tot Delta-commissie adviseert afsluiting van zeegaten Weerbericht v e l s e r Haarlems Dagblad Werk van 20 a 25 jaar; kosten a 2 milliard Zwaarste slag van gehele Indochinese oorlog is gaande Engeland en V.S. overwegen verdere garanties aan EVG Eenstemmig oordeel Verhoging van de dijken even duur McCarthy krijgt de wind tegen Zet Vietminh alles op alles voor goede onderhandelingspositie Het woord is aan Vijf van Brussel plegen overleg n DINSDAG 16 MAART 1954 Politie joeg betogende studenten in Tunis uiteen Voor het eerst korte wapenstilstand Druk overleg achter de schermen Fchruari-saldi in dc Europese Betalingsunie Vrachtauto vloog in brand De Geneefse conferentie Ook Japanse vissers door radio-activiteit aangetast Weerrapport 6 8 JAARGANG No 210 298 JAARGANG No 58 Bureaux: Kennemerlaan 1$6, Telef. Adm. 5457. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HAAR DERDE INTERIM-RAPPORT, dat zij vandaag aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft uitgebracht, is de Delta-commissie tot de eenstem mige conclusie gekomen, dat het noodzakelijk is de veiligheid van de door de stormvloed van 1 Februari 1953 geteisterde en bedreigde gebieden te verhogen door afsluiting van de zeegaten. Zij acht deze oplossing verre te verkiezen boven de versterking van de bestaande zeedijken en technisch en economisch uitvoer baar. De afsluiting van de zeegaten zal voltooid kunnen worden in een periode van 20 a 25 jaar. De kosten van de afsluitingswerken met alles wat daarbij behoort en met inbegrip van de noodzakelijke dijkversterkingen langs de Rotterdamse Waterweg en de Westcrschelde meent de commissie te kunnen stellen op een bedrag van 1,5 tot 2 milliard gulden. De commissie is ervan uitgegaan, dat de Westerschclde en de Rotterdamse Waterweg, met het oog op de daarbij betrok ken scheepvaartbelangen, als open vaarweg zullen worden gehandhaafd. Langs deze wateren kan derhalve slechts dijkversterking worden overwogen. De voorgestelde afsluiting heeft betrekking op het Haringvliet, het Brouwers- havense Gat, de Oosterschelde en het Veerste Gat. De commissie beveelt afdamming der zeegalen aan boven het verhogen der dijken. Afdamming, aldus het eenstemmige oordeel, is thans technisch mogelijk en biedt de grootste veiligheid, temeer omdat de bestaande dijken dan als tweede water kering kunnen blijven bestaan. Verhoging der dijken wordt trouwens even duur als afdammen. Als verdere voordelen van het afsluiten der zeegaten noemt de commissie de korte, gesloten kustlijn, gevormd door duinen en dammen die eenvoudig en overzichtelijk onderhoud mogelijk maakt en een goede beveiliging voor de toekomst vormt, ook bij een ongunstige wijziging in de niveaux van land en zee. Het verhogen der honderden kilometers lange bestaande dijkvakken wordt door de commissie ontraden. Deze dijken hebben de meest uiteenlopende samenstellingen, die op vele punten gebreken of zwakke plekken zullen vertonen en regelmatig goed onderhoud zouden vereisen. In de toekomst zou, na een verhoging in het heden, vrijwel geen verhoging meer mogelijk zijn. De vaart op de af te dammen wate ren zal veiliger worden door het weg vallen der getijden. Vaarwegen kunnen verkort en dieper worden, havens ver beterd. Naar de mening van de commissie zal het water van Rijn en Maas via sluizen in het Haringvliet geloosd moeten wor den en voorts door de Rotterdamse Waterweg moeten worden afgevoerd. Bij door storm gestremde lozing zullen de door het afsluiten gevormde bassins voldoende bergingscapaciteit hebben voor overtollig polderwater cn rivier water. Voor thans bij eb lozende pol ders zullen weinig kostbare voorzie ningen moeten worden getroffen. De Deltacommissie verklaart, dat de helft van ons land onder het hoogwaterpeil ligt, hetgeen 16.000 vierkante kilometer land met een bevolking van rond zes millioen mensen betekent. Toen de dijken in 1953 doorbraken als gevolg van de stormvloed, die 50 tot 70 centimeter hoger water bracht dan voordien bekend was, werd een alge mene schade van 1,5 tot 2 milliard gulden (één milliard voor herstel) aangericht. Dank zij de allergrootste krachtsinspanning bleef de overstroming tot 150.000 hectare beperkt, omdat men de dijken langs de Hollandse IJsel kon behouden. De econo mie van Nederland zou anders jarenlang ontwricht zijn geweest. Het overstromings gevaar blijft bestaan. Dit moet, aldus de commissie, in het nationale belang zo goed mogelijk worden voorkomen. Ingrijpende maatregelen tot verbetering van de zee waterkering zijn dwingend. Bodemdaling en het rijzen van de zeespiegel spelen tevens een rol. Indien men de bestaande dijken zou ver hogen, dan zou die verhoging 1,5 tot 2 meter moeten bedragen. Nog afgezien van het feit, dat deze verhogingen moeilijk zullen Éijn te verwezenlijken, biedt een afsluiting van de zeegaten aanzienlijk meer voor delen. Voorts zegt de commissie dat men nog hogere waterstanden als in Februari 1953 kan verwachten. Daar door bodem- en dijkdaling de vei ligheid van de bestaande waterkeringen zal afnemen, dient door de groei van de bevol king en de verhoging der landbouwproduc tie rekening te worden gehouden met een gestage vergroting van de te beschermen belangen. Dammen zullen op den duur goedkoper te onderhouden en voordeliger zijn dan het verzwaren van honderden kilometers dij ken. Bovendien zullen de dammen onder beheer van het rijk komen. Beheer en on derhoud van het dijkstelsel in het Zuid- Westen des lands zijn thans verdeeld over het rijk, drie provincies, 28 gemeenten, 13 hoogheemraadschappen, 64 waterschappen en 125 polders. De draagkracht van deze organen loopt ver uiteen. Ook daarom is een sterke verkorting der zeekcringen aan- zenlijk veiliger. Invloed op de stranden Volgens de Deltacommissie zal als ge volg van de afdammingen enige verhoging van hoogwaterstanden ontstaan. Deze zul len echter slechts enige centimeters be dragen bij stormvloed ter hoogte van Hoek van Holland en in de mond van de Wester- schelde. Wel moet worden gerekend op grotere stormvloedsverhogingen in de zee-inham men, die buiten de afsluitdammen zullen overblijven. Deze zullen ontstaan door plaatselijk veranderde getijbewegingen en opwaaiingen. De waterkeringen buiten de dammen zullen hiertegen bestand moeten worden gemaakt. De commissie verwacht, dat de duinenrij zich na afdamming van de zeegaten in langzaam tempo zal gaan sluiten, behalve daar waar geregeld grote hoeveelheden zoet water worden geloosd. Hiertoe zal, ook wegens het lozen van drijfijs uit Maas en Rijn, gelegenheid moe ten zijn in de dam door 't Haringvliet. Drie kwart van het Maas- en Waalwater stroomt thans door deze zeearm af. De commissie beveelt daarom de aanleg van een complex uitwateringssluizen in de dam door het Haringvliet aan. Als een groot voordeel van de afdamming ziet de Deltacommissie voorts, dat daardoor in het Hollands Diep en het Haringvliet het vastleggen van Rijn- en Maasslib op de vaak ondiepe oevers mogelijk wordt, aan gezien het om verschillende redenen nodig is, dat deze gezamenlijke mond van Rijn en Maas beneden de Moerdijkbrug wordt ge normaliseerd. De naast de genormaliseerde rivier tussen de kribben gelegen gronden en zandplaatsen zullen opslibben en op den duur voor landaanwinning ter beschikking komen. Visserij en schelpdierenkwekerij wordt met het oog op de maatregelen, die ten behoeve van de veiligheid tegen storm vloeden getroffen moeten worden van be lang geacht dat op korte termijn een prin cipiële beslissing ten aanzien van het af sluiten der zee-armen wordt genomen. In een schetskaartje staan de dammen schematisch aangegeven ten Westen van Hellevoetsluis en Stellendam door het Haringvliet, tussen de Goereese duinstrook en een punt Westelijk van Brouwershaven op Schouwen, ongeveer bij Scharendijke, van Burghsluis op Schouwen naar Noord- Beveland, Westelijk van Kolijnsplaat en door het Veerse Gat. Door de Zandkreek zou verder eventueel een dam met een sluis moeten komen. Tussen Duiveland en Flak- kee geeft een stippellijn de mogelijkheid van een dam met sluis aan, evenals door het Volkerak tussen Ooltgensplaat en de Brabantse kust. Een afsluiting van het Spui tussen Putten en de Hoekse Waard en de beweegbare stormvloedkering in de Hol landse IJsel, zoals die in het tweede rap port werd geadviseerd, zijn eveneens sche matisch getekend. De commissie heeft zich er rekenschap van gegeven, dat behoudens de afdam mingen aanvullende werken zullen moeten worden uitgevoerd indien men aan de ge stelde eisen van waterkering wil voldoen en voorts de belangen van water- en ijs- afvoer, scheepvaart en visserij op goede wijze wil behartigen. WASHINGTON (United Press) Senator McCarthy heeft zijn subcommissie van onderzoek samengeroepen voor een zit ting achter gesloten deuren, ter bespreking \an de beschuldiging die het leger tegen Roy Cohn. raadsman der commissie, en hemzelf heeft uitgebracht. Terwijl de controversc-McCarthy de der de week inging was het veelbetekenend dat niet écn enkele republikeinse politicus naar voren is getreden om de senator te steunen. Republikeinse - en democratische leden van zijn commissie verlangen dat een on partijdige groep een onderzoek zal instellen tegen de door het leger uitgesproken be schuldigingen, maar McCarthy wil daarvan niet weten. Andere ontwikkelingen in de zaak- McCarthy zijn: William Knowland, republi keinse leider in de Senaat, zeide dat McCarthy een serie spreekbeurten dient af te gelasten en in Washington behoort te blijven tot de kwestie met het leger ge regeld is. McCarthy was van plan Woens dag in Chicago te spreken en dan de rest van de week te blijven reizen, met Vrijdag een redevoering in Milwaukee, in zijn ge- boortestaat Wisconsin, die is aangekondigd als een antwoord aan de democraat Adlai Stevenson. McCarthy heeft al aangekon digd, dat hij dit verzoek van Knowland zal negeren. Kranten en vele commentators van radio cn televisie hebben de opvatting verkon digd dat McCarthy zijn laatste gevecht is ingegaan, maar zij voorspellen dat nog veel tijd verstrijken zal voor de senator defini tief knock-out is. Zijn ambtsperiode in de Senaat loopt nog vier jaar. TUNIS (Reuter) De politie van Tunis heeft van de vuurwapens en van traangas gebruik gemaakt bij een demonstratie van studenten op het Casbahplein, waaraan df regeringsgebouwen liggen. De studenten trachtten deze gebouwen te bestormen. De politie slaagde er in de demonstranten uiteen te jagen. Zij vluchtten in de nabij gelegen grote moskee en in de Arabische winkelwijk. Gemeld wordt, dat een betoger is gedood en twee politiemannen ernstig zijn gewond. Men gelooft, dat het hier gaat om een door de nationalisten geïnspireerd protest tegen de nieuwe regering van Moh. Salah Mzali, die de Franse hervormingsplannen heeft goedgekeurd. Volgens de Tunesische nationalisten na men 2000 studenten aan de demonstratie deel. Volgens de Fransen was hun aantal ongeveer 500. Tegelijkertijd met de stu dentendemonstratie demonstreerden de ge vangenen in de gevangenis door anti- Franse slagzinnen te roepen. De studenten hadden reeds enkele malen tevergeeft gepoogd een delegatie naar de minister voor Godsdienstzaken te zenden, teneinde een herziening van hun status te vragen. De nationalisten hebben de winke liers opgeroepen in staking te gaan uit protest tegen het optreden der autoriteiten. In Franse kringen vreest men nieuwe on rust. Volgens latere berichten is een der ge wonden in het ziekenhuis overleden, zodat het aantal doden tot twee gestegen is. Naar gemeld wordt zijn nog vijf demon stranten ernstig gewond. Velen werden voor lichte verwondingen behandeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S In CC!' volgend interimrapport zal. te- De Deltacommissie is zich van de fatalezamen met een uiteenzetting van de vol- gevolgen van het afsluiten der zeegaten gens commissie meest gewenste volgorde voor de visserij en schelpdierenkwckerii j van uitvoering der werken, advies over de bewust. De algemene veiligheid acht zij j aanvullende afdammingen worden gegeven, echter van hoger orde, ook al zal zij zich ernstig beraden over de mogelijkheid of bij het scheppen van voldoende veiligheid voor het Zuid-Westen des lands ernstige schade voor deze bedrijven kan worden beperkt. SAIGON (Reuter). De Vietminh heeft Maandag het in Tonkin gelegen, ingeslo ten bergfort Dien Bien Phoe vele malen hevig aangevallen in de zwaarste slag in de zeveneneenhalf jaar durende strijd in Indochina. Iedere stormaanval werd uit gevoerd met strijdkrachten ter sterkte van een regiment. De aanvallende troepen werden ondersteund door artillerie, die onlangs in aanzienlijke hoeveelheden uit China is- aangevoerd. De artilleriebeschie ting -is voor vele Franse en Vietnamese verdedigers een nieuwe ervaring, daar de De commissie wijst op de betere ver bindingsmogelijkheden die met de afdam mingen gepaard zullen gaan. Deze zullen tot de economische en sociale ontwikkeling van Zeeland en Goeree-Overflakkee in aan zienlijke mate bijdragen. Dit is niet slechts van gewestelijke, doch ook van nationale betekenis. Voor land- en tuinbouw zullen de voordelen van een afsluiting zeer groot zijn. De verzilting zal bestreden worden en voldoende reserve aan zoet water zal kun nen worden gevormd om een gunstige landbouwproductie mogelijk te maken, ook Waterweg zal kunnen worden terugge drongen. Het zoetwaterbekken zal tevens industriële ontplooiing op de eilanden mo gelijk maken; de drinkwatervoorziening kan worden verbeterd. Indien de bestaande dijken zouden wor den verzwaard, dan zou 2500 hectare cul tuurgrond opgeofferd moeten worden. Bij afdamming zal een beperkte hoeveelheid cultuurgrond kunnen worden aangewon nen. De af te dammen wateren zullen in menig opzicht beter dienstbaar aan de recreatie kunnen worden gemaakt. Principiële uitspraak nodig Het advies van de Deltacommissie gaat niet in op de juiste plaats van de dammen en evenmin op de volgorde, waarin de wer ken zullen moeten worden uitgevoerd. Het LONDEN (Un. Press). In de drie Westelijke hoofdsteden zijn tussen Enge land. de Verenigde Staten en Frankrijk in leidende besprekingen begonnen over aan vullende garanties aan de geprojecteerde West-Europcse dcfensiegemeenschap, zo wordt uit officiële bron vernomen. l it de eerste informele meningsuitwis- bij lage rivierstanden. De zoutgrens op de sejjnfi. js gebleken dat Engeland bereid is verder te gaan dan haar vroegere conces sies en bereid aan te bieden Britse strijd krachten in Europa te houden. Het ver luidt dat minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden deze kwesties hier eind vorige week heeft besproken met de Fran se ambassadeur René Massigli. Naar verluidt is de nieuwe verplichting die Engeland voor zijn strijdkrachten wil aangaan gebaseerd op de diriemogend- hedehverklaring van Mei 1952, die met name voorziet in het stationneren van Anglo-Amerikaanse strijdkrachten op het Europese continent. Het Britse aanbod zou uit twee hoofd punten bestaan: Engeland zal in overleg treden med de Stormvloedkering mPOua Reeds verhoogde Schouwense dijk I Hoofdafsluifingen vd 1 zeearmen Mogelijke bijbehoren de werken PLAATS NOG BEPAALD Vorming f.Toetwaterresenfor Bestaande «Tijken Duinen —■••"Grens in E.V.G. voor dat zijn strijdkrachten Europa belangrijke stappen doen. Engeland zou aan Frankrijk en de E.V.G. de waarborg geven dat een duidelijk aan gegeven minimum van haar strijdkrach ten gedurende een vastgelegde periode op het continent gestationneerd zou blijven. Deze waarborgen zullen waarschijnlijk vervat worden in een speciale „verkla ring". Deze verklaring za>l het geprojec teerde verdrag tussen Engeland en de E.V.G. vergezellen waarin Engelands for mele verplichtingen jegens de E.V.G. om schreven worden. Tot deze formele verplichtingen zullen behoren: Engeland neemt op zich een permanente vertegenwoordiging bij de E.V.G. op hoog niveau te vestigen en te handhaven. Een Britse minister zal deelnemen aan beraadslagingen in de raad der E.V.G. steeds wanneer het gaat om algemene Europese problemen. Nauwe samenwerking zal bestaan tussen de militaire staf der E.V.G. en het Britse militaire apparaat. Engelan-d zal luchtstrijdkrachten der E.V.G. trainen en gemeenschappelijke oefeningen zullen worden gehouden met de Britse luchtmacht. Engeland zal proberen één lijn met de Verenigde Staten te trekken wat deze kwestie betreft. De détails van het plan zijn niet beschikbaar. Engeland en de Verenigde Staten wensen die geheim te houden tot de vooravond van het E.V.G.- debat in de Franse Assemblée, om het project op die manier maximale steun te geven. Premier Joseph Laniel heeft geweigerd reeds een datum te bepalen voor een defi nitieve Franse stemming over het verdrag voor een Europees leger. Robert Lecourt, het hoofd van de parle mentaire fractie van de M.R.P. die een krachtig voorstander van de E.V.G. is, heeft Laniel tijdens een gesprek op diens bureau gevraagd wanneer deze stemming zou kunnen worden gehouden, maar hij is vertrokken zonder iets wijzer te zijn ge worden. Amerika spant achter de schermen alle krachten in om de regering van Laniel er toe te brengen een beslissing te forceren in de Nationale Vergadering. Drie maal in drie dagen heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Frankrijk, Douglas Dillon, ge confereerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault en voor deze week staan nog enige bijeen komsten op het programma. Protest van Japanse onderwijzers Bijna vierhonderdduizend Japanse onder wijzers hebben vandaag betogingen ge houden als protest tegen twee wetsontwer pen van de regering, die tot doel hebben de politieke activiteit van onderwijzers te beperken. De minister van Onderwijs heeft verklaard dat onderwijzers in vele delen van het land de klaslokalen gebruiken voor het verspreiden van communistische pro paganda. van Vietminh tot dusver hoofdzakelijk mortieren gebruik maakte. De Franse artillerie bracht de aanval lers zware verliezen toe. Iedere aanval van de rebellen werd ondernomen door een muur .van granaten en machinege weervuur. Het Franse opperbevel heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de rebellen Zondag een weerstandscentrum hebben genomen, na vijf uur lang ononderbroken te hebben aangevallen. Het was een stel ling voor bataljon. Eerdere berichten maakten melding van twee verloren stel lingen. Een woordvoerder van he* Franse op perbevel deelde mede, dat met vliegtuigen, die door de Amerikanen zijn verstrekt, Zondag een bataljon parachutisten ter sterkte van 700 man boven Dien Bien Phoe was neergelaten ter versterking van het Frans-Vietnarnese garnizoen. Kolonel De Castries beschikt over een sterke mobiele gepantserde strijdmacht, die klaar staa: om eventuele wiggen in de linie op tc ruimen. Vele diplomaten te Saigon zijn van oor deel, dat de Vietminh bevel heeft gegeven de omsingelde bergstelling met alle kracht aan te vallen om haar politieke positie op de aanstaande conferentie te Genève te versterken. Militaire waarnemers zeiden, dat de Vietminh beter een maand met de aanval had kunnen wachten, daar zware regenval de positie van de verdedigers dan bemoei lijkt zou hebben. Hun loopsraven zouden dan misschien vol water zijn gelopen en de verdedigers zouden geen steun gehad hebben van vliegtuigen. Bestand van vier uur HANOI (Un. Press). De Fransen en de communisten in en rond Dien Bien Phoe hebben gisteren gedurende, .vier uren het vuren gestaakt om de gewonden van het slagveld weg te halen. Dit was de eerste keer dat zulk een tijdelijke wapenstilstand in Indochina is voorgekomen. Een gewonde Franse officier, die door de Vietminh was gevangengenomen,arriveerde bij de Franse linies met een papier van de Vietminh waarin het tijdelijke wapenstilstandsvoor- stel werd gedaan. De garnizoenscomman dant, kolonel Christian de Castries, ver wees het verzoek naar de commandant van Noord-Indochina, generaal René Cogny, die zijn toestemming gaf. Hierop werd het artillerie-duel dat sinds Zaterdag onafgebroken voortduurt, tijdelijk gestaakt. (AFP). In twee nachten van aan houdende, heftige aanvallen, heeft de Viet minh voor Dien Bien Phoe bijna 2590 man aan gesneuvelden verloren. PARIJS (A.F.P.) Uit de gegevens van de Europese Betalings-Unie over de maand Februari blijkt, dat Frankrijk een nadelig saldo had van 11 millioen dollar. De an dere landen met een nadelig saldo waren Italië (24,4 millioen dollar) Zweden (22,4 millioen), Turkije (5,6 millioen), Dene marken (4,3 millioen), Griekenland (3,9), Noorwegen (1,2) cn Nederland f0,8). De landen met een voordelig saldo waren Duitsland (53,6 millioen dollar) Zwitser land (7,5 millioen), Oostenrijk (4,9), Bel- gië-Luxemburg (3,6), Groot Brittannië (3,5) en Portugal (1). Gistermorgen om half elf wilde een koopman iti vodden en oud roest zijn vrachtauto starten, welke stond op zijn opslagplaats in de Pieter Maritzstraat in Haarlem, Toen er geen beweging in de motor kwam, goot de bestuurder wat ben zine in de carburateur. Bij een hernieuw de startpoging schoot er een steekvlam uit de motor, die in brand bleek te staan. De koopman reed zijn auto ijlings van het terrein, om verder onheil te voorkomen. De motorbrand was spoedig geblust. Ca bine en motor liepen schade op. La Bruyère: Zij, die hun tijd slecht besteden zijn de eersten om zich over zijn kortstondigheid te beklagen. 55 LONDEN (Reuter) Diplomatieke ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg zijn te Londen beraadslagingen be gonnen over de bepaling hunner houding op de komende besprekingen te Genève. Van diplomatieke zijde is vernomen dat Groot-Brittannië er naar zal streven te Genève overeenstemming met de commu nisten te bereiken over een hereniging van Korea door het uitschrijven van vrije ver kiezingen voor een regering voor dit ge hele gebiedsdeel. De uitkomst der beraadslagingen van de diplomaten der „Brusselse staten" zal be kend worden gemaakt op de bijeenkomst tc Washington van vertegenwoordigers van alle zestien ledenstaten van de UNO. die strijdkrachten in Korea hebben of hadden. Van Amerikaanse zijde wordt vernomen dat minister Foster Dulles de Zuid- Koreaaanse president Syngman Rhee zal verzoeken zo spoedig mogelijk een ver tegenwoordiger naar Washington te zen den, waarmee de Amerikaanse regering van gedachten kan wisselen over de ko mende Geneefse besprekingen. Syngman Rhee zou geen aandacht heb ben geschonken aan een eerder, overeen komstig verzoek, dat na de Berlijnse be sprekingen zou zijn gedaan. Dertien van de zestien landen van de UNO met troepen in Korea hebben er in middels in toegestemd aan de conferentie over Korea en Indochina, die de volgende maand in Genève begint, deel te nemen. Alleen Zuid-Afrika heeft een uitnodiging om de conferentie bij te wonen afgewezen. I.uxemburg en Ethiopië hebben nog niet laten weten of zij wel of niet aan de confe rentie zullen deelnemen. TOKIO (A.F.P.) Leden van de be manning van een Japanse vissersboot, die ter hoogte van de Marshall-eilanden voer waar Amerikaanse atoomgeleerden op het ogenblik proeven nemen, zijn door radio activiteit aangetast. Dit meldt het blad „Jomioeri". Volgens het Japanse blad bevond de boot zich meer dan 80 mijl ten Oosten van de Bikini-atol toen plotseling een regen van „witte as" neerdaalde. De mensen op de brug klaagden weldra over een branderig gevoel. Op hun huid vertoonden zich rode vlekken. In Japan aangekomen lieten twee der vissers zich in een ziekenhuis onder zoeken. Een van hen moest onmiddellijk opgenomen worden. Reuter meldt, dat volgens andere Japanse persberichten twee vissers in een ernstige toestand verkeren. De boot zou door des kundigen onderzocht worden. De „asregen" was veroorzaakt door een atoomontploffing welke op 1 Maart plaats vond. (Op die datum maakte de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie bekend, dat een „atoom-apparaat" tot ontplofing was ge bracht op de Marshall-eilanden). Vier schepen verdwenen? Er gaan hardnekkige geruchten, dat drie of vier vissersboten met een bemanning van ir. totaal 60 tot 80 vissers verdwenen zijp na de atoom-explosie van 1 Maart. Het Japanse ministerie van Visserij weigerde tot nu toe de geruchten te bevestigen of tegen te spreken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- es E .2 tl O 3 11 SE toestand tj~ a o 52 S C 5 zS Oslo mist ZZO 1 —3 0 Kopenhagen geheel bew W 4 -2 0 Helsinki onbewolkt WNW 8 -1 0.5 Londen zwaar bew. ONO 3 2 0 Amsterdam mist NNO 8 -1 0 Brussel mist NNO 4 2 0 Parijs geheel bew. NO 5 3 0 Bordeaux mist windstil 8 0 Grenoble zwaar bew. windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 2 8 0 Warschau nevel NW 5 -2 0 Berlijn mist NW 2 -1 0 Frankfort nevel NO 4 4 0 München nevel windstil 2 0 Zürich mist windstil 1 0 Genève nevel windstil 0 0 Locarno onbewolkt windstil 2 0 Wenen nevel windstil 1 0 Innsbruck nevel windstil 1 0 Rome onbewolkt NO 2 7 1 Neerslag laatste TcooD'CftyyYr»-»xcaxrtfyoririaym) 24 UUI vjxnoOOOCi AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt, nevelig weer met later enkele verspreide opklaringen Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 17 Maart Zon op 6.52 uur. onder 18.47 uur. Maan op 16.57 uur. onder 5.51 uur. Maanstanden 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 Maart Hoog water: 2.10 en 14.28 uur. Laag water: 9.51 en 22.24 uur. Woensdag 17 Maart Hoog water: 2-51 en 15.05 uur. Laag water: 10.39 en 23.04 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1