Adlai Stevenson zet aanval in op het republikeinse regiem Dammen tussen Walcheren en de Beve landen Weerbericht Ouderdomspensioen voor alle ingezetenen boven 65 jaar Europa verveelt zich Een groot democraat is terug Politicus die het landsbelang nog boven de partij kan stellen Het woord is aan SER adviseert: Drie eilandenplan gereed Werk van f 35 millioen wordt vermoedelijk binnen tien jaar uitgevoerd Landaanwinst van 1700 a 2000 hectare !i Verkiezingswinst voor Britse Conservatieven Hervormingen in Tunis stuiten op verzet Verplichte verzekering voorgesteld met pensioenenaangepast aan de koopkracht Hoger dan uitkeringen- „Drees" Weerrapport 68 JAARGANG No 206 DONDERDAG 11 MAART 1954 298 JAARGANG No 54 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSEN ZIEN UIT naar een grote. bezielende figuur. Niet naar een zoge naamde sterke man; Europa heeft al te zeer geleden door de onheilen, die sterke man nen veroorzaakt hebben en er stromen bloed en tranen bij vergoten. Generaal Charles de Gaulle leek een tamelijk sterke man te zijn. De Fransen hebben hem met willen aanvaarden; hij is in de politieke wildernis verdwenen of moet ik zeggen: in het politieke oerwoud? Ruziënde kleine politici, die hij zozeer verachtte, zijn ge bleven en komen niet tot besluiten. Men krijgt de indruk dat zij voor iedere beslis sing van enig gewicht terugdeinzen. En knappe, intelligente mannen die niet tot hun kring en hun intriges behoren staan om de arena heen en schudden het hoofd. Sommigen van hen komen hierheen, naar Nederland. Men luistert geboeid naar hen omdat zij zo scherpzinnig en helder in hun uiteenzettingen zijn. Wat niet helder is, is niet Frans. Wie heeft dat ook weer gezegd? Ook in een persoonlijk gesprek zijn zij be wonderenswaardig: de klaarheid van hun analyses en diagnoses van de toestand dwingt respect af. Maar als men over op lossingen begint schudden zij droevig het hoofd. Wij zijn vastgelopen in tegenstellin gen, zeggen zij. Er zou een man moeten zijn, een democraat, maar daarom niet minder een man, die ze zou doorbreken doordat zijn persoonlijkheid Frankrijk be- zieide. Hij zou de kleine politici niet ver jagen. maar tot de orde roepen en hen hun verantwoordelijkheid doen beseffen. Hij zqu ook de grote werkgevers doen inzien wat hun taak is in de twintigste eeuw. De mecsten leven nog in de negentiende. Knappe, intelligente Fransen zoals ik bedoel zijn vrij moedeloos. Er is zoveel bedacht en berekend en voorgesteld; het heeft niet gebaat. De twistende kleine politici in de arena hebben er zich telkens vsn meester gemaakt als van een nieuwe prooi, het uiteengerafeld en urteenge- scheurd en laten liggen, terwijl zij elkaar verdrongen om een postje te bemachtigen. De mannen met het scherpe verstand heb ben hun vergeefs geraden. En toch weten en begrijpen zij zoveel. Als kern van het geen men zo vaak genoemd heeft „het Franse genie", herinneren zij in deze jaren weer aan dat ontstellende woord, in de achttiende eeuw toegepast op de Regent tijdens de prille jeugd van Lodewijk XV: hij bezat alle gaven behalve de gave, er gebruik van te maken. Ih het debat over de rampzalige oorlog in Indo-China. die zich al acht jaar voort sleept en reeds vele tienduizenden jonge Fransen het leven heeft gekost, heeft Fierre Menóès-France zich weer eens doen gelden. Hij is nog vrij jong, intelligent, weisprekend en moedig. Hij heeft verleden jaar in Juni, tijdens de lange kabinets crisis die tenslotte tot LaniePs regering leidde, in krachtige bewoordingen zijn medeleden op hun feilen en hun plichten gewezen. Hij heeft gewaarschuwd. Zijn poging om „de investituur" te verwerven, zodat hij een kabinet zou kunnen vormen, is toen niet gelukt. H:j is afgestemd. Maar men blijft naar hem luisteren. „Nadat pre mier Laniel temidden van een bijna inge dutte vergadering op enkele punten, die de verschillende sprekers te berde hadden ge bracht, was ingegaan, vroeg onverwacht Mendès-France het woord en op slag was de stemming in de Kamer radicaal ver anderd. De banken vulden zich snel en in gespannen aandacht werd de spreker ge volgd." Dat seinde onze Parijse correspon dent gisteren over de nachtzitting, waarin Mendès-France acht jaar politiek inzake Indo-C'nina en het huidige beleid van Bi- dault scherp veroordeelde. Geen illusies over Genève: wat hebben wij gedaan om Rusland en China ertoe te brengen, ons een cadeau te schenken? Zoek onmiddellijk contact met Ho Chi Minh, die Frankrijks directe vijand is. Alle andere wegen zijn uitvluchten. „Opnieuw heeft de jonge ra dicale leider zich doen kennen als een der zeer weinige figuren in het Franse parle ment, die de hoop vooral van de jongeren schijnen te rechtvaardigen", seinde onze correspondent, die als Hollander in Frank rijk meezoekt naar de grote, bezielende figuur. Nadert hij, is het Mendès-France? Wellicht. Wij aden hebben reden om te hopen dat hij gevonden zal word en,ons daarbij herin nerend hoezeer in Latijnse landen de per soonlijkheid het beleid moet kenmerken en de menigte bezielen. Niet het program, maar de persoonlijkheid. Wie zich afvraagt of de republiek zulke figuren heeft voort gebracht herinnert zich Clemenceau, F»riand, Poincaré, ook Caillaux en die ver trouwenwekkende figuur uit „la belle époque" het schone tijdvak vóór de wereldoorlogen de president der repu bliek Armand Fallières, over wie de be kende historicus Jacques Chastenet zeker spreken zal als hij a.s. Zaterdag in het kader van de Conférences Fran^aises te Haarlem optreedt.' Weer zo'n scherpzinnige, glasheldere man, Jacques Chastenet. Als hij na zijn reeks conférences iri Holland te Parijs te rugkomt zal hij wel ongeveer moeten ver- teilen: Die Hollandersze hebben mij gezegd: Gij zijt interessante en begaafde mensen, wij houden van uw land en volk, maar wat gaat gij dóen? Maak uw huis in orde en help Europa opbouwen. Er valt groot beleid te voeren, Frankrijk waardig. Waar blijft gij? De anderen en wij willen graag met u samenwerken. Gij stelt ons teleur. Met een variant op een vermaard v/oord in uw geschiedenis, dat zijn beves tiging vond in een omwenteling, die het aangezicht van Europa veranderde en de democratie inluidde, die nu naar nieuwe daden haakt, zouden wij tot u willen zeg gen: Europa verveelt zich. Het wacht op u. R. P. LONDEN (Reuter). De Britse Con servatieven hebben in het kiesdistrict Arundel en Shoreham de tussentijdse ver kiezingen gewonnen. De Conservatieve candidaat. Henry Kerby, kreeg een meer derheid van 13.420 stemmen. De samenstelling van het Lagerhuis is thans aldus: Conservatieven en verbonde nen: 321; Labour 292; Liberalen 6; Ierse nationalisten 2; Ierse Labour 1; open ze tels 3. De conservatieven hebben hierdoor een meerderheid van 20. In feite is dit echter een meerderheid van \9, daar de conserva tieve speaker, William .S. Morrison, geen stemrecht heeft Van ome correspondent in Washington) „Stevenson Is terug", dat gevoel heeft men in Amerika, nu Adlai Stevenson, de democraat die het in 1952 aflegde tegen de republikein Eisenhower, een grote prin cipiële rede gehouden heeft op een demo cratische partij-vergadering te Miami. Het is een jaar en vier maanden geleden, dat Stevenson verslagen werd bij de verkie zingen voor het presidentschap. Sedert dien is hij aanmerkelijk dikker geworden, maar dat betekent niet, dat hü stil gezeten heeft. Gelijk men zich zal herinneren, heeft hij een reis om de wereld gemaakt, waar bij hij de gelegenheid te baat nam om zich op de hoogte te stellen van allerlei inter nationale problemen, en daarna heeft hij zich gewijd aan studie en aan politieke be sprekingen achter de schermen. Toen hü in het buitenland was, had hij de goede smaak om president Eisenhower, tegen wie hü de strijd verloren had, alle respect te geven en ook na zün terugkeer in Amerika heeft hij in het algemeen matiging betracht wanneer hü sprak over de republikeinen. Kennelük wilde Stevenson afwachten op welke manier zü het land zouden besturen en wat het niveau zou zün van hun poli tieke ethiek. Thans echter vindt hij. dat het afwach ten lang genoeg heeft geduurd. Op een moment, dat voor de democraten zeer gun stig uitkwam vlak nadat was gebleken, dat McCarthy's invloed in de republikeinse partij nog steeds groeide heeft Steven son het woord hernomen. Hij heeft er met alle ernst op gewezen, dat een grote waar de der democratie verloren dreigde te gaan: het respect voor de medemens. En hij heeft er gefundeerde critiek op uitge oefend, dat de huidige regering, bij de aanvaarding van de „New Look" als de fensie-politiek, in gebreke is gebleven, de oppositie-partij op de hoogte te brengen en te raadplegen. Op dit moment is er geen twijfel aan dat Stevenson de grote man is van de demo craten. Wat hij op de conferentie te Miami naar voren bracht, had allure, had stijl en sneed hout. Zijn toespraak was niet maar een van de politieke redevoeringen aldaar gehouden, het was dè redevoering van de conferentie en men kan zeggen, dat met de speech van Stevenson de democratische artillerie het vuur geopend heeft. De an dere partij heeft onmiddellijk begrepen, j wie de voorvechter der democraten was: McCarthy heeft terstond om gratis zend en televisietijd verzocht, teneinde Steven son van repliek te dienen. Hetgeen hem zoals bekend geweigerd werd. Welk een genoegen zo kan men ook als onpartijdig waarnemer zeggen om Stevenson weer te horen spreken.Dit is een man. die een keer verloren heeft, maar dit ■is geen verslagen man. Zijn humor is even fris. even sprankelend, als altijd. Zijn stijl is pittig en persoonlijk. „Stevenson is ge heel de oude", zei een van mijn vrienden, ïk heb dat bestreden: hij is meer dan de oude, hij is gerijpt, nog meer dan tevoren ziet hij het belang van de Verenigde Staten bóven het partijbelang. Tacticus Dat neemt niet weg, dat Stevenson, be halve idealist, tevens een groot politiek tacticus is. Hij meende het, toen hij zei dat het belang van Amerika als geheel hem bovenal ter harte ging, maar het kon op dit moment ook allerminst kwaad om eens duidciijk te doen uitkomen, dat er nog een politiek leider is in dit land, die niet in de eerste plaats denkt: „Hoe heeft mijn partij in November de beste kans om de verkie zingen te winnen". Ik wil niet beweren, dat zulke politieke leiders in het republikeinse kamp ontbre ken, maar de laatste tijd kreeg het publiek hier te vaak de indruk, dat politieke op portuniteit en partij-belang doorslaggevend waren in ae dilemma's waar de regering zich voor zag gesteld. Thomas Jefferson heeft eens gezegd, dat zonder harmonie en genegenheid, de vrij heid, ja het leven zelf, maar uiterst triest is. Deze woorden zou men wel de leiddraad kunnen noemen voor Stevenson's betoog. Respect voor de medemens is een essentiële factor in een democratie. Welnu: van 1932 lot 1952 is de democratische partij aan het bewind geweest in Amerika. In die periode van twintig jaar heeft dit land zeer grote dingen verricht, ten bate van zijn eigen inwoners en ten bate van de gehele wereld. Wanneer nu McCarthy het land afrei6t en speeches houdt onder de titel „Twintig jaar verraad", dan geeft hij daarmee blijk geen waarde te hechten aan die essentiële factor: respect voor de medemens. De democraten zouden, als men McCar thy mag geloven, tal van communisten met opzet asn regeringsbaantjes hebben gehol pen. Ondanks de „2427 spionnen en ver raders" die men onder het nieuwe regiem ontslagen heeft, is er onder twee mil- lioen ambtenaren van. de federale regering nog slechts één man gevonden, die een actief communist is Defensie-beleid Indien de huidige werkloosheid gelijk blijft of biijft stijgen, dan zullen de demo craten dat in de laatste maanden voor de verkiezingen stellig aan de tegenwoordige regering verwijten. Indien hét Congres tot weinig positiefs komt, dan zal dat even eens op rekening van dit regiem gescho ven worden. Maar voor deze onderwerpen is het thans nog te vroeg. Stevenson heeft de munitie gebruikt die voor het grijpen lag: de dreigende supre matie van McCarthy en het nieuwe defen sie-beleid, waar de oppositie nauwelijks in is gekend. Stevenson's critiek op de „New Look" van de defensie komt in het kort hier op neer: hij ziet het gevaar vergroot, dat de communisten bij stukjes en beetjes meer gebied van dé vrije wereld gaan „afknab belenImmers, de Amerikanen hebben te kennen gegeven, dat zij niet meer van zins zijn om overal, waar de communisten over de schreef gaan. met conventionele midde len landtroepen bijvoorbeeld in de bres te springen. In stede daarvan leggen zij zich er op toe zo zjj dat wenselijk achten vergeldingsmaatregelen te ne men' op de plaats en met de middelen die zij zelf verkiezen, bijvoorbeeld dus door een bombardement met atoombommen op Moskou of Peking. Maar, zo merkt Steven son op, de Verenigde Staten zullen toch maar niet voor elke vorm van aggressie en over-de-schreef-gaan een wereldoorlog wil len ontketenen. En hier ligt nu juist voor de communisten de kans om gretiger te knabbelen aan de rand van de vrije ge bieden Waarom, zo vraagt de aanvoerder der democraten, heeft men de oppositie-partij niet geraadpleegd bij het inslaan van deze nieuwe koers? Ik zou zeker niet willen voorspellen, dat Stevenson, als leider der democraten, meer succes zal hebben in November dan Mc Carthy als, door zichzelf opgeworpen, lei der der republikeinen. Maar vast staat wel, dat de democraten een ernstige poging zul len doen om de meerderheid in Huis en Senaat te verwerven. Zij zullen zulks doen, ook al komen zij indien zij slagen voor de moeilijkheid te staan: hoe moeten wij handelen onder of zo men wil naast een republikeinse president en een repu blikeins kabinet? McCarthy's macht WASHINGTON (Reuter). De republi keinse commissie voor de bepaling van de politici, in de Senaat heeft een voorstel ge publiceerd om de macht van senator Mc Carthy te beknoten. Als het plan wordt aangenomen, zal Mc Carthy niel meer alleen een verhoor kun nen afnemen. Hij zal dan In gezelschap moeten zijn van ten minste één democra tisch en één republikeins lid van de com missie van onderzoek. Een verhoor zou pas kunnen geschieden als de commissieleden er machtiging toe geven. Een getuige zou de hulp mogen in roepen van een advocaat. Het dagvaarden van personen zou door de meerderheid van de commissie moeten worden goedgekeurd. Er zijn aanwijzingen dat president Eisen hower een krachtige campagne aan het opbouwen is om de bevoegdheden van se nator McCarthy te beknotten. Op zijn pers conferentie verklaarde hij gisteren, dat hij de uitlating van de republikeinse senator Ralph Flanders onderschrijft, dat het „Mc Carthyisme" de republikeinse partij ver deelt en de dringend nodige aandacht af leid'. van het communistische gevaar over zee. De Amerikaanse radio en televisie heb ben een telegram aan senator McCarthy gezonden waarin zij protesteren tegen het feit dat hij Dinsdag hun vertegenwoordi gers niet op zijn persconferentie te New York heeft willen ontvangen. Deze omroepverenigingen zonden Zater dag een toespraak van Adlai Stevenson, de leider van de democratische partij, uit. maar weigerden McCarthy tyd te geven Stevenson te antwoorden. De „Mutual Broadcasting System" heeft inmiddels te New York medegedeeld, dat senator McCarthy een aanbod heeft aan vaard om hedenavond in een uitzending de rede van Adlai Stevenson en de door een radio-commentator, Edward Murrow, ge uite critiek op hem, te bespreken. TUNIS (AFP). Franse en Tunesische organisaties hebben zich Woensdag te Tunis uitgesproken tegen de Franse hervorming van de Tunesische regering, die de Bey vorige week heeft goedgekeurd. De Vere niging van Fransen in Tunesië, waartoe viervijfde van de Franse kolonisten be hoort, nam een protestresolutie aan, om dat zij niet van te voren geraadpleegd was. De nationalisten van de Neo Destoer protesteerden, omdat de belangrijkste ambten in de regering niet aan Tunesiërs worden gegeven. Volgens Mohammed Salah Mzali, de premier van de nieuwe Tunesische rege- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Lessing: Een enkele dankbare gedachte, naar de Hemel gerichtis het meest volkomen gebed. (In „Minna von Barnhelm) ring, die vorige week bij de aankondiging der hervormingen is ingesteld, zullen de verkiezingen voor de nieuwe raadgevende vergadering waarschijnlijk begin Juni worden gehouden. In het op 26 Februari door de Sociaal-Economische Raad aanvaarde advies omtrent de wettelijke ouderdomsverzekering. dat thans door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is vrijgegeven ter publicatie, wordt voorzien in een ouderdomspensioen voor alle Nederlanders boven 65 jaar. Dit zou, uit gaande van het loon- en prijsniveau van aanvang 1954, voor gehuwden 1260 gulden per jaar bedragen, voor ongehuwden 756 gulden per jaar, ongeacht hun overige inkomsten. De hoogte van het pensioen zal zich aanpassen aan de koopkracht van de gulden. De raad acht in een ouderdomsverzekering geen plaats voor een gemeenteclassificatie. Premieplichtig dienen te zijn de ver zekerden, die een inkomen verwerven. De plicht tot premiebetaling dient voor loontrekkenden en zelfstandigen een aanvang te nemen hij hun intreden in in het productieproces. Degenen, clie geen inkomen verwerven, zullen niet premieplichtig zijn, doch wel tot de kring der verzekerden behoren en derhalve in beginsel aanspraak kunnen maken op uitkering. De maximum-premie-in komensgrens ware naar het oordeel van de Raad te stellen op 6000,—. De financiering zal geschieden volgens het omslagstelsel. Zo was het Woensdag in Zandvoort en zo was het er ook vandaag. Profiterend van het ongemeen mooie voorjaarsweer hebben de moeders haar kroost rond zich vergaard en het strand opgezocht waar al gauw geen stoel meer ontbezet was De plannen om de eilanden Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland door dammen te verbinden zijn thans op enkele détails na gereed, meldt de Volkskrant. Als de plannen zün goedgekeurd, zal in de naaste toekomst door het Veerse Gat ten Noordwesten van Veere tussen Walcheren en Noord-Beveland een dam worden gelegd. Een tweede dam is geprojecteerd van een punt ten Noorden van Wilhelminadorp op Zuid-Beveland door de Zandkreek naar het punt op Noord- Beveland, dat ten Zuiden van Kats ligt. Beide dammen, waarover verkeerswegen worden gelegd, zullen ongeveer twee kilometer lang zün. De kosten van het gehele plan. dat naar men verwacht zeker binnen tien jaar verwezenlükt zal zijn, worden geraamd op 32 tot 35 millioen gulden. Door deze inpoldering zal ongeveer 1700 tot 2009 hectare land gewonnen worden dat \oor een groot deel geschikt zal zyn voor landbouwdoeleinden. Door de afdamming van het Veerse Gat komt Veere aan dood water te liggen. Van Veere uit zullen schepen het gekanaliseer de gedeelte van de Zandkreek moeten vol gen. In de Oostelijke dam zal een sluis worden gebouwd, waardoor zij de Ooster- schelrie kunnen bereiken. Vóór Veere zal een grote wateropper vlakte blijven bestaan. De inpolderingen zullen voor de tegen woordige zeewerende polders en water schappen belangrijke gevolgen hebben. Terwijl enerzijds de kosten voor deze lichamen dalen, zal men zich aan de an dere kant geplaatst zien voor de problemen van de afwatering. Het onderzoek hierover is nog niet geëindigd. Het is te verwachten, dat er verscheidene gemalen gebouwd zul len worden. Rijkswaterstaat is van mening dat de afsluiting van de Oostelijke dam door het Kreekrak geen bijzondere problemen met zich zal brengen. Het water is hier vrij rustig. In het Veerse Gat daarentegen kan het geducht spoken. Voor de afsluiting hier zullen uitgebreide proeven worden geno men in het waterloopkundig laboratorium. Men beschouwt deze grote operatie als een soort generale repetitie voor de afsluiting van de zeearmen. Het eiland Noord-Beveland krijgt twee rechtstreekse verbindingen over land naar Middelburg en Goes. De kusten van Walcheren en Zuid-Beve land worden aanzienlijk veiliger door de afsluiting van het Veerse Gat en de Zand kreek. daar een 50 kilometer zeewering langs de afgesloten wateren vervalt. Het wegenstelsel op Noord-Beveland wordt geconcentreerd op de nieuwe wegen over de verbindingsdammen. Van de Oos telijke tot de Westelijke verbindingsdam is een rondweg over het eiland geprojecteerd. Van Goes-Wilhelminadorp wordt een niejwe verkeersweg aangelegd naar de Oostelijke erbindingsdam. De v-erbinding GoesZierikzee wordt belangrijk korter. De veerboten naar Zie rikzee zullen namelijk ten Zuiden van Colijnsplaat aanleggen, zodat de vaarroute met meer dan de helft wordt bekort. In de samenvatting van het advies zegt de Raad. dat een summier onderzoek een bevestiging heeft opgeleverd van het ver moeden, dat aan een nieuwe wettelijke regeling van de ouderdomsvoorziening be hoefte bestaat. De huidige, in de Invalidi teitswet neergelegde ouderdomsverzekering is onvoldoende en aan de Noodwet Ouder domsvoorziening kleven ernstige bezwa ren, welke slechts ten aanzien van een tijdelijke noodvoorziening aanvaardbaar zijn. De wettelijke regeling dient het karakter te hebben van een verplichte sociale ver zekering en zich in beginsel tot alle inge zetenen, ongeacht hun nationaliteit, uit te strekken. De raad acht geen voldoende redenen aanwezig, de wettelijke ouder domsverzekering te beperken tot degenen, die op een bepaalde wijze een inkomen verwenen of tot hen, wier inkomen een bepaalde grens niet overschrijdt. Afgewe zen wordt het openen van de mogelijkheid tot het vrijstellen van de verzekeringsplicht voor degenen, die menen vrijwillig voor een voldoende ouderdomsvoorziening te hebben zorg gedragen. Naar het oordeel van de raad verzetten zowel het karakter van de verplichte sociale verzekering als de aan zulk een vrijstelling verbonden ad ministratieve bezwaren zich tegen een der- gelüke règeling. Voorshands uniform pensioen De Raad is van oordeel, dat de te ver wachten economische gevolgen van een al gemene ouderdomsverzekering er toe nopen voorshands te volstaan met een uniform ouderdomspensioen, dat iets groter is dan de maximum uitkering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Gezien de lagere kosten van levenson derhoud van de ongehuwde dient naar zijn oordeel het ouderdomspensioen van de ongehuwde 60 procent te bedragen van dat van een echtpaar. Het ouderdomspensioen dient in te gaan bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd door de gehuwde man en door de onge huwde. De weduwe, wier echtgenoot op het tijdstip van overlijden in het genot was van ouderdomspensioen, dient het recht op dit pensioen naar de maatstaf van een on gehuwde te behouden, indien zij op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot ten minste 60 jaar oud is, dan wel dit recht te verkrijgen bij het bereiken van de 60- jarige leeftijd. Hoe in de toekomst de noodzakelijk ge achte, met het „arbeidsverleden" samen hangende differentiëring rn het inkomen cp de oude dag moet worden verwezenlijkt, laat de Raad in het midden. Om voor degenen, die thans krachtens de Invaliditeitswet in een verplichte ouder domsverzekering zijn opgenomen, een ver slechtering ten opzichte van de huidige toestand te voorkomen, dient de Invalidi teitswet voor wat het ouderdomsgedeelte betreft te worden gehandhaafd, mede om dat deze groep thans zowel krachtens de Invaliditeitswet als krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening een ouderdomspen sioen geniet. Deze aanvullende voorziening is slechts op haar plaats voor de loontrekkenden, die niet krachtens de voor hen geldende ar beidsvoorwaarden rechten op een andere ouderdomsvoorziening naast het wettelijk ouderdomspensioen kunnen doen gelden. De Raad spreekt zich uit voor het vast leggen in de wet van de pensioenaanspra ken op zodanige wijze, dat de reëele waar de van de pensioenen geen andere wijzi gingen ondergaat dan rite, welke overeen komen met de wijzigingen in de algemene weivaart. Een onder de omstandigheden wisselend bodempensioen kan de bejaarde een aanspraak geven op een vrijwel con stant deel van het nationale inkomen. Voor degenen, die uitsluitend inkomen genieten uit vermogen, dient de premie plicht bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd aan te vangen. Degenen, die geen inkomen verwerven, zullen niet premieplichtig zijn, doch wel tot -de kring der verzekerden behoren en derhalve in beginsel aanspraak kunnen maken op uitkering. De raad acht het in een sociale verzekering aanvaardbaar, dat niet aiie verzekerden premieplichtig zijn, mits het aantal niet-premieplichtige ver zekerden in verhouding tot het totale aan tal verzekerden niet te groot is. Het is ge bleken, dat dit .bij hantering van het ge noemde criterium voor de premieplicht niet het geval is. Het heffen van een premie naar gelang van het inkomen, zolang dit een bepaalde grens niet overschrijdt, verdient de voor keur. Boven deze grens (de maximum- premie-inkomengrens) blijft de premie derhalve constant. De maximum-premie-inkomensgrens is naar het oordeel van de Raad te stellen op 6000 dan wel op het bedrag, hetwelk bij een unificatie van de inkomensgrenzen voor de verschillende sociale verzekerin gen zal worden vastgesteld. Minderheidsnota is tegen In een minderheidsnota zeggen drie leden van de Raad, zich niet te kunnen vereni gen met de invoering van een verplichte ouderdomsverzekering voor de gehele be volking. Aanvaardbaar zouden zij achten een verplichte ouderdomsverzekering voor locntrekkenden.waarbij nog nader te over wegen ware, of niet een loongrens moet worden gestejd van b.v. 6000, met dien verstande dat latere overschrijding van deze grer.s niet zonder meer beëindiging van de verzekering meebrengt. Voor een overheidsvoorziening ten aan zien van zelfstandigen bestaat naar het oordeel dezer leden in beginsel slechts aan leiding voor zelfstandigen, die niet in staat zijn zelf voor een ouderdomsvoorziening zorg te dragen. Deze leden achten de motivering voor het overheidsingrijpen, zoals zulks in het advies wordt gegeven, geheel on"oldoende; zij wijze'' deze principieel af. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand S T3 - O o S£j s« *Z Q.L. 2 L 3 ae 2 5 Oslo mist windstil 0 2 Stockholm Üzel WZW 2 -1 0.2 Kopenhagen mist OZO 4 -1 B.2 Londen zwaar bew ONO 1 7 0 Amsterdam mist windstil 0 0 Brussel licht bew. NO 3 7 4 Parijs licht bew. windstil 5 0 Bordeaux licht bew. Z 4 7 0 Grenoble onbewolkt windstil 1 0 Nice licht bew. NW 5 6 0 Warschau ijzel ZO 2 -1 0.1 Berlijn mist ONO 3 -0 0 Frankfort nevel O 3 -3 0 München nevel W 1 0 0 Zürich mist NO 2 -3 0 Genève licht bew. W 1 -2 0 Locarno zwaar bew. O 1 2 0 Wenen mist windstil 1 0 Innsbruck sneeuw windstil 1 1 Rome licht bew. NO 3 4 0 Neerslag laatste 24 uur Vooomrrrrx* IETS KOEDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Oost. over het al gemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 12 Maart Zon op 7.03 uur. onder 18..38 uur. Maan op 10.52 uur. onder 3.35 uur. Maanstanden 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 Maart Hoog water: 9.12 en 21.54 uur. Laag water: 4.29 en 17.05 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1