STOFZUIGERREPARATIE PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws „Genezingskansen bij kanker gunstiger dan men denkt" RITSA Kroniek van de zachte herfst Centrale kanker-registratie zou veel ongemotiveerde angst kunnen wegnemen De radio geeft Woensdag Onderzoek K.N.M.I. naar herfst van 1953 Evangelist Graham naar Nederland och ió Uet zo J DINSDAG 2 MAART 1954 2 DR. J. Z. BARUCH Diefstal van verdovende middelen in Amsterdam Directeur van Le Monde sprak over pers-problemen Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? l" k*"bVn. tó*Tu o»k*1'* V'. STtï enkele -Ven voelt Twee collectanten gearresteerd Klompendansers in April naar Valenciennes Hefschroefvliegtuig maakte noodlanding Tochten van onderzee bootjager „Holland" Minister Mansholt over Landbouwgemeenschap Broed parasieten De landelijke organisatie voor de kanker bestrijding, die in Mei van het vorige jaar door di\ Muntendam is opgericht, is enige tijd geleden begonnen met een centrale kankerregistratie. Alle mogelijke gegevens omtrent kanker-patiënten, die bekend zijn bij de verschillende grote ziekenhuizen, worden verzameld door het bureau, tot directeur waarvan de heer C. W. Sehüller is benoemd. In het orgaan van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen „Het ziekenfonds" wijdt dr. J. Z. Baruch een artikel aan deze centrale registratie. Een van de doeleinden die men met de centrale registratie hoopt te verwezen lijken, zo schrijft hij, is het nauwkeuriger nagaan van de patiënten, waaronder vooral verstaan moet worden het aandringen bij gewezen of behandelde kankerpatiënten, om op de controle-spreekuren te ver schijnen. Kanker als oorzaak van overlijden is sta tistisch nauwkeurig bekend: 13.000 tot 15.000 personen overlijden jaarlijks in Nederland door kanker of een ander kwaadaardig gezwel. Gemiddeld kan men zeggen, dat de kwaadaardige gezwellen de doodsoorzaak vormen van een van elke acht Nederlanders. Omdat echter weinig of nooit geschreven wordt over het aantal ziektegevallen, wordt ten onrechte de in druk gewekt, dat het lijden aan kanker welhaast automatisch de dood betekent, zo schrijft dr. Baruch verder. Vergelijking van het aantal ziekte- met het aantal sterfgevallen door kwaadaardige gezwellen zou evenwel juist doen zien, dat de genezingskansen, ook van deze op zich zelf ernstige ziekten beter zijn, dan door het grote publiek nog altijd wordt ver ondersteld. De vrees voor kanker die som mige mensen kwelt, kan even erg zijn als de ziekte zelf. Deze niet altijd gerechtvaar digde kankervrees zou kunnen verdwijnen, als het grote publiek door middel van nauwkeurige cijfers kan duidelijk gemaakt worden, dat er wel degelijk geneeslijke gevallen van deze ziekte voorkomen. Registratie van alle kankerlijders zal ons voorts in staat kunnen stellen, de invloeden van beroep, levens- en voedingsgewoonten nauwkeuriger te leren kennen. Hieruit zijn wellicht belangrijke conclusies te trekken over het voorkomen van kanker, misschien door het wijzigen van bepaalde voedings- of levensgewoonten. Dr. Baruch besluit zijn artikel met de woorden: „Het grote pessimisme dat bij velen bestaat waar het de strijd tegen de kwaadaardige gezwellen betreft, is niet altijd gerechtvaardigd. De centrale kankerregistratie kan dit pessimisme niet in een lichtzinnig optimisme doen veranderen, maar zal wel doeltreffen der strijd tegen deze ziekte mogelijk kunnen maken. ADVERTENTIE ft Tel. 16693 Gr. Houtstraat 132 Het affiche voor de komende Voorjaars- beurs, die van 30 Maart tot en met 8 April in Utrecht wordt gehouden, symboliseert de Jaarbeurs als het hart van het bedrijfs leven, als stuwend doorgangskanaal van afgewerkte producten die de industrie fabriceert en de handel overneemt om weer door te geven aan de gebruiker, zowel in eigen land als over de grenzen. De teke naar, Kees van Roemburg, heeft het hart als centraal punt op een donker fond geplaatst en de ene helft in blauw (de inkomende goederen) en de andere helft in rood en geel (het handelsverkeer met binnen- en buitenland) uitgevoerd. Apothekersbediende en helper gearresteerd Dank zij een waarschuwing uit het pu bliek is het de Amsterdamse recherche mogelijk geweest tijdig een vrij omvang rijke voorraad verdovende middelen in beslag te nemen, die door diefstal in ver keerde handen waren geraakt. Een 28-jarige apothekersbediende die uit de apotheek in Amsterdam-Zuid waar voor hij werkte, telkens hoeveelheden ver dovende middelen zou hebben gestolen, en zijn broer, een 24-jarige melkslijter, zijn ingesloten. Voor zover de recherche bekend, zijn de beide mannen er niet of nauwelijks in ge slaagd de cocaïne, het opiumpoeder en de morphine, die de oudste broer had wegge nomen, van de hand te doen. In totaal heeft de recherche een half pond verdovende middelen bij de mannen in beslag genomen. De apotheker zelf had nog niet bemerkt dat hij bestolen werd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 De weg omhoog, cau serie. 14.00 Voor de kinderen. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.45 Jeugdcon- cert. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending Correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Recht van spreken, cau serie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Gevarieerde muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Een heid van belijden is geen waarborg voor eenheid van politiek inzicht, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest. 20.45 Uit het leven van een vervalser, hoorspel. 21.50 Cabaret. 22.15 Kunstmatige reuzen, cau serie. 22.30 Piano-recital. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20— 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De boerin van Sta- venisse, hoorspel. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, causerie. 13.20 Instrumentaal septet. 13.38 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Spectrum van het Organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concert- gebouw-orkest en solist. 21.00 Het lectuur- werk van de Protestantse kerken in Indone sië, causerie. 21.20 Zang. 21.40 Platen. 22.00 Wat wordt het Internationale Damspel?, causerie. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Ka merorkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Orkest-concert. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen 17.50 Boekbespreking. 18.00 Fluit en piano 38.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Verzoekprogramma. 21.05 Oude muziek. 21.30 Orkest-concert. 22.00 Jlieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag- koek. (Op 224 m.). De directeur van het Franse blad Le Monde, H. Beuve-Mérv, heeft Maandag avond in Den Haag een voordracht ge houden over de waarheid, de pers en het geld. Na gewezen te hebben op de verschil lende opvattingen over de waarheid schetste Beuve-Méry d- moeilijkheden waarmede de journalist te maken krijgt bij het nastreven van een zo getrouw mogelijk beeld van de feiten. De journalist, die een bericht maakt van een ongeluk is meestal niet onmiddellijk ter plaatse en moet het gebeurde, onder meer uit verklaringen van anderen, reconstrueren. Ook bij het door geven van het verslag kunnen fouten wor den gemaakt. Een andere omstandigheid waardoor de waarheid in het gedrang kan komen, is, al dus Beuve-Méry, de grote snelheid, waar mede moet worden gewerkt. Daar komt nog bij dat de redacteur in snel tempo nu het ene, dan het andere onderwerp moet behandelen. De financiële positie van vele Franse bla den is, aldus Beuve-Méry, zeer moeilijk, de kosten voor papier, het drukken en der gelijke zijn hoger dan de redactionele on kosten. Deze laatste belopen ongeveer tien percent van het tonaal. Bladen van een politieke partij zijn aangewezen op finan ciële steun van de partij. De voordracht was georganiseerd door het bestuur van de Haagse afdeling van het „Genootschap Nederland-Frankrijk". ADVERTENTIE ADVERTENTIE - <4at U over Uw m°e Am were bouw.to» natogen - gestel. Uw lichaam voor Uw Iedere cel van er me«. u zich .1. herboren- Een 26-jarige bankwerker en een 47- jarige bontwerkster uit Amsterdam zijn door de hoofdstedelijke recherche aange houden, omdat zij ervan worden verdacht door hen zelf gecollecteerde gelden te heb ben verduisterd. Beiden hebben een beken tenis afgelegd. Het tweetal had zich vrijwillig gemeld voor een collecte van „Parkherstellings oorden". De collecte is de vorige week ge houden. De recherche hoorde met verbazing dat de collectanten de bussen de gehele week onder eigen berusting mochten houden. Meestal moeten zij 's avonds de bussen in leveren, wanneer zij overdag gecollecteerd hebben. In totaal zouden de beide aangehoudenen enkele honderden guldens in eigen zak heb ben gestoken. (Van een bijzondere medewerker) Meestal leven mooie zomers en strenge winters misvormd in onze herinnering voort wie kent niet de veel geuite bewering dat „vroeger" de winters strenger waren? en met de zachte herfst van 1953 zal het wel niet anders gaan. Maar dan is dat niet de schuld van een zojuist verschenen publicatie van het K.N.M.I. in De Bilt, die aan deze herfst bijzondere aandacht wijdt. Hierin is namelijk een overzicht gegeven van niet alleen het verloop van de temperaturen van September tot en met December maar ook van de bij-verschijnselen die met dat uitzonderlijk zachte weer gepaard gingen: de broedende vogels, de bloeiende perelaars en de pluk-rijpe aardbeien die tot diep in December de pennen in beweging hebben gebracht. Een of twee Rennies blussen die pijn dade lijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas Gewoon laten smelten op de tong en.... ze zijn nog smakelijk ook.... Deze kroniek van een zachte herfst - officieel heet zij „Phaenologische data in herfst en winter van 1953/1954" - is sa mengesteld door dr ir J. J. Post, lamdbouw- meteoroloog van het K.N.M.I. in De Bilt en dr J. Wilcke van het C.I.L.O. te Wage- ningen. Zij hebben per radio de hulp inge roepen van iedereen die iets bijzonders te signaleren had op het gebied van late activiteit uit het planten- en dierenrijk en ongeveer 200 Nederlanders uit alle delen van het land gaven aan die oproep gehoor. Zij kwamen met berichten over koekoeks bloemen die nog op 28, fluitekruid dat nog op 29 December bloeiend werd aangetrof fen, over diverse prunus-soorten waarvan tot op Eerste Kerstdag de bloei werd ge signaleerd, over goudsbloemen en koren bloemen waarmee de kersttafel werd ver sierd, over een pereboom (Conference) die drie dagen voor Oudejaar nog in bloei stond, en over een rijke tweede, of enkele keren zelfs derde bloei van cultuurgewas sen. Men heeft hier en daar tot enkele dagen voor Kerstmis nog rijpe aardbeien en frambozen geoogst en medio December hebben velen nog veldsla en zelfs tomaten uit hun tuin gehaald. In enkele gevallen bloeiden de aardbeiplanten nog op Tweede Kerstdag. Ook de landbouwgewassen ver toonden ongekend? activiteit: de groei van wat in de herfst was gezaaid ging zeer lang door en uit twee plaatsen kwam be richt dat de snijrogge volop in de aar stond. Bijen, vlinders en rupsen vertoonden zich tot laat in December. Te Schager- woud is pp 30 December nog een Dagpay w- vlinder gezien en eind November werden in de Bangert zeer veel rupsen van de bessenspanrupsvlinder waargenomen. Eén der berichtgevers stuurde zijn melding aan het K.N.M.I. in zeer tastbare vorm: een nestje met twee kwikstaart-eitjes. Wilde eenden, kalkoenen en kippen zaten tot in de derde week van December te broeden en 't laatste - of moeten wij hier al zegden vroegste, schrijven de samenstellers - be richt maakte me'ding van een nest van een wilde eend met twee eieren. Het da teerde van 16 Januari, dus van na de vorst periode van 30 December tot 8 Januari. De groep der zoogdieren is in deze kroniek vertegenwoordigd door mollen, egels, vleermuizen en hazen; van de laatste wordt bericht dat er op 5 November in Limburg nog een nest jonge hazen is ge vonden. Meer dan een maand latèr (13 December) werd eenzelfde vondst gemeld uit Ootmarsum. Ook mollen waren in ver scheidene streken actief en tot 13 Januari zijn in tuinen egels aangetroffen. Vleer muizen joegen tot enkele dagen voor Kerstmis opmuggen en kikkers, legden tot laat in het jaar nog getuigenis af van hun activiteit. Meestal was het een posthuum getuigenis: ze waren veelal over reden op de wegen en werden dan pas ontdekt. Raadpleegt men nu het verloop van de temperatuur gedurende de maanden Sep tember tot en met December, dan blijkt dat er maar (naar lekenmaatstaf) betrek kelijk weinig nodig is om te zorgen dat zo'n herfst als die van 1953 in de herinne ring voortleeft. Men kan dat verloop het beste volgen aan de hand van de gemid delde etmaal-temperatuur, zoals die in De Bilt is geregistreerd. Hierbij blijkt dat er van de 122 dagen die September, October, November en December samen tellen, maar liefst 83 een hogere gemiddelde etmaal- temperatuur te zien hebben gegeven dan normaal. Van die 83 vielen er 12 in Sep tember, 21 in October, 22 in November en 28 in December; December was dus naar verhouding de warmste maand van deze vier. (Natuurlijk ligt de gemiddelde etmaal- temperatuur in December lager dan b.v. in September, maar de afwijking van het gemiddelde was hier groter). December noteerde een temperatuur-overschot van ruim 80 graden; per etmaal berekend komt dit dus neer op een 2,6 graad „te hoge" stand van het kwik. Daarmee spant December de kroon - ook October en November vertoonden over schotten, maar hier was de gemiddelde etmagl-temperatuur nog geen 2 graden hoger dan normaal - en men ziet welk een enorme invloed die luttele graden verschil in temperatuur kunnen hebben op het leven van plant en dier. De hele natuur kwam in de war en de ongewone verschijn selen gingen zelfs door tot in het nieuwe jaar, want langs het Brasemermeer is op 15 Januari bloeiend speenkruid gevonden en in Amsterdam stond op 19 Januari een els in bloei; vermoedelijk een grijze els. Dit laatste, zeggen echter de beide kro niekschrijvers, moeten wij waarschijnlijk beschouwen als het resultaat van een sterk vervroegde voorj aarsactiviteit. De evangelist Billy Graham die Maan dag zijp campagne van aoht weken door Engeland te Londen is begonnen, zal op 3 en 4 Juli landelijke evangelisatiebijeen- komsten leiden in de Apollohal te Amster dam. Na zijn tocht door Engeland zal Billy Graham, die in Amerika -soms vele tien duizenden toehoorders trok opeen bijeen komst, onder meer Kopenhagen, Berlijn, Genève, Wenen, Barcelona, Parijs en ook Amsterdam bezoeken. Zaterdag is in de Engelse kerk te Am sterdam een eerste interkerkelijke bid stond gehouden ter voorbereiding van de evangelisatiecampagne in Nederland. Het ligt in de bedoeling van het Neder landse organisatiecomité, waarvan talrijke predikanten en functionarissen van aller lei kerken en genootschappen zitting heb ben, Zaterdag 3 Juli een besloten samen komst voor predikanten en evangelisten met de Amerikaan te houden. De burgemeester van Valenciennes heeft zijn collega uit Fijnaart, de gemeente, die door de Noord-Franse stad bij de waters noodramp werd geadopteerd, verzocht een bezoek te willen brengen aan Valenciennes, waar op 26 April een bloemententoonstel ling wordt geopend. Meisjes van het Rode Kruis van Fijnaart gaan nu klompendansen instuderen, die bij de opening van de ten toonstelling zullen worden uitgevoerd. Een hefschroefvliegtuig van de Sabena, zonder passagiers op weg van Rotterdam naar Brussel heeft in de hevige sneeuw jacht een noodlanding moeten maken even buiten de stad Roosendaal. De piloot zette het toestel neer op een weide na ongeveer vijf minuten naar een geschikte noodlan dingsplaats te hebben gezocht. Hij ging in een cantine een kopje koffie drinken en steeg weer op nadat het weer wat beter was geworden. 45. Haastig rende Panda naar buiten, om te zien, of Pat O'Nozel de hardhandige be handeling van professor Kalkers vang- apparaat goed had doorstaan. Hij trof de grote detective enigszins gekneusd en ver frommeld op het plaveisel aan. Baas Kraska was alweer op de been, zij het dan ook wankel. Duizelig en met knikkende knieën, ging hij er vandoor. „Kop op, Pat", zei Panda troostend, „we hebben die Kraska in elk geval een lesje gegeven. Die zal hier voorlopig niet meer durven spion neren". Maar Pat was nog niet voldoende van de schok bekomen, om nu al de zon zijde van het geval te zien. „Ik zit vol bui tens en schrammens, bekorrah", klaagde hij, „waarschuw me voortaan als jullie weer lessens aan Kraska geven!" „Maar met dat apparaat is de Kalkermotor in elk geval goed beschermd", hield Panda vol. „Kom, laten we weer naar binnen gaan". Maar toen zij weer bij professor Kalkers werkplaats kwamen, wachtte hun een nieuwe verrassing: de geleerde was daar rustig bezig, om het vangapparaat te de monteren'. „Maar professor!", riep Panda, „waarom doet u dat?! De Kalkermotor was juist zo goed beschermd met dat apparaat!" „Welehantwoordde de profes sor, „omdat ik liever een motor heb zon der beschermings-apparaat, dan een be- schermings-apparaat zonder iets, dat be schermd moet worden. Begrijp je?" „Nee", zei Panda. „Het is anders heel eenvoudig", verklaarde de geleerde. „Om onderdelen voor dit apparaat te verkrijgen, demon teerde ik de Kalkermotor. Als ik dus de Kalkermotor terug wil hebben, moet ik dit apparaat demonteren". De onderzeebootjager „Holland", die als eerste van de twaalf voor de koninklijke marine in aanbouw zijnde jagers de proef tochten is begonnen, heeft van 16 tot 20 Februari een technische proefvaart ge maakt. Begin Maart vaart de „Holland" opnieuw uit, waarna het schip van 5 tot 15 Maart in Greenock verblijft. Van deze plaats uit zal de „Holland" diverse tochten onder nemen, waarbij onder meer snelheidsproe ven worden gehouden over de gemeten mijd. Daarna gaat het schip naar het Zui den voor nautische proeven. Voor olieladen zal het op 20 Maart Las Palmas bezoeken, op 23 Maart Dakar en op 1 April wederom Dakar. Tussen 23 Maart en 1 April ver blijft de „Holland" in tropische wateren om de bewoonbaarheid van het schip in dit klimaat te beproeven. Op 4 April bezoekt het schip Casablanca, en het wordt op 9 April in Nieuwediep verwacht. Daarna volgen artillerieproeven op de Noordzee, waarna de „Holland" op 15 April wederom in Rotterdam wordt ver wacht. Voor deze proeftochten werden de vol gende postsluitingen vastgesteld, alle voor Amsterdam: 5. 9 en 12 Maart om 12.00 uur, 15 Maart om 17.00 uur, 20 en 27 Maart om 16.00 uur, 31 Maart om 17.00 uur. Adressering als volgt: naam, rang, of kwaliteit, marinenummer, aan boord onder zeebootjager „Holland" Amsterdam CS, marine. De naam van de haven, waar post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. LAUSANNE, (United Press) De Ne derlandse minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, Mansholt, heen in een rede voor economische- en land bouwdeskundigen gezegd, dat de oprichting van een Europese landbouwgemeenschap een noodzakelijk onderdeel vormde van de politieke en economische integratie van West-Europa. Deze rede van minister Mansholt over ,de problemen van de organisatie der landbouwmarkten in Europa" werd boven dien bijgewoond door de president der Zwitserse republiek, Rodolphe Rubattel, die tevens de portefeuille van Economische Zaken beheerst. De minister zei, dat nu de conferentie in Berlijn ten aanzien van de oplossing der Europese problemen mislukt was, de inte gratie van West-Europa versneld moest worden Deze integratie was voor het con tinent „de enige kans op voortbestaan", zo zeide minister Mansholt. Refererend aan de Europese Defensie- Gemeenschap en de K.S.G., zei de minister, dat een landbouwgemeenschap een van de eerstvolgende stappen moest zijn op weg naar verwezenlijking van een politiek en economisch verenigd Europa. „Bij de eenmaking van Europa kan men deze belangrijke sector niet uitsluiten", zo zeide hij, daaraan toevoegend, dat er in tensiever pogingen in deze richting onder nomen moesten worden, daar de resul taten ter Parijse conferentie van de com missie van voorbereiding tamelijk teleur stellend waren geweest. Deze commissie was het niet over een enkele belangrijke stap met betrekkingtot de voorgestelde landbouwgemeenschap eens kunnen wor den. Deze tiöee acrobaten in Parijs tonen een „sterk" staaltje van buitengewoon krach tige tanden. Het zijn de twee gebroeders Seiferts die dit verbluffende nummer brengen in het circus Medrano. Onsterfelijk. In de Sovjet-Unie zal op vijf dezer worden herdacht, dat premier maarschalk Stalin een jaar geleden is overleden. Via radio-Moskou werd een lang, voor alle provinciale bladen be stemd artikel uitgezonden, waarin wordt uitgeweid over de verdiensten van de overledene, „die, evenals Lenin, onsterfelijk voor ons is". Reorganisaties. President Carlos Ibanez del Campo heeft Maandagavond het Chi leense kabinet gereorganiseerd door vijf nieuwe ministers te benoemen in de plaats van de afgetreden "functiona rissen. De bankbedienden zullen Dins dag het werk hervatten ingevolge een overeenkomst tussen de ministers van Binnenlandse Zaken en Arbeid en de teiders van de bond van bankbedienden. Schaarste. In een commentaar op een offi ciële aankondiging heeft het officiële blad van de Chinese communistische partij, het Volksdagblad van Peking, Maandag bericht, dat zwarte handel en speculatie voedselschaarste teweeg heb ben gebracht. Een tweede voorname reden voor „het gebrek aan evenwicht tussen vraag en aanbod" nu voor het eerst toegegeven lag in het feit, dat een achterlijke stand van kleine boeren voornamelijk voor eigen ge bruik verbouwt. Verzoek. Engeland heeft wederom aan communistisch China verzocht, 41 Amerikaanse, Canadese en Britse on derdanen of te berechten of vrij te la ten, aldus werd Maandag door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede gedeeld. Engeland verzocht tevens, dat consulaire ambtenaren tot de gevange nen worden toegelaten. Engeland treedt op voor Amerika en Canada, daar deze landen de communistische regering van China niet erkennen. Senaat. De in eerste instantie rechtstreeks door de kiezers van Teheran gekozen 75 „kiesmannen" hebben Maandag avond de vijftien senatoren aangewe zen, die de Perzische hoofdstad in de Senaat zullen vertegenwoordigen. De gekozenen staan allen bekend als be houdend en koningsgezind. Veertien hunner hadden ook zitting in de vorige Senaat. Onbetwistbaar. De Franse minister van Defensie, René Pleven, en de ondermi nister voor de strijdkrachten, Pierre de Chevigne, zijn na een verblijf van een maand in Indo-China, in Parijs terug gekeerd. Pleven verklaarde onder méér: „Het is een onbetwistbaar feit, dat de tegenstander totnogtoe geen van zijn wezenlijke doelen heeft kunnen be reiken". Minister. Twee dagbladen te Karatsji melden dat de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, sir Zafroellah Khan, zijn ontslag heeft ingediend. Het was evenwel niet aanvaard. De minister zou zijn besluit genomen hebben op aandringen van Mirza Badroeddin, het hoofd van de godsdienstige Ahmadi- secte, waartoe de minister behoort. Atoomenergie. Engeland zal een nieuw groot station voor de opwekking van atoomenergie voor industriegebr.uik bouwen in Caithness, in het uiterste Noorden van Schotland, aldus heeft de minister voor Openbare Werken, sir David Eccles, het Lagerhuis medege deeld. Sir David verklaarde, dat de dag waarschijnlijk zal komen, waarop de voorraad atoomwapens zó groot is, dat men er niet meer behoeft te maken. De industriële toepassing zou dan ge weldige voordelen kunnen brengen. Binnen tien jaar zouden de kernreactors hun geld opbrengen. Hervormingen. De Franse resident-gene raal in Tunesië, Pierre Voizard, heeft Maandag, na een langdurig onderhoud met de Bey aan de pers medegedeeld, dat eerstdaags een nieuwe Tunesische regering zal worden gevormd. Hij gaf verder te kenen, dat de tekst van een reeks hervormingen, „die de instel lingen van het Tunesische openbare leven wijzigen" binnenkort gepubli ceerd zal worden. Ontploffing. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Maandag be kend gemaakt, dat op de Marshall eilanden een „atoomapparaat" tot ont ploffing is gebracht. Volgens de voor zitter der commissie, Lewis Strauss, is de ontploffing de eerste in een reeks proefnemingen. Verwacht wordt, dat bij de proefnemingen ook een water stofbom tot ontploffing zal worden ge bracht. DE koekoek, die van Maart tot Augustus in ons land vertoeft, deponeert haar eieren in nesten van allerlei zangvogels. Dit is een bekend feit, en door verschillen de uitdrukkingen in onze taal geven we op kernachtige wijze te kennen hoezeer we deze wandaad van de ontaarde koe koeksmoeder verafschuwen. Maar het ge val wil, dat de grote familie der koekoeks vogels een 40-tal geslachten telt, welke layig niet alle tot de broed- parasieten behoren. Integen deel, vele soorten maken ei gen nesten en broeden de eieren zelf uit, zodat het hoogst onbillijk en in strijd met de waarheid is het gedrag van de Nederlandse koekoek (Caculus canorus) op alle soorten te verhalen. De wijfjes van de Ani, die in Zuid-Amerika en in de 'Zuidelijke Staten van Noord-Amerika wordt aangetroffen, maken zelfs heel gezellig een gemeenschap pelijk nest, dat gezamenlijk wordt be heerd. En aan de andere kant zouden we u veel kwaads kunnen vertellen van vinken en spreeuwen, die bij u bekend staan als vo gels die heel braaf en deugdzaam hun nestje maken en plichtsgetrouw op de eitjes broe den. De hier voorkomende soorten doen zich inderdaad op die wijze kennen. Maar in andere streken zijn de vinken en spreeu wen lelijke broedparasieten geworden, die zich op dezelfde wijze misdragen als de koekoek hier te lande. En evenals bij onze koekoek, zijn de vinkeng of spreeuwen eieren die in andermans nest worden ge deponeerd, zeer verschillend van kleur en gelijken telkens op die van de aanstaande pleegouders. Waarmee bewezen wil zijn, dat wanneer u alle koekoeksoorten over één kam scheert en voor broedparasieten uitmaakt, onder getekende dit met hetzelfde recht kan doen ten opzichte van vogelsoorten die toeval ligerwijs hier te lande in een gunstige reuk staan, maar die zich in andere streken aan dezelfde wandaden schuldig maken als de veel misprezen koekoek. Het is dus volsla gen onjuist te beweren dat dè koekoek een broedparasiet is. Onze koekoek behoort v daartoe, maar lang niet alle andere soorten. Overigens moeten we nog even terugkomen op de opval lende gelijkenis in kleur, welke de eieren van broedparasieten vertonen ten opzichte van de eieren van onvrijwillige pleeg ouders. Dit zonderlinge ver schijnsel heeft men willen verklaren door aan te nemen dat het wijfje van bij voorbeeld de Nederlandse koekoek in staat is de kleur der eieren voor ieder afzonder lijk geval te beïnvloeden. Volgens sommige waarnemers legt elk wijfje echter slechts één soort ei, zodat wordt aangenomen dat er vele verschillende koekoeksrassen zijn, welker eieren alleen in tint van elkaar verschillen, zodat het wijfje slechts die nesten van andere vogels kan bezoeken waarin haar eieren, wat de kleur betreft, passen. Indien men echter aanneemt dat er een zo groot aantal koekoeksrassen is, wier bestaan telkens nauw aan dat van andere vogelsoorten is verbonden, wordt de vraag hóe de parasitaire leefwijze zich in de loop der tijden kan hebben ontwik keld, wel bijzonder gecompliceerd. Toch zullen we het morgen daarover eens moeten hebben. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2