Belgen vinden oplossing voor waterwegen-kwestie eervol Zvitsaletten Ruiten Zes Zie Boven Accoord vandaag ondertekend Bondselftal verloor van Rapid, maar bood verbeten tegenstand Onzekerheid inzake manen .Clowntje Rick Nederland betaalt 20 percent van Moerdijkkanaal; Terneuzen zeehaven Duitsers worden tóch ongerust over de Saar 7 KOORTSIG, RILLERIG FEUILLETON Van Melis en Heyster scoren voor Nederland Jeugd-hengelwedstrijd Zestal clubs voelen zich gedupeerd Paardensport Motie van afkeuring in course-vcrbond Schaakkampioenschap van de bloembollenstreek Athletiek Nederlands record 10 x 100 m. v.s. verbeterd De loting voor het wereldkampioenschap Voor de kinderen Eisenhower oneens met Churchill (Van onze correspondent in Brussel) Vanmorgen omstreeks 11 uur vond te Brussel een historisch feit plaats: een Bel gisch en een Nederlands onderhandelaar ondertekenden een gemeenschappelijk ver slag aan hun respectievelijke regeringen, waarin voorstellen zijn geformuleerd om eeuwenoude twistpunten, die vaak de goe de verstandhouding tussen de Belgen en de Nederlanders hebben vertroebeld, uit de weg te ruimen. Men noemt het compromis, dat de heren dr. F. van Cauwelaert, voor zitter der Belgische Tweede Kamer, en oud-minister P. L. M. Stcenberghe met be trekking tot de Waterwegen-kwestie tot stand brachten, in Belgische kringen een eervol vergelijk, dat geen van beide par tijen dus volledig bevrediging zal schen ken, maar dat juist daarom van zulk een aard is. dat het door beide parlemen ten kan worden geratificeerd. Dat punt het aanvaardbaar doen zijn voor beide partijen is de essentiële be kommernis geweest van de onderhande laars. De ervaring van de eerste mislukking in de twintiger jaren heeft dr. F. van Cau welaert, die ook toen als onderhandelaar optrad, wijzer gemaakt. Thans zijn voor Nederland soliede ga ranties in het voorstel opgenomen. De be ruchte (Belgische) Rijnvaartpremies zullen worden afgeschaft en kunnen pas weer worden ingesteld, wanneer zoals het in het verslag wordt gezegd „fundamen tele storingen" het aandeel van Antwerpen in de Rijnvaart beneden een minimum doen dalen. Men verwacht dat de regerin gen het verslag zullen publiceren. Het drukken er van zal ongeveer zes weken in beslag nemen. Voor het eerst werden Bel gisch-Nederlandse onderhandelingen in het Nederlands gevoerd. De vertaling van het verslag zal dus in het Frans moeten ge beuren. Het is op 9 Maart 1951, dat de heren Van Cauwelaert en Steenberghe met deze delicate opdracht werden belast. Thans is hun taak volbracht. De regeringen zullen, indien zij van oordeel zijn, dat het verslag de basis kan vormen van een internatio naal verdrag, twee diplomaten-juristen be noemen, die het verdrag zullen redigeren. Over de oplossingen, die inzake het Moer- dijkkanaal, de sluis van Terneuzen en de Stop van Ternaaien tot stand ziin gebracht, is reeds door ons bericht. In gezaghebben de kringen vernamen wij over de voorstel len, die in het verslag voorkomen echter nog het volgende: het essentiële inzake de opheffing van de Stop van Ternaaien is, dat grote schepen (2000 ton) voortaan van Luik naar Rotterdam zullen kunnen varen. Het kleine kanaal, dat het Belgische Al- bertkanaal met het Nederlandse Juliana- kanaal verbindt, zal op Belgische bodem worden gedempt, op Nederlands gebied zal een open dok worden behouden. Op een amdere plaats komt er een grote sluis, waardoor het Albertkanaal verbonden wordt met de Maas. Deze werken zullen 200 millioen francs kosten en Nederland neemt hiervan 20 percent voor zijn reke ning. Te Terneuzen ziet het compromis er als volgt uit: De haven van Terneuzen wordt een zeehaven, die haventarieven zal heb ben, wat thans niet het geval is. Die tarie ven zullen op het Rotterdams niveau wor den gesteld. Terneuzen zal op voet van gelijkheid worden geplaatst met de Bel gische havens, wat betreft de preferentiële tarieven van de Belgische Maatschappij van Spoorwegen. Alle transport van de zeehaven van Terneuzen naar het Belgi sche binnenland zal dus tegen lagere ta rieven plaats vinden, zoals het te Gent het geval is. De kleine en de middelsluis wor den te Terneuzen afgeschaft. Inplaats daar van komt er een grote nieuwe zeesluis en een nieuwe sluis voor het binncnvaartver- keer. De huidige zeesluis blijft eveneens bestaan. Bij de besprekingen is rekening gehou den met de uitbreidingsmogelijkheden van de stad Terneuzen. Op Nederlands gebied zal het zeekanaal Gent-Terneuzen worden verbreed en ge moderniseerd. De bouw van de nieuwe sluizen en de overige werken, onder meer ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: :.'rt Z Wf TSAL preparaat door Mevr. I. C. M. BijleveldGelinck 15) Dat zal ik dadelijk doen. Kom, lieve ling, kom Napoleon Bonaparte, kom maar bij het vrouwtje! Pgggig! antwoordde Napoleon Bona parte en vei-roerde zich niet. U hebt hem aan het schrikken ge maakt! klonk het verwijtend. Dat ai-me beest! Hij heeft niets geen kwaad gedaan. Behalve dat hij voor een aardig sommetje glaswerk vernield heeft! U zult dat moeten vergoeden. Maar haalt u nu eerst dat dier weg vóór er nog meer on gelukken gebeuren. Zeker, meneertje. Kom schat, kom nu bij de vrouw. Laat het vrouwtje nu niet langer wachten! De schat zat als marmer gehouwen. Laat u maar, zei de politieman wreve lig. Eeantwoordt u nu maar liever mijn eerste vraag: waarom bent u hier gekomen om ons te bespionneren? Ik heb niet gespionneerd! U hebt ons gesprek afgeluisterd. de s)x>orverbindingcn van Zeeuws-Vlaan- deren met België, die verbeterd zullen worden. Nederland financiert hiervan 15 percent en neemt de onderhoudskosten voor haar rekening. Het meest delicate probleem Over Terneuzen en Ternaaien rezen geen bezwaren van Nederlandsche zijde. Beide problemen zouden afzonderlijk sinds geruime tijd zijn opgelost, indien de Bel gische instanties hierop tenminste zouden zijn ingegaan. De Belgische regering bond de drie problemen echter tezamen en wel uit tactische en politieke overwegingen. Het probleem van de verbinding van de haven van Antwerpen met de Rijn was inderdaad het meest delicate probleem van de onderhandelingen. Hierop kon alles af springen. Er is thans overeenstemming be- 'reikt over het graven van een kanaal in vaste grond, dat de dokken van de haven van Antwerpen zal verbinden, ten Westen van Bergen op Zoom. met het Hollands Diep, bij het plaatsje Moerdijk. Twee slui zen, een aan de Belgische grens en een te Moerdijk, zullen in het kanaai worden ge bouwd. De haven van Bergen op Zoom zal met de Ooster Schelde kunnen worden verbonden. Het Moerdijkkanaal zal dezelf de afmetingen en karakteristieken hebben als het onlangs voor het verkeer openge stelde Amsterdam-Rijnkanaal. Op Belgisch grondgebied wordt het Moerdijkkanaal verbonden met de Wester- Schekie ten behoeve van de scheepvaart van en naar Gent of Brussel. De huidige vaarweg over het kanaal Hansweert-Wemeldinge door Zuid-Beve land zal blijven bestaan. Echter zal Neder- land in het Volkerak een dam en sluis kun nen bouwen, om aldus het gevaar voor de verzilting der landbouwgronden doelmati ger te kunnen bekampen. De Nederlandse regering betaalt 20 per cent van de aanlegkosten van het Moer dijkkanaal, waarop geen kanaalrechten zul len mogen worden geheven. De werken zullen worden aanbesteed door middel van een systeem van openbare aanbestedingen. De kosten van het Moerdijkkanaal zullen waarschijnlijk ongeveer 2 milliard francs of 150 millioen gulden bedragen. Op het vrij kleine terrein van Rapid in Huttcldorf, tussen de stad Wenen en het Wiencrwald gelegen, heeft het Nederlands bondselftal gisteren met viertwee van Rapid verloren in een wedstrijd, die zoals bekend ten bate van de Oostenrijkse lawine slachtoffers werd gespeeld en zevenduizend toeschouwers trok. De Nederlanders gaven hun technisch superieure en ook snellere tegenstanders op fraaie wijze partij en de heer Van Es, die als lid van de keuzecom missie de trip naar Wenen meemaakte, zal zijn collega's van de technische commissie een nuttig rapport kunnen uitbrengen. Voor het Nederlandse doel: De telejoto toont doelman Steiger bij het onschadelijk maken van een aanval van de Oostenrijkse midvoor Dienst. Het begin van de ontmoeting was al heel verrassend. Reeds na vier minuten opende Nederland de score met een goed doelpunt. Michcls was met de bal op de rechtervleu gel terecht gekomen en maakte zich daa»na keurig vrij. Een goed geplaatste voorzet volgde en de meegelopen Van Melis schoot de bal ineens en hard langs Zemann. De gelijkmaker kwam toen midvoor Dienst, hoog opspringend de bal uit de handen van Steiger kopte. Evenals doelman Brown van het Engelse amateur-elftal dat Zondag toonde, bleek hier weer. dat de enige fout van de keeper een doelpunt kan kosten. Want het zou ook Steiger's enige fout in deze wedstrijd betekenen. Het Nederlands elftal was nu even uit zijn spel. In de voorhoede werd slordig geplaatst en het gevaar bestond, dat Rapid onze ver dediging onder de voet zou gaan lopen. Het herstel kwam spoedig en al namen de gast heren na een half uur spelen de leiding, van een groot Oostenrijks overwicht was geen sprake. Het tweede doelpunt kwam bij een onge vaarlijk uitziende aanval van links. Een ver schot van Hanappi stuitte op een Neder lands been af en door louter toeval kreeg toen Körner 1 een voudige kans, die hij ook niet verzuimde. Inmiddels gingen voor het Nederlands bondsteam enkele kansen verloren door te lang wachten met schieten of te ver doorge voerde combinaties. Dat dit tegenover een verdediging als die van Rapid geen succes kon hebben bleek dan ook spoedig en tegen het einde van de eerste helft waagden Mi- chels en Van Melis het vaker met een schot. De enige man die in de aanval niet geheel kon meekomen, was Brooymans. Met nog enkele minuten te spelen bracht Dienst de stand op drieeen. Achterstand verkleind In de tweede helft verscheen Rapid met Pflug als invaller voor doelman Zemann en Eineder voor linksbuiten Körner 1. De lin kervleugel van de Weners had hierdoor wel aan kracht ingeboet. Doch dat bleek pas nadat onze landgenoten in de eerste minuut de stand op drietwee hadden gebracht. Heyster had zich op de zijlijn goed vrij gemaakt en de bal met een lange pass naar de andere zijde geschoten. Van Ede nam de bal mee en juist toen hij op de achterlijn bleek te zullen „dood lopen" met zijn drib bel trok hij de bal scherp naar binnen, pre cies op de voet van de weer toegelopen Heyster, die hard inschoot. Heyster kreeg na ongeveer 20 minuten een fraaie kans de partijen op gelijke voet te brengen. Door een lange pass uit het mid denveld kreeg hij met een sprint langs de lange Giesler vrij spel, maar zijn schot was meer hard dan goed gericht en de uitlopende Pflug behoefde geen moeite te doen zijn lichaam in de baan van het schot te werpen. Van Ede en Van Melis belaagden de Oostenrijkse doelman daarna om beurten met goede schoten na open aanvallen. Het was een lust deze enthousiaste en hardwer kende ploeg aan het werk te zien. Des te groter was de teleurstelling dan ook toen Rapid na ongeveer een half uur de voor sprong vergrootte. Toen Ilalla weer eens langs Boskamp glipte en een lage voorzet gaf, bracht Körner 2 de stand op viertwee voor Rapid. Tot het einde werkten de Nederlanders hard voor het derde doelpunt. Vergeefs echter. Even vergeefs als de pogingen van de Weense aanval om de vijf op het scoring- bord te brengen. De openingshengelwedstrijd (op witvis) van de Jeugdgroep HHB die oorspronkelijk was bepaald op 6 Maart, zal nu worden ge houden op Zaterdagmiddag 13 Maart aan de Leidse Vaart bij de Zandvoortselaan om kwart over twee. Ook jeugdige niet-leden zijn hier welkom. Achterstand Vitesse Het bestuur van de Sportclub Enschedé heeft het volgende telegram gestuurd aan het secretariaat van de K.N.V.B.: „De ver enigingen AGOVV, Enschedé, 't Gooi, GVAV, Heerenveen en Sneek verzoeken in verband met het steeds afkeuren van het Vitesse-terrein voor haar geen wedstrijden vast te stellen. Alvorens de achterstand van Vitesse is ingelopen. Zu gevoelden zich ten zeerste gedupeerd door deze gang van zaken en rekenen op uw medewerking. Nadere berichten hierover zien wij gaarne omgaand tegemoet". In dit verband vernemen wij uit Arnhem dat de consul van de K.N.V.B. na overleg met het bestuur van Vitesse, dat gaarne wilde spelen, en het gemeentebestuur het terrein herhaaldelijk voor het spelen van wedstrijden heeft afgekeurd. Zoals bekend betreft het hier een veld dat pas in 1950 in gebruik is genomen. Na de strenge winter zat er Zondag jongstleden, nog vorst in de grond. Zou er wel op gespeeld zijn dan zou de jonge, kwetsbare grasmat, die op een tamelijk weke onderlaag ligt, wellicht on herstelbaar zijn beschadigd. Intussen verwacht men dat het terrein op zeer korte termijn weer bruikbaar zal zijn en dat het verdere verloop van de competitie wat de bespeelbaarheid van het Vitesse-veld aangaat, geen moeillijkheden meer zal op leveren. Op de algemene ledenvergadering van het verbond van verenigingen van langebaan- draverijen en rennen in Nederland, die op 19 Maart te Zwolle wordt gehouden, zal een motie in behandeling komen door één der verenigingen ingediend, waarin de afkeu ring wordt uitgesproken over de statuten wijziging van de „Stichting Nederlandse Draf cn Rensport". Door deze statuten wijziging is het recht der samenwerkende verenigingen om de hoofdbestuursleden aan te wijzen, vervallen. Bovendien is men het niet eens over de wijze waarop de verbonds- afgevaardigden zich in het hoofdbestuur van genoemde stichting inzake de vermelde statutenwijziging hebben gedragen. De jaarlijkse schaakwedstrijd om het per soonlijk kampioenschap van de bloembollen streek begint op Maandag 29 Maart en wordt georganiseerd door de schaakclub „De Uil" te Hillegom. Gespeeld wordt in groepen van 6 spelers in hoofd-, le-, 2e-, en 3e klasse op Maandagavonden van 2024 uur in het ge bouw „Weltevreden", van den "Endelaan 9 in Hillegom. Een deelnemer uit elke groep gaat over in de finale-groepen. Hierdoor wordt een te lange duur van de wedstrijd voorkomen. Woensdagavond heeft een ploeg van tien heren der Hilversumse zwemvereniging „De Robben" het Nederlandse estafette record tien maal 100 meter vrije slag heren met niet minder dan 14.2 seconden verbeterd. De tijd van 10 min. 45.9 sec. door een ploeg van HZ en PC. Op 29 Decemebr 1940 in Den Haag gemaakt, werd daardoor Teruggebracht op ia min. 31.7 sec. TROF VOETBALVER. „AMERSFOORT" OPGERICHT. In Amersfoort is opgericht de Beroeps Voetbalvereniging „Amersfoort". Donderdagavond ziet u de maan en Jupiter weer eens vlak bij elkaar aan de hemel staan. Bij el kaar dus dertien manen, loont Jupiter heeft er zoals bekend twaalf. (Een paar weken ge leden verscheen er een bericht over een Engelse vrouw die zulke scherpe ogen had dat zij niet al leen een krant kon lezen op drie meter afstand maar ook met het blote oog de manen van Ju piter kon zien. Alle twaalf? Het stond er niet bij, maar vermoedelijk zal het zich wel beper ken tot de vier grote). Het is ongelijk verdeeld met de manen in onze wereld. Mercurius en Venus zijn maanloos, onze aarde heeft maar één maan (er bestaat een theorie dat zij er vroeger twee heeft ge had, waarvan er een tegen haar aan is ge botst en is uiteenge- kwakt tot het wereld deel Afrika, maar die veronderstelling heeft weinig aanhangers), Mars wordt omcirkeld door twee kleine maan tjes. Jupiter heeft twaalf satellieten (waarvan er vier tegen de in ons zonnestelsel algemeen heersende richting van beweging in lopen), Sa- turnus toont ons negen wachters plus die be faamde ring, die uit kleine deeltjes bestaat - vermoedelijk resten van een verbrijzelde maan - Uranus bevindt zich in gezelschap van vijf ma nen, Neptunus heeft er twee en het rijtje eindigt met Pluto weer zoals hei met Mercurius was be gonnen: met een maan loze planeet. Er is dus van de zon af gerekend een toeneming van het aantal satel lieten per planeet te ont waren, toeneming die een hoogtepunt bereikt bij Jupiter. Voorbij deze grootste planeet van ons zonnestelsel neemt het aantal satellieten weer af en men zou zelfs bij heel grove benadering kunnen stellen dat er enige samenhang bestaat tussen de omvang van een planeet en de grootte van zijn aantal manen, al gaat deze bewering direct al niet op voor b.v. de aarde en Mars, 'van wie de kleinste (Mars) een maan meer heeft dan wij. Bovendien mag niet met stelligheid worden gezegd dat al deze 31 satellieten die wij tot nu toe in ons planetenstelsel kennen, echte satellieten zijn. Onze maan bijvoorbeeld moet eerder als een „tweelingplaneet van de larde" worden be schouwd dan als een originele wachter. (Men kent de theorie, dat de maan uit het aardlichaam is ont- itaan; de diepe troggen in de Stille Oceaan zou den de littekens zijn van die losscheuring, ont staan in een tijd toen de aarde nog veel sneller om haar as wentelde dan thans, zodat er gemak kelijk „een stuk af kon vliegen"). En 'zo is het ook twijfelachtig of de twaalf manen van Jupi ter alle wel echte manen zijn. Er is een theorie volgens welke Jupiter ioor zijn enorme aan- rekkingskracht een aan- :al planetoïden (die kleine hemellichamen tLssen Mars en Jupiter) xeeft kunnen „annexe ren"; dit zouden dan de Jupitermanen zijn die zich in afwijkende rich ting om de moederpla neet bewegen - of mis schien moeten we hier zeggen: stief moederpla neet? In elk geval bestaat er over het chapiter: de manen van ons zonne stelsel veel onzekerheid. Zelfs weten wij niet of hun aantal met 31 com pleet is - tot 1938 wisten wij niet beter of Jupiter had er b v. maar negen. Jupiters twaalfde is pas In 1951 ontdekt en Ura nus' vijfde kennen wij ook nog maar vijf jaar. G. v. W. In Londen heeft de loting plaats gevonden voor de wereldkampioenschappen tafel tennis. Voor het tournooi om de Swaythling- beker (heren) hebben in totaal 33 landen ingeschreven; dat zijn 9 inschrijvingen meer dan ooit is voorgekomen. Op 5 April wordt een voorronde gehouden waaraan de volgen de 12 landen deelnemen: Finland, Nieuw Zeeland. Pakistan. Saarland, Denemarken, Schotland, Libanon, Italië, Noorwegen, Australië, Jersey en Spanje. Uit deze voor ronde kunnen zes landen zich plaatsen voor het eigenlijke tournooi, dat van 6 tot 16 April wordt gehouden. De indeling van de poules voor de Swaythlingbeker luidt: Poule A: Engeland (titelhouder), Frankrijk, Verenigde Staten, Oostenrijk. Brazilië, Wales, Israel en twee landen die zich geplaatst hebben uit de voorronde. Poule B: Hongarije, Japan, Roemenië, In dia, Nederland, Portugal, Egypte en twee landen uit de voorronde. Poule C: Tsjecho Slowakije, Joegoslavië, Zweden, Duitsland, België, Zwitserland, Ierland en twee lander. uit de voorronde. Het resultaat van de loting voor de Cor- billon-cup (dames) is: Poule A: Japan, Oostenrijk. Verenigde Staten, België, Joego slavië, Egypte, Zwitserland, Saarland en Denemarken. Poule B: Engeland. Wales. Tsjecho Slo wakije, Frankrijk, Zweden, Nederland, Italië en PortugaL „Wat vertel je me daar?", riep Pilon. Hij werd verschrikkelijk kwaad. „Daar moeten we direct op af!", zei hij toen, nadat Rick nogeens precies had gezegd, wat er gaande was. En Pilon pakte zijn knuppel, die hij al eerder had klaar staan en toen holde hij de deur uit. Dicht bij zijn huis stonden enkele kabouters te praten. „Mannen!", riep Pilon. „Kom mee! Ik weet, waar de dief is.we moeten hem vangen!" Toen waren ook de andere Kabouters opeens hun rustige babbeltje vergeten. Ze pakten ook allerlei stokken en andere wapens en renden achter Pilon aan. Er kwamen er nog enkelen bij, die, toen ze uit hun deur keken en hoorden wat er gaande was, zich bij de anderen aansloten. Zo holde het troepje boze Kabouters zo hard mogelijk het bos door. „Waar zit-ie, de boef?", vroegen ze, onder het rennen. „In de hul, die Rick en de anderen deze zomer hebben gebouwd", zei Pilon. „En hij heeft Bunkie te pakken, die kon niet op tijd meer weg komen!" Dat maakte de Kabouters nog bozer en ze holden nog harder. „Wacht maar, als we die kerel te pakken krijgen!", riepen ze. Ja, dat zag er niet mooi uit voor de dief. Als die nijdige Kabouters hem in hun handen kregen.0 BONN (ANP). Een lid van Adenauer's regering, minister Franz Joseph Strauss, heeft voor de buitenlandse pers verklaard, dat zonder een werkelijke Europese een wording het Saar-vraagstuk niet geregeld zal kunnen worden. De aanvaarding van de Europese verdragen moet daarom volgens Strauss onverbrekelijk met een regeling van het Saar-vraagstuk worden verbonden. De eerste Duitse reacties op het in Parijs uitgegeven communiqué over het begin van nieuwe onderhandelingen op basis van het plan van de Nederlander Van der Goes van Naters zijn niet in zeer optimistische toon gesteld.Zij laten doorschemeren welke binnenlandse moeilijkheden Adenauer nog zal hebben te overwinnen wil hij op basis van dit plan tot overeenstemming geraken. De vóór de Parijse samenkomst heersende mening, dat de omstandigheden voor een regeling van het probleem gunstiger waren dan ooit, is overspoeld door de indruk, dat de jongste door Bidault gestelde eisen de zaken nog meer gecompliceerd hebben. De critiek op het pi an-Van der Goes is onder deze omstandigheden niet alleen in de socialistische hoek weer opgevlamd, doch ook uit de rijen der regeringspartijen worden talrijke nieuwe bezwaren verno men. Het plan-Van. der Goes mag volgens deze stemmen niet worden gebruikt om een afscheiding van de Saar van Duitsland achter een Europees scherm te laten schuil gaan. Politieke vrijheid voor de bevolking van de Saar en herstel van de economische verbindingen met de bondsrepubliek moe ten volgens Christelijke woordvoerders tot de Duitse eisen horen. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft zich Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie uitgesproken Legen een viermogendhedenconforentie op het hoogste niveau „op dit ogenblik". Hij leverde hierbij commentaar op de verklaring van de Britse premier, Sir Win ston Churchill, vorige week, dat hij nog steeds voorstander is van een informele bijeenkomst tussen de regeringshoofden van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V. S. om de spanning in de wereld te verminderen. Eisenhower zeide niet te kunnen inzien •.velk voordeel een dergelijke conferentie „op dit ogenblik" zou opleveren. ADVERTENTIE Ik heb niets afgeluisterd' Ik kon niets verstaan! Kon u niets verstaan? Dat is een leu gen! Néé! kwam ze schel. Stil! Juffrouw Van Raesfeldt, doet u mij een plezier en gaat u even terug naar het laboratorium. Gaat u op de plaats staan waar wij zo juist samen gesproken hebben. En zeg dan even een paar woor den. Suzanne voldeed aan het verzoek. En spoedig klonk haar stem, volkomen dui delijk, door het matglazen ruitje: Wat wilt u dat ik zeggen zal? Niets! riep hij terug. Dank u, juf frouw Van Raesfeldt, ik weet al genoeg. Het was volkomen te verstaan. En dus, mevrouw Donders, hebt u ons gehele ge sprek afgeluisterd. Nu ja Nu ja! Hoe lang zat u al hier? O, nog maar heel kort. Dat zal wel waar ziin! Mevrouw Don ders, luistert u eens goed. Ik neb érg wei nig tijd en nog minder geduld Nu vertelt u mij precies, hoé en waarom u hier in die kast gekropen bent en waarom u uw kat hebt meegenomen. En wanneer ik u nog op één leugen betrap, bent u meteen ge arresteerd. Begrepen? O, mijn lieve meneertje.... Vooruit! Ik luister. Nu, ik heb de kat niet meegenomen, maar de kat heeft mü meegenomen. Ziet u, de voordeur bij ons staat dikwijls open, dat is nog zo de goede. Indische gewoonte bij ons. En dat was vanmorgen ook zo. En toen is Napoleon Bonaparte ontsnapt. gruttedaar komt hij aan....!" Inderdaad suisde er een enorm, katten- lijf met een zwaai langs hen heen en kwam dan volkomen geruisloos op zijn vier poten op de grond terecht. Daar rekte hij zich omstandig, alsof hij stijf was van het lange zitten, en begon zich tc likken. De inspecteur klemde één moment zijn lippen op elkaar om niet te lachen! Verder, mevrouw! Nu, wat vertelde ik ook alweer? O ja, Napoleon Bonaparte ontsnapte Ik zag het net, en ging hem achterna. Toen ging hij harder lopen, de trap naar boven. Ik riep hem terug. En toen ging hij nog harder lopen. Hij is niet altijd helemaal gehoor zaam. ziet u! Ik hep zo hard ik kon en ik had hem tweemaal bijna te pakken. Maar hij ontglipte u natuurlijk. Precies. Nu, cn toen kwamen we ein delijk helemaal hiér en schoot hij in deze kast, waarvan de deur niet helemaal dicht was. En ik ging ook de kast in, om hem te pakken. Nou, en toeneh. Denk aan de arrestatie, mevrouw! Toen hoorde ik u beiden boven ko men; dat wil zeggen, ik hoorde Suzanne boven komen met een vreemde man. Ik dacht.wie zou dat wel zijn, een vreem de manJe moet niet boos op me worden, kind, want ik méén het goed dat weet je wel.Maar ik dacht.ik wou toch wel eens horen wat ze zoal tegen elkaar zeiden. En toen hoorde u alles wat wij be sproken hebben. Ja, maar ik kon natuurlijk niet door het raampje zien dat u een politieman was» Natuurlijk. Anders had ik vast niet geluis terd. Eerlijk niet! Dat móet u geloven! Hm. Ik heb er geen woord van begrepen. Echt niet. En laat u me nu arresteren? Nee toch hè? Meneertje? Ze was weer zo'n zielig, klein, grauw vogeltje, zoals ze daar voor hem stond met die angstige uitdrukking in haar bruine ogen, dat Suzanne er medelijden mee kreeg Kassian, die ouwe Minah! Oliedom was ze, maar niet kwaad. Stellig niet! Ja, inspecteur? vroeg ze nu ook, hem aanziend. Gelukkig, hij glimlachte! Ik zal u naar beneden brengen, mevrouw Donders, zei hij, terug naar uw echtgenoot. Ik wil ook even kennis met hem maken. En hem tevens mededelen dat hij een flinke schadevergoeding zal moeten betalen. Gaat u maar mee. Ze daalden, met zijn drieën, de stenen trappen af. Vóór hen uit schreed, ko ninklijk, onverstoorbaar. Napoleon Bona parte! HOOFDSTUK V Inspecteur Renkevoort had nu de ronde gedaan door de gehele flat. Eerst had hij dan kennis gemaakt met kolonel Donders, die hij omzichtig op de hoogte bracht van de catastrofe, aangericht door Napoleon Bonaparte. De kolonel uitte daarop enige zeer krachtige cn kernachtige verwensin gen aan het adres van dit voortreffelijke dier, waarop zijn vrouw hem even krachtig van repliek diende en o.a. beweerde dat hij maar liever naar zichzelf moest kijken: hij had gisteren óók een wijnglas gebroken! En daarop had de inspecteur afscheid ge nomen en had een étage lager aangebeld aan de flat van de familie Van Gemeren. De oude heer had hem zelf opengedaan, omdat Nora, na een zeer slechte nacht rust, nog te bed lag. Hij ontving de poli tieman in de eetkamer. Deze informeerde uitvoerig naar het doen-en-laten van de zoon Fred; hij moest vooral precies weten waar deze gisteravond geweest was en no teerde zorgvuldig de namen en adressen van verschillende van zijn vrienden. De oude heer gaf zijn informaties zichtbaar ongaarne. Het was een pijnlijk onderhoud geweest, veel pijnlijker dan het bezoek aan kolonel Donders met de kwestie van de schadevergoeding. De oude heer Van Ge- meren was een waardig, fijngevoelig mens en leed zichtbaar onder 't minderwaardige gedrag van zijn zoon. Inspecteur Renke voort stelde zijn vragen zo kies en voor zichtig mogelijk, maar enige pijnlijke ogen blikken waren toch niet te vermijden ge weest. Bij het heengaan had hij de ban kier zijn excuses aangeboden voor zijn ambtelijke onbescheidenheid. Zijn derde bezoek had wederom me vrouw Van Moorsel gegolden, die hij nu aantrof werkeloos voor het venster zittend met haar handen in de schoot. Ze had nog altijd die stille glimlach om haar mond, bijna onwezenlijk, alsof ze iets moois en lieflijks in de verte zag; en er lag een stille, haast ademloze verwachting om haar heen. Het was zelfs, of ze de vreemde politie man tegenover haar, met zijn strenge grijze ogen, niet zag, en hij had het gevoel of hij haar eerst uit haar gedachten wakker moest schudden. Ze begon met wéér te ontkennen, maar toen hij de brief voor de dag haalde, gaf zij het op, met de simpele opmerking: „Na tuurlijk! Dat had ik moeten bedenken. U hebt natuurlijk de brief gevonden". En dan vertelde zij, zonder omwegen, hoe die dokter Verhagen een jeugdvriend van haar was geweest, een jeugdvriend, waar ze erg op gesteld wasgeweest. Gisteren, toen de eerste gasten er al waren had Lottie de brief bij haar binnengebracht, omdat de concierge boven geen gehoor kreeg en wist, dat Suzanne bij hóór was. Ze had de naam van de afzender gelezen. En ze had Suzanne de brief niet gegeven om hem aan haar vader te overhandigen, maar ze was er zelf mee naar boven ge gaan, tijdens de tweede bridgeronde, toen ze uitgevallen was. Ze wilde dadelijk we ten wat dokter Verhagen geschreven had, of hij komen zou En hoe laat kwam u boven, me vrouw? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9