Onderwijs-avond met een dienstwoning en bromfietsen Havenberichten Kort en bondig 7 „Nieuw Leven" speelde „Orkaan breekt los" RAAD OP „SCHEYBEECK" Nieuwe weg naar Wijk aan Zee met een twee-richting fietspad Nog 30.000 vaten zoute haring naar Rusland Vanmorgen in de Vishal DINSDAG 2 MAART 1954 Feestavond van het Ned. Rode Kruis Stuurlieden moeten deel nemen aan navigatie Driehonderd gulden boete voor kweker Hoofdprijzen Staatsloterij In totaal koopt Sovjet- Unie 255.000 vaten Nederlandse visaanvoer vergroot afzetprobleem VSV tegen Sneek Scheepvaart Gunstige resultaten hij Holland-Amerika Lijn Vragen aan minister over handel in slachtpaarden Commissie van onderzoek naar „Hawoma"-heleid De afdeling Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis houdt Dins dag, 16 Maart in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg een feestavond. Er zullen Landsteinerpenmingen worden uitgereikt en er zal zang zijn van een koor van verpleegsters van het Antoniuszieken- huis onder leiding van de heev A. Blurn en een mannenkwartet onder leiding van de heer N. J. Aris. Het geheel wordt omlijst met muziek van de „Inca's". Taak voor schipper alleen te zwaar Vooral nu de nautische afdeling op vis sersschepen zozeer is uitgebreid met nieuwe instrumenten, is het noodzakelijk, dat ook de stuurman meer deelneemt aan de navi gatie. Voor de schipper alleen wordt deze taak te zwaar. Deze opmerking maakte de Raad voor de Scheepvaart in zijn uitspraak over een aanvaring tussen twee treilers, die een gevolg was van het minder goed uitkijken aan boord van beide schepen. De schipper van de aangevaren treiler had er tijdens de behandeling voor de raad op gewezen, dat aan boord van de Nederlandse vissersschepen de schipper alleen staat voor de gehele navigatie en de stuurman slechts voorman is bij de vis serij. De raad merkt verder op, dat vooral tijdens het uitzetten van het net de aan dacht van de schipper voor zoveel zaken wordt gevraagd, dat goed uitkijken er dikwijls bij in schiet. Vooral wanneer vele schepen op een klein gebied vissen of va ren, is goed uitkijken een allereerste plicht. Terecht is dan ook een tweede man op de brug voorgeschreven. Maandag 1 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dymas van Malta. Du- rango van Abö. Amstelstroom van Swansea. Roland Russ van Tenerife. Tinto van Dublin. Dotterel van Liverpool. Reine Astrid van Gothenburg. Lingestroom van Liverpool. Mendoza van Danzig. Lucas M van Varberg. Maas van Hamburg. Vertrokken zijn: Tim naar Hamburg. Zui- Kroonprins Olav en Kroonprinses Martha van Noorwegen vieren op 21 Maart hun derkruis naar Australië. Netherlands Coast zilveren huwelijksfeest. De jongste foto van het kroonprinselijk paar. naar Rotterdam. Nancy S naar Rotterdam. Deo .Marcella naar Italië. Kort nadat de R.K. toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Wijk aan Zee in de plaats van haar vestiging een uitstekende opvoering van „Verwaaid Volk" had ge geven, hebben haar leden de planken al weer met een ander stuk betreden. Dit maal in gebouw „Centrum" te Beverwijk, op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse R.K. Bond voor Ad ministratief Verzekerings- en Verkoops- personeel. Het thans ten tonele gebrachte drama: „Orkaan breekt los" door Isidoor Albert en Arie van der Lugt, was vrij wat minder origineel van inhoud dan het eest- genoemde, waarbij de handeling boven dien met een dikwijls irriterende doorzich tigheid door de schrijvers is uitgewerkt. Men oordele zelf. Hugh Scott heeft zijn gezin in een staat van de zwartste armoe de gebracht, doordat hij werk, tijd en geld opoffert voor zijn ideaal: de bouw van een vuurtoren op de gevaarlijke kust, waar zijn zoon eenmaal als schipbreukeling het leven verloor. Ofschoon Hugh zelf van de uitvoerbaarheid dezer plannen is overtuigd, ondervindt hij in zijn omgeving niets an ders dan spot en hoon over dit voornemen. Zijn zelfvertrouwen krijgt bijna de gena deslag, wanneer de tekeningen door on scrupuleuze machthebbers worden afge keurd. Ten einde stevig de traanklieren van het publiek te prikkelen, hebben de schrijvers van Jenny Scott een bleek, teringachtig wezentje gemaakt, die op het moment, dat haar vader de laatste shilling aan zijn plannen heeft besteed, toevallig dringend een bepaald geneesmiddel be hoeft. Even toevallig komt op dit ogenblik juist een leurder op bezoek, aan wie haar moeder voor de somma van vijf shilling de kostbare tekeningen en boeken ver koopt. Onnodig te vermelden, dat de plan nen nu spoedig in verkeerde handen zijn, die de eer van dit project geheel voor zich opeisen. Na tal van wederwaardigheden, waarbij een der schurken als straf voor zijn zwarte daden het leven verliest, keert alles zich ten slotte weer ten goede en ontvangt Hugh de erkenning die hem ten volle toekomt. Een intrige dus, die de toeschouwer over de afloop niet lang in spanning laat en waarmee het stuk zich dan eigenlijk zelf reeds veroordeelt, ondanks de vele mogelijkheden tot bewogen spel. Na de enigszins matte inzet met de drie dames schakelde „Nieuw Leven" bij de opkomst van Bill en Hugh onmiddellijk op de emotie over, waardoor het stuk de stijl verkreeg die het verlangt om de beoogde effecten te bereiken. Jan Dobber speelde de door het noodlot achtervolgde Scott ge heel in breed-ouderwetse trant, welke op vatting voor dit drama de enig juiste bleek te zijn. Jaap Aardenburg was een stoere zeebonk, die ons tevens van zijn goede in borst wist te overtuigen en de beide schur ken verkregen van Gerard Allard en Piet Schellevis de gewenste onsympathieke ge stalte. Regisseur Will. Seignette verraste weer met een knappe typering van de sluwe opkoper en Kees Steenbakker speel de de dokter op een conventionele manier. De dames werden minder kansen tot uit blinken geboden, ofschoon Corrie Weber een aandoenlijke Jenny te zien gaf en Tiny Ursem in de moederrol alle beproevingen tot uitdrukking bracht, die de schrijvers voor haar reserveerden. Dit overzicht mag dan ten slotte niet eindigen zonder een compliment voor de manier, waarop de costuums de beginperiode van deze eeuw suggereerden. JAN VAN DAM Maandagmorgen stond voor de Econo mische politierechter in Haarlem de bloem kweker en -exporteur J. I. H. uit Beverwijk terecht verdacht van overtreding der bloemkwekerswet. De verdachte, voor wie de gladiolenteelt vorig jaar niet bijzonder gunstig was ver lopen, werd ervan beschuldigd, met de be doeling zijn omzet te begunstigen, bloemen gesneden te hebben buiten het oppervlak kweekgrond, waarvan hij vanwege de be palingen van het bedrijfschap vijfendertig procent van de hele opkomst kon snijden. Er werd hem een boete opgelegd van drie honderd gulden subs, een maand hechtenis en vijfhónderd gulden voorwaardelijk met «k proeftijd van twee jaar. In een kwratier tijd gaf de Gemeenteraad van Beverwijk gisteravond in huize „Scheybeeck" haar goedkeuring aan. een groot aantal voorstellen, de subsidie van het onderwijs betreffende. Meer moeilijkheden leverde de restauratie van de dienst woning van de directeur van Openbare Werken aan de Vondellaan 106, op. De P v. d. A.-afgevaardigde de heer De Boer en zijn-collega Koelingh waren het over de prijs van de verandering niet eens, evenmin oyer de zinsnede, dat "hét uit het oogpunt „van welstand wenselijk was ook de gevel te verbeteVën". Ook de heer M u sk e e (C.P.N.) viel er over. De heer Pas schier (A.R.) vond de door B. en W. gedane voorstellen prijzenswaardig en meende, dat hier heus niet met „goed naar kwaad geld" gesmeten werd. Wethouder Vessies (Openbare Wer ken) betoogde, dat de reparaties dringend noodzakelijk waren, dat dit het aanzien van de Vondellaan verhoogde en dat het bedrag van f 13.120 beslist niet hoger was dan het benodigde voor het bouwen van een nieuwe, moderner woning. De garage moest overigens in overeen stemming met het huis gebracht worden en dat vergde nog eens f 2730. Na een ietwat onvruchtbare discussie werd dit voorstel aangenomen, met alleen de heer De Boer als consequent tegen stemmer. Mede naar aanleiding van deze verbou wing kwam bij het volgende agendapunt, dat betrekking had op het bouwen van 48 schuurtjes achter de woningen aan de Galgeweg, de aanleg van vaste wastafels in nieuwbouw-woningen ter sprake. De heer v. d. Zee (K.V.P.) interpelleerde hierover de wethouder, die beloofde een onderzoek naar het uitblijven er van te zullen instellen. Over het tegelpad bij de Galgeweg- woningen werd ook het een en ander op gemerkt: de heer Passchier deed een goed woordje voor de huisvrouwen, die bij het ramenlappen in de modder staan en wethouder Vessies wist hierop als huis vader te vertellen, dat op verzoek van de bewoners het tegelpad voor de ramen ver wijderd was, omdat het voor de voorbij gangers te gevaarlijk was. Het tegelpad werd nu naar échter de huizen verlegd. Gascontract in besloten zitting In besloten zitting behandelde de Raad het gas-contract met Hoogovens, waarna de weg naar Wijk aan Zee diverse ge moederen voor de zoveelste maal in be roering bracht. Het reeds in ons blad gepubliceerde ontwerp van de nieuwe weg, compleet met fiets- en wandelpaden (voor rond 5 ton) werd door de heer De Boer (P.v.d.A.) van harte toegejuicht, alleen brak hij een heel arsenaal van lansen voor de brom fietsers (waarmee hij slechte ervaringen had opgedaan op andere rijwielpaden). Als voorbeeld noemde hij het rijwielpad met twee-richting-verkeer Amsterdam- IJmuiden en hij deed de burgemeester het onverstandige voorstel eens de proef op de som te nemen en tegen de stroom in te gaan fietsen. Dat is een levensgevaarlijke onderneming en hij gaf het advies „een bijl mee te nemen, indien men niet in de berm gedrukt wenst te worden". Niets aan doen Op al deze tegenwerpingen had wet houder Vessies zijn antwoorden klaar. Zo lang de regering nog geen beslissing over bromfietsers heeft genomen, meende hij er nog niets aan te kunnen doen. Er was echter met verbreding van de weg rekening gehouden. Een luxueuzer uitvoe ring is niet verantwoord in verband met de toegezegde hulp van Prov. Staten en, dit in antwoord op een vraag van de heer Van Dorp, doordat de tijd drong (voor het seizoen moest de weg klaar!) is er geen gelegenheid tot bespreking geweest, waardoor de huidige grondeigenaren nog niet zijn ingelicht over de wens tot aan koop van een gedeelte van hun grond, waarover de weg zal komen te lopen. Overigens was de wethouder genegen alle mogelijke faciliteiten voor alle soor ten voertuigen te trachten te verkrijgen. Ondanks deze toezegging voelde de heer De Boer zich genoodzaakt tegen te stemmen. De rest van de raad was er echter voor en het wordt dus een twee- richting-fietspad naar Wijk aan Zee. Bij de ingekomen stukken was een rap port van de Commissie tot wering van Schoolverzuim ter tafel gekomen, waaruit de heer Van Dorp concludeerde, dat het schoolverzuim weer stijgend was.. Hij ver zocht om strengere maatregelen. Wet houder Niesten (KVP) zeide deze mo gelijkheid te zullen onderzoeken. ADVERTENTIE STOP EN LEES Pracht Herenanklcts wol met nylon 4 OO moderne tinten De Ruyter's Manufacturen Kennemerlaan 141 (Ongecorrigeerd) ƒ1000: 1789 7219 10433 11571 12092 13817 18615 400: 1654 3846 3874 6276 7637 18567 19328 200: 1102 2737 2966 3593 3760 5627 6568 6728 7490 7786 11335 12220 12466 12476 13313 13896 14877 34921 14959 15082 15199 15451 16789 18956 20015 20115 21146 21694 Naar wij vernemen, heeft de Reders vereniging voor de Nederlandse Haring visserij voor de derde maal een aanzien lijk kwantum gezouten haring van de teelt 1953 aan Rusland verkocht. Nadat reeds contracten waren gesloten voor de leve ring van resp. 150.000 en 75.000 vaten, is gisteren een contract tot stand gekomen voor de levering van nóg 30.000 vaten ge zouten haring. De partij zal bestaan uit 25.000 vaten gekaakte volle haring en 5.000 vaten „Fetthering", een soort welke bij de Russen zeer in de smaak schijnt te zijn gevallen. Totaal zullen d'us 255.000 vaten gezou ten haring van de teelt 1953 naar Rusland worden geëxporteerd. Russische vracht schepen zorgen voor het transport naar havens in de Sovjet-Unie. Hoe groot de naar Rusland verkochte hoeveelheid is, blijkt wel uit het feit, dat in het seizoeen 1952-1953 in totaal naar alle afzetgebieden 467.747 vaten haring werden geëxporteerd, waarvan 40.000 naar Rusland. Te Billingsgate bij Londen Grote aanvoer van verse vis door Ne derlandse loggers en kotters - ten getale van vijf per week in plaats van twee - vergroten in hoge mate de moeilijkheden die men te Billingsgate heeft ondervonden bij de afzet van de vis, meldt „Fishing News". Een afzonderlijk probleem is de ver koop van schol, die, in deze tijd van het jaar, niet van de beste soort is. De Ne derlanders vergroten het probleem te Bil lingsgate nu, daar het grootste deel van hun aanvoer uit schol bestaat. Voor VSV is Zondag een competitiewed strijd ingelast in het programma van de K.N.V.B. De Velsenaren spelen dan de uit wedstrijd tegen Sneek. De financiële resultaten van het passage- bedrijf der N.V. Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij „Holland- Amerika Lijn" in Rotterdam zijn in 1953 weer gunstig geweest. Dit geldt zowel voor de cruise-reizen als voor de Atlantische vaart. Hoewel de van en naar West-Europa vervoerde hoeveelheid lading een stijging vertoont tegenover 1952, bleven de resul taten van het vrachtbedrijf ten achter. Dit was te verwachten daar de reactie op de sterk gestegen vrachten niet kon uitblij ven. Het is de vaste overtuiging van de directie dat, al mogen dan politieke verwik kelingen zeer tijdelijk een stimulans geven aan het bedrijfsleven, een terugslag daar-* na niet kan uitblijven en slechts rust en vrede een duurzame welvaart kunnen garanderen. De bruto winst bedraagt f 30.351.333 (vo rig jaar f 54.390.509 waaronder enige be langrijke winstbedragen met eenmalig ka rakter). In 1947 bedroeg de bruto winst circa f 15 millioen. Aan afschrijvingen wordt f 6.4 millioen besteed. Gereserveerd wordt voor nieuwbouw vloot f 16.9 mil lioen, voor nieuwbouw établissementen f 1 millioen en voor het pensioenfonds f 0.5 millioen. Uit de netto winst van f 5.515.765 millioen wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent in contanten op de oude en 5 percent op de nieuwe aandelen voor gesteld. In het verslag wordt nogmaals uiteenge zet, waarom in 1953 f 20 millioen aandelen a pari is geëmitteerd. Het nieuwbouw- programma werd reeds gedeeltelijk uitge voerd. Voorts wordt onderhandeld over het bestellen van één vrachtschip van circa 7000 ton. De directie blijft van mening, dat de ontwikkeling van het passagebe- drijf haar pogingen om te geraken tot een aanvaardbare financiering van de bouw van een nieuw groot mailschip, vol komen wettigt. Het tweede Kamer'id de heer Zegering Hadderst heeft aan de minister, van Land- Jpquw, Visserij en Voedselvoorziening, mi nister S; L. Mansho't, de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het nog steeds voorkomt, dat ingevoerde slachtpaarden verhandeld wor den als gebruikspaarden? 2. Zo het ant woord op vraag 1 bevestigend luidt, is de minister dan niet van mening, dat dit zeer schadelijk is voor de zuiver Nederlandse paardenfokkerij? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, die aan deze onge wenste toestand op korte termijn een einde maken? De Haagse gemeenteraad heeft Maandag de commissie benoemd, welke een onder zoek zal instellen naar het bij de N.V. Ha- woma (Haagse Woningbouw Maatschappij) gevoerde beleid. De door B. en W. voorge dragenen werden benoemd met 37 der 40 uitgebrachte stemmen; drie stemmen waren blanco. Voorzitter is prof. mr. P. J. Oud, buiten gewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam; als leden zijn benoemd prof. mr. D. Simons, buitengewoon hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool, cn ir. E. H. Kraaijvanger, civiel-ingenieur en architect, lid der Eerste Kamer. Als secretaris van de commissie zal optreden dr. S. O. van Poelje. Vijf loggers Vanmorgen waren aan de IJmuidense hallen vijf loggers met 785 kisten vis, waarvan 9000 kg tong. Voorts werden aangevoerd 1900 ijskabeljauwen en 1950 stijve kabeljauwen. De KW 74 bracht een steurtje van 32 kg mee, dat f 5,10 voor België opbracht. Naar België Rijen kabeljauw gingen België in voor f 55 tot f 38 en de kisten waren in het binnenland gewild voor f 65 tot f 60. Schol en tong Schol 2 deed vanmorgen van f 32 tot f 30, schol 3 van f 30 tot f 28. De kleine wijting ging van de hand voor f .16 tot f 20. Engeland kon de grove schol gebrui ken. Grote schol haalde f 14, middel f 19, zetschol van f 45 tot f 43 en schol I van f 44 tot f 40. De prijs van de tong was ongeveer als gisteren. Grote ton.g maakte f 1,70, middel f 1,15, halve pondjes van f 1,25 tot f 1,30, tong I van f 1.40 tot f 1,45 en tong 2 van f 1,30 tot f 1,35. Drie voor morgen Voor de Woensdagmarkt verschijnen de „Bloemendaal", de „Bergen" (met 490 kisten vis en 1200 stuks stijve kabeljau wen) en de „Dirkje" met èo piepers en schelvis, 60 open wijting, 140 d'ichte wij ting, 40 kabeljauw en koolvis, 40 haring, 10 makreel, 130 radio, 20 stokkebit, 5 heilbot en 30 stuks stijve kabeljauwen. Dagen en bedragen De „Haarlem" besomde gisteren voor een reis van twaalf dagen f 18.400, de „Norma Maria" voor 15 dagen f 16.800, de „Antje" voor zestien dagen f 12.100 en de „Claesje" voor vijftien dagen f 18.090. Hoogste besommer bij de loggers was de SCH 27 met f 16.380. De „Shamrock" haalde f 8.290 en de KW 45 f 11.280, KW 176 f 11.500 en de KW 75 f 7000. Besommingen van hedenmorgen .KW70 f 2350, KW47 f 7700, KW9 f 7500, VL83 f 10.0Q9, VL85 f 9950. Aagtedijk, pass. 28 Bermuda n. Trinidad. Aagtekerk, 28 te Kobe. Aardijk, 27 te New Orleans. Abbekerk, 28 te Sydney. Agatha, 27 v. Pladju n. Penang. Alcyone, 27 te Antwerpen. Aldabi, 27 v. Montevideo n. Santos. Alderamin, 28 v. Madras n. Calcutta. Aletta, 1 te Bangkok. Alhena, 28 te Rio de Janeiro. Aludra, 28 v. St. Vincent n. Antwerpen. Ampenan, 28 v. Suez n. Djeddah. Amsteldijk. pass. 27 Vlissingen r.. New Orleans. Amstelpark, te Amsterdam. Annenkerk, 27 v. Bremen te Rotterdam Argos, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Ariadne, 28 v. Rotterdam n. Lissabon. Armilla. 28 te Pladju. Arundo, 27 v. Port Said n. Falmouth Aalsum, pass. 28 Kaapstad n. Dakar. Albireo, 1 v. Puerto Algre te Victoria. Alcyone, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Aikaid, pass. 28 Madeira n. Antwerpen. Alpherat, pass. 28 Fernando Nororaha n. Antw. Altair, 28 v. Rotterdam n. Bremen. Arnedijk, 28 v. Rotterdam n. Londen. Agatha, 1 te Penang. Arendskerk, 27 v. Amsterdam n. Kaapstad. Adinda. 28 v. Satahib n. Pladju. Aiblasserdijk, 4=0 m. W.ZW. Lands End. Alioth, pass. 23 Elba n. Antwerpen. Almkerk, 28 v. d. Weser n. Rotterdam. Alwaiki, 28 te Rio de Janeiro. Amor, 28 te Hamburg. Appinged'lj'k, pass. 28 Wight n. Antwerpen. Bali, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Banka, pass. 28 Ceylon n. Singapore. Bantam. 28 v. Marseille n. Rotterdam. Baud. 28 v. Tj. Priok n. Cheribon. Bawean, 26 v. Tampa n. New York. Bliar, 28 v. Sydney n. Newcastle. Bawean. pass. 28 Key West n. New York. Boissevain, 28 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Bonaire, 28 600 m. W.ZW. Madeira. Boskoop, pass 28 Finisterre n. Dover. Billiton, 28 875 m. Z. St. Helena n. Kaapstad. Bloemfontein, 28 te Hamburg. Caltex Delft, 28 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Leiden, 28 Beachyhead n. Sidon. Caltex Nederland. 28 v. Sidon n. Rotterdam. Ceronia. 29 v. Adelaide te Port Piri. Chama. 28 te Curagao. Charts 28 v. Rotterdam n. Gibraltar. Cistula, 28 v. Geraldton n. Pladju. Clavella, 28 te Tunis. Cumulus, 27 v. Rotterdam n. station Atl. Oceaan Castor, 28 v. Rotterdam n. Aruba. Congostroom, pass. 28 Las Palmas n. A'dam. Caltex Padang pass. 1 Minlkoy n. Singapore. Cirrus, 1 v. station Atlantische Oceaan naar Rotterdam. Caillsto, 28 270 m. Z. St. Helena. Caltex Pernis, 23 90 m. O.NO. Algiers. Caltex Utrecht, 28 t.h.v. Lissabon n. R'dam. Camphuys, 1 te Tj. Priok. Drente, 1 te Djeddah. Duivendrecht. 1 v. New Orleans te Rotterdam. Delfland. 28 te Hamburg. Dongedijk, 28 v. Hamburg n. Bremen. Ena, 27 v. Balikpapan n. Singapore. Esso Amsterdam, pass. 27 Bibraltar n. Hamburg Esso Den Haag, pass. 28 Gibraltar n, Sidon. Eemland. 28 v. Hamburg n. Amsterdam. Erinna, pass. 28 Startpont n. Stanlow. Eendracht pass. 1 Kp. Bon n. Bone. Friesland (KRL), 27 v. Budgebudge n. Belawan Gaasterkerk, 28 te Colombo. Garoet, 27 v. Colombo n. Aden. Graveland, 27 te Itajai. Groote Kerk, 1 v. Las Palmas n. Antwerpen Gordias, 27 v Patras n. Gibraltar. Hilversum, pass 28 Pantellaria n. Banias. Hoogkerk pass. 1 Sabang n. Diibouti. Haarlem, 28 v. Rotterdam te Amsterdam. Hathor, pass. 28 Texel n. Amsterdam. Hector, pass. 28 Noordbinder n. Leixoes. Hydra. 28 350 m. W.ZW. Lands End. Ivoorkust, pass. 28 Bremerhaven n. Bremen. Jagersfontein. 28 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt. 1 v. Sydney te Aden. Jupiter, 1 v. Rotterdam te Lissabon. Japara (KRL), 28 Ternate Kota Inten, 1 te D.ieddah. Kota Agoeng, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Kieldrecht. pass 1 Gibraltar n. Antwerpen. Karimun, 28 te Dcnggola. I^euvekerk, 1 te Madras. Lissekerk. pass. 27 Str. Messina n. Port Said. Loenerkerk, 28 te Marseille. I.oppersum, 28 te Lagos. Lutterkerk, 1 te Suêz. Laagkerk pass. 1 D'eddah n. Assab. Leersum. pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Lekkerkerk. li: v. Le Havre te Antwerpen. Lemsterkerk. 1 v. Khorelami n. Koewait. Larenberg, 28 170 m. W. Kp. St. Vincent. Lawak. 28 700 m. NO. Bikini. Le Maire. 1 te Tjilatiap. Lemsterkerk, 28 te Khorelami. Lqcita, 28 v. Hevbam.,ipv,Liverpool. Luna. pass. 28 Kn. Bouearoni n. Tunis. Loosdredht. 1 te Kakinada. - t Maashaven. 27 v. Freetown n. Las Palmas. Malea. 28 te Gibralar. Mataram. 1 te Bahrein. Meerkerk, 27 v. Aden n. Mombasa. Meliskerk, v. Djibouti n. Penang. Metula. 28 v. Amsterdam n. Curagao." Mirra. 28 v. Balikpapan n. Manilla. Muiderkerk. 26 v. Port Swettenham n. Penang Maasdam. 28 370 m. Z.ZO. Kp. Hatteras n. Port au Prince Molprik"rk, 1 te Durban. Maas. 28 v. Bremen naar Amsterdam. Macoma, 28 te Avonmouth. Nieuw Amsterdam. 27 te Havanna. Ncordam. 28 280 m. NW. Bermuda Notos, 23 bij Langeland ten anker n. Kopenhagen Omala, 28 te Singapore. Ophir. 1 te Tj. Priok. Oranje, 28 Kp. Spartivento gepass. n. South ampton. Oranjefontein, 28 430 m Z. Walvisbaai. Oranjestad. 28 740 m. NO. Sombrero. Orestes, 28 te Baltimore. Prins Philips Willem, pass. 28 Ouessant naar Duinkerken. Prins Willem IV, 1 Vlissingen verwacht. Prins Alexander 28 v. St. John te R dam. Prins Willem v. Oranje, 28 v. Halifax n. St. John. Pygmalion, 27 v. New Orleans n. Aruba. Polydorus, 28 v. Port Said te Amsterdam. Polyphemus 27 v. Amsterdam n. Londen. Prins Willem V, pass. 1 Ouessant n. Alexandrlë Pendreeht, 28 te Paulsboro. Peperkust. 28 te Hamburg. Prins Fred. Hendrik, 28 750 m. W.ZW. Ouessant Rafaela, 28 v. Pladju n. Singapore. Raki, 1 te Singapore. Roepat, 28 v. Genua n. Marseille. Rondo, 1 v. Suez n. Port Said. Ridderkerk, 1 te Antwerpen. Ricuw 1 v. Halifax te Bone. Rijnland, pass. 28 Recife n. Rio de Janeiro. Rijndam. 27 v. Halifax n. New York. Reael 1 te T.i. Priok. Salland.. 28 te Santos. Sarangan, 1 te Bombay. Saroena, 28 te Singapore. Sheratan, 28 v. Philadelphia n. Koewait. Slamat, 28 v. Bombay n. Port Swetenham. Soestdijk, 28 te Singapore. Stad Leiden, 27 v. Charleston te Savanna. Stad Schiedam, pass. 28 Ouessant n. Civita Vecchia. Stad Vlaardingen, 28 North Cape gepass. n. Emden of Rotterdam Straat Soenda 27 v. Singapore n. Lorenzo Mar- quez. Sumatra. 27 v. Penang n. Belawan. Salawati. 1 te Bahrein. Sibajak. 28 940 m. NW. Fremantle. Sliedrecht, pass. 28 Gibraltar n. Lands End. Stad Arnhem 28 v, Bahrein n. Dubai. Stad Maassluis, 1 voor Hoek v. Holland verw. n. Vlaardingen Stentor, 1 v. Amsterdam te Antwerpen. Sanana, 1 te Singapore. Siberoet, 28 te Palembang. Siirah, 28 540 m. Z.ZO. Cocos eil- Star,vac Benakat. 28 te Sungeigerong. Taüsse, 28 te Belawan. Tara, 28 te Buenos Aires. Tiisadane, 28 terug te Kaapstad. Tawali. pas. 28 Gibraltar n. Marseille. Teiresias, 1 te Port Said. Tero, 28 v. Rotterdam te Antwerpen. Thalatta, 1 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Tankhaven T, 1 te Belawan Tankhaven III, 1 te Singapore. Taria, 28 230 m. Z.ZO. Saigon. Tasman, 28 v. Ti. Priok n. Semarang. Thedens. 1 te Tj. Priok. Titus, 28 80 m. O.NO. Oran. Tiikampek, 28 te Makassar. Tiiludah, 1 te Balikpapan. Tibia, 1 220 m. NW. Minikoy n. Bahretn. Tiibadak. 1 dwars Kp. Otway n. Adelaide. Van Spilbergen. 28 te Port Ambain. Van Outhoom, 1 v. Kota Baru te Soerabaja. Van Heutsz. 28 v. Hongkong n. Singapore. Van Linschoten 28 v. Bordeaux n. Dakar. Waal. 28 dwars Malta n. Duinkerken. Waterland. 27 v. Las Palmas n. Amsterdam. Westerdam. 27 v. Rotterdam n. New York. Wieldrecht. 28 v. Suez n. Rastanura. Wonogiri, 28 te Belewan. Wonosari, 28 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Westland. 28 v. Bahia n. Recife. Willem Ruvs, 1 te Singapore. Woensdrecht, 28 200 m. W.NW. Guardafui. IJsel, 28 v. Istanboel n. Izmir. Zijpenberg. 28 v. Ceuta n. Catania. Zeeland (SSM), 28 v. d. Elbe n. d. Tyne. Zonnewijk, pass. 1 Pantellaria n. Izmir. KLEINE VAART Argos. pass. 1 Beachyhead n. Rotterdam. Atlas. 27 v. Bari n. Triëst. Algarve, 4 v. Swansea te Rotterdam verw. Att S, 28 v. Hamburg n. Avonmouth. Actinia, 28 v. Par te Gent. BINNENLAND De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een regeling voor de subsidiëring van landelijke organisaties voor opleiding van gezinsverzorgsters in internaatsverband vastgesteld. Deze regeling is in de Staatscourant van 1 Maart op genomen. Het scheepvaartverkeer van en naar Friesland is Maandagmiddag via het kanaal van de Noordoostpolder hervat. De ijsbreker „Trio" heeft een vaargeul open gebroken tussen Lemmer en Sneek. De haven van Lemmer is ijsvrij, maar op het IJselmeer is nog veel ijs. De Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer E. Graeffe, heeft aan prof. dr. C. B. van Haeringen, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, het ereteken van commandeur in de Orde van Leopold II overhandigd. Prof. Van Haeringen is jaren lang voorzitter geweest van de Nederlandse sectie van de Belgisch-Nederlandse commis sie tot eenmaking van de schrijfwijze van de Nederlandse taal en thans voorzitter van de Belgisch-Nederlandse woordenlijst commissie. De commandeur-vlieger P. Vroon heeft Maandagmiddag het comman 'o luchtvaart- opleidingen op de vliegbasis Gilze-Rijen overgedragen aan kolonel-vlieger-waarnemer B. J. Fiedeldy. De plechtigheid geschiedde met groot militair vertoon op het parade- veld van de vliegbasis, waar troepen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Luchtmacht stonden opgesteld onder com mando van majoor-vlieger N. J. Woens- drecht. De chef-luchtmacht luitenant-gene- raal-waarnemer A. Baretta, woonde deze plechtigheid bij. De algemene ledenvergadering van de bond van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren wordt op 29 April in 's Hertogenbosch gehouden. De wet van 25 Februari, betreffende een derde wijziging van de kieswet is in het staatsblad afgekondigd en reeds in werking getreden. Tot burgemeester van Arnemuiden is met ingang van 16 Maart benoemd de heer W. H. van der Heide, thans secretaris-ont vanger der gemeente Meiiskerke. De bedrijfsleiding van de P.T.T. heeft een tijdlang proeven genomen met brom fietsen voor bestellersdiensten en daarover een rapport doen samenstellen. De bekend making van het rapport kan spoedig worden tegemoet gezien. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bekend gemaakt, dat motoren van het merk Rex, typen FM-34, FM-40, FM-50 en FM-50.1, worden aangemerkt als verbran dingsmotoren. als bedoeld in artikel 1. eerste I'd d, van het Wegenverkeersreglement. Op de leeftijd van honderd jaar is in Zwolle overleden mevrouw G. Brouwer. Sinds in Februari mevrouw D. Jonker, beter bekend als Dettemeuje. overleed, was me vrouw Brouwer de oudste inwoonster van de stad. Zij woonde in het rusthuis van de Hervormde gemeente. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, gezien een voorstel van de Stichting van den Arbeid met betrekking tot de ar beidstijd op Koninginnedag bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan, op Koningin nedag voor zover het werk zulks toelaat, vrijaf te geven met behoud van loon. Deze vrije dag zal niet in mindering worden ge bracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. HAARLEM EN OMGEVING Op Vrijdag 12 Maart zal in het wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde Ge meente, Gedempte Oude Gracht te Haar lem een lezing worden gehouden, waarbij L. Nelemans, hoofdbestuurder van de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfsbond zal spreken over: De praktijk van de Wacht geld- en Werkloosheidswet. Op Vrydagavond 12 Maart zal dr. R. van Lutterveld, conservator aan 't Rijksmuseum, in Brinkmann een lezing met lichtbeelden houden over de vaderlandse geschiedenis. Liberia is het land, waarover de heer mr. B. M A Paulus van Pauwvliet, zaak gelastigde van Liberia in Brussel, een lezing zal houden voor de vereniging „Oost en West", op Vrijdagavond 5 Maart in hotel „De Leeuwerik". De heer R. Hoekstra te Haarlem is in Delft geslaagd voor het ingenieursexamen voor natuurkundig ingenieur. In Delft is de heer A. M. Schneiders uit Haarlem geslaagd voor het candidaats- examen voor natuurkundig ingenieur. Parapsychologie en Theosofie is het onderwerp waarover de voorzitter van de afdeling Haarlem van de Studievereniging voor Psychical Research, de heer W. J. Gor ter, een lezing zal houden in Brinkmann op Maandagavond 8 Maart. Aadim. Courbet, 1 v. Carfchagena te Portsmouth verwacht. Adm. Nelson, 1 te Middlesbro. Albergen, 28 v. Terneuzen n. Antwerpen. Annie, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Bill. venn. 23 v. Hamburg n. Foyness. Bab-T, 27 te Tenby Roads. Boreas 28 te Malaga n. Amsterdam. Barracuda, 28 v. Par te Sarpsborg. Beekbergen, 1 bij Vlissingen n. Terneuzen. Binnenhaven. 1 v. Plymouth n. Rouaan. Coolhaven, pass. li Ouessant n. Casablanca. Cornelia b I, 1 v. Middlesbro te Galway verw. Corrie b. 1 v. Rotterdam. Claes Compaen, 28 v. Cardiff te Rouaan. D. aco, 27 v. Duinkerken n. Tunis. Doklaan, pass. 28 Finisterre n. Londen. - Dollard, 1 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Elisa, 28 v. Vlissingen n. Dover. Erebus, 1 v. Aveiro te Antwerpen verw. Frans Bohmer, 1 v. Dakar te Libourne verw. Fedala, 28 v. Warnemuende n. Aalborg. Ferocia. 28 v. Newport te Zeebrugge. Gerrle S, verm. 1 v. Cardiff n. Rotterdam. Henrica, verm. 1 v. Caen n. Belfast. Henrica b, 1 v. Shoreham n. Honfleur. Hera. 27 v. Trinidad n. Puerto Plata. Ilias, 27 v. Piree n. Tel Aviv. Import, 1 v. Lissabon te Antwerpen verw. Iris, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Jo. vertr. 1 v. Gothenburg n. Londen. Joost, 27 v. Bastia n. Rotterdam. Kemphaan, 1 nog Kielerkanaal. Leendert b, 28 v. Stanlow n. Sete. Lucas Bols II 1 v. Cardiff te Bordeaux verw. Lydia, vertr. 1 v. Londen n. Bayonne. Larix, 27 v. Sfax n. Berwick. Marjan, 28 v. Waterford te Penzance. My fern. 1 nog te Stockholm. Mypuck, 1 te Helsingborg. Maartje, 28 v. Antwerpen te Granville. Maasym N, 28 rede Gdynia. Marcella, 1 v. Rotterdam te Huil. Markab N, verm. 1 v Esbjerg n. Ventspils. Matthew, pass. 28 Wouthwold n. Billingham. Monica, pass. 28 Whiby n. Beckton. Noorderlicht I, nacht 2-3 te Liverpool verw. Nassauhaven, 1 nog te Kopenhagen. Nieuwehaven, 1 nog te Kopenhagen. Noorderhaven. pass. 28 Hanstholm n. Londen. Oosterburg, 1 v. Stockholm n. Amsterdam. Pavo, 26 Ceuta gepass n. Sete. Pönza, 25 v. Bayonne n. Port Talbot. Poortvliet, 1 v. Cardiff te Antwerpen verw. Perregaux, 28 te Fedala. Prima, 1 v. Blaye te Manchester. Ruby, 28 v. Rouaan n. Faversham. Rijnhaven. 28 v. Port Lyautey n. Rouaan. Skald pass. 1 Vlissingen n. Gent. Soemba 1 v Barry te Zeebrugge verwacht. Spes, vertr. I v. Swansea n. Amsterdam. Spora, 28 v. Boi-deaux n. Dordrecht. Strijpe, 1 Reque.iade verwacht Taormina. 28 v. Larne te Widness. Ton S, veim. 1 v. Swansea n. Rotterdam. Theano, pass. 28 Lizard n. T>ublin. Theodora. 28 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Timor verm. 1 v. Dieppe n. Le Treport. Wiebold Bohmer, 28 v. Dakar n. Antwerpen. SLEEPVAART Ebro. met sleepb. 28 t.h.v. eil. Andros. Hudson, 28 te Brest. Loire, met sleep 27 dwars Ras Fartak n. Perz. Golf. Oostzee, 27 70 m. ZO. Victoria met zuiger en sleepboot. Poolzee, pass. 28 Kp. Palos n. Spezia met bag germolen en bak. Witte Zee. 27 200 m. W.ZW. Ras Fartak n. Doha met Ponton. Zwarte Zee, 27 110 m. O. Recife met sleepb. i

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3