IBÏCRBPM! "hiiirimiïn1vmgokIoosff Verjonging van Raad van State bepleit èuk DEBRALINE PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Beroepsinbreker bekent achttien inbraken in één jaar r Hij zou vooral in het Gooi en rond Haarlem geopereerd hebben kernen ïj f Grondvordering voor werkverruiming De radio geeft Zaterdag Hogere bezoldiging der gewone leden ,niet nodig", menen Kamerleden Tocli ió liet zo VRIJDAG 5 MAART 1954 2 Nationale herdenking van Bonifatius Ministeriële toelichting West-Duitse hulp voor Oost-Duitsland tentoonstelling-personenautomobielen j en onderdelen Oud-minister Van den Brink directeur der Amsterdamse Bank Verlaging van leges op paspoorten gevraagd Culinaire diplomatie Zes weken gevangenis wegens dierenmishandeling Zeven wereld wonderen Drie beroepsinbrekers uit Amsterdam, die maandenlang in het Gooi en de omge ving van Haarlem inbraken zouden heb ben gepleegd is een inbraak in een apo theek aan de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam tenslotte noodlottig geworden. De Amsterdamse recherche liet na deze laatste inbraak twee dagen lang alle haar bekende beroepsinbrekers schaduwen en op de derde dag slaagden zij erin, de twee daders in een café te arresteren. Op 16 October 1953 ontdekte personeel van deze apotheek dat er 's nachts was ingebroken. De brandkast was op de grond gelegd en van achteren, nadat er eerst twee gaten in waren geboord, met een breekijzer opengescheurd. Een bedrag van 2000 was verdwenen, terwijl boven dien uit de vergif kast een aanzienlijke hoe veelheid verdovende middelen, zoals co- deïnepoeder, cocaïne, morphine, opial en opium verdwenen. Overladen strafregister Dank zij huiszoekingen en het „door slaan" van een der arrestanten kwam toen licht in een groot aantal inbraken. Een derde inbreker kon worden gearresteerd, en spoedig daarna bovendien nog een „uit- lokker" en een medeplichtige. Tijdens de zitting van gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank deelde de offi cier mede, dat de hoofddader, de 58-jarige beroepsinbreker J. A. R. uit Amsterdam, die al eens vier jaar ter beschikking van de regering is geweest en in totaal ruim 20 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht voor 15 veroordelingen, vorig jaar 18 door hem met een mededader gepleegde inbra ken heeft bekend en dat hij daarbij naar schatting aan sieraden, waardevolle voor werpen en geld voor een totaal van 37.000 in de wacht heeft weten te slepen. Hij stond eerst terecht, samen met zijn mededader, de 36-jarige Amsterdamse tim merman H. F. M. K.. die eveneens een dichtbeschreven strafblad bezit, voor de inbraak in de apotheek. Daarvoor werd 3 jaar tegen hem geëist. Later op de dag hoorde hij voor een aantal inbraken in het Gooi nog eens 3 jaar tegen zich eisen met aftrek van het voorarrest. De eis tegen de timmerman voor de inbraak in de apotheek luidde vier jaar met aftrek. Het tweetal vertelde ter zitting, dat het plan was uitgegaan van de hun bekende 58-jarige kleermaker W. F. L. B. uit Am sterdam die ook al zeven veroordelingen achter de rug heeft. Die kleermaker had op zijn beurt een dubieuze kennis, de 57- jarige koffermaker W. van der V. (5 maal veroordeeld) Deze had zes jaar als maga zijnbediende in de apotheek gewerkt tot hij de vorige zomer wegens diefstal ont slagen werd. Hij had toen echter reeds de reservesleutels van alle deuren bij zich ge- ADVERTENTIE bang voo, '*d*'oal, maag m1Ss.Uithe,d maogbaa, J. h^Vm^enjCARPAN nfUS' De c*aech.Kou-'l)- ::I*t£~achets"akk»«- ÜIZ'.CACHETS-AKKER" stoken. Gewapend met deze sleutels en met gereedschap van de kleurmaker volbrach ten R. en K. de inbraak. Tevoren had de ex-magazijnbediende een schets van de apotheek gemaakt en daarop aangegeven waar zich de brandkast en de vergifkast bevonden. Het gestolen geld werd de vol gende dag broederlijk verdeeld. De nar cotica werden drie dagen later door de re cherche in beslag genomen. De morphine was toen echter reeds verdwenen. Tegen de kleermaker-„uitlokker" werd nog geen straf geëist. De rechtbank willig de een verzoek van de officier in, eerst een voorlichtingsrapport over hem te laten uitbrengen. Een jaar met aftrek requireerde de offi cier wegens medeplichtigheid tegen de vroegere magazijnbediende. Tot slot stond een andere maat van de hoofddader terecht, een 37-jarige Amster damse huisschilder F. J. H., met wie R. samen opereerde tot de timmerman de vo rige zomer uit de gevangenis kwam. Tegen hem eiste de officier van justitie wegens vier inbraken in het Gooi en de omgeving van Haarlem, vier jaar met aftrek. Alle vijf verdachten bevonden zich se dert hun arrestatie in de afgelopen herfst in voorarrest. De rechtbank zal op 18 Maart uitspraak doen. De herdenking van Bonifatius' martel dood te Dokkum neemt steeds vastere vorm aan. Het bestuur heeft bekend gemaakt, dat de Nationale Herdenkingsbijeenkomst gehouden zal worden op Zaterdag 3 Juli a.s. in. de Bonifatiuskapel te Dokkum, Deze bijeenkomst zal bijgewoond worden door verschillende hoge autoriteiten en kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders. Een herdenkingsrede zal uitgesproken worden door prof. dr. W. Asselbergs te Nijmegen, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden, prof. dr. J. H. Bavinck te Baarn. Het geheel zal met passende muziek omlijst worden. Op 5, 7 en 9 Juli a.s. zal de opvoering te Dokkum plaats vinden van het Bonifatius- spel van Fedde Schurer en ds. Bern. Smil- de. Op 6 Juni zal van R.K. zijde de jaar lijkse Nationale Bedevaart gehouden wor den. Van 324 Juli a.s. zal in het stadhuis te Dokkum een Bonifatius-tentoonstelling gehouden worden, met vele inzendingen uit binnen- en buitenland. Omstreeks half Juni zal ter gelegenheid van de komende herdenking een speciale Bonifatius-postzegel verschijnen. Niet alleen in Nederland maar ook in Engeland en Duitsland hoopt men de ge boorte, het werk en de dood van Bonifatius te herdenken. In Duitsland hoopt men een Bonifatius- oratorium op te voeren, terwijl in Enge land door kardinaal Griffin op 19 en 20 Juni a.s. een herdenking geleid zal worden. Helaas schijnt in Engeland de herdenking van Bonifatius' marteldood niet gezamen lijk te kunnen geschieden, zoals in ons land daar er van R.K. zijde en van Anglicaanse zijde afzonderlijke herdenkingsplechtig heden gehouden zullen worden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft schriftelijk geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bie- werkga voor de verkrijging van gronden door de staat ter bevordering van de werk gelegenheid. De minister acht het juist, dat hij om in het bezit te komen van gronden voor de bevordering van de werkgelegenheid, ge bruik maakt van het Algemeen Vorde- ringsbeslauit 1940, zoals dit gehandhaafd is bij het besluit van 9 October 1944. Hier toe zal echter alleen overgegaan worden wanneer de verkrijging van gronden be slist noodzakelijk is met het oog op de be hoefte aan aanvullende werkgelegenheid en herhaalde pogingen tot verkrijging langs minnelijke weg geen resultaat heb ben, of wanneer bij de toepassing van een der bestaande onteigeningsprocedures te veel tijd verloren zou gaan gezien de ur gentie van bepaalde werkgelegenheids- objecten. Wanneer tot vordering moet wonden overgegaan, wordt aan belanghebbenden een schadeloosstelling toegekend. De gron den worden hiertoe getaxeerd* gewoonlijk door de voorzitter van de Grondkamer, een plaatselijke deskundige van de Grond kamer en een taxateur uit de betrokken omgeving. Indien belanghebbenden niet accoord kunnen gaan met de aangeboden schadeloosstelling, kunnen zij een verzoek schrift, vermeldende het bedrag, waarop zij menen recht te hebben, bij de minister in zenden. Bij betwisting van het gevraagde i bedrag door de minister verzoekt deze aan i de onafhankelijke Rijksberoepscommissie De Bondsrepubliek zal binnenkort een nieuwe grote hulpactie voor de Oost-Duitse bevolking beginnen. Alle partijen van de Bondsdag hebben haar instemming betuigd met een plan van de vluchtelingenpartij om alle West-Duitsers er toe te bewegen een dag loon af te staan ten behoeve van de ondersteuning van de bevolking van Oost-Duitsland. De hulp zou vrijwillig verleend moeten worden. De bedoeling van het plan is niet alleen hulp te verlenen, doch vooral ook om op nieuw de gevoelens van verbondenheid met de Oost - Duitse bevolking te demonstreren. Tijdens de laatste debatten in de Bondsdag is door alle partijen de wens van een herstel van de Duitse een heid nog eens met bijzondere nadruk naar voren gebracht, ondanks het feit dat de Berlijnse conferentie voor afzienbare tijd geen kans op eenheid heeft open gelaten. Duitse politici vrezen, dat deze ontwik keling er op den duur toe zou kunnen leiden, dat de geestdrift voor een nationale eenheid gedoofd raakt. In het bijzonder vreest men, dat de bevolking van Oost- Duitsland slechts heil zou zien in een vlucht naar het Westen of in een zich schikken naar het communistische bewind. Inder daad is in de eerste dagen van Maart de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duits land naar Berlijn weer groter geworden. Algemeen Vorderingsbesluit 1940 de scha deloosstelling iin het hoogste ressort vast te stellen. Bij de verschillende vorderingen van grondeigenaren is individueel nagegaan, in hoeverre zij in aanmerking komen voor latere terugkoop van nieuwe, ontgonnen kavels. £1/ ADVERTENTIE hmmhmmmmmmmmtrnrnrnm RAI-Cebouw Amsterdam 26 Februari tjm 7 Maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur Laatste dag sluiting 17 uur Entree 2.- (incl. belasting) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Piano, viool en cello. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Huis muziek. 14.50 Amateursprogramma. 15.15 Eerst denken, dan doen, causerie 15.30 Ac cordeonorkest en solist. 15.55 Boekbespre king. 16.10 Omroeporkest. 17.00 Radioweek- journaal. 17.30 Moderne Amerikaanse mu ziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 1930 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Bariton en piano. 10.55 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Voor de kinderen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Metropole-orkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Dansmuziek. 18.40 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Onderwijs Congres. 20.50 Platen. 21.00 Werkers van 't Elfde uur, hoorspel. 21.50 Platen. 22.05 Actualiteiten. 22.15 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. Gebed. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Radio Philharmonisch orkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.15 Platen. 15.45 Zang. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Pla ten. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Vocaal kwartet. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 21.30 La Tosca, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 La Tosca (vervolg). 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.15 La Tosca (ver volg). 23.45—24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 m.). Aandeelhouders van de Amsterdamsche Bank-Incassobank hebben in hun Donder dag gehouden jaarvergadering afscheid ge nomen van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart als directeur der vennootschap en tot zijn opvolger benoemd de oud-minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink. Nadat de jaarstukken waren goedge keurd en het dividend voor de gewone aan delen was vastgesteld op 10 procent, sprak de voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, woorden van lof tot de scheidende en woorden van welkom tot de nieuwe direc teur. Hij memoreerde, dat prof. Verrijn Stuart op 1 Januari 1940 tot de directie van de Amsterdamsche Bank is toegetreden en nu, bij 't bereiken van de 60-jarige leef tijd, gemeend heeft dat het tijdstip voor hem gekomen was zich uit de praktijk van het bankwezen terug te trekken en voortaan meer theoretisch in de economie werkzaam te zijn. Hem werd dank ge bracht voor de prestaties, die hij als direc teur heeft geleverd en tevens voor zijn werk in belangrijke regeringsfuncties, dat ten goede kwam ook van de bank en van haar reputatie. Afscheid van mr. Chr. P. van Eeghen Namens de directeuren sprak mr. R. Koole woorden van dank tot prof. Verrijn Stuart. Prof. Verrijn Stuart merkte op, dat hij met zeer gemengde gevoelens zijn werk kring opgeeft. Het verheugt hem echter, dat hij wordt opgenomen in de raad van commissarissen, zodat hij een intensief con tact met de bank kan onderhouden. Er werden vier nieuwe commissarissen gekozen, te weten de voornoemde prof. Verrijn Stuart, alsmede prof. dr. J. F. ten Doesschate, ir. L. P. M. H. l'Hoest en de heer S. van Zwanenberg. Tot de aftredende en niet terugkerende commissarissen behoorde de voorzitter van de vergadering, mr. Chr. P. van Eeghen, die de voorzittershamer overdroeg aan zijn opvolger: de heer G. H. Crone. Laatstge noemde sprak woorden van grote dank tot de scheidende voorzitter „die 38 jaar lang onvermoeid als een voortreffelijk leider is opgetreden". In zijn daakwoord noemde de heer Van Eeghen de fusie tussen de Amsterdamsche Bank en de Incassobank, die op 1 Januari 1948 in werking trad, het grote feit uit zijn loopbaan. Deze fusie was in het belang van de Nederlandse bankwereld in het alge meen en van het gehele economische bestel van ons land. Het Tweede Kamerlid Goedhart heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken en Buitenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd: Zijn de ministers bereid nu de gun stige deviezenpositie van ons land geen aanleiding meer kan geven om belemme ringen in de weg te leggen aan reizen naar het buitenland en een intensief onderling verkeer tussen de Europese volkeren ook voor het tot stand brengen van een vere nigd Europa van het grootste belang ge acht mag worden te bevorderen, dat de legeskosten voor de afgifte van paspoorten belangrijk verlaagd worden, en zo mogelijk een uniform tafief voor het gehele land te doen vaststellen, dat de werkelijke kosten van het paspoort niet te boven gaat? De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft tegen de 63-jarige commissionair Th. P. G. van der S. uit Rot terdam een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geëist. Van der S had, naar hij toegaf, met een brief van een Franse bankinstelling die verkeerd bij hem bezorgd was, bij de Nederlandse Handelmaatschappij een bedrag van ongeveer f6000 losgekregen. Ten tijde van de conferentie te Berlijn viel de aandacht van een Amerikaanse journalist op verscheidene gerechten, die in exclusieve Berlijnse restaurants verkrijgbaar waren, zoals zuurkool met gebakken oesters en biefstuk gegarneerd met caviaar. De Amerikaan reisde naar Parijsconsulteerde er enkele bekende kook-kundigen en schreef vervolgens een artikel waarin terzijde werd opge merkt dat de Fransen, het toch wel moei lijk'vonden om naar een beter begrip van Duitsland te streven, wanneer hun dergelijke culinaire indiscreties in de weg werden gelegd. Nu is dit verhaal niet bepaald met har telijk gelach in Duitsland ontvangen. De „Dusseldorf Mittag" heeft een en ander pontificaal en met dodelijke ernst in haar hoofdartikel ter sprake gebracht. Natuurlijk ziet de „Mittag" wel in dat het een grapje is, maar ze vindt het een kwalijk grapje. „Het artikel geeft aan de Fransen voorkeur boven de Duit sers", verklaart het blad, „maakt de Duitsers uit voor barbaren en is zeer nadelig voor het begrip tussen Frankrijk en Duitsland". Het schijnt er met de humor in Duits land slecht voor te staan, in ieder geval is zij niet evenredig aan de bijzonderheid van de gerechten. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Blijkens het Doopsgezind Jaarboekje voor 1954 telt de Doopsgezinde Broeder schap in Nederland 136 autonome ge meenten. De Oost-Friese Mermoniten- gemeinden Norden, Embden en Leer heb ben organisatorisch banden met Neder land. De Nederlandse gemeenten tellen samen 39.776 leden. Het jaarboekje ver meldt slechts volwassenen, die door de doop tot een der gemeenten toetraden, als lid. 5V Verschenen is het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe regeling voor de salariëring van de vice-president en de leden van de Raad van State. Hieraan is het volgende ontleend: Sommige leden hadden ernstige bezwa ren tegen dit wetsontwerp. De minister is van oordeel dat de leden van de Raad van State, wat hun bezoldiging betreft, moe ten worden gelijkgesteld met de z.g. „top functionarissen". De hier aan het woord zijnde leden waren evenwel van mening, dat deze vergelijking ten enemale mank gaat, aangezien de leden van de Raad van State geen ambtenaren zijn, hetgeen de wetgever ook bij herhaling heeft erkend. Deze leden waren van oordeel, dat een vergelijking met de leden van de Tweede Kamer veel meer voor de hand ligt. De schadeloosstelling voor de leden der Twee de Kamer is thans bepaald op rond f 10.000 per jaar. Indien men in aanmerking neemt, dat een belangrijk deel van dit bedrag nodig is om de aan het lidmaatschap van de Kamer verbonden kosten te bestrijden en dat aan het lidmaatschap van de Raad van State in veel mindere mate kosten verbonden zijn, dan kan een bezoldiging van f 10.000 per jaar voor leden van de Raad van State alleszins redelijk worden geacht. Nu het maandsalaris der leden van de Raad van State evenwel f 1125 be draagt, zouden de hier aan het woord zijn- Voor de Dordtse politierechter hebben Donderdagmiddag enkele verdachten te recht gestaan, aan wie dierenmishandeling ten laste was gelegd. Een 43-jarige fabrieksarbeider uit Zwijn- drecht kreeg zes weken gevangenisstraf, omdat hij een hond die hij met een touw aan een zak met stenen had gebonden, in de rivier zou hebben gegooid. De zak was niet diep genoeg in het water terecht ge komen, zodat de kop van de hond nog net boven water bleef. De man had dit gezien, maar zou geen hand hebben uitgestoken om de hond uit zijn lijden te verlossen. Een veehouder uit Dalem had paarden tot aan de buik in het water laten staan, ondanks een waarschuwing van de politie. Hij kreeg 150 boete subs. 30 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. 48. Alle deelnemers aan de bergrallye stonden naast elkaar opgesteld, in span ning wachtend op het ogenblik, dat het startschot zou weerklinken. En intussen brandde de lont van de bom, die de schurk achtige baas Kraska achterop Panda's taxi had gelegd, verder en verder op. Nog en kele seconden en het helse ding zou uit elkaar ploffen„Nog enkele seconden", mompelde de persoon, die het startschot moest lossen, „dan is het grote moment aangebroken. Ik hoop, dat iedereen de knal zal horen!" IJverig op zijn horloge turend, hief hij zijn start-pistool op, zijn vinger spande zich om de trekker en toen BAN Gü, spatte de bom van baas Kraska met een daverende knal uit elkaar! Temidden van de scherpe kruitdampen stoven de deelnemers, die de knal blijk baar als een buitenmodel startschot op vatten, met luid motorengeronk heen. Maar toen de dampen wat optrokken, bleek één wagen te zijn achtergebleven: de taxi van onze vrienden, die door het geweld van de explosie voorover was gevallen. De ver schrikte hoofden van de inzittenden staken door het dak. Achter hen zat de rallye- starter enigszins geblakerd op de grond. „Wat een knal!", stamelde" hij, „wellicht heb ik een te grote patroon in mijn pistool gestopt!" de leden hierop geen vermindering willen toepassen. Verhoging achtten zij even wel niet noodzakelijk. Dit geldt niet aldus dezelfde leden voor die leden van de Raad van State, die deel uitmaken van de afdeling voor de geschillen van bestuur, wier werkkring veel omvangrijker is. Tenslotte was men van mening, dat de vice-president van de Raad van State, die voorzitter is van de afdeling voor de ge schillen van bestuur, in beginsel op gelijke wijze dient te worden bezoldigd als de voorzitter van de centrale raad van be roep, die thans een salaris geniet van f 1250 per maand, dat vermoedelijk zal worden verhoogd. Mocht dit echter beneden een bedrag blijven van f 20.000 per jaar, dan zouden deze leden de bezoldiging van de vice-voorzitter van de Raad van State op laatstgenoemd bedrag willen zien bepaald. Andere leden waren van oordeel, dat het lidmaatschap van de Raad van State niet uitsluitend moet worden ge zien als een eervolle onderscheiding voor oudere ambtenaren en staatslie den. Zij achtten het gewenst, dat ook jongeren tot lid van dit college worden benoemd. ADVERTENTIE is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Het Arnhemse gerechtshof heeft twee Arnhemse koopli'eden wegens het opgraven van aardleidingen van hoogspanningsmasten respectievelijk veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en tot een jaar en zes maan den. De beide kooplieden hadden 500 kg. koperdraad weten te bemachtigen en daar door een schade van f 10.000 veroorzaakt. C j Generaal. Britse troepen hebben Donder dag de Mau Mau „generaal Gicoema" in het gebied van de berg Kenya gedood. Zij doodden voorts in een hevig ge vecht ten Zuiden van Nyeri zeven Maru- Mau-leden. Asyl. De Oost-Berlijnse radio heeft een communiqué van de Oost-Duitse rege ring omgeroepen, waarin jongelieden asyl wordt toegezegd, als zij weigeren in een toekomstig Europees leger dienst te nemen. De Oost-Duitse regering, al dus de radio, begrijpt West-Duitse jon gelieden volkomen, als zij niet willen sterven voor „buitenlandse en Duitse monopolisten en grote bezitters". Zij zouden in Oost-Duitsland gelijke rech ten met de andere burgers genieten en alle nodige steun ontvangen. Buiten de oevers. Vijf rivieren in Zuid-En- geland zijn buiten haar oevers getre den als gevolg van een nacht zware regenval. Vele wegen zijn onbegaan baar geworden en huizen door water omsloten. In Kent is ontruiming gelast van huizen aan rivieren. Terwijl Enge land last heeft van rivieren die door de ingetreden dooi zijn gezwollen, zijn ge bieden in Schotland nog steeds door sneeuw geïsoleerd. Vakbond. De communistische vakbonds leider Giuseppi Di Vittoric heeft Don derdag gezegd, dat het 5.000.000 leden tellende Italiaanse algemene vakver bond de grootste staking van na de oor log zal organiseren, indien de fabrikan ten geen onderhandelingen met de vak beweging beginnen over hogere lonen. De werkgevers hebben wel onderhan deld met het 2.500.000 leden tellende Christen-democratische vakverbond. Di Vittorio beschuldigde dit vakverbond er van, dat het bereid was met „belache lijk kleine" loonsverhogingen genoegen te nemen. Uitnodiging. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hebben vol gens AFP een honderdtal prinsen en prinsessen uitgenodigd voor een tocht van vijftien dagen door Griekenland, in Augustus aanstaande. De gasten zouden te Marseille aan boord gaan van het Griekse schip „Agamemnon'1. Op de reis door Griekenland zouden bezoeken gebracht worden aan de Cycladen, de Dodekanesus, Attica en de Peloponne sus. De uitnodiging zou gericht zijn aan leden van de koninklijke huizen van Engeland, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en ook Nederland. Fabelachtig. „The New York Journal of Commerce" meldt dat onderzoekers van de „Arabian-American Oil Company" reusachtige nieuwe olievelden te Oeta- mijan, in Saoedi-Arabië, hebben ont dekt, die zo uitgestrekt ziin, dat hun afmetingen niet in kilometers, doch in breedtegraden worden aangegeven. Men meent dat zich in deze „fabelachtige olievelden" evenveel olie bevindt als in alle Amerikaanse olievelden, die .teza men de oliereserve dér Verenigde Sta ten vormen, namelijk 28.000.000.000 va ten (van 1.432 hectoliter). Onderzeeboot. Vandaag wordt voor het eerst sinds 1948 een nieuwe Britse on derzeeboot te water gelaten. Het is de e Explorer", die volgens een nieuwe methode met waterstofperoxide wordt voortgedreven. Zij kan, naar men ge looft, zonder aan de oppervlakte te ko men de Atlantische Oceaan met een snelheid van 20 tot 30 knopen overste ken. De nieuwe voortdrijvingsmethode maakt een snuiverinstallatie overbodig. Het vaartuig is uitgerust met de nieuw ste en beste ontsnappings- en reddings middelen, waaronder een boei, die radio-noodseinen uitzendt. Neergestort.. Boven Groot-Brittannië zijn Donderdag vier Britse jachttoestel- len brandend neergestort. Drie van de verongelukte vliegtuigen een „Vam pire", een „Venom" en een „Meteor" behoorden tot de luchtmacht. Wat de „Meteor" betreft, die bij het vliegveld Rough am In Suffolk neerstortte, meent men te weten, dat het een nieuw model was, waarvan de bijzonderheden nog geheim worden gehouden. Lawine. In de Alphen nabij Briancon (Frankrijk) is Donderdag een lawine neergekomen op een groep jonge skiërs, waarvan er vier werden bedol ven. Tot dusverre heeft men drie van hen kunnen bevrijden. De vierde, een 13-jarig meisje, is later dood aangetrof fen. De 33-jarige geredde leider der groep is aan zijn verwondingen over leden. HET kost ons nog steeds moeite de zeven wereldwonderen uit de oudheid zonder haperen op te dreunen. In populaire tijd schriften die hun lezers zgn. tests voor leggen, wordt naar de wereldwonderen geregeld navraag gedaan en ook in radio rubrieken van die aard pleegt men ze niet buiten te sluiten. Wanneer een candidaat tijdens de test even zou blijven steken, is de vragensteller er meestal als de kippen bij om de ontbrekende kennis aan te vullen. Dit geschiedt dan met een zodanige radheid, dat we de ondervrager er ernstig van verdenken het rijtje won deren nog zeer onlangs uit het hoofd te hebben geleerd. Dat is natuurlijk heel verstandig, maar het geeft ons tevens het bewijs in handen dat we van de zeven wereldwonderen zo weinig wonderbaarlijks weten, dat zij ons op geen enkele manier aanspreken. Het is dus een rijtje namen geworden, dat op hetzelfde plan staat als de opsomming van de onregelmatige werk woorden, of de zinloze opeenvolging van graven uit het Hollandse Huis. In dit opzicht is de pyramide van Cheops er nog het best afgekomen. Daarover zijn enkele bibliotheken volgeschreven, zodat dit wereldwonder door velen wel bij name wordt gekend. Ook de hangende tuinen van Babyion zijn voor de meesten geen onbekenden. Maar dan begint het geheu gen vaak reeds te stokken. Een enkeling weet nog het Mausoleum te Halicarnassus te noemen, doch het geweldige Zeusbeeld in de tempel van Olympia, de Kolos van Rhodos, de vuurtoren van Alexandria en de tempel van Diana te Ephese zijn veelal J zo onbekend, dat zij in de reeks van we reldwonderen het loodje hebben moeten leggen en gedurende de test dan ook dank baar door de ondervrager worden aange vuld. Tot nadeel van de klassieke wereldwon deren kan zeker worden aangevoerd dat zij weinig appeleren aan datgerte dat bij de- modrene mens werkelijke bewondering opwekt. De reusachtige afmetingen van het beeld van Zeus of van de Kolos van Rhodos, heeft voor ons weinig te beteke nen, en wat de schoonheid betreft, we kunnen toch moeilijk verlangen dat men zich zal vergapen aan iets dat reeds tot gruis was vervallen toen de fundamenten van onze beschaving nog moesten worden opgericht? Toch hebben de onderzoekers hier en daar wetenswaardigheden aan het licht gebracht die gegroepeerd in het raam van de beschavingen van destijds enkele van de zeven wereldwonderen tot meer leven hebben gewekt, zodat zij ook voor de moderne mens meer kunnen gaan be tekenen dan een naklank uit een mistig verleden. Als eerste noemen we dan de hangende tuinen van Babyion, ook wel de hangende tuinen van koningin Semiramis genoemd. Maar deze tuinen hingen niet en boven dien waren zij niet van koningin Semira mis! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2