Ruiten Zes Neptunus (Amersfoort) winnaar van J. P. Hauserbeker; HPC werd zesde Minister Staf zou van de V.S. voldoende steun gekregen hebben .Clowntje Rick „Kikvorsen" versloegen militair zevental RUWE HUID, Ruime overwinning van HVGB op VZV Russen blijven „schaduwen' Inbraak bij Britse Consul opgehelderd 4 qenéést De zvaterpolocompetitie Fangio naar Mercedes Uitslagen districts-zwem- wedstrijden van KNBRD Sport in 't kort Biljarten Ploeg kampioen hoofdklasse libre district Haarlem Nu „Herman" weer gevolgd De loopbaan van Louis Zimmermann Voor de kinderen Een dode en zes gewonden bij autobotsing In-spin: een vlek erin... uit-spuit: de vlek eruit! Cet FEUILLETON MAANDAG 8 MAART 1954 De zwemclub Neptunus heeft Zaterdagavond in het Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam voor het eerst beslag gelegd op de J. P. Hau serbeker. Neptunus behaalde 23'/* punt en werd gevolgd door liet IJ (19 punten), LZO (18 punten), De Kobben (17 punten), Dolfijn (16 punten), HPC (10 punten), A.Z. '70 (8 pun ten), DJK en Meeuwen elk 7 punten en DAW 6punt. Toen het laatste nummer, de finale van de klassementrace begon had Npetunus een kleine voorsprong op de bekerwinnaar van het vorig jaar LZO uit Leeuwerden (1916). In deze klassementsrace legde de Amersfoorter De Bruyn echter samen met Tjebbes beslag op de gedeelde tweede en derde plaats, vóór De Wit van de Robben en Van der Veen van LZO, zodat de zege van Neptunus een feit» was. De 400 meter vrije slag heren leverde een fraaie overwinning op voor Ten Thije, die deze afstand aflegde in 4 min. 48.4 sec., slechts 0 6 sec boven zijn Nederlands record. De 100 meter rugslag dames bracht de zege voor Joke de Korte in de goede tijd van 1 min. 14.7 sec. Een waterpolowedstrijd tussen de Kikvor sen en het Nederlands militair zevental werd na een gelijk opgaande strijd gewonnen door de Kikvorsen met achtzeven. Van Feggelen had bij de Kikvorsen weer een bijzonder pro ductieve bui en scoorde zesmaal. Waalewijn en Sievers maakten het achttal vol. Voor de militairen scoorde Koorevaar driemaal, De Wit tweemaal, De Winter en Luchs elk één maal. ADVERTENTIE gesprongen handen, kloven? TgW Een aardig programma van waterpolo- wedstryden werd Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad in Haarlem verwerkt. De DWR- dames waren de HVGB-dames te vlug af en wonnen met drienul; de HVGB-heren hoekten een klinkende overwinning op VZV en de DWR-heren moesten na eerst de leiding te hebben gehad de eer laten aan Nereus. Het programma werd geopend met de derde klasse herenwedstrijd Haarlem 3HPC 3. De eindstand werd vieréén voor de Heem stedenaren. In de wedstrijd HVGB 2—DWT 2, tweede klasse dames, zegevierde DWT 2 met /evennul, na met rust reeds een viernul voorsprong te hebben behaald. In de eerste klasse da menwedstrijd DWR— HVGB hebben de HVGB-dames heel goed partij gegeven. De eindstand werd drie—nul. De stand in de eerste klasse dames is: DWT DWR Nereus HVGB Haarlem 10 8 5 2 1 17—2 10—5 11—12 6—16 11—22 De uitslag ze\en—nul voor HVGB zou doen vermoeden dat de ontmoeting VZVHVGB een eenzijdige vertoning is geworden. Het tegendeel is echter waar. Aan beide kanten werd snel gespeeld. Direct na het begin kre gen de Velsenaren enige kansen om de lei ding te nemen, welke niet werden gebruikt en aan de andere kant bezorgde Felix uit een voorzet van Ha'sema HVGB de lHding. Door Felix (2) en Hoekstra had HVGB bij het ingaan van de rust een vier—nul voor sprong. Ook in de tweede speelhe'ft bleef het overwicht aan de zijde van HVGB. De eindstand werd tenslotte zevennul. In de wedstrijd DWRNereus, eveneens eerste klasse heren, ontbrak het de Haar lemmers aan schotvaardigheid in de voor hoede. Rege'matig trokken de Haarlemmers op het Nereusdoel af, maar de schoten gingen naast of over. Voor de rust scoorde Wisker voor DWR. Verkeerd overnemen in de DWR-verde- diging gaf Exalto na de rust een goede kans om gelijk te maken, hetgeen de Zaandam mer dan ook deed. Wel zetten de DWR-heren alles op alles om de leiding te hernemen, maar zij zagen echter geen kans om de bal onder de Nereuslat te schieten. Exalto be zorgde met het nemen van een strafworp dc Zaandammers de leiding en tenslotte mocht Gregorius. nadat de doelverdediger het water was uitgezonden, een strafworp in het lege DWR-doel schieten, zodat Nereus met drie- één de wedstrijd won. De stand van de eerste klasse heren is: Haar'em 8 6 1 1 13 41—22 HVGB 7 6 0 1 12 29—13 HPC 7 5 0 2 10 30—18 Nereus 8 5 0 3 10 32—24 DWR 8 2 0 6 4 27—26 DWT 7 115 3 16—35 VZV 7 0 0 7 0 9—46 H. Z. C.—H. V. G. B. Zondagavond is HVGB naar Hilversum ge weest om aldaar voor de derde ronde van de bekercomnetitie de strijd aan te binden tegen de HZC 1. Na een spannende wed- striid viel in de laatste seconde van de wed strijd de beslissing ten gunste van de Haar lemmers. HVGB 1 gaat dus over naar de vierde ronde in de bekercompetitie. De uit slag was zesvijf. De J. P. Hauserbeker werd door mevrouw BlankersKoen aan de winnende ploeg over handigd. De uitslagen 3 maal 50 meter wisselslag estafette aspi ranten jongens: 1. Dolfijn, 1 min. 38.1 sec.; 2. DJK, 1 min. 41.4 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. Van Feggelen (Meeuwen) 2 min. 49.7 sec.; 2- Evertse (Neptunus) 2 min. 53 9 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. Ten Thije (LZO), 4 min. 48.4 sec.; 2. De Vreng (AZ '70) 4 m. 53.1 s. 150 M. vlinderslag heren: 1. Mul ler (Dolfijn) 2 min. 00.8 sec.; 2. Wiering (Het IJ), 2 min. 03.6 sec. 100 meter vrije slag jeugd heren: 1. Hoogveld (Neptunus) 1 min. 01.5 sec. 2. De Jong (LZO), 1 min. 01-6 sec.; 3. Bouman HPC), 1 min. 02.1 sec. Klassem-mtsrace heren: 1. Dikstaal (Het IJ), 7 pnt.; 2. en 3. De Bruyn (Neptunus) en Tjebbes (HPC), elk 13 pnt. 100 meter vrije slag dames: 1. Ria Vonk (HDZ), 1 min. 08.3 sec.; 2. Hetty Balkenende (ZAR), 1 min. ^.5 sec. 100 meter rugslag da mes: 1. Joke de Korte (ODZ) 1 min. 14.7 sec.; 2. Eefje de Boer (ADZ) 1 min. 16.3 sec. 4 maal 50 meter wisselslag estafette dames: 1. HDZ, 2 min. 27.5 sec.; 2. ADZ, 2 min. 28.2 sec.; 3. DAW, 2 min. 32.4 sec. Waterpolo: KikvorsenNederlands Mili tair zevental: acht-zeven (ruststand drie-drie). Nu Merecdes-Benz na een jaar afwezig heid dit seizoen wederom aan de grote autowedstrijden zal deelnemen is deze fa briek van plan contracten af te sluiten met de élite van de Duitse coureurs en met ver scheidene buitenlandse cracks bij wie in de eerste plaats de Argentijn Juan Manuel Fangio. Dr. Fritz Könnecke president van de raad van beheer, heeft dit te Stuttgart medegedeeld. Bij de Duitse coureurs, die zijn aangezocht, zijn Karl Kling, Hans Hermann, Frits Riess en Herman Lang. Door het district Noordholland van dt Koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen werden Zaterdag in de overdekte zweminrichting in Alkmaar dis trictszwemwedstrijden gehouden voor leden van de aangesloten reddingsbrigades. In de wedstrijden voor dames en heren legde de Haarlemse Reddingsbrigade op vijf eerste, zes tweede en drie derde prijzen beslag. In de wedstrijden voor meisjes en jongens voer de de Alkmaarse brigade de boventoon. De uitslagen waren 50 meter schoolslag gekleed dames: 1. Do Turkenburg, Haarlem, 54.7 sec.; 2. A. M. ZaalHilgers, Amsterdam, 57.1 sec. 3. M. van Dijk, Haarlem, 57.4 sec. 50 meter gekleed schoolslag zwemmen h.->ren: 1. H. Zijlstra, IJmuiden, 48.4 sec.; 2. D. van Zonneveld, Haarlem, 50.4 sec.; 3. P. Smit, Haarlem. 50.6 sec. 25 meter gekleed 6choolslagzwemmen jon- jes: 1. N. Hilckman, Alkmaar, 25.8 sec.; 2. A. Langenberg, Alkmaar, 27.4 sec.; 3. M. Gradei, Amsterdam, 27.8 sec. 25 meter gekleed schoolslagzewmmen jon gens: 1- P. Koelemeij, Alkmaar, 21.4 sec. 2. R. Heek, IJmuiden, 22.2 sec.; 3» J. Kalis, Alk maar, 24.4 sec. 50 meter enkelvoudige rugslag gekleed dames: 1. D. Turkenburg, Haarlem, 1 min. 4 sec.; 2. P. van Bruggen, Haarlem, 1 min. 9.6 sec.; 3'. M. van Dijk, Haarlem, 1 min. 11.7 sec. 50 meter enkelvoudige rugslag heren: D. v. d- Berg, Amsterdam, 1 min. 8.4 sec-; 2. D. van Zonneveld, Haarlem, 1 min. 15.8 sec. 3. J. Keus, IJmuiden, 1 min. 17-8 sec. 25 meter enkelvoudige rugslag gekleed meisjes: 1. M- Smit. Alkmaar, 33.8 sec. 2. C. v. d. Sluis, Alkmaar, 36.1 sec.; 3. M. Grader, Amsterdam, 39 sec. 25 meter enkelvoudige rugslag jongens gekleed: 1. H. Smit, Alkmaar, 28.2 sec.; 2. G. Langenberg, Alkmaar, 30 6ec.; 3. P. Ham. Alkmaar, 36 sec. 3 maal 25 meter wisselslag estafette dames, gekleed: 1. Haarlem, 1 min. 14 sec.; 2. Alk maar 1 min. 25.4 sec.; 3. IJmuiden 1 min. 32.1 sec. 3 maal 25 meter wisselslag estafette gekleed heren: 1. IJmuiden, 1 min. 13.8 sec.; 2. Haar lem, 1 min. 16 sec.; 3. Amsterdam 1 min. 17.2 s~c. 3 maal 25 meter wisselslag estafette ge kleed meisjes: 1. Alkmaar II, 1 min. 29.9 sec-; 2. Alkmaar I, 1 min. 39.2 sec.; 3. Amsterdam 1 min. 49.2 sec. 3 maal 25 meter wisselslag estafette gekleed jongens: 1. Alkmaar I, 1 min. 24.4 sec.; 2. Alkmaar II, 1 min. 26-6 sec. 4 maal 25 meter sleepestafette in badpak dames: 1. Haarlem, 2 min. 7 sec.; 2. Amster- v-.m 2 min. 16.6 sec. 4 maal 25 meter sleep estafette in badpak heren: 1. Amsterdam, 2 min. 4.*" sec.; 2. Haarlem, 2 min. 7 sec.; 3- IJmuiden, 2 min. 8-6 sec. 25 meter schoolslag gevolgd door 25 meter vervoer van een drenkeling in badpak dames: 1. Do Turkenburg, Haarlem. 51-7 sec.; 2. R. van Niekerken, IJmuiden, 56 sec.; 3. A. M. ZaalHilgers, Amsterdam. 56.8 sec. 25 meter schoolslag zwemmen gevolgd door 25 meter vervoer van een drenkeling in koogreeo: 1. D. v. d. Berg, Amsterdam, 48.8 sec.: 2. L. Soar- rius, IJmuiden, 51.1 sec.; 3. J. Elswijk, Alk maar, 52.2 sec. 8 maal 25 meter estafette schools'ag in bad pak: 1. Alkmaar, 2 min. 32-2 sec.: 2. Haarlem, 2 min. 40 sec.; 3. IJmuiden, 2 min. 40.1 6ec. ZUID KOREA VERSLOEG JAPAN. In een wedstrijd van de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Zuid Korea met vijf—een van Japan gewonnen. De ruststand was twee een. Zuid Korea behoeft de returnwedstrijd, welke Zondag 14 Maart eveneens in Tokio wordt gehouden, slechts gelijk te spelen om zich in de eindronden te plaatsen. WIJK AAN ZEE VERLOOR VAN HBO HBC heeft Zondag een oefenwedstrijd gespeeld tegen Wijk aan Zee. De Heem stedenaren behaalden een viereen over winning. Midvoor Duivenvoorden nam alle Heemsteedse doelpunten voor zijn rekening. ADVERTENTIE De Haarlemmer H. Ploeg (Park Sociëteit) is gisteren kampioen geworden in het tour nooi om het kampioenschap van het district Haarlem KNBB hoofdklasse libre. De eindstand luidde: Ploeg 1991 239 65 8.33 14 Dekker 1988 236 69 8.42 12 Luiten 1812 166 136 10.91 10 Noort 1709 206 58 8.29 8 Hoek 1755 231 55 7.59 8 Tuin 1754 222 83 7.90 6 Koster 1652 230 96 7.18 6 Hellingman 1632 218 59 7.48 4 Nassau 1447 199 48 7.27 4 Luiten maakte de hoogste serie, 136. Het tournooigemiddelde bedroeg 8.08. Fotograferen taboe Opnieuw heeft een Russische trawler grote belangstelling getoond voor de IJmui- dense trawler „Herman" (IJM 2) van de VEM, die Donderdag 25 Februari naar zee ging en vanmorgen in de vissershaven te rugkeerde met 1600 kisten vis. Toen de „Herman" Dinsdag 2 Maart tus sen de 69e en 61e breedtegraad viste, be gon een Russische trawler op ongeveer 50 nieter afstand met de IJmuidenaar mee te varen. Een van de twee Indonesische vis serij-ressortleiders, die de reis meemaak ten, vond het een mooie gelegenheid om van de Rus een foto te maken. Hij stapte de buitenbrug op, maar toen hij zijn toe stel instelde, verscheen cp de brug van de vreemde trawler een geüniformeerd per soon, die zijn kijker op de „Herman" richt te. Onmiddellijk daarna kwam de Rus tot op 15 meter naderbij. Schipper N. Korbee werd gewaarschuwd door zijn stuurman en de Indonesische gast, geschrokken van de plotselinge manoeuvre van de Rus en met de herinnering aan de recente aanvaring tussen de „Herman" en een Rus in het hoofd, maakte dat hij weg kwam. Ruim een half uur is de Russische traw ler, die gemerkt was C.P.T.M. 124 met de „Herman" opgestoomd, vlakbij blijvend. Daarna heeft het schip de „Maria van Hat- tem" „geschaduwd". Ook diit was een drijfnetvisser, dóe mis schien uit wilde zoeken, of de Nederlan ders hun vleet kapot varen. De in de nacht van Vrijdag op Zaterdag overleden violist Louis Johann Heinrich Zimmermann werd op 19 Juli 1873 te Gro ningen geboren. Hij kreeg zijn eerste vioolonderricht van zijn vader en volgde op dertienjarige leeftijd de lessen van Poortman van de Groningse Muziekschool. Vier jaar later ging hij naar het conser vatorium te Leipzig, daarna genoot hij zijn verdere opleiding te Brussel bij Eugène Ysaye. Op twintigjarige leeftijd werd Louis Zimmermann eerste concertmeester te Ham. burg, twee jaar later volgde zijn benoe ming tot concertmeester aan de hofopera te Darmstadt. In 1899 werd hij aangesteld tot tweede concertmeester bij het Concertgebouw Or kest te Amsterdam, welke functie hij tot 1904 vervulde. In 1904 werd Zimmermann hoogleraar aan de Royal Academy of Music te Londen, maar in 1910 was hij terug in Amsterdam als eerste concertmeester van het Concertgebouw Orkest en hoofdleraar van het Amsterdamse Conservatorium. Zimmermann schreef onder meer ver scheidene liederen, stukken voor viool en piano, een strijkkwartet en cadensen voor de concerten van Beethoven en Brahms. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau, officier in de Leopoldorde, ridder in het Legioen van Eer en „Officier de t'Instruction Publique". Voorts werden hem verleend de vergirtdzilveren médaille De jongens gingen de deur door en stonden nu in hun hut; ze keken rond. „Kijk 'es!", zei Rick. „Dat hebben wij hier niet achtergelaten!" Hij wees op enkele zakken en kistjes, die in een hoek van de hut stonden. „Nee", zei Bunkie. „Toen wij weggingen, hebben we alles meegenomen, wat we bij ons hadden!" „En kijk 'es", ging Rick verder. „Daar, in die hoek, heeft-ie een soort bed gemaakt van hooi en blarenHet lijkt wel, of die kerel hier wóónt!" Met grote ogen bekeken ze dat alles. Ja, het leek er wel erg veel op, dat de vreemde man het zich hier gemakkelijk had gemaakt. „Wat 'n brutale vent!", zei Bunkie verontwaardigd. „Die doet maar net, of onze mooie hut van hèm isen wij hebben 'm gebouwdDat mag toch zeker zomaar niet!" „Nee, dat zou ik ook denken!", gaf Rick toe. „Wat zou er in die pakken en kistjes zitten?", vroeg Bunkie. „Daar zullen we eens naar kijken", besloot Rick. Toen ze de zakken en kistjes open maakten en er in keken, zetten ze grote ogen op van verbazing. „Kijk 'esallemaal eten en allerlei dingen!", riep Rick uit. „Hoe komt-ie daaraan?" van de stad Amsterdam, de erelidmaat schappen van de Koninklijke Academie te Londen, van de Bachvereniging te Haar lem en van de Leidse studentenorganisatie Semper Crescendo. Behalve te Londen heeft hij zich ook in andere steden in het buitenland met succes laten horen. Drie dagen na de inbraak in de villa van de Britse consul-generaal, G. E. Vau- ghan, aan de Bernard Zweerskade te Am sterdam, zijn de vermoedelijke daders, een 22-jarige fabrieksarbeider en een 22-jarige ios arbeider door de Amsterdamse politie gearresteerd. Het tweetal was terugge keerd naar de plaats van het misdrijf en werd door agenten in burger, die in deze buurt na de inbraak een oogje in het zeil hielden, aangehouden. De beide mannen zouden Woensdagavond door een tuimelraam in de villa geklom men zijn. De buit bestond uit een partijtje Engelse cigaretten, een broche en een hor loge. Zaterdagavond zagen agenten in burger in dezelfde buurt twee individuen, die ken nelijk iets in hun schild voerden. De agen ten hielden hen aan en bij fouillering bleek dat beiden een pakje Engelse cigaretten op zak hadden.Huiszoeking leverde de overige gestolen pakjes op plus de broche en het horloge. Het tweetal heeft bekend. Bij een botsing tussen twee personen auto's in Maarsbergen is Zaterdagmiddag een dame om het leven gekomen, terwijl zes personen meer of minder ernstig ge wond werden. Voor het leven van een der gewonden wordt gevreesd. De auto's waren afkomstig uit Nijmegen en Den Haag. De beide inzittenden van de Haagse wagen, de heer en mevrouw B. werden niet ernstig gewond. In de Nij meegse auto werd mevrouw W. op slag ge dood. Haar zoon is levensgevaarlijk ge wond. De overige drie leden van de familie W liepen ernstige verwondingen op. ADVERTENTIE Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een sma kelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. Na zijn terugkeer uit de Verenigde Sta ten heeft minister Staf zijn tevredenheid uitgesproken over de bereikte resultaten. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Washington had de minister zich eveneens in optimistische zin uitgelaten, maar uit de reacties werd duidelijk dat de minister ongewild een voorstelling van zaken had gegeven, welke zacht gezegd aan de opti mistische kant was. De toezegging over het stationneren van een squadron van de Amerikaanse luchtmacht was namelijk nog niet officieel gedaan. Hoewel minister Staf wel enige reserve had gemaakt, heeft de weergave van zijn woorden de schijn van voorbarigheid slechts kunnen versterken. De minister heeft bij zijn terugkeer uit Amerika echter de positieve mededeling kunnen doen dat Amerikaanse vliegtuigen op Soesterberg zullen worden gestation- neerd. Bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer is onder meer ongerust heid uitgesproken over de radar-apara- tuur voor de Nederlandse luchtmacht, die volstrekt onvoldoende is. In antwoord daarop heeft staatssecretaris mr. Kranen burg medegedeeld dat een order is ge plaatst bij de Nederlandse industrie, maar dat dit project op enkele onderdelen nog het karakter draagt van een ontwikke lingsorder. Hij schatte dat deze appara tuur pas begin 1955 geleverd kan worden. Van deze achterstand zijn de Amerika nen op de hoogte en de staatssecretaris gewaagde van de mogelijkheid van over brugging met geleende apparatuur. Nu minister Staf uit de Verenigde Sta ten is teruggekeerd met het bericht van het stationneren van Amerikaanse lucht machtonderdelen, kan dit wellicht beteke nen dat de Amerikanen hun eigen radar- apparatuur zullen meebrengen, hetgeen ook voor de ontwikkeling van onze eigen luchtverdediging, in afwachting van de aflevering van de bij de Nederlandse in dustrie in aanbouw zijnde apparatuur, niet zonder belang is. Er zijn dan ook aanwijzingen dat de reis van minister Staf, voor zover het de lucht macht betreft, niet zonder succes is ge weest. Hetzelfde is wellichtt ook het geval geweest ten aanzien van de marine. Het is niet aan te nemen dat het bezoek aan Norfolk slechts een beleefdheidsvisite is geweest. Het moeilijke punt, waaromtrent bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Ka mer grote onzekerheid en ook ongerust- ADVERTENTIE KKENWATER VA N A - B E V E R heid bleek te bestaan, is de opbouw van de landmacht. Minister Staf is naar de Verenigde Sta ten gegaan om te onderhandelen op basis van het vijf divisies-plan. Het speculatieve element in de plannen van de minister werd wel erg groot geacht. Ook werd ge vraagd hoe bij de uitvoering van het vijf divisies-plan de opbouw van de territoriale verdediging zal zijn verzekerd. Minister Staf zal gelegenheid hebben in zijn defensie-nota, die waarschijnlijk in April zal verschijnen, te trachten die twij fel weg te nemen. Dan zal hij de Kamer ook bijzonderheden meedelen over zijn reis naar Amerika. Tevoren zal echter in de Eerste Kamer naar aangenomen wordt op 23 Maart de oorlogsbegroting worden behandeld. Het lijdt>geen twijfel dat mi nister Staf daar zijn beleid met argumen ten die mede gebaseerd zijn op zijn Ameri kaanse ervaringen zal verdedigen. Maar de Tweede Kamer heeft zich tegenover het vijf divisies-plan, ook al past dit plan geheel in de N.A.V.O.-opzet, zoals gene raal Gruenther uitdrukkelijk heeft ver klaard, zeer gereserveerd getoond. Eigenlijk is het zo dat de minister het bewijsmateriaal uit de Verenigde Staten heeft moeten meebrengen om de Kamer voor het plan te winnen. Zou blijken dat minister Staf in zijn verwachtingen omtrent uitrusting en be wapening, zoals hij die in de begroting tot uitdrukking heeft gebracht, teleurgesteld is en dat ook de Amerikaanse bijdrage zal worden verminderd, dan zou zulks beteke nen dat Nederland zelf ettelijke honderden millioenen meer zou moeten opbrengen. Het is de vraag of de Kamer daarmee zal instemmen. In dat geval zou de minister wellicht ret drie divisies-plan kunnen handhaven, maar daarmede zouden de Amerikanen geen genoegen nemen. Op het ogenblik lijkt voor een zo danige veronderstelling echter nog geen aanleiding te bestaan. Er zijn aanwijzingen waaruit mag worden af geleid, dat de minister, wat het leger- plan betreft, voldoende toezeggingen heeft gekregen. Wel zou de materieelvoorziening niet bevredigend zijn geregeld, maar op dit punt zijn de zorgen minder groot. Aangenomen, dat de minister voldoende grond onder de voeten heeft gekregen voor het vijf divisies-plan, dan blijft als belang rijkste probleem de personeelskwestie over. Er kan uit zekere uitlatingen worden afgelegd, dat, bij uitvoering van het vijf divisies-plan aan Amerikaanse zijde zoveel begrip is gewekt voor de bijzondere positie en functie van de territoriale verdediging, dat zij niet als stiefkind zal worden be handeld. door Mevr. I. C. Al. BijleveldGelinck 12) HOOFDSTUK IV Suzanne, je bent een kraan! zei Hugo. Hij scheen met één slag vergeten te zijn hoe onaangenaam getroffen hii nog slechts enkele minuten geleden was geweest door haar domheid, hoewel er aan het herken nen van de zeer markante gelaatstrekken des heren Benjamins niet veel kranigs ge legen was. Het was hem onmiskenbaar: en-face met zijn onbetrouwbare ogen en en-profil met zijn terugwijkend voorhoofd. Inspecteur Renkevoort krabbelde enige notities in een zakboek en Suzanne juichte: Gelukkig! Nu is alles opgelost! Ho, ho, juffrouw Van Raesfeldt! tem perde de politieman enigszins de vreugde, nu moet u niet al te blij zijn. We zijn er tenslotte nog lang niet, al is dit wel een belangrijke aanwijzing. U kunt nu wel weer naar de Amstellaan terugkeren, dan volg ik meteen met de motor. Ik moet nu allereerst uw tante spreken en. naar het adres vragen van die Benjamins. Ze reden terug in een aanzienlijk betere stemming dan waarin ze gekomen waren. Huug sprak al over een nafuilje, als alles weer op zijn pootjes terecht was gekomen, mét ruiten zessen en zonder bridge-profes sor! Suzanne kon weer lachen. En dan stop ten ze voor de gemeenschappelijke huis deur en zagen daar warempel al een motor met zijspan voor het trottoir staan. De in specteur stapte juist uit, een agent bleef bij de motor wachten. Wat een service! fluisterde Huug. Hij vroeg verlof zijn wagentje te stallen en aan zijn bezigheden te gaan, als de in specteur hem tenminste niet meer nodig had. Deze knikte even. En dan ging Suzan ne met de politieman de stenen trappen op naar de derde étage. Maar voor tante's deur aarzelde ze even. Ze bedacht ineens dat het toch niet aardig van haar geweest was, haar tante niets te zeggen van het verdwijnen van haar vader en van haar eigen bezoek aan de politie. En daar stond ze nu, nota bene 's morgens om tien uur met een politie-inspecteur voor de deur! En tante die van niets wist, misschien nog niet eens was uitgeslapen! Is er iets, juffrouw Van Raesfeldt? Hij merkte alles! Ja, ziet u, inspec teur, ik bedacht me daar opeens, dat ik tante Ida nog niets gezegd heb van het wegblijven van vader. Het is toch haar eigen broer! En ze schrikt zich stellig een ongeluk als ze u daar zo ineens ziet staan! Hij glimlachte. Er zijn meer mensen, die zich een ongeluk schrikken als ze mij zien staan! antwoordde hij. Maar weet u wat? Gaat u dan eerst alleen naar binnen en bereidt haar even vóór op mijn komst. Dan wacht ik in de hall. Graag, inspecteur. Maar ik wacht niet lang, juffrouw Van Raesfeldt. Ze belde en ze werden opengedaan door Lottie, die de vreemde man in zijn zwarte politie-uniform stomverbaasd aangaapte. Maar Suzanne stelde haar met een paar woorden gerust en vroeg dan of haar tante al op was. Ja, juffrouw. Mevrouw is in de eet kamer. Ze zat aan de ovale eetkamertafel, die weer in het midden van het vertrek was teruggeschoven en waar een ontbijt ge dekt stond. Het stille, grijze winterlicht viel op haar blonde haar en op haar knap- expressief gezicht van al wat oudere vrouw. Ze had zich nog niet gekapt, maar haar golvend haar los naar achteren ge borsteld in een wrong en ze droeg een effen, donkerblauwe peignoir waaruit on bedekt de blanke*hals te voorschijn kwam. Zo voor de licht-gedekte tafel, met het blauw-grijze ontbijtservies en een tinnen bak met witte tulpen in het midden, vormde zij zonder het te weten een zeer aantrekkelijk beeld. Een modern, wat koel- aandoend schilderij van één van de Franse meesters. Goeden morgen, tante, begon Suzan ne. Hebt u goed geslapen? Dag kindje. Wat zie je er koud uit! En ben je al uitgeweest? Zo vroeg? Er is iets met vader, tante! Vader is weg! Je vader weg? Wat is dat nu? Ze staarde doodverbaasd haar nichtje aan, dan schoof ze een stoel naast zich en ver volgde hartelijk: Maar kind, wat een schrik voor je! Vertel eens gauw wat er gebeurd is. Toe, ga nu even zitten! Suzanne begon haar verhaal. Ze vertelde zo snel mogelijk: van vader, van Wicher- sma, van de uitvinding, van de ruiten zes. En als klap op de vuurpijl van Louis Ben jamins. Wonderlijk genoeg scheen tante zich van dat laatste feit niet veel aan te trekken, hoewel ze gisteravond toch zo trots ge weest was op haar eregast en zich zo ge koesterd had in zijn stralende aanwezig heid. Ze zei enkel: Dat was dus ook allemaal klatergoud! En dan is er nog iets, tante. Ik ben naar de politie geweest, zoals ik u zei. Er is een inspecteur met mij mee gekomen: hij wil graag het adres weten van die Benjamins. Hij wacht in de hall. Zal ik hem binnenlaten? Natuurlijk kind. Maar heb jij eigen lijk al ontbeten? Nee, tante. Toe, neem jij dan onderwijl van alles! Dan schenk ik je een kopje thee in. Inspecteur Renkevoort, terwijl hij stond te wachten in de luxueuze hall, dacht in eens aan de woorden van één van zijn chefs, toen hijzelf nog maar pas adjunct inspecteur was. Renkevoort, had deze gezegd, of je knap bent of niet doet er niet zoveel toe, als je maar met mensen kunt omgaan. In ons beroep komen hon derden mensen voor je, onafgebroken als op een lopende band, en je moet ieder van hen op de juiste manier weten aan te pakken! Als je die kunst verstaat, word je een goed inspecteur! Er was veel waars geweest in zijn woor den en de lopende band liep inderdaad da gelijks langs hem heen. Gisteren om deze tijd, bedacht hij zich, had hij een kroeg baas uit' de Lange Niezel met kracht van argumentatie en vuisten achter zijn tapkast vandaan gehaald, vandaag stond hij in de hall van een schatrijke weduwe, die haar geld en haar intellect besteedde aan een bridgeprofessor! Hij glimlachte. Maar ze was toch niet zo mondain als hij gedacht had, constateerde hij even la ter, toen zij hem zo doodgewoon aan haar ontbijttafel ontving en hem heel huiselijk een kopje thee inschonk. Haar kleding en kapsel waren dóódsimpel, haar gezicht was verstandig en niet opgemaakt, haar optre den rustig en gemakkelijk. Ze was niet erg ontdaan. Ze gaf hem dadelijk de nodige inlichtingen over Benjamini: zijn adres wist ze niet, maar hij zou vanmiddag om halftwee weer bij haar aankomen om het financiële gedeelte van gisteravond te re gelen. Dan was h M dus te bereiken. Mag ik dan misschien even telefone ren? Dan kom ik weer bij u terug. Even later.zat hij weer aan de tafel. Nu komt de belangrijkste kwestie, begon hij, het verdwijnen van uw broer. Kunt u daar een opheldering over geven? Nee, inspecteur. Heeft hij wel eens buien van afwezig heid? In zoverre, afgetrokken is hil heel dikwijls en erg verdiept in zijn werk. Maar dat hij zijn proef in de steek zou la ten, zonder het als het ware zelf te weten, lijkt mij absurd. Het moet een zeer belangrijke reden geweest zijn. Kan het een familiezaak zijn? Ik.nee inspecteur, ik zou niet we ten wat. Wi.i hebben heel weinig familie. Bent u op de hoogte van het particu liere leven van uw broer? Hij keek onwillekeurig even opzij naar het meisje, dat zat te ontbijten. Hun ogen ontmoetten elkaar, ze stond dadelijk op. Wil ik weggaan, tante? Welnee, lieve kind. Je hoeft nergens voor weg te gaan. Er is niets, inspecteur. Niets bijzonders. Mijn broer is weduwnaar, zoals u weet. En ik ben weduwe. We wo nen in één huis. Maar we zijn afschuwelijk moderne mensen en leven volkomen langs elkaar heen. Hij zag hoe de ogen van het meisje vol tranen schoten. Arm klein ding, dacht hij, ze wn- "lig! (Worm orrvnlgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6