^■iinxó VCh HET ADRES VOOR AUTO OF MOTORRIJLES AREND REIJM Agenda voor Velsen Havenberichten Instituut zou ook voorzien in andere behoeften rond de haven Visserij-varia e cTÖeeJh Kettinggangers van de Zuiderzee gaven de zeesleperij hun roem Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES Morgen teleurstelling mogelijk Feest van 19-26 Juni H. Swier en L. Vooys aan de kop TAXI NODIG? Beverwijk 7 Zeeliedentehuis in IJmuiden ,Er is nu geen bank te vinden voor de wachtenden" VVB bereidt jubileum voor Damtitel Groot IJmuiden Betere mogelijkheden voor gymnastiekonderwijs Lezing over de „IJmond" VZV—HVGB I BEL 5000 Schaakclub Santpoort speelde laatste competitiewedstrijd LET OP! U wordt van huis gehaald en gebracht AUTORIJSCHOOL „MEESLEPEND" VERHAAL Epos van de lange deining bij „Santpoorts Bloei" Loodsdiensten gaven de strijd op Old Clothes New DRY CLEANING ONLY t ZATERDAG 6 MAART 1954 De heer F. P. Kuyt uit Beverwijk schrijft ons: Men veronderstelt, dat de Tehuizen voor Zeelieden uitsluitend toegankelijk zijn voor de zeevarenden. In hoofdzaak is dit wel juist, doch daar naast moeten ze openstaan voor de echt genoten en familieleden van de zeevaren den. De benaming „Tehuizen ten dienste van de Zeeman" zou veel misverstanden opheffen. Bij bezoeken aan de tehuizen in Antwer pen en Rotterdam is overduidelijk geble ken, dat het opensteilen voor familieleden door hen op hoge prijs gesteld wordit. Er was een en al waardering voor het werk van de Nederlandse Zeemams Cen trale, en juist door zulke kleine dienstver leningen. De directeur telefoneerde b.v. geregeld met het havenkantoor en deelde de resultaten mede aan de wachtenden. Dit is o.a. iets, dat zeker tot de taak van de beheerder moet behoren en waartoe zo bij zonder mooie gelegenheid geboden zou kunnen worden, indien het tehuis kwam in het „haventje van Rietman". Er is rond de sluizen geen bank te vin den, waarop men even kan gaan zitten en denk nu eens in, wat dit wachten be tekent bij koude of slecht weer! En toch wil niemand dit moment van binnenkomst, soms na een afwezigheid van vele, vele maanden, missen. Bij het uitwerken van de plannen heb ik aan bovengenoemde leemte gedacht en het lijkt mij een reden te meer om het Tehuis in de omgeving van de sluizen te zetten. Een zeeliedentehuis is geen confectie- goed. Elk tehuis moet wat inrichting en ligging betreft aangepast worden aan de gegeven omstandigheden. ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 TEL. SOOO IJMUIDEN De voetbalvereniging „Breesaap", die naar aanleiding van haar vijfentwintig jarig bestaan op 1 April verschillende feest- pülen op haar boog heeft genomen, waar van de eerste vandaag kan worden afge schoten in de vorm van de erewedstrijd op „Watervliet" tussen de Velsense eerste kiassers „Stormvogels" en V.S.V., bereidt zich voor op een feestelijke viering in an dere opzichten. Wegens het inlassen door de K.N.V.B. van de wedstrijd SneekV.S.V. op Zon dag aanstaande, bestaat er overigens een kans, dat die eerste feestpijl een blindgan ger wordt. De competitiewedstrijd zou voor V.S.V. tegen Sneek in verband met de toe stand van het Friese veld niet door moe ten gaan, wil er kans op zijn, dat vanmid dag de beste Velsense clubs kunnen spe len. Het tweede nummer op het programma wordt de officiële receptie, die op Zater dag 3 April in het Statenhuis aan de Vel- senseweg wordt gehouden. Dan volgt op Woensdag 28 April speci aal voor de V.V.B.-familie een feestavond in het Kennemer Theater waarvoor men zich van de medewerking van bekende ar- tisten heeft verzekerd. Voorts worden de „feestweken" in Ken- nemer Staten-verband van de jubilerende verenigingen S.S.H. (gymnastiek), Water- tervliet (korfbal) en V.V.B. (voetbal) ge houden in de week van 19 tot 26 Juni. De ledenwinactie, die door V.V.B. met het begin van de nieuwe competitie is in gezet, verloopt voorspoedig. In vijf maan den meldden zich 86 nieuwe leden en do nateurs aan. En als nu ook nog het kam- pienschap door V.V.B. zou behaald kun nen worden met een promotie, waarop al lang wordt gevlast, zal het zilveren feest bovendien een heel prettig staartje kunnen krijgen. ADVERTENTIE Zo dient men een tehuis in IJmuiden te zien als een voorpost van het Zeemanshuis in Amsterdam. Daar heeft men accomoda te voor langer verblijf hier blijft dit beperkt tot dagverblijf. De meeste tehuizen kunnen, dank zij de belangrijke steun van Kerken, Scheep vaartmaatschappijen, grote instellingen en donateurs, hun mooie taak blijven ver vullen. Ik heb het vaste vertrouwen dat het te huis IJmuiden, mits het op de bedoelde plaats komt, zichzelf kan bedruipen, in het ongunstigste geval een geringe steun zal behoeven. De spanning bij de voorlaatste ronde van de damtitel om het kampioenschap van Groot-IJmuiden is toegenomen. Swier be haalde een overwinning op Wim Wort. Daar v. d. Berg en Vooys de punten deelden, staan Vooys en Swier bovenaan. De titel houder T. Postma is uitgeschakeld voor de kampioenstitel door zijn remisepartijen tegen de Beverwijker J. H. Bom en J. v. Straten. Met nog één ronde, die Dinsdagavond wordt gespeeld bij DCIJ, is niet te voorspellen welke spelers de eerste of tweede plaats zullen bezetten. De twee eerst aankomenden plaatsen zich in de eindstrijd om het kam pioenschap van Kennemerland. De stand luidt: gesp. gew. gel. verl. pt. L. Vooys 6 3 .3 0 9 H. Swier 6 4 119 T. Postma 7 2 5 0 9 J. v. d. Berg6 3 2 1 8 J. Bom 7 1 4 2 6 De Jong 6 1 2 3 4 J. v. Straten 6 1 l 4 3 Wim Wort 6 1 1 4 3 In de R.K. Meisjesschool Een verzoek van 't R.K. kerkbestuur van de St Jozefparochie te Velsen-Noord om mede werking tot verandering van inrichting van de onder zijn bestuur staande R.K. Meisjes school aan de Corverslaan, werd in de raad van 2 Maart 1954 in handen van B. en W. om advies gesteld. De verandering van inrichting der school zal bestaan in het bouwen van een was- en kleedgelegenheid bij het gymnastieklokaal en het wegbreken van twee kleedhokjes in dit lokaal, alsmede in het aanleggen van een betegeld oefenterrein voor het onder wijs in de lichamelijke oefening. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B en W. voorstellen de ge vraagde medewerking te verlenen. Voor de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Midden Kennemeriand" pn „IJmuidens Bloei" zal mr. J. Vink, direc teur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan in het Patronaatsgebouw te IJmui- den-Oost op Vrijdag 12 Maart een causerie houden over „Diverse problemen in ver band met de industrialisatie van de IJmond." Mr. Vink zal duidelijk maken hetgeen men mag verwachten, maar boven dien zal hij een inzicht geven in de diverse omstandigheden, welke er toe hebben ge leid dat een bepaalde oplossing moest war den gekozen en andere, soms voor de hand liggende oplossingen moesten worden ver worpen. Zaterdagavond om half tien wordt in het Sportfondsenbad te Haarlem voor de cen trale wintercompetitie de wedstrijd ge speeld tussen het eerste heren-zevental van de Velser Zwemvereniging en HVGB I uit Haarlem. De Velser.aren gaan als volgt te water: Hagedoorn, Hamers, Schoone, v. d. Vegte, Gravemaker, Bakker en Elzer- man. Prijzen van Vrijdag. Gr. tong 1,79- 1,69, gr.m. tong 1,32-1,24, kl.m. tong 1,56- 1,46, kl. tong I 1,72-1,61, kl. tong II 1,45- 1,37, tarbot I 2,45-2,15 per 1 kg. Tarbot II en III 87-78, tarbot IV 65-31, gr. schol 23-16, gr.m. schol 28-18, kljn. schol 57-45, kl. schol I 46-38, kl. schol II 41-21, schar 31-25, bot 16, kl. schelvis II 31, wijting 18,50-8,60, gr. gul 28-26, midd. gul 27-24, kl. gul 26-20 per 50 kg. Gr. kabeljauw 94- 56 per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag: 470 kisten tong en tarbot, 300 schol, 21 schar, 2 bot, 330 wijting, 260 kabeljauw en gul, 17 diversen totaal 1400 kisten. Volharding blUft Volharding. De door de N.V. Katwijkse Rederij en Haring han del v.h. A. den Duik te Katwijk aan Zee aangekochte motorlogger Volharding KW 65 zal binnenkort onder dezelfde naam aan de visserij gaan deelnemen. Het num mer zal echter gewijzigd worden in KW 23 dat jaren achtereen door een der schepen van de Rederij Den Duik is gevoerd. Het schip dat thans dit nummer draagt, de Margaretha en Maria KW 23, is door de Rederij Den Duik verkocht aan de heer W. van Beelen. Dit vaartuig krijgt de naam „Willy Alida" en de merken KW 65, zodat er wat de nummers betreft een ruiling heeft plaatsgevonden. Records voor bedrijf. Het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf heeft op Maandag 22 Februari een record-dagomzet van j 259.930,47 bereikt, een na-oorlogs record. Op Maandag 1 Maart lag die omzet vijf cent lager: 259.930,42. Het bedrijf heeft de achterstand, die in Januari is ontstaan, al flink ingehaald. ADVERTENTIE 0-1, Sterk-Rampf afgebr., Brug-Vrij 1-0, Kokje-Hetem remise, Labouchère-de Jong 0-1, Hos-Geus 1-0, Tuning-Fris 0-1, Vos man-Zeilmaker 0-1. De uitslagen der onderlinge competitie waren: v. d. Bronk-Baljet 1-0, Sterk-v. d. Bronk remise, Houterman-Busselman af gebr., Leijsma-Vos 0-1. In groep A valt vooral het resultaat van Pie terse op, één der jongeren, die week aan week zijn tegenstanders tot opgeven dwingt. Hii is zeker van de derde plaats. Pels kan nog gelijk komen met W. Schuur man. De beslissende pairtij moet nog ge speeld worden. Wat groep B aangaat kun nen alleen Blansjaar en Brugman de bo venste twee nog inhalen; maar dan mogen deze heren geen partij meer verliezen. Of dat lukken zal? De kansen zijn er voor^dus nog spanning genoeg. DEM tegen Helder De vrije Zondag wordt door de Bever- wijkse voetbalvereniging DEM gebruikt voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd tegen Helder. Dr. J. H. van Roijen (links), Nederlands ambassadeur in de Verenigde Staten, spreekt een geestig woord voor een vergadering van het Instituut vóór Interna tionale Opvoeding in New York. In het midden dr. Harold A. Voorhis, vice-president en secretaris van de New Yorkse Universiteit en hoofd van de Nederland-Amerika Stichting, rechts zit Kenneth Holland, president van het Instituut. Dinsdag was Haarlem II op bezoek bij de schaakclub „Santpoort", één der sterk ste tientallen van de 1ste klasse der K. N. S. B. Na sportieve strijd werd de voorlo pige uitslag 4-5; één partij werd afgebro ken. Hierin zitten nog winstkansen voor Santpoort en het kan 5-5 worden. In dit geval zal Santpoort als no. 5 eindigen, met een score van 24'/t vóór en 25 tegen. Over het algemeen heeft Santpoort I goed ge speeld. De persoonlijke uitslagen tegen Haarlem waren: Schuurman-Van Driel remise, Pels-Bauer 1-0, Blansjaar-Mobach „Het zwaard der vergelding" (Rex, Vrij dag t.m. Maandag) flitst aan één stuk door in het „Rex" theater en laat alle slechte mensen roemloos sneuvelen, die met dit zwaard in aanraking komen. De meeste goeden blijven leven en komen aan 't slot paarsgewijs en gelukkig weer te voor schijn. Kort samengevat zou dit de inhoud van de film „Het zwaard der vergelding" („The Avengers") kunnen zijn. Er is ech ter gelukkig nog een tikje humor en een snuifje romantiek bij gemengd, maar het is allemaal toch echt een beetje te goed koop uitgevoerd om over de hele linie aan trekkelijk te zijn, al is de dochter van de gouverneur een erkende schoonheid. v. d. S. „Verstoten vrouwen" (Rex, Woensdag en Donderdag). Deze, weinig in roulatie geweest zijnde film valt op de keper be schouwd bepaald1 mee, al slaat het ietwat melodramatische gegeven vaak gevaarlijk door naar het belachelijke. Tenslotte wor- ADVERTENTIE In opdracht van de Noord Zuid Holl. Vervoer Mij. N.V. te Haarlem hebben wij de afgelopen weken 19 H.H. conduc teurs tot chauffeur opgeleid, 27 daarvan slaagden er de 1ste keer voor hun rlj-examen I Ook U kan bij het eerste rij-examen slagen, veel tijd en geld besparen, mits U goed en veilig leert rijden. Auto- en Motorrijschool „AREND REI3M" garandeert U door zijn jarenlange ervaring een prima opleiding, zowel prac- tisch als theoretisch. Uitsluitend nieuwe Door de K.N.A.C. Leswagens en -motoren gedipl. instructeurs Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij onze adressen: SANTPOORT HAGELINGERWEG 134 TELEF. K 2560 - 8930 □MUIDEN DENNENSTRAAT 12 TEL. K 2550 - 6200 WDK a. ZEE VOORSTRAAT 18 TELEF. K 2517 - 257 HEEMSTEDE HORTENSIALAAN 11 TELEF. K 2500 -26944 don we de laatste jaren aan de lopende band geconfronteerd met allerlei vrou wenproblemen, die echt alleen maar op het publiek los worden gelaten om dit pu bliek gnuivend te laten genieten van alle mogelijke complexen en bezetenheden, die eerder bij de psychiater thuis horen dan op het witte doek. „Het pad der zonde" (Thalia, van Vrij dag tot en met Zondag) De naoorlogse Duitse filmindustrie heeft weer eens een film gemaakt over de lotgevallen van meisjes in een verbeteringsgesticht en is daarbij volkomen in de conventionele sfeer gebleven. Men kent zo langzamer hand wel het gegeven van dit soort films: de strenge directrice, die in de meisjes slechts misdadigsters ziet en door haar optreden slechts verzet tegen haar maat regelen uitlokt, met als tegenspeelster de vriendelijke bewaakster, die van het standpunt uitgaat, dat opvoeden zonder liefde en het wekken van vertrouwen tot mislukking is gedoemd. Het conflict tussen deze twee vrouwen is niet het hoofdthema van deze film, maar de lotgevallen van een van de meisjes, diie onschuldig in het gesticht wordt opgenomen. Die lotgeval len worden nogal breed uitgesponnen; in teressanter is het beeld, dat men van het leven der andere meisjes krijgt. Het is een film als zovele van haar voorgang stens, die ondanks enkele gebreken toch wel boeit. S. K. Zondagmiddag wordt in Thalia ,,'t Is voor* elkaar" gedraaid. „Verboden jangle" (Maandag t.m. Woensdag Thalia). Onder de titel „Strange world" verhaalt deze film van een inderdaad nogal bizarre wereld, waar in het ruig toegaat. Aan avonturen geen gebrek in dit romantische geval, dat ech ter de romantiek met zoveel lepels-vol tegelijk toedient, dat de toeschouwer na aan een indigestie toe is, als het happy ending het verhaal besluit. Geen hoog vlieger, dit dik-opgelegde geheel, maar voor de liefhebbers wellicht gesneden koek. Op uitnodiging van Santpoort's Bloei hield de heer C. J. M. van der Hidde gisteravond een boeiende causerie over de Nederlandse zeesleepvaart in het Hervormd Jeugdhuis te Santpoort. Tot voor kort bestond er bijna geen litteratuur over deze bijzondere tak van zeevaart. Willem de Geus was de enige, die in zijn novelle „Het verloren schip" dit onderwerp behandelde. Wel wist een ieder van het bestaan ervan af, maar het werk zelf was onbekend. Dan komt, tijdens de laatste oorlog, een boek in de étalages, dat de zeesleepvaart in één keer in de belangstelling brengt: Holland's Glorie. Juist in de tijd, dat velen twijfelden of er voor de Nederlandse koopvaardij een nieuwe periode van bloei zou komen, sloeg deze titel in. ZATERDAG 6 MAART IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het pad der zonde." Zeekadettenkorpa „IJmond", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, feestavond. ZONDAG 7 MAART IJMUIDEN: Thalia, 15 uur: ,,'t Is voor elkaar"; 19 en 21.15 uur: „Het pad der zonde." MAANDAG 8 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Verboden jungle". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN: Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. Het Nederlandse volk kreeg voor het eerst een beeld van de zeesleepvaart. Kri tiek was er genoeg, vooral van de insiders. Dat betrof dan de vaak al te vlotte pen van Jan de Hartog die technische onmogelijk heden mogelijk maakte, wat door het grote publiek niet opgemerkt werd. Van die kant kwam dan kritiek op de vaak ruwe taal en de realistische beschrijving van het harde leven aan boord van de sleepboten. Het publiek kreeg bij het lezen de indruk, dat de voorgeschiedenis van de Nederlandse zeesleepvaart niet zó mooi is geweest. Toch was die mooi: het waren de garnalenvis- sers, die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw geen droog stuk brood met hun vis serij konden verdienen, die de schepen be manden. Navigeren was onbekend als de kust uit het zicht raakte. In 1892 liep de eerste echte zeesleper van stapel. Er moest materiaal vervoerd worden voor de „baggerboeren", de aan nemers vap waterbouwkundige werken. Hun prestaties bij het aanleggen van dij ken en havens waren in het buitenland niet onopgemerkt gebleven en van heinde en ver kwamen er opdrachten binnen. De Nederlandse zeeslepers vervoerden hun baggermolens, zuigers en bakken over de gehele wereld. Tientallen jaren zijn onze zeeslepers zonder buitenlandse concurrentie geweest: geboren uit de noodzaak wierp de Nederlandse zeesleperij zich op als de beste ter wereld. g Kerelswerk De kettingsleepdienst over de Zuiderzee groeide uit tot een vorm van dienstver lening over de gehele wereld. Dit is voor een groot deel te danken aan de mensen, die deze ranke slepers bemannen. Wat deze kerels in de loop der jaren op hun kleine schepen hebben gepresteerd, is een stukje glorie van Holland: zij maken het mogelijk, dat de meest vreemdsoortige objecten over de wereldzeeën gesleept kunnen worden. Baggermolens, te slopen schepen, caissons, dokken en kranen, te veel om op te noe men. Om van het bergen van wrakken en hulp aan in nood verkerende schepen nog niet eens te spreken. De heer Van der Hidde besloot zijn cau serie, die met lichtbeelden verduidelijkt werd, met een woord van hulde aan de vrouwen van deze mannen. Zij zorgen dat het gezin thuis „draait", zij zijn vader en moeder tegelijk en in deze wetenschap ligt voor de mannen een deel van hun succes. De vrouwen van onze zeeslepers dragen dan ook zeker hun steentje, een rotsblok zelfs, bij, om de vlag van Nederland fier te laten wapperen over de vijf wereldzeeën. Met een hartelijk applaus bedankten de weinige aanwezigen de spreker voor zijn interessante lezing, welke meer belang stelling verdiend had. Namens het bestuui van Santpoort Bloei bedankte de voorzit ter de heer Van der Hidde voor het op „meeslepende wijze" gesprokene. Vrijdag 5 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libelle van Rotterdam. Argos van Rotterdam. Deneb van Rotterdam. Spaarnestroom van Huil. Oranje van Na pels, Maine van Duinkerken. Boskoop van Antwerpen. Delfinus van Rotterdam. Hoop op Zegen van Nyköping. Vechtstroom van Londen. American Counselor van Antwer pen. Dotterel van Rotterdam. Belgrano van Bremen. Cordoba van Las Palmas. Norden van Le Havre, Phidias van Delfzijl, Sirius van Gothenburg. Waterland van Buenos Aires. Wikia van Rauna. Warun van Stock- holrh, Heemskerk van Antwerpen. Noord- land van Fowey. Prinses Wilhelmina van Port Talbot. Moonrest van Londen. Suomen Nyto van Mantyluoto. Vertrokken zijn: Romanya naar Rotter dam. Lingestroom naar Manchester. Eem- land naar Buenos Aires. Mendora naar Buenos Aires. Erkalin naar Huil. Wegro n. Malmö. Celebes naar Antwerpen. Friblo n. Hamburg. Rigel naar Rotterdam. Dotterel Sambre naar Rotterdam. Deneb naar Vlek- kefjord. Libelle naar Bremen. Stentor naar West-Indië. Als gevolg van de tot stormkracht aan wakkerende wind moesten gisteravond de loodsdiensten voor kleine schepen van IJmuiden, Vlissingen en Hoek van Holland gestaakt worden. Om 11 uur werden de diensten uit de vaart genomen, vanmorgen om kwart voor zes werd er weer beloodst. -ÏJ.R.B.-Ieden slaagden voor diploma Bij de Woensdag in Haarlem gehouden examens van de K.N.B.R.D. slaagden de volgende leden van de IJmuider Reddings brigade: Voor diploma A: mej. M. Niekerken en de heren J. Zijlstra en G. Sparrius. Voor diploma B: de dames N. Dijkman, R. Schager en M. v. d. Veldt en de heer L. Sparrius. Eén candidaat werd afgewezen. MARKTBERICHT BEVERWIJK - 5 Maart Waspeen 10—34; spruiten 40—114: witlof 42—85; knollen 7—27; rabarber 2679; boe renkool 1832; groene kool 1230; gele kool 1026'/i; rode kool 512; peen 47; uien 510; soep 4347; prei 1231. „De drum" (Kennemer Theater, van Vrijdag tot en met Zondag) Dit is de titel van een kleurenfilm, die de geroman- i tiseerde machtsstrijd tussen het Britse imperium en een oproerige stam toont. Het verhaal speelt zich af in de verblin dende wereld van Achter Indië, waar een vooruitgeschoven post van de Engelse re gering in botsing komt met een in boor- lingengroep onder leiding van een duivel se demagoog. Sabu, bekend uit „The Ele- phantboy" speelt de kleine prins Azim. Wanneer de uitbarsting komt, vindt deze film haar climax in een aantal scè nes, die qua regie en spelbeheersing uiterst geslaagd mogen heten. „De woeste hoogte" (Kennemer Theater van Maandag tot en met Woensdag). De film „De woeste hoogte" is onder regie van William Wyler, die onder de Ameri kaanse regisseurs niet de minste Is, ver vaardigd naar het boek van een der zus ters Bronte: „Wuthering Heights". De ver houding tussen het litteraire gegeven en de filmische bewerking is in zoverre ver antwoord dat tenminste het rompverhaal is overgebleven; dat van twee kinderen, die elkaar eeuwig trouw zweren en hun leven lang gebukt gaan onder het besef dat hun karakters en omstandigheden geen blijvend geluk mogelijk maken. Het is op en top een verhaal uit de romantische school van de eerste helft der negentiende eeuw. Het boek verscheen in 1848. Wilde stormachtige gevoelens overheersen de werkelijkheid. De hoofdfiguren, gekweld en voortgestuwd door een duistere, nood lottige liefde, bewegen zich afwisselend in een sprookje en in een nachtmerrie. Zo hevig is de bewogenheid van hun innerlijk dat zij nergens in harmonie kunnen* leven en zij zichzelf tenslotte verliezen in een hevig verlangen naar zelfvernietiging. De romantiek van dit geval trekt velen aan en de goede verfilming van William Wy ler zal hen zeker boeien met een suggestief beeldenspel van de eenzame vlakten van Yorkshire, waar een bouwvallig huis en een sombere rots belangrijke onderdelen van de sfeer zijn. „Scaramouche" (L u x o r, van Vrijdag tot en met Woensdag) Deze verfilming van Rafael Sabatini's quasi-historische roman is een der indrukwekkendste mil- lioenen-spektakels die Hollywood ons de laatste jaren voorgezet heeft. Het overbe kende verhaal, zich afspelend in de woelige dagen kort voor de Franse revolutie, bood gelegenheid te over tot het invoeren van imposante massascènes en show-effecten en het hoeft geen betoog dat de filmmensen die kansen niet gemist hebben. De schrille tegenstellingen tussen het pompeuze hof leven met zijn bepoederpruikte. lichtelijk- decadente adel en het grauwe bestaan van het ontwakend proletariaat, zijn voortref felijk uitgebuit, zonder nochtans tot carica- turen te ontaarden. Tegen deze kleurige achtergrond ontwikkelt zich dan het con flict tussen de beide halfbroers, de hertog van Maynes en de komediant André Moreau, alias Scaramouche, wier weder zijdse haat de symbolische projectie is van de strijd tussen de standen. Alles wordt ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Woensdag 10 Februari: st. Tzonne IJM 1 (IJsland), Abraham VL 77 (IJsland). Zaterdag 20 Februari: mt. Maria van Hat- tem IJM 10. Maandag 22 Februari: st. Sumatra IJM 62; mt. Eveline IJM 116. Dinsdag 23 Februari: st. Vios I IJM 24, Klaas Wijker IJM 35; mt. Elie Chénévière LJM 32; ml. Gorredijk IJM 75, Martenshoek IJM 283, Bertha KW 38, Jacoba Gesina SCH 36. Woensdag 24 Februari: st. Viking Bank IJM 183; mt. Post Boy IJM 35; mk. Nelly v. B. IJM 23. Donderdag 25 Februari: st. Herman IJM 2, Flamingo IJM 25; mt. Willey SCH 7, Corne lia Maria SCH 135. Vrijdag 26 Februari: st. Gelria IJM 21; mt. Johannes Polderman IJM 20: ml. Annie IJM 14, Avontuur KW 114; mk. Pietertje HD 87. Zaterdag 27 Februari: mk. Wiron V IJM 208. Maandag 1 Maart: st. Mary IJM 61; mt. Shamrock IJM 129; ml. Martha IJM 74, Ver wachting IJM 204, Adrianus KW 10, Rijn mond IV KW 15, Arie Nico KW 17, Eliza beth KW 64, Saturnus KW 69, Excelsior II KW 78, Jan KW 84, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Willempje KW 89, Toenadering KW 95, Jacoba KW 107, Petronalla KW 125, Borneo KW 127, Wilhelmina H KW 138, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141. Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroe ders KW 166, Eendracht KW 168. Aleida KW 169. Onderneming II SCH 27. Scheve- ningen SCH 107, Neeltje VL 166. Dolfijn RO 2. Drie Gebroeders HD 79; mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Twee Gebroeders IJM 27 (9 Maart binnen), Vios IJM 52, Corrie IJM 78, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240. Magda IJM 272, Haar lem I IJM 276. Nehim I AM 16. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18. Leendert Jacoba KW 12. Tiny KW 34 (3 Mrt binnen). Dine Marie KW 57, Arendje KW 88. Agatha Arie KW 126. Koningin Julinaa KW 133, Hen- drikje BU 33, Dirk TX 19, Nellie TX 24, Ofa et Labora.TX 32, Vertrouwen TX 39, Adriaantje UK 2. De Jonge Johannes UK 68, Grietje UK 126, Vertrouwen UK 243, Pieter UK 244. Dinsdag 2 Maart: st. Norma Maria IJM 6, Haarlem IJM 9; mt. Antje RO 15; ml. Huber- tha Gerarda KW 9, Helena KW 39, Aafke Jacoba KW 41, Neptunus KW 45, Floris KW 59. Nelly Maria KW 70. Hette Margaretha KW 74. Doggersbank KW 75, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Gebroeders KW 108, Gezine Geertrui KW 176; mk. De Twee Gebroeders IJM 27, Samenwerking KW 21, Anna Marie KW 27, Rein KW 30, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77. Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94. Eben Haezer UK 4. Jannetje UK 7. Willemina UK 14, Grietje UK 15, Onderneming UK 18, Wiepke UK 35, Marijtje UK 64, De Jonge Albert UG 91. Vriendschap II UK 104, Lin- quenda UK 136. Woensdag 3 Maart: ml. Heemstede IJM 53; mk. Clazina Johanna RO 3. Donderdag 4 Maart: st. Bergen IJM 16; mt. Dirkje RO 53; ml. De Arend KW 7; mk. Samenwerking KW 21. Tlny KW 34. Dirk TX 19, Vertrouwen TX 39, Janna Maria WR 67. Vrijdag 5 Maart: mt. Wiron IV IJM 209; ml. Wiron III IJM 221. ADVERTENTIE ZOEKT U een technische dienst voor kantoormachines Wij repareren alles op het gebied van Tel-, Schrijf- en Rekenmachines Kantoormachinehandel CHR. VISMAN WUk aan Zeeërweg 4, IJmuiden, Tel. 4619 Off. Remington-Dealer Onderhoudsabonnementen. Rebuilt - Inruil natuurlijk danig geromantiseerd en vooral het degenduel tussen de twee aartsvijanden in een overvolle schouwburg, dat als climax bedoeld is, doet hier en daar wel heel erg Douglas Fairbanksachtig aan, maar dat neemt niet weg dat men aan deze rolprent volop zijn plezier kan beleven, want de in trigue zit knap en logisch in elkaar, en ontbeert humor noch intelligentie. Een prettige verrassing is de gave vertolking van Scaramouche door Stewart Granger, die hier blijk geeft van onverwachte mimi sche talenten. „Pony Express" (t.m. Maandag in het W.B. theater). Onuitputtelijk voor de „Westerns" schijnen de verhalen uit de Amerikaanse geschiedenis der negentien de eeuw te zijn, toen de Rocky Mountains nog bewoond waren met woest uitziende roodhuiden. De film, die deze week in het theater aan de Peperstraat draait, verplaatst de toeschouwer weer eens naar deze tijd en geeft suggestief weer hoe noch blanken noch kleurlingen ook maar enige scrupu les kenden in de toepassing van de oer oude wet „Oog om oog, tand om tand". Buffalo Bill Cody en Wild Bill Hitch cock zijn de krachtfiguren die er voor zorgen dat het verhaal nergens tam wordt en ze zijn hierin volledig geslaagd. Wat echter helemaal niet van de rol prent als zodanig gezegd kan worden; een beeldroman is er opvoedende lectuur bij. v. H. Zondagmiddag draait in het W.B. Thea ter „Mannen van staad'V

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3