FIAT De mens in de lucht Ruiten Zes Techn. Bur. VINKESTEIJN Gebr. BEEKMAN Meeste Belgen slaan politieke stukken in hun krant over .Clowntje Rick Het uitvoerige, vaak stenografische Kamerverslag krijgt weinig aandacht TIJD IS GELD.... ïioo Conflict in Groningse K.V.P. opgelost Peggy Ashcroft in Holland Festival Geologen zijn het niet eens over bodemdalings theorieën HARTENDORP 4 VJ Kindertekeningen uit ruim veertig landen Wettelijke regeling voor Tandtechnici Nieuwe Politiewet wordt binnenkort ingediend Emigratie uit Kennemer- land in 1953 sterk gedaald Geen optreden tegen speelautomaten Ds. J. B. Th. Hugenholtz met emeritaat Bewijzen van goed gedrag Voor de kinderen Vogels en vliegtuigen FEUILLETON Nederland zou twintig centimeter per eeuw zakken ZATFRDAG 6 MAART 195 4 (Van onze correspondent in Brussel) Het instituut voor opinie-onderzoek van de Brusselse hoogleraar prof. G. Jacque- mijns heeft het resultaat van een enquête gepubliceerd betreffende de belangstelling van de gemiddelde Belg voor de politieke artikelen in de krant. Hieruit blijkt dat de gemiddelde Belg zich meer voor sport, ac tuele gebeurtenissen, reportages en kunst interesseert dan voor het Kamerverslag of voor artikelen over binnenlandse of bui tenlandse politiek. Van de ondervraagde personen verklaarde slechts 23.69 percent geregeld het Kamerverslag te lezen, 28.47 percent las het verslag af en toe, 19.63 percent zelden en 28.21 percent nooit. Nu moet men weten dat de Kamerverslagen in België zeer uitvoerig zijn, de meeste kranten maken er zelfs een soort stenogra fisch verslag van. Zo kon men onlangs tot in détails de onvriendelijkheden lezen, welke sommige Tweede Kamerleden el kander in een heftige ruzie hadden toege voegd. De verslaggever geeft daarbij steeds een beschrijving van de reactie van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. F. van Cauwelaert: „zijn baard wappert", „hij slaat zeer boos met zijn hamer", „doet de bel rinkelen", enzovoort. Waarschijnlijk hierom verklaarde een van de ondervraag den: „dat het zo plezierig is.... nèt een circus". Ingedeeld volgens de beroepen zijn de advocaten en geneesheren en andere leden van de vrije beroepen het meest geïnteres seerd, terwijl de boeren zich helemaal niet warm voor de Kamerverslagen schijnen te kunnen maken. Het is eigenaardig dat de Brusselaars achteraan komen: slechts 20 percent van de hoofdstedelingen leest po litieke stukken, van de Walen 22 percent en van de Vlamingen 25 percent. Nochtans zijn ervaren politieke waarne mers van oordeel dat de Waal en de Brus selaar zich in bepaalde omstandigheden veel meer door de politiek laten leiden dan de Vlaming. Als voorbeeld noemde men de koningskwestie, waarbij alleen in Wallonië ADVERTENTIE Waarom tijd verliezen door buitens huis les te nemen? Maak het U gemakkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum is altijd bij de hand". Opleiding voor Lagere en Middelbare Akten, tevens voor Frans. Duits en Engels en Nederlands M.O.A., Wiskunde M.O. en Boekhouden M.O. Ons nieuwe prospectus geeft U alle in lichtingen. Het Nederlands verbond der verenigin gen „Pro Juventute" zal van 13 Maart tot 5 April een internationale tentoonstelling van kindertekeningen naar sprookjes van Andersen houden in het gebouw „Arti en Amicitiae" te Amsterdam. In 1950 werd onder auspiciën van de In- ternat:onal Union for Child Welfare door de Deense sectie het initiatief genomen tot het uitschrijven van een tekenwedstrijd, die tien sprookjes van Andersen tot onderwerp had, waaraan kinderen van alle landen konden deelnemen. De bedoeling was, om een internationale collectie op te bouwen, waarmede door het houden van tentoonstellingen goodwill en middelen verworden zouden kunnen wor den voor het kinderbeschermingswerk in de gehele wereld. Kinderen uit meer dan veertig landen hebben aan deze oproep gehoor gegeven. In al deze landen heeft men de beste honderd der ingekomen te keningen afgestaan. Een keur uit de verza meling zal te zien zijn op de Amsterdam se expositie, waarvan Koningin Juliana en Prins Bernhard als beschermvrouwe en beschermheer fungeren. Er is een wettelijke regeling in voor bereiding, welke beoogt de mogelijkheid te scheppen, dat aan een kleine groep van personen alsnog een zekere bevoegdheid op tandheelkundig gebied wordt verleend. De minister van Justitie heeft het Open baar Ministerie geïnstrueerd om in afwach ting van de totstandkoming van deze wet telijke regeling tegen die personen geen strafvervolging in te steilen. en Brussel werkelijke revolutionnaire straatmanifestaties werden georganiseerd, en de grote beroering over de sluiting van kolenmijnen in de Borinage. In Vlaande ren worden soms duizenden textielarbei ders werkloos zonder dat de kranten er één letter over schrijven. Prof. Jacquemijns constateert dat de belangstelling voor de politieke ar tikelen stijgt met het huwelijk: 28 per cent van de vrijgezellen leest de Ka merverslagen, 32 percent van de ge huwde mannen en 36 pet van de we- duwnaren en gescheiden mannen. Bij de vrouwen is de zaak omge keerd: 9 percent der ongehuwde vrou wen leest geregeld een politiek arti kel, 7 percent van de gehuwde vrou wen en 6 percent van de ondervraag de gescheiden vrouwen of weduwen. Enkele opmerkingen van de onder vraagden moeten de voorstanders van het parlementair stelsel wel te denken geven, i „Ik wil weten wie mijn belangen ver dedigt". „Mijn krant is mijn enig verzetje, ik lees alles." „Het Kamerverslag is een ontspanning, vaak zeer plezierig". „Ik lees het uit nieuwsgierigheid om te zien hoe de Kamerleden zich kunnen op winden over dwaasheden." „Ik begrijp er niets van". „Mijn man houdt mij op de hoogte." „Woorden, woorden Slechts 10 percent van de luisteraars volgt geregeld de politieke radiotoespra ken. De meesten, aldus de conclusie van de enquête, zetten dan de radio af. De minister van Justitie heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting van zijn departe ment medegedeeld, dat het ontwerp van een Politiewet binnen korte tijd bij de Staten-Generaal zal worden Ingediend. De minister vertrouwt, dat de nieuwe rege ling de rust in de onderscheidene politie korpsen, indien deze niet aanwezig mocht zijn, zal herstellen en dat het ontwerp de bezwaren van de huidige organisatie goed deels zal opheffen. Het op het gewenste peil brengen van de sterkte van het korps rijkspolitie is een aangelegenheid, welke de voortdurende zorg van de minister heeft. Maatregelen zijn inmiddels getroffen en thans ten dele reeds in uitvoering om voldoende jonge lieden aan te trekken, die aan de oplei dingsschool der rijkspolitie te Nistelrode zullen worden opgeleid tot wachtmeester der rijkspolitie. Over de mededelingen van enkele Ka merleden, dat onlangs twee voorwaardelijk in vrijheid gestelde dilinquenten zich na hun invrijheidstelling aan zware misdrij ven hebben schuldig gemaakt en een zo danige terreur onder de bevolking hebben uitgeoefend, dat niemand aangifte van hun wandaden durfde te doen, zegt de minister dat omtrent deze aangelegenheid een on derzoek gaande is. SCH. 204 „DOLFIJN" De door de Scheveningse rederij Gebr. Van Leeuwen aangekochte logger VI. 40 zal onder nummer Sch. 204 „Dolfijn" aan de visserij gaan deelnemen. Dit jaar grotere animo verwacht Het gewest Haarlem, de gemeenten Ben- nebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Castri- cum, Haarlem, Haarlemmerliede, Heem stede, Velsen en Zandvoort omvattend, heeft vorig jaar aanmerkelijk minder emi granten geleverd dan in 1952. In totaal emigreerden in 1953 namelijk slechts 1664 personen, tegen 2734 het jaar daarvoor. Een dergelijke teruggang doet zich trou wens overal in Nederland voor en zij wordt voornamelijk toegeschreven aan de slechte berichten uit Australië, geruchten over moeilijkheden aldaar en aan de straffere eisen, die Nieuw Zeeland en Canada aan de immigranten gingen stellen. Naar Australië verhuisden dientengevolge vorig jaar slechts 471 Kennemerlanders (in 1952: 1067), naar Nieuw Zeeland 200 (346), Ca nada 728 (962) en Zuid-Afrika 257 (340). Tegenover deze kwantitatieve afname staat echter een hogere kwaliteit van de gemid delde emigrant, want naar het Gewestelijk Arbeidsbureau gebleken is, hadden tach tig procent der candidaat-landverhuizers in 1953 zich terdege op de grote sprong voorbereid door omscholing, vermeerdering van vakkennis en cursussen in hun nieuwe landstaal, hetgeen aanmerkelijk beter is dan in voorgaande jaren, toen bijvoorbeeld velen van hen nog de gedachte huldigden dat men de taal „daarginds" wel zou leren. Ook de verhouding tussen geschoolde en ongeschoolde werkkrachten is aanzien lijk verbeterd: het percentage beroepsbe oefenaren bedroeg in 1953 ruim 46 procent van het totale aantal emigranten uit onze contreien. In 1952 was dit 41 procent tegen 59 procent ongeschoolden. Deze laatste cij fers zijn voor onze eigen arbeidsmarkt niet onverdeeld gunstig te noemen. Van de 764 beroepsbeoefenaren die in 1953 uit onze contreien emigreerden, kwamen er namelijk 160 (in 1952: 216) uit de metaalnijverheid. 84 (120) uit de bouwvakken en 187 (201) uit de categorie geschoolde arbeidsters, al lemaal werkkrachten dus, die wij slechts node kunnen missen. Over het gehele land gerekend liggen deze cijfers iets gunstiger: op elke vier emigranten is er een beroeps beoefenaar tegen drie ongeschoolden, maar in ons gewest is die verhouding practisch een op een. Overigens is het Gewestelijke Arbeids bureau van mening, dat dit jaar de emi gratie uit Haarlem en omstreken weer sterk zal toenemen, omdat de tijdelijke moeilijkheden in Australië en elders goed deels overwonnen zijn. Men verwacht dat er in 1954 uit ons land 25000 emigranten naar dit vijfde werelddeel zullen vertrek ken, maar ook in andere landen zijn goede kansen: een Zuid-Afrikaanse spoorwegmis sie komt bijvoorbeeld over enkele maan den honderden werkkrachten aanwerven, die in de Unie zelf opgeleid respect i eve1 !lk omgeschoold zullen worden en gedurende hun ODleidine een volwaardig salaris zul len krijgen. Nieuw Zeeland kan kousen- breiers zelfs gehuwden met twee kin deren gebruiken en Rhodesia zoekt eveneens spoorwegpersoneel. Wie er meer van wil weten wende zich tot de afdeling emigratie van het Arbeidsbureau dat in de loop van deze maand weer verschillende voorlichtingsavonden belegt om de adspi- rant-landverhuizers op de hoogte te bren gen van dp kan«en en toestanden in de verschillende landen. ADVERTENTIE HAARLEM TEL 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK ADVERTENTIE Geen weg te slecht geen bocht te scherp Do* dit aanai AU U «en Fiat-berijder ontmoet, vraag ham dan •ent naar zijn wagan. Hij zal ar mó4r goed* dingen van zeggen dan U van ons zoudt durven geloven. Automobielbedrijven Haarlem - Bloemendaal Tel. 14160 Tel 22165 In een bespreking die Vrijdagavond in Groningen is gehouden door de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, de secretaris dezer partij, dr. L. A. H. Albe- rir.g, en het voltallig K.V.P.-kringbestuur van Groningen in zijn oorspronkelijke samenstelling, zijn de moeilijkheden, ont staan door het niet-reglementair optreden van een kiescomité, tot een door alle aan wijzigen aanvaarde oplossing gebracht. Deze oplossing houdt in, dat de K.V.P. in dc provincie Groningen met twee lijsten uitkomt, die verbonden zullen worden. De eerste lijst, die zal worden ingediend in de kring Groningen, Bedum en Appingedam, zal bevatten de namen der candidaten in de volgorde, zoals deze bij de groslijst- stemming in dit gebied werd vastgesteld. De tweede lijst welke zal worden ingediend in de kringen Oude Pekela en Winschoten, zal de namen der candidaten bevatten in de volgorde, zoals deze bij de groslijststem ming in deze kringen is vastgesteld. De bestuursleden, die ontslag wilden nemen, zijn nu met instemming der overige kringbestuurders van dit standpunt terug gekomen. De minister van Justitie is van mening dat maatregelen tegen zogenaamde speel automaten niet noodzakelijk zijn. Zolang de inzetten tot geringe bedragen beperkt blijven en ook anderszins niet wordt ge appelleerd aan een ongezonde speelzucht van het publiek, kan hier volgens de mi nister in het algemeen van een betrekke lijk onschuldig vermaak worden gesproken. Het komt hem voor, dat excessen waar bij hij denkt aan gevallen, waarin de jeugd betrekkelijk grote bedragen verspeelt het beste kunnen worden gekeerd door de exploitatie te binden aan een vergunning of ontheffing van gemeentewege, waarbij de voorwaarden kunnen worden aangepast aan plaatselijke omstandigheden en be hoeften. Aan ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ned. Her vormd predikant te Ammerstol, is met in gang van 1 Mei eervol emeritaat verleend. Ds. Hugenholtz richtte in 1924 met prof. dr. G. J. Heering de vereniging Kerk en Vrede op en dient deze organisatie reeds vele jaren als secretaris. Ds. Hugenholtz was ook secretaris van het in 1928 te Am sterdam gehouden eerste internationale congres van anti-militaristische geestelij ken. Hij was lid van het hoofdbestuur van de „Nooit-Meer-Oorlog"-federatie en in die kwaliteit lid van de raad van het Interna tionaal Vredes-bureau te Genève. In 1946 werd te Genêve de Wereldunie van Vredes organisaties gesticht. Ds. Hugenholtz is van deze organisatie eveneens bestuurslid. In October 1948 werkte hij mede aan de stich ting van de Nederlandse Beweging tot Be vordering van de Internationale Vrede en Internationale Veiligheid onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis. Ook van het bestuur van de Oecumenische Vereni ging maakt hij deel uit. Reeds jarenlang is aangedrongen op het tot stand komen van een algemeen gelden de regeling inzake de afgifte van de bewij zen van goed zedelijk gedrag. De minister van Justitie streeft ernaar een wetsontwerp op de justitiële documentatie en op de af gifte van de verklaringen omtrent het ge drag waarin een dergelijke regeling is ver vat, bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Reeds is omtrent een voor-ontwerp van wet het oordeel ingewonnen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, van de Commissarissen der Koningin en van de Centrale Raad van Advies voor het Gevangeniswezen, de psychopathenzorg en de reclassering. De recherche heeft een vijftigjarige Haarlemmer aangehouden onder verden king van diefstal van een aangetekende brief met een inhoud van zevenhonderd gulden. Zeshonderd gulden daarvan zouden in de carnavalspret verdwenen zijn. Terwijl de man daar bij de hut bezig was en er geen erg in had, dat hij bespied werd, zaten de jongens daar nog steeds op hun plaatsje. Ze zagen, hoe hij iets in het keteltje deed toen het water kookte, en er later van dronk. Dat was zeker thee of zoiets, meenden ze. Hij at er ook een stuk brood bij. En toen hij daarmee klaar was. stond hij op, maakte de deur van de hut dicht en liep weg. Rick en Bunkie hielden hun adem in, want het leek eerst, of hij hun kant op kwam! Maar gelukkig nam hij een andere richting. „Plfff!ik dacht warempel, dat we er bij waren!", zuchtte Rick verlicht. ,Ja, en dan hadden we de benen moeten nemen!", zei Bunkie. Voorzichtig keken ze de vreemde kerel na. Die liep verder, tot hij om de hoek van eeji bosje was verdwenen. Toen konden ze eindelijk weer wat vrijer adem halen. ,jZo'n boef!", zei Bunkie verontwaardigd. „Wat heeft die in onze hut te maken?" ,J)at zou ik ook wel eens willen weten", zei Rick. De man was nu verdwenen. gullen we eens gaan kijken binnen?", stelde Bunkie voor. „Ja, dat had ik ook net willen zeggen", antwoordde Rick. ,Mij is nu toch weg! De Lockheed fabriek, al dus een bericht uit Ame- j rika, heeft een vliegtuig ge- i bouwd, dat van de grond af bijna loodrecht kan op stijgen en toch geen heli- copter is. Het is uitgerust met een schroef (of schroe ven), voor de start aange-. vuld met hulpraketten, die vervolgens worden afge worpen. Ook het landen geschiedt vrijwel zonder voorwaartse snelheid; het toestel trekt dan eerst steil op, om vervolgens, als het ware hangend aan de pro peller^), door te zakken. Een soort kruising tussen een helicopter en een ge woon vliegtuig! Het toestel is voor de marine gebouwd, met het oog op de beperkte ruimte aan boord van scheDen. Wij zien dergelijke evo luties nog niet zo spoedig in het groot door een pas sagiersvliegtuig verrichten! Erg economisch zou het trouwens ook niet zijn, want zulke verrichtingen zijn slechts mogelijk met behulp van een zeer groof motorvermogen, zodat een stuwkracht opgewekt kan worden, die vrijwel even groot is als het gewicht van het vliegtuig dat er door opgeheven moet worden. Men ziet: in de vliegtuig bouw wordt nog altijd naar nieuwe wegen gezocht. Men realiseert zich bovendien door een bericht als hier aangehaald, hoe gebrekkig de mens zich in het lucht ruim toch eigenlijk nog voortbeweegt en welk een drukte en inspanning ér bii te pas komen. Hoeveel sierlijker en gemakkelijker doen de vogels het. Zo'n dier komt met grote vaart aanvliegen en maakt onderwijl vermoedelijk aan geheel andere zaken den kend een haarfijne pre- cisielanding op een klein takje. Kleine vogels, neste lend in een opening van een stenen muur, ziet men dikwijls met grote snelheid recht dat gaatje binnen vliegen, waar hun lichaam rr»aar precies in past. Pas op het laatstej ogenblik vouwen zij de vleugels en zij komen meteen ook tot stilstand. Hoe doet het dier dat? Dezelfde vraag die zich voordoet bij het al oude raadseltje: welke vliegfiguur voert een huis- vlieg uit, als hij aan komt vliegen en zich .dan rustig op het plafond zet, pootjes omhoog? Wat doet hij, in vliegerstermen uitgedrukt? Maakt hij eerst een rug- vlucht of voert hij op het laatste ogenblik een halve looping uit? Wij weten het alweer niet. Zeker, om ons zelf nu niet helemaal een minder waardigheidscomplex aan te praten, kunnen we vast stellen dat we althans in snelheid en vlieghoogte alle dieren de baas zijn. We kunnen ook, met behulp van instrumenten, blind- vliegen al zullen we er goed aan doen in dit op zicht maar geen vergelij king met de vleermuis te maken! En de meeste ge vederde wezens moeten bij zware regen thuisbleven. Maar in die enkele ge vallen, waarin we het dan van de vogels winnen, ligt het er altijd wel erg dik bovenop dat het eigenlijk een kunstje is, waar we dan bovendien een ontstel lend lawaai bij maken. Als vogels gevoel voor humor hadden, zou de start van een vliegtuig voor hen be haald een lachwekkend schouwspel zijn. Eerst wor den met veel geraas de motoren aangeslagen en warm gedraaid. Log zet het gevaarte zich in beweging om op te stijgen? Geen sprake van! Eerst wordt naar het uiteinde van een kilometers lange startbaan gehobbeld, dan eindelijk een lange amechtige aan loop met veel geloei en hè, hè! Het landen is al een even uitvoerig proces. Enige troost moge ons hier weer schenken de waar neming dat ook grote en zware vogels duidelijk moeite hebben om zich van de grond te verheffen en dat wij derhalve, gezien het gewicht van onze vlieg tuigen, toch wel een hele prestatie leveren. Maar niettemin: onge twijfeld heeft onze vlieg kunst nog vele tekortko mingen. De grootste daar van is wel de halsbrekende snelheid die voor start en landing nodig is. Weliswaar hebben we ook nog heli- coDters. maar die zijn weer niet snel genoeg en men zou nu juist zo graag de bijzondere eigenschappen van deze machines combi neren met de grote snel heden die andere typen mogelijk maken. Bij het puzzelen aan zulke combi naties zoeken de vliegtuig- constructeurs het in zeer uiteenlopende richtingen. Wijst juist dat zoeken er niet oo dat we er nog lang niet zijn alle technische prestaties ten spijt? Het is wel goed om ons dat van tijt tot tijd eens te reali seren! d. G. door Mevr. C. M. BijleveldGelinck 11) Uw conclusies zijn lang niet slecht, juffrouw Van Raesfeldt! En dat souper, was dat een zogenaamd „wandelend" souper? Kunt u niet nagaan wie er tussen elf uur en halféen de kamer zijn uitge weest? --- O nee. Ze wandelden allemaal rond. Ik geloof, dat iedereen wel weg is geweest. Hebt u een vermoeden wie er bij uw vader geweest kar. zijn? Hij zag direct dat ze aarzelde. Een vluch tig rood trok langs haar gezicht. Toch zei ze: Neen. Juffrouw Van Raesfeldt. u hoort tot de ongelukkige stervelingen, die niet kun nen liegen. Uw gezicht verraadt u! Zegt u het maar. Liever niet, inspecteur! Dat is nonsens! Als u wilt, dat ik het onderzoek op mij neem, moet u mij ook alle inlichtingen verschaffen die u hebt. Ja maar.het is maar een vermoe den. En gebaseerd op niets. Ik zal heus degeen, die u noemt, niet dadelijk in de boeien slaan! Ik vroeg u alleen maar een vermoeden! Nu danik dacht.... tante Ida. Waarom? Om haar parfum. Ze was erg sterk geparfumeerd. Ze had het op een kanten zakdoekje gedaan, dat ze in haar hand hield. En nu dacht ik, dat ik op de schrijf tafel van net laboratorium dezelfde geur rook. Heel flauw, haast onmerkbaar, maar toch of ze dat zakdoekle daar neergelegd had. Maar het is een aanwijzing van niets. Nu laat u haar toch niet oppakken? Nu moest hii toch even lachen! Welnee, juffrouw Van Raesfeldt, ik ben heus geen boeman, hoor! Ten slotte zou het toch niet zo vreemd zijn, als uw tante naar uw vader toegegaan was? Zijn eigen zuster' Misschien is het wel een familiezaak. Hebt u veel familie? Nee inspecteur. Mijn moeder is ge storven. Ze was een Francaise en enig kind. Mijn grootmoeder woont nog in Bretagne. Vader en tante Ida zijn met zijn tweeën, haar ouders zijn dood. Ik zelf ben ook enig kind en tante Ida is een kinder loze weduwe. Weduwe van wie? Van Allred van Moorsel, een automo biel-fabrikant. Juist. Nu wil ik het één en ander no- teren. Maar zullen wij dan eerst de heer Daalmans uit zijn isolement bevrijden? U kunt er nu weer tegen, geloof ik. Weer keek ze hem dankbaar aan. Wat had hij haar goed dóór, die zakelijke po litieman! Even later was Huug weer bin nen. Zo Suzanne, nu is het jouw beurt! We zullen juffrouw Van Raesfeldt dat wachtkamertje maar besparen, daar heb u zeker geen bezwaar tegen! repliceerde de inspecteur. Ik wilde nu even de namen van de flatbewoners opnemen, u zult me de no dige gegevens wel willen verstrekken. Ik zie het al Suzanne, je hebt ons allemaal verdacht gemaakt! Inderdaad, meneer Daalmans; geluk kig deelt u die verdenking met vele ande ren. U woont dus? Amstellaan 64. Een flat. Juist. En nu de bewoners. Van beneden naar boven? Beneden woont de concierge Timmermans en zijn vrouw. Een reuzen-geschikte baas. En dan mijn persoontje. En u bent? Hugo Everhard Daalmans, oud 25 jaar. Importeur van auto-onderdelen. Dank u! En boven u? Woont de oude bankier Van Gemeren met een dochter en een zoon. Van die zoon beleeft hij niet veel plezier. Hii is student in de chemie, maar heeft nog nooit iets gepresteerd. Een uiterst vrolijk en levens lustig jongmens. Gisternacht om vier uur heb ik hem nog zijn flat binnengeloodst, omdat hij het sleutelgat niet kon vinden! Wacht u eens even, meneer Daalmans. Zei u ,dat hv student in de chemie is? Ja, dat heeft hij tenminste op zijn visitekaartjes laten drukken! En volgt hij dan ook de colleges van professor Van Raesfeldt? Voor zover hij ooit en.ge colleges volgt, geloof ik van weL Hebt u uw vader wel eens over hem horen spreken, juffrouw Van Raesfeldt? Niet veel. inspecteur. Ik meen, dat hij het practicum ook heel vee' verzuimd heeft. Zo. En waar was dat jongmens gister avond? Dat weet ik niet, inspecteur. Maar hij is bijna altijd uit. Hm. Ik zal toch eens nader naar die Van Gemeren informeren. Gaat u nu maar weer voort, meneer Daalmans. De vol gende verdieping. Daar woont kolonel Donders van het Nederland-Indische leger. Gepensionneerd. Zijn vrouw is een oude, versleten totebel. Kassian! Hè, Huug! riep Suzanne. Dan komt onze gastvrouw van gister avond, vervolgde deze haastig, mevrouw Van Moorsel. En daarboven Suzanne van Raesfeldt en haar vader. Professor in de organische scheikun de, nietwaar? Ja, antwoordde het meisje, De politieman legde langzaam zijn vul pen neer. Dank u, zei hij nadenkend, dat is voorlopig voldoende. Dit zijn dus de flat bewoners. Ik zal zo dadelijk met u beiden meegaan en een kijkje nemen in het labo ratorium. Het spijt me erg, inspecteur, dat ik geen plaats meer heb in mijn twoseatertje, kwam Huug direct hoffelijk. Dank u. meneer Daalmans, Ik neem de motor. Hij kwam nu achter het bureau vandaan en de beide anderen wilden al opstaan, toen hij hen met een handgebaar verzocht nog even te blijven zitten. Hij ging naar een hoge kantoorkast, die bijna een ge hele wand van de kamer in beslag nam en opende de deuren. Er stonden hoge mappen in. alfabetisch gerangschikt, en hij zocht even en haalde er een soort album uit, dat een serie por tretten bevatte. Hij legde het boek voor het meisje neer op het blad van 't bureau. Het spijt me, juffrouw Van Raesfeldt, maar we mogen die meneer Wiechersma toch niet geheel wegcijferen. Als ik u dus goed begrepen heb, was uw indruk van hem beslist gunstig? Ja, zei ze voluit. Wat! stoof Hugo op. Pardon, meneer Daalmans! En u, juf frouw Van Raesfeldt, u acht hem dus niet in staat tot het stelen van de uitvinding? Neen, inspecteur. Haar ernstige ogen zagen hem recht en rustig aan. er trok even een glimlach over zijn koel gezicht. Toen sloeg hu het album voor haar open. Vindt u het erg om even voor hu na De Engelse actrice Peggy Ashcroft, die onlangs, naast Michael Redgrave, een der titelrollen vervulde in de voorstellingen, die het gezelschap van het Shakespeare Memorial Ttheatre uit Straford van „An tony and Cleopatra" in ons land heeft ge geven, zal deze zomer met solotoneel in het Holland Festival optreden. Zij heeft haar programma getiteld: „Heldinnen van Sha kespeare". Naar wij voorts vernemene is er een wij ziging gekomen in het répertoire van stuk ken, waarmee het Théatre National Popu laire uit Parijs aan het Holland Festival deelneemt. Onder regie van Jean Vilar zullen worden opgevoerd „Le Cid" van Comeille en „Don Juan" van Molière. Het Wiener Burgtheater komt eveneens met anderestukken dan oorspronkelijk wa ren aangekondigd. In plaats van „Anatole" wordt „Liebelei" van Schnitzler gespeeld. Voor de te geven schoolvoorstellingen is thans „Nathan der weise" in plaats van „Minna von Barnhelm" (van Lessing) ge kozen. Vrijdag is in Utrecht een symposium over de bodemdaling in Nederland gehou den door het Koninklijk Nederlands Geo logisch Mijnbouwkundig Genootschap. Prof. dr. Kuenen, die ter vergadering onderscheiden werd met de Waterschoot van der Gracht-médaille, beschouwde o.m. de vraag of de zeespiegel rijst en of de bodem daalt en hoe dit geschiedt. De spreker gaf zijn mening over de in vloed van het ijs op de hoogte van de zee spiegel. In de laatste ijstijd is die spiegel 100 meter lager geweest dan nu. Naar prof. Kuenens mening is er thans nog zo veel ijs, dat de zeespiegel nog 40 a 60 me ter kan rijzen. De daling van het land gaat minder snel dan de zeespiegelrijzing. Gecombineerd bedragen deze thans mis schien 20 cm per eeuw. Van dit alles we ten wij echter niets zeker, omdat onze peilschalen nu eenmaal onbetrouwbaar zijn. Prof. dr. ir. A. J. Zuur besprak de theo rieën van prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- nesz, de meent, dat de grootste daling be reikt zal zijn omstreeks 6000 na Christus Nederland zou nog 3'/» meter bodemdaling te wachten hebben. Later zou echter weer een bodemrijzing kunnen ontstaan. Er be staat echter op dit punt veel onzekerheid. Vast st-aat wel, dat Zuid-Nederland rijzen de is en dat nu zou tegeninvloed op de daling kunnen oefenen. Bij de discussie zei prof. Thyssen, dat de Delta-commissie uiteraard in dit alles zeer geïnteresseerd is, in het bijzonder in de ontwikkeling in de eerstvolgende 3 a 400 jaar. Voor deze spreker zijn er veel onze kerheden. Een der discussianten merkte op, dat blijkens bepaalde onderzoekingen de Zuid- pool-ijskap, die volgens velen het rijzen van het zeewaterniveau veroorzaakt, niet afneemt maar groeit, hetgeen zou doen verwachten, dat de gletschers en het land- ijs in het Noorden zich niet langer terug trekken. Ir. van Weelden wees op de mogelijk heid, dat de door ijsbergen meegevoerde gesteenten bij het wegsmelten in de oceaan ruggen vormen, waardoor de Golf stroom van richting verandert met als ge volg veranderingen in.de wereldklimaten. Prof. Thijssen geloofde niet in klimaat wijziging binnen betrekkelijk korte tijd. Hij geloofde eerder in een vrij snelle zee spiegelrijzing, al is die snelheid niet pre cies na te gaan. De peilschalen geven ech ter de laatste 25 jaar geen spiegelrijzing aan. „Eerlijk gezegd begrijp ik er niet veel meer van", zo besloot deze spreker zijn betoog. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen- Croniéstr- 43 Spaarnr 3 Tel 16990 Tel 17696 Kruldbemerwei SI Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen te zien of hij hier soms bij is? Wij politie mannen moeten nu eenmaal met alle mo gelijkheden rekening houden! Hij trok zich terug achter zijn bureau om haar rustig de tfld te laten, maar hield haar scherp in het oog. Huug trok zijn allerverontwaardigste gezicht. Het was doodstil en het meisje sloeg één voor één de bladen om. Maar dan ineens uitte ze een zachte kreet en wees met haar vinger naar één van de portretten. Tóch, ïuffrouw Van Raesfeldt? Néé! Er was een plotselinge triomf op haar gezicht, dat ineens straalde van blijd schap. Néé, inspecteur. Niet Hein Wicher- sma! Maar de bridge-professor Raymond Benjamini. Kijk maar Huug! Hij is het! Waarachtig! zei Hugo. De politieman zag al over haar schouder, nam het nummer van het portret op en ging naar een tweede kast. Nu zocht hij in een kaartsysteem en trok er een groene kaart uit op. Nummer 73, las hij hardop. Louis Benjamins, geboren te Amsterdam. Op lichter. flessentrekker, vals speler. Juf frouw Van Raesfeldt, u hebt een vondst gedaan! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6