Nog geen goedkeuring Verre Visserij plan Theoretische en practische opleiding van belang bij plaatsing bij de gemeente Eerste Kamer beoordeelt het economisch beleid Nieuwe ramen in R.K. kerk van Castricum Abraham Zondagavond binnen Nut van tuinbouw onderwijs Opdracht aan Haarlemse glazenier Drie maanden geëist tegen automobilist Dieven sloegen hun slag Ruim 14(H) aktebezitters willen naar het onderwijs terug Geen nieuw uitstel bij dichting Baakse Overlaat SVIJ naar Heemstede Nieuwe subsidieregeling Prins Bernhardfonds Keukenhof wordt op 2 April geopend Engels eredoctoraat voor f. W. E. Boerman prof. Grote nood in gezinnen van emeriti-predikanten Scheepvaart V R IJ D A G 5 MAART 1954 In de Donderdag: in restaurant Dreefzicht te Haarlem gehouden bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan een congres hield ter bespreking van de vraag „In welke verhouding staat in ons land de omvang van het algemeen vormende tuinbouwonderwijs, voor zover de sierteelt betreft, tot de plaatsingsmogelijkheden, die de Nederlandse tuinbouw in die sector voor jongelieden biedt?" heeft de heer J. A. Dorresteyn, directeur van de dienst van Hout en Plantsoenen te Haarlem het vraagstuk behandeld voor wat betreft de tuinbouw- ambtenaren en -werklieden in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Na herinnerd te hebben aan de toestand van vijfentwintig jaar geleden, toen de af deling sierteelt in de tuinbouw als luxe werd beschouwd, de bebouwde kommen van steden en dorpen een veel geringere oppervlakte dan thans besloegen en men over weinig vrije tijd beschikte, zodat men ook minder behoefte had aan recreatie terreinen,* besprak de heer Dorresteyn de toestand van het ogenblik. De overheid legt steeds meer parken, plantsoenen, speelweiden, sportterreinen enz. aan en onderhoudt ze. Hiertegenover staat echter een teruggang bij particulieren. Grote en kleine buitenplaatsen worden verkocht en personeel wordt ontslagen. Bij de over heid is een sterke toeneming van het aan tal personeelleden waar te nemen. De heer Dorresteyn merkte op, dat men zonder enige theoretische en practische opleiding tegenwoordig bij de gemeenten meestal niet verder komt dan handlanger of tuinman in losse dienst. Met diploma's bereikt men wat en na 1945 is men er toe overgegaan om het bezit van diploma's te honoreren. Dat deze beloning stimu lerend heeft gewerkt op de jonge tuin bouwers is gebleken uit de grote uitrei king van diploma's na 1945. Spreker juichte de zin tot studeren toe. Voor een leidende functie van opzichter, technisch ambtenaar enzovoort wordt over het algemeen een diploma van een mid delbare tuinbouwschool verlangd, liefst met een vooropleiding van MULO of HBS. Gaan de theoretische opleidingen gepaard met practische kennis en zijn de gewenste karaktereigenschappen aanwezig, dan zijn de voorwaarden vervuld om in aanmerking te komen voor een leidende functie. Spreker is na een onderzoek tot de con- clusie gekomen, dat er in ons land jaar lijks plaats is voor 182 werklieden en 17 ambtenaren in dienst van de overheid. De werklieden zijn er wel, hoewel het in een enkele gemeente moeilijk is om geschoold personeel van buiten aan te trekken nu de lonen in de land- en tuinbouw veel ver beterd zijn. Het aanbod van tuinbouw- ambtenaren is vrij groot. Er is volgens spreker sprake van een overschot met als gevolg dat velen met middelbare tuin- bouwopleiding zich moeten tevreden stel len met een functie die niet in overeen stemming is met hun opleiding. Tenslotte gaf spreker een ieder, die met de opleiding van jonge tuinbouwers is be last, de raad zich op de hoogte te stellen van de eisen, die de praktijk bij de gewij zigde omstandigheden en inzichten vraagt. Het vrije bedrijf D r. J. W a s s c h e r, rijkstuinbouwcon- sulent en directeur van de Rijkstuin bouwschool te Aalsmeer, behandelde het vraagstuk voor wat betreft de tuinbouw, uitgeoefend als vrij bedrijf en sprak over de toestanden in het bloemencentrum Aalsmeer. Een enquête is ingesteld en een derde deel der bedrijfshoofden had tuin bouwonderwijs gevolgd. Er bleek een stij ging bij de bedrijfshoofden beneden de 30 jaar. Als redenen voor de te geringe be langstelling voor tuinbouwonderwijs in een centrum kunnen genoemd worden de zeer sterk doorgevoerde specialisatie, de gemak kelijke uitwisseling van ervaringen, ge makkelijker voorlichting door de Rijkstuin- bnuwvoorlichtingsdienst en vooral ook de De Haarlemse glazenier Frans Balendang is de maker van 25 nieuwe gebrandschil derde ramen voor de kerk van de H. Pan- cratius-parochie te Csstricum. Naar wij van het kerkbestuur vernemen, zijn thans achttien ramen gereed en het is niet onwaarschijnlijk dat er dit jaar nog zes ramen gereed komen. Toen de herder van de parochie, pastoor G. Goes, in 1950 zijn veertigjarig priesterschap herdacht, werden hem twee nieuwe kerkramen ge schonken. Dit was het begin en omdat alle ramen in desolate toestand verkeerden en herstellingskosten zeer hoog zouden zijn, besloot het kerkbestuur een algehele ver nieuwing door te voeren. Enkele kerkelijke verenigingen schonken een raam en door bijzondere giften was het mogelijk nog twee ramen te plaatsen. De parochianen bleven niet ten achter en velen van hen werken thans nog financieel mee, door iedere week vijfentwintig cent af te staan, waarvoor zij een klein ruitje in het kerk raam krijgen. Deze actie wordt gevoerd onder het motto: „Straks heeft iedere pa rochiaan een ruitje in het kerkeraam." Aanrijding kostte gemeente-ontvanger van Waalwijk het leven De officier van justitie bij de Bossche rechtbank heeft drie maanden gevangenis straf en twee jaar intrekking van het rij bewijs geëist tegen de fabrikant C. J. A. de K. uit Waalwijk, die op 31 October met zijn auto de gemeenteontvanger van Waal wijk, de heer Th. Bakkers, heeft aange reden. De heer Bakkers overleed ter plaatse. Het ongeval geschiedde op de Tilburgse weg in de gemeente Sprang-Capelle. De gemeente-ontvanger fietste in gezelschap van zijn broer in de richting van Kaats heuvel. De fabrikant zou met een snelheid van ongeveer 80 km. hebben gereden. In een bocht van de weg had hij de heer B. aangereden. Hij heeft na de aanrijding niet gestopt. Hoewel hij enkele borrels en een tweetal glazen bier had gedronken, had de officier niet ten laste gelegd, dat hij onder de invloed van sterke drank zou hebben verkeerd. De verdachte zei door eep tegenligger verblind te zijn geweest. Op 18 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. onvoldoende aansluiting bij het algemeen vormend onderwijs. Bij de werknemers was het percentage, dat tuinbouwonderwijs had gevolgd, nog lager, misschien ten dele als gevolg van een te geringe beloning voor een diploma. Na een overzicht te hebben gegeven waar leerlingen van tuinbouwscholen na het behalen van het diploma geplaatst worden kwam dr. Wasscher tot de conclu sie, dat zeker nog meer personen tuinbouw onderwijs moeten volgen, waartoe het streng handhaven der erkenningseisen en een waardering der diploma's voor werk nemers kan bijdragen. Hierbij is voor het lager tuinbouwonderwijs vooral ook van belang, dat deze scholen aansluiten bij het algemeen vormend onderwijs, daar anders de kans op afvloeiing naar ULO en Am bachtsschool groot is. Voor personen niet afkomstig uit werkgeverskringen zal het steeds moeilijker worden een eigen bedrijf te verkrijgen. Emigratie De heer T. C n o s s e n, directeur-secre taris van de Christelijke Emigratie Centrale te 's-Gravenhage, sprak over Nederlanders in Canada, Australië en Nieuw Zeeland, waarbij hij opmerkte, dat ons land sedert 1951 een actieve emigratie-politiek voert. Emigratie is de tweede pijler geworden. Wegens gebrek aan cultuurgrond kunnen velen zich geen bestaan verzekeren en daarom verhuizen zij naar een ander land. Een belangrijk deel van de emigranten komt uit de agrarische sector. Dank zij theorie en praktijk en h.et bezitten van een persoonlijkheid slagen velen. Ons land heeft een goede naam en getracht moet worden die te behouden. In de toekomst zullen jaarlijks vele duizenden emigreren en daarom achtte spreker het noodzakelijk, dat maatschappelijke organisaties het voor bereidende werk voortzetten. Wat het on derwijs betreft gaf hij in overweging grote aandacht aan Engels te besteden; hiermee hebben emigranten nogal eens moeilijk heden. Tot besluit heeft i r. B. K. B a r t e l d s, inspecteur van het tuinbouwonderwijs, een samenvatting gegeven van de discussies, waarna de afdelingsvoorzitter, m r. J. J. H a g e, het congres sloot met woorden van dank tot de sprekers. Des avonds is het vijfenzeventigjarig bestaan der afdeling op feestelijke wijze gevierd in Dreefzicht. Harry Bouwman bracht „Juist iets voor u", een programma, waaraan medewei-kten Kees Stet, Marijke van der Hout, mr. Tims, John Davis, Nico Akkerman en mr. Hardy. Santpoorts huis overhoop De familie N. aan de Kerkweg in Sant poort kwam bij haar thuiskomst in de late Donderdagavond tot de minder aangename ontdekking dat er in de woning was in gebroken. Enig geld wordt vermist en de inbrekers hadden zich niet ontzien de boel overhoop te halen. Een poging tot inbraak werd diezelfde avond gemeld door een bewoner van de Hagelingerweg, die gerucht aan de achter deur had gehoord en vreemde voetsporen in de tuin bemerkte. Na oproep van ministerie Onlangs heeft het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan be zitters van de onderwijsakte, die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn, gevraagd of zij in beginsel bereid zijn alsnog een betrekking bij het lager onderwijs te aan vaarden. De regering zou door het toe kennen van extra-diensttijd de overgang naar het lager onderwijs aantrekkelijk maken. Op 1 Maart hadden ruim 1400 aktebezitters zich aangemeld. De regering heeft besloten aan hen, die naar het lager onderwijs overgaan, 3/4 van de tijd, die zij na het bereiken van de 21-jarige leeftijd buiten het onderwijs hebben doorgebracht, als fictieve dienst tijd toe te kennen. Deze toekenning van fictieve diensttijd zal ook gelden voor hen, die reeds bij het onderwijs werkzaam zijn, maar die thans geen aanspraak op fictieve diensttijd kun nen maken. De 1400 aktebezitters die zich hebben aangemeld, zullen waarschijnlijk niet allen naar het onderwijs overgaan. Vele aanmel dingen zijn namelijk onvolledig. Aan de betrokkenen zijn nadere gegevens gevraagd. Aan de hand daarvan hoopt het ministerie een indruk te krijgen omtrent het aantal aktebezitters, dat inderdaad in staat en bereid is een betrekking bij het lager onderwijs te aanvaarden. De benoeming van onderwijzend perso neel geschiedt door de gemeente- en school besturen. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft hier geen enkele rechtstreekse bemoeiing mee. Hij zal echter aan het rijksschooltoezicht en desgewenst <vm de gemeente- en school besturen opgave doen van de leerkrachten, die voor een benoeming in aanmerking willen komen. Bezwaren van Zutphen terzijde gelegd Verschenen is het ontwerp-bésluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland tot organisatie en reorganisatie van de water schappen in het gebied, betrokken bij de werken tot dichting van de Baakse Over laat. Tegen de ontwerp-verordening zijn drie bezwaarschriften ingekomen, en wel van elk der drie betrokken waterschapsbestu ren. De gemeente Zutphen acht het on juist, een derde gedeelte te moeten betalen van de exploitatiekosten van het gemaal Baakse Beek en het stroomkanaal Hack- fort. Naar de mening van de gemeente Zut phen dienen deze kosten geheel ten laste van het waterschap de Baakse Beek te ko men. Desnoods zou men echter accoord kunnen gaan met ontlasting van het water schap van een derde van de kosten indien dit derde gedeelte niet ten laste van alleen de gemeente Zutphen. maar ten laste van het gehele voormalige overstromingsge bied zou worden gebracht. „Indien inwilliging van het. verlangen van Zutphen in overweging werd geno men, zou een hernieuwd, tijdrovend en wellicht vruchtdragend overleg het gevolg zijn. De voortgang der dichtingswerken laat zodanig uitstel van het treffen der ad ministratieve voorzieningen echter niet toe en daarom wensen wij aan de bezwaren van Zutphen niet legemoet te komen," al dus Gedeputeerde Staten. Na zes weken rust voor SVIJ staat voor Zondag a.s. de uitwedstrijd tegen Heem stede op het programma. De opstelling van SVIJ 1 luidt: Den Dikken; Broekhuizen, Rijkers; Mors. v. Schoor, v. Leeuwen; Kroone, de Vries, Gre- veling, v. Baar, Braams. Aangezien het aantal aanvragen om sub sidie zo overstelpend groot is, dat hieraan niet meer kan worden voldaan, heeft het bestuur van het Prins Bernhardfonds in overleg met de betrokken federaties be sloten in de toekomst één landelijk subsidie te verlenen voor zangkoren, harmonie corpsen of fanfaregezelschappen, die rei zen naar het buitenland willen onderne men. De Federatie van Nederlandse Zangers bonden ontvangt voor 1954 een bedrag van 2.500, dat deze zal toekennen aan die koren, die dit waard zijn en die geacht kunnen worden Nederland goed te verte genwoordigen. De Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen krijgt een subsidie van 1.500, dat aan één gezelschap zal worden toegekend en wel aan het corps, dat wordt aangewezen Ne derland te vertegenwoordigen bij het inter nationale muziekconcours. Voorts kende het bestuur van het Prins Bernhardfonds een subsidie van 1.000 toe aan de stich ting Internationaal Muziekconcours te Kerkrade. De Nederlandse Bibliotheek voor het Amateurtoneel te Utrecht zal van het fonds wederom een bedrag van 2.500 ontvan gen ten behoeve van aanschaffing van wer ken. Verwacht wordt dat, gezien de grote steun, die deze bibliotheeek van het fonds heeft genoten, thans de tijd is gekomen, dat zij op eigen wieken kan drijven. Bij St. Mary's in Kansas (V.S.) is ook de strijd om het land gewonnen, zij het op andere wijze dan wij gewoon zijn. Een tractor, een pomp en een achtduimspijp waren nodig, toen stroomde het water overvloedig over de velden van de uitgemergelde Kaw-vallei. In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken verklaren enige leden 'dat, wil de loonstijging inderdaad resulteren in verho ging van de consumptie en als zodanig tot investering prikkelend werken, voorkomen dient te worden, dat de koopkracht door onverantwoorde prijsstijgingen in verkeer de richting wordt geleid. Enige andere leden vroegen zich af, wel ke gevolgen de op 1 Januari 1954 ingevoer de loonsverhoging op de productiekosten en de werkgelegenheid zal hebben. In ver schillende gevallen is het zo, dat niet een loonsverhoging van 5 procent, doch mede de overige wijzigingen in aanmerking ge nomen van 8 a 9 procent is tot stand gekomen. In verschillende branches zijn reeds prijsverhogingen toegepast. Deze leden vroegen zich af, of deze op zichzelf gerechtvaardigde loonsverhogingen niet te vaak als voorwendsel worden gebruikt om de prijzen van sommige producten of dien sten te verhogen. Het slagen van het industrialisatieproces sedert de bevrijding is naar het oordeel van vele leden meer dan iets anders in staat vertrouwen te schenken in de toekom stige economische ontwikkeling des lands. Voor het verdere industrialisatieproces zullen nog zeer omvangrijke investeringen nodig blijven. Hieruit is echter volgens deze leden de dwingende consequentie te trekken, dat het bedrijfsleven de nodige middelen moeter. worden gelaten. De thans getroffen maat regelen op fiscaal gebied ten gunste van het bedrijfsleven zijn naar hun overtuiging ten enenmale onvoldoende. Export j Vele leden meenden dat aan pogingen i van hef bedrijfsleven tot verruiming van de I exportmarkt nog meer steun kan worden j verleend door minder strenge voorwaarden j bij de verlening van expoFtcredieten en i door een verruiming van de restitutie van op expertgoederen drukkende verbruiks belastingen. In deze restitutie zouden zij tevens de vereveningsheffing willen be grijpen. Voor het risico, aan de export ver bonden, zou een bepaalde belastingreserve mogelijk gemaakt moeten worden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de Winkelsluitingswet te weinig reke ning houdt met het verschil tussen stad en platteland. Zij waren van oordeel dat meer koopavonden in de week bevorderlijk zijn voor de Zondagsviering. Dat bevordering van het toerisme het best aan het parti culiere initiatief kan worden overgelaten, stond bij deze leden vast. Van de benoe ming van een directeur-generaal voor deze materie verwachtten zij niet veel' goeds. Zij De late winter heeft de nationale bloe mententoonstelling Keukenhof te Lisse parten gespeeld, want de bollen groeien niet. Ook in het verwarmde warenhuis groeien ze zeer langzaam. Het bestuur van Keukenhof is bevreesd, dat er ten tijde van de oorspronkelijke j openingsdatum niet voldoende bloemen op i het terrein en in het warenhuis te zien zullen zijn. Daarom is besloten de opening tien dagen te verschuiven en wel naar 2 April. Minister Beven zal de opening ver richten. Koningin Elizabeth van België heeft een boek doen uitgeven over de vogels, die in het park van het kasteel van Laken worden aangetroffen. Dit boek, dat als titel draagt „Le Livre de la Reine Elizabeth", is door de schrijfster aan alle Belgische kinderen opgedragen. Elk exemplaar is vergezeld van een doos met vier gramofoon- platen, die het gezang van de vogels met commentaren weergeven. Wij zijn gemachtigd mee te delen, dat er in afwijking van andersluidende publica ties in een landelijk dagblad, nog geen beslissing is gevallen over het verzoek van IJmuidense zijde tot steun aan de verre visserij. Het concept-plan is zoals wij al meldden in behandeling en er kan op korte termijn een antwoord uit Den Haag worden ver wacht. Vangsten van „Tzonne" en „Abraham" De IJmuidense trawler „Abraham", waarvan we gisteren al meldden, dat het schip uit de IJslandse wateren thuissto- mende was, heeft de volgende vangst aan boord: 550 kisten kabeljauw, 350 koolvis, 400 wijting, 50 schelvis, 175 roodbaars en 40 kuit; in totaal dus 1565 kisten verse vis. Schipper J. Klinkenberg dacht Zondag avond in IJmuiden binnen te lopen. Het is dan nog de vraag of de trawler voor de Maandagmarkt gelost kan worden. De trawler „Tzonne" was vannacht nog op de visgronden bij IJsland en gaf om 12 uur als positie op è3 gr. 20 min. N.B. en 21 gr. W.lengte. Er moest vannacht nog iets verholpen worden in de machinekamer en dan zou de trawler aan de thuisstoom beginnen. De vangst van de „Tzonne" is 700 kisten koolvis, 300 roodbaars, 500 ka beljauw, gul en leng, 200 wijting, 50 schel vis en 50 kuit, totaal 1800 kisten verse vis. DURHAM (Reuter-ANP). De univer siteit van Durham in Engeland heeft be sloten eredoctoraten te verlenen aan een aantal buitenlanders, bij wie onze landge noot prof. W. E. Boerman, hoogleraar in de geografie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en directeur van het Econo- misch-Geografisch Instituut van die hoge school. De erepromotie van prof. Boerman zal op 3 Juli geschieden. Willem Everhard Boerman is in 1888 te Arnhem geboren. Hij was van 1908 tot 1910 onderwijzer te Rotterdam en studeerde tevens geografie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1912 werd hij benoemd tot leraar aan het Nederlands lyceum in Den Haag. In 1920 werd hij lector aan de Neder landse Handelshogeschool (de latere Eco nomische Hogeschool) te Rotterdam en drie jaar later volgde zijn benoeming tot hoog leraar bij deze inrichting. Behalve aan prof. Boerman zullen ere doctoraten worden verleend aan Sir John Hunt, de leider van de expeditie, die het vorig jaar de top van de Mount Everest bereikte, aan een Frans oudheidkundige in Algerië en een Zweedse schoolinspecteur. Prof. Boerman krijgt een eredoctoraat in de natuurwetenschappen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. stelden er prijs op hun teleurstelling uit te drukken over het standpunt van de staats secretaris, en vermoedelijk ook van de minister, ten aanzien van het toelaten .van een gereglementeerd hazardspel in bad plaatsen. Volgens enige leden is de fiscale overbe lasting van de sigarettenindustrie van dien aard, dat alleen een zeer grote omzet nog de mogelijkheid van een gering rendement oplevert. Met ingang van 1 December 1950 werd de omzetbelasting voor sigaren afge schaft en die voor sigaretten in de prijs klasse van 90 cent en hoger verhoogd van 4 op 6 procent. Deze maatregel zou na twee jaren vervallen, doch zij wordt nog steeds toegepast. Deze leden vroegen de minister, de toepassing te willen bevorderen van de in 1952 reeds voorgestelde wijziging van de wet op de omzetbelasting, waardoor 5 pro cent uitsluitend bij de fabrikant zou wor den geheven. Pensioenen volstrekt ontoereikend Een comité van zes emeriti-predikanten van de Nederlandse Hervormde kerk heeft aan de Staten-Generaal en aan de raad van ministers een adres gezonden, waarin wordt gezegd dat er een noodtoestand be staat in vele gezinnen van emeriti-predi kanten van deze kerk, doordat de pen sioenen totaal onvoldoende zijn om in een behoorlijk stoffelijk onderhoud te voor zien. De synode der Hervormde kerk heeft, aldus het adres, door haar pensioenwet geving van 1926 wel getracht door beta ling van pensioen-premiën door de predi kanten zelf de middelen te vinden om een zodanige nood te voorkomen, maar ze heeft moeilijk daarin kunnen slagen, om dat het salaris van zeer veel predikanten niet toeliet een jaarpremie te betalen van f 284 en omdat ook overigens die regeling niet bij machte was de huidige duurte op te vangen. Het comité richt tot de regering het dringende verzoek, het daarheen te willen leiden, dat de pensioenen, subsidiair de rijkspensioenen van de emeriti-predikan ten op een redelijk peil worden gebracht. Arendskerk. 4 te Las Palmas. Alblasserdijk, 3 te Antwerpen. Arkeldijk, 4 v. Le Havre n. Bremen. Adinda, 4 te Pladju. Alchiba, 3 te St. Vincent. Aldegonda, 3 v. Pladju n. Bangkok. Alderamin, 3 te Calcutta. Alkaid, pass. 3 Finisterre n. Antwerpen, Alphacca, 3 te Boston. Ampenan, 4 te Aden. Amstelveen, pass. 3 Algiers n. Amsterdam. Alioth, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Alphard, 3 te Rio Grande do Sul. Amstelland, pass. 3 Madeira n. Montevideo. Agamemnon, 1 te Kingston. Alcyone, 4 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Alhena, 4 te Santos. Andijk. 2 te Tampico. Arendsdijk, 4 te Paranagua. Axeldijk, 3 te New York. Aludra 3 280 m. ZW. Madeira. Alwaki. 3 135 m. ZO. Bahia. Amor. 3 v. d. Weser n. Amsterdam. Armilla. pr.ss. Bar.ka n. Soerabaja. Baoka, 4 te Singapore. Barito, 4 tg Manokwari. Blommersdijk. 3 te Philadelphia. Boschfontein, 3 v. Port Said n. Genua. Billiton, 4 te Kaapstad. Bonaire, 3 1140 m. NO. Barbados. Boskoop, 3 v. Madeira te Antwerpen. Bantam, 3 t.h.v. Lissabon n. Rotterdam. Batumun, 4 te Timor. Batoela, 3 v. So rong n. Steenkool. Cleodora. pass. 3 Miri n. Davao. Congostroom, pass. 3 Finisterre n. Amsterdam. Coiyda, pass. 3 Gibraltar n. Bombay. Caltex Pernis. pass. 3 Finisterre n. Antwerpen. Caltex Utrecht, 3 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Delft, 3 145 m Z.ZW. Ouessant. Caltex Leiden, 3 90 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Caltex The Hague. 3 130 m. O. Sicilië. Cistula. 3 360 m. Z.ZO. Christmas eil. Dongediik, 3 v. Bremen n. Middlesboro. Dalerdijk, 3 v. New Orleans o. Brownsville. Drente. 3 v. Suez n. Port Said. Eemdijk, pass. 3 Bahamas n. New Orleans. Ena, 4 te Singapore. Esso Den Haag. pass. 3 Malta n. Sidon. Esso Amsterdam. 3 t.h.v. Great Yarmouth naar B rem en. Enggano, 3 145 m. O.ZO. Ras al Hadd. Erinna, 2 te Liverpool. Friesland (SSM), pass. 3 Wight n. Huelva. Gaasterkerk, 3 v. Colombo n. Fremantle. Garoet. 3 210 m. O. ten Z. Guardafui n. Aden. Groote Kerk, 3 40 m. N. Finisterre. Hector, 3 te Leixoes. Hathor, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Heemskerk, 4 v. Barcelona te Antwerpen. Helena, 3 v. Amsterdam n. Bremen. Ivoorkust, 4 te Hamburg. Indrapoera 4 te Penang. Ittersum, 4 te Santos Joh. v. Oldenbainevelt, pass. 3 Kp. Elba n. Suèz Java, 28 v. Halifax n. Boston. Japara KRL), pass. 3 NO punt Celebes. Kota Gede, 2 v. Baltimore n. Galveston. Kota Inten, 4 te Safaga. Kedoe. 3 v. Hamburg te Rotterdam. Kota Baroe, 3 Kreta gepass. n. Beyrouth. Kertosono, 4 te Seattle. Kieldrecht, pass. 4 Ouessant n. Antwerpen. Kaimana, 3 v Pare Pare n. Donggala. Kalianda, 3 v. Singapore n. Tj. Priok. Karimun, 3 rede Donggala. Laagkerk. 4 te Aden Langkoeas, pass. 3 eil. Siberoet n. Aden. Lemsterkerk, 3 te Khorramshar. Limburg. 3 te San Francisco. Lissekerk, 3 te Port Said. Laertes, 3 v. Hamburg te Glasgow. Leersum, pass. 3 Vlissingen n. Amsterdam. Laurenskerk, 4 v. Karachi n. Bombay. Leopoldskerk, 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Loosdrecht. 3 180 m. NO. Madras. Manoeran. 3 te Balikpapan. Myonia. 3 v. Balikpapan n. Singapore- Maasdam 3 320 m, N. Carthagena. Merwede, 5 te Houston verwacht. Modjokerto, 4 v. Tj. Priok n. Semarang. Macuba, 3 in Str. Soenda n. Geelong. Malea, pass. 3 Balearcn n. Berre. Marlsa, 3 200 m. ZO. Saigon. Marpessa, 3 360 m. Z.ZO. Christmas eil. Meliskerk, 3 450 m. O.ZO. Socotra. Mentor, 3 225 m. ZW. Ouessant n. A'dam. Metula. 3 150 m. W.ZW. Ouessant. Mirza, 3 dwars Negros Philippijnen n. Manilla. Muiderkerk, 3 220 m. W. Sabang. Nieuw Amsterdam, 3 te New York. Nieuw Holland, pass. 3 Cumberland eil. Orion, 3 te Catania. Oranjefontein, 3 430 m. O.NO. St. Htflena. Orestes, 3 v. Baltimore te New York. O'oeron, 4 te Curasao. Ondina, 2 te Rangoon. Oranje, pass. 3 Ouessant n. Southampton. Oranjestad, 4 te La Guaira. Overijsel, 3 te Hamburg. Prins Fred9Hendrik, 3 v. St. Johns te Le Havre. Poelau Laut, 4 te Bandarshapur. Prins Willem IV, pass. 3 Oue^ant n. Valencia. Prins Willem v. Oran.ie, 1 te St. John. Prins Joh. Willem Friso, 3 120 m. N.NO. Fini sterre n. Antwerpen. Pygmalion, 2 90 m. NW. Grand Cayman Reael, 5 Soerabaja verwacht. Reyniersz, 3 v. Buleleng n. Makassar. Roebiah, pass. 3 Stromboli *n. Port Said. Samarinda, 4 te Ilo Ilo. Sibajak, 3 v. Fremantle n. Melbourne. Sirrah, 4 te Fremantle. Sliedrecht, pass. 3 Ouessant n. Gothenburg. Sumatra, 3 v. Belawan n. Penang. Sunetta, pass. 3 Str. Soenda n. Miri. Schie. 3 v. Piraeus n. Messina. Sarpedon, 1 v. Port au Prince n. New York. Stad Arnhem. 2 v. Dubai n. Port Said. Stad Breda, pass. 3 Wight n. Glasgow. Stad Schiedam, 4 Gibraltar verw. Stad Rotterdam, 3 v. Tynedock n. Narvik. Stad Leiden, vertr. 5 v. Savanna n. Golf van Mexico. Stad Maassluis, 4 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Alkmaar. 3 90 m. NW. Stadtland. Stad Amsterdam, 3 120 m. NO. Ouessant. Stad Vlaardingen. 3 60 m. N.NO. Stadtland. Salatiga, 3 te Basrah. Siberoet. 3 v. Palembang n. Tj. Priok. Sigli, 4 te Soerabaja. Stenvac Diirak, 5 Sungeigerong verw. Straat Bali, 3 390 m. ZW. Sabang. Straat Soenda, 3 540 m. O.NO. Diego Garcia. Tabian. 3 te Portland Oreg. Tarakan, 4 te Cochin. Teucer, 3 te Amsterdam. Tomori, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Tamo, 4 v. Antwerpen n. Rio de Janeiro. Tar.khaven III, 420 m. Z.ZO. Bangkok. Thedens, 5 Soerabaja verwacht. Tibia, 3 300 m. ZO. Ras al Hadd. Titus, 3 60 m. O. Malta. Tjiwangi 3 270 m. N. ten O. Kp Varella. Trompenberg, 3 150 m. N. Bermuda Van Linschoten, 3 190 m. W.ZW Kp. St. Vincent Woensdrecht, 3 510 m. W. ten N. Minikoy. Waal, pass. 4 Gibraltar n. Duinkerken. Waterman, pass. Startpoint n. Halifax. Wonosari. pass. 3 Kp. Vincent n. Port Said. Westerdam 3 1100 m. W. Lands End n. N. Yor Willemstad. 3 480 m. NO. Flores. IJsel, 3 v. Izmir n. Saloniki. Zijpenberg pass. 3 p. Bon n. Catania. Zuiderkruis. 3 200 m. N. ten O. Finisterre. Zonnewijk, 4 te Izmir. KLEINE VAART Aaltje, pass. 4 Vlissingen n. Londen. Antares. 4 v. Vlissingen n- Londen. Bounty, pass 4 Vlissingen n. Gent. Beekbergen, vertr. 4 v. Antwerpen n. Bilbao. Bernina, 3 v. Rouaan n. Parijs. Bomrif, 4 v. R'dam te Middiesbro verw. Baracuda, 4 v. Narvik n .Londen. Birmingham, 3 v. Grangemouth n. Rotterdam. Caland. 3 v. Rotterdam te La Rochelle. Cornelia b I 3 v. Galway n. Ballina. Continental, 3 v. Belfast n. Exmouth. Corrie b, 3 v Purfleet n. Kingslynn. Cormoran. verm. 3 v. Londen n. Duisburg. Depa, 3 v. Mistley te Antwerpen. Domburgh, 3 v. Casablanca te Bordeaux. Diana, pass. 5 Vlissingen n. Londen DUigentia, vertr. 3 v. Shellhaven n. Liverpool. Dinkel, verm. 3 v. Londen n. Brussel. Deo Duce, pass. 3 Kiel. Driebergen. 3 v. Genua te Savona. Express. 3 v. Rotterdam te Parijs. Eljo pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Eida, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Fiducia, pass. 3 Vlissingen n. Londen. Frans, 3 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Goote 3 v. Rouaan n. La Pallice. Hcnrica, verm. 4 v. Caen n. Belfast. Hondsrug, 3 v. Rouaan te Boness. Hartel,-4 v. IJmuiden n. Londen. Hast V, 3 te Londen. Hondsbosch. verm. 3 v. Londen n. Amsterdam. Ida Pieten, 5 te Fecamp verw. Ida Jacoba. apss. 4 Azoren n. Swansea. Jutland 4 v. Waterford n. Belfast. Jaba, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Kwiek, pass. 3 Vlissingen n. Londen. Koningshaven, 5 v. Rotterdam te Gothenburg verwacht. Leemans, 4 te Partington. Lucas Bols I. 3 v. Vlissingen te Hamburg. Larix, 3 te Berwick. Kortenaer, 3 v. Portsmouth n. Roscoff. Lies. 3 te Cork. Meike. pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Mercurius, 3 v. Delfzijl n. Grangemouth. Marcella, pass. 3 St. Abbs Head. Markab N. 3 rede Ventspils. Merwehaven, pass. 4 Lissabon n. Rouaan. Meuse, 3 v. Rotterdam te Stockholm. Mirzam, 3 v. Rouaan te Casablanca. Monica. 4 v. Londen te Billingham verw. Maasym. 3 v. Gdynia n. Landskrona. Marjan. 3 v. Liverpool n. Dublin. Marietje Bohmer, 3 150 m. ZW. Ouessant Markab, 4 v. Londen n. Rotterdam. Myfem. 4 nog te Stockholm. Mypuck, 4 v. Gothenburg n. Esbjerg. Nassauhaven. 5 te Rotterdam verw. Nieuwehaven. vertr. 4 v. Kopenhagen n. R'dam Oosterburg, 5 v. Stockholm te R'dam verw. Oleum, 3 v. Bilbao n. Rotterdam. Peter, 4 v. Rotterdam te Bremen. Pieter S. 4 v. Vlissingen op proefvaart. Poortvliet, 4 v. Vlissingen n. Rouaan. Prior, 4 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Pavo, 3 van Sete n. Bastia. Ponio, 3 van Sete n. Tripoli. Ponza, 3 v. Port Talbot n. Swansea. Rival, 4 v. Brugge te Vlissingen. Swift, pass. 3 'Kiel n. Parijs. Soemba, 4 v. Rotterdam n. Tonnay Charente. Spurt, 4 v. R'dam n. Oporto. Suze, 3 v. Vlissingen n. Antwerpen. Sambre, 3 v. Londen n. Amsterdam. Strijpe. 3 in Golf v. Biscaye n. Ruisbroek. Spes. 3 v. Swansea n. Amsterdam. Theano, 3 v. Belfast te Drogheda. Theodora. 5 v. Kopenhagen te R'dam verw. Trompenburgh, 3 v. Rotterdam te Boston. Tyro, 3 v. Dublin n. Par. Tide, verm. 3 v. Londen n. Londonderry. Timor, 4 v. Le Treport n. Wisbeck. Tubo, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Tromp 3 v. Cardiff n. Rouaan. Vida, verm. 3 v. Londen n. St. Malo. Vrouwepolder, 3 te Lissabon. Venus, 3 v. Great Yarmouth n. Middiesbro. Vrij burgh, 3 bij Ouessant n. Casablanca. Vlieland. 3 te Malmö. Westerdok, 4 van Odda n. Rotterdam. Westropa, 3 v. Swansea te St. Brieuc. Zeeland, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. SLEEPVAART Blr.nkenburg'h, 3 te Huil. Cycloop, 3 80 m. W.t.N. Lands End. Gele Zee. 3 v. R'dam te Southampton. Oostzee. 3 v. Paranagua n. Rio de Janeiro. Poolaee, 3 40 m. W. Marseille.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11