Agenda voor Velsen Havenberichten „VERENIGINGSVARIA" uit de IJmond Visserij-varia J „Alcura" bracht goede film voor dankbaar jeugdpubliek Hulp kwam te laat Wijk aan Zee Concert Mannenkoor De Eendracht" „De Wonderbloem" 6 Duitse machinist overleden voor debarkatie in IJmuiden Speeltuinjeugd vermaakte zich met Dik Trom Klassementsrit B.R.C. „Kennemerland" ereld Vrouwen gebedsdag Vastenavondviering in Joseph-huis De heer Oderkerk nam afscheid „Sportief'-dammers schoven de schijven Propaganda-bijeenkomst van „Volksonderwijs" In het Jeugdhuis van en voor Santpoorts jeugd Opvoering van Pinky" door K.Z.O.S. Zes Velsense bedrijven breiden weer uit Fraaie zege van Velsen op Rivalen: drie-twee Rode kruis-transport- colonne vierde zilveren feest Scheepvaart EEBAnrKcr MAANDAG 1 MAART 1954 Voor een verrassend goed gevuld Rex- theater heeft de IJmuidense „Alcura" Zon dagochtend het experiment van een jeugd voorstelling aangedurfd. Al was deze Ar thur Rank-morgen dan veiligheidshalve geannonceerd als een „familie-ochtend", de jeugd kwam het meest aan haar trekken, ook al heeft geen der meegekomen ouders zich dan ook een moment hoeven te ver velen. Voorzitter A. J. van Maanen opende met de mededeling, dat de „Alcura" wegens financiële moeilijkheden in Januari geen filmvoorstelling heeft kunnen presenteren en dat ook deze jeugdochtend haast in het water was gevallen door een paar ingewik keldheden van het filmverhuurkantoor. IWet een gewijzigd programma kon de zaak tenslotte echter toch doorgaan. Na een voorprogramma, waarin zowaar een jeugd-journaal opdook, dat wegens het ontbreken van een Nederlandse tekst niet geheel aan zijn doel kon beantwoorden en een documentaire over de electriciteits- winning in de Schotse Hooglanden is er een aardige rolprent gedraaid over een paar schooljongens, die elkaar de eer van een sportoverwinning betwisten en waaruit de meest rondborstige tenslotte als overwin naar te voorschijn komt. De hoofdfilm „Het geheim van de wild- stroper" werd ingeleid door onze redacteur, de heer J. Folkertsma. Hij wees er op, welk een belangTijk medium de film gaat worden voor de opvoeding van de jeugd en hoeveel er door de „grote-mensen-film" in dit op zicht verknoeid kan worden. De productie van Arthur Rank omzeilt dit gevaar echter volkomen, zonder met zoetelijke sprookjes op de proppen te komen en brengt dan ook sinds 1944 een snel groeiende serie verant woorde jeugdfilms in roulatie. De realiteit wordt niet ontweken, maar aan de andere kant worden er ook geen huivering wek kende fantasieën voorgeschoteld. Dit „Geheim van de wildstroper" is een pracht van een verhaal, spelend in de Oos tenrijkse alpen, waar een groepje scholie ren tegen het avontuur van hun leven op loopt: er wordt een gevaarlijke stroper ge zocht. Dank zij een paar dezer jongelui stoot de stroper tenslotte letterlijk en figuurlijk zijn neus. De zorgvuldigheid, waarmee de film is gemaakt en de knappe Zondagavond zou de Duitse vrachtboot „Schwaneek", onderweg van Hamburg naar Rotterdam in IJmuiden haar ernstig zieke eerste machinist in IJmuiden afge ven. De man zou hier onder doktershanden gesteld worden. De Duitse vrachtvaarder kwam de sluis binnen, omdat men vervoer per loodsafhalen niet verantwoord achtte, maar daar bleek de machinist reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot zal naar Duitsland worden overgebracht. De besturen van de speeltuinverenigin gen „Schulpen" en „De Meerweiden" heb ben met de Zaterdagmiddag in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenst^raat gehouden twee filmvoorstel lingen van „Dik Trom en zijn dorpsgeno ten" voor de kinderen een uitstekende greep gedaan en de jeugd enkele uren ple zier verschaft. Beide keren was de zaal tot de laatste plaats bezet en zelfs een aantal ouders wilden nog eens die avonturen van hun jeugdvriend zien. In de eerste bijeenkomst hebben de be sturen van beide verenigingen de jarige medewerkster mevr. H. F. v. d. Ham in de bloemetjes gezet. De heer M. J. Marcus, voorzitter, leidde de kinderen op het programma in. dat werd verzorgd door het Alg. Ned. Instituut voor Onderwijsfilms (ANIVO) uit Haarlem. Zondagmorgen heeft de Beverwij kse rennersclub „Kennemerland" een klasse mentsrit gehouden. Ondanks de slechte weersomstandigheden was er een grote op komst van de leden, maar vele renners staakten toch de strijd. De uitslagen wa ren: Klasse A, 55 km.: 1. D. de Ruiter, 14 pnt.; 2. C. Stroomer 12 pnt.; 3. F. Stroomer 11 pnt.; 4. J. Stet 4 pnt. B klasse 44 km.: 1. G. Honing 13 pnt.; 2. N. Kluft 18 pnt.; 3. L. Braas 10 pnt.; 4. L. Grapendaal 8 pnt.; 5. J. Tuinstra 3 pnt.; 6. J. de Ruiter 2 pnt. C. Klasse 33 km.: 1. C. Niesten 15 pnt.; 2. J. Beentjes 11 pnt.; 3. A. Folkers 8 pnt.; 4. C. Burgmeyer 5 pnt. Junioren 22 km.: 1. F. Klardie 9 pnt.; 2. H. Koomen 9 pnt. De Wereld Vrouwengebedsdag, die op Vrijdag 5 Maart zal plaats vinden, wordt te Wijk aan Zee gehouden in de consisto riekamer van de Ned. Herv. Kerk. De leiding van deze avond heeft mevrouw Th. Jansen. KAB houdt jaarvergadering De afdeling Wijk aan Zee van de K.A.B. houdt op Vrijdag 5 Maart in hotel „Sonne- vanck" haar jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing: de aftredenden zijn de heren W. Paap. pen ningmeester, niet herkiesbaar en J. Vosse, C. Steenbakker en J. van Bennekom, her kiesbaar. MAANDAG 1 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Gaslicht". Nutsbibliotheek, Heidestraat, 1921.30 uur. DINSDAG 2 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Gaslicht". Variété „Kunst en Vrolijkheid", 20 uur, Thalia, onder auspiciën van D.S.S. SANTPOORT Toneelver. „Jan v. Dommelen", 20.15 uur, Zomerlust, opvoering toneelspel. fotografie, alsmede het ongedwongen spel van de Duits sprekende kinderen maken van dit aantrekkelijke jongensboek- in-celluloid „gesneden koek". Die er blij kens de reactie uit de zaal met graagte in ging. Het is te hopen, dat deze voor stelling niet de laatste in haar soort onder auspiciën van de „Alcura" is. Onder auspiciën van het directorium van de Instuif „R.K. Jong Kennemerland" is Zondagavond voor de vele leden in het Joseph-huis aan de Banjaertstraat een vastenavondviering gehouden, die bepaald overeenkomst vertoonde met hetgeen „het Zuiden" met carnaval pleegt te betitelen. Talrijke leden hadden de moeite geno men zich uit te dossen in allerhande kledij, en een paar hadden er zelfs zeer veel werk van gemaakt, zodat er burgers uit Texas; een heks; een groot-majoor in grand-gala en cowboys met schattige danseresjes rondkuierden en zelfs een frater in sou tane ontbrak niet en hij bleek de profane danskunst uitstekend te beheersen. Kapelaan P. Meyer opende de bijeen komst en toen prins Carnaval (Th. Koek) de leiding overnam kon er geen kop meer bij en moest de nevenzaal het teveel aan belangstelling opnemen. Er is prettig feest gevierd op muziek van J. Steenbakker's band. Bovendien spekte dit carnavalsfeest, dat tot vroeg in de morgen duurde, ook nog de reiskas van de gelukkige K.A.J.'ers waarvan er acht in Juli een reis naar Lourdes kunnen maken. Na ruim 42 jaar hij het Velsense onderwijs Het moet de heer C. Oderkerk. onder wijzer aan de school voor Christelijk Volks onderwijs aan de Van Langeveldstraat Za terdagmorgen wel met gemengde gevoe lens hebben vervuld toen hij na 45 jaar bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, waarvan 42 jaar aan „zijn" CVO-school, afscheid te hebben moeten nemen. Maar dit afscheid, hem door de leerlin gen van de school bereid, zal voor hem toch altijd een bijzonder prettige herinne ring blijven, temeer omdat het voor alle kinderen een feest is geworden, een feest, dat wilde getuigen van grote erkentelijk heid jegens deze geziene „meester". In de gymzaal zijn met medewerking van alle klassen en onder leiding van het perso neel leuke toneelstukjes opgevoerd en door het personeel is er een even amusante poppenkast vertoond. Uiteraard bleef het hierbij niet, want de kinderen, die mijnheer Oderkerk allen graag mogen, kwamen met een mooi af scheidscadeau, dat Rita Haensen overhan digde: een prachtige schilderskoffer met alle benodigdheden. De heer Oderkerk dankte, kennelijk be wogen, zijn kinderen en collega's voor alle aanhankelijkheid, maar vond aan de an dere kant zestig schooljaren in totaal generaal dan welletjes. In groep A van de IJmuidense damclub ..Sportief" waren G. Mooi en W. Hoefakker weer aanwezig en ze speelden een geani meerde partij, waarin G. Mooi aan het lang ste eind trok. Joop Muntz speelde tegen J. Jansen. Dit was voor beiden een zeer goed gespeelde partij, waarin J. Muntz zich kranig verdedigde, maar tenslotte eervol verloor van deze sterke aanwinst van Sportief. De uitslagen in groep A: W. Hoefakker G. Mooi 0—2. J. LichtendahlA. Ras 2—0. J. de Boer Jr.J. Wesselius 02. J. MuntzJ. Jansen 0—2. J. de Boer Sr.—H. Andrea 1—1. In groep B. gingen Rens de Jong en H. Holt op het pad der overwinning voort en zij won nen beiden van respectievelijk J. de Ruiter en Henk Veldman. P. Westerwal verloor door een grove blunder van H. Out, waardoor hij kostbare punten verspeelde. De uitslagen in groep B. zijn: R. de Jong J. de Ruiter 2—0. H. Out—P. Westerwal 2—0. Jan HiemstraK. Moleman 1—1. J. Bakker— J. Bierman 11. H. HoltH. Veldman 20. W. D. Wiljouw in de raad B. en W. van Velsen delen de gemeente raad mee dat het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, de heer W. D. Wiljouw heeft benoemd verklaard tot lid van de Raad, in de plaats, opengevallen ten gevolge van de ontslagname van M. van Loo. Prijzen van Zaterdag. Gr. tong 1,94— 1,69, gr.m. tong 1.20-1,06, kl.m. tong 1,32- 1,19, kl. tong I 1.64-1,39, kl. tong II 1,36- I,17, tarbot I 2.25-1,70 per 1 kg. Tarbot II 88-70, tarbot III 57, tarbot IV 58-35, gr. schol 10,50-8, gr.m. schol 17-8, kl.m. schol 32-12, kl. schol I 31-14,50, kl. schol II 25- II, schar 23-13, bot 13-8, v. haring 14,50- 12, wijting 24-8, gr. gul 36-30, midd. gul 36-30, kl. gul 30-22, kl. haai 17-12 per 50 kg. Gr. kabeljauw 110-65 per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag: 1265 kisten tong en tarbot, 1440 schol, 115 schar, 80 bot, 540 haring, 835 wijting, 753 kabel jauw en gul, 7 kl. haai, 45 diversen, totaal 5080 kisten. Besommingen van Zaterdag. VL16G f 8030. KW69 f 4185, VL20 f 8670, VL85 9824, VL84 f 4414, VL95 f 9610. VL7 f 10980, VL166 f 4400, IJM229 2090, IJM78 f 2520, IJM52 f 1840, IJM5 f 5040, WR33 f 4440, WR7 f 2080, HD79 f 10550, AM 16 f 5300. AMI7 f 6300, AM18 f 4610. KW92 f 830, KW27 f 1440, KW30 f 1330. KW77 f 1270, KW31 f 444. KW12 f 4310. KW53 f 1490, KW94 f 1340, Verse haring: IJM27 KW34 f 7030. Wegens een concert e'ders was ik slechts in de gelegenheid de tweede helft bij te wonen van de uitvoering, die het mannen koor „De Eendracht" Zaterdagavond in „Concordia" gaf. Dit ensemble heeft ja renlang gesukkeld met haar dirigenten, die er blijkbaar geen slag van hadden met deze zangers iets te bereiken. Nu echter sedert enkele maanden de heer H. Slings de leiding in handen genomen heeft, valt er een verheugende vooruitgang te be speuren. Men zingt thans behoorlijk op toon en ontwikkelt daarbij een beschaaf de klank, zodat een homogene zang weer het ideaal van „De Eendracht" kan zijn. De accoorden „staan" en men bereikt, ge zien het aantal zangers, een bevredigend volume. De dirigent kan met genoegen op de door hem bereikte resultaten terug zien. De Nego-spirituals „Were you there?" en ..Steal away" klonken mooi afgerond en hetgeen „De Eendracht" in Diepen- brock's klankvolle maar niet gemakke lijke compositie „Tibur" verrichtte, was uiterst lofwaardig. Een ongenoemde pianis-t vergastte de weinige bezoekers van dit concert op wat populaire solonummers. Julia de Gruyter droeg enkele schetsen voor van de Vlaam se schrijvers Ernest Claes en Felix Tim mermans en deed dit op bijzonder char mante wijze. Als voordrachtkunstenares heeft zij zich een reputatie weten te ver werven, die zij ook deze avond wederom bevestigde. A. J. VAN DER WEIJDEN De afdeling Velsen van de vereniging „Volksonderwijs" heeft het voornemen om op Donderdagavond 11 Maart in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een propagandabijeenkomst te houden. Tijdens deze bijeenkomst worden ver toond de films „Van Meegeren's valse Ver meers" en „Mandy", als hoofdfilm. De „TJmond" onderwerp in P.v.d.A.-bijeenkomst De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, die hedenavond in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een ledenvergadering houdt, zal zich opnieuw bezighouden met een be spreking over de „IJmond". Voorts wordt verslag uitgebracht van de Gewestelijke vergadering en stelt men zich voor een zaalforum te houden. Zondag 28 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martien van Bremen. Ellerbeck van Antwerpen. Eben Haëzer v. Londen. Prior van Fowey. Marino van Huil. Grebbestroom van Londen. Netherlands Coast van Newcastle. Polydorus van Port Said. Cormorant van Lond"en. Jans van Lon den. Haarlem van Rotterdam. Zaanstroom van Hull. Hathor van Hamburg Swenec van Hamburg. Eemland van Hamburg. Vertrokken zijn: Lennard Bratt naar Rot terdam. Martien naar Rotterdam. Stentor n. Antwerpen. Mutters Segen naar Gothenburg. Metula naar Curasao. DAMMEN Bij de jeugddamclub Denk en Zet is Zater dag weer volop gespeeld; verrassingen zijn er echter niet gevallen, zodat er geen ver andering in de standen kwam. In de finale van de tussencompetitie bleven J. Bravenboer en J. de Boer aan de kop, deze twee geven elkaar niets toe. J. de Boer staat één punt op zijn rivaal voor. In de onder linge competitie zal er Zaterdag aan de fi nale begonnen worden. De bovenste zes zul len spelen om de clubtitel en de onderste zullen moeten spelen om in de hoogste groep te komen. Met behoud van de punten. Uitslagen: Onderlinge competitie: P. MooyC. Rosier 20. H Koekenbier G. Boekhout 02. J. Wilbie—P. van Kampen 20. C. de RuiterH. Koekenbier 20. Finale tussencompetitie: W. SchoenJ. Bravenboer 02. P. Mooy J. de Boer 02. C- RosierC. de Ruiter 1—1. C. de RuiterP. Mooy 20. Stand in de onderlinge competitie: 1. J. de Boer 2427. 2. J. Bravenboer 2439. 3. W. Schoen 23—34 4. C. Rosier 23—29. 5. B. Welting 23—26. P. Mooy 24—25. 7. G. Boek hout 23—22. 8. J. Eleveld 24—22. 9. C. de Rui ter 24—20. 10. P. van Kampen 24—16. 11. H. Koekenbier 24—12. S. KIous 2410 en 13. J. Wilbier 24—6. SCHAKEN Het is de „Kijk Uit"-schaaktientallen niet gelukt beslag te leggen op de zo zeer be geerde kampioenstitel; zo moest het vierde tiental per se winnen om via een beslissings wedstrijd mee te dingen naar een eventuele promotie; het kwam echter niet verder dan een gelijk spel (55), waardoor Halfweg pro moveerde. Met het derde tiental is het anders; met een voorlopige achterstand van 3'/i4!ii is er nog een kansje, indien uit de beide afgebro ken partijen minstens 1punt gescoord wordt. Dit is wel mogelijk, daar de partij van Deelder remise is, de partij van Van Nieuwenhuizen daarentegen is niet alleen minstens remise, maar er zit een winst- i kans in. Voor de wintercompetitie werden nog een aantal oartijen gespeeld, waaronder enkele verrassingen waren. Zo verloor koploper Kraaienoord onverwacht van Rijke, die er juist de laatste tijd beter in komt. Visser won na een langdurig eindspel van Kistenmaker en Plugboer moest het onderspit delven tegen De Haas; Wijdoogen komt nu ook opzctlen en versloeg v. d. Plas, terwijl de partij Aarsen Stals werd afgebroken. In groep II a behaalde Ringers zijn eerste overwinning. Kroon verdiende een puntje door van Spuls te winnen. In groep II b wist Scheurkogel zijn afge broken partij tegen Heykoop te winnen. Tol in III a schijnt ernst te maken met de boven ste plaats, want nu wist hij de taaie v. d. Wel er onder te houden. Wolthuizen had af wisselend succes; van Korff wist hij te win- nnen. maar in Kramer moest hij de meerdere erkennen. Tenslotte in groep IV wist Aal- bersberg zijn goede vorm te handhaven en hij boekte een goede zege op Toornvliet. Na lange afwezigheid was Weme weer eens aan wezig en hij behaalde meteen een overwin ning op Aarts Jr. De Bruin bekampte Toorn vliet met succes en de partij Oldemark—Vis werd afgebroken. Vandaag is er een bondswedstrijd. Het vijfde tiental krijgt bezoek van Castricum II. Van deze wedstrijd zijn twee partijen voor uit gespeeld met als resultaat één gewonnen en één verloren, zodat dus met gelijke stand het resterende gedeelte wordt gespeeld. Het zal voor het vijfde tiental een hele toer wor den om succes te hebben, daar Castricum een sterk tiental is en reeds gepromoveerd is. BRIDGE UTD verloor van „Never Down" De IJmuidense bridgeclub U. T. D. speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Beverwijkse bridgeclub „Never Down". Never Down deed haar naam eer aan en boekte hier een stevige overwinning van 142. En kele aardige ter beschikking gestelde prijsjes verhuisden naar Beverwijk. In de met een enkele versiering in de sfeer gebrachte Santpoortse zaal van het Hervormd Jeugdhtiis aan de Burgemeester Enschedélaan gaven het Bosvolk en de Vrije Vogels Zaterdagavond hun laatste opvoering van de kinderoperette ,.Dc Won derbloem". Geheel in dc geest van het hem zo na aan het. hart liggende jeugdwerk opende de voorzitter, de heer A. P. F. Bijtelaar, met een welkomstwoord en in het bijzonder heette hij welkom wethouder J. C. Aschojf, ds. D. ter Steege en dc heren Kwakkel en Wessels. Het was Zaterdag elf jaar geleden, dat dit jeugdwerk in Santpoort begonnen werd. Hoewel het enigszins ongewoon is een 11- jarig bestaan te vieren sprak de heer Bij telaar de hoop uit, dat de aanwezigen aan het eind van de avond zouden kunnen ge tuigen, dat het al met al zo slecht nog niet geweest was. Tijdens het zingen van het bondslied werden de vaandels van de beide groepen voorgedragen, waarna van elke groep een lid de wet las. Daarna richtte de heer Bijtelaar zich nog even tot de aanwezige ouders. „Ook voor uw jongen en voor uw meisje moet er een doel zijn, als zij straks uitvliegen. Dat doel moet nu gevormd worden. Juist in zijn vrije tijd zoekt de jeugd zijn weg. De jeugdbeweging is er om hen bij het vinden behulpzaam te zijn. Voortdurend op straat zijn kweekt bal dadigheid; altijd thuis zitten brengt ver veling met zich en belemmert de ontwik keling van een gezonde geest. Hierna nam de jeugd bezit van het podium. De door Jo Mulder in vier bedrij ven geschreven overbekende kinderope rette „De Wonderbloem" speelt in een wereld, waar zij zich geheel thuis voelen. De door boze bosduveltjes betoverde kroonprins kan alleen genezen dank zij de door de fee gekuste wonderbloem. Hoog klonken de ijle kinderstemmen op en zij zongen van hun geliefde fee en elfen, prinsen en kabouters. Waar nodig werden zij ondersteund door gevoelvolle pianobe geleiding van Lies van Gelder en haar koortje van Vrije Vogels. In aardige costuumpjes speelden en dan sten zij over het toneel, waar zij zich in deze derde opvoering al aardig thuis voel den. Voor de kleinsten waren deze dagen kennelijk wat vermoeiend geweest. Dit was voor ds. Ter Steege, die met een enkel woord, niet als dominee, doch als kinder vriend, deze avond besloot, aanleiding het kort te maken. Hij wekte de ouders op het jeugdwerk èn ideëel èn materieel te steu nen, tot heil van onze jeugd. Naast het vermaard geworden „Van an der ras" kent ons amateurtoneel nog een ander drama, dat eveneens de onderdruk king der negers in Amerika behandelt. Het is „Pinky, een blank negermeisje" naar de roman van Cid Rickett Sumner, waarin de navrante historie aanschouwe lijk wordt gemaakt van een jong meisje uit het Zuiden van de Verenigde Staten, dat uiterlijk geen- er.kel kenteken draagt van haar negerbloed. Zij verlangt daardoor een zelfde behandeling als de blanken en vestigt zich als verpleegster in het Noor den, waar de haat tegen de negers minder groot moet zijn. Pinky maakt hier kennis met een jonge arts en zij besluiten daarop te trouwen, zonder dat de toekomstige echtgenoot evenwel van haar afkomst op de hoogte is. Zij raakt echter op het cri- tieke moment bevreesd voor ontdekking en keert naar haar zwarte grootmoeder terug, waar de blanke bevolking Pinky opnieuw met de grootste minachting be jegent. Als verpleegster neemt zij daarop haar intrek bij een excentrieke oude dame, miss Em, die Pinky als beloning voor de vele goede zorgen en toewijding, na haar dood bij uiterste wilsbeschikking de grote villa in eigendom achterlaat. Uiteraard wordt dit testament onmiddellijk door de andere familieleden met alle middelen bestreden, maar Pinky krijgt tenslotte hulp van haar arts, die een hevige innerlijke strijd moest overwinnen om zijn verloofde naar het vijandige Zuiden te durven vol gen. Pinky wordt uiteindelijk het kapitale huis toegewezen, waarna zij besluit het als ziekenhuis voor noodlijdende negerkinde ren in te richten, bij welke zware taak de jonge dokter haar als echtgenoot ter zijde zal staan. Dit stuk telt minder emotionele taferelen dan „Van ander ras" en daarom heeft het waarschijnlijk lang niet dezelfde opgang gemaakt Het is in sommigé gedeelten zelfs bepaald langdradig, doordat de schrijver zich met zijn dialogen niet altijd voldoende beperking wist op te leggen. Hiermee is het echter allerminst veroordeeld, want dat er een boeiende opvoering van mogelijk is, heeft de R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons Streven" bewezen die het Zater dag en Zondag met groot succes in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost voor het voetlicht bracht. Regisseur Frans Hesmerg vond onder de werkende leden over het algemeen weer voldoende intelligente krachten om een goed sluitend geheel te verkrijgen, dat hij bovendien door suggestieve décors omgaf. Alleen de belichting in het laatste bedrijf leek minder gelukkig; deze was wellicht te sober gehouden, waarbij de voor het huis je aangebrachte rode lantaarn de gelaats expressie der spelers vrijwel onzichtbaar maakte. Maar zoals bij deze vereniging dikwijls het geval is, bewogen de meeste individuele prestaties zich behoorlijk boven het gemiddelde, hetgeen ditmaal vooral bij de dames het geval is geweest. Zo speelde mej. A. de Weers een gevoelige Pinky; zij wist deze zware dramatische rol uitste kend te dragen. Mej. J. van Leeuwen maakte het gecompliceerde karakter van mrs. Em de schijnbaar gevoelloze oude dame, die evenwel over een gouden hart blijkt te beschikken, eveneens bijzonder acceptabel en mevrouw J. v. d. Kolk-Zwa- nenburg verleende de onderdanige negerin een tragisch aspect. Mevrouw G. van Rixel-Webbe speelde de onscrupuleuze nicht enigszins in de gechargeerde rich ting. doch wanneer men deze opvatting eenmaal had aanvaard kon ook van haar een geslaagde vertolking wordt vastge steld. Bij de heren was H. Zwanenburg als Tom onbetwist de beste, afschoon de eerlijkheid gebiedt op te merken, dat de rollen van de dokter en de rechter minder gelegenheid tot excelleren bieden. Het publiek, dat Zondagavond meer malen behoefte bleek te hebben aan een hinderlijk gekuch en gehoest, was daarbij toch niet karig met bijvalsbetuigingen, zo dat de opvoering kennelijk is ingeslagen. JAN VAN DAM Ter gemeentesecretarie (4e afdeling) van Velsen liggen ter inzage de volgende, van de vereiste bijlagen voorziene verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: P. van Stipriaan te IJmunden, tot het wijzigen en uitbreiden van een slachterij, door het verplaatsen van een gehaktmolen en door het bijplaatsen van 4 werktuigen in het perceel Steijnstraat 64 te IJmuiden; de N.V. Transport en Garagebedrijf voor heen Gebr. Darphorn te IJmuiden tot het oprichten van een reparatiebedrijf voor voertuigen, waarin zullen worden opge steld 5 werktuigen en 4 electromotoren in het perceel Bik- en Arnoldkade 15 te IJmuiden; de Steenkolen Handelsvereni ging N.V. te Utrecht, tot het uitbreiden van de garage en werkplaats met benzine en oliestation door het bijplaatsen van een dummypomp en een gasoliepomp in het perceel Dokweg 14 te IJmuiden; de Shell Nederland N.V. te 's Gravenhage, tot het uitbreiden van de benzine- en dieselolie- pompinstallatie, door het bijplaatsen van een pomp voor dieselolie aan de Bik- en Arnoldkade 15 te IJmuiden; de N.V. Purfi- na Nederland te 's-Gravenhage, tot het wijzigen van de bestaande benzine pompinstallatie, door het vervangen van de bestaande handpomp, door een pomp, ge dreven door een electromotor in het per ceel Industriestraat 19-21 te IJmuiden; H. Eriks te IJmuiden, tot het oprichten van een metaalverzorgingsbedrijf, waarin zul len worden geplaatst 7 werktuigen en 5 electromotoren in het perceel Velseroord- straat 7 te IJmuiden. Op Zaterdag 13 Maart 1954 te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn le den, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om monde ling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. Velsen heeft zich in de belangrijke wed strijd met het leidende Rivalen van zijn beste zijde laten kennén en een even be langrijke als verdiende overwinning ge boekt. Van de vijf gescoorde doelpunten namen Jan Bakkum en de zijnen er drie voor hun rekening. Het veld was moeilijk te bespelen, maar dit was voor Velsen geen bezwaar en reeds in de eerste helft was Velsen onbetwist de beter spelende ploeg. Vooral Bakkum bleek op dreef te zijn en na goed werk van hem kon Brouwer de score openen. Rivalen bleef het antwoord echter niet schuldig en spoedig lag de gelijkmaker in het Velser net. Velsen kwam echter terug en nog voor rust nam de bezoekende club opnieuw de leiding door Van Bakkum; één-twee. Rivalen had na de rust aanvankelijk het beste van het spel. Velsen kwam even in moeilijkheden toen de thuisclub de stand weer in evenwicht had gebracht, maar de Velsenaren hervonden het zelfvertrouwen en begonnen druk uit te oefenen op de Amsterdamse veste. Jan Bakkum zorgde er tenslotte voor dat Velsen voor de derde maal de leiding nam en deze. kostbare voor sprong gaf de Velser club niet meer prijs. Zaterdagavond hebben de leden van de Beverwijkse Rode Kruistransportcolonne op feestelijke wijze het zilveren jubileum van de colonne gevierd. In de zaal van het Centrum waren de dames en heren leden bijeen gekomen met het afdelingsbestuur en na een inleidend woord van de heer W. Rademaker, heeft de secretaris de heer P. v. cl. Esch, de avond geopend. „Het corps staat ailtijd klaar en ieder kan met zekere trots verklaren, dat de Rode Kruistransportcolonne op een zeer hoog peil slaat. De heren J. Steenbakker en G. Timmer mans hebben het hunne er toe bijgedra gen dat deze avond volkomen aan het doel beantwoordde. Met zang, muziek, telepa thie en goochelen „vloog" hij tenminste om. Aagtekerk, 27 te Nagoya. Abbekerk, 26 v. Melbourne n. Sydney. Alphacca. 26 te New York. Amsteldijk. 27 v. Antwerpen r. Golf v. Mexico. Axeldijk. 26 te Baltimore. Alnati, 28 v. Buenos Aires te R'dam verw. Annenkerk, 27 Rotterdam verw. Argos. pass. 26 Finisterre n. Rotterdam. Arundo, 26 te Suez. Alkaid, 27 v. Montevideo te Las Palmas. Alpherat. 26 te Bahia. Amstelpark, 26 v. Rotterdam n. Amsterdam. Arendsdijk. 26 v. Rio de Janeiro te Santos. Ariadne. 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Bennekom, 27 v. Trinidad n. Londen. Boissevain. 27 v. Santos te Rio de Janeiro. Boskoop, 26 v. Madeira n. Dover. Banka, pass. 27 Minikoy n .Singapore. Bali, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Bonaire. 26 v. Funchal n. Barbados. Bosehfontein, 27 v. Aden te Port Soedan. Caltex Leiden. 26 v. Sidon te Rotterdam. Castor, 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Caltex Delft, 28 v. Sidon te Rotterdam verw Caltex Nederland, pass. 26 Oostp. Kreta n. Sidon Cistula, 27 v. Fremantle te Geraldton. Dalerdijk, 26 te New Orleans. Elmina, 27 v. Antwerpen te Amsterdam. Ervggano, 26 v. Cochin te Karachi. Esso Den Haag, pass. 26 Finisterre n. Sidon. Faimsum, 26 v. Los Angeles n. Liverpool. Gaa.st,ei land, pass. 26 St. Paulsrock n. Las Palmas Groote kerk, pass. 26 Dakar n. Las Palmas. Gouwe, 27 v. Rotterdam n. Port Gentil. Gordias, 26 v. Calamata n. Patras. Gaasteiland, 27 v. Dover n. Rotterdam. Hecuba, 26 v. Paramaribo te Georgtown. Helder, 26 v. Kingston n. Cartagena. Heemskerk, 26 v. Barcelona n. Antw. Hcrsilia, 27 v. New York te Port au Prince. Indrapoera, pass. 26 Ceylon n. Belawan. Joh. v. Olden-barnevelt, 26 600 m. ZO. ten O. Guardafui n. Aden. Java, 26 v. Alexandrië te Halifax. Karimun. 27 te Makassar. Kota Agoeng. pass. 26 Dover n. Southampton. Kota Inten, 26 v. Port Said n. Djeddah. Lekkerkerk, 26 te Le Havre. Lutterkerk, pass. 26 Port Soedan n. Port Said. Leuvekerk, 27 v. Colombo n. Madras. Lekhaven, 27 v. Victoria te Rio de Janeiro. Luna, 25 v. Oran n. Tunis. Madoera, 26 v. Beira n. Dar es Salaam. Malta, 26 te Lissabon. Marisa, 26 te Pulusambu. Marpessa, 26 v. Pulusambu n. Adelaide. Mataram, 27 v. Aden te Ummsaid. Maas, 27 v. Hamburg n. Bremen. Modjokerto, 27 v. Soerabaja te Priok. Molenkerk, 27 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Maasdam, 26 v. New York n. Port au Prince. Meerkerk, 27 v. Port Soedan te Aden. Nieuw Amsterdam, pass. 26 Inagua eil. naar Havanna. Oion. 26 v. Beyrouth te Alexandrië. Ootmarsum, pas. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Rijndam, 27 v. Cobh te Halifax. Rijnkerk, 26 te Hongkong. Roebiah, 27 te Genua. Sarangan, pas. 26 Ceylon n. Bombay. Singkep, 26 v. Colombo n. Port Soedan. Soestdijk, 26 v. Djakarta n. New York. Saparoea, 27 v. Hamburg te Bremen. Schie, 26 v. Beyrouth te Latakia. Stad Leiden, verm. 27 v. Charleston n. Savanna. Sioajak, 26? Cocos eil. gepass. 3 Mrt Fremantie verwacht- Scherpendrecht 28 v. Santos te Rio Grande do Sul verwacht. Stad Alkmaar 27 v. Glasgow te Narvik. Tarakan, 26 v. Bahrein te Bombay. Tawali, pass. 26 Finisterre n. Marseille. Teiresias, pas. 26 Bi/.erta n. Port Said. Tegelberg, 27 v. Hongkong te Singapore. Taino, verm. 3 Mrt. v. Antw. n. Zuid Amerika rero, 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Themisto, 26 te New York. t 1 Er ligt èèn van dio troosteloos-slechte visserijweken achter ons, die de schippers grijze haren en de reders zware stroppen plegen te bezorgen: zeven dagen vol bar slecht weer in de Noord en dientengevolge magere vangsten, welke onder de abo- minabelste omstandigheden aan de ruige zee ontwrongen werden. De Flamingo daargelaten is er sinds de voor-vorige Vrij dag geen redelijke besomming uit de bus gekomen en er moeten duizenden guldens verspeeld zijn aan de roulette van de vis serij. Een roulette, waarbij de beman ningen misschien de minste fiches inzetten, maar aan de andere kant de zwaarste pijnen uitslaan. Want wie de trawler jongens heeft gesproken, die terugkwamen van de zestigste breedtegraad, weet, dat de vis niet gauw te duur betaald is, gerekend naar de moeiten, die er aan wat schelvis en kabeljauw vooraf zijn gegaan. Het was zuinig met die rondvis. De pie pertjes stegen dus Woensdag vlot naar en boven de f 50 per kist en de wijting raakte aan de f 40 voor een kwaliteit, die niet be slist om over te roepen was. De loggers hebben de markt nogal in de dikkoppen weten te houden, maar Zaterdag werd dat weer een beetje te machtig, zodat de prijs wegzakte maar ongeveer f 50 voor de re gels en een tientje hoger voor de kisten. Vandaag is er ook weer heel wat kabel jauw aan de hal en met de fikse aanvoeren van vier IJslanders aan de mijn van Oos tende is niet te verwachten, dat de Belgen om onze vangst zullen zitten te springen. Vermoedelijk gaan de regels er nog wel in, maar de kisten blijven hoogstwaarschijn lijk bij de binnenlandse détaillist hangen, die ze overigens best gebruiken kan, nu de rondvisaanveeren zo schaars zijn aan het begin van een week, die de vasten inluidt. De Engelse markt heeft IJmuiden de laatste dagen ook een paar keer zwaar op de maag gelegen, voorzover dit beeld bij het lichtverteerbare voedsel vis opgaat. De grote schol heeft zich zelfs een paar keer niet op de opvangprijs van f 8 kunnen handhaven en een paar kistjes magere ver dwenen naar de pufkist. Maar ook de zet- srhol, die anders een trouwe klant voor f 40 is, kon het niet hoger dan tot een twin tig gulden brengen. De kleintjes zijn in deze koersen naar verhouding nog het best betaald. Dat Frankrijk weer open gegaan is, redde de tong van een verdere en ge voelige daling de slips en de enen wer den weer „graag" en liepen zelfs Zaterdag bij een grote aanvoer nog op ook, maar de grote variëteiten hielden het niet en zak ten. Grote tong voor f 1.75 en middel voor f 1,10. De juffrouw in Amsterdam kan er weer eensover gaan denken. Breskensharing kon zich zowaar bij de gratie van de ontbrekende Noordzeekwali- teiten handhaven en de vierduizend kisten, die er zo ongeveer zijn geweest, zaten haast allemaal om en bij de f 9,50 en ma kreel kwam alleen van Zweedse zijde. Al bleef er een partij „hangen" in het ijs voor de Scandinavische kust, waardoor ze vier dagen te laat in de handel verscheen. Dat v/as dan diepvriesmakreel. Willem Ruys, pass. 27 Sabang n. Belawan. Wofiogiri. 26 v. Port Swettenham te Penang. JJsel, 26 v. Constanza n. Istanboel. Zeeland (SSMl. 26 te Kiel. Schepen met passagiers, repafriërenden en emigrerenden Alaabl. 4 Mrt. te Paranagua verwacht. Alhena. 27 tc Rio de Janeiro verw. Alnati. 1 Mrt. Buenos Aires te R'dam verw. Bloemfontein, verm. 11 Mrt. y. Amsterdam n. Durban. Bonaire, 8 te Borbados verwacht. Bosehfontein, 27 te Port Soedan verw. Boskoop, 2 Mrt. te Southampton verw. Cottica, 10 Mrt. Plymouth 13 Mrt te A'dam verwacht. Groote Boer. vertr. 5 Mrt. v. Rotterdam naar New York. Indrapoera, 1 Mrt. te Belawan verwacht. Jagersfontein, 1 Mrt. te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 Mrt te Aden verw. Maasdam, 27 v. San Juan te Havanna vertr. 1 Mrt. v. Havanna n. New York. Noordam. vertr. 27 v. New York via Bermuden n. Rotterdam. Oranje, 4 Mrt. te Southampton 5 Mrt. A'dam verwacht. Oranjefontein, verm. 27 v. Kaapstad n. A dam. Oranjestad. 5 Mrt. te La Guaira verw. Rijndam. 27 te Hallfax 1 Mrt. te New York verw. Sibajak, 3 Mrt te Fremantle verwacht. Waterman, vertr. 2 Mrt. Rotterdam n. Halifax Westerdam. vertr. 27 v. R'dam n. New York. Willem Ruys. 3 Mrt. v. Rotterdam te Priok verwacht. Willemstad. 7 Mrt. te Londen verw. Zuiderkruis, vertr. 1 Mrt. v. A'dam n Kaapstad KLEINE VAART Atlas. 25 van Palermo naar Bari. Arnoudspolder, 27 v. Antwerpen n. Rotterdam. Algarve. 27 v. Swansea n. Rotterdam. Att S, 27 v. Hamburg n. Avonmouth. Bernisse, vertr. 27 v. Setutaal n. Casablanca. Bornrif, verm. 27 v. Huil n. Rotterdam. Bree Helle, vertr. 27 v. Londen n. Rotterdam. Betty Anne S. 27 v. Rouen n Liverpool. Bill S, vertr. 27 v. Terneuzen n. Hamburg. Brem. verm. 1 v. Oporto n. Antw. Barracuda. 27 te Sarpsborg verwacht. Bab-T, 25 te Tenby Roads. Birmingham, 27 v. Harllngen n. Leith. Boreas, 26 van Alicante n. Carthagena. Bounty. 27 v. Maassluis n. Boston. Clothilda- m, 27 v. Antw. te Vlissingen. Coolhaven, 27 v. Rouen n. Casablanca. Cycloop, 26 bij Bcaehyhead n. Limerick. Cormoran, 27 v. Rotteidam n. Londen. Diligentia, vertr. 27 v. Dover n Isle of Train. Draco, 25 v. Rotterdam naar Duinkerken. Da Capo, 27 v. Gent te Antwerpen. Depa, 27 v. Amsterdam te Mistley verw. Dollard, 27 v. Gothenburg n. Rotterdam. Ebro. 26 150 m. O. ten N. Malta met sleepboot. Ellewoutsdijk, 27 v. Roscoff n. Portsmouth. Fiducia. vertr 27 v. Middelharnis n. Londen. Glory, pass. 27 Vlissingen n. Hamburg. Gerrie S, 27 v. Glasgow n. Cardiff. Frans Bohmer, 2 Libourne verw. Haskerland, 27 v. Harlingen n. Goole. Helvetia, 27 te Middlesbro ve-w. Henriea b, 27 te Shoreham verwacht. Hoflaan, 1 te Savona verwacht. Hudson, pass. 26 Wight n. Brest. Hondsrug. 27 v. Rouen n. Boness. Harold. 27 v. Haugcsund te Frederikstad verw. Hartel, 27 nog te Bariow in Furness. Hast IV, 27 v. Parijs te Rouen verw. Henriea 27 v. Le Havre n. Caen. Jutland. 27 v. Rotterdam n. Waterford. Jorina, 27 te Londen verwacht. Kemphaan, 27 nog in Kielerkanaal. Kortenaer, 27 te Portsmouth. Kunlabori. 27 v. Antwerpen te Vlissingen. Lucas Bols I. 27 v. R'dam fl. Terneuzen. Leendert b, vertr. 27 v. Stanlow n. Sete. May Mere. 27 v. Portsmouth n. Le Legue. Muphrid N. pass. 27 Vlissingen n. Genua. Marietje Bohmer, verm. 28 v. Caen n. Dakar. Midsland. 27 v. Leith n. Rotterdam. Myfem. 27 nog te Stockholm. Mypuck, 27 nog te Helsingborg. Nato, 27 v. Goole te Vlissingen. Noordzee, 26 90 m. Z. Kreta met baggermolen. Nassauhaven. 27 nog te Kopenhagen. Nieuwehavcn 27 nog te KopenhaRen. Noorderhavcn, verm. 27 v. Gothenburg n. Londen Noorderlicht .vertr. 27 v. Trequier n. Liverpool Nottingham. 27 v. Rotterdam n. Kingslynn. Oleum, 28 v. Rotterdam te Bilbao verw. Ponza. 25 van Bayonne naar Port Said. Prior. 28 te Amsterdam verw. Pieter Hubert verm. 27 v. Ipswich n. Antw. Ruby, vertr. 27 v. Rouen n. Faversham. Spurt. 2 v. Oporto te Rotterdam verw. Strijpe, 27 v. Rochefort le Requejada. Spes. 27 v. Swansea n. Amsterdam. Taurus, verm 27 v. Rotterdam n. Dover. Ton S, 27 v. Cherbourg n. Swansea. Trito, 27 v. Belfast te Dublin. Tyne, 26 100 m. O.ZO. Victoria met zuiger. Timor. 27 tc Dieppe verwacht. Wertersingel. vertr. 27 v Manchester n. Lissabon Westlaan. vertr. 27 v. Goole n. Rotterdam. Zeevaart, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Zwerver, 27 v. Parijs te Londen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8