Oude rederij met moderne inslag Agenda voor Velsen Echolood heeft alleen nut bij correcte afstelling Havenberichten „VERENIGINGSVARIA" uit de IJmond Kennemer Lantaarn Visserij-varia J Britse herinneringen vol voor- en tegenspoed Berisping voor schipper L. Blok van de „Haarlem" Jubilerende metselaar bij de Papierfabriek 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS De heer M. C. Kortekaas uit de raad De ontploffing op de „Jozef Swenden" Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Bekendheid met hoogte der haringscholen kan vangsten verdubbelen Raad froor de Scheepvaart Na aanvaring met „Tannenberg" P. Roozenburg en H. Laros bij de deelnemers Twee sleepbootkapiteins veroordeeld Nieuwe bedrijfsfilm voor V.G.Z.-personeel Bij „Santpoort" stagneerde de competitie r Chr. Schrijver van harte gehuldigd Lof voor bemanning der vergane „RPS" WOENSDAG 3 MAART 1954 Het schip op onze foto is de Britse stoomtrawler Caesar H 226 de laatste aanwinst van de Rederij Hellyer Bros Ltd. te Huil. Deze 830 bruto register ton metende trawler kwam in 1952 gereed bij Smith's Dock Co. Ltd. in Middlesborough. Over alles is de „Caesar" 62.30 meter lang, de lengte tussen de loodlijnen bedraagt 57.73 meter, de breedte 9.80 meter, de holte 5.03 meter en de diepgang 5.46 meter. De triple expansie machine ontwikkelt circa 1000 ipk. De kloeke schoorsteen, die niet gestroomlijnd is, draagt de kleuren van de gebroeders Hellyer: geel met zwarte top voorzien van een blauwe vlag met de letter H. De heer M. C. Kortekaas, vertegenwoor diger van de Katholieke Volkspartij in de gemeenteraad, heeft voor het lidmaatschap van de raad bedankt. De heer Kortekaas, die sedert de ver kiezingen van 1946 deel heeft uitgemaakt van de raad en, voor de K.V.P.-fractie de enige vertegenwoordiger van Velsen-Noord was, bedankte wegens drukke werkzaam heden. Zijn vermoedelijke opvolger is de heer J. van Amerongen. Schepen van Hellyer vertonen zich al sedert het einde van de vorige eeuw op de visgronden. Vlak nadat de eerste stoom trawler in gebruik genomen werd zien we het eerste schip van Hellyers' Steam Fishing Co Ltd in bedrijf. Dat is de in 1891 bij Cook. Welton Gammell te Beverley gebouwde 147 ton metende „Euocia" H. 130 geweest van het type zoals wij die in IJmuiden ook nog wel hebben bekend. Dit ruim 30 meter lange schip was nummer één van een rederij, die vooral in het begin van deze eeuw een enorme ontwikkeling tege moet ging, want bij dat ene schip is het niet gebleven. Elk jaar kwamen er een paar bij, doch het hoogtepunt bereikte men in 1906. In dat ene jaar bracht Hellyer niet min der dan 34 trawlers nieuw in de vaart. De Gebr. Hellyer kregen er dus de smaak van te pakken, want in de jaren daarna kwa men er gemiddeld vier per jaar bij, zodat men in 1910 over een rederij van 64 traw lers beschikte.Van de uit het jaar 1906 da terende schepen waren er 6, die voor die tijd boven de gemiddelde grootte uitsta ken. Zij hadden een inhoud van 311 ton en waren ruim 45 meter lang en na afleve ring door de werf Earle in Huil kwamen zij resp, in de vaart onder de namen Caesar, Brutus, Cleopatra, Hamlet, King Lear en Macbeth. Eerstgenoemd schip is dus een voorzaat van de jaren later gereed gekomen nieuwe, tevens grotere „Caesar". Zowat een halve eeuw ligt er tussen waarin heel wat omgegaan is in Hellyers' rederijbedrijf. Nemen we bijvoorbeeld de eerste wereldoorlog, die men met 59 sche pen inging, waarvan er in 1919 nog.11 over waren. Toch had men in 1915 nog kans gezien om vier nieuwe schepen aan de vloot toe te voegen, elk 227 ton groot, maar van een groot aantal schepen zoals in 1910 kon geen sprake meer zijn. In de twintiger jaren is 15 trawlers het hoogste aantal geweest dat aan het einde van die periode weer met 10 opgevoerd kon wor den. Er kwam zelfs een trawler van een flink formaat gereed bij Cook, Welton Gemmell en wel de bijna 500 ton metende „Imperialist" welke zich de laatste jaren nog wel eens in IJmuiden heeft vertoond als „Jupiter" onder Poolse vlag. De IJmui- dense trawler „Flamingo" IJM 25 is trou wens ook indertijd voor Hellyer gebouwd. Dit is de vroegere „Cassio", die tegelijk met de „Orsino" in 1937 door de Mareza- ten werd aangekocht. Met nog 7 trawlers behoorden deze beide boten toe aan een zustermaatschappij, de Huil Northern Fishing Co Ltd. 1 Thans is het vooroorlogse aantal van 29 trawlers nog niet bereikt aangezien de rederij er nu 15 telt, waarvan de meeste namen hebben die een halve eeuw geleden ook voorkwamen. Alleen wat de bouw en inrichting betreft hebben de nieuwe sche pen weinig gemeen met hun verdwenen collega's. De tegenwoordige „Benvolio", Brutus", „Orsino", „Imperialist" en niét te vergeten de nieuwe „Caesar", stuk voor stuk namen die tientallen jaren door sche pen van Hellyer worden gevoerd, zijn enige honderden tonnen groter dan de schepen die voorheen onder deze namen bekend hebben gestaan. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Kapitein voor een week bevoegdheid ontnomen De Raad voor de Scheepvaart heeft de 57-jarige kapitein G. V. uit Berchem bij Antwerpen van het Nederlandse motor schip „Jozef Swenden" (500 ton), de be voegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen ontnomen voor de tijd van één week. De raad is van oordeel, dat de ont ploffing, die zich aan boord van het met anthraciet geladen schip op 8 December 1953 in de haven van Terneuzen voordeed, en waarbij drie schepelingen licht werden gewond, mede aan zijn schuld te wijten is. De raad meende, dat er geen ontploffing en brand zouden zijn ontstaan, indien de kapitein had gezorgd voor ventilatie. Tij dens de belading had men de luchtkokers open kunnen houden. Er was bij de gege ven weersomstandigheden geen bezwaar tegen geweest tijdens de reis de luiken open te leggen. Dat zou, aangezien de brandhaard zich bovenin moet hebben be vonden, geen gevaar hebben opgeleverd. Geslaagd Voor de te Amsterdam gehouden practijk- examens van de Vereniging van Leraren, slaagden voor het diploma Machineschrijven de dames C. M. v. d. Made. L. de Jong, M. Langbroek. J. Langbroek, E. W. Engelhart, J. Muller. T. Schuiten, allen te IJmuiden en mej. P. G. Klut te Santpoort. Allen werden opgeleid door het Instituut van Otterloo te IJmuiden. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 WOENSDAG 3 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Gaslicht". I. v. A.O., 20 uur, Cultureel Gebouw, lezing. DONDERDAG 4 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Gaslicht". Velser Dameskoor, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. Chr. Gem. Koor „Looit den Heer", 20 u., Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, concert m.m.v. Noordhollands Philharmonisch Orkest. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken; 1012 u.: spreekuur wethouder van Sociale Zaken. De mooie Britse visser H 226 „Caesar" uit Huil. De hoogtebepaling van de haringscholen met behulp van het echolood Is voor de meeste schippers nog een probleem met vele kantjes. En juist de zekerheid over de hoogte, waarop de haring zich bevindt is bepalend voor het succes van een trek daarmee bewijst het pcholood in feite zijn nut. De spanvissers bijvoorbeeld, die slechts enkele maanden met het echolood werken tijdens de visserij in Het Kanaal beseffen maar al te weinig, dat de vangsten wellicht te verdubbelen zouden zijn wanneer er meer od de hoogte gelet zou worden. Weliswaar is de nethoort1e van hun trawl zo groot, dat er altijd wel iets inzwemt, maar dit lijkt nauwelijks een argument tegen het zo nauwkeurig mogelijk op de school „richten". De aflezing van de hoogte van het echo gram is in feite de kern van het hele pro bleem en de heer P. A. de Boer, adjunct inspecteur der Visserijen heeft daarover in het „Visserijnieuws" een belangwek kende beschouwing gegeven, waaraan wij het volgende ontlenen: .Wat onder de bovenkant van het echo gram zit aan donkere aftekening is niet zeker en kan wel niets zijn. Deze door lopende schaduw kan veroorzaakt worden door: le. te lange impulsduur; 2e. te brede geluidsbundel, waardoor de echo's van de zijkant later binnenkomen en zich dus dieper aftekenen; 3e. doorvloeien van het natte echo loodpapier. De echoloodfabrikanten zullen voor een voor de visserij geschikte echograaf er naar streven de impulsen zo gering mo gelijk te maken. De breedte van dc ge luidsbundel hangt van twee factoren af n.l.: de grootte van de versterking en de frequentie. Hoe groter de versterking, hoe breder de bundel. Hierdoor komen meer echo's over een grotere afstand van de zijkant der geluidsbundel terug, waardoor langere schaduwen ontstaan. Hoe lager de frequentie, hoe breder de bundel, althans op ondieper water, met hetzelfde gevolg. Detector er bij De enige methode, die toegepast kan worden, om te bepalen hoeveel meter de haring" boven de bodem zit of op de bodem, is de gebruikmaking van de visdetector naast de echograaf. Deze geeft op een scherm van 15 cm doorsnede over een meetbereik van slechts 15 meter duidelijk aan op welke hoogte de haringschool zich bevindt. Is de combinatie visdetector-echograaf te duur om aan te schaffen, dan wordt aan geraden de echograaf als volgt in te stellen: 1. echograaf met graphietpapier: ver sterking niet hoger opvoeren dan dat de derde bodemecho net niet te zien is op diepten tot 45 meter;- bij grotere diepten moet de versterking iets worden vergroot; 2. echograaf met nat papier: verster king opvoeren tot juist een derde bodem- echo te zien is; bij grotere diepten dan 45 meter dc versterking iets opvoeren. Uit het bovenstaande is dus de conclusie te trekken, dat het van groot belang is te experimenteren met de versterking tot de juiste instelling is verkregen. Te weinig versterking geeft geen visindicatie, te veel versterking geeft een verkeerd beeld. Turnlust jongens slaagden voor K.N.G.V. vaardigheidsproeven In Haarlem ziin door de K.T.K. vaardig heidsproeven afgenomen. De volgende acht Turnlust jongens (a-dspiranten) slaag den: Cor van Duren, Peter Klees, Henk Grapendaal, Richard Sauer, Hans v. d. Outenaar, Karei van Duren. Outger Baron en Aiex Linterman. Dinsdag 2 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Alouette van Antwerpen. Ridderkerk van Antwerpen. Hartel van Bar row. Romania van Hamburg. Gert Sterke van Alesund. Stahlberg van Oxelosund. Disarvell van Rotterdam. Vertrokken zijn: Aktjo naar Gothenburg. Stad Breda naar Blackpool. Dotterel naar Rotterdam. Alouette naar Londen. Eben Haëzer naar Londen. Brandaris naar Ant werpen. Cricktown .naar Leith. Ellerbeck naar Rotterdam. Amstelstroom naar Leith. Zaanstroom naar Huil. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan over de aan varing van de stoomtrawler „Haarlem" IJM. 9 met de Duitse trawler „Tannenberg", BX. 541 in het Engelse Kanaal op 19 De cember 1953. Het onderzoek vond plaats ter zitting van 14 Januari. De Raad is van oordeel dat, vooral door overtreding van het Schepenbesluit, de schipper mede schuldig is aan de aanvaring en straft schipper L. Blok, te IJmuiden, door het uitspreken van een berisping. Het oordeel van de Raad luidt als volgt: „De aanvaring tussen de stoomtrawler „Haarlem" IJM. 9 en de Duitse trawler „Tannenberg" op 19 December 1953 in het Kanaal is toe te schrijven aan minder goed uitkijken op beide schepen. Op de „IJM. 9" stond alleen de schipper op de brug en overtrad daarmee bewust het bepaalde in het Schepenbesluit. Tijdens het uitzetten van het net wordt de aandacht van de schipper voor zoveel zaken gevraagd, dat het houden van goede uitkijk in de ver drukking komt. Vooral wanneer vele schepen op een klein gebied vissen of varen, is goed uitkijken een allereerste plicht. Terecht is dan ook voorgeschreven, dat een tweede man op de brug is. De Raad begrijpt niet, dat de schipper in ai de jaren, dat hij op de „Haarlem" vaart, niet heeft gezorgd, dat de fluit ook aan stimrboordszij te behandelen is. Nu de „Haarlem" de bocht naar stuurboord groter maakte dan betrok kene had gemeend, had hij door een atten- tiesein het Duitse schip op zijn positie op merkzaam kunnen maken; dit zou dan ruimte hebben gemaakt zonder door een roerbeweging in aanraking te komen met de „IJM. 9". Vooral nu de nautische afde ling op vissersschepen zozeer is uitgebreid door nieuwe instrumenten, is het noodza kelijk, dat ook de stuurman deelneemt In de navigatiet Voor de schipper alleen wordt deze taak te zwaar". Om de nationale damtitel Onder de veertien deelnemers die Vrijdag te Utrecht de strijd beginnen om de nationale damtitel bevindt zich ook de wereldkam pioen Piet Roozenburg. Als tweede DCIJ'er zal H. Laros meespelen. Verder spelen mee: J. H. Ansems en R C. Keller (Amsterdam), P. Beers (Noord Scharwoude), A. v. d. Berg (Gouda). P. Bergsma (Wartena), J. M. Bom Rotterdam), ir. van Dijk (Wageningen), F. Gordijn Cs Gravenhage). A. de Graag (Heus- den), W. J. R. Hartgers (Apeldoorn). A. Jurg (Almelo) en Wim Roozenburg (Rotterdam). Deze Nederlandse dammers zullen gedu rende zes weekeinden op het dambord onder elkaar gaan uit maken wie de sterkste Nederlandse dammer is van het jaar 1954. Jammer, dat de titelhouder en winnaar van het candidaten-tournooi Wim Huisman ver hinderd is mee te spelen. Roozenburg speelt zonder meer mee voor training en om nieu we wapens in de praktijk te toetsen. Het tournooi krijgt daarom een bijzonder karak ter; een experimenterende wereldkampioen, die zich voorbereidt Huisman of Guignard in een match om de wereldtitel van zich af te schudden. De tweede DCIJ'er H. Laros krijgt het zeer moeilijk in dit gezelschap. Henk kan uit stekend meekomen maar zal zich ten volle moeten geven. Als Laros zich na afloop van het tourtteoi bij de eerste zes heeft geplaatst, dan kan hij op een goede wedstrijd terug zien. Maar cr zijn nog enkele candidaten. Freek Gordijn. R. C Keller, J. M. Bom en ir. van Dijk zijn spelers, die zich als kam- pioenscar.didaten melden. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Zweedse m.s. „Reine Astrid" met een lading van 1100 ton hout- stof uit Gothenburg. Valse verklaringen afgelegd om hun schepen terug te krijgen Twee sleepbootkapiteins, de 67-jarige J. van der V. uit Groningen en de 71-jarige D. J. B. uit Zwollerkerspel, zijn door de Amsterdamse Rechtbank conform de eis ieder veroordeeld tot drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 3 jaar. De rechtbank legde boven dien de Groninger 2000 subsidiair 20 we ken en zijn collega 1000 boete of 10 we ken hechtenis op. De kapiteins zijn veroordeeld, omdat zij in Maart 1948 valse verklaringen zouden hebben afgelegd voor de Raad voor het Rechtsherstel. Kort na de bezetting van ons land ver kochten vele kapiteins hun sleepboten omdat zij bang waren, dat ze anders toch door de „Wehrmacht" in beslag zouden worden genomen. Na de bevrijding tracht ten vijf van die kapiteins hun schepen door bemiddeling van de raad voor het rechts herstel terug te krijgen Dit lukte alleen de twee verdachten. Voor de raad verklaar den zij in 1948, dat een scheepsbouwdes- kundige T., die „fout" was, dwang op hen zou hebben uitgeoefend. Door zijn bemid deling waren zij er toen maar toe overge gaan, hun boten aan de Amsterdamse Droogdok Maatschappij te verkopen. Met dit verweer hadden zij bij de raad succes. Zij kregen de sleepboten terug, hoewel de ADM er hen destijds wel voor had betaald. Ter zitting van de rechtbank werd de scheepsbouwdeskundige als getuige ge hoord. Hij ontkende nadrukkelijk in 1940 enige pressie te hebben uitgeoefend. Zijn verklaringen werden gestaafd door die van andere sleepbootkapiteins, die allen heb ben verklaard, dat van pressie nimmer sprake is geweest. Het vorig jaar heeft de Multifilm N.V. uit Haarlem in opdracht van de directie van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken een nieuwe bedrijfsfilm vervaardigd, waarvoor Dinsdagavond in gebouw Concordia gelegenheid was ge geven aan een eerste groep van personeels leden en gezinsleden om met deze rolprent kennis te maken. De fabrieksdirecteur, ir B. Verdoorn, be groette de aanwezigen en het verheugde hem dat zoveel bezoekers belangstelling voor de filmavond toonden. De Velsense personeelsleden kregen nu bovendien ge legenheid indrukken op te doen van andere dan hun eigen afdelingen en fabrieken en de dames hadden het voordeel nu eens te zien, waar hun mannen werken. Hij hoopte echter dat het voor de dames hierbij niet zou blijven, maar ook de mogelijkheid aan te grijpen in wérkelijkheid de fabriek eens te bezichtigen en van nabij de plaats te zien, waar de man het dagelijks brood verdient. Er werd met medewerking van de Ame rikaanse ambassade in Nederland, een volledig filmprogramma voorgeschoteld, dat werd ingeleid met de vertoning van een interessante sportfilm. Een bijzonder staaltje van filmtechnisch kunnen illu streerde „De voortplanting van zoogdieren", uitgegeven door het departement van land bouw, welke werd gevolgd door een reis met oplegger no. 201 dwars door Amerika. Zeer grote belangstelling wekte de film „Oudhollands papier", opgenomen in de „papiermolen" van het Arnhemse open- lucthmuseum, waarin de kunst van het oude papierscheppen met de hand wel zeer duidelijk werd gedemonstreerd. De nieuwe bedrijfsfilm, een mooi en helder product met goede geluidsweergave, gaf de aanwezigen een duidelijke kijk op de moderne papierindustrie, waarvoor de opnamen zijn gemaakt in Velsen, Renkum en Wormerveer. De beide volgende voorstellingen worden gehouden op 11 en 19 Maart. De achter ons liggende.strenge vorstperiode heeft wel enigszins stagnatie gebracht in de onderlinge competitie. Het viel velen moei lijk om de warme kachel thuis in de steek te laten; daarnaast kregen vele leden bezoek, van de griepbacil. Omtrent de rangorde kan worden gezegd dat de volgende schakers tot de topgroepen gaan behoren: W. Schuurman, C- Peterse, C. Pels, M- de Groot, A. Hos. J. Blansjaar, J. W. Brugman, W. J. Vosman, A. Schweitzer, A. C. Labouchère. De laatste wedstrijden verliepen als volgt: WennisHoogzaad 01; BaljetHouter man W. SchuurmanSchweitzer 10; Nogal glad Tot allen, die deze winter vaker dan hen lief is geweest des morgens de eerste made liefjes verwachtten en alweer op hun pantalon vielen omdat het des ondanks geijzeld of gesneeuwd had - tot allen, d'ie zich wankel op de fiets naar hun dagelijks brood heb ben begeven: ik heb met u meegevoeld. Zowel aan de pantalon als in het medelijdend harte. Samen hebben wij gefoe terd op de zandstrooiers, die het stukje aarde, dat ons privé bezeerde, vergeten hadden en samen zijn wij overeind ge krabbeld met het vaste voor nemen de voogd der zand strooiers eens onder het oog te brengen, dat hij tenslotte betaéld wordt om ook en vooral mijn straatje slipvrij te houden. Het is evenwel nogal glad, dat bij nader-nadenken een gemeente als Velsen haast niet te bewerken is op een wijze, die Jan, alleman en de schoonfamilie innig tevreden stemt. De zandstrooiers van de overheid, die deze winter op de meest onheuse momenten aan hun legersteden ontrukt werden - zo Zondagsmorgens tegen vijf uur, als een nor maal mens zich nog eens knor rend omdraait, in het be wustzijn, dat het nog min- stens drie-en-een-half uur lijden kan, of tijdens een kaartavondje. Tweehonderd kubieke meter zand en vijftig ton zout is er over de wereld geworpen. Tweemaal een nacht lang; tientallen keren 's morgens, 's avonds en overdag. Waar mee maar gefluisterd wil zijn dat de vijf auto's de gladdig heid uit alle macht teliif zijn gesprongen. En als uw en mijn straatje er niet bij wa ren, hadden we zelf ook wel eens een spa in de grond kunnen steken. Norsk Messe Van 13 tot en met 27 Juni wordt onder de naam „Norsk Fiskerimesse 1954" te Aale- sund een Noorse visserijbeurs gehouden. Deze geeft een overzicht van de Noorse vis serij en van de vele takken van het Noorse bedrijfsleven, die hiermee verband houden. Lente I Nu kunt u wel hartgrondig mopperen, dat de winter niet weg wil en dat u straks aan het strand nog tegen de ijs- schotsen op zit te kijken; ik ben het deze keer niet met u eens. En deze onomwonden overtuiging wordt niet alleen ontleend aan de vele pluizige lammetjes, die in hun knap- gebreide winterjasjes door de wei huppelen, maar ook aan de noeste kampeerders. Er zij'n namelijk onder dit onuitroei bare slag mensen dezulken, die pertinent volhouden, dat het voorjaar over een kleine drie weken aanvangt. En die dan ijverig in hun primus gaan poken en de haringen hunner zomerverblijven gaan aanpun ten. Weer of geen weer: de korte broek aan en fluitend er op uit. De beheerders van het Bakkumse kampeerterrein ken nen hun pappenheimers en hebben dies velen hunner een beleefd schrijven gezonden om maar vast óp te komen. Drie honderd hebben zelfs al een plaatsje besproken tussen het ontbladerde struweel van dat, kampeerdorado aan de Zee weg en als de zon vijf minuten wil schijnen, staat er onver hoeds straks een kampeer- huisje of één, twee, drie, vier vijf overeind. Zaterdag gaan er weer drie honderd „plaatsbespreken". Met montere blikken en een bundeltje „zangzaad" in de borstzak. Lente II Naarmate de kalender dun ner wordt, wordt het Velsense asyl „dikker", als u me volgen kunt. Meneer Peter de Weers, die de scepter zwaait over de behaarde en gevederde fami lie aan de voet der Heeren duinen is al met een peukje sigaar in de mond bovenop de hondenhokken geklommen, om er nieuwe kattenverblijven bij te timmeren en ze zijn nog niet klaar, of de verhuiswa gen rijdt al voor en de gor dijntjes hangen. Het wordt zo langzamerhand beestachtig vol daar. Zodat alle zoekers naar nieuwe inwoning (op vier benen dan) maar eens de Velsense stallen moeten gaan bezichtigen, want daar is keus te over. Van hechtdoortim- merde Scandinavische Reuen tot gracieuze Mozambiquese Teefjes. En als ge nu toch nét naar een Guinees biggetje zocht, o, kom dan ereis kijken, wat er in de hokjes zit. In alle kleu ren en formaten, die piepers. Alleen: geen kinders sturen, want die krijgen geen poot van de grond. LAMPENIER Winters—Vermeer 01; VosBrugman 01; Sterkv. d. Bronk afgebroken. Bondscompetitie. De wedstrijd H. W. P. 1 tegen Santpoort 1 werd na arbitrage 5—5, evenals de wedstrijd tussen de tweede ploe gen van deze verenigingen. Santpoort 1 moet nu volgende week spelen tegen Haarlem 2. Het zal niet meevallen om de Haarlemmers er onder te houden. Ze behoren tot de kam pioenspretendenten. Hoe het ook zij, Sant poort gaat de huid duur verkopen. Santpoorts Bloei Op Vrijdag 5 Maart komt de heer C. J. M. van der Hidde in het Jeugdhuis te Santpoort- Dorp een causerie met lichtbeelden houden over het harde en gevaarlijke leven van de mannen op de zeeslepers. Een en ander wordt verduidelijkt met lichtbeelden. Aanvang 8 u. Wijk aan ZeeHBC vriendschappelijk In de badplaats ontmoet Wijk aan Zee Zondag H. B- C. in een vriendschappelijke ontmoeting. Bloemenfilms voor kwekers Op 24 Maart zal de leden van de ver enigingen Bloembollencultuur „Flora" en de Tuinbouwstudieclub een filmavond worden aangeboden. Vertoond wordt de film over het bloemencorso in Aalsmeer van 1953 en de vorig jaar gereed gekomen film van de „Nederlandse Bloemisterij". Gemeente-avond Doopsgezinden De Doopsgezinde Broederschap te Bever wijk houdt Woensdag 17 Maart een gemeente- avond. Dr. Spoelder uit Haarlem zal spreken over „Avondmaal of Heilige Mis, wie heeft gelijk „De Voorntjes" ontvingen hun prijzen Tijdens een gezellige bijeenkomst van de jeugdafdeling van de Beverwijkse hengel sportvereniging D IJ.V. „De Voorntjes", heeft de voorzitter de heer F. van Galen de prij zen uitgereikt aan de winnaars van dit sei zoen. De eerste prijs, die beschikbaar was gesteld door Kennemer Staten, bestaande uit een portefeuille en een bowie-mes, was voor Karei Kruishoop. C. de Nijs kreeg de tweede prijs en 3e was Fred van Tongeren. In zijn openingswoord deelde de heer Van Galen mede dat het plan bestaat om dit jaar deel te nemen aan het begin September in Barsingerhorn te houden jeugdconcours. De rest van de avond werd op prettige wijze doorgebracht, waarbij gekiend werd om fraaie prijzen. Badmintonclub „Velsen" Op 27 en 28 Februari werd in het Krelage- huis te Haarlem een open B- en C-tournooi gehouden. De heren L. Rohder en H. Verhoef, leden van de badmintonclub „Velsen" be haalden hierbij een mooi resultaat, door in' het C-tournooi in het heren-dubbelspel als tweede te eindigen. Besomming van drie reizen. Nu de meeste IJmuidense trawlers drie reizen achter de rug hebben, volgt hier het totaal bedrag van de besommingen van die drie reizen. Hoogste besommer van drie reizen is de „Norma Maria" met 79.618, tweede de „Herman" met 69.630 en derde de „Haar lem" met 66.590. Verder als vierde de „Bergen" met 62.960, vijfde de „Flamingo" met 61.500 en tenslotte als zesde de „Polder man" met 58.400.' Besomming tot en met 1 Maart. De totaal besomming van IJmuidense trawlers tot en met 1 Maart geeft als eerste de „Norma Maria" aan met 96.418 van vier reizen, als tweede de „Flamingo" met 84.300 van vies reizen en als derde de „Gelria" met 74.900, ook van vier reizen. Als vierde volgt de „Herman" met 61.500 van drie reizen, als vijfde de „Haarlem" met 66-590 van drie reizen. Zesde is in dit geval de „Claesje" met 45.730 van vier reizen. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 1-69 1.65 Grm. tong 1.30—1 20, Kim. tong 1.32 —1.27, KI. tong I lè47—1.40, KI. tong II 1.30—1 25, Tarbot I 2 00—1.75, Steur 5-10, alles per kg. Tarbot 2 en 3 76—67, Tarbot 4 61—37, Gr. schol 14.50—11.50, Grm. schol 20—15, Kim. schol 46—38, KI. schol I 44—37, KI. schol II 33—26, Schar 30—22, Bot 12, Wijting 18-8, Gr. gul 38—33, Mid. gul 40—32, kl. gul 34—27, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 110—61 per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 222 kisten tong en tarbot, 342 kisten schol. 27 kisten schar, 8 kisten bot, 243 kisten wijting, 418 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten diversen, totaal 1280 kisten. ENGELAND Nog meer Russen. Russische trawlers schijnen over de gehele Noordzee uit te zwermen, want nu meldt het Engelse visserij blad „Fishing News", dat zes Russische vis sersschepen in de buurt van Noord Shetland vissen. De Russen verschenen daar voor de eerste maal ongeveer twee jaar geleden en sindsdien komen ze elke winter terug. Vorige week daagde er een vrachtschip van 10.000 ton op, dat de gevangen haring aan boord nam en naar de thuishaven bracht. BELGIë Belgische IJsIandvaarders. Het is wel licht eens interessant om te zien hoe de Belgische trawlers, die geregeld op IJsland vissen, er met vangst en besomming afkomen. Vorige week Maandag waren er twee sche pen aan de Oostende afslag, de „O. 293" met 3100 bennen vis en de „O. 85" met 1000 ben nen vis. De „O. 293" besomde 642.990 fr. 48.868.—) en de „O- 85" 235-800 fr. 17.800). Dinsdag 23 Februari voerde de „O. 316" 1900 bennen vis aan, waarvoor men 395.700 fr. kreeg. De „O. 294" bracht 3000 bennen vis aan op die dag en besomde 544.270 fr. 41.364) en de „O. 92" haalde uit de IJslandse wa teren 1200 bennen of 247.579 fr. 18.816). De besommingen van slechts twee van de vijf trawlers zijn dus goed te noemen. België achter de kabeljauw. In de rubriek „Vanmorgen in de vishal" komt ge het nog al eens tegen: de Belg zat weer achter de kabeljauw aan of België was in de markt voor schelvis. Hoe de prijzen in beide lan den dan liggen? Welnu, op Maandag 22 Fe bruari werd in Oostende voor de kabeljauw van 6,6—10.8 franc 0490.81) peT pond betaald. In de IJmuidense vishal lag de prijs per pond kabeljauw toen tussen de 0.24 en 0.52. Dinsdag was dit voor België 0.48 tot 1.en voor IJmuiden 0.25 tot 0.53. Bij de schelvis was de prijs voor de middelsoor ten in Oostende op 22 Februari 0.60 per pond en in IJmuiden van 0-47 tot 0.37. De koers van de Belgische franc is hierbij op 7,5 cent gesteld. De eerste in een reeks arbeiders-jubi- larissen van dit jaar aan de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. de heer Chr. Schrijver, eerste metselaar in de afdeling bouwen, is ter gelegenheid van zijn vijf entwintig jarig jubileum een hartelijke huldiging ten deel gevallen. In tegenwoordigheid van bedrijfsinge- nieur J. B. Ader en de heer P. J. Elmers, afdelingchef, werden de jubilaris en de zijnen op het directiekantoor ontvangen door ir B. Verdoorn, fabrieksdirecteur. Op hartelijke wijze heeft deze gememo reerd hoe de jubilaris, na ongeveer zeven jaar als seizoen arbeider in de houtcam pagne werkzaam te zijn geweest bij de bouwafdeling als hulp werd aangesteld. Hij dankte de jubilaris voor zijn verdienste voor het bedrijf en bood hem een geschenk in een enveloppe aan. Voorts werd een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie overhandigd en kreeg mevr. Schrijver een foto-in-lijst van haar man bij de uitoefe ning van zijn werk. In de bouwafdeling had het gehele per soneel zich verzameld. De heer Elmers, die gewaagde van de mooie loopbaan van de jubilaris, die nu speciaal belast is met de bemetseüng van de kookketels in de cellu- losqfabriek, - een zeer nauwgezet werk - noemde de jubilaris een betrouwbare, ijve rige werker met wie het prettig is samen te werken. Namens de collega's vertolkte de heer J. Zonneveld de gevoelens van goede kameraadschap en bood een huis kamerlamp aan. Mevr. Schrijver ontving een plant. Van de directie mocht de jubi laris een bloemstuk ontvangen. De Raad voor de Scheepvaart heeft in zijn schriftelijke uitspraak over het zinken van het bijna 500 brt. metende m.s. „RPS" op 7 Januari 1953 in de Golf van Biscaye, woorden van lof geuit voor de houding van kapitein en bemanning van het vergane schip, voor de opvarenden van de Franse treiler „Brittia"- en voor degenen, die te Loriënt de schipbreukelingen hebben ver zorgd en geholpen. De Raad is van oordeel, dat het niet mogelijk is met zekerheid vast te stellen door welke oorzaak in de „RPS" (toebe horende aan de Rotterdamse Kustvaart centrale N.V.) op de bewuste dag zoveel water is binnengedrongen, dat het schip, is gezonken. De aard der lading kan daar op geen invloed hebben gehad. Zelfs al zou door een samenloop van omstandigheden en fouten van de machi nekamer water in het schip zijn gepompt, dan had dit niet in zo korte tijd zulke noodlottige gevolgen kunnen hebben. De Raad is daarom geneigd aan te nemen, dat van dit, geheel gelaste, schip een lasnaad is opengesprongen of is losgeraakt en dat daardoor het ruim is volgestroomd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7