Velsens weekmarkt waarschijnlijk op Donderdagochtenden „Beeckestein" moet en kan opgeknapt worden Raad besloot unaniem Algemene Bond van Ouden van Dagen geen subsidie krijgt Ijsbaan van de baan Beverwijk Vanmorgen in de Vis hal Commissierapport concludeert: „Een gemeente als Velsen moet zich dit kunnen permitteren1' mm Wijk aan Zee WOENSDAG 3 MAART 1954 7 „Kunst en Vrolijkheid" voor leden D.S.S. Jaarvergadering Coöpera tieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" Hoofdprijzen Staatsloterij IEV nam afscheid van de „leut" „Jong Zang en Vriend schap" zong in badhotel Scheepvaart Er is gisteravond in de Velsense vroedschap uitvoerig gepraat over de week markt, die naar het advies van het college van B. en W. op Donderdagochtend gehouden zal worden. Ondanks aanvankelijke bezwaren van de kant der A.R.-fractie zijn zowel de markt als de dag waarop zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Met dien verstande, dat er na dit besluit nog contact opge nomen zal worden met de toporganisaties der markthandelaren, om na te gaan of wellicht een andere dag gunstiger zou zijn. Voorts steunde de raad unaniem het college inzake de zorg voor de ouden van dagen en de politiek jegens de IJmuidense afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, wier vertegenwoordiger uit de Commissie voor ontspanning trad en daarop via de Velser Gemeenschap subsidie aanvroeg. Die subsidie gaat niet door. Als derde hoogtepunt van deze raadsdebatten kwamen de bezwaren tegen de ijsbaan Brederode, waar begin Januari een paar ongelukken achter elkaar voor kwamen, ter sprake. De heer Disselköter (Arbeid) leid de het gesprek over de ijsbaan in en ver klaarde zich niet geheel content met het antwoord van het college op zijn verzoek om inlichtingen. Hij onderschreef in dit opzicht de in ons blad geuite mening, dat het ijs bij het onderzoek op de vierde Janu ari weliswaar goed is geweest, maar dat het ten tijde van de voorgaande ongevallen niet in orde was: de gravel van de onder- gespoten tennisbanen kwam boven het ijs- laagje uit. Dat het college geen rechtsmacht in der gelijke kwesties zou bezitten, zoals onder meer uit het antwoord van B. en W. bleek, bestreed de heer Disselköter met het voor beeld van het Velserbad, waar de volksge zondheid wel tot fors optreden uitlokte. Minder zeker was de heer T o n i n o (Kath.) van de door ons gesignaleerde slechte toestand van de ijsbaan op de be wuste dag: zijn kinderen hadden nooit iets gemerkt en hun enige bezwaar gold het wilde rijden op „Brederode". Waar de heer T a b e r n a 1 (Arbeid) weer tegenover zette, dat de drie ongelukken op die ene avond (hersenschudding, gebroken pols en een minder ernstig incident) er toch wel op duiden, dat het ijs die ene avond slecht geweest moet zijn. De raadsvoorzitter, bur gemeester mr. M. M. Kwint begon zijn repliek met de opmerking, dat er weinig gelegenheid in Velsen bestaat voor schaat- senliefhebbers, zodat de plekjes, waar wel gereden kan worden, al gauw overbevolkt zijn. Een officieus bezoek van de politie op de avond van de drie ongevallen aan de gewraakte ijsbaan zou volgens hem aange toond hebben, dat het ijs daar aan rede lijke eisen voldeed en bovendien: de sport brengt nu eenmaal bepaalde risico's mee twee iets ernstiger ongevallen dan nor maal geven nog geen aanleiding tot onrust. De parallel van de heer Disselköter met de Velserbadaffaire achtte de voorzitter scheef: dat is een aangelegenheid van een veel zwaarder portee geweest. Weekmarkt: nog niet De raad kwam er niet verder op terug en wijdde zich met spoed aan de IJmui dense weekmarkt, die na langdurige voorbesprekingen op het Marktplein zou moeten komen en wel gedurende de Donderdagochtend. Namens de Anti Revo- lutionnaire fractie stapte de heer De J o n g het probleem binnen met de opmerking, dat de door hem vertegenwoordigde partij niet tegen de markt als zodanig is, gezien de onbetwistbare plaats van een week markt in het economische leven, maar een andere vraag was voor hem of een markt op dit moment en in dit IJmuiden op haar plaats is. IJmuiden, een plaats in wording, die zich nog niet geconsolideerd heeft, wie het nog aan een raadhuis en daarmee samenhan gend winkelcentrum ontbreekt, zou zijn winkeliers onprettige consequenties op dringen als het een markt aanvaardde op een moment, dat de winkels daarrond nog niet verrc~c-1 zijn. Het college erkent, zo betoogde de heer De Jong, het risico, dat de zich in nieuwe banen voegende midden stand draagt door bijvoorbeeld garanties te verlenen bij de bebouwing van het Plein 1945. Het weet, dat IJmuiden geen achter land bezit en dat de plaatselijke bevolking de klantenkring voor de middenstand moet opleveren. Deze middenstand strijdt uit alle macht voor het kopen in eigen stad wat op zichzelf gelukkig steeds aantrekkelijker gaat worden maar dan is het naar het oordeel van deze afgevaardigde ook billijk, dat de markt wordt uitgesteld tot het tijd stip, dat de middenstand zich „gezet" heeft. Anders zou de markt wel eens kunnen gaan domineren en dan gaat al het geld, dat ter markt besteed wordt, zéker de ge meente uit, want het merendeel der markt kooplieden houdt domicilie buiten Velsen. Dat de „nieuwbakken" IJmuidenaren met een eigen markt aan de eigen stad gebon den zouden worden en dus de markten in de omliggende gemeenten Haarlem en Be verwijk niet meer zouden bezoeken, vond de heer De Jong een mager argument: deze en anderen gaan zeker niet alleen naar „de stad" om der wille van de markt, maar ook wel degelijk wegens de grote winkels, die een veel sterkere magneet zijn dan alle weekmarkten. Laat de Velsense middenstand, zo zei de spreker, dus eerst zijn winkels afmaken en kom dan met het marktvoorstel terug. Hij had .voorts het idee, dat de kwestie niet voldoende met de middenstand bespro ken is en vroeg zich voorts af, of de markt wel helemaal in de behoefte van het publiek voorziet. Terugnemen Er kwam een voorstel uit, de raadsvoor dracht terug te nemen en deze op een later tijdstip opnieuw in de raad te brengen. De heer Andriesma kon daar namens de Katholieken een heel eind in mee gaan, al moest hij in afwijking van zijn voorganger meedelen, dat er wel degelijk contact is ge weest met de middenstandscentrale over deze aangelegenheid. Zo ontstond dan, wat de heer Andriesma „de minst slechte op lossing" wenste te noemen. Niettemin vond hij de tijd, waarop de middenstanders om een oordeel is gevraagd niet alleen wat de convocatie betrof te kort, maar ook bijster ongelukkig gekozen: December! Bovendien achtte hij de raadsvoordracht wat al te summier wat de gegevens betreft en hij vroeg zich voorts eveneens af, of de tijd v;el rijp is voor een weekmarkt in IJmui den. Niettemin zou hij voor stemmen, daar bij het College in overweging gevend de markt uit te stellen tot het moment, waar op de winkels aan Marktplein en Lange Nieuwstraat er staan, zodat er dan een klantenkring is gegroeid en het bovendien („gezellig toeven" is op de door winkels in gesloten markt. Ook dit werd een tussenvoorstel; mede in de overweging, dat over een jaar of twee de verbindingen in de gemeente misschien wat beter zijn en dat degenen, die onge twijfeld schade van de weekmarkt zullen hebben, zich dan hebben kunnen inschieten op het nieuwe instituut. Geven en nemen Met dat consumentenbelang loopt het middenstandsbelang zeer zeker parallel en dat de middenstand zich tegen deze markt volgens de notulen van de desbetreffende vergadering niet zou verzetten, achtte hij voldoende bewijs voor het volledig inscha kelen van de winkeliers. Dat wil overigens niet zeggen, dat de middenstand preferentie gaat genieten, maar er zal wel degelijk ge waakt worden tegen oneerlijke concurren tie en de belangstellenden onder de Vel sense winkeliers zullen uiteraard een eer lijke kans op een standplaats krijgen. De dag waarop De strijdvraag over de dag is al even moeilijk: tegen de Zaterdag kwamen van de kant der winkeliers zeer ernstige be zwaren, op Vrijdagen zijn de meeste huis moeders te druk bezig om een drukke markt te garanderen en volgens de advie zen van de op dit punt heus wel deskundige marktkooplieden is de Donderdag de aan gewezen marktdag. En laat men dan vooral niet een hele dag beginnen, want dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de markt tegen de middag begint te verlopen. „Beter geen markt dan een verwaterende", meen de m r. K w i n t, die er in dit verband nog op wees, dat in de verordening is opge nomen, dat de standplaatshouders gedu rende een bepaalde tijd aan de markt let terlijk gebonden zijn. Overigens was hij ten volle bereid, een uit de praktijk opdui kende andere marktdag, die beter zou vol doen dan de nu voorgestelde Donderdag, aan de organisaties der marktkooplieden voor te leggen. Anders opheffen Er zijn daarna nog enige replieken uit de raad gekomen, die deels een herhaling der eerdere standpunten vertegenwoordigden, deels ook terugkwamen op een aanvanke lijke mening. Zo nam de heer A n d r i e s- m a zijn voorstel terug, de heer D e J o n g deed tenslotte eveneens water in de wijn en de heer Schilling zou graag een fikse selectie zien onder de sollicitanten naar een standplaats, zodat er geen „tien fruithandelaren" tegen elkaar op schreeuw den. Deze en andere détails meende de voorzitter rustig aan het beleid van het college en van de marktmeester over te kunnen laten en nadat de heer N u ij e n s (Katholiek) het onder het Marktplein ge projecteerde uitgraafsel-voor-behoeftigen r.og even onder het collegiale oog had ge bracht, kwam de markt er zonder hoofde lijke stemming door. Op Donderdag. En met een sombere begeleiding vanwege de heer De Jong, die graag de toezegging wilde hebben, dat een eventueel mislukkende markt met bekwame spoed door college en raad zou worden opgedoekt. Bij de verhuur van enige agrarische gronden in Santpoort, maakte de heer Markering (A.R.) de aantekening, dat deze continuering van een bestaande toe stand voor de betrokkenen wel wat laat komt: een maand of drie is er door ver loren gegaan. Dat waren de heren N ij s- sen (Kath.) en Walthuis (C.H.) roe rend met hem eens, en zelfs wethouder Visser (O.W., arbeid) kon er bij knikken alleen interne moeilijkheden hebben de vervelende vertraging veroorzaakt. Er lig gen echter nog een paar stukjes grond, die zeker eerder aan de orde komen, beloofde hij. Ouden van dagen Het is geen wonder dat de jaarlijkse feestavond van de Buurt- en Speeltuinver eniging „Door Samenwerking Sterk" te IJmuiden altijd volle zalen trekt, want het bestuur weet de leden vrijwel steeds een bijzonder aantrekkelijk programma te of freren. Dit was ook Dinsdag in het Thalia Theater het geval. De verzorging was dit maal toevertrouwd aan Henk Westerman's Variété Gezelschap, dat onder de titel „Kunst en Vrolijkheid" vooral de vrolijk heid over het voetlicht bracht. Dit ensemble bleek uit een aantal veel zijdige artisten te bestaan. Zij openden het programma als een gezellig Volendammer orkest met de gebruikelijke populaire melo dieën, waarna door enige leden daarvan even later een compleet radio-ensemble werd geformeerd: „The Kalua Hawaiians", waarvan de romantische klanken door de toehoorders met niet minder aandacht wer den beluisterd. Henk Borst, die als dc zin gende zeeman met een gevoelige stem eerst enige liederen van lief en leed op de zilte baren ten gehore bracht een genre, waarvan het succes nog altijd verzekerd is verscheen daarna in de zonderlinge ge daante van „Kleine Kesie uit de Sloeierd". Dit bleek een variant te zijn op de ver maarde West-Friese boeren-creatie van Kees Stet, die sinds hij deze geslaagde ty pering lanceerde, reeds talrijke navolgers gevonden heeft. Hij werd evenwel nog steeds niet verbeterd; nauwelijks geëven aard. ook niet door „Kleine Kesie", die nochtans een daverend lachsucces verwierf. Het programma bestond verder uit het od- treden van de cabaretière Mary Scotty, wier répertoire niet van het gangbare afweek en enige koene staaltjes acrobatiek, afge wisseld met vrolijke muziek en zang. Het opmerkelijkste programma-nummer was echter wel het optreden van „Neder lands jongste telepaath". Een bijzonder on derhoudend nummer in een geslaagd pro gramma. dat opnieuw de algemene waar dering der D.S.S.-leden verwerven mocht. De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" houd haar jaarvergade ring op 16 Maart. De bank bestaat dit jaar een halve eeuw. Op de jaarvergadering zullen er tien leden worden gehuldigd die sinds de oprichting lid zijn. ƒ1500: ƒ1000: 400: 200: Voor het ingaan van de vastentijd heeft de R.K. Sportvereniging „I.E.V." de ge legenheid, die het nieuwe Joseph-huis aan de Banjaertstraat biedt, gegrepen om een feestelijke contactavond in carnavalsfeer te houden. Er was veel belangstelling voor. De heer H. J. v. d. Ham, algemeen voor zitter, herinnerde in zijn inleiding aan de langdurende rust voor de voetbalafdelin gen, het desondanks gunstige resultaat van het eerste elftal, verleden Zondag. Hij wilde het nu eens niet hebben over de terreinenkwestie doch bepaalde zich tot het familiefeest, waarvan hij de leiding overgaf aah de heer Th. Koek. Deze werd bijgestaan door de heer C. Harsveld en samen hebben zij de vele aanwezigen enige uren lang laten genieten van spel, zang en voornamelijk dansen. En Bart en Barendje zouden de I.E.V.- komieken niet zijn als zij in enkele aardige en vlot gespeelde schetsen niet de lachers op hun hand hadden gekregen. Uit de C.H.-fractie kwam de heer Van Dongen met een aantal desiderata aan dragen: men zou kunnen voorstellen, dat de gemeentebestuurderen niet altijd een open oog hebben voor de middenstandsbelangen zei hij. Dat bleek hem bij de winkelslui tingsverordening en bij de Sinterklazerij dat blijkt ook nu weer: aan de ene kant geeft de overheid (de garantie), om het even later weer even hard terug te nemen. Dat de Donderdagochtend volgens de economische commissie uit de raad het ge schiktst zou zijn, wilde de heer Van Don gen wel aannemen, maar dat verschei dene winkeliers er anders over denken, staat eveneens als een paal boven water. Maar niettemin onderkende hij ook in ver schillende tegen-argumenten zwakke plek ken: Velsen zou de marktbezoekers, die nu naar Haarlem gaan, heel wel hier kunnen houden. En als er geld de gemeente uitgaat via de beurs van de marktkooplieden, dan geldt dat veel sterker nog, als de Velsena- ren in Beverwijk of Haarlem ter markt gaan. Hij meende tenslotte, dat de markt het volbouwen van de omgeving met win kelpanden juist zou kunnen stimuleren. Als vierde kwam de heer Tabernal uit de Arbeid-fractie met een argumentatie aan dragen: de fractie meent, dat er een markt moet komen, maar gelooft aan de andere kant, dat de Donderdag niet de juiste dag is. Vrijdags en dan de hele dag leek haar beter, temeer, daar uit de marktkooplieden al stemmen opgingen, dat de Donderdag ochtend alleen niet voldoende is. Hij zou het voorstel dan ook graag in dier voege gewijzigd zien en vroeg bovendien, de in schrijving voor de markt in het openbaar te doen geschieden, opdat ook de belang stellenden uit Velsens middenstand een kans op een staanplaats maken. Als hek kensluiter fungeerde de heer Schilling (Communist), die nog een andere markt dag voorstelde: de Woensdag. „Dan houden wij de mensen tenminste uit Beverwijk vandaan," zei hij en bovendien zou het vol gens hem niet kwaad zijn de Donderdag- markt in Haarlem op die manier een slag voor te zijn. Het was voor hem de vraag, of de middenstanders het marktprobleem in derdaad zo eensgezind tegemoet zijn getre den zoals verondersteld werd, want tijdens een recente vergadering was er van de vijftig aanwezige winkeliers zegge en schrijve één voor een weekmarkt. Wel markt en nu Uit naam van het college zette de burge meester tegenover dit kruisvuurtje de stel ling van B. en W.; er van uitgaande, dat het bijzonder moeilijk is om uit te maken, wie er gelijk heeft of zal krijgen: dat kan ten slotte alleen de ervaring leren. Dat de markt uitgesteld moet worden, was hij niet met de daarvoor pleitende raadsleden eens: de gemeente heeft haar Marktplein gerealiseerd en denkt, dat de tijd voor een weekmarkt thans rijp is. Er werd publiek mee getrokken, dat in de ge meente zelf blijft met alle gunstige gevol gen van dien óók voor de middenstand, al zullen de omliggende winkels er meer pro fijt van hebben dan de verder verwijderde. En bovendien, zo merkte de voorzitter op: deze markt wordt in de eerste plaats voor de consument ingesteld. Stille omgang De stille omgang naar Amsterdam is voor de afdeling Beverwijk vastgesteld in de nacht van 20 op 21 Maart. Zij die we gens continudienst deze nacht niet mee kunnen mogen de tocht met Velsen-Noord meemaken op 67 Maart. Anthony van Kampen spreekt over Groenland Op uitnodiging van de Beverwijkse Boek handel zal de schrijver Anthony van Kam pen Donderdagavond 11 Maart in het KSA-gebouw spreken over „Groenland". Een geluidsfilm zal het gesprokene toe lichten. 4e klasse 11e ltfst 2829 10069 14808 21784 8103 9545 11354 14910 16751 17329 18573 20674 1231 1249 1425 1441 2578 2748 3207 4421 4434 4870 5037 5462 6135 7414 8930 9117 9148 9325 9370 9765 9906 10768 11164 11213 11215 11280 13050 13093 14054 14392 14950 15737 15952 17115 17198 18975 19690 Drie trawlers Vanmorgen verschenen aan de afslag de „Bloemendaal" met 30 kisten ddchte wij ting, 20 gestripte wijting, 65 raddo,45 kabel jauw en gul, 45 schelvis, 65 diversen,' 650 stuks ijskabeljauwen en 1200 stijve kabel jauwen; de „Dirkje" met 60 kisten schel vis, 140 wijting dicht, 40 kabeljauw en gul, 40 wijting open, 130 radio, 10 makreel en 50 stuks stijve kabeljauwen; de „Bergen" met 100 kisten schelvis, 110 radio, 50 ma kreel, 70 kabeljauw en gul, 40 haring, 35 wijting en 1250 stuks stijve kabeljauwen. Kotter- en loggervloot Van de kotters en loggers verschen de Wironkotter van schipper Kees Buis, die aanvoerde 75 kisten diversen, 3000 stuks stijve ijskabeljauwen en 950 stijve kabel jauwen; de Wironkotter van Okke Wezel man met 75 kisten rondvis, 1250 stijve- en 1750 ijskabeljauwen en verder de KW 76 met 15 kisten tong en tarbot, 195 schol, 100 wijting, 55 diversen en 500 stuks ijs- en 1000 stijve kabeljauwen. Naar België In totaal lagen er vanmorgen in de vis- hal 5600 stijve- en 6100 ijskabeljauwen. De rijen kabeljauw gingen naar België voor 45 tot 35. De kisten werden verkocht om te snijden naar het binnenland voor 60 tot 65. Zwarte koolvis was zelfs duurder dan kabeljauw en kreeg van 65 tot 70. Schelvis en gul De grote schelvis haalde vanmorgen van 58 tot 55, grootmiddel, kleinmiddel en pennen 60, braad van 54 tot 51 en knappe wijting van 35 tot 37. Grote gul ging van de hand voor 30 tot 28, middel voor 34 en torren voor 30. Haring, makreel en schol Een paar kisten haring gingen het land in voor 16 tot 18 en de makreel voor 35 tot 45. Er was weinig schol, zodat de prijzen weer wat hoger lagen. Grove schol ging naar Engeland grote schol haalde 13, middel 21, zetschol 48 en schol I 36. Het binnenland nam de twee tjes mee voor 35 tot 36 en de drietjes voor 28 tot 30. Weinig tongen Er was vanmorgen weinig tong in de hal. De kleine tongen liepen nog al op in prijs, grote tong haalde 1.70 en groot middel 1.25. De halve pondjes stegen van 1.55 tot 1.75, de tong I van 1.55 naar 1.70 en tong 2 van 1.40 naar 1.45. En dan morgen Voor morgen verschijnt de „Thorina" (van 22 Februari) met 165 kisten schel vis, 100 kabeljauw en gul, 35 koolvis, 35 wijting open, 180 wijting dicht, 150 radio, 10 haring en 100 diversen. Voorts komt de logger KW 37 met 2000 kg tong en 1000 stijve kabeljauwen. Het subsidieverzoek van de IJmuidense Algemene Bond voor Ouden van Dagen maakte eveneens een menigte tongen los. Behalve de heer Den Hollander (comm.), die meende, dat het raadsstuk de zaken uit hun verband had getrokken, om dat bijvoorbeeld de Bond met een vakbond is vergeleken „wat er niet op lijkt, nee, er niet eens naar ruikt," was de raad het wel met het college eens, dat met dit voorstel het belang van de IJmuidense bejaarden stellig gediend is. De grote commissie, die tot nog toe op zulk een voortreffelijke wijze de belangen der IJmuidense bejaarden heeft behartigd, is namelijk de vertegenwoordiger van de Algemene Bond kwijtgeraakt en nu meen de wethouder Maas (Kath., Sociale Za ken) dat hiermee het hek wel eens van de dam kon zijn. Hij wilde daarom niet in gaan op een subsidie-aanvraag van deze thans zelfstandig werkende afdeling, om dat bij inwilliging de kans groot is, dat de hele samenwerking uit elkaar ploft en ook andere afdelingen om subsidie aankloppen. Hij kreeg warme steun van de heer Hart man (Arbeid), die de hele ontwikkeling van het begin af heeft gevolgd en die in het raadsstuk de steun van de overheid onder kende, om de bejaarden meer zelfwerk zaamheid toe. te kennen. Maar als de Alge mene Bond zijn subsidie zou krijgen, was de samenwerking hoogstwaarschijnlijk verloren geweest en in dit opzicht kon de heer Hartman dan ook alle waardering voor het standpunt van het college op brengen. Hoewel de oplossing als compromis niet helemaal bevredigt. Daar kon de heer Verbeek (Arbeid) in meevoelen, maar hij zag niet in, dat de ge meente een particulier streven als dit moet fiatteren: als er een grote commissie be staat, die haar werkwijze wil veranderen, hoeven college en raad van Velsen dat toch niet goed te vinden? Allicht niet, antwoord de wethouder Maas, maar aan de andere kant heeft deze subsidie-aanvraag het hele probleem van de bejaardenzorg de raad binnengesleept en het college meende der halve dit voorstel wij schreven er on langs uitvoerig over aan de raad ter kennisneming voor te moeten leggen. Ofschoon het eigenlijk alleen ten opzichte van het subsidie in die raad thuis hoort. „Dit zijn mensen van het eerste uur" merkte de wethouder op, „en de zorg voor hen mag beslist niet versnipperen in vele „partijtjes" dat zou de ouden van dagen onwaardig zijn." Niet alleen thee Het probleem van de tijdsbesteding der ouden van dagen is waarlijk niet op te los sen met een kopje thee alleen medezeg genschap is nodig, zei de heer Maas, wiens woorden werden aangevuld door zijn col lega, wethouder De Boer (Onderwijs en Cultuur, Arbeid), die principieel even wilde vaststellen, dat de zorg voor de bejaarden deels thuishoort in de culturele sector, reden waarom de Cultureel Ambtenaar in de overkoepelende commissie een advise rende stem heeft gekregen. Het argument, dat de Algemene Bond geen geld nodig zou hebben en dus ook geen subsidie vond de heer Maas ten slotte enigszins wonderlijk, met de weten schap in de hand, dat deze bond in IJmui- „Beeckestein": tot puin vervallen glorie. In het badhotel te Wijk aan Zee heeft het Beverwijkse kinderkoor „Jong Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer Slephan Jansen een concert gegeven voor de aldaar vertoevende evacué's. De frisse kinderstemmen klonken zeer goed en voor al met „Winter in Holland" oogstte het koor veel succes. Na afloop van het concert sprak de direc teur van het badhotel de wens uit dat het koor nog eens een bezoek zal komen brengen. Amstelkroon, 2 te Galveston. Amstelveen, pass. l Malta n. Amsterdam. Antcnia, 2 e Halphor.g. Altair, 2 v. Rotterdam te Bremen. Alwaki, 2 v. Victoria n. New York. Ampenan, 1 v. Suez te DJeddah. Appingedijk, pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Argos, 2 te Rotterdam. Arnedijk, 1 te Bremen. Axeldijk, 28 te Norfolk. Aldabi, 2 v. Montevideo te Santos. Amstelland, pass. 1 Finisterre n. Montevideo. Adinda. 1 255 m. ZO Bangkok. Alioth. pass. 1 Goerec n. Antwerpen. Alkaid 1 340 m. W. Gibraltar n. Antw. Aludra, 1 750 m. ZW. Madeira n. Antw. Amerskerk, 1 750 m. O-ZO. Diego Garcia. Amstelvaart, 1 420 m. NO. Marcus eil. Bawean 2 te New York. Blitar, 1 te Newcastle New. Boskoop, 3 Dover verwacht. Baain, 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Bonaire, 1 390 m. W.ZW. Madeira. Boschfontein, 2 v. Suez n. Port Said. Barendrecht, 27 te Curasao. Bali, 1 te Hamburg. Banka, 1 300 m. O. Ceylon n. Singapore. Barumun. 1 v. So rong n. Timor. Caltex Pemis, pass. 1 Kp. de Gata n. Antw. Caltex The Hague, 1 Cyprus gepass n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 1 Finisterre n. Rotterdam. Caltex Delft, 1 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, X 100 m. Z..ZW. Ouessant. Caltex Padang, 2 160 m. W. Ceylon. Chama, 1 v. Curasao n. Bombay. Callisto, 1 120 m. ZO. Bermuda. Charls, pass. 1 Casquets n. Gibraltar. Cistula, 1 t.h.v. Sharksbaai n. Pladju. Clavella, pass. 1 Westkust Sardinië n. Berre. Coryda, 1 120 m. NO. Madeira. Delfshaven, 1 v. Rio Qtande do Sul n. Buenos Aires. Diemerdijk, 2 v. Balboa te Los Angeles. Diente, 1 v. Djeddah n. Suez. Ena, pass. 1 ten N. eil. Bawean n. Singapore. Esso Amsterdam, 1 60 m. N.NO. Kp. Vilano. Esso Den Haag, pass. 1 Algiers n. Sidon. Esso Rotterdam, 2 180 m. O. Flores. Enggano, 2 v. Karachi n. Aden. Eemdijk, pass. 1 Bermuda n. New Orleans. Feiipes, 28 v. Pladju n Tjilatjap. Friesland (KRL), 3 te Belawan verw Gooiland, 2 v. Rio de Janeiro te Santos. Gouwe, pass. 1 Ouessant n. Dakar. Graveland, 1 te Paranagua. Garoet, 1 330 m. W. ten N. Mlnlkoy. Hector, pass. 2 Ouessant n. Lelxoes. Heemskerk, pass. i Kp Finisterre n. Antwerpen Hermes, 2 te Balboa verwach. Hestla, pass. 27 Azoren n. Wiliemstad. Hydra. 1 600 m. ZW. Scilly. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 v. Aden n. Suez. Jupiter, 1 v. Lissabon n. Faro. Kieldrecht, 5 te Antwerpen verw. Kota Gede, 2 te Baltimore. Kedoe, l v. Hamburg n. Rotterdam. Karimata, 1 25C m. NW. eil. Enggano. Laertes, 1 v. Hamburg n. Glasgow. Liseta, 1 v. Bangkok n. Pladju. Lemsterkerk 1 te Koewait. Laurenske.-k. 1 v. Aden te Karachi. Lekkerkerk, pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Leuvekerk 2 v. Madras n. Rangoon. Lutterkerk, 2 v. Port Said n. Antwerpen. Loosdrecht. vertr. 3 v. Kakinada n. Colombo. La ren berg. 1 80 m. W. Burlings. Lawak. l 50 m. N. eil. Wake n. Manilla. Lissekerk, pass. 1 ten Z. Kreta n. Port Said. Laagkerk, 2 100 m. N.NO. Massawa. Lucita, 2 v. Liverpool te Heysham. Madoera, 2 te Dar es Salaam. Maasdam, 2 v. New Ycrk te Port au Prince. Maashaven, 1 Dakar gepass. n. Las Palmas. Maas, 2 v. Bremen te Amsterdam. Malea, 1 v. Gibraltar n. Bahrein. Muiderkerk. 1 v. Penang n. Aden. Mtliskerk pass. 1 Guardaful n. Penang. Macuba, 1 80 m. NW. Ppntianak. Marpessa, 1 135 m. N. Christmas eil. Mentor, 1 Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Metuia, pass. 1 Beachyhead n. Curasao. Mirza, 1 180 m. Z. Sibutu gepass. Nieuw Amsterdam, 1 v. Havanna n. New York. Nestor 28 v. Port of Spain n. Paramaribo. Noordam, 1 v. Bermuda n. Southampton. Nieuw Holland, 1 v. Brisbane n. Soerabaja. Notos, pass. 1 Nyborg n. Kopenhagen. Oranje, pass. 1 Gibraltar n. Southampton. Oranjefontein, 1 250 m. W. ten Z. Walvisbaai. Oranjestad, 1 450 m. NO. Sombrero. Overijsel, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Ondina, 2 Rangoon verw. Orion, l 85 m. N. ten O. Solium. Prins Willem IV, 1 v. Vlissingen n. Valencia. Papendrecht, 7 te Kaapstad verwacht. Pendrecht, 7 te Pto La Cruz verwacht. Prins Fred. Hendrik, 1 410 m. W. ten Z. Ouessant Prins Joh. W. Friso, 1 t.h.v. Cadiz n. Antw. Prins Willem III, l 60 m. Z.ZO. Ouessant. Rijnkerk, 1 v. Hongkong n. Manilla. Ridderkerk, pass. 2 Vlissingen n. Amsterdam. Rijndam, 1 v. Rotterdam te New York. Rondo, 2 te Alexandrië. Roepat, 1 v. Marseille n. Amsterdam. Schie, 1 te Piraeus. Slbajak, 1 530 m. N.NW. Fremantle. Saidja 1 Permanent te Pladju. Scherpendrecht, 1 v. Rio Grande n. Paranagua. Sloterdijk, 1 te Tamplco. Sommelsdijk 26 te New York. Stentor, 2 te Rotterdam. Sliedrecht, pass. 1 Lissabon n. Lands End. Stad Amsterdam, 1 v Middlesbro n. Casablanca. Stad Schiedam, 1 1150 m. N.NO. Finisterre. Stad Vlaardirgen, 1 40 m. NW. Harstad. Stad Alkmaar, verm. 1 v. Narvik n. Glasgow. Stad Rotterdam, verm. 3 v. Tynedock n. Narvik Stanvac Benekat, 2 te Pulo Sebarok. Stan vac Djirak, 1 v. Bangkok n. Sungeigerong Straat Makassar, 1 100 m. ZW. Okinawa. Sunetta, 1 220 m. Z.ZO. Christmas eil. Tero, pass. 1 Vlissingen n. Bremen. Tawali, 2 v. Marseille n. Amsterdam. Tomini, pass. 2 Malta n. Rotterdam. Tiba, pass. 1 St. Paulsrock n. Rotterdam. Tlbia, 2 510 m. NW. Minikoy. Tabinta, 28 400 m. van Houston. Tankhaven III, 1 v. Tj. Uban n. Bangkok. Taria. 1 730 m. Z.ZW. Hongkong. Tawali, 1 50 m. ZO. Valencia. Titus, pass. 1 Kp. Bougaroni n. Alexandrië. TJitjalengka, l 420 m. O.ZO. Diego Garcia. Utrecht, 1 v. Soerabaja n. Balikpapan. Van Linschoten, 1 140 m. O.NO. Finisterre Van Riebeeck, 1 v. Makassar n. Buleleng. Wonosari. pass. 1 Ouessant n. Tj. Priok. Wieldrecht, 8 te Mena el Ahmadl verw. Westerdam, 1 280 m. W. Lands End n. New York Waingapoe, 2 te Soerabaja. Woensdrecht, 1 120 m. O. Guardafui. IJsel, 1 te Izmir. Zeeland (KRL), pass. 1 Algiers n. Halifax. Zuiderkruis, 1 v. Amsterdam n. Kaapstad. Zonnewijk, 2 90 m. O.NO. Malta n. Izmir. De commissie, die de toekomst van het buiten „Beeckestein" heeft bekeken, is zo vernemen wij tot een aantal be langwekkende conclusies gekomen, die zij inmiddels heeft neergelegd in een rapport. Hieruit blijkt, dat een gemeente van een importantie als Velsen de offers, die een restauratie van dit historische buiten met zich zou brengen, zich zeker moet en kan getroosten. den na het uittreden van zijn vertegen woordiger uit de centrale commissie een zeshonderd nieuwe donateurs van een kwartje won. Tenslotte is er wel degelijk subsidie gevraagd, maar zoals gezegd via de Velser Gemeenschap. Er is tenslotte over de voordracht niet gestemd en de raad was het dus de heer Den Hollander incluis met het voorstel en de consequenties daarvan, eens. Als sluitstuk van deze vergadering fun geerde een serie vragen over een verhoogd crediet voor de bouw van een school aan het Gijzenveltplantsoen tot ƒ41.000,als gevolg van het toepassen van schokbeton en stalen deuren en ramen, waar men het tenslotte ook over eens werd en toen de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, de heer W. D. Wiljouw in orde bevonden waren, kon de voorzitter deze bijeenkomst voor geëindigd verklaren. De meerderheid der commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van de bona van Nederlandse Architecten, „Heem schut", „Monumentenzorg' en Santpoorts Bloei, aangevuld met de directeur van Openbare Werken te Velsen, kwam tot de slotsom, dat het buiten zeer wel te her stellen is, temeer daar de gemeente zo goed als zeker kan zijn van steun van rijk en provincie. Afgezien daarvan is het even wel naar het oordeel der commissie nood zakelijk, dat er onmiddellijk iets aan het op verschillende punten in een schandelijke staat verkerende buiten gebeurt, opdat „Beeckestein" voor verder verval wordt behoed. Het Noordelijk bijgebouw bijvoorbeeld is ten prooi aan weer en wind en het hoofdgebouw ziet er eveneens deplorabel uit. De commissie is in dit rapport, zo ver namen wij tenslotte, flink van leer ge trokken tegen het langdurige uitstellen dezer affaire en maakt de opmerking, dat die rentabiliteit van het historische gebou wencomplex geen rol mag spelen, waar het er om gaat een cultuurmonument voor de ondergang te bewaren. Binnenkort zal dit rapport in de ge meenteraad worden besproken. KLEINE VAART Atlas, 1 v. Triëst n. Venetië. Albergen, vertr. 2 v. Antw. n. Bayonne. Anna b, 2 v. Rouaan te Clasablanca verw. Bab-T. 28 te Partington. Batavier III, pass. 1 Finisterre n. Casablanca. Beekbergen, 2 v. Requejada te Antwerpen. Bernisse. 1 v. Casablanca n. Boness. Binnenhaven, 2 v. Plymouth te Rouaan. Birmingham 1 v. Harlingen te Leith. Bree Helle, vertr. 2 v. Rotterdam n. Londen. Continental, 1 v. Glasgow n. Kilkeel. Corrie b, 2 v. Rotterdam n. d. Theems. Crescendo. 1 v. Roscoff n. Portsmouth. Da Capo, vertr. 2 v. Rotterdam n. Lissabon. Express, 1 v. Rouaan n. Parijs. Frans. 1 v. Gent te Gothenburg. Harold, 1 te Frederikstad. Ingborg. 1 dwars Oslofjord n. Frederikstad. Joost, 1 van Bastia n. Rotterdam. Koningshaven. 2 v. Rotterdam n. Gothenburg. Lucas Bols II. 1 te Bordeaux. Maasym N, 1 te Gdynia. Marcella. vertr. 2 v. Kuil n. Reykjavik. Markab N, pass. 2 Kiel n. Ventspils. Merwehaven, 2 v. Port Lyautey n. Rouaan. Nieuwland, I v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, vertr. 2 v. Reykjavik n. Bergen. Nottingham, 1 te Kingslynn. Nijenburgh,, 1 te Newcastle. Oosterburgh. pass. 1 Landsort n. Amsterdam. Rijnhaven, pass. 1 Kp. St. vincent n. Rouaan. Strijpe, 1 rede Santander. Taurus, 1 v. Dover n. Rotterdam. Theano, 1 v. Dublin te Belfast. Tyrq, pass, l Lizard n. Dublin. Virgo, 1 v. Portsmouth te Roscoff. Wickenburgh. 1 v. Casablanca te Duinkerken. SLEEPVAART Noordzee, met baggermolen 2 te Port Said n. Soerabaja. Tyne, met zuiger 1 260 m. Z.t.O. Santos. Zwarte Zee, met sleepboot 1 te Ilheos.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3