P. verneemt te Washington dat president Eisenhower bij de republikeinse leiders in de Senaat uiting heeft gegeven aan zijn wens, dat in het vervolg alle leden van de subcommissie van onderzoek van McCarthy alle bijeenkom sten van deze commissie bijwonen. In het verleden is het zeer dikwijls voor- gekomen, dat de commissie zitting hield senator McCarthy als het enige aanwezige lid. McCarthy zelf zeide naar aanleiding hiervan: „Ik betwijfel het sterk dat presi dent Eisenhower mijn bevoegdheden wil beperken en mij wil beletten de commu nisten oj^e sporen. Zijn verkiezingsbelof ten, evenals die van mij, hielden in het uit de weg ruimen van het communistisch ge vaar in het land." Mevrouw Roosevelt heeft Zaterdag op een persconferentie te Washington ver klaard, dat senator McCarthy op het ogen blik voor Amerika het grootste gevaar be tekent. „Van mensen, die bang zijn, kan men niet verwachten, dat zij normaal han delen," aldus mevrouw Roosevelt. Zij ver klaarde voorts, dat uit de post die zij ont vangt blijkt, dat „haatorganisaties" weer in kracht toenemen. Deze organisaties zijn gericht tegen minderjarigen. Met name, aldus mevrouw Roosevelt, heb ik een groot aantal anti-semietische pamfletten ont vangen. (United Press) .De republikeinse sena tor Jacob Javits uit New Jersey heeft ver klaard, dat hij een wetsonwerp zal indienen om een eind te maken aan wat hij noemde de excessen van de onderzoekingscommissie van senator Joseph McCarthy en andere gelijksoortige commissies van de Senaat, Het wetsontwerp voorziet in het instellen van een uit 14 leden bestaande commissie van het Huis van Afgevaardigden en de senaat, die zich in plaats van de subcom missie van Joseph Mc Carthy, de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten van bet Huis van Afgevaardigden en de senaatscommissie voor Binnenlandse Vei ligheid zal bezig houden met kwesties aan gaande de binnenlandse veiligheid. Het Costaricaanse schip „Captain Anto- nios" is op ongeveer 140 mijl ten Oosten van Algiers gezonken. De bemannine, die in de boten was gegaan, is door het Britse schip „Nigaristan" opgepikt. Het is altijd prettig over een goed ge slaagd concert te kunnen schrijven: de uitvoering van de Beverwijkse Harmonie kapel, die Zaterdagavond in het Kenne- mer Theater werd gegeven, mocht gehoord worden. Niet in het minst was dit te dan ken aan de goede leiding van directeur H. N. van Ossenbruggen, die in weinige maanden van dit ruim veertig jaar oude corps een vernieuwd orkest heeft weten te maken. Deze vooruitgang was vrijwel overal te bespeuren: zowel de stemming, de maatvastheid, het reageren op de aan wijzingen van de dirigent als de klank en de voordracht vielen te loven. Met genoegen heb ik nffar het weer geven van de voor een blaascorps heel eenvoudige opgave geluisterd: het spelen van een mars. Daar wordt meestal gemak kelijk over gedacht. Blijkbaar echter niet door dirigent Van Ossenbruggen, want deze Telefunkenmars, waarmee hij het geache veerde programma liet openen, had hij door zijn mannen tot in de puntjes laten verzorgen. Mendelssohn's ouverture Ruy-Blas was geen gemakkelijk werk voor de kapel, die er de handen aan vol had. De inzet klonk uiterst fraai en de rhvthmische figuren kregen de volle waarde. De muzikale span ning, die de inleiding had weten te bren gen, kon men echter tijdens de gehele vertolking niet bewaren, omdat de vele voetangels van dit gerenommeerde con coursnummer de volle aandacht vroegen. De finale werd echter knap geblazen en muntte uit door hecht samenspel. De „Kaukasische Schetsen" van Ippolitov Iwanov, een volgeling van Rimskv Korsa- kov, hebben ongetwijfeld hun tijd gehad. Wat vorm en coloriet betreft, zijn deze schetsen hopeloos verouderd. Er is boven dien doorlopend van zogenaamde schablo- nenwerk sprake. Daarenboven moet men ze het Oosters cachet, waarmee men ze vroeger placht te bestempelen, bepaald ontzeggen. Het enige deel, dat répertoire heeft kunnen houden, is de finale: de Sar- dar-processie. Uit de uitvoering door de kapel bleek overduidelijk, dat de dirigent de leden op klank had laten studeren. Het werd een geslaagde oefening in het blazen van lange noten. Het goede solowerk van de hoboïst en de knappe leiding mag ik echter niet on vermeld laten. Er was nog een andere hoboïst aanwezig: Jaap Stotijn, die voor dit concert niet min der dan drie instrumenten had meegeno men. Met een gezellig babbeltje, gekruid met voor de blazers van de kapel interes sante technische bijzonderheden, leidde de kunstenaar deze instrumenten en het te spelen répertoire in. Achtereenvolgens voerde hij uit: Sonate in F-groot voor hobo van Mozart, de Romance in A-klein voor hobo d'amore van Schuman, Divertisse ment opus 39 van Eugène Bozza voor alt hobo en het bekende Concert in C van Haydn. Het kon niet anders of in deze „kring van deskundigen" (zoals Stotijn het gezelschap betitelde) was de bewon dering voor de artistieke kwaliteiten van deze grote Nederlandse kunstenaar una niem. Hetgeen Stotijn ook ditmaal weer ten Een tienjarige jongen, die achter op een vrachtwagen was geklommen, viel er af, toen de wagen in de Alexander Bellstr^at te IJmuiden door een kuil reed. Het kind kwam zo lelijk terecht, dat het, vermoede lijk met een hersenschudding, naar het Antoniusziekenhuis gebracht moest wor den. De VelsenSe recherche heeft de IJmuide- naar G. T. gearresteerd, die er van ver dacht werd een in huurkoop aangeschafte radio te hebben verkocht. Na te zijn voor geleid voor de Justitie te Haarlem, waar T. een bekentenis aflegde, is hij in afwachting van de berechting op vrije voeten gesteld. beste gaf was weergaloos knap. De leider van het tamboercorps, de heer Niesten, heeft ter gelegenheid van het vijf jarige bestaan der onderafdeling, het be stuur een médaillekast aangeboden, waar in ongetwijfeld nog vele lauweren, door de kapel te behalen, veilig zullen worden opgeborgen. A. J. VAN DER WEIJDEN. 4e klasse 3e lijst ongecorrigeerd 5.000: 8626 f 1 WV IfiSaS ƒ1.000: 2033 3432 4048 6921 7111 10058 15187 18542 20643 400: 3984 17450 18903 18921 192Ö4 200: 1327 1342 1409 1418 1671 2136 2238 2344 2586 3361 3566 4243 4529 6756 6801 7476 9129 10567 10717 10789 11504 11687 11962 12184 12586 13069 13250 13729 13759 13767 14723 14929 15811 16107 17423 17515 17668 18379 18974 19031 20324 20366 20557 De vervoerchef van Maarse en Kroon was omstreeks het middaguur zeer te vreden over de eerste ervaringen op de rechtstreekse busverbindingen tussen Haarlem en Utrecht. Niet omdat het aantal passagiers im de Spaarnestad met bestemming Domstad zo groot is, maar omdat vooral in de tussen- gelegenplaatsen in Haarlemmermeer en Amstelland een flinke belangstelling voor het nieuwe traject bestaat. Zo kwam de eerste bus, die om vijf minuten voor half zeven uit Hoofddorp vertrekt, met 43 passagiers in Utrecht aan. Voor alle zekerheid wordt de eerste da gen nog iedere dienst met een versterkings bus uitgevoerd, maar strikt nodig is die niet. Het blijkt ook, dat met ingang van de zomerdienst nog wel vijf tot tien minuten op de thans geprojecteerde dienstregeling, welke een rijtijd van een uur en drie kwartier tussen beide eindpunten ver meldt, kan worden gewonnen. Op het ogenblik moet in de richting Utrecht nog een drie kilometer worden omgereden, omdat de opritten tussen Vleu- tenseweg en Rijksweg II nog niet gereed zijn. Op de terugweg is een provisorische oprit gemaakt. Zols wij reeds melden hebben de Neder landse Spoorwegen beroep aangetekend tegen de door de voorzitter van de Oom missie Vergunningen Personenvervoer verleende tijdelijke vergunning omdat zij in elk geval een verbod van eindpunten- vervoer tussen Haarlem en Utrecht wilden zien. Op de foto ziet men de eerste bus met Utrecht op de richtingsfilm voor het ver trek van het Kennemerplein in Haarlem. Prins Carnaval verscheen Zaterdagavond ook in Treslong te Hillegom. Een charmante begroeting. Het hoofdstedelijk Concertgebouw-Orkest heeft Zondagmiddag weer voor niet-Am sterdammers gespeeld. Dit volksconcert, onder leiding van Férenc Fricsay, was een herhaling van het Zaterdagavondconcert, met medewerking van de Amerikaanse violiste Nadia Koutzen, d<e op het laatste concert der Serie V te Haarlem bij het N. Ph. O. optrad met het vioolconcert van Mendelssohn. In Amsterdam speelde zij Bach (Con cert in E grote terts) en Bartók (de Twee de Rhapsodie). De goede indrukken, dde haar zuiver en fraai klinkend spel bij ons gewekt had bij de eerste kennismaking, werden ditkeer met haar Bach-interpreta tie helaas niet hernieuwd. Wel ging er een ongemeen boeiende kracht uit van het kleine strijkorkest, dat de soliste zo genaamd begeleidde, doch dat m wezen de basis vormde van de vertolking. Wat een prachtige beheersing toonden celli en bas sen in het grondmotief van het Adagio! Tegen de grote technische moeilijkhe den van Bartók's Rhapsodie bleek de jeugdige violiste echter voldoende opge wassen, voor zover d:it dan na te gaan is op het eerste gehoor. Bartók heeft dit werk in 1928 geschreven voor zijn vriend Zoltan Székely, dde toentertijd in Sant poort woonde. In de oorspronkelijke zet ting voor viool en piano werd het door Székely in Amsterdam ten doop gehou den. Later (in 1932) was hij tevens de eerste vertolker, dde het werk met or kestbegeleiding ten gehore bracht, even eens in het Amsterdams Concertgebouw. Later heeft Bartók zijn orkestratie, die hij wat overladen vond, belangrijk herzien en in deze definitieve vorm kregen wij het hachelijk virtuoze stuk nu te horen. De compositie is een bezinksel van Bar tók's intensieve studie van de Slowaakse volksmuziek en men kan aannemen dat ook zijn componeertechniek door de ele menten van de boerenmuziek van Honga rije, Slowakije, Roemenië en Bulgarije be ïnvloed is en zich uit haar ontwikkeld heeft. Deze wonderlijke, "doch eigenlijk natuurlijke wissel'werking geeft aan deze Rhapsodde een karakter van ruwe waar achtigheid, een eerlijkheid die men prij zen en bewonderen moet, ook al is zij ons wezensvreemd. Het is muziek die over tuigt, niet omdat zij in onze oren mooi klinkt of omdat zij épateert door haar vir tuoze allure, maar omdat zij écht is. Dat was buiten kijf ook de reden van het grote succes, dat Nadia Koutzen met haar vertolking van Bartók's Tweede Rhapso die oogstte. Zij had trouwens ook getoond technisch heel wat in haar mars te heb ben. Onder Fricsay's délicate leiding hoorden wij de „Rouwsymphonie" - de 44ste van De 23ste jaarvergadering van de bloem kwekersvereniging „Flora", die Zaterdag middag in het Centrum werd gehouden, kenmerkte zich door een groot vertrouwen der leden in directie en bestuur. De voorzitter de heer B. J. Hilbers her dacht een zestal leden die de vereniging door de dood zijn ontvallen. Het jaar 1953 is voor de bloemkweker wel heel wisselvallig geweest; het werd een slecht begin voor de broeiers, de zo merbloemen maakten weer veel goed maar het najaar was erg mistroostig. Het is nog nooit voorgekomen dat tenslotte de bloemenprijzen zo stabiel waren als deze winter, want sinds de Kerstdagen is alles nog maar even duur Wat het bloemen „verbruik" in Neder land betreft: dit loopt achteruit, ondanks de reclame's die er voor worden gemaakt, o.a. met Valentijndag, Moederdag en de feestdagen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer B. J. Broeze kwam o.a. naar voren dat het ledental van 300 teruggelopen is naar 285. Dit is al een gevolg en een voor teken van de onteigening der gronden en de overgang naar de industrie. Want vak kundige krachten zijn er in dit bedrijf haast niet meer te krijgen en bovendien is 70 percent der kwekers meer geïnteres seerd bij de bloembollen, die de laatste ja ren veel beter bedrijfsuitkomsten geven. Zonder op- of aanmerkingen werden de balans met de verlies en winstrekening, welke cijfers wij reeds eerder publiceer den, goedgekeurd. De verslagen van accountantsdienst en contróle commissie waren van dien aard dat dc administrateur-kassier de heer Chr. Belterman décharge werd verleend. De aftredende bestuursleden de heren B. J. Broeze en C. Schoone werden bij ac clamatie herkozen. In de kascommissie werd de heer M. van Buggenum gekozen. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of het bestuur ook die kwekers steun zal verlenen, die door de stadsuitbreiding hun bedrijven kwijt raken. Hierover ont spon zich een uitgebreide discussie waarbij men er op aandrong de bedrijven meer te intensiveren. Het bestuur verklaarde zo veel mogelijk de leden bij te zullen staan. Een verloting van veertig pracht planten vormde het slot van deze vergadering. de 104 waaruit het sym.phonische oeuvre va-n Haydn bestaat. De doorgaans optimis tische componist moet in het jaar 1772, toen hij dit werk schreef, dé pressies ge kend hebPen, waarvan neerslag aan zijn scheppingen een meer dan gewoon ernstig karakter gaf, want zijn volgend opus - de Afscheidssymphonie, die in hetzelfde jaar ontstond - behoort ook niet tot ziin blij moedigste, al wordt ze dan door fijne hu mor gekenmerkt. De „Rouwsymphonie" is niet zo bekend geworden als zij het wel verdient. Fricsay wist het ernstige werk te herscheppen tot een verrassend geheel vol van weemoedige stemming, die eigen lijk nog het sterkst werkt in de gebrui kelijke dans-épisode, het Menuet, met een doorlopende canon tussen discant en bas. Tenslotte kreeg men een magistrale verklanking te horen van Moussorgsky's „Schilderijententoonstelling" in de orkest bewerking van RaveL Men weet haast niet wie men in dit werk het meest be wonderen moet, de componist of orchestra- tor. Beiden zijn al even geniaal. Gespeeld door het ConooFtgebouw-Orkest, onder de vaardige directie en sterke impulsen van Férenc Ficsay, wordt het een evocatie van zeldzame verbeeldingen, opgeroepen door een even zeldzame drievoudige al liantie. Er scheen geen eind te willen komen aan het applaus, na de stralende apothéo se, maar het was dan ook overweldigend. JOS. DE KLERK BRUSSEL (Reuter). De Socialistische Internationale heeft Zondag een resolutie aangenomen ten gunste van een Europees leger. De internationale is twee dagen in Brus sel bijeen geweest. Tegen de resolutie stemde alleen de West-Duitse delegatie. Zweden, Finland en Zwitserland namen niet aan de stemming deel. De resolutie bevat vijf andere punten, waarover alle delegaties het eens waren, zo is later door een woordvoerder mede gedeeld. Zo spreekt zij zich uit voor een conferentie te Genève, ter regeling van de zaken in het Verre Oosten, voor toelating van Peking-China tot de UNO, voor ver mindering van de wapening onder inter nationaal toezicht en voor het delen van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. De conferentie acht het nodig te blijven streven naar een vreedzame hereniging van Duitsland op basis van vrije verkie zingen, de volledige onafhankelijkheid van Oostenrijk en het scheppen van een stelsel van beveiliging voor Europa, dat onafhan kelijkheid garandeert voor alle landen van Europa, die achter het ijzeren gordijn in begrepen. Dr. Erich Ollenhauer, voorzitter van de West-Duitse socialistische partij en leider van de West-Duitse delegatie, stelde voor dat de passage ten gunste van een Europees leger uit de resolutie zou worden geschrapt en tot een aparte resolutie gemaakt, opdat zijn delegatie dan de resolutie (zonder ver wijzing naar de E.D.G.) zou kunnen steu nen. Zijn voorstel werd evenwel afgewe zen. In de resolutie wordt verder verklaard dat de Europese partijen der socialistische internationale hun strijd tegen „de totale regimes" van het Spanje van Franco en de landen achter het ijzeren gordijn", niet zullen opgeven. „Een werkelijk duurzame vrede in Europa toch is zonder het herstel der democratische vrijheden in deze lan den niet mogelijk". SEOEL (Reuter). De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee. heeft op een massabijeenkomst te Poesan opnieuw ge dreigd, dat Zuid-Korea, desnoods alleen, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. Ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van de Koreaanse onafhankelijkheidsbewe ging zeide hij: „het bestand van Panmoend- jom was een schandelijke overgave en er zal in bloed een prijs voor moeten worden betaald, evenals dat voor München is ge schied. I BINNENLAND Er zijn thans nog acht patiënten in Den Haag die aan alastrim lijden. Sinds Zaterdag zijn drie patiënten als^genezen ont slagen. Voorts zijn er nog twee observatie- gevallen. In Leiden en Bilthoven hebben nog steeds enige gezinnen huisarrest. Prins Bernhard zal van 4 Maart tot 29 Maart een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. De heenreis zal hij maken per Amerikaaans militair vliegtuig, de terugreis met de K LM. De heren dr. F. A. de Graeff, particulier secretaris van de Prins en majoor vlieger G. Sonderman zullen hem ver gezellen. De staking, die de vorige week bij de pakking- en rubberfabriek en isolatiebedrijf firma Hertel en Co. in Amsterdam-Noord was uitgebroken, is Zaterdag geëindigd. Alle bij de staking betrokken arbeiders in totaal 145 zullen hun werkzaamheden hervatten als voor het uitbreken van de staking. Zaterdagmiddag is het eerste schip de Oranjesluizen gepasseerd sinds het begin van de vorstperiode op 27 Januari. Het was het tankschip „Delfzijl", komende van de Eem. Met een ijsbreker moest het ijs op het Buiten-IJ worden opengebroken cm de „Delf zijl", die niet verder dan de vuurtoren kon komen, gelegenheid te geven, het laatste ge deelte van de tocht af te leggen. Vandaag heeft de Christelijke Emigra tie Centrale in Amsterdam een aanmeldings kantoor geopend aan de Prins Hendrik kade no. 152. Zowel in Amsterdam als in de provincie zullen voorlichtingsavonden wor den georganiseerd, waar deskundige sprekers het woord voeren en waar de bezoekers vragen kunnen stellen over de emigratie- landen. Ook worden voorbereidingscursus sen georganiseerd. In de Zaterdag in Utrecht gehouden vergadering van de Bond van Belastingcon sulenten en het Nederlands Instituut van Belastingconsulenten is met algemene stem men tot samenwerking besloten. In een nieuw op te richten vereniging, de „Neder landse Federatie van Belastingconsulenten". Men wil komen tot een wettelijke regeling en bescherming van het beroep van belas tingconsulent. Het bestuur van de Nederlandse Televi siestichting heeft met ingang van 1 Augus tus 1954 tot hoofd van de programmadienst der Nederlandse Televisiestichting benoemd de heer A. van den Dool, thans hoofd van de afdeling radio en televisie van de rijks voorlichtingsdienst te 's Gravenhage. Het dertigjarig bestaan var. de R.K. universiteit te Nijmegen zal Zaterdag 15 Mei a.s. worden gevierd, 's Morgens zal mgr. dr. B. J. Alfrink. aartsbisschop-coadjutor van Utrecht een pontificale hoogmis opdragen in de St. Josephkerk te Nijmegen. Voorts is er een receptie in de aula der R.K. universi teit. 's Middags wordt in „De Vereniging" een academische zitting gehouden. De dies rede wordt uitgesproken door de rector magnificus prof. dr. J. H. Robbers S.J. Na twee jaren van onderzoekingen en proefnemingen is een Nederlandse schoen en lederfabriek er in geslaagd een speciale rubberzooi te vervaardigen, die bestendig is tegen olie, benzine, zwavelzuur, salpeterzuur, zoutzuur en alle soorten loog. De productie van schoenen met deze zolen is thans be gonnen. Zaterdagmiddag is de ijsbreker „Mer- cuur" erin geslaagd in anderhalf uur tijd van Marken uit Monnikendam te bereiken. Om vijf uur vertrok de ijsbreker weer naar het eiland, met achter zich de boot die de dienst naar Marken onderhoudt. Hoewel van een normale bootdient nog niet kan worden gesproken, zullen de Markers van nu af aan niet meer te voet over het ijs van de Gouwzee behoeven te gaan. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose heeft dr. R. B. Spanjaard, longarts te Amsterdam, benoemd tot direc teur van de vereniging. Hij zal in die functie de werkzaamheden van de heer J. Kroondijk, arts, als secretaris van de vereniging over nemen. Zaterdagmiddag is in Groningen de nieuwe studentensociëteit „Muta Fides'' officieel geopend. De opening werd verricht in de Martinikerk door jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, buitengewoon gezant en gevolmachtigd ambassadeur in speciale zending te Parijs. De Oud-Katholieke kerk van Nederland heeft Zondag een herderlijke brief voor de vastentijd 1954 laten lezen, waarin zij er haar vreugde over uitspreekt dat de kerk sinds enige maanden een nieuwe vertaling van de Bijbel bezit, nadat zij meer dan twee eeuwen gebruik heeft gemaakt van de ver taling van Andreas van der Schuur. De bis schoppen verklaren vervolgens in deze brief dat deze vertaling met ingang van de vas tentijd wettelijk wordt ingevoerd en in gebruik genomen. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw L. Vroom is vandaag een kw-art eeuw in dienst bij de Haarlemse Brandverzekeringmaatschappij aan de Kruis weg. Vanmorgen is zij door de directie ge huldigd en vandaag zal het haar in haar woning aan de Tetterodestraat 18 ongetwij feld niet aan belangstelling ontbreken. Op Vrjjdag 5 Maart zal in de bovenzaal van het Minerva Theater een openbare ver gadering gehouden worden van de N.V, Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten. Een deskundige spreker zal een uiteenzetting geven omtrent doel en werkwijze van het bouw-spaarwezen. Ds. G. Huls te Gouda heeft bedankt voor het beroep naar de Wijkgemeente 2 der Hervormde gemeente van Haarlem (vaca ture ds. W. J van Elden). De heer G. Rikkers, candidaat te Hille gom, heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Aghlum aangenomen. Ds. R. D. Beukema te IJmuiden heeft het beroep aangenomen naar de Gerefor meerde Kerk te Doorn. Zaterdag 6 Maart zal in de fabrieks- ruimte van de N.V. Bijenstand Mellona cn Adelshoeve te Santpoort een plaquette ter nagedachtenis aan de stichter van de N.V. onthuld worden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het artsexamen (tweede ge deelte) mej. C. G. Berkelbach v. d. Spren- ken te Haarlem en de heer J. H. Buys te Lisse. Vrijdagnacht heeft men ingebroken in een haringkar op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. Om de lekkernijen te kunnen bereiken heeft men eerst een houten schot losgeschroefd cn daarna een ruit vernield. Door het gat in de ruit heeft men twee flessen haring en zes blikjes zalm met een totale waarde van f 10.50 weggenomen. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is bevorderd tot apotheker mej. H. A. Kramer te Bloemendaal. Geslaagd voor het doctoraal examen economie is de heer P. A. M. Reijnders (Beverwijk). Mr. Arn. J. d' Ailly heeft ten stadhuize de bronzen ere-médaille van de stad Am sterdam uitgereikt aan de commissaris van het rijksloodswezen, de heer D. Bakker in verband met zijn verdiensten voor de Am sterdamse haven. De heer Bakker, die sinds 1936 commisaris van het loodswezen in de hoofdstad is geweest, verlaat de dienst wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Hij wordt opgevolgd door de heer A. C. H. van Lieshout, tot dusver com missaris in Nieuwediep. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3