Agenda voor Haarlem SLOAN'S liniment- Rus, die meevoer met trawlers Resultaten schil dertherapie in Provinciaal Ziekenhuis Fa. B. ENGELENBERG J Een tapijt voor paleis Soestdijk Prof. dr. W. Martin overleden 100 jaar uitslapen... OVOMALDME Zweed smeet inktpot 1 Grensconflict S""* van de ba<"cUn'm op dKC door Rhedens secretarie Utrecht ontsluit 60 ha nieuw industrieterrein Luitenant fingeerde inbraak in zijn woning O Dr. J. Kalf overleden DONDERDAG 11 MAART 1954 3 Oud-directeur van Mauritshuis Duitsland wil opnieuw besprekingen over de Rijnvaart Kamerleden bezochten Nederlandse Opera Pedro Clignctt overleden Laagvlieger voor de Krijgsraad OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Macht cn onmacht van de statistiek Omvangrijk project zal f 3,6 millioen vorderen percentage v.d wereldbevolking H M wereld landbouw prod percentage v.h. wereld landbouwareaal v.d. wereld industrie prod. „Bceckestein" en zijn verval „Creatie" ontbonden Opstelwedstrijd van de U.N.O. Eerste directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg Onrustig, gejaagd? In de ouderdom van 77 jaar is plotseling overleden prof. dr. W. Martin, oud-direc teur van het Mauritshuis en van het Rijks museum Mesdag te 'sGravenhage. De be grafenis is vastgesteld op Maandag 15 Maart om half twaalf op de begraafplaats Oud Eik-en-Duinen. Wilhelm Martin werd op 20 Juni 1876 te Quakenbrück geboren. Hij bezocht het De Duitse regering heeft aan de Neder landse regering voorgesteld te trachten het Nederlands-Duits geschil over de Rijn vaart dooor rechtstreekse onderhandelingen op te losen. De Duitse regering stelt voor de onder handelingen te voeren op basis van haar memorandum van 30 October 1953, waarin zij het Nederlandse rechtsstandpunt onaan vaardbaar heeft genoemd. Hoewel de Nederlandse regering op de Duitse nota niet heeft gereageerd, is het ADVERTENTIE Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huis hebben. gymnasium te Leiden, waarna hij aan de niet waarschijnlijk dat zij geneigd is tot Universiteit aldaar Nederlandse letteren - studeerde. In 1901 promoveerde hij op een dissertatie, getiteld „Het leven en de wer ken van Gerrit Dou". In hetzelfde jaar werd hij, op voordracht van de directeur In de koninklijke handtapijtknoperij „Kinheim" te Beverwijk wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een bijzon dere en eervolle opdracht. Op bestelling van Koningin Juliana wordt er een kost baar tapijt vervaardigd, dat bestemd is voor de eetzaal van het paleis Soestdijk en dat half April gereed moet zijn voor het statiebezoek van het Deense konings paar. Dit tapijt, dat ontworpen is door mevrouw Hildegard Brom-Fischer, wordt uitgevoerd in een blauw fond met een randmotief van vogels en bloemen. Er worden in totaal 1.620.000 knopen in verwerkt. Drie vakkundige knoopsters die elk dagelijks tussen de 7000 en 8000 kno pen maken, werken er aan. De handknoperij „Kinheim", die nog de klassieke Oosterse techniek toepast, heeft verleden jaar o.a. tapijten vervaardigd voor de nieuwe wagon van de koninklijke trein welke bij de reis naar Zwitserland in December voor het eerst werd aange- Op uitnodiging van de Nederlandse Fe deratie van beroepsverenigingen van kun stenaars hebben leden van de vaste com missie voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van de Tweede Kamer gisteren een bezoek gebracht aan de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amster dam. De Kamerleden alle politieke partijen, behalve de Staatkundig Gere formeerde en de Katholieke Nationale Partij (weiker leden verhinderd bleken) warén vertegenwoordigd werden rond geleid door de directeur van de Neder landse Opera, de heer Abr. van der Vies. Zij stelden zich tijdens de rondgang, Waarbij bezoeken werden gebracht aan repetities van orkest, solisten, koor en bal let, op de hoogte van verschillende as pecten van het operabedrijf. De leden van de Tweede Kamer ge bruikten de lunch in de cantine van de koppeld, en o.a. een kleed voor de sjah van Perzië. Eerder werden koninklijke opdrachten vervuld, o.a. in 1948, toen voor Het Loo een groot Perzisch tapijt werd geknoopt. Op het ogenblik heeft men nog een andere bijzondere opdracht voor een particulier in het buitenland onder handen, een Chinees tapijt met het patroon in relief geschoren, welk tapijt niet min der dan 120.000 knopen per m2 telt. ADVERTENTIE Doodop bent U, zo tegen de avond... 100 jaar zoudt U willen uitslapen... Lusteloos zit U in de huiskamer... Ook voor U is Ovomaltine de uitkomst. Een kop Ovomaltine bij het ontbijt of voor het naar bed gaan werkt zenuwverster kend en verkwikkend en maakt U bestand tegen de gejaagdheid van het leven. zat kracht bi] an houdt U fit van het Mauritshuis, dr. A. Bredius, be noemd tot onder-directeur, welke functie hij tot 1909 uitoefende. In Juli van dat jaar volgde hij dr. Bredius op. Van 1908 tot 1940 was hij buitengewoon hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden en als zodanig enkele jaren beheerder van het Prenten kabinet der universiteit. In 1934 werd hij benoemd tot directeur van het Rijksmu seum Mesdag, welke functie hij verleden jaar neerlegde. Prof. Martin was voorts onder meer lid van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, lid van het da gelijks bestuur van de Vereniging Rem brandt en lid van het Teylers Genootschap te Haarlem. Hem zijn verscheidene onder scheidingen verleend. Zo was hij ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de Orde van het British Empire, commandeur in de Kroonorde van België en commandeur in de Kroonorde van Italië. Talrijk zijn de publicaties op kunstge bied van zijn hand. Van zijn werken noe men wij: Oude schilderkunst in Neder land (1914), Albert Neuhuys (1915), Johan nes Bosboom (1917), Thérèse van Duyl- Schwartze (1920), De Hollandsche schil derkunst in de zeventiende eeuw (1935- 1936). Herleefde Schoonheid (1945) en Van Nachtwacht tot feeststoet (1947). Binnenland Te Amsterdam is op 78-jarige leeftijd overleden de heer Pedro Clignett. direc teur van het Eerste Nederlandse Bureau voor auteursrechten. Hij was oud-hoofd officier van het Nederlandse leger en heeft na zijn ontslag uit de militaire dienst de belangen van auteurs en componisten be hartigd. In die meer dan veertig jaren is de heer Clignet onder meer vertegenwoor diger voor Nederland geweest van het Ant werpse bureau Almo en van het bureau Sacem te Parijs, dat het Franse répertoire aan zijn zakelijke zorgen toevertrouwde. Minister Algera heeft op 23 December in de Tweede Kamer gezegd dat, hoezeer hij hoopte dat een regeling zou worden bereikt, uitgangspunt blijft het recht, zo als het belichaamd is in de regeling der vrije vaart en de daarin neergelegde ge dachte van de algehele gelijkheid. De minister liet bij die gelegenheid door schemeren, dat indien op deze basis geen voor beide partijen aanvaardbare oplos sing zou zijn te vinden, het tijdstip zou kunnen zijn aangebroken, waarop aan de rechtsmiddelen het laatste woord zou moeten worden gelaten. MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL WERK De Generale Synode der Ned. Hervorm de Kerk heeft besloten goedkeuring te ge ven aan de oprichting van een commissa riaat voor maatschappelijk en cultureel werk vanwege de Ned. Hervormde Kerk. In dit commissariaat zijn vertegenwoor digd de Algemene Diaconale Raad, de Her vormde Raad voor Kerk en Samenleving en de Raad voor het Jeugdwerk. Vertegen woordigers van het Sociologisch Instituut der Ned. Hervormde Kerk en van de Stich ting voor Psychologische en Paedagogische Arbeid zullen als adviserende leden deel uitmaken van het commissariaat. Twee ambtenaren van het Rhedense raadhuis hebben Woensdag de schrik van hun leven gehad. Er verscheen een dame die met een Zweedse employé van de emaille-fabriek in Rheden wilde trouwen, om de huwelijksstukken, haar aanstaande ega betreffende, over te leggen. Toen deze niet aan alle eisen bleken te voldoen, ver dween de echtgenote-in-spe om haar ver loofde te halen. Even later kwam die in eigen persoon zijn woede koelen, waarbij bleek, dat hij sommige kernachtige Neder landse werkwoorden „behoorlijk" wist te vervoegen. Hierbij bleef het echter niet want, nadat de Noorderling de stukken aan flarden had gescheurd, zag hij kans om een grote en gevulde inktpot te grijpen. Met een forse zwaai kogelde hij die door de afdeling Burgerlijke Stand. De eerste gulp van die bijna onuitwisbare vloeistof trof het hoofd van een der ambtenaren, een volgende kwam op een smetteloos ge boorteregister terecht, waarna de rest op de keurige pantalon van de afdelingschef en op het pas nieuwe behang belandde. Toen vond de Zweed het blijkbaar welle tjes en ging hij er op zijn sportfiets van door. Hij is later in Dieren aangehouden en -al zich nu op zijn minst wegens huisvrede breuk te verantwoorden hebben. schil van talent waar te nemen onder deze exposanten, waaronder zich zowel beel dende kunstenaars als gevorderde ama teurs en volstrekte beginnelingen bevin den. Zowel het conventionele als het meer In het Zusterhuis van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort werd Zaterdag een tentoonstelling geopend van pastels, tekeningen en schilderijen, vervaardigd door patiënten. Alvorens de lezer een indruk te geven persoonlijke treft men aan, juist zoals dat Stadsschouwburg, waarbij zij zich onder- j var. het werk, dat hier de wanden siert, bij iedere studieclub het geval is. Be hielden met vertegenwoordigers van het ris het misschien goed een somtijds voor- j langrijk is dat de patiënten dankbaar zijn personeel. Daarna volgde een gedachten- i komende misvatting over deze therapie dat deze gelegenheid hun geboden wordt, wisseling, waarbij mede aanwezig waren, weg te nemen. Ik wil daarbij niet ver- j De schilder Henk de Vries geeft leiding helen, dat ik zelf, voordat ik deze werk- aan zijn leerlingen zonder hen in enigerlei zaamheid van nabij zag, er geen juiste richting te dwingen. Op de een zal hij voorstelling van had. Het tekenen en I uiteraard meer vat hebben dan op de schilderen, dat door een aantal verpleeg- j ander. Het feit dat hier en daar een flits j den, onder leiding van een kunstschilder van wezenlijke begaafdheid opschiet, zal geschiedt, heeft onder meer ten doel de hem evenals ons verheugen. Het is een patiënt geestelijk weer met het leven bui- toegift op een werk, dat in zichzelf reeds ten het ziekenhuis in contact te brengen, i zijn beloning vindt. Van schepen van de Russische vissersvloot is weinig bekend, er zijn geen foto's en geen maten en men weet weinig van de vlootsterkte. De laatste weken hebben deze Russen enige Nederlandse trawlers op vreemde wijze geschaduwd en er kwam zelfs een aanvaring met de IJmuidense trawler ..Herman'' uit voort. De tekening door een onzer vervaardigd na gesprekken met opvarenden van IJmuidense trawlers toont het op de Noordzee meest voorkomende type Russische trawler. Een dergelijk schip begeleidde ook de „Herman" en de „Maria van Hattum". als vertegenwoordigers van het bestuur der Nederlandse Opera, de heren J. M. Honig en Piet Tiggers, benevens een dei- directeuren van de Nederlandse Comedie, de heer Guus Oster. De Krijgsraad Luchtmacht heeft de re serve eerste luitenant Ch. H. B. die bij een oefening te Soest in Mei 1953 geen maat regelen zou hebben genomen om onder be paalde omstandigheden het ontploffen van explosieven te voorkomen, vrijgesproken. Het bleek ter zitting, dat hij onder de ge geven omstandigheden niet onjuist had ge handeld. Ook de sergeant C. D. van W., die ervan beschuldigd werd trotyl tot ontplof fing te hebben gebracht zonder dat vol doende veiligheidsmaatregelen waren geno men een militair werd bij de ontploffing gewond werd vrijgesproken. Wegens het te laag vliegen boven Bode graven, namelijk op 60 meter hoogte boven de bebouwde kom en op 30 meter daarbui ten, werd aan de vrijwilliger soldaat-vlie ger P. B. een straf van 14 dagen voorwaar delijke hechtenis met een proeftijd van een jaar opgelegd. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - - Tel. IKK .ALPHA" PASTA WATERVERF DONDERDAG 11 MAART Minerva: ..Song of my heart", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avon tuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gewe tenswroeging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The Captain's Paradise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Parijse nachten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Spoorwcgsabotage", 14 jaar, 8 uur. VRIJDAG 12 MAART Nassauplein 8: Theosofische vereniging; spr. prof. ir. E. L. Selleger, 8 uur. Wilhel- minastraat 22: Ver. van spir. „Het Licht"; lezing door mevrouw Elsa Kaizer, 8.15 uur. City: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar, 2.13, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verwaarloos de liefde niet", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De slag om Stalingrad", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wat 'n nacht vannacht",, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Europa '51", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Verboden spel", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zonen der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 1017, 19—23 uur. Het vormt een onderdeel van een pro gramma ter ontspanning en ontwikkeling, dat er op gericht is in de patiënt, door eigen werkzaamheid, het gevoel van eigen waarde en zelfvertrouwen te doen her leven. Dit tekenen en schilderen nu heeft niet, zoals ik meende, iets van doen met de kleurenproeven en het vrij laten teke nen door patiënten dat ten dienste van het onderzoek door de psychiater wordt toege past om, met behulp van de hieruit voor komende resultaten, het ziektebeeld nader te bepalen. De schilder Henk de Vries, die sinds vier jaar de cursus leidt, heeft, zoals hij mij vertelde, de instructie gekregen om bij dit onderricht ervoor te waken dat het „zich laten gaan" waardoor datgene, wat in het onderbewustzijn van de patiënt leeft, naar buiten treedt hier beteugeld en tegengegaan wordt. Een opdracht, die geheel strookte met de eigen opvatting van de schilder en bovendien gemakkelijk te realiseren, daar de neiging hiertoe bij zijn leerlingen zich maar hoogst zelden voor doet. De patiënten kunnen, geheel vrijwillig, aan de twee keer per week gehouden tekenavonden deelnemen. Het aantal cur sisten bedraagt gemiddeld dertig. Het gaat hier natuurlijk niet in de eerste plaats om artistieke prestaties, al ontbreken deze zeker niet, maar om een bijdrage tot ge nezing. De tekeningen en schilderijen blij ven eigendom van het ziekenhuis en wor den opgehangen in de zalen en kamers. Ik stelde in verband hiermede de vraag of zich dan geen herhaling van het bekende geval Henri Jonas zou kunnen voordoen. Maar men deelde mij mede dat een kun stenaar, indien hij voor zichzelf werkt, dus buiten dit clubverband, eigenaar blijft van zijn scheppingen. Een critiek te schrijven over deze ten toonstelling en daarbij bepaalde werken afzonderlijk te belichten li.ikt mij, gezien het eigenlijke doel van deze werkzaam heid niet gewenst. Er valt natuurlijk ver- OTTO B. DE KAT In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is Woensdag de statistische dag 1954 gehou den. die was georganiseerd door de Ver eniging voor Statistiek. Behandeld werd het onderwerp „macht en onmacht van de statistiek" en voorbeelden werden gedemon streerd tot welke soms onvermoeide resul taten statistisch onderzoek kunnen leiden en welke principiële grenzen aan toepassing van statistische methoden gesteld moeten worden. De opening van deze statistische dag geschiedde door dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de Vereniging voor Statis tiek, die onder meer zei, dat statistische reeksen oorspronkelijk werden samen gesteld voor andere doeleinden dan waar voor zij thans worden gebruikt. Hij betwij felde of de statisticus wel ooit in staat zal zijn aan de verwachtingen, welke men dik wijls van hem heeft, volkomen te beant woorden. In alle statistiek is een element van abstractie en generalisatie. De werke lijkheid is altijd veel gedifferentieerder Wie het indexcijfer van de kosten van het gezinsverbruik ter hand neemt, moet weten dat het berust op een veronderstel ling omtrent de werkelijkheid, namelijk die van het gelijkblijvend pakket en niet op de werkelijkheid zelf. Aan de waarde van de indexcijfers als theoretisch hulpmiddel doet dit niets af maar als basis voor de practijk moet zij met een krans van waarschu wingstekens worden voorzien. Voorts werden nog speciale aspecten van de statistiek behandeld door mr. W. H. Somermeyer, medewerker van het Centraal Bureau voor de Statistiek, door dr. Chr. L. Riimke. arts te Groningen, door de heer M. de Vries, medewerker van het Mathe matisch centrum en door drs. J. A. Hartog, lector aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Met enige plechtigheid is gisteren de eer ste spade in de grond gegaan voor Utrechts nieuwe industrieterrein aan de Lageweide. waar de toekomstige insteekhavens reeds met vlaggen afgebakend waren. Na deze plechtigheid bezichtigde het college van B. en W. met de genodigden, deels per bulldozer, het industrieterrein, dat een totale oppervlakte heeft van onge veer 88 ha. Hiervan is ongeveer 60 ha. be schikbaar als industrieterrein; 21,5 ha. is verkocht aan de N.V. Provinciaal en ge meentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf, voor een nieuwe gashouder is 0.6 ha. ge bruikt en voor de te bouwen streekgas- fabriek werd 4,6 ha. gereserveerd. In totaal heeft 26,7 ha. dus reeds een bestemming. De rest van het terrein, ruim 33 ha., is nog beschikbaar, waarvan ongeveer 20 ha. zo genaamd droog industrieterrein zal zijn. Het project omvat verder twee insteek havens. De Zuidelijke verkrijgt een breedte van 73 meter op de waterlijn, en van 60 meter tussen de zogenaamde steigerlijnen. De Noordelijke insteekhaven wordt 56 meter breed op de waterlijn, met de bodem diepte tot 5,30-N.A.P. Direct ten Noorden van de mond van de Noordelijke haven wordt de uitmonding gemaakt voor het bij de uitbreiding van het industriecomplex nodige stamkanaal. dat in de eerste plaats dus bestemd is voor het daarop aansluiten van verdere insteek havens, onder andere ten behoeve van de te bouwen streekgasfabriek. De kosten van uitvoering van alle be nodigde werken, exclusief de kosten voor grondaankoop, zijn geraamd op 3.612.000. Voor de aanleg van onder- en bovenbouw van een industriespoor zijn de kosten ge raamd op 465.000. In Vught staat een flatgebouw van twaalf woningen reeds ongeveer een jaar onbewoond. De maatschappij, die deze flats bouwde, wilde de woningen verkopen, maar kan blijkbaar geen kopers vinden. Bijgaande voorstelling geeft een duidelijk inzicht in de situatie van de wereldland- bouw en de industrie productie. Er blijkt o.a. uit dat Azië het grootste percentage der wereldlmidbouw- productie oplevert, N oord-Amerika de meeste industriepro ducten. Men verge lijke daarmee ook de percentages van de Sovjet-Unie. In onze beschouwing over het buiten „Beeckestein" onder Velsen, waarin het troosteloze verval van het eerbiedwaardig huis werd beschreven, is wellicht ten on rechte een blaam geworpen op de opvolgers van de familie Smidt van Gelder, die het huis rond de eeuwwisseling overdeed aan de Haarlemse familie v. d. Griendt. Zij be woonde het huis ongeveer 20 jaar, zodat het verval van het buiten later zijn intrede deed dan wij suggereerden cn wel om streeks de twintiger jaren dezer eeuw. Bij het artikel was dan ook sprake van „de opvolgers" (in meervoud), waar wij met genoegen de familie v. d. Griendt van uit zonderen. De kunstenaarsvereniging Creatie waar van vijftien Nederlandse „abstracte" schil ders en beeldhouwers lid waren, is gisteren te Amsterdam ontbonden. Het is te ver wachten dat op korte termijn het streven van de groep in een nieuwe vereniging zal worden voortgezet. De Krijgsraad te velde-Oost heeft de eerste luitenant J. I. A. B. uit Den Haag, die verleden jaar October een inbraak in zijn huis had gefingeerd om verzekerings penningen machtig te worden, gevonnist met een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een proeftijd van twee jaar. De auditeur-militair, die bij de eerste behandeling van deze zaak vorig jaar twee maanden gevangenisstraf had geëist en ontslag uit militaire dienst, vroeg nu één maand met ontslag. De Krijgsraad had op verzoek van de raadsman een psy chiatrisch rapport over B. laten uitbren gen, waarin de beklaagde op het moment, dat hij de handeling pleegde, verminderd toerekeningsvatbaar verklaard wordt. De verdediger verklaarde dat de luite nant door zijn huwelijk in financiële moei lijkheden geraakt was en vroeg hem niet te ontslaan uit de militaire dienst, gezien ook zijn staat van dienst en zijn rol in het verzet. Het secretariaat van de U.N.O. heeft ook dit jaar weer een opstelwedstrijd georgani seerd. De opdracht luidt het schrijven van een opstel van ten hoogste 2500 woorden over de rol van onderwijs en opvoeding bij de bevordering van een beter internatio naal begrip of over economische ontwikke ling en wereldvrede. Deelneming staat open voor personen tussen 20 en 35 jaar, die lid zijn van een organisatie die actief samenwerkt met de Vereniging voor Internationale Rechtsorde of is aangesloten bij een internationale par ticuliere organisatie, die samenwerkt met de Verenigde Naties. De inzendingen moe ten vóór 1 Mei 1954 in het bezit zijn van de Nederlandse Inlichtingendienst voor de U.N.O., Alexanderstraat 2, 's-Gravenhage. De eerste prijs is een verblijf van vier weken in New York, de tweede prijs een „Zometeen komt de koning met de twee beren!" kondigde de zesjarige circusdirec teur, door een zeepkist stortend, aan. Hij hield er een mooie winkelhaak van over, die nu met één hand werd bedekt om aan de allures van een paardenspul-magnaat niet tekort te doen. De koning die zich in zijn boudoir aan de overkant van de straat temidden van een stapel kolenzakken stond te verkleden, bleek een roodharige Pietje Bell te zijn met voetbalschoenen aan en een vaal gordijn om de lendenen. De twee beren waren het over de volgorde van op komst nog niet eens. Er dreigde een beren opstand, die echter tijdig door de koning werd bezworen met het salomo's oordeel dat er dan maar één beer zijn entrée moest maken. Er volgde nog een kleine gedach ten wisseling tussen voor- en achter-end van het dier, waarna besloten werd gelijk tijdig met de linkerpoot te beginnen. „Zometeen komt de koning met de twee beren!" herhaalde de directeur buiten, met zijn vrije hand een ruime zwaai makend en met een tersluikse blik op de restanten van het podium. Maar nu werd bezwaar ge maakt door de bovenmeester, die een paar klinkers verder, vanaf een stoeltje met drie poten, zijn acht leerlingen onderwees: „Dit hier", en hij begrensde zijn territorium, „is een school en je moet niet zo hard schreeu wen, gek". „Dit is een circus", zei de directeur en stelde daarbij zijn domeingrenzen vast, waarbij bleek dat de rand van de piste bin nen het schoollokaal viel, „en een circus.... een circus", hij zocht naar passende woor den „een circus is geen snertschool". Op dat moment stak de koning op zijn beer de straat over, maar daar had de circusdirec teur geen aandacht meer voor nu het erop aan kwam om zijn rechten te verdedigen. De bovenmeester zei: „Stil" tegen zijn leer lingen, die wat rumoerig begonnen te wor den, en gaf de directeur onverhoeds een klap. De circus- en schoolbelangen bleken nogal uiteen te lopen. De directeur vergat de winkelhaak, riep: „Hé, Piet, geef 'm* tot de koning, en wierp zich vervolgens op de bovenmeester. Ook de leerlingen en de koning met zijn tweeledige beer kwamen tot een handgemeen, maar het numerieke overwicht van de solidaire klas bleek de doorslag te geven en de circusdirecteur besloot te retireren. Hij zette zijn intense minachting voor de school kracht bij met een laatste trap tegen de driepotige boven meesters-zetel, verzamelde zijn aanhang en blies de aftocht. „Een circus is toch veel fantastischer", zei hij tot de koning, die een bal uit zijn zak haalde en de aftrap van de daaropvolgende wedstrijd gaf. Het was de eerste lentedag van het jaar. H. L. L. ADVERTENTIE verblijf van twee weken Genève of Santiago. in Bangkok. ^11. 111..11.^1 In Den Haag is Zaterdag in de ouderdom van tachtig jaar dr. Jan Kalf. oud-directeur van het Rijksbureau voor de Monumenten zorg overleden. De verassing is gisteren in alle stilte geschied. Van 1899 tot 1903 fun geerde hij als assistent aan Nederlandse musea voor geschiedenis en kunst, van 1903 tot 1918 vervulde hij het secretariaat van de Rijkscommissie voor de inventarisering der monumenten. In laatstgenoemd jaar werd dr. Kalf benoemd tot directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, uit welke betrekking hem in 1939 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag werd verleend. In 1912 verleende de Utrechtse Universiteit hem het doctoraat honoris causa in de let teren en wijsbegeerte. Sinds 1927 was de heer Kalf lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Van zijn hand ver schenen talrijke studies_op het gebied der kunstgeschiedenis. Verder schreef hij in 1908 de novelle „Forensen" en in 1918 het blijspel „De duivel in Delft". Gedurende de oorlogsjaren was de heer Kalf rijksinspecteur voor de kunstbescher ming tegen de oorlogsgevaren. Hij was Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Toen dr. J. Kalf nog secretaris was van in de in 1903 opgerichte Rijkscommissie tot het opmaken van een inventaris en een be schrijving van de Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst, behoorde hij reeds tot de ijverigste voorstanders van de zogenaamde nieuwe richting in de restau ratiekunst. Op het ministerie van Binnen landse Zaken had toen namelijk een klein aantal personen de leiding, dat op dicta toriale wijze restauraties voorschreef, die volgens dr. Kalf cultuurhistorisch niet ver antwoord waren. Hij werd door velen zijner vrienden gesteund in zijn verlangen naar een commissie, waarin alle opvat tingen vertegenwoordiging zouden vinden. Het doel werd bereikt voor de oprichting in 1918 van de Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg en het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, waarvan dr. Kalf de eerste directeur werd. Tegelijk was hij lid en later secretaris van de Rijkscommissie, hetgeen hij bleef tot 1946. Dr. Kalf was vermaard om zijn grote kennis van de Nederlandse bouwkunst. Zijn diepgaande studie op kunsthistorisch ge bied, zijn gevoel voor en inzicht in bouw kundige constructies, waarbij een bijzon dere kijk kwam op financiële mogelijk heden, bezorgden hem de grootste waar dering. Hij heeft er in hoge mate toe bijge dragen, dat de Nederlandse monumenten zorg tot een belangrijke taak van dienst is uitgegloeid en in vaste banen werd geleid. ADVERTENTIE Mijn hardt-» Zenuwtablectea «terken en kalmeren Uw zei

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5