Internationale K.v.K. geeft dictionnaire in 8 talen uit STEEDS TE KOOP Franse tegenstanders EVG beginnen zich te roeren Kort en bondig Wilt U de schoorsteen laten vegen Delftse gasfabriek was bij kolen handelaren populair Pers en publiciteit Misstanden onthuld voor de rechtbank Stakende bemanning van Amstelstad naar ons land Ten behoeve van het commerciële verkeer Minister Mansholt sprak te Parijs Velseti IJmuiden Carrosseriefabriek A. A. Janssen Zn JOH. LUYT VOORJAAR 1954 K O L K S Meubelmagazijn Brillantines B. NOOY ZATERDAG 6 MAART 1954 8 Bergens raad aanvaardt het plan-Burgersdijk Verbetering der Scheveningse haven Protest tegen herbegrafenis van Duitse kampbeulen Ernstige verwijten over toestand op hun schip Scheepvaart WOONHUIZEN voor zelfbewoning EETKAMERS SALONS SLAAPKAMERS P. J. Nachtegeller (Van onze correspondent in Parijs) Naarmate de dag nadert, dat het ont- werp-verdrag inzake de Europese defensie gemeenschap de Franse Kamer ter ratifi catie zal worden aangeboden, beginnen ook de tegenstanders zich duidelijker te roeren. Volgende week Dinsdag komt kanselier Adenauer in Parijs om samen met Bidault té trachten de resterende obstakels voor de oplossing van het Saarprobleem te verwij deren. En wat de andere conditie voor de ratificatie betreft schijnt president Eisen hower nu ernstig te overwegen president Coty een brief te zenden met de plechtige verklaring dat Amerika zijn troepen niet uit Europa terug zal trekken. Een overeenkomstige belofte zou op zijn beurt voor Engeland Winston Churchill aan premier Laniel willen geven. De datum, waarop de ratificatie-debat ten in het Franse parlement die zeker van lange duur zullen zijn een aanvang zullen nemen is door de regering nog steeds niet bepaald, maar het is duidelijk dat Parijs onder stevige druk wordt gezet om nu niet heel veel langer meer te dralen. In dit licht dient men de berichten te zien, die de laatste dagen door het officiële Franse persbureau A.F.P. zijn rondgezon den en herroepen, waarin sprake was van publieke demonstraties te Parijs tegen het Europese leger en de Duitse herbewape ning. De oud-voorzitter van de Nationale Ver gadering, Edouard Herriot, die als gang maker van deze actie werd genoemd, heeft zich sedertdien enigszins gedistancieerd van de plannen om op de Champs Elysées te manifesteren, zonder echter zijn afwij zend oordeel over de E.V.G. op enig punt te herroepen. Ook heeft hij verklaard met zijn partijgenoot Martinaud Déplat, de minister van Binnenlandse Zaken ,die vóór het Europese leger is, de kwestie nader te willen bespreken. Of die manifestaties inderdaad plaats zul len hebben is op dit moment een zaak waarover in regeringskringen druk wordt overlegd. Hoe groot het communistisch percentage is der promotors, waarbij ook oud-premier Daladier en de bekende abbé Pierre werden genoemd, kon tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Maar het ligt wel voor de hand dat vooral zij komende weken hun tijd niet in ledigheid zullen verdoen. De tegenstrijdige berichten, die A.F.P. in verband met deze zaak heeft gelanceerd, tonen in elk geval wel onbetwistbaar aan, dat de spanning en de onzekerheid in de Franse politieke gelederen stijgen en dat de beslissende strijd pro en contra het Eupropese leger, die nu komen gaat, fel belooft te worden. Abbé Pierre heeft inmiddels een commu niqué uitgegeven waarin hij verklaart, thans met geen enkele openbare mani festatie of verklaring van politiek karakter in verband gebracht te willen worden. Hij wil de nationale eensgezindheid, die inge volge het beroep van begin Februari tot hulpverlening aan de daklozen aan het licht is getreden, bewaard zien en meent zich, zolang hij de leiding van die nood hulpverlening heeft, uitsluitend aan deze taak te moeten wijden". Spaaks mening De Belgische socialistische ex-premier Paul Hcnri Spaak heeft te Parijs op een bijeenkomst van 150 parlementariërs ver klaard te vrezen, dat indien het E.V.G.- verdrag niet door Frankrijk wordt be krachtigd, „de gehele Europese politiek en de philosophic van het Atlantisch verdrag" zullen verdwijnen. De Verenigde Staten zullen de N.A.V.O. niet loslaten maar geleidelijk de belang stelling voor Europa verliezen en de Brit ten zullen de Amerikanen daarin volgen, aldus Spaak. De kleine landen van Europa zouden dan „een illusoire en bedriegelijke neutrali teit" zoeken. Frankrijk en Duitsland zou den misschien als gevolg daarvan om het hardst proberen tot een vergelijk met Rus land te komen en het is niet zeker, dat Frankrijk die wedloop zou winnen. Tramverbinding met Bergen aan Zee Donderdagavond heeft de gemeente raad van Bergen (N.-H.), men drie stem men van de KVP en één van dr. Hemel rijk 'PvdA) tegen, na lange en soms hef tige discussies besloten B. en W. te mach tigen over te gaan tot de oprichting van een trambedrijf, dat een tram tussen Ber gen en Bergen aan Zee zal exploiteren vol gens het plan van ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij. De tram zal rijden van 15 Juni tot 1 September. Het personeel denkt men te werven uit werkstudenten. De dienst zal onderhouden word met één rijtuig, dat 50 zit- en 200 staanplaatsen bevat. Er zul len gemiddeld 25 ritten per dag worden ge maakt. De heer Ellis, die namens de KVP- fractie sprak, zei dat dit plan het verkeers probleem niet oploste. Hii zag als enige op lossing een autoweg over de trambaan, met aan beide zijden rijwielpaden. Mevrouw Broekman-Vriesman (VVD) wilde uitstel en een combinatie van het plan-Burgersdijk en het plan-Otto, waar door de verbinding met Alkmaar zou blij ven bestaan. De heer Hemelrijk durfde het plan- Burgersdijk niet voor zün verantwoording te nemen. Het plan-Otto beoogt een dienst voor net gehele jaar. Het is echter om fi nanciële redenen van de baan. Een be zwaar van het plan-Burgersdijk zag hij daarin, daf na één enkele aanrijding reeds een grote verkeersstagnatie tussen Ber gen en Bergen aan Zee zou ontstaan. BINNENLAND Op vragen van het Tweede Kamerlid Peschar betreffende de door contractpensions voor gerepatrieerden ingevoerde tariefswij ziging. heeft de minister van Maatschappe lijk Werk geantwoord: Omtrent deze tariefs wijziging is vooraf overleg gepleegd met de pensionhouders. Momenteel worden pen sionovereenkomsten afgesloten tegen de dag prijzen die varieren van f4 voor volwasse nen en f3 voor kinderen tot f3 respectie velijk f2,50. Een echtpaar uit Wilp (gemeente Voorst) heeft zich voor de Zutphense rechtbank moeten verantwoorden, omdat het brand in zijn woning zou hebben gesticht. De officier eiste tegen de man anderhalf jaar met aftrek en tegen de vrouw een jaar voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezicht- stelling. Het echtpaar was in moeilijke financiële omstandigheden geraakt en zou toen de woning in brand gestoken hebben. Het pand brandde vrijwel geheel uit. Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van Tasmanië zal de „Van Kinsber- gen". commandant kapitein-luitenant ter zee F. Bruyn, van 22 tot 29 Maart een bezoek brengen aan Hobart. Voorts zal het schip van 15 tot 18 Maart Sydney bezoeken, en op 31 Maart te Williamstown nabij Melbourne aankomen, waar het een dokbeurt zal onder gaan. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Ecnomische Zaken hebben een com missie ingesteld welke tot taak zal hebben het adviseren van de ministers over de in gasbedrijven te nemen maatregelen ter be scherming tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld en de voor de econo mische verdediging te treffen voorzienin gen. Een dergelijke commissie is ingesteld voor de electriciteitsbedrijven. Daar de Gouwzee nog geheel met ijs is bedekt, kan de veerdienst tussen Marken en Monnikendam niet normaal functionne- ren. De ijsbreker, die de boot van de NZHVM vooruit gaat. moet zich iedere dag moeizaam een weg door het ijs banen. In de avonduren wordt wegens kruiend ijs niet altijd gevaren. De rechtbank te Assen heeft de krui denier H. E. uit Stadskanaal wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De man was met zijn auto, waarin behalve hijzelf nog een vrouw zat. te water gereden. Beiden wisten zich te redden, doch de volgende dag heeft de vrouw bij de politie aangifte gedaan. Volgens haar zou de kruidenier op zettelijk te water zijn gereden om haar van het leven te beroven. De officier van justi tie had zeven maanden gevangenisstraf geëist. Op 18 Maart zal de heer Jan Kip te Dreischor zijn 103de verjaardag vieren. Na de watersnood is de heer Kip geëvacueerd geweest, doch zodra de omstandigheden dit toelieten, keerde hij weer naar zijn dorp terug. Hij geniet nog een vrij goede ge zondheid. In een buitengewone vergadering van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam is het besluit genomen tot vast stelling van gewijzigde statuten. Onder meer is thans de mogelijkheid geopend tot mede werking aan de oprichting van een privaat rechtelijke landelijke organisatie van het effectenbedrijf. In de vergadering van de gemeenteraad van Wageningen heeft de burgemeester medegedeeld, dat het gemeentebestuur op de 5e Mei een halve dag vrijaf zal geven aan het personeel van de gmeeentediensten en aan de scholen. B en W. zijn van oordeel, dat Wageningen als stad van de capitulatie een voorbeeld moet geven met het in ere houden van de 5 Mei-herdenking. Op de werkgevers wordt een beroep gedaan een zelfde gedragslijn te volgen. De Unie „Een School met den Bijbel", die op 23 Januari 1879 in Utrecht werd op gericht om de strijd voor de vrije Christelijke school aan te binden, zal haar 75-jarig be staan vieren tijdens de jaarvergadering, die op de Dinsdag na Pasen in Utrecht wordt gehouden. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw G. L. Seymensbergen, Evangeliste der Gereformeerde kerken van Haarlem Noord en Zuid. heeft het beroep naar Ermelo, om daar als predikants assistente te gaan werken, aangenomen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige Delftse kolen handelaar P. J. B. Hem was ten laste ge legd dat hij van November 1952 tot Octo ber 1953 de terreinbaas van de Delftse gasfabriek en twaalf terreinwerklieden met geld en rookartikelen had bewogen hem meer cokes af te leveren dan waarop hij recht had. Volgens een berekening van de politie zou B. de gemeente Delft voor 16.000 hebben benadeeld. De officier noemde de verdachte iemand die een belangrijke tak van de gemeente Delft corrupt had gemaakt. Hij verweet B. vele anderen tot knoeierijen verleid te hebben. De raadsman van B. betoogde daaren tegen dat zijn cliënt niet anderen had mee gesleept, maar zelf het slachtoffer was ge worden van de toestanden aan de Delftse gasfabriek. Toen B., aldus pleiter, op 21- jarige leeftijd bij de Delftse gasfabriek kwam om cokes af te nemen, bestond daar geen behoorlijke voorraadadministratie, wel een fooienstelsel en een officiële fooienpot.Deze fooienpot werd door iemand beheerd die daan-oor een vergoeding kreeg en die drie dagen per maand op pad was om de fooien te incasseren. Door deze mis standen genoot de Delftse gasfabriek een zekere populariteit. Kolenhandelaren kwa men van heinde en verre om van deze fabriek hun cokes te betrekken. Bovendien werd in Delft gewerkt zonder een behoor lijk meetapparaat. De arbeiders moesten zelf maar schatten of zij de juiste hoeveel heid gaven en hadden daarbij een speling van 10 percent. Thans is deze fooienpot afgeschaft en de gemeente Delft zal er toe overgaan een behoorlijk meetapparaat te kopen. De verdediger weet hét aan deze toestanden, dat zijn cliënt ten val was ge komen. De verleiding zo zei hij, was veel te groot. Hij verzocht de rechtbank dan ook een In de memorie van antwoord van B. en W. van Den Haag over de gemeentebegro ting zegt het college over de vissershaven te Scheveningen dat de gemeente voor de verbetering der buitenhaven geheel afhan kelijk is van de medewerking van het rijk. Wanneer de raad zich zal hebben uitge sproken over de plannen tot verbetering van het havencomplex zullen B. en W. zich opnieuw tot de regering wenden. De commissie van advies voor de Sche veningse havens heeft plannen tot het treffen van eén aantal belangrijke voorzie ningen aan het havencomplex ontworpen, welke zowel de buitenhaven betreffen als de binnenhavens met haar outillage. De commissie heeft hierover aan B. en W. een advies uitgebracht. Zij zullen, nadat zij hun standpunt over dit advies hebben be paald, de raad een voorstel inzake de ver betering van het complex binnenhavens doen toekomen. LONDEN (Reuter) Naar aanleiding van een bericht, dat van West-Duitse zijde overwogen zou worden over te gaan tot het opgraven van 91 nazi-oorlogsmisdadigers, die door de Britten zijn terechtgesteld, en hun een „waardiger begrafenis" te geven, heeft de politieke directeur van het Joodse wereldcongres te Londen, A. L. Easterman, een protest gepubliceerd. Het bericht over plannen tot herbegrafe nis is verschenen in het West-Duitse blad „Hannoverische Allgemeine Zeitung". Het plan der West-Duitse autoriteiten zou betrekking hebben op het stoffelijk over schot van 91 oorlogsmisdadigers, onder wie de beruchte concentratiekampleiders Josef Kramer en Irma Grese, die wegens misda den tegen de menselijkheid veroordeeld en terechtgesteld zijn en op het terrein van de gevangenis van Hameln in een massagraf zijn begraven. Men zou de lijken thans in aparte graven willen overbrengen. De Britse Hoge Commissie heeft Donder dag verklaard, geen bezwaar tegen de over brenging te hebben. Zes Labour-parle- mentsleden hebben een motie ingediend, waarin een dergelijke herbegrafenis wordt afgekeurd als een „arrogante afwijzing van schuld," voorwaardelijke straf op te leggen. Daarna stond terecht de 66-jarige ge- pensionneerde terreinbaas N. C. K.. Hem was ten laste gelegd dat hij van de vorige verdachte geld had aangenomen en zijn ondergeschikten opdracht had gegeven de kolenhandelaar B. meer cokes toe te meten dan waarop deze recht had. De officier eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Tenslotte stonden terecht de twaalf ter reinwerklieden, die op naam van de kolen- handelaar sigaretten hadden kunnen be stellen wanneer zij hem bevoordeeld had den. Tegen ieder van hen eiste de officier vier maanden voorwaardelijk en 40 boete. Op 18 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. De 20 Nederlandse zeelieden, die dezer dagen te Otaru, Japan, hun schip het vrachtschip „Amstelstad" na een ruzie tussen een stoker en de eerste stuurman, hebben verlaten, zullen volgende week per vliegtuig naar ons land terugkeren. Volgens berichten in de Japanse pers heeft de kapitein deze mannen ontslagen en het schip, met gedecimeerde bemanning zee doen kiezen naar Canada. Volgens United Press zijn de namen en woonplaatsen van de stakende zeelieden als volgt: J. Zoekende, Monnikendam; G. J. J. Dekker, IJmuiden; C. Gelmers, Amster dam; H. Stokay, Amsterdam; E. M. Berend- sen, Amersfoort; K. J. de Vroede, Amster dam; J. Kerkhop, Amsterdam; J. Schoe- hu.vs, Zaandam; J. S. Diroz, IJmuiden; W. Withoud, Amsterdam: C. de Jager, Amster dam: J. v. Aalsburg, IJmuiden; H. J. Velt- huizen, Amsterdam; N. M. Dijkstra. Den Haag; W. R. Swart, Amsterdam; G. Prins, Amsterdam; C. J. Schirman, Amsterdam: J. H. Schuurman. Amsterdam; C. J. Blanken zee, Amsterdam; L. Antheunisse, Haarlem. Klachten De groep van 20 stakende zeelieden van het Nederlandse vrachtschip heeft in Tokio verteld, dat de eerste stuurman van hun schip verleden week in de Noord-Japanse havenstad Hokkaido geprobeerd had een stoker aan te vallen met een bijl. Zij zeiden dat dit gevecht, het laatste in een serie twisten welke begonnen was door de „twistzieke" eerste stuurman, die zij Romer noemden, geleid had tot hun staking in Otaru op 27 Januari en het uiteindelijk vertrek van dp Amstelstad Woensdag naar Vancouver zonder hen. De staking is echter ook ontstaan door hun ernstige ontevreden heid over de algemene toestand op de Amstelkerk en zeiden, dat zij een rapport over hun geschil hebben gestuurd naar de International Transport Workers Federa tion in,New York en naar hun eigen bond in Amsterdam. Zij verklaarden met klem dat zij hun staking in Nederland „tot het bittere einde" zouden voortzetten. Vóórdat zij het werk neerlegden hebben zij vijf eisen aan kapitein A. Knapen over gelegd: Ontslag van de eerste stuurman, verbetering van het voedsel, verbetering der kooifaciliteiten, waarbij de dekens, die volgens de ontevredenen, „smerig" en „on voldoende" waren, reparatie aan het stuur mechanisme dat „voortdurend onklaar raakt" en de installatie van goede sloepen. (Van onze correspondent in Parijs Dat er een heel nauw verband tussen de handel en de pers bestaat, zal zelfs de vluchtige krantenlezer wel eens zijn op gevallen. Geen zakenman kan het tegen woordig meer zonder dagblad-advertenties stellen. En geen krant kan bestaan zonder de regelmatige opbrengst van diezelfde advertenties. Toen er onlangs in een grote Amerikaan se stad een krantenstaking uitbrak, be merkten de zakenlieden aan den lijve of althans in hun kas hoezeer ze het dag blad in hun handel wel nodig hadden. De belangrijkste schakel met het grote publiek was plotseling uitgevallen, de al gemene omzet in die stad daalde datzelfde moment zichtbaar met verscheidene pro centen. Die dingen zijn natuurlijk iedereen vage lijk wel bekend. Maar wat wel velen ver moedelijk niet zo weten is, dat zich rond om dit elementaire feit een enorm complex van gespecialiseerde publiciteitsbureaux en andere organismen heeft ontwikkeld en dat de techniek van het adverteren tot een ware wetenschap is uitgegroeid. In de publiciteit worden uiteraard dagelijks mil- lioenen guldens geïnvesteerd en het ligt wel voor de hand dat grote en ook kleinere zakenlieden er direct belang bij hebben dat door al die sommen ook het hoogst mogelijke rendement wordt af geworpen. Daartoe heeft men niet alleen nauwkeurige en betrouwbare gegevens nodig omtrent de opslagen en de versprei dingsgebieden en de verschillende sociale milieu's van de onderscheiden dagbladen, maar is het van niet minder betekenis dat een reclamecampagne ook met psycholo gisch inzicht en wetenschappelijke metho diek wordt georganiseerd en doorgevoerd. Die onderzoekingen worden in de verschil lende landen sedert geruime tijd door com missies van zakenlieden, publiciteits-bu- reaux en ook krantendirecties verricht. Maar omdat de handel zich, vooral in Europa, steeds krachtiger óók over de nationale grenzen uitbreidt, groeide gelijk tijdig de behoefte aan een coördinatie van die verschilende onderzoekingen. Die coör dinatie nu werd, sedert enige tijd, nage streefd door een der vijf en veertig ge specialiseerde commissies van de Interna tionale Kamer van Koophandel te Parijs, die nu de resultaten van die arbeid open baar heeft gemaakt. Die resultaten zijn geconcretiseerd en neergelegd in een drie tal publicaties. Commerciële „folklore" Ten eerste een dictionnaire, een novum op dit gebied, voor de publiciteit en de distributie, die gelijktijdig in acht talen, (Van onze correspondent in Parijs) De Nederlandse minister voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft gisteravond voor de Agrarische Tribune in aanwezigheid van verschillende autoriteiten, waaronder twee Franse ministers, een klemmend pleidooi voor de integratie, speciaal van de Euro pese landbouw, gehouden. Overdag had de Nederlandse minister, tezamen met presi dent Coty en zijn Belgische collega van Landbouw, onder meer een bezoek ge bracht aan de grote agrarische expositie, die op het ogenblik in Parijs gehouden wordt, en verder heeft zijne excellentie ook nog besprekingen met zijn Franse ambtgenoot gevoerd. In een uitvoerige redevoering heeft minister Mansholt de verschillende beken de argumenten opgesomd, die Nederland tot zijn standpunt hebben gebracht, dat zonder economische integratie er voor Europa geen redding mogelijk zal zijn. Hoewel de heer Mansholt in zijn exposé zich uiteraard speciaal met Nederlandse problemen bezig hield, aarzelde hij toch niet, zij het in wat verhulde termen, dieper op de Franse moeilijkheden in te gaan. Minister Mansholt waarschuwde in dat verband krachtig voor protectionistische maatregelen, die, volgens zijn overtuiging, tot de voornaamste oorzaken behoren, waardoor Europa in het verleden zijn cen trale positie in de wereld verloren had. De Nederlandse minister besloot met een vurig beroep op Frankrijk, dat hij als zijn tweede vaderland beschouwde sedert hij hier in zijn jeugd op de boerderij van zijn vader gewerkt had, en dat ons Euro peanen, zoals hij zeide, de weg naar een betere toekomst had gewezen, zijn part ners nu niet langer in de steek te Jaten. waaronder het Nederlands, verschenen is en waarin niet minder dan ruim driedui zend handelstermen zijn opgenomen. De nationale zeden en gewoonten in de han del en de publiciteit, een soort commer ciële folklore, werden beschreven in een tweede uitgave. En tenslotte werden de concrete gegevens en cijfers inzake oplage en aard der verschillende kranten neer gelegd in een derde boek, dat op vijftien landen, waaronder Japan en de Verenigde Staten, betrekking heeft. Die drie uitga ven, welke dezer dagen ook op de Neder landse markt zullen verschijnen, beteke nen, zoals ons door de samenstellers werd uiteengezet, een uiterst belangrijke stap vooruit naar een intensificatie van het in ternationale handelsverkeer en bovendien naar een internationale publiciteits-con- ventie. Een industrieel of een exporteur, die een bepaald artikel in de toekomst in het bui tenland lanceren wil, zal zich nu thuis aan zijn eigen bureau kunnen documenteren over de mogelijkheden van zijn product in het betreffende land en tevens de gunstig ste reclamemethoden tevoren zelf kunnen bestuderen. Wanneer hij in de margarine zit, zal hij bijvoorbeeld kunnen leren dat in Denemarken, waar, verhoudingsgewijs, de meeste kranten worden gelezen, de woorden „vitamine" en „boter" niet in zijn advertentie zullen worden geduld. Zo hij in pharmaceutische producten is geïnte resseerd, zal hij uit de uitgaven van de I.K.K. kunnen vernemen dat in Engeland de publicatie voor genecsmidelen tegen de kanker als een strafbaar feit vervolgd wordt. En alle buitenlandse zakenlieden zullen over Nederland lezen dat dit het enige land is waar een uniform tarief van 15 procent als loon voor advertentie-com- missionarissen is vastgesteld. Dit is maar een greep van enkele voor beelden uit de uitgebreide stof, die in deze drie nieuwe uitgaven werd behandeld, maar waardoor niettemin wel wordt aan getoond, dat hun belang voor de interna tionale handel moeilijk te laag kan worden aangeslagen. Dat deze drie publicaties best sellers met gigantische oplagen zullen wor den, moet men echter niet verwachten. Ze zijn uiteraard bestemd voor een betrek kelijk beperkt publiek van direct-geïnte- resseerden en de prijs is daardoor ook wel ietwat gepeperd te noemen. De diction naire bijvoorbeeld, die een omvang heeft van een middelgroot telefoonboek, zal on geveer tachtig gulden moeten kosten! Benoeming personeel Huishoudschool B. en W. stellen de raad voor, te benoe men tot lerares en leraar, in tijdelijke dienst, aan de mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool (Mater Amabiliscur- sus) te IJmuiden, voor de duur van de cur sus 1953/1954: a. mej. M. C. Th. Nuyens, voor de naaldvakken; b. M. M. C. Trooster, voor het vak medische raad. Verbeteringen aan de Pieter Yermeulenschool De verandering van inrichting in de Pie ter Vermeulenschool, waarom het school bestuur B. en W. verzocht heeft, bestaat in hel aanbrengen van een hekwerk met deur, ter afsluiting van de speelplaats van de toekomstige Heerenduinweg, en het ver harden etc. van het om de school liggende terrein. De aanvrage voldoet aan de wette lijke eisen zodat B. en W. de raad voor stellen, de gevraagde medewerking te ver lenen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Postboy 28.600. Loggers: KW 175 9800, KW 123 16.100, KW 39 2100, KW 64 3620, KW 15 4190, KW 166 4000.—, SCH 36 14.600, IJM 75 10.500, IJM 204 3880, I.TM 53 1640, KW 21 280, KW 12 4030, HD 125 5980, IJM 11 2740, IJM 229 2330, IJM 52 1860. Abbekerk, 4 v. Sydney n. Brisbane. Agamemnon, 4 te Port au Prince. Agatha, 4 v. Telokanson n. Pladju. Alblasserdijk 4 te Rotterdam. Alètta, 4 v. Sattahib n. Singapore. Amor, 4 te Amsterdam. Amstelbrug, 5 te San Francisco do Sul. Aiendskerk. 4 v. Las Palmas n. Kaapstad. Armilla, 5 te Soerabaja. Aagtedijk. 4 v. Trinidad n Ria de Janeiro Aalsdijk, 5 te New York i Alamak. 4 v. Calcutta n. Madras. Aldabi, 5 te Rio de Janeiro. Alpherat. pass. 4 St. Vincent n. Antw. Andijk. 4 v. Tampico n. New Orleans. A vei dijk. 5 v. Biemen te Rotterdam. Aludra. pass 4 Madeira n. Antwerpen. Annenkerk, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Argos 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Agamemnon, 5 v. Port au Prince n. Barahona. Amstelland, pass. 4 Canarische eil. n. Montevideo Boschfontein, pas. 4 ten Z. Kreta n. Genua. Bonaire, 4 920 m. NO. Barbados. Breda 4 v. Callao n. Mollendo. Bantam. 7 v. Marseille te Rotterdam verw. Boskoop. 5 v. Antw. te Amsterdam. Barito. 6 te Biak. Boschfontein, 5 250 m. ZO. St. Messina. Caltex Pernis, pass. 5 Wight n. Antwerpen. Caltex Delft, pass. 5 Kp. Vincent n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 5 Malta n. R'dam. Caltex The Hague, pass. 4 Kp. Bon n- R'dam. Caltex Padang. 5 390 m. W. Sabang n. Singapore. Ceronla. 4 v. Pt. Lincoln n. Curacao. Congostroom, 8 voor IJmuiden verwacht. Coryda 12 Port Said verw. Charns, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Gibraltar. Cirrus, 4 v. Atlantische Oceaan te R'dam. Celebes, 5 v. Amsterdam n. Antwerpen. Drente, 4 te Port Said. Dalerdljk 5 te Brownsville. Dido. 4 v. Rotterdam n. Bilbao. Duivendijk. 4 v. San Francisco n. Seattle. Eos. 4 te Bourgas. Esso Amsterdam, 4 Bremen verwacht. Esso Den Haag. 6 v. Rotterdam te Sidon verw. Eemdijk, 5 te New Orleans. Eemland. 5 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Elmina, 4 v. Amsterdam n. West Afrika. Felipes, 4 v. TJilatjap n. Pladju. Friesland (SSM), pass. 4 Ouessant n. Huelva. Friesland (KRL). 4 v. Belawan n. TJ. Priok. Gaasterland, 5 v. Las Palmas n. A dam. Ga roet, S v. Aden n- Port Soedan. Gouwe, pass. 5 Finisterre n. Dakar. Groote Kerk. 5 te Antwerpen. Heelsum, 4 v. New Orleans n. Savanna. HMversum, 5 v. Banias n. Lands End. Hathor, 5 v. Rotterdam naar Tunis. Hector, 5 te Sevilla. Heemskerk, 5 te Amsterdam. Jagersfontein, 5 Port Elizabeth verw. Jupiter, 3 v. Huelva n. Barcelona. Joh. v. Oldenbainevelt, pass. 4 Brothers naa- Suez. Java, 2 v. Halifax te Boston. Japara (KRL), 5 v. Makassar n. Soerabaja. Kota Ba roe, 5 te Beyrouth. Kieldrecht. 5 te Antwerpen. Leers urn, 3 te Amsterdam. Loenerkerk. 4 v. Genua n. Port Said. Luna, 3 te Malta. Langkoeas, 3 v. Padang n. Aden. Lindekerk. 5 v. Rotterdam n. Perzische Golf. Lissekerk. 4 v. Suez n. Muscat. Loosdrecht, 6 v. Kakinada te Colombo verw. Lutterkerk, S te Malta verwacht. Laagkerk 4 v. Aden n. Karachi. Larcnberg, pass. 5 Ouessant n. Amsterdam. Leopoldskerk. 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Leuvekerk 5 te Rangoon. Lieve Vrouwekerk. 5 v. Aden n. Suez. Liseta. 5 te Pladju. Loppersum, 5 v. Lagos n. Douala. Macoma, 4 Stanlow verwacht. Malvina, 1 te Kobe. Mataram, 4 te Damman. Mirza, 4 te Manilla. Maasdam, 5 te Cristobal verw. Maashaven, 4 v. Las Palmas n. AvonmoutK Maasland, 5 te Buenos Aires. Maas, 4 v. Amsterdam n. West Indlë. Meliskerk, pass. 5 Minikoy n. Penang. Madoera, 4 v Zanzibar n. Dar es Salaam. Meerkerk, 4 te Mombasa. Mentor, pass. S Dover n Amsterdam. Ovula, 9 Recife verwacht. Orion 4 v. Catania n. Palermo. Ondina, 5 v. Rangoon n. Calcutta. Oranje, 5 v. Southampton te Amsterdam. Prins Joh. Willem Friso, 5 Antw verw. Prins Maurits, pass. 4 Ouessant n. Valencia. Prins Willem, 4 160 m. ZW. Ouessant. Prins Willem V. pass. 4 Algiers n. Alexandrië. Pi ins Fred Hendrik, 5 v. Le Havre te Rotterdam Prins Alexander, pass. 5 Wight n. Halifax. Pendrectit pass. 5 Mona eil. n. Pto La Cruz. Radja 5 te Semarang. Rotula, 5 Trinidad verwacht. Rijndam, 4 v. New York n. Cobh. Radja, 6 te Tj. Priok. Riouw, 6 te Alexandrië. Roepat. pass. 5 Finisterre n. Adam. Rijnkerk, 5 v. Manilla n. Yokohama. Sumatra, 4 v. Penang n. Colombo. Samarinda 4 v. Ilo Ilo n. Honolulu. Sibajak. 4 80 m. ZO. Kp. Leeuwin. Stad Schidam. 4 v. Gibraltar n. Civita Veeehia Scherpendrecht, 4 v. Paranagua n. Recife. Singkep pass. 4 Guardafui n. Port Soedan. Stad Vlaai-dingen, 6 Hoek v. Holland verw. naar Vlaardingen. Salawatl, 5 te Damman. Saparoea, 5 v. Antwerpen n. R'dam. Sarangan, 5 v. Bombay n. Bahrein. Schie 5 te Messina. Sibajak, 5 150 m. ZO. Esperancebaai. Slamat pass. 5 Sabang n. Port Swettenham. Straat Ball, 6 te Singapore. Straat Malakka, 6 te Tj. Priok. Tamo, 4 v. Vlissirngen n. Rio de Janeiro. Taria. 4 Hangkong verwacht. Tawali, 4 te Genua. Tegelberg, 4 v. Singapore n. Penang. Teinate, 4 v. Sorong n. Manokwari. Tibia, 6 Bahrein verwacht. Talisse, 5 v. Belawan n. Colombo. Tawali, 4 v. Genua n. Marseille. Teiresias, 5 te Aden. Tjipanas, 5 v. Penang n. Belawan. Tjitjalengka, 5 v. Belawan n. Singapore. Utrecht. 5 te Makassar. Van Spilbergen. 5 te Lobito. Westerdam, 4 600 m. O. ten Z. Kp. Race. Wieldiecht. pass. 4 Aden n. Rastanura. Westland, 4 v Recife n. Las Palmas. Waal, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Duinkerken. Waterland, 5 te Amsterdam. Waterman 5 540 m. W. Scilly's n. Halifax. Weltevreden, 6 te Soerabaja. Zuiderkruis, 5 170 m. W. ten Z. Kp. St. Vincent. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 5 v. Portsmouth te Rouen. Admiraal Nelson, 5 te Antwerpen. Anna, 5 v. Antwerpen te Vlissingen. Advent, 5 v. Delfzijl te Goolc verw. Aruba, pass. Vlissingen n. Gent. Algai ve, 6 v. Swansea te Roterdam verw. Betty Anne S, 4 te Partington. Bill S. 7 v. Hamburg te Foness verw. Blue Boy. 5 v. Rouaan te Goole. Bree Helle, vertr. 6 v. Londen n. Rotterdam. Confiance, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Corrie b, 5 v. Kingslynn te Purfleet verw. Caland, 5 v. La Rochelle n. Marrans. Depa, pass. 5 Vlissingen n. Ellesmereport. Elsenburgh. pass. 5 Kp. Roca n. Duinkerken. Eljo, 4 v. Zeebrugge. Ferocia, 5 te St. Valery verw. n. Somme. Fiducia. vertr. 5 v. Londen n. Terneuzen. Glory, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Haitel, 5 v. IJmuiden te Londen verw. Holland, pass. 5 Vlissingen n. Palnackie. Haskerland, 5 v. Rotterdam te Harlingen. Hoop pass. 5 Vlissingen n. Galway. Heniica, 7 v. Caen te Belfast verw. Ingeborg, 6 v. Frederikstad te R'dam verw. Jan Krcumcr, 5 te Middelhai nis. Lsrix, 4 te Leith. Lies. 5 v. Cork n. Dublin. Maasym, 5 v. Gdynia te Landskrona. Maikab, 5 v. Londen n- Rotterdam. Marcella, pass. 5 Penmarch Firth n. Reykjavik. Matthew, 5 v. Billingham te Shoreham. Monica, 5 te Billingham. Mypuck, 5 v. Gothenburg te Esbjerg verw. Noorderlicht, 5 v. Liveipool te Newport verw. Neeltje b, 5 te Ceuta verw. JMero, 4 te Amstei-dam n. Bilbao. Nieuwehaven, 5 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Nooiderhaven, 5 v. Londen n. Antwerpen. Pavo, 4 te Bastia. Ponto, 4 van Sete naar Tripoli. Ponza. 4 van Port Talbot n. Swansea. Poortvliet, 6 v. Antwerpen te Rouaan verw. Rijnhaven, pass. 5 Ouessant n. Rouen. Spess, 6 v. Swansea te Amsterdam verw. Sirius, 5 v. Duinkerken te Londen verw. Spurt, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Taurus, pass. 5 Vlissingen n. Duinkerken. Theodora. 5 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Ton S, 6 v. Swansea te Rotterdam verw. Timor. 5 v. Le Treport n. Wisbech. Vrouwepolder, vertr. 6 v. Lissabon n. Oporto. Vrij burgh, pas6. 5 Kp. Vilano n. Casablanca. SLEEPVAART Huil n. R'dam met kust- 4 v. Blankenburgh, vaardcr. Loire, 4 Doha n. „Witte Zee" Oostzee, 5 te Rio Janeiro. Poolzee, 5 te Spezia met baggermolen en bak. Tyne, 4 te Rio Grar.de do Sul met zuiger. CORN- JANUS en ZN'.. STATIONSWEG 81. VELSEN Autoplaatwerk, uitdeuken. Uw wagen weer als nieuw. De Ruyterstraat 168 Tel. 4689 IJmniden-Oost Wijk aan Zeeërweg 15 - U muiden Telefoon K.2550/4813 belast zich (in combinatie met vakman, die zich reeds vele iaren op dit gebied specialiseerde) ook met: EMIGRATIE - VERPAKKINGEN VFRHUIZINGEN naar het BUITENLAND Ziet thans onze uitgebreide sortering Karpetten, Lopers, Vitrage, Overgordijnen Tevens brengen wij een geheel MEUBELEN nieuwe collectie I'rcs. Krufcrrstraat 60 A - IJmuidrn-W. ZIET ONZE ETALAGES - Tel. 4129 BELT U DAN VIJF. DRIE, EEN. NEGEN 5319 Electrlsch Schoorsteenvegersbedrijf „NIEUW LEVEN" Platanenstraat 17 IJmuiden-Oost - Tel. 5319 Het stof in Uw huis wordt op deze moderne wijze van vegen tot het uiterste beperkt en Uw schoorsteen feilloos gereinigd- Adverteert in dit blad Orthopaedisch Instrumentmaker. Alle soorte Steunzolen Kunstledematen. Door H.H. Doktoren erkend Gedipt. Pedicure Gaslhuisvest 17 a19 Haarlem. Tel. 18505 JEEP. Te koop: Jeep m. gesloten cabine, in prima st., geen olieverbruik, m. 2-wie- lige. open aanhangwagen (Westfalia), laadverm. 400 kg. m. losse achterklep, afm. vloer 1.10 x 1.75 m„ diepte bak 50 cm. vloerhoogte 40 cm. Brieven no. 4783. van Soir de Paris, Maja Pivér, Russe, enz. WIJK a. ZEEëRWEG hZ Tel. 5020

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 4