19 J Afdeling Velsen-Beverwijk van Chr. Bedrijfsgroepencentrale samen Agenda voor Velsen Havenberichten Plaquette voor Joh. de Meza onthuld uit de IJmond Visserij-varia IJmuiden heeft zijn eerste 21 gediplomeerde „zeekadetten „VERENIGINGS VARIA" Jeugd en ouderen liepen IJmuiden rond Beverwijk Castricum MAANDAG 8 MAART 1954 6 Moeilijkheden bij papierfabriek en Beverwijkse industrie besproken Matig VSV won met klein verschil van Stormvogels KNGV-keurcorps in Juni naar Velsen Gezien Santpoorter posthuum geëerd Suomi-ledcn startten in Hilversum Sport en feest bij damclub „Sportief" ADO '20 versloeg Onze Gezellen; drie-nul PSY domineerde in eerste ronde Ruime zege van Vitesse '22 op Noordhollands elftal Acht doelpunten hij DEM-Hclder; vijf-drie EEQ^KCr Beverwijk-adspïranten behaalden kampioenschap Tijdens de feestelijke jaarvergadering van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale, die Zaterdagavond in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat is gehou den en waarvoor van de kant der leden een grote belangstelling bestond, is medege deeld, dat de afdeling Beverwijk zich weer onder het bestuur van Velsen heeft ge plaatst. Hierdoor is de afdelingsnaam geworden Velsen-Beverwijk. Voorzitter C. v. Doorn begroette na een korte inleiding de afgevaardigden van zus- terafdelingen en een vertegenwoordiger van de Bond van Katholieke Werknemers (sters) in de Industrie. In het uitgebreide jaarverslag van de heer A. J. J. W. v. d. Bijl werd geklaagd over het slechte bezoek aan de ledenvergade ringen. De afdeling telt thans 164 leden, dank zij een geringe ledenwinst. In het jaarverslag werd melding gemaakt van de moeilijkheden, die voor de vak organisaties bij Van Gelder's papierfabriek zijn voorgekomen ten aanzien van de be ambten-contactcommissie en de arbeiders kern. De V.G.Z.-directie wilde volgens het verslag de beambten-commissie zonder overleg met de vakorganisaties in het leven roepen. Een contact met de directie inzake deze kwestie bleef zonder resultaat, waar door deze commissie gevormd is uit onge organiseerden, aangezien de organisaties hun leden adviseerden niet aan de actieve of passieve verkiezing deel te nemen. Ook de kei-nverkiezing bracht moeilijk heden. V.G.Z. wilde hierin tevens ongeor ganiseerden opnemen, waartegen de orga nisaties ageerden. Dit had tot gevolg dat zeven maanden later dan was voorgenomen, de kern verkozen is: zonder ongeorgani seerden. De .wens om bij meer dienstjaren de va- canties in de papierindustrie te verlengen is in vervulling gegaan. Men hoopt spoedig tot een nieuwe C.A.O. te kunnen komen. Bij de N.V. „Chemica" te Beverwijk be staat nog steeds geen C.A.O. Deze maand nog hoopt men een personeelsvergadering te kunnen houden om hierin te voorzien. In een toespraak behandelde de Katho lieke vertegenwoordiger, de heer A. Boon uit Beverwijk, de huidige „Jan Saliegeest" onder de leden van de vakorganisaties. Hij weet dit aan de gewijzigde structuur van het organisatie werk, dat zich meer op het maatschappelijk welzijn van de leden heeft ingesteld. Ook behandelde hij de Zondags heiliging, die wegens het verzet van de vakorganisaties bij de papierfabriek geluk kig nog bestaat. Tenslotte vroeg de spreker geen misplaatste critiek uit te oefenen op de besturen, die steeds het welzijn en de belangen van de leden verdedigen. De heer T. v. Slooten van de afdeling V .V .B .•jubileumwedstrijd Zaterdag speelden Stormvogels en V.S.V. in het sportpark „Watervliet" een wedstrijd tegen elkaar ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van VVB. Een talrijk publiek omzoomde het uitstekend bespeelbare ter rein, de Hoogoven-harmonie liet vóór de wedstrijd en in de rust vrolijke wijsjes horen en de leiding was in handen van Leo Horn. VSV had een invaller voor Van der Kuil: Belfroid; Stormvogels plaatste daar tegen over een elftal, waarin aan een tweetal nieuwelingen een plaats was ingeruimd: Stelling (ex-West-Frisia), die reeds ge rechtigd is voor de Vogels uit te komen, en Van der Meer (ex-Hillegom). De langdurige rust bleek de spelers van beide partijen geen goed gedaan te hebben. Zij hadden althans geruime tijd nodig om tot enigszins dragelijk eerste klas spel te komen. Matig Aanvankelijk was Stormvogels, dat met de wind in de rug speelde, het meest in de aanval, maar de blauwwitte voorhoede bracht er niet veel van terecht. Vooral Westers en Snoeks Jr. speelden matig. Onder hoge druk kwam het VSV-doel dan ook niet bepaald te staan op een keer na, toen de roodwitte defensie voor ver meend buitenspel bleef staan en Luppens zijn gang liet gaan. Deze schoot tegen de paal,,•waarna Westers de bal maar voor het intrappen had, hij richtte echter veel te hoog. In de eerste 25 minuten liet ook de VSV- voorhoede niet zoveel bijzonders zien. Rust nul-nul. Doelpunten Na de rust hebben de toeschouwers meer waar voor hun geld gekregen. Niet alleen omdat er toen drie goals gescoord werden, maar ook omdat de strijd levendiger was en het tempo hoger lag. Stormvogels had al vrij spoedig succes, doordat Kunst, die tot dusver een beheerste partij had gespeeld, ten onrechte meende dat hij rustig op eigen doel kon richten. Van der Wint stond echter bijna bij de 16 meterlijn, zodat Stormvogels goedkoop aan een één-nul voorsprong kwam. VSV liet het er echter niet bij zitten. Een goed door Belfroid opgezette aanval bracht de bal bij Spaans, die met een hard schot Venus Jr. passeerde (11). De strijd om het winnende doelpunt was niet onaardig. De VSV-aanvallen waren, dank zij het goede opbouwende werk van Stijger, maar vooral van Tielrooy, beter van opzet, doch snelle rushes van Stelling en Luppens eiste toch ook de volle aan dacht van Hazeveld c.s. Tien minuten voor het einde loste Bel froid een tam schot, dat Venus Jr. verraste (1—2). MAANDAG 8 MAART Thalia, 20 uur: „Verboden jungle". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN: Raadh' is spreekuur burge meester -17 uur, spreek uur w van Onderwijs. DINSDAG 9 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Verboden jungle". Volksonderwijs, afdeling Velsen-IJmui- den, 20 uur, Patronaatsgebouw, toneel avond m.m.v. „Jan van Dommelen". IJmuiden noemde de verkregen vacantie voor de arbeider één van de vele zaken, die door het werk van de organisaties zijn be reikt na langdurig overleg met de werk gevers, die zoals hij zei, nog precies dezelf de politiek te dezen opzichte zouden willen toepassen als 50 of 60 jaar geleden. Wat thans is bereikt, vindt men gewoon, maar dit moet behouden blijven en zo mo gelijk nog verbeterd worden. Tenslotte wekte de heer J. Klaassen uit Amsterdam, districtsbestuurder van de C B.C. op deel te nemen aan het werk van cie organisaties, nu dit ten aanzien van de instelling van de ondernemingsraden en de medezeggenschap meer dan ooit nodig is. De avond werd verder gevuld met een toneelstuk door leden van de C.J.M.V., dat handelde over „Die rijke Dijkers", afgewis seld met muziek en kunstfluiten van Wil lem Gleysteen. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van S.S.K., waarvoor van 19 tot 26 Juni tezamen met V.V.B. en Watervliet, diverse feestelijke gebeurtenissen zullen plaats vinden, zal op Zaterdag 19 Juni het heren-keurcorps van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond een demon stratie geven. Zondag 7 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Congoste van Freetown. Borneo van Swansea. Rupat van Indonesië. Amstelstroom van Londen. Swift van Lon den. Theano van Waterford. Cybelc van Noordzee. Schokland van Tarberg. Wilhelm Durenkamp van Rotterdam. Brandaris van Londen. Bolbec van Swansea. Capri van Fowey. Zaanstroom van Hull. Dieter Wal- traut van Hamburg. IJstroom van Plymouth. Jelö van Halden. Netherland Coast van Newcastle. Belgian Coast van M' bro. La- renberg van Freetown. Vertrokken zijn: Giam Battista naar Ant werpen. Boskoop naar Bremen. Lucas N. naar Frederikshaven. Feucer naar Port Said. De instructeurs van het „Zeckadettenkorps", onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse S. H. Rosier, hebben blijkens de Zaterdagavond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw uitgereikte diploma's, zeer veel eer van hun werk. Ruim twintig jongelui, die de cursus voor lichtmatroos aan boord van de oude „Canopus" hebben gevolgd, werden in het bezit gesteld van dit door hen zo lang gewenste brevet, dat een goede aanbe veling betekent voor hun toekomstige zeevaart loopbaan. Voorzitter B. M. Mulder, die Zaterdag avond de kadetten met hun ouders en ge nodigden (de grote zaal was vol!) toe sprak, vond dit een gedenkwaardig feit, temeer daar het de eerste maal in het tweejarig bestaan van de IJmuidense af deling was, dat er een aantal jongelui ge diplomeerd werd. Hij hoopte, dat, mede door deze cursus, de jongens tot flinke staatsburgers zouden opgroeien en ver trouwde, dat de mening van vele buiten staanders zou worden gewijzigd, namelijk de gedachte, dat deze cursus een verkapt opleidingsinstituut voor de Koninklijke Marine zou zijn. Dat is zeer zeker niet waar, aldus de heer Mulder, zelf oud gezagvoerder op de grote vaart: het is de bedoeling de jongens „sea-minded" te krij gen, dus met alles vertrouwd te maken, dat op de zee en de zeevaart betrekking heeft. Bij het begin van de avond traden de jongens „baksgewijs" aan, zich aldus pre senterend, waarbij hun keurige uniformen een frisse indruk achter lieten. De film over „Vlaggetjesdag" en de be kende rolprent van de „Willem Barendsz", die door de heer R. Nobel, nautisch inspec teur bij de Maatschappij voor Walvisvaart, ter beschikking was gesteld, oogstte bij dit „bijna deskundige" publiek veel succes. Alle aanwezigen, onder wie ondermeer de Inspecteur van de Zeekadettenkorpsen in Nederland, Lt. t. Z. 2e kl. G. Heuseveld, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. P. Weijburg en verscheidene vooraan staande personen uit zeevaartkringen en het loodswezen, waren toen getuigen van de uitreiking der diploma's, die door de heer Mulder werd verricht. Met enkele toe passelijke woorden gaf hij elke geslaagde zijn diploma. De namen van de gediplomeerden zijn: L. van Loon, G. Koomen, N. v. d. Duyn- schoten, P. Verdam, W. Krul, G. Hoek, W. Faassen-De Heer, J. de Wilde, G. v. d. De jaarlijkse Maple Leaf-wedstrijd voor athleten, die Zondagmiddag door de Gooise Athletiek Club in Hilversum is gehouden, trok, ondanks het zeer slechte weer, be halve van athleten ook van het publiek een zeer grote belangstelling. Onder de on geveer honderdvijftig deelnemers aan deze race over een afstand van vijf kilometer bevonden zich de Suomi-leden W. Kok en L. Schol, beiden C-klassers. Zij hebben zich in deze moeilijke strijd over het ove rigens mooie, maar moeilijke parcours door bos en hei uitstekend geweerd. De slechte weersgesteldheid was van grote invloed op het verloop. In deze wedstrijd werd win naar De Koning van SVV (Schiedam), die bij „Suomi" de Mulier-veldloop heeft ge wonnen. In de C-klasse plaatsten de Suomi-leden L. Schol en W. Kok zich respectievelijk als no. 4 en no. 6 in Hilversum. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. J. Ottovan Breemen. z., Wassenaerstraat 63. IJmuiden-O.; A. Eynt- hoven—Metselaar, d.. Frans Halsstraat 21, IJmuiden-O.; E. F. WilgenkampSluiter, d„ Wijkeroogstraat 164, Velsen-N.; P. van der Kolk—Werkema, z.. Meerweidenlaan 61, Velsen-N.: J. E. KentieGraat, d., Meerwei denlaan 38, Velsen-N.; G. Steenhoekde Waard, z„ Lange Nieuwstraat 558, IJmui- den-O.; M. VeldmanRol. z.. van Linscho- tenstraat 1, IJmuiden; E. M. SchooneWes- selman, z„ Kerkweg 5, Santpoort; J. A. Bakker—Hoenderdos, z.. Zinneveltlaan 11. Santpoort; C. Hoek—Stangenberger, d., Reggestraat 5, IJmuiden; M. Oorthuis—Pee kei, z., Bornstraat 5, Velsen-N.; T. Eefting— Schrik, z„ Frans Naereboutstraat 35, IJmui- den-O.; A. de Bruinvan de Zwan, z„ Kromme Mijdrechtstraat 3, IJmuiden. OVERLEDEN: A. Eggermont, 57 j., echt genoot van C. W. Dalebout, Trompstraat 156, IJmuiden; H. A. Burm, 2 jaar, z. van H. Burm en A. M. Stekelinck, Amsterdamse- weg 45, Velsen; A. Verkaik, 78 j., weduw naar van B Drommel, Hagelingerweg 167, Santpoort; E. de Groot, 76 j„ echtgenote van J. Wezel, van Leeuwenstraat 40. IJmui den; J. Bes, 65 j„ echtgenote van C. Bindt, de Genestetlaan 19. Driehuis. ONDERTROUWD: J. Steen, Rozengracht 36, Zaandam en E. Neeter, Anemonenstraat 23. Santpoort; P. Lauwers, Gerard Douw- straat 14. IJmuiden-O. en N. Schol, Tuin dersstraat 29. IJmuiden-O.; A. G. H. Staal, Dirk Hartoghstraat 50. IJmuiden en W. Har deman. Kennemerlaan 216. IJmuiden; G. Warnaar. Wijk aan Zeeërweg 59. IJmuiden- O. en M. Havik, Wijk aan Zeeërweg 59, IJmuiden-O.; W. de Goede. Hofdijklaan 53, Driehuis en A. Nap, Strengholtstraat 2, IJmuiden-O.; J. Paauw, Zandersstraat 44. IJmuiden-O. en B. Zijlstra. Sparrenstraat 24. IJmuiden-O.; F. Hoogendijk, Pr. Steijnstraat 44. IJmuiden en G. J. Braag, Slaperdijk 66. Haarlem; J. G. A. Kooter, Dorpstraat A 270, Wervershoof en J. M. J. 't Hoen, Zeeweg 168, IJmuiden-O.; J. Oosterling, Strengholt straat 27, IJmuiden-O. en J. Slager, Fr. Naereboutstraat 27, IJmuiden-O. GEHUWD: Th. A. F. van der Horst en Chr. M. A. van Roozendaal; P. J. Hamers en H. C. van der Molen; A. Bloemendaal en W. van Schoor, Tulpenstraat 11. Santpoort; A. J. Aardenburg en A. Roorda, Pres. Steijn straat 43 rd. IJmuiden; J. Hoek en C. Koster; J. H. Smaling en D. Plug. Plas. J. Vellinga. P. Wolters, W. Slob. W. Rustemeyer, G. Gevteman, M. Kleverlaan, J. Brouse, H. v. d. Wijst, H. de Wit, J. v. Leeuwen, H. Scheurkogel en J. Lansser. Na de uitreiking bleef men nog enige tijd gezellig bijeen terwijl enige jongelui zich met piano en accordéon muzikaal verdienstelijk maakten. „In memoriam Johan de Meza". De posthume hulde die vertegenwoordigers en personeel van de N.V. Bijenstand Mellona en Adelshoeve hun .overleden directeur, die tevens oprichter van het bedrijf was, bereidden, heeft Zaterdagmorgen gestalte gekregen in de onthulling van een pla quette die op een waardige plaats in het bedrijf zal worden ingemetseld. Het is een bronzen plaat met borstbeeld en inscrip tie, gevat in geel-wit marmer. Mevrouw M. de Meza-Stuurman heeft de onthulling verricht in tegenwoordig heid van personeel en talrijke genodigden en daarna hebben allen ter nagedachtenis aan de man, wiens naam in Santpoort station een begrip is geworden, één minuut stilte betracht. Wethouder J. C. Aschoff, de heren R. Verbeek, P. Waardenburg en zeer vele anderen hebben de plechtigheid bijgewoond en aandachtig geluisterd naar de inlei dende rede, die de heer D. Leusink uit Arnhem, vertegenwoordiger van het bedrijf in Overijsel en Gelderland heeft gehouden. Spreker memoreerde de oprichting van het bedrijf door de heer De Meza in 1916 en schetste aan de hand van feiten de enorme groei van deze bijenstand, waar momenteel 12 a 15000 potten honing per dag worden verhandeld. Santpoort, aldus spreker, is de bakermat van de moderne bijenteelt. Hij bracht het voorbereidende werk van de heren F. A. Kelting en mr. H. Tuimelaar in herinne ring en wees op de taaie, volhardende ener gie van de heer De Meza, waardoor het bedrijf tot zo grote bloei is gekomen. De heer De Meza heeft vooral in de be zettingsjaren een grote rol gespeeld in de Santpoortse samenleving en vele van zijn oud-illegale medewerkers waren bij deze herdenking aanwezig. „Mellona" is een prachtoord voor on derduikers geweest, aldus sprak de heer Leusink, zij hebben geleefd in holen van karton en nooit hebben de bezetters enig succes kunnen boeken. Zelfs ging alle ho ning de neus van de bezetter voorbij. Na zijn rede bood spreker aan commis- In groep A van de onderlinge competitie van D.C. Sportief werden enkele interes sante wedstrijden gespeeld. Zo werd de partij tussen de leider van deze groep H. Andi'ea en de altijd actieve J. Wesselius er een van goed spel. Jammer was het, dat Andrea een fout beging, waardoor hij geen winst kon behalen. D. partij J. JansenG. Mooi werd door G. Mooi na prachtig spel gewonnen. De uitslagen in deze groep zijn: A. RasJ. de Boer Sr. 0-2, J. Jansen—G. Mooi 0-2, H. AndreaJ. Wesselius 1-1, P. BakkerJ. Muntz 1-1. In groep B stevent H. Holt regelrecht op het kampioenschap af. Hij won ook nu weer constant van de prima partij gevende J. Kiemstra. H. Veldman zakte af door een remise tegen K. Moleman. De uitslagen waren: J. BakkerB. Glas 9-2, H. OutJ. de Rui ter 0-2, H. HoltJ. Hiemstra 2-0, K. Mo lemanH. Veldman 1-1, J. BiermanP. Westerwal 2-0. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van „Sportief" medio Mei een feestavond te geven voor haar leden en donateurs. De onderlinge strijd bij De Pion De wedstrijden voor de onderling: com petitie van de Castricumse schaakclub De Pion, die in hotel Meijer aan de Dorps straat zijn gespeeld, hebben de volgende uitslagen opgeleverd. Afdeling A: J. van RavenzwaaiJ. Born remise, J. C. HeeckTh. de Smalen 1-0, Werner UhlS. van Weeren, afgebr.; P. MolenbroekWalter Uhl 1-0, P. Bouwen— J. Born 0-1. Afdeling B: P. ZwartJ. Rozing 0-1. P. HoekstraP. Menke, remise; A. Kossen P. Beekman 0-1, arts A. de JonghJ. Bos 1-0, A. KortekaasP. Lute 1-0, P. Kers- ter.sD. Keetbaas 0-1. Het tweede team van De Pion speelde voor de bondscompetitie tegen Kijk Uit 2. Op papier waren de Castricumse reserve's reeds kampioen en door een 5/>4'/2 over winning hebben zij het kampioenschap ongeslagen definitief in de wacht ge sleept. „Denk en Zet" damde onderling Bij de IJmuidense jeugddamclub Denk en Zet is men begonnen met de finale van de onderlinge competitie, in groep A is niet gespeeld, maar in B werden vier partijen gespeeld. G. Boekhout blijft door een over winning op J. Wilbie nog steeds aan de kop; C. de Ruiter staat tweede. In de finale van de tussen-competitie werden twee partijen gespeeld door J. de Boer en C. de Ruiter, in deze partij kon J. de Boer pas in het eindspel de winst behalen. De andere partij tussen J. Bravenboer en W. Schoen werd wegens het late uur afge broken, in een gunstige stelling voor eerst genoemde. De uitslagen luiden: Onderlinge competitie: Groep B: E. Hil- lecampJ. Wilbie 0-2. P. van Kampen— H. Koekenbier 0-2, G. BoekhoutJ. Wilbie 2-0, H. KoekenbierE. Hillecamp 2-0. Tussencompetitie: J. de BoerC. de Rui ter 2-0 en J. BravenboerW. Schoen afg. Stand in finale tussencompetitie: gesp. gew. verl. rem. J. de Boer 6 5 1 1 J. Bravenboer 5 4 1 C. de Ruiter7 2 3 2 W. Schoen 4 2 2 C. Rosier5 1 3 1 P. Mooy 5 - 5 Uitslagen van UTD De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speel de Donderdag haar tweede onderlinge competitiewedstrijd. De uitslagen waren: Groep A: KuipersNijssen 58.33, 2. MullerVan Olst 57.63, 3. Prins en echtg. 4. mevr. RobTen Broeke 54.86, 5. Klin kenberg—Groen 49.30, 6. Meyer—Roelofs 47.61, 7. PieterseBöhm 45.13, 8. Jonge lingWesterop 43.05, 9. JansenKorver 36.80. Groep B: 1. Van BosVisser 65.87, 2. Van BurkSlaats 60.31, 3. SchoenKoe- lemey 55.55, 4. Muis en echtg. 50, 5. War- ger en echtg. 46.82, 6. Snel en echtg. 43.65, 7. mevr. SlaatsVan Gameren 39.68, 8. dames KorverKlinkenberg 48.09. „De Oranjeboom" speelt bridge in Wijk aan Zee De Heemskerkse bridgeclub „De Oranje boom" zal Dinsdag 9 Maart in Wijk aan Zee een wedstrijd spelen tegen de bridge club van de badplaats. KAB koos nieuwe penningmeester Tijdens de jaarvergadering van de af deling Wiik aan Zee van de K.A.B. is de penningmeester, de heer W. Paap, afge treden. In zijn plaats werd de heer A. Born gekozen. De voorzitter, de heer J. Holthaus sprak het scheidende bestuurslid in harte lijke bewoordingen toe en herinnerde aan het vele dat door de heer Paap voor de K.A.B. werd gedaan. De andere bestuurs leden, de heren J. van Bennekom, C. Vosre en J. Steenbakker, werden bij acclamatie herkozen. Tot slot werd nog medegedeeld dat op 23 Mei een bedevaart naar Heiloo zal plaats vinden. Wielrenners in onderlinge competitie De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft Zondagmorgen haar derde competitie-rit gehouden. De uitslagen waren: A-klasse. 44 km: 1. T. Beentjes, D. de Ruiter, 3. F. St roomer, 4. J. Groot, 5. C. St.roomer, 6. J. Stet. B-klasse, 44 km: 1. G. Jong, 2. L. Braas, 3. M. Stuyt. C-klasse. 33 km: 1. C. Niesten, 2. A. Vol kers, 3. C. Duinmeyer. Junioren, 22 km: 1. F. Klardie, 2. H. Komen „De vrouw en de politiek" De afdeling Beverwijk Van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid houdt Dinsdag 9 Maart in de Zeewijkschool een bijeenkomst. De voorzitster, mevrouw Schmohl, zal op deze avond een inleiding houden over het onderwerp „De vrouw en de politiek". Wandelen met de NWB Als het weer Zondagmiddag had mee gewerkt, dan zouden er zonder twijfel een honderdtal meer inschrijvingen geweest zijn voor de voorjaars-propaganda-wandel- tochten van de Nederlandse Wandelsport Bond, afdeling Noordholland. Nu waren het er aanzienlijk minder dan Zaterdag middag, toen er circa 75 wandelaars van start gingen. In hótel „Kennemerhof" aan de Kenne merlaan was het niettemin een drukte van belang, vooral onder de jongeren, die de 10 km. liepen. De ouderen en iets meer geroutineerden liepen rustig hun 20 km., alles zonder uitvallers en ze kwamen aldus weer een beetje in de wandelsfeer. Bij terugkomst in „Kennemerhof" ontvingen alle deelnemers een keurig uitgevoerde medaille, waarop, om de initialen van de N.W.B., 5 maal de letter W voorkomt, het geen wil zeggen: „Wij Weten Wat Wij Willen". Ook 22 jongens van „Jongensland" met de heer v. d. Tuuk, liepen de 10 km. netjes uit, alleen Ronnie Bolland had een ge kleurde striem over zijn wang, omdat hij, uit volle borst meezingend, met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal was gelopen. Een lelijke voetblaar had de kleine Bakker er aan overgehouden, waar een E.H.B.O.-dame hem echter gauw van af hielp, maar ach, wat kostte dat een angstzweet en tranen! De vriendschappelijke wedstrijd tussen A.D.O. '20 en Onze Gezellen is geëindigd in een drie-nul overwinning voor de thuis club. Het is een aardige oefenwedstrijd ge worden, die na een lange rustperiode op een behoorlijk peil stond. Voor de rust doelpuntte A. Visser twee maal. In de tweede helft nam P. Voormeer het derde doelpunt voor zijn rekening. sarissen en directeur de plaquette aan. De president-commissaris de heer H. Stoppelman aanvaardde dit piëteitsvolle geschenk in dank en sprak woorden van lof voor de houding van wijlen Joh. de Meza, wiens scherp verstand en goed koopmansinzicht alle moeilijkheden wisten te overwinnen. Zijn wilskracht en mense lijkheid maakten van dit bedrijf een sociale instelling en daarom is deze posthume hulde meer dan' een geste, zo zei de heer Stoppelman. De tegenwoordige directeur, de heer Joh. de Meza, zegde namens de familie dank, hierbij de wens uitsprekend, dat het werk in dezlfde geest zou blijven besten digd. Tot slot heeft de heer A. ter Brugge, hoofdbestuux-slid van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Neder land namens de talloze imkervrienden De Meza hulde gebracht en sprak mevrouw J. Fontein mede namens haar man van de grote vriendschap die steeds tussen bei de families had bestaan. Bridgende gemeente-ambtenaren Als onderdeel van het gemeentelijk sport- tournooi vond Donderdag in het gemeente lijk Ontspanningszaaltje aan de Abelen straat de eerste ronde plaats van de afde ling „bridgen". De ambtenaren van de diverse takken van dienst traden tegen elkaar in het strijdperk.. Na een felle, spox-tieve strijd kwamen de volgende uit slagen uit de bus: 1. Moos-Van der Heide PSV 63.49 procent; 2. Geertsema-Behrens OW 61.11 pi'oc.; 3. Tjeerds-Padmos PSV 60.31 proc.; 4. Berkhout-Porck PSV 59.02 proc.; 5. Broersen-De Boer Raadh. 58.73 px-oc.; 6. Wittebrood-Haak PSV 54.16 proc.; 7. mej. Jeninga-'t Hag OW 54.16 px-oc.; 8. Jansen-Van der Zee OW 51.58 proc.; 9. Nijhof-Heere OW 50 proc.; 10. Bakkum- Hirs OW 48.61 proc.; 11. Van der Does- Graafsma SZ en G.O. 47.22 proc.; 12. Van der Jagt-Nienaber PSV 47.22 proc.; 13. Best-Van Onselen PSV 47.22 proc.; 14. Kamerbeek-Hes PSV 42.06 proc.; 15. Ver- heyen-Visset OW 39.68 proc.; 16. Vulling- De Hoog SZ en GO 32.12 proc.; 17. Noord man en echtg. Raadh. 31.25 proc. De tweede ronde bridgen zal plaats heb ben op 1 April a.s. Het voorlopig Noordhollands elftal, dat Zaterdagmiddag op het terrein van de Castricumse voetbalvereniging C.S.V. tegen Vittesse '22 een oefenwedstrijd speelde, heeft met een grote nederlaag het veld verlaten. Dit is hoofdzakelijk een gevolg geweest van het feit, dat de spelers, een geheel ander team dan aanvankelijk was geformeerd, niet op elkaar ingespeeld bleken te zijn. Aan de andere kant mag gezegd worden, dat Vitesse '22 van meet af aan overrompelend speelde en reeds voor de rust een vijf-één voorsprong be reikte. De wedstrijd was tien minuten oud toen de Vittesse rechtsbinnen, A. v. d. Valk, midvoor N. Stuifbergen in de gelegenheid stelde te doelpunten, één-nul. De thuis club heeft niet lang van deze voorsprong genoten, want nog geen minuut later had de rechtsbinnen van de Noordhollanders de bal achter doelman J. de Groot geplaatst (één-één). De Castricummers bleven ech ter de teugels strak in handen houden en na enkele mislukte aanvallen gaf haar voorhoede een staaltje uitstekend samen spel te zien, hetgeen door midvoor N. Stuifbergen werd afgesloten met een kei- hard schot (twee-één). Uit een corner maakte linksbuiten F. Zonneveld een kwartier voor rust het derde doelpunt en A. v. d. Valk profiteerde van fouten in de verdediging der bezoekers (vijf-één). Pas toen de tweede helft der tig minuten oud was schoot de rechtsbin nen van het voorlopig elftal de bal on houdbaar voor J. de Groot in (5-2). Het verblijf op het open D.E.M.-veld was Zondagmiddag niet zo bijzonder aan genaam. Beide elftallen besloten Öeze oefenwedstrijd toch maar door te laten gaan. De D.E.M.-voorhoede was productief. Appel, De Boer en Zonneveld namen vijf doelpunten voor hun rekening. Daarentegen moest doelman Aarden burg drie maal de glibberige bal uit het doel halen. Terug. De twee Indonesische visserij- ressortleiders, de heren Watuseke en Su- wita zijn vanmorgen met de trawler „Her man" van een elfdaagse reis op de Noord zee met schipper N. Korbee teruggekeerd in de Vissershaven. Het was een storm achtige, maar zeer leerzame reis voor het tweetal. De „Heiman" is voor de Woens- dagmarkt en bracht mee 75 kisten schel vis, 120 kabeljauw, bot en tarbot, 1050 koolvis, 170 wijting, 40 haring, 60 makreel en negentig stuks kabeljauw. In totaal dus zo'n zestien honderd kisten. Prijzen van 6 Maart. Heilbot 3.40- 2.70, gr. tong 1.72-1.58, grm. tong 1.37-1.25, kim. tong 1.73-1.52, kl. tong I 1.91-1.67, kl. Tong II 2.74-1.41, tarbot I 2.70-2.15, al les per kg.; tarbot II 104-92, tarbot III 80, tarbot IV 72-37, sehartong 31, gr. schol 21- 16, grm. schol 29-20, kim. schol 68-46, kl. schol I 56-41, kl. schol II 40-23, schar 38- 24, bot 18-16, v. haring 20-16, makreel 39-33, kim. schelvis 59-56, kl. schelvis I 62-57, kl. schelvis II 42-21. wijting 26-8, gr. gul 37-27. mid. gul 35-28, kl. gul 31-23, poontjes 24, kl. koolvis zw. 16.50-13, kl! koolvis wit 32. alles per 50 kg.; gr. kabel jauw 120-61, gr. koolvis zw. 35-30, gr. koolvis wit 78-72, gr. leng 70-62, alles per 125 k.g. Aanvoer 6 Maart. 770 k. tong en tar bot, 3 k. heilibot, 2 k. tongschar en sehar tong, 650 k. schol, 47 k. schar, 14 k. bot, 114 k haring, 76 k. makreel, 123 k. schel vis, 755 k. wijting. 350 k. kabeljauw en gul, 14 k. leng, 1 k. poon. 1011 k. koolvis, 40 k. diversen, totaal 3970 kisten. VANDAAG ligt dus de Abraham bin nen met IJslandse vis en daarmee is een deel van een avontuur afgesloten, dat in de Nederlandse visserij met uiteen lopende en vaak gemengde gevoelens is begroet. Hoe men hier overigens over mag denken, het staat voor ons vast, dat het ganse geval getuigt van moed. Al is het woord „overmoed" wellicht net zo goed op zijn plaats. Daar staat tegenover, dat degenen, die het aandurfden, naar ons gevoel niet geheel zonder een bepaalde wetenschap omtrent een eventuele re geringssteun zijn begonnen. Als de Abraham vandaag zou lossen met de concurrentie van enige Noordzee- tx-awlers naast zich, kunnen de verwach tingen omtrent de opbrengst niet bijster hoog gespannen zijn; kiest men de markt van morgen, wat bij het neerschrijven van deze beschouwing wel aan te nemen is, dan ligt de zaak gunstiger. De vangsten zijn niet groot geweest, niet van de Abraham, noch van de Tzonne. De sortering is on geveer dezelfde als van de Noordzee en alleen de roodbaars biedt nieuwe gezichts punten, waarbij afgewacht dient te wor den. hoe de markt en dus de consument zullen reageren. Daarom is regeringssteun onontbeerlijk, en hij zal op het moment, dat deze regels onder lezersogen komen, er ook wel „door" zijn. En dan natuurlijk met terugwerkende kracht over deze beide reizen, zoals de vorige week al in onze krant werd ver ondersteld. Het ligt in deb edoeling, dat er nog een paar schepen ter verre visserij gaan, zodat er dan elke week een schip met IJslandvis ter markt kan zijn, behalve vermoedelijk gedurende het haringseizoen. De zwarte kool krijgt als opvangprijs f 31.25 per grote kist of een kwartje per kilo, de kabeljauw krijgt haar bodem bij f 37.50 per kist en men mag hieruit aflei den, dat de grote kabeljauwfilet-importen aan deze prijsstelling niet vreemd zijn. En hun consequenties voor de Nederlandse deviezenpot. Over kabeljauw-filets gesproken: er zijn enige nieuwe figuren ontstaan in deze sector sinds een grootwinkelbedrijf zich met de handel in vis ging bemoeien en het gekrakeel over het recht op de vis de oren der belanghebbenden ging verdoven. Ge kent de standpunten nu inmidddels wel, maar het is een feit geworden, dat dit grootwinkelbedrijf ergens toch een weg voor de vis heeft opengebroken naar de genen, die tot nu toe de vis alleen maar kenden van horen zeggen en die straks voor een beter product dan deze filets on getwijfeld de weg zullen weten te vinden naar de „erkende" détaillist. Die erken ningskwestie heeft uiteraard meegespeeld in het rumoerig concert, waarvan de ouverture nu op haar eind gaat lopen. De kleinhandelaar zegt terecht, dat hij een cursus moet volgen en een middenstands diploma en een erkenning dient te bezit ten om haring of vis aan de vrouw te kunnen brengen, de nazaten van de heer Heyn hebben daar allemaal geen last van. En een plaatselijke kruidenier heeft nie mand kan het hem kwalijk nemen, want daar is hij tenslotte zakenman voor de lijn doorgetrokken en gebakken bokking, wijting filets, makreel en goudharing op zijn répertoire genomen. Er zou zo lang zamerhand wel iets voor te zeggen zijn het systeem der erkenningen en vergunningen, waaronder de middenstand gebukt gaat met een forse zwaai overboord te zetten, want consequent is het toch al lang niet méérHet is natuurlijk te betwijfelen, of daarmee de kruidenier ineens verstand heeft van vis, want eigenlijk weet alleen de groothandelaar de herkomst van de ge bakken bokking van dit moment. De IJmuidense markt heeft een weinig emotionele week achter zich. Geen schelvis of knappe wijting, kabeljauw genoeg (al lopen de vangsten nu weer iets terug) en een minderende tongaanvoer brengen de gang van zaken terug tot het normale beeld van elk pril voorjaar. Aan Engeland kon weer iets verdiend worden: zetschol liep Zaterdag op tot f 62.per kist. Op zo'n moment zegt een handelaar „In die hoge prijs zit weer een week knap verlies". Ongeslagen behaalden de Beverwijk-ad- spiranten C Zaterdagmiddag het kampi oenschap van hun afdeling. In het clubhuis werd de Wijker jeugd toegesproken door voorzitter N. Grapen- BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Alfred, z. van K. E. Schik en E. Th. Half; Geertruida A., d. van P. Lensen en M. A. Pirovano; Albertus J., z. van C. Klingeler en H. M. Schreve; Johanna M„ d. van A. A. M. Schelvis en W. van Seijen: Gertruda J. A., d. van J. A. Mohr en A. F. Zwarts; Cornelis J.. z. van G. A. van den Haak en A. C. A. Wester; Wilhelmus C., z. van P. C. Nijssen en A. Zooutjes; Agnes J. M.. d. van F. Th. A. Kuipers en M. J. Th. Probst; Anna B. H., d. van J. P. Trieling en I. P. A. van Midden. ONDERTROUWD: J. W. Zonneveld en C. C. van Balen; J. van Strien en H. Brouwer; J. J. Henneman en A. Th. Zufang. GETROUWD: J. van Twist en M. C. den Uil; A. van der Weg en M. G. Rappange; L. Grapendaal cn A. E. Verheijdcn. OVERLEDEN: J. F. Bosch, 72 j.. echtg. van G. C. Hendriks; N. Schipper 81 j., wed. van J. Lubbers; W. Scrool, 72 j., echtg. van A. M. Janse; H. J. Jansen, 75 j.. echtg. van A. Stuifbergen; P. J. Beumer 85 j., echtg. van M. Schuit. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelia Catharina Maria, d. van J. G S. Schermer cn A. C. Pepping; Petronella Clasina Maria. d. van J. Houten- bos cn P. van der Peet; Wilhelmina Adriana Huberta Maria. d. van J. J. Vermeulen en J. Meijne; Albrtha Hendrika, d. van H. Hol- lenberg en A. J. Huisman; Tom, z. van F. Demaret en A. J. Heemeijer. GEHUWD: A. J. de Boer, wonende te Uit geest en J. A. Brakenhoff, wonende te Cas tricum; C. J. Schotsman, wonende te Am sterdam en A. Buxtorff, wonende te Cas tricum. OVERLEDEN: Almoed Rebecca Hogcn- stijn, oud 90 j., wed. van F. Grapendaal, wo nende te Castricum: Anna Maria Theissling, oud 72 j., geh. met J. Tromp, wonende ta Castricum.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8