Volgend najaar een diesel-electrische onderzoekingskotter-trawler op zee STERK Het koor van „Toonkunst" Meer aandacht voor de haring Van plankton tot kabeljauw naar het drijvend laboratorium Jaarlijkse uitvoering ODIN te Heemskerk Wijk aan Zee Castricum Concurrentie jaagt staangeld op Heemskerk Concert van Velser Dameskoor Goede uitvoering van Turnlust Beverwijk Vanmorgen in de Vishal 8 Uit Marshall-fondsen Nieuw hoofd van het tehuis voor ouden van dagen Slechte tijd voor spullebazen Zeventig tevreden PTT-klanten Speciale peen- en schorsenerenveiling DENK OM HET KINDERVOETJE experts in beter SCHOENWERK Om de damtitel Een NIEUWE zware shag Jeugdconcert Wedstrijdprogramma voor „Stormvogels" en Kennemerlands Gemengd Koor Motorrijder uit Alkmaar in Velsen gegrepen VRIJDAG 5 MAART 1954 De eerste October van het volgende jaar zal voor het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en meer speciaal voor haar Visserij-inspectie en de mensen van het director! Dan hoopt men namelijk de visserijonderzoekingskottertje als tegen die tijd ook het Centraal Visserijlaboratorium te IJmuiden in vol bedrijf is, kan er begonnen worden aan het inhalen van een formidabele achterstand op het buitenland, wat het biologisch en technisch onderzoek voor de visserijen betreft Naar wij al eerder hebben gemeld, wordt deze „V.O. II", zoals wij de grote kotter voorlopig in afwachting van zijn naam zullen noemen, omdat de „Antoni" de merken „V.O. I" in de schoorsteen voert, een hyper modern schip een beschouwing echter van zijn technische détails laat zien, welk een steun het vaartuig zal kunnen zijn voor de onderzoekers, die met de visserij, maar dan ook „op de visserij" hun kennis willen verrijken omtrent de vele mysteriën der zee. De bouw van dit vaartuig, die opgedra gen is aan de scheepswerf „De Dageraad" te Wouburgge, werd mogelijk gemaakt door gelden uit de tegenwaarderekening van het Marshall-plan en het meet ongeveer 287 ton bruto bij een lengte over alles van 35.05 meter. De kotter-trawler wordt voort bewogen door twee MWM-motoren van 187 paarden elk, die een electrische installatie van energie voorzien, zodat hiermee de die sel-electrische voortstuwing in de visserü haar intrede heeft gedaan. Eén van de voordelen van deze ultra moderne voortstuwing is de grote speling, die de snelheid van het schip kan onder gaan. Voor het vissen van plankton bij voorbeeld is het nodig, dat er uitermate langzaam gevaren wordt en dit nieuwe on- derzoekingsvaa^tuig zal van 01 mijl kun nen ontwikkelen, terwijl zijn topsnelheid bij de negen mijl terecht komt. De trekkracht wordt ruim 3Y2 ton bij 5 mijl. Een nadeel van de diesel-electrische aandrijving is naar onze smaak het zeer hoge toerental van de motor. Van der Leun in Sliedrecht levert het „hart" van het te bouwen schip. Zeewaardigheid Er zijn uitvoerige proeven in de sleep- tank van de Technische Hogeschool te Delft aan deze bouwopdracht voorafge gaan. Men heeft daarbij zeer nauwkeurig de stabiliteit en zeewaardigheid van deze tweede „Antoni" opgemeten en beschikte daarbij over een model van de Job Gouda, eveneens van „De Dageraad" te Woubrug- ge, die als een hoogst zeewaardige kotter te boek staat. Met het niet al te geslaagde voorbeeld van de nogal sterk slingerende oude Antoni voor ogen is op deze manier de garantie verkregen voor een schip, dat onder alle omstandigheden aan zijn doel beantwoordt en dus een oplossing zou kun nen geven voor een aantal hangende vis serijproblemen. Hutten op een kotter De kotter kan, voluit varend, tien dagen op zee blijven en heeft een accommodatie voor twaalf man, die ondergebracht kun nen worden in één-, twee- en driepersoons- hutten, voor de brug zowel als achteruit. In alle hutten zullen wasbakken worden aangebracht en het dagverblijf voor de staf is in het dekhuis geprojecteerd. Voor in datzelfde dekhuis komt het laborato rium, ruim bemeten en omgeven door de kombuis en de sanitaire afdelingen. Aleer haringonderzoek Men wil met deze nieuwe onderzoekings- kotter zowel trawlen als drijfnetvissen. Een nettenruim, groot genoeg voor 40 drijfnet ten en een reepruim komen derhalve op het ontwerp voor, maar het visruim is De grote zaal van het Marquette Theater in Heemskerk was helaas maar matig bezet toen de gymnastiekvereniging ODIN zijn uitgestelde uitvoering gaf met een program ma, dat niet minder dan zestien nummers bevatte. Zowel het bestuur, de leiders als de meewerkende leden hadden toch meer belangstelling verdiend voor het vele werk dat zij tot het slagen van deze uitvoering hebben moeten verzetten, daar zij zich hier ten volle aan hebben gegeven. Na een vlotte opmars door alle deelne- menden en na het zingen van het bondslied van het KNGV, opende de voorzitter met een opwekkend woord de uitvoering. Hoewel wij zeker niet willen beweren, dat het gehalte van deze uitvoering omgekeerd evenredig was aan de lengte van het pro gramma, toch menen wij de leiders ernstig in overweging te moeten geven bij volgende uitvoeringen het programma vooral korter te maken, o.a. door sommige afdelingen minder te laten optreden en de deelnemers persoonlijk ook minder oefeningen te laten doen. Zo was het turnen van de dames aan de gewone brug en aan de brug met ongelijk gestelde leggers behoorlijk, echter één van deze twee nummers had gemakkelijk uit het programma gelicht kunnen worden, omdat de dames ook nog met een bal- en rhyth- mische oefening en met paardspringen uit kwamen. Hun optreden was eenvoudig, maar correct, met als beste nummer de bal oefening. Voor de grote meisjes bevatte het program ma een knotsoefening en een matrozendans; de kleine meisjes lieten oefeningen aan banken en bruggen zien, waarbij het ons op viel, dat deze kinderen heel serieus ge oefend hadden. De kleine jongens lieten hun behendig heid zien aan en over enige toestellen en het groepje grote jongens voerde een korte, doch zeer pittige vrije oefening uit, die te recht een zeer verdiend applaus kreeg. Als laatste van de eigen nummers noe men wij nog het optreden van twee groepen kleuters, waarvan de verrichtingen door de ouders vol spanning werd gevolgd. Dikwijls werd er smakelijk door de aanwezigen ge lachen bij het bezien van de ernst en animo waarmee deze peuters te werk gingen. Verder had ODIN de medewerking ver kregen van een zestal turners van BATO uit Haarlem. Dit liet aan hoogbrug zeer ver- diénstelijk werk zien, doch was bij paard- voltige deze keer minder gelukkig. Als toe gift gaven de Haarlemmers nog een aantal vormen van grondgymnastiek, waarmede zij veel succes hadden. Over het geheel gezien hebben de aan wezigen zich een zeer goed beeld kunnen vormen van de prestaties van deze nog geen vier jaar bestaande vereniging die met vol doening op de avond kon terugzien. klein gehouden, omdat het er immers om gaat monsters vis op te slaan, die later aan de wal onderzocht kunnen worden. In dit verband is het wellicht interessant te vernemen, dat men met dit schip van overheidswege meer dan tot nog toe de haring wil onderzoeken, de haring, welke meer duistere punten oplevert dan welke andere zeebewoner ook. De trawlwinch die uiteraard ook voor het inhalen van de vleet geschikt is wordt direct aangedreven door een electro motor, welke zyn energie krijgt van de winchmotor van 90 pk, welk aggregaat tevens de scheepsverlichting van stroom kan voorzien. Een haven-lichtmachine van Met enige trots maken wij hierbij als eerste melding van het project van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ten aanzien van de bouw van een nieuw visserij-onderzoe kingsvaartuig, dat voorlopig naast de kotter Antoni van Leeuwenhoek" het wetenschappelijk onderzoek op de vis gronden zal uitoefenen. Bijgaande teke ning doet de omvang van het schip, dat geen kotter meer is, maar een kleine trawler, duidelijk uitkomen en er blijkt ook uit, welk een ruimte er uitgespaard is voor de zuiver-wetenschappelijke onderzoekingen, die er aan boord ver richt kunnen worden. 20 pk zorgt voor de stroom tijdens het stil liggen en voor de aandrijving der brand- bluspompen. Twee kleine electrische winches aan bakboordzijde zullen voor de behandeling der hydrografische apparaten zorgen, waarvoor eveneens twee davits zullen wor den aangebracht. Praaien per luidspreker De schippershut schipper N. Pronk van de oude Antoni gaat met zijn hele be manning over bevindt zich achter het (ruime) stuurhuis en in de aangrenzende kaartenkamer wordt behalve een ruime kaartentafel, de radiotelefonie en de rich tingzoeker het Decca-apparaat en de elec trische log aangebi-acht. De moderne echo loden men denkt bijvoorbeeld ook aan een „Asdik" zullen aan boord verder niet ontbreken en een luidsprekerinstallatie zorgt zowel voor de communicatie binnen boord als met varende schepen. 1. Laboratorium: 2. Stuurhut; 3. Kaartenkamer aan SB, hut van de schipper aan BB; 4. Machinekamer; 5. Hutten van de staf; 6. Longroom; 7. en 8. Douche-cel aan SB, W.C.'s aan SB (Kombuis aan BB); 9. Dagverblijf van de bemanning; 10. Hutten van de bemanning; 11. Visruim; 12. Nettenbergplaats; 13. Winch. Fietspomp bij de politie Aan de Wijk aan Zeese politiepost zijn inlichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: een autoped, een fietspomp en een alpino-pet. De raad van de gemeente Castricum heeft aan mevrouw E. HofstedeGroot, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd van het tehuis voor ouden van dagen aan de Overtoom. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van me juffrouw J. M. van Doorn, uit Amsterdam. Volgende week Dinsdag zal in hotel De Rustende Jager te Castricum de verpach ting van de standplaatsen voor de Castri- cumse kermis plaats hebben. Reeds van tevoren kan gezegd worden dat van de zijde der kermisexploitanten de belang stelling voor deze bijeenkomst zeer groot zal zijn, temeer, daar er in deze contreien tal van „spullebazen" rondlopen, die voor het komende seizoen nog geen contract, een staanplaats voor een kermis hebben kunnen bemachtigen. De reden moet gezocht worden in het feit, dat de pachtprijzen steeds hoger worden, hetgeen, naar een oude Bakkumse exploi tant ons vertelde, te wijten is aan de spulle bazen zelf. „De een gunt het licht in de ander zijn ogen niet. Zo gauw als het be kend is dat een onzer collega's op een ker mis die verleden jaar is gehouden, behoor lijke zaken heeft gedaan, dan kan hij er verzekerd van zijn, dat een collega hem, door een ongekend hoge pachtprijs te be talen, zal trachten de loef af te steken", zeide onze zegsman. „De verdiensten wor den zo dus steeds minder", ging hij voort. „Al jarenlang bezoek ik alle kermissen hier in de omgeving en wat mij nog nooit is gebeurd, gebeurt nu: ik heb nog geen plaats kunnen bemachtigen". Onze zegsman, afkomstig uit een oud geslacht van spullebazen, heeft in de regel jaarlijks op circa 18 kermissen een stand plaats, doch voor het komende seizoen ziet hij de toestand, overigens ook voor vele zijner collega's, donker in. Op het kampeerterrein: dito Met de verpachting van een standplaats op het kampeerterrein van het PWN aan de Zeeweg te Castricum is het al niet anders. De Castricumse middenstand houdt dit.terrein terdege in het oog, omdat er in het zomerseizoen een goed weekgeld te verdienen valt. De inschrijving heeft twee weken terug plaats gehad en er bestond dan ook grote belangstelling voor. De ver pachting geschiedt voor 5 achtereenvol gende jaren en zoals gewoonlijk wist geen der middenstanders voor welk bedrag zijn collega's ingeschreven hadden. Midden standers, die sinds jaar en dag hun le vensmiddelen, textiel en wat dies meer zij op het terrein aan de vrouw of de man brengen, kwamen voor de komende periode niet in aanmerking omdat zij blijkbaar te laag hadden ingeschreven. De PTT heeft weer een groot aantal in woners van de gemeente Castricum geluk kig gemaakt. In het midden van deze week kregen namelijk 70 personen hun telefoon aansluiting en sommigen van hen, voorna melijk zakenlieden in het nieuwe woonge deelte slaakten een zucht van verlichting, want ongeveer een jaar geleden hadden zü al een nummer, maar de aansluiting ont brak tot nu toe. Donderdag werd in Castricum een spe ciale peen- en schorsenerenveiling gehou den. De aanvoer van schorseneren bedroeg 9000 kilo en voor de eerste soort werd 4454 cent per kilo betaald. Schorseneren 2 gingen van de kar voor 1827 cent. Er werd ruim 30.000 kilo peen op de markt gebracht waarvoor de Kennemer tuinders 5.307.30 per 100 kilo kregen. ADVERTENTIE Het kindervoetje is nog mid den in zijn vorming. Geef het daarom alleen b e s te schoentjes te dragen. Kinder schoentjes van Sterk. Een ruime collectie en niet duur. IJmuiden: Kennemerlaan 79 Santpoort: Hoofdstraat 136 Geslaagd De heer H. de Groot te Heemskerk is in Utrecht geslaagd voor het practijkdiploma veehandelaar. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie te Heemskerk zijn de volgende gevonden voorwerpen aange bracht: wollen shawl, zwarte vulpen, schop en een zinken wasketel. Op 13 Maart Stille Omgang De Stille Omgang voor Heemskerk is be paald op 13 en 14 Maart deelde de voorzit ter de heer W. Meyer mede tijdens de jaarvergadering van dit genootschap, welke bijeenkomst in het K.S.A.-gebouw werd gehouden. De secretaris, de heer R. Beentjes, her innerde er in zijn jaarverslag aan dat de afdeling Heemskerk in 1955 veertig jaar zal bestaan. De heer H. Vendel, die gedurende onge veer een kwart eeuw bestuurslid is ge weest stelde zich op deze avond wegens ziekte niet herkiesbaar; in zijn plaats werd de heer W. de Ruyter benoemd. Bij monde van de voorzitter werd de heer Vendel dank gebracht voor het vele dat hij voor deze vereniging heeft gedaan. Dit weekend moeten twee DCIJ-leden spelen voor het kampioenschap van Neder land. Wereldkampioen P. Roozenburg speelt Zaterdag tegen P. Beers. Zondag speelt hij tegen F. Gordijn. Wij verwachten een overwinning op Beers en een remise tegen F. Gordijn. Laros krijgt een zware wedstrijd. Zater dag met de broer van wereldkampioen Roo zenburg, Wim Roozenburg. Zondag speelt Laros met J. H. Bom. Wij verwachten twee remise-partijen. De overige partijen luiden: Vrijdag 5 Maart: Anscms—v. d. Berg; Van DijkA. Jurg. Zaterdag 6 Maart: v. d. Berg—Gordijn; De JongJurg.; BergsmaVan Dijk; Bom Ansems; Keller—Hartgers; P. Roozenburg Beers; W. RoozenburgLaros. Zondag 7 Maart: GordijnP. Roozenburg; W. Roozenburg—Keiler; Laros—Bom; Beers —Bergsma; HartgersDe Graag. Klaverjas-drive SVIJ De aangekondigde klaverjasdrive op 15 Maart belooft een succes te worden, door dat een behoorlijk aantal koppels zich reeds lieten inschrijven. Er kunnen zich evenwel nog enkele kop pels of personen melden tot en met Zondag 7 Maart aan de volgende adressen: Streng- holtstraat 11, Lijsterlaan 11, Kennemerlaan lc, Merwedestraat 90. ADVERTENTIE m De plaatselijke afdeling van „Toonkunst" had haar Donderdag in het Luxor Theater gegeven concertavond goed voorbereid, mede dank zij de serieuze wijze waarop de dirigent, de heer P. J. Potgieser, zijn in structieve taak had opgevat. Hoewel men over de keuze van het programma van mening mag verschillen (de uitgevoerde werken waren werkelijk knapjes ver ouderd), viel er zoveel te waarderen wat de vertolking er van betreft, dat we er desondanks met een bijzondere belangstel ling naar hebben geluisterd. Dat de in vergetelheid verzonken com ponist Niels Grade, zich spiegelend aan het succes van het onsterfelijke „Erlkönig", er een vervolg op meende te moeten schrij ven in de vorm van „De dochter van Erl könig", heeft men hem reeds lang ver geven. Maar dat men deze joffer, oneer biedig gesproken, weer van stal heeft ge haald, heeft ons zeer verwonderd, want het werk is en blijft oervervelend om aan te horen. Niettemin beluisterden wij van Toonkunst een paar bijzonder fraai ge zongen koren. Ook het Herderskoor uit „Rosamunde" genoot een mooie uitvoering. Het Toonkunstkoor, dat evenwichtig bezet was, zong gedisciplineerd en ontwikkelde een zeer gave klank. De technische moei lijkheden beheerste het terdege, zodat Pot gieser zich geheel aan de voordracht van het gezongene kon wijden. „Mirjam's Overwinningszang" van Schu bert heeft men wel eens een miniatuur oratorium genoemd. Het is als het ware de zwanenzang van de kort na de vol tooiing overleden componist, die met dit werk getracht heeft naar andere stijlprin cipes te componeren dan hij tot dan toe had gedaan. Hij had pas te voren kennis gemaakt met Handel's werk en diens ste vige structuur: de kracht van uitdrukking hadden zo'n indruk op hem gemaakt, dat Schubert het plan opvatte zijn studie in die richting te hervatten. Het onderwerp 'van deze Ode op de overwinning leent zich trouwers uitstekend voor een muzikale bewerking in Handei's geest. De tekst is een parafrase van Schubert's vriend Grill- parzer over Exodus 15-20, de dank-hymne na de doortocht door de Rode Zee en de terugkeer van het Joodse volk in het be loofde land. Vol animo hebben koor en dirigent zich aan de weergeving van dit maar zelden meer gehoorde werk gegeven. Solistisch werden zij bijgestaan door een viertal solisten, dat uit het Nederlands Kamerkoor afkomstig was. Deze twee dames en twee heren wisten wat zingen was. Toegegeven zij, dat het volume niet bijzonder groot was, maar de soepele wijze waarop Betty de Jong (sopraan). Riek van Veen(alt), Reinhardt van Randwijk(tenor) en Carel Willink (bas) hun stemmen ge bruikten en het door hen gezongene voor droegen, maakte het luisteren naar deze vier kunstenaars tot een onverdeeld ge noegen. In het bijzonder viel Van Randwijk's temperamentrijke vertolking op van de liederen uit de cyclus „Die schone MüHe- rin" van Schubert, waarbij Carel Willink hem als begeleider op voortreffelijke wijze bijstond. ODIN naar Halfweg Voor de eerste maal in haar bestaan zal een groep damesleden van ODIN op 27 Maart deelnemen aan wedstrijden van de Lijnden in Halfweg. De dames komen in de rhythmische af deling uit met een baloefening. 's Middags heeft het solistenpaar Bertje Da vela ar (piano) en Ru Otto (klarinet) voor vele jongeren een jeugdconcert ge geven, dat tevens een belangwekkende propaganda voor het houten blaasinstru ment betekende, dat men omstreeks 1700 te Neurenberg voor het eerst vervaardigde: de kleine clarino (trompet) oftewel klari net. Dat het echter gehee landere moge lijkheden had dan een kleine houten trom pet zag vooral Mozart in, die de klarinet voor het eerst in 1777 hoorde. Een der mooiste werken, ooit voor dit blaasinstru ment geschreven, is zijn klarinet-concert K.V. 622, waaruit Ru Otto en Bertje Da ve laar op boeiende wijze het melodie-rijke Adagio speelden. In Carl Maria von Weber's tijd bereikte de klarinet een nog grotere perfectie. Diit is in de wijze, waarop deze componist voor dit instrument schreef, duidelijk waar neembaar. Daarenboven schreef de capri- cieuze Weber voor iets, dat aan de door hem te stellen technische eisen volkomen voldoen kon; de negentiende eeuwse kla rinet was het onmisbare medium voor de tour de force, die hij om. met zijn Con- Het wedstrijdprogramma voor de elftal len van „Stormvogels" ziet er voor dit weekeinde als volgt uit: Stormvogels 1VSV 1 (vriendsch.), Za terdag 4 uur, terrein WB; Stormvogels 4 Beverwijk 2, 10 uur; Stormvogels 5Zv.- Meeuwen 4, 10 uur; Stormvogels 6ADO '20 3, 12 uur; Stormvogels 7EDO 8, 10 uur; Stormvogels 8DEM 6, 12 uur, allen op terrein Schoonenberg; DSB 5—Storm vogels 9, 9.45 uur op terrein DSB (Heem stede, Cruquiusweg). Opstelling van „Stormvogels" I is: J. Venus; D. v. d. Oever en M. Ponte; Fr. Ve nus, H. J. Snoeks en J. Tol; J. Luppens, J. P. Snoeks, G. v. d. Meer, E. Westers en C. Stelling. Reserve: N. A. de Graaf, C. Post en H. L. Lindenberg. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN KW 159 14.900, KW 48 13.700, KW 19 11.000, KW 6 8400, IJM 230 250, IJM 78 1720, KW 30 790. certino voor klarinet de muzikale wereld naliet. Ru Otto heeft het met een ruime technische ervaring weer eens gespeeld en ongetwijfeld iedere jeugdige bezoeker door zijn perfecte spel tot luisteren gebracht. Maar er viel nog meer te genieten: met een fragment uit Schuman's Phantasie- stücke,Allegro Animato uit de Sonate Opus 176 van Saint-Saëns en Ravel's „Pièce en forme de habanera" eiste Bertje Davelaar aandacht voor haar uitmuntende voor dracht en technische ontwikkeling. Tot nu toe heeft de plaatselijke afdeling van Toonkunst slechts jeugdmiddagen ge geven, waar piano-solisten zich lieten horen. In vele scholen, lycea en gymnasia heeft men reeds naar het solistenpaar DavelaarOtto geluisterd. Ook gedurende deze uitvoering had van het merendeels jeugdige publiek grote aandacht voor het spel der musici. Het zou daarenboven een nog prettiger en leerzamer middag geweest zijn als de uitvoerenden tevens de gave van het woord bezeten hadden. Want het muzikale babbeltje, dat op zo'n jeugd concert nu eenmaal niet ontbreken mag, viel ons niet mee A. J. VAN DER WEIJDEN. In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost had Don derdagavond een vocaal concert plaats", gegeven door „Velser Dameskoor" met medewerking van „Kennemerlands Ge mengd Koor" en van de bas-bariton Bernd Süsskind. Onder de lenige leiding van zijn dirigent, de heer Jan Beider, voerde het „Velser Dameskoor" een vrij omvangrijk program ma uit, waaronder belangwekkende num mers van Pisari, Clemens mon Papa, Verdi, Dina Appeldoorn en Bargiel. Het koor bleek goede krachten te bezitten, hoewel dit pas na enige tijd van inzingen, aanpas sen bij de acoustiek en afwegen der par tijen tot gelding kwam. Vooral het lage re gister is goed bezet; een paar mooie stem men gaven een mooie en gezondexpressieve kleur aan de altpartij. De sopranen heb ben nog wel eens de neiging om te scherp te intoneren. Wanneer ze, zoals bij de aan hef van de „Laudi alia Virgine", in de soepele Markiezinnenwals, of vooral nage noeg doorlopend in „lm Frühling", in kop- register zingen, komt er een mildheid in de klank, die zich bovendien uitzonderlijk eigent voor versmelting met de overige partijen, waardoor dus een effectieve koor klank ontstaat. En het is dan pas, dat de vlotte en soepele directie van Jan Beider volledig haar doel kan bereiken. Het stukje van Dina Appeldoorn en vooral dat van Bargiel beide met pianobegeleiding klonken als geheel voortreffelijk. Onder tussen was toch ook de goede stemming in de „Laudi" te waarderen; het moeilijke stuk van Verdi zou echter aanmerkelijk winnen bij een iets rustiger en gedragen voordracht van de bovenstemmen. De voordracht van „Het is een dach der vro- licheit" was in zijn leuke opgewektheid zeer te prijzen. „Kennemerlands Gemengd Koor" zong onde» leiding van Tom de Vries een pro gramma, dat van smaak getuigde. En hier mee is men al een eind op streek om tot goede prestaties te komen. Bovendien is er met dit materiaal, wat de klank betreft, veel te bereiken. De rustig zingende sopra nen geven een fraaie tint aan de koorklank en de tenoren weten zich qua timbre aar dig aan te passen, 't Was jammer dat zij in „Du Hirte Israëls" eventjes afdreven; maar in het „Ave Verum" van Mozart wis ten zij de gevaarlijke modulerende over gang zuiver te realiseren. Te betreuren was het ook dat de sopranen in een „Sanctus" van Palestrina even uit het ge lid raakten, wat door de dirigent na een paar maten schommeling, handig hersteld werd, zodat de polyphonie weer rustig haar klankdraden kon voortspinnen en het nobele stuk, dat zo goed begonnen was, be vredigend kon eindigen. Een mooi effect van polyphone samenzang werd bereikt met een oud-Vlaamse zetting van „Ic seg adieu" uit 1572, op naam van Episcopius. Een met de geestige bewerking die Henk Badings maakte van „Daer was e wuf dat spon" kwam er een leuke losse geest in de voordracht bij een alleszins egale koor klank. Verblijdend kon het heten dat op een kleine afwijking na door beide koren doorlopend toonvast gezongen werd. De solist Bernd Süsskind was met de aria uit „Nabucco" van Verdi en met „Amarille" van Caccini niet erg gelukkig; blijkbaar was hij voor de spanningen van het gedragen zingen niet voldoende gedis poneerd. Beter slaagde hij in de opgewek tere nummers van Carissimi en Scarlatti en in een reeks geestelijke negerliederen. De zanger en het koor hadden in de pia niste Annie Schoen een vaardige en muzi kale begeleidster. JOS DE KLERK Sluisdeur in reparatie De in December door het Argentijnse motorschip „Lancero" aangevaren buiten deur van de Noordersluis te IJmuidien wordt thans gerepareerd door de N.V. Machinefabriek en Constructiewerkplaat sen Gebr. Klinkenberg te Wormerveer. De deur moet zo spoedig mogelij'k worden ge repareerd. Konden we na afloop van de uitvoering van 18 Februari j.l. reeds spreken van een vlotte en goed geslaagde uitvoering, de uit voering van „Turnlust" van gisteravond overtrof die zelfs, ofschoon het programma precies dezelfde nummers bevatte. Klokslag half acht ging het doek open en vertoonden zich de vele deelnemers(sters) in hun turncostuum, iedere groep gelijk, ge kleed. Op de gelijkheid van kleding wordt ook bij Turnlust speciaal gelet, want mede door deze kleding verkrijgt men een fraai effect. Men kon dit zeer goed zien bij de knotsoefening van de grote meisjes; bij de rhythmische afdeling met de fraaie bal- en hoepeloefeningen door een geselecteerde groep uitgevoerd, en bij de rhythmische vrije oefening van de gehele afdeling. Oefe ningen waarnaar het weer in grote getale opgekomen publiek met genoegen keek. Demonstreerden genoemde groepen in geheel witte kleding, de dames-seniores waren daarentegen in stemmig zwart ge kleed en toch maakte ook hun oefening een aardig effect. De dames van de grondgym nastiek waren wéér anders gekleed, pok weer in overeenstemming met de oefe ningen die zij demonstreerden en die een meer sportiever karakter hadden dan de andere oefeningen. Ook hun oefeningen aan de ringen wekten weer de bewondering der aanwezigen door een zeer goede uit voering en door het dikwijls hoog opge voerde gehalte met o.a. diverse steunen, koprollen in vóór en achterzwaai, dis- en inloques, gewone en spreidsalto's. De kleuters, die door hun grote aantallen in twee groepen moesten, werken, vormden weer een alleraardigste opening van het programma. Het was dikwijls vermakelijk met welke ernst en overgave deze peuter- tjes hun opdrachten uitvoerden. Bij de evenwichtsbalk van de jongste meisjes viel het weer op met hoeveel ge mak de meesten zich over de smalle balk wisten te bewegen, terwijl de jongste jongens rich over de lange banken be wogen, doch dit was uitsluitend behendig heid. De vrije oefening van de middelste meis jes vonden wij zelfs beter dan bij de eer ste uitvoering. Ditzelfde was ook het geval bij het springen van de middelste jongens; het rekturnen van de grote jongens voldeed eveneens weer goed. Als wij verder nog het turnen aan hoog brug memoreren door de heren met meer dere zeer goede oefeningen en het vlotte tafelspringen dan blijft ons niets anders over dan te verklaren dat Turnlust met veel genoegen op deze avond kan terug zien. Vrijdagavond omstreeks middernacht werd de Velsense politie door haar Alk- maarse collega gewaarschuwd dat in laatstgenoemde plaats een motorrijwiel was ontvreemd. Onmiddellijk werd een post op het Pont- plein ingenomen en na verloop van tijd slaagde de agent er in twee knapen te be trappen, die het vervoermiddel bereden. Het waren de 19-jarige M. v. G. en de 18-jarige A. J. J. C., beiden uit Amsterdam. Zij zijn naar het hoofdbureau van politie in Velsen gebracht en gaan vandaag op transport naar Alkmaar. Loggers Aan de afslag van vanmorgen waren de logger „Java" KW 159 met 50 kisten tong en tarbot, 65 schol, 75 kabeljauw en gul, 110 wijting, 40 diversen en 1500 stuks stij ve kabeljauwen; de KW 48 met 6000 kg tong, 110 kisten schol en 100 wijting; de KW 19 met 125 kilo tong, 75 kisten schol en 75 wijting en de KW 6 met 10 kisten tarbot, 60 kg tong, 50 kisten schol, 80 wij ting, 230 diversen en 225 stuks ijskabel- jauwen. Kabeljauw en gul De rijen kabeljauw voor België deden vanmorgen van 50 tot 40 en de kisten bleven in het binnenland voor 57 tot 64. Grote gullen maakten 30, middel 28 en de torren 23. De wijting ging van de hand voor 17 zakkend tot 10. Schol 2 maakte 30 tot 25 en schol 3 27 tot 22. Tongen De lappen deden vanmorgen van 1.70 tot 1.75, gx-ootmiddel van 1.26 tot 1.28, halve pondjes van 1.50 tot 1.55, tong I van 1.67 tqt 1.75 en slips van 1.40 tot 1.45. Bedrag met dagen De „Thorina" haalde gisteren voor een reis van elf dagen 19.400. Zaterdag en Maandag Voor morgen is dan bekend de „Post boy" met 900 kisten koolvis, 200 wijting open, 30 wijting dicht, 60 schelvis, 30 di versen, 80 haring en 45 makreel. Maandag komen, zoals al in Visserijvaria verméld, de „Sumatra" met 650 kisten koolvis, 100 schelvis, 60 makreel, 160 wijting open, 60 wijting dicht, 80 haring, 150 radio en 45 diversen en de „VIOS" met 200 kisten schelvis, 600 koolvis, 80 kabeljauw, 60 wijting dicht, 120 haring, 50 makreel en 30 radio. Verder worden voor de Maandag- markt verwacht de „Eveline", de „Van Hattum" en de IJSl'andtrawle'r „Abraham".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8