Eisenhower keert zich - zij het voorzichtig - tegen McCarthy Frans verzet tegen de Duitse herbewapening Weerbericht De senator Den Haag stroomloos na ontploffing in transformator Churchill speelt op tweedracht in Moskou President verbreekt het zwijgen Senator zegt„President bemoeit zich met storm in glas water" Indonesië verwerpt Nederlands protest Het woord is aan Eisenhower vaag Parlementaire commissie vraagt veto Tramverkeer lag twee uur stil; korte stagnatie hij spoorzvegen Portoricaanse schutters staan Vrijdag terecht De arrestaties Rechtsbijstand via Hoge Commissariaat toegestaan Prins Bernhard naar de V.S. vertrokken Communistisch China neemt deel aan conferentie Groter aantal Oost-Duitse vluchtelingen Weerrapport Draadbreuk in bovenleiding stremde het treinverkeer to IE H 68 JAARGANG No 200 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5457. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haartem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 4 MAART 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 48 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN AMERIKA nemen de protesten te gen het optreden van senator McCarthy in aantal en in hevigheid toe. Het in vloedrijke dagblad Washington Post heeft zich daarbij in kernachtige termen uitge drukt. Schrijvend over „het verlammende vergif van het McCarthyisme" heeft dit blad een beroep op president Eisenhower gedaan om zich op ondubbelzinnige wijze van de senator en zijn methoden te ver wijderen en hervorming na te streven van de voorschriften betreffende dag vaardingen en verhoren door senaatscom missies. „De president en niet senator McCarthy is de rechtmatige leider van de strijd van de vrije wereld tegen het im perialistische communisme. Maar hij kan niet met succes strijden voor vrijheid bui ten Amerika als vrijheid in het land zelf wordt vernietigd". Dit heeft de Washing ton Post betoogd nadat de vorige avond Stephen Mitchell, voorzitter van de natio nale commissie van de Democratische partij van de oppositie dus in een radiorede had gezegd dat McCarthy nu de grote man van de Republikeinse partij is. Ontsteltenis en ontevredenheid over een regering die zo zwak is, dat zij "deze man geheel zijn eigen gang laat gaan, nemen toe. Het zou gemakkelijk zijn er een eind aan te maken. Het hoofd van de partij is de president en die zou zijn standpunt duidelijk moeten maken. McCarthy is zo als iedere senator afhankelijk van de pu blieke opinie en zij zou de president moe ten steunen. President Eisenhower vindt het blijk baar niet gemakkelijk een eind aan het McCarthyisme te maken. De senator is wat dwarsgezeten door minister Foster Dulles, die de bevoegdheden van McCar thy's medewerker McLeod heeft beperkt. En de voorzitter van de nationale com missie van de regeringspartij, Leonard Hall, heeft enige voorzichtig-geformuleer de eritiek op McCarthy ten beste gegeven en belangstelling voor wijziging van de procedure-regels van zijn commissie ge toond. Maar president Eisenhower zelf heeft nog steeds geen duidelijk standpunt ingenomen. Ten aanzien van zijn militair verleden, vooral van zijn vervulling van de opper- bevelhebberstaak, is hem de grote ver dienste van succesvol bemiddelaar toege schreven. Als legers van bondgenoten moeten samenwerken, legers van verschil lende nationaliteit, ontstaan al heel licht tegenstellingen tussen commanderende generaals en staven. De factoren afgunst, nationaal prestige en persoonlijke ijdel- heid doen zich daar natuurlijk bij gelden. Eisenhower heeft blijkbaar steeds weer tegenstellingen weten weg te nemen of te overbruggen; ook op lager niveau dan dat der aanvoerders heeft hij zijn eigen men sen tot goede samenwerking geïnspireerd. Militaire verhoudingen liggen evenwel anders dan burgerlijke en dan nog wel burgerlijke in de politiek. En de positie van een opperbevelhebber verschilt heel wat van die van eert staatspresident, ook van die van een president der Verenigde Staten. Mitchell heeft gezegd dat alle se natoren afhankelijk zijn van de publieke opinie. Men kan van de president moeilijk beweren dat hij er in de practijk onafhan kelijk van zou zijn, zeker niet met verkie zingen in het vooruitzicht, die zijn partij ten zeerste begeert te winnen. Nu is Eisen hower zelf op een golf van populariteit door de meerderheid der publieke opinie naar het Witte Huis gevoerd. De veron derstelling lijkt gerechtvaardigd dat die populariteit nog niet is uitgewerkt en dat zij door krachtig optreden van de presi dent veeleer versterkt dan verzwakt zou worden. Maar al zijn ongetwijfeld vele Amerikanen deze opvatting toegedaan, zü wordt tot dusver niet bevestigd door het optreden van de president. Meermalen is gebleken dat sommige Amerikanen wel eritiek op McCarthy hebben en van mening zijn dat hij meer malen te ver gaat, maar hem maar willen laten begaan omdat hij in het algemeen toch wel goed werk doet. Dit is een ge vaarlijk standpunt; de vrijheid is een kostbaar en ook een kwetsbaar goed, dat men met grote zorg moet beschermen om het niet te loor te doen gaan. Inbreuken erop hebben heel licht verdere gevolgen. Men kan zich met de handhaving van vrijheden geen vrijheden veroorloven. R. P. (Van onze correspondent in Londen) In diplomatieke kringen te Londen is Churchill's optimistische toon in zijn La gerhuisrede over de Sovjet-Unie niet als een verrassing gekomen. Churchill's opti misme was namelijk gebaseerd op infor maties van achter het IJzeren Gordijn, volgens welke sommige Russische leiders eritiek hebben uitgeoefend op Molotov's onverzoenlijke houding in Berlijn. Molotov zou zo star geweest zijn. zo luidt een theorie, die hier aanhangers vindt, om Malenkov te tonen dat hij op hem rekenen kan. Geloofd wordt, dat de minister van Defensie. Boelganin, en de plaatsvervan gende premier Mikoyan tegemoetkomen der tegenover het Westen willen zijn. Be weerd wordt dat zij Wysjinski naar voren zouden willen schuiven om soepeler te zijn ten opzichte van het Westen. Churchill zou er op uit geweest zijn degenen onder de Sovjet-machtigen, die het Westen de hand willen reiken, aan te moedigen. WASHINGTON (Reuter). De vier Porto ricaanse extremisten, dié Maandag een schietpartij hebben aangericht in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, zullen Vrijdag terecht staan. Ze worden beschul digd van een aanslag met de bedoeling vijf leden van het congres te doden. Alle vijf gewonden maken het wat beter. De vier Nationalisten zijn uit New York op trein kaartjes enkele reis naar Washington ge reisd, blijkbaar in de verwachting dat zij als „martelaren" zouden sterven in hun strijd voor een onafhankelijk Porto Rico. Het Congreslid Bentley, die bij de schiet partij in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden gewond werd, is thans van de lijst van personen, wier toestand eritiek is, afgevoerd. Hij is echter nog niet geheel buiten gevaar. WASHINGTON (Reuter en U.P.) Pre sident Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de beschuldi gingen van senator McCarthy, dat het leger „communisten in bescherming neemt", van de hand gewezen en verzekerd, dat de „uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de uitvoerende macht van de Amerikaanse regering bij de president berust". Zonder senator McCarthy bij name te noemen, verklaarde de president, dat hü iedere ambtenaar van de uitvoerende macht, die niet op een behoorlijke wijze door de commissies van onderzoek van het Congres wordt ondervraagd, volledig zal steunen. Hij zeide, dat de V.S. bij het front ma ken tegen het communisme hun ondergang tegemoet gaan, indien zij methoden gebrui ken, die niet in overeenstemming zijn met de Amerikaanse traditie van recht en bil lijkheid. Hij prees generaal Zwicker, die door senator McCarthy onheus is bejegend. De president noemde het ongelukkig, dat de jongste ontwikkelingen de aandacht af leiden van de „ernstige problemen", waar voor het land zich geplaatst ziet. Hij zei: „Ik beschouw het als een onge lukkige zaak, wanneer wij door het niet in acht nemen van de normen van fatsoen, die door het Amerikaanse volk worden erkend, worden afgeleid van deze ernstige problemen, waartoe de waakzaamheid Eisenhower DJAKARTA (Aneta). De Indonesi sche regering heeft in haar Woensdagmid dag aan het Hoge Commissariaat te Dja karta verzonden antwoord, het Nederland se protest inzake de recente arrestaties van een aantal Nederlanders in Indonesië af gewezen. De Indonesische regering zegt in haar antwoord onder meer, dat sinds de souve- reiniteitsoverdracht de veiligheid van de Indonesische republiek nog in gevaar werd gebracht door elementen, die de val van de Republiek Indonesia wensten of de binnenlandse veiligheid poogden te versto ren. Onder hen is een aantal Nederlanders, die naar de ondervraging uitwees direct of indirect aan deze ordeverstorin gen hebben deelgenomen. De Indonesische regering kan niet dulden, dat de ordever storingen voortdurert. In het antwoord wordt voorts bevestigd, dat het gerechtshof te Djakarta enige brie ven van het Hoge Commissariaat heeft ont vangen, die waren bestemd voor de ge arresteerde Nederlanders en waarin werd gevraagd of zij ermee konden instemmen, indien hun zaak werd verdedigd door een DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S André Maurois: Als men zich in een groot land schap bevindt bevordert dat de oprechtheid. Zelfs de meest ver rassende menselijke gedachten schijnen daarin zo klein, dat men er voor durft uitkomen. door het Hoge Commissariaat benoemde ef geen rechtsbijstand wensen. McCarthy zeide verder: „Als een dom me, verwaande of onnozele man, die een machtspositie bekleedt, voor onze commis sie verschijnt en hij blijkt de communisti sche partij gesteund te hebben, dan zal hij ontmaskerd worden. Het feit, dat hij mis schien generaal is, doet er niets toe wat mij betreft" aldus McCarthy. De senator voorspelde, dat wanneer de opwinding geluwd zou zijn, het Ameri kaanse volk en de president zouden inzien, dat „het besmeuren" van zijn enquête commissie door uiterst linkse elementen van de pers en de radio geschiedt. Het Witte Huis heeft gisteravond laat medegedeeld dat het geen commentaar zou geven op de opmerking van McCarthy dat de president zich ophield met een „dwaze storm in een glas water". (Van onze correspondent in Washington) Eisenhowers persconferentie heeft dit maal overweldigende belangstelling ge trokken. Dit bewijst dat er in Amerika een steeds groter bezorgdheid is ontstaan in zake het voortdurend driester optreden van McCarthy. Eisenhowers reactie op de incidenten van de laatste tijd was nobel, gelijk men kon verwachten. De grote vraag is even wel of de president thans het signaal zal geven voor een strijd op leven en dood tegen McCarthy. Een antwoord daarop is nog niet verkregen. Eisenhower heeft geen strijdkreet laten horen. Zijn misprijzen was omzichtig en een dramatisch beroep S „p volk of congres is achterwege gebleven. rte Amenkaan£e miütairr autoriteiten "Si" g!'JT Men kan daarom verwachten dat Mc amendementen, die de West-Duitse rege- Carthy zich weinig van deze verklaring zal j enige tijd in de Verenigde Staten verblij- ring de bevoegdheid geven toezicht uit te oefenen op de militaire zaken en de dienst plicht in te voeren, zijn door de Bondsdag aangenomen, maar moeten nog aan de Bondsraad worden voorgelegd. De hoge commissarissen van de gealli eerden in Duitsland kunnen hun veto over de amendementen uitspreken, wanneer deze door de Bondsraad zijn aangenomen. De commissie vroeg de regering aan de Franse hore commissaris opdracht te geven er de Duitse regering onmiddellijk van in kennis te stellen, dat hii de maatregelen, voorgesteld door de Bondsdag, zal bestrij den. indien de Bondsraad deze aanneemt. verdediger. Ten aanzien hiervan meent de Indonesische regering, dat zij niet in staat is deze kwestie thans in overweging te ne men, aangezien het in overeenstemming is met hét algemeen recht, dat het aan de rechter is om te beslissen of verdediging kan worden toegestaan, te meer omdat het aanbod niet was gedaan via de normale kanalen, en wel het ministerie van Buiten landse Zaken. Niettemin is aan één van de verdachten, V. Barkey. na beëindiging van het onder zoek in zijn zaak, door het hoofdparket de vraag gesteld of hij van het aanbod ge bruik wenste te maken. Toen hij zich hier toe bereid verklaarde, werd hiervan mede deling gedaan aan het Hoge Commissariaat, dat vervolgens een verdediger heeft aange wezen. Het hoofdparket is thans bereid om te zijner tijd overeenkomstig de wet aan de andere betrokkenen te vragen of zij wel Prins Bernhard en majoor-vlieger Son- derman zijn vanmorgen om half tien met een Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Parijs vertrokken. Daar zullen zij PARIJS, (Reuter) De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Natio- overstappen op een vl.egtuig van het Ame- nale \ergaderinjr heeft Woensdag een be- rikaanse leger, dat hen naar New York zal roep gedaan op de regering haar veto uit brengen. De Prins zal op uitnodiging van te spreken over de voorgestelde amende- Amerikaanse militaire aantrekken en men moet zich niet verba- ven. De secretaris van de Prins dr. F. A. zen als de heksenjacht een belangrijk the- ma zal worden bij.de verkiezingscampagne der republikeinen. I vertrokken. de Graaff, is per K.L.M. naar New York McCarthy tegen iedere vorm van ondermijning van binnenuit behoort". De president begon zijn verklaring met enkele opmerkingen over de zaak van ma joor Irving Peress, een New Yorkse tand arts, die door het leger bevorderd werd, -..„„„-l hoewel hij geweigerd had te antwoorden et transformatorgebou\\ tje. op vragen over zijn loyaliteit. Eisenhower j zeide, dat het leger in deze zaak- ernstige Inmiddels was overal in Den Haag en ook In een transformatorhuis van het schakelstation der Zuidhollandse electriciteits- maatschappij, dat aan de spoorbaan op de grens tussen Den Haag en Voorburg ligt, heeft zich vanochtend om kwart voor zeven een hevige explosie voorgedaan. Het dak vloog in de lucht, de zeer dikke dubbele muur van het trafohuis werd grotendeels weggeslagen. Onmiddellijk na de ontploffing brak brand uit. die echter door de brandweren van Den Haag en Voorburg ingeperkt kon worden tot de directe omgeving van A'aar Cenève fouten had gemaakt. De zaak-Peress is aanleiding geweest tot de controverse tussen senator McCarthy en de minister voor het leger, Robert Ste vens, over de behandeling van getuigen van het leger door McCarthy's commissie van onderzoek naar communistische acti viteit. Eisenhower verklaarde verder, dat nie mand van de uitvoerende macht machti ging had gekregen te suggereren, dat welke in een gedeelte van Delft de stroom uitge- kon men een indruk krijgen van de ravage, vallen, waardoor grote stagnatie in het ver- door de ontploffing aangericht Her en der keer ontstond. De trams, de verkeerslich-1 lagen steenklompen over het terrein ver- HONGKONG (Reuter). Radio-Peking meldt, dat communistisch China zich be reid heeft verklaard deel te nemen aan de conferentie, die 26 April te Genève wordt gehouden over het Verre Oosten. Van het viaduct aan de Weteringkade af Canada en Columbia hebben de uitno diging tot het bijwonen der conferentie ook aanvaard, zo meldt A.F.P. ten. de telexen, de electrische klokken, de stofzuigers, en zelfs een deel van het tele foonnet weigerden dienst totdat om tien voor negen de stroomvoorziening her steld werd. Enkele minuten later echter stonden de trams opnieuw stil. Deze tweede stroomloze periode duurde tot kwart over negen, daarna kon de binnenstad van Den ondergeschikte ook zijn overtuiging of be- Haag wper van electriCit«it voorzien wor- ginselen geweld moet aandoen of zich per- soonlijke vernedering zal laten welgeval len wanneer hij getuigenis aflegt voor een Congrescommissie of elders. Eisenhower prees in het bijzonder een van de getuigen, die zeer ernstig door se nator McCarthy was gecritiseerd. brigade generaal Ralph Zwicker. De president zei de, dat generaal Zwicker wegens „dapper heid te velde" was onderscheiden. Vervol gens maakte Eisenhower enkele opmerkin gen in het algemeen: De Amerikaanse president verklaarde, dat in een regering als die van de Ver enigde Staten een werkelijke geest van samenwerking onder de verschillende re geringsafdelingen vereist is, in het bizon der tussen de uitvoerende en de wet gevende takken. Werkelijke samenwerking, aldus Eisenhower is slechts mogelijk in een sfeer van wederzijdse achting. Ontkenning Op de vraag om commentaar op verkla ringen van senator McCarthy, dat hoge officieren van het leger trachtten commu nisten bij de behandeling van de zaak- Peress te beschermen, zeide Eisenhower geen ogenblik te geloven, dat hoge officie ren van de strijdkrachten hadden gepoogd iets te verheimelijken wat met het com munisme te maken heeft. Eisenhower wees eveneens McCarthy's eis van de hand, dat minister Dulles zou verklaren waarom hij de veiligheids ambtenaar Scott McLeod (van het depar tement van Buitenlandse Zaken) de ver antwoordelijkheid voor het aannemen en ontslaan van personeel had ontnomen. (McLeod was door democraten er van be schuldigd, door zijn handelwijze een laag moreel bij het ministerie van Buitenlandse Zaken teweeg gebracht te hebben). Eisenhower zeide verheugd te zijn, te kunnen mededelen, dat senator Knowland (de republikeinse leider in de Senaat) hem had medegedeeld, dat doeltreffende stap pen worden gedaan door de republikeinse leiding om een code van rechtvaardig lei derschap op te stellen. Senator Joseph McCarthy, door president Eisenhower in het ongelijk gesteld, heeft, onmiddellijk van repliek dienend, in een felle verklaring medegedeeld dat volgens hem de president zich bemoeide met een storm in een glas water, die was veroor zaakt door uiterst-linkse elementen. In sommige buitenwijken duurde de storing voort, waardoor de aldaar gevestig de bedrijven vele productie-uren verloren. Ook het treinverkeer tussen Schiedam en Leiden ondervond enige stagnatie. De N.S. konden echter spoedig het verkeer gaande houden door over te schakelen op een ander net. Ook de stroomvoorziening in Rijswijk en Voorburg viel korte tijd uit. In Rijswijk was echter omstreeks acht uur weer stroom. De brand bedwongen Nader wordt gemeld dat de explosie ge paard ging met een metershoge steekvlam, waardoor in de apparatuur brand ontstond. De telefoons in het schakelgebouw werk ten slechts op halve kracht, maar toch slaagde men er in contact met de brand weren van Den Haag en Voorburg te krij gen. Was het blussen van het zich steeds uitbreidende vuur niet zo tijdig aangevan gen. dan zou wellicht het gehele schakel station in vlammen ziin opgegaan. De ge volgen voor de electriciteitsvoorziening zouden dan niet te overzien zijn geweest. Met schuimblussers werd het vuur in de transformator bestreden. Met water werd de omgeving nat gehouden, waardoor uit breiding van de brand kon worden voorko men. Om kwart voor negen ongeveer kon den de vier motorspuiten weer inrukken. Niemand mocht het terrein van het scha kelstation betreden. Hermetisch werden de hekken gesloten en ook aan persvertegen woordigers werd het niet toegestaan zich van de situatie ter plaatse op de hoogte te stellen. spreid. Direct had men grote zeilen aan gebracht om de nog onbeschadigde appara tuur in het vernielde transformatorhuis te gen eventuele regen te beschermen. Ge meentewerklieden zijn met man en macht bezig met het opruimingswerk. Het vrij grote transfovmatorhuis dat aan de zijde van de spoorlijn Den Haag-Am sterdam is gelegen, werd geheel vernield. Men Kan de schade nog niet in cijfers uit drukken. maar aangenomen kan worden, dat zij zeer aanzienlijk zal zijn. De oorzaak van de ontploffing zou wel licht gezocht moeten worden in het feit, dat oliedampen in het translormatorhuis door een kortsluitingsvcnk geëxplodeerd zijn. Bepaalae onderdelen van de appara tuur liggen namelijk in een oliebad waar uit zich onder bepaalde omstandigheden licht-ontvlambare dampen kunnen ont wikkelen. Zegslieden van het electriciteitsbedrijf schrijven de explosie toe aan „een fout in een onderdeel van een der schakelinstalla- ties". Reuter meldt uit Londen, dat de Weste lijke mogendheden thans besprekingen voeren over de organisatie van de komen de conferentie te Genève. Zij zijn thans zo ver gevorderd, dat de Sovjet-Unie voor stellen kunnen doen over het admini stratieve gedeelte van de conferentie. Mogelijk zullen gedelegeerden uit 20 landen de opening van de conferentie bij wonen. Er zijn geen maatregelen getroffen voor een onderhoud der ministers van Buiten landse Zaken van de Westelijke drie vóór de conferentie van Genève. De ministers zullen elkaar echter nog vóór de conferen tie ontmoeten op de conferentie van de N.A.V.O. Men neemt aan, dat zij dan van de gelegenheid gebruik zullen maken, om de agenda met elkaar en met andere lan den van de N.A.V.O. te bespreken. Amerikaanse, Franse en Britse deskun digen zullen nog vóór „Genève" in Washington bijeenkomen voor besprekin gen over het Koreaanse vraagstuk. In Pa rijs zullen onderhandelingen over het Indo- Chinese vraagstuk worden gevoerd. Uit het feit. dat de genoemde resolutie van de commissie van Buitenlandse Zaken met algemene stemmen werd aanvaard, trekt men te Parijs de conclusie, dat zelfs de voorstanders van de Europese verdedi gingsgemeenschap geschokt zijn door wat zij beschouwen als een duidelijke poging van Bonn om het Franse parlement tot handelen te dwingen. Franse parlements leden zijn van oordeel, dat West-Duitsland met het wijzigen van zijn grondwet had behoren te wachten tot het E.V.G.-verdrag zou zijn bekrachtigd, waardoor West- Duitsland gemachtigd wordt om tot her bewapening over te gaan. Een grote meerderheid in de Franse Na tionale Vergadering ziet geen reden om overhaast het beslissend debat over het Europese leger te beginnen. Men gelooft, dat de vergadering nauwelijks voor eind April of begin Mei gereed zal zijn om de omstreden kwestie in behandeling te ne men. Voor de bestudering van het E.V.G.- verdrag door de commissies van Buiten landse Zaken en Defensie acht men een tijd van omstreeks acht weken noodza kelijk. Sedert het einde van de koudeperiode neemt de stroom van uitgewekenen uit Oost-Duitsland weer sterk toe. De West- Duitse minister voor Vluchtelingenzaken, prof. Ober 1 ander, schatte deze toeneming op ongeveer veertig percent. Nadat in Februari slechts 5.961 Oost- Duitsers zich in West-Berlijn hadden la ten inschrijven ongeveer 2000 minder dan in Januari melden zich nu weer gemiddeld 500 uitgewekenen per dag. Vooral het aantal jongemannen, dat naar het Westen uitwijkt, neemt toe als een ge volg van de omstandigheid, dat er in Oost- Duitsland opnieuw krachtige acties op touw zijn gezet om leden te werven voor de gekazerneerde volkspolitie. (van hedenmorgen 7 uur) Tussen Santpoort en Beverwijk Hedenmorgen is er op de spoorbaan tus sen Santpoort en Beverwijk om kwart over vijf een draadbreuk ontstaan in de boven leiding, waardoor de treinen tussen Sant poort en Beverwijk enkele uren over en kel spoor moesten rijden. Om kwart voor acht was de boven leiding weer hersteld en kon het treinver keer over beide sporen worden hervat. weert- S C. u M toestand T5- tja Eö iü ÏS h r- z Oslo sneeuw ONO 6 -7 0.2 Stockholm sneeuw O 4 -4 0 Kopenhagen half bew. OZO 10 -0 0 Londen mist WZW 2 -0 11 Amsterdam regen ZW 9 3 8 Brussel zwaar bew WZW 5 2 9 Parijs zwaar bew. ZW 7 3 2 Bordeaux geheel bew. windstil 6 13 Grenoble regen WNW 4 8 0.1 Nice geheel bew. NNW 2 6 0.3 Warschau geheel bew. ZZO 2 2 1 Berlijn nevel ZO 4 1 0 Frankfort geheel bew. ZZW 8 6 1 München geheel bew. WZW 2 1 0 Zürich regenbui W 8 12 10 Genève regen ZW 12 5 3 Locarno regen ONO 1 2 10 Wenen mist NO 2 -0 3 Innsbruck geheel bew. W 6 -1 0 Op 11 Maart hoopt de Nederlandse atoomgeleerde prof. dr. C. J. Bakker, hoogleraar in de experimentele physica aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en directeur van het instituut voor kernphysisch onderzoek te Amsterdam, zijn 50e verjaardag te gedenken. Foto: Prof. dr. J. C. Bakker bij een bêta-spectrometer, welke dient tot meting van electronen, uitgezonden door een radio-actief praeparaat. Neerslag laatste 24 uur OOOOOOOOCOC'" BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele buien. Kouder dan vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige van Zuid-West naar Noord-West ruimende wind. 5 Maart Zon op 7.19 uur. onder 18.25 uur. Maan op 7.02 uur. onder 19.25 uur. Maanstanden 5 Maart 4.11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 Maart Hoog water: 3.52 en 16.04 uur. Laag water: 11.50 en uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1